Jubilerende LTB is klaar voor nieuwe organisatie Doorbraak in machinaal bollenpellen „Vertrouwen in Zeebad is tot nulpunt gedaald' Drempels in Julianastraat om overlast te bestrijden B Jan Huijbrechts treedt af als voorzitter SAN Teleurstellend forum over A4 LEIDEN OMGEVING CeidaeSouMMit woensdag 12 december 1990 pagd LISSE Burgemeester en wethouders van Lisse willen de Julianastraat niet recon strueren op de manier die de bewoners voorstaat. Volgens B en W is de aanleg van een viertal drempels in eerste in stantie voldoende om wat aan de verkeersoverlast te doen. Bewoners van de Julianastraat •hebben herhaaldelijk bij bur gemeester en wethouders aan gedrongen op een herinrich ting van het gedeelte tussen de Nassaustraat en Kanaalstraat. Het toenemend autoverkeer als gevolg van het afsluiten van de Koninginneweg, de on veilige situatie en de parkeer- problematiek, vooral als de winkels open zijn, baren de bewoners in toenemende mate zorgen. Tijdens de vergadering van de commissie van verkeer gister avond werd duidelijk dat de opvattingen over de drukte in de straat en de maatregelen die daartegen genomen kun nen worden uiteen lopen. Met name de VVD-fractie voelt er veel voor de Julianastraat af te sluiten voor vrachtverkeer. Burgemeester en wethouders daarenetegen willen beginnen met het aanleggen van vier drempels. Bij de twee middel ste drempels zou bovendien een versmalling moeten wor den aangebracht. Verkeersbor den om de snelheid te beper ken zien B en W niet zitten. „Dat werkt namelijk echt niet," aldus wethouder J. Meu- lemans, die vertelde dat men eerst de effecten van de voor gestelde maatregelen wil we ten alvorens verdere stappen te overwegen. gonnen. Zowel voor als na de aanleg van de drempels wor den metingen verricht. In au gustus komen de resultaten daarvan op tafel en wordt de situatie nogmaals beoordeeld. Over het onderwerp is met de bewoners overleg gevoerd en die maakten ook zelf een plan. Daarin is onder andere sprake van lage verkeersdrempels, waardoor de (oude) woningen niet het risico lopen bescha digd te raken door het dreu nen van het verkeer. In het schetsontwerp van de bewo ners is ook uitgegaan van het parkeren aan beide zijden van de straat. Ook stelt men voor om een maximum snelheid van dertig kilometer per uur toe te staan en de straat verbo den gebied te verklaren voor vrachtverkeer. Tijdens de commissievergade ring werd duidelijk dat het college er niets voor voelt om zover met de reconstructie te gaan. Metingen hebben welis waar aangetoond dat, sinds de Koninginneweg werd afgeslo ten, met name het aantal voer tuigen dat vanaf de Nassau straat de Julianastraat als doorgangsweg gebruikt meer dan verdubbeld is, maar dat is volgens B en W nog geen re den de straat als „levensge vaarlijk" te betitelen. Gemid deld rijden per etmaal vijfhon derd auto's door de Juliana straat. „VVV Noordwijkerhout had zich moeten uitspreken tegen toeristenbelasting" NOORDWIJKERHOUT De VVV van Noordwij kerhout had zich moeten uitspreken tegen de in voering van de gemeente lijke toeristen- en foren- zenbelasting. Dat was de mening van enkele leden tijdens de gisteravond gehouden ledenvergadering van de VVV in restaurant Le Bock. Voorzitter P Heems kerk verdedigde zich door dui delijk te maken dat deze nieu we belasting in de politiek niet meer tegen te houden was. Bo vendien was er kans dat de VVV en de SAN (Stichting Aktiviteiten Noordwijkerhout) van de opbrengst van de belas ting een graantje zouden mee pikken. De gemeente Noordwijkerhout subsidieert de VVV al jaarlijks met 50.000 gulden. Maar het tekort van 4.400 gulden dat verwacht wordt in 1991 moet naar de mening van een aantal 'raadsleden door de VVV zelf wordne teruggebracht door mogelijk efficiënter werken en een andere aanpak. Maar het werd gisteren duidelijk dat het bestuur van de VVV nauwelijks in gelooft. Hoewel-er dus den waren, bleef Heemskerk is met de financier aan' geweest maar het altijd weten te als we echt in de komen, vertrouwen Noordwijkerhoutse leven", aldus vendien verwacht meester J. van der enkele grote nieuwe drijven ook lid worden van de VVV FEESTELIJKE BONDSJAARVERG ADERING IN HILLEGOM HILLEGOM De LTB, de Katholieke Land- en Tuinbouwbond, zetelend in Haarlem, viert vandaag het 75-jarig bestaan. Dat gebeurt met een drukbe zochte bondsjaarvergade- ring in de sporthal Tres long in Hillegom. Maar het ziet er wel naar uit, dat het één van de laatste bondsjaarvergaderingen is. Op stapel staat een nieuwe, sterke organisatie met 17.000 leden, zo kon digde voorzitter J.L.M. Barendse vanmorgen in zijn jaarrede aan. Vorige maand werd al bekend, dat de hoofdbesturen van de LTB en de Hollandse Maat schappij voor Landbouw (HMvL) hadden besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van een nieu we organisatie, gebaseerd op beide belangenverenigingen. Doel van de samenwerking: een zo krachtig mogelijke be langenbehartiging en verbete ring en versterking van de dienstverlening aan de leden door middel van een professio nele landbouworganisatie. Nu deelde voorzitter Barendse mee, dat er in nauw overleg met de leden en de landelijke organisaties wordt vastgesteld op welke golflengte de nieuwe organisatie moet worden afge stemd en hoeveel ruimte er wordt geboden om de plannen tot stand te brengen. Hij zei het te betreuren, dat de derde organisatie, de CBTB West-Nederland, vooralsnog om redenen van identiteit en eigen cultuur besloten heeft niet aan de plannen voor ver gaande samenwerking mee te doen. „Wij respecteren deze opvattingen, maar onze voor keur bijft uitgaan naar één sterke landbouworganistie in West-Nederland. De deuren van de nieuwe organisatie blij ven dan ook wijd open staan voor de CBTB West-Neder land". Voorzitter Barendse bena drukte, dat de nieuwe organi satie in stimulerende zin acti viteiten op christelijke grond slag en activiteiten van andere levensbeschouwelike aard on dersteunt Een fonds van twee miljoen gulden wordt gevormd om deze identiteitsgebonden activiteiten uit te kunnen voe ren. „Van het allergrootste be lang is echter dat in de dage lijkse praktijk door de bestuur ders zelf inhoud wordt gege ven aan de identiteit", zo be nadrukte voorzitter Barendse. Onvrede Uit het resultaat van het rap port van Rijnconsult, dat zoals bekend onvrede constateert bij boeren en tuinders over het Landbouwschap, leidt de voor zitter af, dat in de belangenbe hartiging de landbouworgani saties het voortouw moeten houden. HILLEGOM BOLLEN STREEK Machinaal bollenpellen. De kwekers wilden er lange tijd niet aan, maar nu beginnen de meningen dan toch te ver anderen. Ze moeten ook wel nu het steeds moeilijker wordt om in het pelseizoen voldoende sei zoenarbeiders aan te trekken. Die mening ventileerden gis termiddag in Hillegom verte genwoordigers van een zeven tal mechanisatiebedrijven. Ge zamenlijk ontwikkelden zij een bollenpelmachine en door middel van een videofilm werd die gepresenteerd aan de pers. 's Avonds togen 150 kwe kers uit Zuid-Holland en Zee land naar Hillegom om zich over de machine te laten voor lichten. Een opkomst die de verwachtingen van de organi satie van de voorlichtings avond ver overtrof. „We zijn dik tevreden. En aan de hand van de vragen die in de rich ting van het panel werden af gevuurd, valt op te maken dat er veel serieuze belangstelling is", aldus Th. Meskers namens de zeven bedrijven gister avond. Het door de mecahnisatiebe- drijven Schouten uit Kam pen, ATH uit Noordwijker hout, Van Hienen uit Anna Paulowna, Wilms uit Den Hel der, Kaandorp uit Breezand, Van Dijke uit St. Philipsland eh Omnivent uit Breezand ontwikkelde pelsysteem is niet geheel nieuw. Inmiddels wordt al door een stuk of tien grote bedrijven in Nederland mët de machines gewerkt. On der andere de firma W.A.M. Pennings uit Noordwijkerhout pelt zijn bollen machinaal. In de voorlichtingsfilm stak Pen nings zijn tevredenheid over het systeem niet onder stoelen of banken. De pelmethode is gebaseerd op een voorbehandeling door stoom. Nadat de bollen zijn ge rooid worden ze eerst ge droogd. Vervolgens worden de kubskisten in een stoomcel ge plaatst waar ze gemiddeld acht uur worden behandeld. Door het stomen worden de bollen beter pelbaar. Voorheen wer den de bollen besproeid, maar die methode is veel minder ef fectief en veroorzaakt boven dien een natte kliederboel. Het daadwerkelijke pellen ge beurt door middel van rollen met een wisselende draairich ting. De rollen zijn om en om van rubber en staal en draaien als het ware afwisselend van elkaar af en naar elkaar toe. Op deze manier wordt gemid deld 70 procent van de bollen van zijn wortels ontdaan. Na pellen blijft dus noodzakelijk. Sommige soorten, vooral gla diolen, scoren een hoger re taat. Daarbij pelt de machine 90 tot 100 procent van de bol len die over de machine gaan. Volgens de ontwerpers van het systeem wordt de machine bij een pelbollenareaal van ze ven hectare rendabel. Het hele systeem kost in de optimale versie een ton. Een vereen- voudige versie bestaat ook en kost de helft. Daarbij wordt echter niet met een apart te bouwen stoomcel gewerkt, maar met een demontabele stoomtent. Deze heeft weer als nadeel dat de energiekosten hoger liggen en dat vochtover- last kan ontstaan. De voordelen die het systeem hebben boven handmatig pel len zijn volgens de ontwerpers groot Behalve dat men zich geen zorgen meer hoeft te ma ken over het feit of wel vol doende personeel geworven kan worden, geeft de machine een mooier en schoner pro- dukt. Verder levert de pelma- cine tijdwinst op en kan de kweker op elk gewenst mo ment zijn bollen rooien en pel len. „Nu wordt er wel eens vroeger gerooid dan men ei genlijk wil om de pellers aan de gang te houden. Want een peller die even geen werk heeft, loopt weg. Met de ma chine is dat probleem verleden tijd", aldus een van de gebrui kers van de machine gister middag In het noordelijk zandgebied wordt de bollen pelmachine ook tijdens een voorlchtingsavond aan de kwekers gepersenteerd. Van avond in Bovenkarspel en donderdag in Anna Paulowna. LINKS NOORD WIJK: NOORDWIJK Kon het CDA in Noordwijk giste ren nog schoorvoetend akkoord gaan met het voorstel van het college van B en W om de in fi nanciële nood verkerende Stichting Zeebad de hel pende hand toe te steken, voor Groen Links was de maat wat Zeebad betreft duidelijk vol. A. Ouwe hand hield tijdens een lang betoog de commissie leden voor toerisme voor dat er sinds de oprichting van Zeebad in 1986, steeds problemen waren ge weest. korten te dekken Ditmaal handelt het om een bedrag van 165.000 gulden dat de stichting in de eerste maand van 1991 nodig heeft om het hoofd boven water te kunnen houden. „Ons vertrouwen in Zeebad is nu wel tot het nul punt gedaald", aldus Ouwe hand gisteravond. Hij vond dat er alle aanleiding was om de overeenkomst met de stichting met onmiddellijke ingang te verbreken. Het Noordwijkse college wil het contract volgens wethou der P. Barnhoorn (NB) van toerisme echter „op een nette, zorgvuldige manier afronden". En dat betekent dat de ver pachting van het strand het komende zomerseizoen in handen van Zeebad blijft. Het contract met de stichting loopt op 1 april 1992 af. Volgens Groen Links heeft de stichting zich op essentiële punten niet aan het contract gehouden wat de gemeente een sterke onderhandelingspo sitie geeft. Die positie moet de gemeente ook benutten, zo vindt de partij. Groen Links is bang volgend jaar weer met een financieel debacle te wor den geconfronteerd. „Als het een slecht zomerseizoen wordt, wat dan?", zo vroeg Ouwe hand zich af. „Als de financië le prognose niet gehaald wordt is de gemeente dan met han den en voeten gebonden om een eventueel tekort te dek ken" Een opmerking die de wethou der wat kriegelig maakte. „U loopt op de zaken vooruit. De gepresenteerde prognose is reëel. Wordt het niet gehaald dan gaat de stichting failliet". Volgens Barnhoorn is het niet goed nu al de plank eenzijdig op te halen. „We weten nog niet wat we in de toekomst op het strand willen. Zoiets regel je niet zo maar even op een achternamiddag. Om alles goed op een rijtje te kunnen zetten is tijd nodig". „We kunnen niet in twee maanden tijd nieuw beleid voor het strand ontwikkelen", zo vond ook C. Voorham-Bar- tens (PvdA). „Wat Zeebad be treft zou de raad misschien ook de hand eens in eigen boe zem moeten steken", zo merk te ze op. „Tpen de stichting er kwam moest het hele strand- gebeuren worden vernieuwd, er moesten nieuwe douches komen, meer comfort en dan ook nog het liefst zodanig dat het de gemeente geen cent zou kosten. Het was misschien verstandiger geweest de hele zaak te faseren." E. Bovenkerk (CDA) had als enige ook nog enkele waarde rende woorden over voor Zee bad. „Laten we niet vergeten dat de stichting er wel in is ge slaagd de kwaliteit op het strand te verhogen". Barn hoorn benadrukte echter dat die kwaliteitsverhoging echter wel gepaard ging aan de nodi ge fouten. Lang terugkijken naar het verleden zoals Ouwe hand in zijn betoog deed vond hij weinig zinvol. Maar ook wilde hij 'het kind niet met het zeewater weggooien'. Ouwehand zei grote waarde te hechten aan een goede stran- dexploitatie. „Het strand is het 0 >lit idc visitekaartje van onzi plaats", zo merkte hij moet één van de pijle van het toeristische bel( willen zo snel mogelijk tot rechtstreeks verpi)- van het strand door meente'L De man van Groen kreeg onverwacht steu ijfti uit de zaal. Eén van c art; mannen die de tribu )lit volkten riep de wethou isv dat de politiek er op hel maar 'een zooitje' van I maakt. „Jullie zijn verkeerd bezig geweest tje zakkerTvullers". Het ment van de wethouder spreker uit de raadsza wijderd zou worden niet uitgevoerd te wort Ouwehand de hand te geschud, verdween zichzelf. N oord wijkerhf draagt huizen over aan wonii bouwverenigiiik NOORDWIJKERHOuf* 78 woningen en 6 garapy in bezit zijn van het gerfp*' lijk Woningbedrijf van wijkerhout worden vaarj aan woningbouwvererui Sint Antonius van Padjrp- Woningbedrijf wordt pr~~ nuari opgeheven. De pe staan aan de Julianastnrar ninginneweg, Van 't pd straat, Viaductweg, ESe' lenslaan, Dr. Ariènsstie'd Prof. Aalbers^laan in wijkerhout en aan de Breë laan en Zilkerduinweg'bt Zilk. De woningen wor gen de op 31 december de boekwaarde verko de overeenkomst met ningbouwvereniging paald dat de huizen b,e% baar moeten blijven alan< woning. Ook mag Sit A,n van Padua geen huurdl i' geren die wordt toegree door de commissie huis{8el Door de overdracht gemeentelijk huizenbei len op de afdelingen fir het en gemeentewerken h Noordwijkerhout urei Volgens burgemeester houders is dat gezien c werkdruk op deze afd een voordeel. De ger raad van Noordwij] heeft het voorstel van f op de agenda van de v ring van donderdag sta „Wij zullen zeer,alert moeten zijn ten aanzien van de GATT-onderhandelingen. De uitkomst van een mogelijk GATT-akkkoord zal zeer ver schillend uitpakken voor de diverse sectoren", aldus voor zitter Barendse. „Een verder gaande herstructurering van de Europese landbouw zal het gevolg- zijn". Hij vindt dat voorkomen moet worden dat grote groepen boeren in Euro pa compensatie ontvangen voor de te verwachten inko mensverlaging via inkomen stoeslagen en dat vervolgens de zogenaamde sterke land- bouwregio's, waaronder Ne derland zelf, de gevolgen van een GATT-akkoord moeten opvangen Hij ziet dat als een onmogelijke opgave, zeker in combinatie met de milieupro blematiek. De Nederlandse boeren en tuinders hebben echter vaker voor grote uitda gingen gestaan, aldus voorzit ter Barendse. Over de schouder Eén van de problemen waar de agrarische bedrijfstak mee wordt geconfronteerd is een vorm te vinden voor een nieu we bedrijfsvoering. Daarin kijkt de maatschappij over de schouder van de ondernemer mee. Dat wekt aversie, maar de LTB moet er samen met de andere organisaties in de land en tuinbouw alles aan doen om de ondernemers in een bepaal de richting te wijzen. Van de andere kant vraagt hij de maatschappij om enige ruimte om milieuvriendelijker te pro duceren. „Het veranderen van een zeer diverse bedrijfstak met tienduizenden individuele ondernemers is meer dan het omdraaien van een schake laar", aldus Barends. In zijn toespraak stipte de voorzitter ook de cao-onder handelingen aan, die in de eerste maanden van het nieu we jaar moeten wprden ge voerd. Beter nog dan in de voorgaande onderhandelingen komt er een terugkoppeling met een grote groep bestuur lijk actieve werkgevers. Bij de arbeidsvoorziening is het niet langer rechtvaardig om de oorzaak alleen te zoeken bij werklozen, werkgevers of ar beidsbureaus. De niet aflaten de stroom van negatieve publi citeit over de agrarische sector moet volgens Barendse wor den beantwoord met een con structieve opstelling waardoor het imago van de agrarische sector kan worden verbeterd. De feestelijke viering van het jubileum is vanmorgen in Haarlem begonnen met een pontificale hoogmis in de ka thedrale basiliek St. Bavo, op gedragen door mgr. drs. H.J.A. Bomers, bisschop van Haar lem. Tijdens de middagbijeen komst van de bondsjaarverga- dering in Hillegom sprak on der anderen prof. dr. F.W.J. Kriellars onder de titel „Hol len door de historie van de Hollandse LTB". LEIDERDORP De fo rumdiscussie over de ver breding van rijksweg A4 en de aanleg van een hoge snelheidslijn in Leider dorp is gisteravond op een grote teleurstelling uitge lopen. De honderden belangstellen- dén, die de grote zaal van Mu- zenhof geheel hadden gevuld kregen slechts vage politieke uitspraken te horen van de le den van de vaste kamercom missie voor verkeer en ver voer. Op de plaatselijke situa tie werd nauwelijks ingegaan. Dit was gedeeltelijk te wijten aan de organiserende commis sie Politiek Café Leiderdorp, die een algemene discussie over de structuurnota verkeer en vervoer kennelijk belang rijker vond dan de gevolgen voor de gemeente Leiderdorp. Zoals bekend zal de verbre ding van de rijksweg verstrek kende gevolgen hebben bin nen de bebouwde kom van de gemeente, zeker als er ook nog een hoge snelheidslijn naast komt. De zaal kreeg na de pauze slechts een half uur» tijd om vragen te stellen. Een po ging van de Belangenvereni ging A4 om de Tweede Ka merleden duidelijke standpun ten af te dwingen was tot mis lukken gedoemd. Roozen en Lankhorst waren wel bereid schriftelijk op de vragen in te gaan. Mevrouw Jorritsma gaf een antwoord dat typerend was voor de bij eenkomst: „De verbreding van rijksweg A4 en de aanleg van nog meer de gelegenheid zul len krijgen zich te plesente- ren. Verder noemde hij de kunst en kitschmarkt, het paalzitten, het grandioze muziekspekta kel dat helaas te weinig pu bliek trok maar dat zeker her haald gaat worden, en tenslot te de geslaagde Sint-Nicolaas- acties. Het komend jaar wil men opnieuw proberen om in april een bloembollenmarkt te organiseren gedurende drie weekeinden waarbij men ook tijdens het corsoweekeinde or kestjes wil laten spelen en markten wil houden. Vervolgens maakte mede-op richter van het SAN en grote gangmaker Huijbrechts be kend dat er in maart een nieu we voorzitter gevonden moet worden omdat hij zich nu wil gaan bezighouden met andere zaken. Penningmeester J. van der Salm bedankte hem voor zijn inzet en meldde tot slot dat het budget van de SAN in het afgelopen jaar 18.000 gul den was geweest. Maar ook fi nancieel hadden juist de Noordwijkerhoutse onderne mers het laten afweten, vol gens Van der Salm. Lintje voor veertig jaar trouwe dienst N.F. Wolken uit Voorhout is gistermiddag ko ninklijk onderscheiden. De burgemeester van zijn woonplaats, M. de Goeij-Smulders, speldde Wolken de zilveren eremedaille in de orde van Oranje Nassau op tijdens een feestelijke bijeen komst in het bedrijf waar de Voorhouter werkt, Elka Kistenfabriek aan de Grevelingstraat in Lisse. Wolken is veertig jaar in dienst bij deze fabriek. Als 16-jarige kwam hij in dienst als hulpzager. Vervolgens werd hij zelfstandig zager en in 1972 kreeg de heer Wolken de leiding over de afdelingen montage en expeditie. Sinds vorig jaar is de Voorhouter chef van de zagerij, waarbij hij de leiding heeft over 12 tot 14 perso nen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJKERHOUT Jan Huijbrechts treedt af als voorzitter van de Noordwijkerhoutse Stich ting Activiteiten (SAN). Gisteravond evalueerde de SAN in haar eerste jaarverga dering in restaurant Le Bock de ondernomen evenementen. „We hebben niet alles wat we tn het beleidsplan presenteer den kunnen volvoeren vooral omdat met name de Noordwij kerhoutse Ondernemersvere niging terughoudend is geble ken", aldus Huijbrechts. „Toch hebben we een respectabel aantal zaken wel voor elkaar gekregen". Hij noemde het planten van bollen bij de toe gangswegen naar Noordwij kerhout, het optreden van The Ambassadors, de Valentijnsac- tie, het politieke café tijdens de verkiezingen dat ook het komend jaar misschien terug gaat komen tijdens de Staten verkiezingen, de mozaïeken dag, de zeer geslaagde verkie zingen van de sportman, sport vrouw en sportploeg van het jaar, die zeker volgend jaar op nieuw worden georganiseerd maar waarin de verenigingen Tweede Kamerleden in OS dorp: van links naar retT_ Roosen (CDA), A. Jopl< (VVD), P. Lankhorst Links), R. van Gijzel (P\£n G. Wolffensperger (D66 FOTO HENK VAN DEjter de hoge snelheidslijn in samenhang met elka^ den bekeken. Het is voorzien wat de beste jr sing is. Ik kan daar geva spraken over doen, eerst meer gegevens j heb. Bij de keuze voor de varianten speelt het aspect een grote rol", al A kamerlid in een nietsze

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14