Overhaaste hulpactie aept veel irritatie op Hersenoperatie mag als laatste middel Dales: Meeste dossiers BVD worden vernietigd NSERVATIEVE GARDE HOUDT VOEDSEL ACHTER Schoon milieu moet van PvdA ook als mensenrecht worden beschouwd Verras haar voor de feestdagen meteen broche van Napier. Dan verrassen wij u met een juweel van een korting. Kok legt advies topambtenaren naast zich neer Kunstwerken nog ernstiger bedreigd GENLAND C^idóe Qowumt WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 PAGINA 3 dachte van OO >rd op een \uffeur in vorig weigerde RussJ> elke ver- erkmg aan lonstructie van, een r dat rekt nd b ar de UTRECHT Hersenoperaties als be handeling van patiënten met zeer ernsti ge psychische aandoeningen is medisch gerechtvaardigd als laatste middel, wan neer alle andere therapieën hebben ge faald. Het gaat daarbij om zeldzame ge vallen. Dat schrijft een commissie van de Gezondheidsraad in een gisteren uitge bracht advies. Als alle andere therapieën hebben gefaald moet het mogelijk zijn om patiënten in de hersenen te opereren teneinde „overweldigend psy chisch" lijden te verminderen. De betrokken patiënt of zijn wettelijk vertegenwoordiger moet daarvoor wel toestemming geven. Ook moet de operatie deel uit maken van een uitge breid behandelplan en is goede nazorg een ver eiste. Gebeurt dat niet, dan is operatief ingrij pen uit den boze. De operaties zouden moeten worden uitgevoerd door ervaren neurochirurgen in speciale centra die moeten voldoen aan de voorwaarden die gesteld zijn in artikel 18 van de Wet Ziekenhuis Voorzieningen. Het is volgens de commissie echter niet nodig om speciale wettelijke rege lingen te treffen omdat de huidige neurochirur- gische centra al in deskundigheid en ervaring zijn gebundeld. Zij doelt daarmee vooral op de al bestaande landelijke Werkgroep Neurofysio- chirurgie. In haar advies geeft de commissie van de Ge zondheidsraad ook een indicatie welke psychi sche aandoeningen naar haar idee niet door opereren mogen worden behandeld. De com missie noemt onder andere „afwijkend" sek sueel gedrag, schizofrenie, anorexia nervosa en agressie. DEN HAAG „Bij mijn aantreden als minister vond ik de gang van zaken bij de BVD niet geheel bevredigend. De vernie tiging van persoonsdossiers 'had al een aantal jaren geleden moeten gebeuren". Dat verklaarde minister Dales van binnen landse zaken gisteren in de Tweede Kamer, waar Groen Links het naadje van de kous wilde weten over de vernietiging van BVD-dossiers. Dales zei dat de BVD nu voor het eerst in zijn bestaan bezig is met een grote schoonmaakoperatie in zijn ar chieven. Ongeveer twee derde van alle dossiers wordt vernie tigd- Volgens het algemeen rijksarchief, dat controle op de ver nietiging uitvoert, gaat het om enkele honderdduizenden dos siers van personen die niet langer van belang zijn voor de BVD. De minister zei nog niet te weten om hoeveel dossiers het gaat. In elk geval verdwijnen de dossiers van personen van wie de laatste vijf jaar geen nieuwe gegevens meer zijn verzameld. Op 1 mei volgend jaar moet de operatie zijn voltooid. -i HAAG Nu blijkt nauwelijks sprake honger in de Sov- wekt de nationale ilactie bij steeds hulporganisatie irri- Volgens het Tweede dcentrum is de ng Voedselhulp aan n uit op „snelle suc- en zet de actie op termijn geen zo- an de dijk. Estland wil geen hulp, Roemenië wel MOSKOU Premier Edgar Savisaar van Estland heeft de au toriteiten in Moskou per telegram laten weten dat zijn republiek geen voedselhulp nodig heeft. Savisaar zei wel medicijnen voor kinderen en ouderen te zullen accepteren. De Roemeense minis ter van buitenlandse zaken, Adrian Nastase, daarentegen heeft de landen van de Europese Gemeenschap om noodvoedselhulp gevraagd. „Wij hebben nodig voedsel, vooral fruit, medicijnen, voer voor dieren en melk voor kinderen", aldus Nastase, die de situatie in zijn'land „zeer complex" noemde. Itichting Voedselhulp aar hulpplannen inmid- jgesteld, nadat de Ne- Ise ambassadeur en een inderzoekscommissie in i hadden gemeld dat er laarste is in de Sovjetu- aar geen honger onder agen van de bevolking, len, kleine kinderen en i in ziekenhuizen wor- t meest getroffen door tekorten. De nationale lpactie zal zich op deze toespitsen en behalve ook grote hoeveelhe- tdicamenten zenden. ambassadeur mr. J. 'en veel ouders in Mos- n kinderen niet meer tegen mazelen uit ge- oor Aids; de ïnjectie- i worden meerdere ma- iruikt. „Er zijn dus bij leid wegwerpspuiten no- zegt de woordvoerder aicf Stichting Voedselhulp s'tus'jssen- rgioofP om medicamenten is geliiFeuws voor het Rode rcjen'Woordvoerder Burgers: eunen al langer een ge- medicamentenpro- jua van de liga van het Kruis in Geneve". geïrriteerde reactie van ide Kruis is ook te be- :n bij andere hulpor- ies, die veel meer heil structurele hulp als een ige kerstactie voor n Ri ilp. ordat was onderzocht of er daadwerkelijk voedselte korten zijn in de Sovjetunie, kondigde Nederland onder aanvoering van zakenman Van Eeghen een hulpactie aan. Logisch, zegt een woord voerder van de Stichting Voedselhulp aan Russen. „Als een president van een wereld macht in Parijs teri overstaan van alle grote regeringsleiders een oproep doet aan het Wes ten om Rusland de winter door te helpen, dan hoef je niet te controleren of hij de waarheid heeft gesproken. Gorbatsjov heeft zoveel ge daan voor de ontspanning in de wereld, dat is niet in geld uit te drukken". Van Eeghen nam het voor touw en de VARA bood aan spreekbuis te zijn voor de hulpactie. Pas daarna werd een missie gestuurd om te zien welke bevolkingsgroepen ei genlijk worden getroffen door voedseltekorten en hoe zij het best geholpen kunnen worden. Ondertussen groeiden de twij fels over de noodzaak van voedselhulp. De Sovjetunie kon toch terugzien op een goe de oogst? Door zware regenval hebben de boeren weliswaar niet alles van het land kunnen halen, maar de uiteindelijke opbrengst gaf geen reden tot klagen. En toch zijr» de staats winkels in Moskou en Lenin grad zo goed als leeg. Waar is al d^t voedsel gebleven? Van Eeghen: „Een deel van de voedselvoorraad is verloren gegaan door de slechte opslag en distributie in de Sovjetunie. Maar het gros van de oogst heeft de staatswinkels niet ge haald maar is door de invoe ring van de vrije economie op de vrije en zwarte markt te recht gekomen. De prijzen op de vrije markt zijn veel hoger en daardoor onbetaalbaar voor een groot deel van de bevol king. De mensen die de prijzen wel kunnen betalen, hebben op grote schaal gehamsterd". En nu is volgens Van Eeghen bijna alles op, teren de rijken deze winter op hun ingeslagen voorraden en creperen de ar men omdat de staatswinkels leeg zijn en ze geen geld heb ben om voedsel op de vrije of zwarte markt te kopen. „Min stens een kwart van de bevol king in de Sovjetunie leeft te gen de hongergrens en kan al leen in leven blijven door te kopen in staatswinkels. Maar die zijn leeg en de vrije markt is veel te duur. Dan heb ik het nog niet over ziekenhuizen, weeshuizen en andere tehui zen die een budget krijgen dat is gebaseerd op inkopen in de staatswinkels". Gewurgd Van Eeghen is verontrust over de berichten van terugkerende Nederlanders dat het allemaal wel meevalt met de voedselte korten in de Sovjetunie. Alle maal misverstanden, meent Van Eeghen. „Ze kijken naar de verkeerde mensen. De hon ger ligt niet op straat, maar is thuis in de huiskamer, zoals tijdens de hongerwinter in Amsterdam". Directeur Robert van Voren van het Tweede Wereldcen trum is één van de Nederlan ders die onlangs uit Rusland is teruggekeerd en heel zeker weet dat er voldoende voedsel is in de Sovjetunie. „Er is ge noeg voedsel, maar het bereikt de staatswinkels in Leningrad en Moskou niet. Moskou en Leningrad worden doelbewust gewurgd door de oude conser vatieve garde van het over heidsapparaat, die met de pe restrojka veel privileges is kwijtgeraakt. Door een voed- selboycot hoopt zij dat de be volking in opstand komt tegen de democratische gemeentebe sturen. Zo gauw de oude garde de zaak weer heeft overgeno men worden de winkels weer gevuld met voorraden die nu liggen opgeslagen in ruimtes even buiten Moskou" Volgens Van Voren wordt de heimwee naar het oude regime gekweekt met hulp van de Russische mafia, die nauwe banden heeft met de centrale overheid. Noodhulp zou de be houdende krachten alleen maar helpen, meent Van Voorn. Structurele hulp (in de vorm van steun aan particulie re initiatieven en lokale over heden) zet volgens hem veel meer zoden aan de dijk. Van Voren vindt het uiterst wrang dat het Tweede Wereldcen trum in Den Haag de deur heeft platgelopen voor subsidi ëring van langlopende projec ten en geen cent heeft gekre gen, terwijl minister Pronk van Ontwikkelingssamenwer king spontaan toezegt bovenop elke ingezamelde gulden voor de noodhulpactie een kwartje te leggen. Het Rode Kruis, dat over enkele weken een hulp actie voor Afrika start, „waar echt miljoenen mensen ster ven van de honger", noemt de toezegging van Pronk 'een po litiek gebaar'. „Er lopen aller len bij slecht r hoort ook iet rijexamen JOSCH Bij het rijexa- ïoet meer aandacht wor- ■steed aan het rijden on- ijzondere omstandighe- iioals mist, gladheid en regenval. De huidige ng richt zich te zeer op 'en van het examen en op het leren van rij- gheden. Tot die conclu- imt een werkgroep van legionaal Orgaan Ver- 'eiligheid Brabant in het rapport „Mist en ir". De werkgroep vindt dat het verantwoorde- dsgevoel bij een aantal bruikers onvoldoende is 'tkeld. In het bijzonder zij hierbij het gedrag e zogenaamde zakelijke en vrachtwagenchauf- >g hnig EVERT VERMEER STICHTING WIL AF VAN SCHEIDING GRONDRECHTEN DEN HAAG In de tijd dat links en rechts nog echt bestonden, waren beide politieke stromin gen verdeeld over de mensenrechten. Rechts ging uit van de klassie ke mensenrechten: vrijheid vaji meningsuiting, drukpers en vereniging. Links vond dat niet genoeg en legde sterk de nadruk op sociaal-culturele mensenrechten als onderwijs en gezondheidszorg. De PvdA was sterk aanhanger van de laatste stroming, maar met het vallen van De Muur is dat definitief voorbij. De Evert Vermeer Stichting heeft voor de PvdA een beleidsprogram ma mensenrechten opgesteld, waarin van de oude 'scheiding' niet veel meer is terug te vin den. De partij gaat nu uit van de klassieke mensenrechten, zoals die door de Verenigde Naties zijn geformuleerd. Er zijn wel twee nieuwe onderde len aan toegevoegd; mensen rechten moeten meer van toe passing zijn op kinderen en vrouwen en een schoon milieu moet ook als mensenrecht worden beschouwd. In z'n totaliteit vindt de PvdA dat de mensenrechten promi nenter in het Nederlandse bui tenlandse beleid aanwezig moeten zijn. De partij vindt dat met name het ministerie van buitenlandse zaken zich bij het innemen van een standpunt nogal eens ten on rechte laat leiden door econo mische belangen en niet door de mensenrechten. Het beleidsprogramma legt sterk de nadruk op ontwikke lingssamenwerking. De PvdA vindt het beter een land dat zich inzet voor de mensen rechten te belonen (met steun) dan een land dat de rechten schendt achteraf te straffen. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking is het daar mee eens. „Een sanctie bete kent voor de bevolking van zon ontwikkelingsland een dubbele straf, omdat ze niet al-, leen worden onderdrukt maar dan ook nog eens geen steun krijgen". De minister vindt dat landen op dit punt niet met el kaar vergeleken mogen wor den, maar dat het er om gaat welke vorderingen zo'n land op het gebied van de mensen rechten maakt. Als er sprake is van vooruitgang komt zo'n land in aanmerking voor steun, ook al worden de men senrechten er nog niet zo na geleefd als in bijvoorbeeld Ne derland. 1/ j Goudkleurige panterbroche met zwarte ovale steen. VAN 89.50 VOOR 49.50 'Napiei-stand' U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf AMSTERDAM Minister Kok van financiën ziet geen mogelijkheden om begin vol gend jaar bij het opstellen van de tussenbalans de belastingen te verlagen. Het verhogen van de collectie ve lastendruk ligt meer in de rede, zo betoogde hij gister avond tijdens een spreekbeurt voor ondernemers in het Am sterdamse Hilton Hotel. Topambtenaren van de Cen traal Economische Commissie (CEC) bepleitten afgelopen weekeinde in een vertrouwe lijk advies nog een vergaande lastenverlichting om op die manier een gunstig klimaat voor loonmatiging te creëren. Kok nam echter flink afstand van dat voorstel. „Het klinkt sympathiek, maar we moeten goed nadenken over de keer zijde van die medaille. Moeten we nuttige en noodzakelijke voorzieningen dan maar schrappen en de inkomens van de laagstbetaalden aantas ten?" Vooral ouderen en kir.deren merken in Moskou en Leningrad de gevolgen van de voedselschaar ste. Deze vrouw slaagde er gisteren in een staatswinkel nog in een pak melk te bemachtigen. FOTO: AFP brengst zal volgens Notemans worden bepaald of de hulpgoe deren per vliegtuig of per vrachtwagen zullen worden getransporteerd. „Het trans port zal in ieder geval worden begeleid tot aan de voordeur van de mensen voor wie ze be stemd zijn", aldus Notemans. De organisatie heeft geleerd van de hulpactie vorig jaar voor Roemenië, waar talloze voedselpakketten niet op de plek van bestemming zijn aan gekomen. MONIQUE VAN DE VEN lei belangen door elkaar", al dus woordvoerder Burgers. Tot de voordeur De VARA zal het worst zijn waarom Pronk geeft en waar om Nederlanders geven, als ze maar geven. „Ik snap het cy nisme en de scepsis niet. Het interesseert ons niet waaróm mensen geven, dat moet ieder een voor zichzelf uitmaken. Of mensen nu geven om Gorbats jov in het zadel te houden of omdat ze vrezen dat er anders mensen verhongeren. Dat is ons om het even. We moeten de Russen in de komende kou de winter laten weten dat wij sollidair met ze zijn", aldus woordvoerder Thomas Note- Hoeveel geld er inmiddels is gestort wil Notemans nog niet zeggen. Behalve geld, zijn er veel mensen die hun diensten hebben aangeboden. „Tolken, inpakkeers, telefonisten en veel vrachtchauffeurs jebben zich gemeld". Maar over de wijze van transport is nog niets bekend. Pas na de op- Kok brak juist een lans voor het op peil houden van goede collectieve voorzieningen. „De overheid moet een evenwicht zoeken om de groei van de particuliere welvaart hand in hand te laten gaan met de col lectieve welvaart". Bij het wegwerken van de miljarden- tekorten in in de periode '92- '94 zou het rijk bovendien een rechtvaardige lastenverdeling moeten nastreven. Kok benadrukte dat een flink deel van de tegenvallers wordt veroorzaakt door lagere belas tinginkomsten van de over heid. Dit probleem (circa 3,5 miljard gulden, red.) zou vol gens hem opgelost kunnen worden worden door de in komsten van het rijk via las tenverzwaringen weer te ver hogen. „De collectieve lasten druk komt door de belasting tegenvaller immers lager uit dan bij de opstelling van het regeerakkoord is afgespro- In dit verband suggereerde de vice-premier onder meer een aantal goederen over te heve len van het lage naar het hoge btw-tarief en de accijnzen op brandstof te verhogen. DEN HAAG Dé achter stand in onderhoud van museumcollecties is ern stiger dan verwacht. Om te voorkomen dat delen van collecties kunst en cultuur verloren gaan zijn vele tiental len miljoenen guldens nodig. Oorzaken van de achterstand zijn geldgebrek en verslechte ring van het milieu, waardoor kunstwerken worden aange tast, blijkt uit de nota Bedreigd Cultuurbezit die minister D' Ancona van WVC vanmiddag presenteert. De nota verschijnt vooruitlo pend op de aangekondigde de finitieve versie van het Delta plan voor het Cultuurbehoud, dat de achterstand bij het be heer en onderhoud van cultu reel erfgoed moet inventarise ren en aanpakken. Het Delta plan behelst met name audio visuele produkten als film en video, archieven en bibliothe ken en cultuurmonumenten. In de nota Bedreigd Cultuur bezit schetst het ministerie twee oorzaken voor het „som bere beeld" dat ontstaan is van vele duizenden kunstwerken die staan weg te rotten. Musea en andere culturele instellin gen hebben in het verleden te vaak gekozen voor publieksge richte activiteiten in plaats van zorg voor de collectie. Uit onderzoek blijkt volgens de nota dat van alle niet-rijksmu- 'sea ruim 85 procent niet be schikt over een vaste conser vator of restaurateur. Slechts een krappe meerderheid heeft (weinig) geld voor conserver ing. Bij rijksmusea is dat beeld volgens de nota gunstiger, maar is de menskracht ontoe reikend om aan de totale be hoefte te voldoen. De tweede oorzaak schuilt in de verslechtering van het mi lieu. Met name de luchtveront reiniging en de zure regen hebben een bijdrage geleverd aan de achterstand in onder- Op basis van het regeerak koord heeft het kabinet in de regeringsverklaring vastge steld dat de komende jaren veertig miljoen gulden extra ter beschikking zou worden gesteld voor met name cul tuurbeheer. Met het verschij nen van het milieubeleidsplan NMP-plus werd nog eens vijf miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de bestrijding van verzuring van nationaal cul- -tuurgoed. Uit de nieuwe WVC-nota blijkt dat dit geld bij lange na niet Voldoende is om de collec ties te beschermen. Zo zou al leen al het bijwerken van de achterstanden in registratie van cultuurgoed als munten en penningen, werken op pa pier en natuurhistorie bijna dertig miljoen gulden kosten. Om de effecten van verzuring tegen te gaan zou onderhoud voor luchtzuivering in musea naar schatting ruim vijf mil joen meer kosten" dan ge raamd. En voor niet-rijksmu- sea zou het behoud van collec ties de overheid zo'n 84 mil joen gulden kunnen gaan kos- Aparte aandacht krijgt de ver zuring van boeken en ge schriften van na 1800 in ar chieven en bibliotheken. Uit een steekproef van één jaar blijkt dat 1 procent van het materiaal in archieven sterk verzuurd en niet meer han teerbaar is. 40 a 50 Procent wordt de komende decennia brokkelig en bevindt zich vol gens de nota „in de gevarenzo ne". De totale schade wordt in de nota beraamd op 20 miljoen gulden per jaar. Volgens de nota zijn zelfs de extra beschikbaar gestelde fi nanciële middelen niet vol doende om het gehele bedreig de cultuurgoed van Nederland te beschermen en te behouden. Daarom zullen keuzes ge maakt moeten worden. In de definitieve versie van het Del taplan zal duidelijk worden gemaakt wat volgens de minis ter nodig is aan investeringen, menskracht, scholing en oplei ding. Zaïrezen ten onrechte geweigerd DEN HAAG Van de 2700 Zaïrezen die tussen 1983 en 1989 in Nederland hun toe vlucht zochten, zijn er zes in Nederland toegelaten. Van de 228 Zaïrezen die tussen 1982 en 1986 een verzoek tot asiel indienden, werd er geen enke le toegelaten. Dat is volgens de Solidariteitsgroep Zaïrese vluchtelingen een onaan vaardbaar laag aantal. De groep bood de vaste kamer commissie van justitie gisteren een rapport aan over de maat schappelijke en politieke situa tie in Zaïre. Volgens de solida riteitsgroep bestaat er onvol doende kennis over de politie ke situatie in dit land. Veel po litieke opposanten van presi dent Mobutu zouden wel dege lijk te lijden hebben onder for se repressie. KE EN WISKE DE GOALGETTER

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3