)egs tgees lenar e n willen istorisch pad voltooien Geen grote verhuizing op markt Voorschoten Leidschendam wil snel aanleg van fietspad Stompwijk-Voorschoten Protest tegen uitbreiding supermarkt in Zoeterwoude )EN OMGEVING CckbcSouocMit WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 PAGINA 13 uarel prins Frederik assenaars raadhuis AAR De gemeente Wassenaar heeft een por ta in prins Frederik, dat werd aangeboden op de on- inoi gehouden Kunst- en Antiekbeurs te Delft, aange- voor 1500 gulden op advies van de oud-directeur r 3q ain van de Lakenhal (Leiden). De aquarel hangt 21 leis in een commissiekamer van raadhuis de Pauw. IOC! chi 1.30 commissiekamer draagt de naam „Prins Frederik- (a) Voor het portret van prins Frederik is wel het por- in de vroegere burgemeester mr. K. Staab naar het 31 nhuis moeten verhuizen. De aquarel is gedateerd (12 n laat de jeugdige prins Frederik zien met enkele len van de vrijmetselarij. Prins Frederiks rol in de tselarij is onbekend, maar zal zeker niet onaanzien- n geweest. Hij had tot zijn overlijden de titel van Etmeester Nationaal van het Groot-Oosten der Ne- traa den". (12) Afscheid G. Anker LEIDERDORP G. Anker, ondercomman dant van de vrijwillige brandweer in Leider dorp neemt op zaterdag 15 december afscheid van de brandweer. De heer Anker is 23 jaar aan de brandweer ver bonden geweest. De af scheidsreceptie wordt gehouden in de kantine van de gemeentewerf aan de Simon Smitweg in Leiderdorp. Het offi ciële gedeelte begint om drie uur, om vier is er een openbare receptie. Zoeterwouds koor werkt aan viering zilveren jubileum ZOETERWOUDE Het zangkoor van de Christus Dienaarkerk te Zoe- terwoude-dorp bestaat in 1991 vijfentwintig jaar. Om dat niet onopge merkt voorbij te laten gaan is een jubileumwerkgroep ingesteld. Die werkt aan de uitgave van een boekje. Voorts staat een receptie op het programma. De koorleden willen daarnaast voor het eerst in het bestaan een gezamenlijk uitstapje maken. Om geld bijeen te brengen is een inza meling begonnen. Tevens is een comité van aanbeveling ingesteld. Daarin hebben zitting pater R. van Lieshout, doker Wybo Kortmann en burge meester ing. A. Houdijk. De werkgroep van het zangkoor bestaat uit de dames N. Turk, M. van der Poel en de heren G. van Wetten en L. Hooge- veen. De mensen die de werkgroep financieel steunen met minimaal 25 gulden krijgen een exemplaar van de „dankbundel" die direct na de jubi leumviering verschijnt. Alle namen van de gevers worden daarin opgeno men. Het boekje wordt genummerd en via loting wordt bepaald wie num mer 1 krijgt. Wie de jubileumviering wil steunen kan dat doen op reke ning 3753.24054 van de Rabobank Stompwijk-Zoeterwoude onder vermel ding van „Christus Dienaarkoor 25 jaar te Zoeterwoude". Het gironum mer van de bank is 13.20.68. Werknemers AZL krijgen compensatie loonkorting LEIDEN De werknemers in de acht academische ziekenhuizen, waaronder die in Leiden, krijgen volgend jaar compensatie voor de zogeheten WHSO-korting. Het is mogelijk de korting van 0,71 pro cent in 1991 te compenseren uit gelden voor de arbeidsvoorwaar den in de academische ziekenhuizen. Dit heeft de vakbond CFO meegedeeld. De bonden hebben met de werkgevers van de academische zieken huizen overeenstemming bereikt over de compensatie. De omstre den WIISO (Wet Interim Inhouding Salarissen Onderwijsperso neel) is in 1983 ingevoerd om te bezuinigen op de begroting van onderwijs en wetenschappen, waar ook de academische ziekenhui zen onder vallen. De per jaar dalende korting loopt door tot in 1996. De bonden hebben met de gezamenlijke universiteiten geen over eenstemming kunnen bereiken over het compenseren van de kor ting. Ze gaan nu per afzonderlijke universiteit proberen de com pensatie doorgevoerd te krijgen. Mogelijk extra subsidie vrouwenhulpverlening DEN HAAG Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland willen het project steunpunt vrouwenhulpverlening met twee jaar verlengen tot en met 1993. Hiervoor is een subsidie nodig van 87.305 gulden per jaar. Het steunpunt, dat in Delft is gevestigd, heeft tot doel het stimuleren en onder steunen van netwerken op het gebied van vrouwenhulpverle ning. De part-time projectme dewerkster heeft twee contact dagen georganiseerd voor hulpverleensters aan zwarte en migrantenvrouwen en voor hulpverleensters uit het auto nome en reguliere circuit. Felpi JTGEEST Enkele van Oegstgeest protest aangete- tegen het het voor- an B en W om de rvnbachweg tussen )ude Raadhuis en de de Colignylaan de- af te sluiten. Af- 3Cig zou indruisen te- 3 het historisch besef 3i de Oegstgeestenaren breuk doen aan de to.urlijke besluitvor- in Oegstgeest. Er zou door de gemeente raad zijn besloten tot af- sluting. In 1985 kocht het echtpaar Wuisman het Oude Raadhuis, waarna een periode volgde van vijf jaar restauratiewerk zaamheden. Het pand, een Rijksmonument, is praktisch gereed op de bijbehorende ge vangenis na. Het Oude Raad huis ligt in de historische om geving aan de Wijttenbach- weg, in vroeger tijden als hoofdader voor het verkeer ook wel een Strang genoemd. De familie Wuisman heeft zich in een schrijven tot B en W gewend met het verzoek terug te komen op hun besluit en de historische Strang door middel van een voet/fietspad alsnog af te ronden. De Strang loopt nu nog dood. Het punt is actueel geworden omdat morgen een besluit wordt genomen over de ver koop van de voormalige kleu terschool De Sprinkhaan aan de Gerormeerde Kerk Vrijge maakt. Dit gebouw grenst aan het afgesloten deel van de Wijttenbachweg, dat overigens als pad staat aangegeven in het bestemmingsplan. Wuis man wil dat in ieder geval het tracé van het pad vrij blijft en dus niet aan de kerk wordt verkocht. Het bewuste pad be staat nu nog voor de helft. De andere helft is voor een deel schoolplein van de ivo/mavo- school Duinzigt en het is door middel van hekken afgesloten. De briefschrijvers vestigen er de aandacht op dat van ambte lijke zijde bij de verkoop van het schoolgebouw aandacht zou worden besteed aan ge noemd pad. Maar dat zou niet zijn gebeurd. Ook de medede ling dat B en W aan de Vere niging Oud Oegstgeest een af wijzende reactie hadden ge stuurd, is bij Wuisman onbe- ory kenburg h bouwen ENBURG De 0 Valkenburg mag vol- 12 woningwetwonin- ouwen. Wethouder Vos 45 gisteren in een eommis- ittii jadering. Tevens is er licht gegeven voor het n van zes premie A-wo- en vijf premie C-wo- Het is de bedoeling dat 1 ïburg naast de 12 wo- etwoningen door de ook nog 10 woningen in 21. je sector laat bouwen. 3o! 1l-over auto- Ümachine Hofcampweg jsenaar (NAAR Het brand- Irijf L. Rooijakkers vrijwel zeker een ver- g voor een roll-over au- lachine. Die wasauto- loet komen in een te uwen opslagloods aan de ^J^npweg. Omwonenden entp tegen dit plan geen be- tot^i ingediend. Het gebied luisde nieuwe autowasma- komt heeft als bestem- bedrijven, maar het au- jedrijf valt niet onder de t L rie bedrijven die hier egestaan. Het college wil kkers echter vrijstelling en. Binnen de gemeen bestaan geen bezwaren, vo vang van zand, zeep en i de wasbeurt is goed ge- r kenburg er int hulp 'o„i Roemenië ENBURG De Stieh- en )ost-Europa krijgt voor abi ïulpverlening aan Röe- 'eli van Valkenburg 3.250 5"_. i subsidie. Dit is één gul- 5 0 sf inwoner. Tijdens een i. lering van de commissie >r iën brak CDA-fractie- 1-1 tter H. Dijkhuizen giste- n lans voor de stichting, elde voor het bedrag te Wethouder Vos standpunt van Dijk- begrijpelijk, maar de ispot is leeg, zo stelde de Vos was er wel nii ander van om over eni- anden te bekijken of het ijk is een duurzame rela- t de stichting op te bou- oor langdurige hulp. De e fracties gingen ak- met de hulp van één 41 per inwoner, jj I-Holland wil kp irzoek verdeling jS! inciefonds de HAAG Het Interpro- de al Overleg (IPO) gaat bij f irzitter van de Tweede aandringen op een b< nenteel onderzoek naar >r erdeelsysteem van het ,a it het Provinciefonds. Al i jaren vecht de provin- eu uid-Holland, de laatste 0 n het gezelschap van -1 -Holland, Noord-Bra- el( in Utrecht, de verdeling m de gelden die het rijk ekt aan de provincies, u s in totaal één miljard n per jaar. Die verdeling volgens Zuid-Holland doende rekening met de ractiviteiten die dichtbe- s provincies moeten on- imen. VOORSCHOTEN Wethou der F. ten Have voelt niets voor verplaatsing van 20 van de 46 kramen op de Voorscho- tense weekmarkt. Hij zei dat gisteren in de commissie marktzaken. Omdat per 1 ja nuari de persvuilinstallatie tij dens de weekmarkt verplaatst wordt naar het terrein van de reinigingsdienst komt een van de mooiste plekken vrij op de vrijdagse weekmarkt. De vui- linstallatie was precies in het midden van het marktterrein neergezet en dat is voor het Ambachtshuis. Een werkgroep adviseert nu een verplaatsing van 20 van de 46 marktramen en marktwagens. „De markt kooplieden hebben dringend om rust gevraagd. Ik meen dat verplaatsing van 20 kramen naar een andere plek op de markt niet gunstig is zowel voor de kooplieden als voor de bezoekers aan de markt", al dus wethouder Ten Have. W( de Ru, namens de winkeliers lid van de commissie, betreur de het dat er weer geen recht wordt gedaan aan de winke liers op de Voorstraat die graag een pad tussen de kra men door naar hun winkel willen hebben. Na een zeer stevige discussie werd besloten voorlopig alleen de open plaats voor het Ambachtshuis te gun nen aan de marktkoopman die de meeste rechten heeft gere kend naar anciënniteit. Joke Bruijs in Noordwijk „Gepeperd". Zo luidt de titel van de one-woman-show die Joke roerende momenten ohtbreken niet. Kaarten (ƒ12,50, ƒ10 of ƒ5) Bruijs vrijdag op de planken brengt in De Rank in Noordwijk. Het zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV en bij kantoor- cabaretprogramma van Bruijs is voofal grappig, maar ook ont- boekhandel Papyrus aan de Kerkstraat. foto: henk koster Prijs voor Duinrell De Amerikaanse World Waterpark Association heeft dit jaar de Industry Leadership Award 1990 toegekend aan het tropische Ti- kibad in attractiepark Duinrell in Wassenaar. De prijs werd on langs door burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar overhan digd aan Duinrell-directeur H. Graaf van Zuylen van Nijevelt. De onderscheiding wordt jaarlijks toegekend aan bedrijven die ver nieuwend hebben gewerkt ten aanzien van de waterparkenindus trie. Het Tikibad was het eerste overdekte moderne waterpark. LEIDSCHENDAM Leidschendam heeft Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland gevraagd het fietspad Stompwijk- Voorschoten een hogere urgentie toe te kennen in het provinciale fietspa denplan voor de komende vier jaar. Volgens het schema voor de fi nanciering komt het fietspad na het fietspad Vlietland-Zoe- termeer. Met het oog op een goede ontsluiting van Vliet- land vanuit Leidschendam/ Voorschoten hecht het ge meentebestuur meer waarde aan de aanleg van nummer 9 (Stompwijk-Voorschoten) en indirect dus ook aan het reali seren van de oeververbinding over de Vliet bij de Kniplaan (ter hoogte van de Knipmo- len). Volgens het schema wordt daaraan pas gewerkt in de periode 1933/1995. B en W van Leidschendam hebben in dezelfde brief gevraagd de aanleg van het vrijliggend fietspad langs de Westvlietweg te bespoedigen. Bruggen Uit overleg tussen brandweer en politie van Leidschendam en de provincie is gebleken dat de brug tussen Voorscho ten en Vlietland Volgend jaar op de lijst staat. De „Knip- brug" pas in 1994. Vertegen woordigers van brandweer en politie van Leidschendam en Voorschoten hebben onlangs met de provincie overlegd over de ontsluiting van het re creatiegebied Vlietland. Er zijn voor langzaam verkeer twee bruggen gepland die elk 75.000 gulden kosten Die betaalt de provincie. De vraag was of een van de bruggen geschikt moest worden gemaakt voor zwaar der verkeer. Voor politie en GGD (tot maximaal achtton- ners) zou de brug 200.000 gul den duurder worden en indien de brug ook geschikt werd gmaakt voor brandweervoer tuigen (tot twaalf ton) kwa men de kosten op ongeveer een miljoen gulden. Volgens de provincie, die overigens kritisch staat tegenover een brug met een draagvermogen van acht ton, is de financie ring hiervan een zaak van de gemeente. Alle betrokkenen waren van mening dat zonder de bruggen via de Europaweg-adequaat hulp kan worden verleend. De brandweer van Leidschendam met politie en GGD eer- staangeweze'ne voor hulp in Vlietland zegt nagenoeg aan de maatstaven voor hulp te kunnen voldoen. Ook als in Vlietland een hotel, vakantie huisjes of anderszins worden gebouwd. Voor eerste uitruk is er een afspraak met de Leidse brandweer. De GGD zegt dat ambulances via de Europaweg zullen gaan en wel binnen de 15-minuten-norm. ZOETERWOUDE W.P.L. van der Geest, die aan de Dorpsstraat in Zoe terwoude woont, heeft be zwaar tegen de uitbrei dingsplannen van de Spar. Hij is van mening dat eerst een oplossing moet worden gevonden voor de parkeerproblematiek na bij het winkelcentrum. Het gemeentebestuur wil de bezwaren echter ver werpen en zo snel moge lijk overgaan tot het ver lenen van toestemming aan de Spar de super markt met 130 vierkante meter uit te breiden. De directie van de Spar be taalt 50.000 gulden voor de aanleg van vijf par keerplaatsen elders aan of nabij de Dorpsstraat. De bezwaren van Van der Geest zijn heel duidelijk. „Nog voor de opening van de herin gerichte Dorpsstraat klaagden de winkeliers over het beperk te aantal parkeerplaatsen. Tij delijk zijn toen parkeerplaat sen op het dorpsplein aange legd. Naast kantoorboekhandel Berg werd een aantal demon tabele palen aangebracht. Deze palen zouden alleen verwij derd worden als er een vracht wagen moet parkeren voor be voorrading van de Spar. Deze palen zijn de laatste anderhalf jaar niet meer aanwezig. Het gevolg hiervan is dat de auto's op de loopstrook parkeren en de voetgangers noodgedwon gen op de rijbaan moeten lo pen. Dit zelfde geldt ook ter plaatse van de noodparkeer- plaatsen op het dorpsplein. Door de uitbreiding van de Spar en de toename van het aantal auto's zal deze proble matiek alleen maar toenemen. Ik ben dan ook van mening dat eerst aangegeven moet worden hoe deze parkeerpro blematiek wordt opgelost alvo rens er wordt meegewerkt aan de uitbreiding van de Spar", aldus Van der Geest in een brief aan het gemeentebestuur. Het gemeentebestuur weerlegt evenwel de bezwaren en stelt dat de parkeerproblematiek los staat van de uitbreiding van de Supermarkt. Wel krijgt Van der Geest gelijk als het gaat om de met palen afsluit bare en voor bevoorrading be stemde opstelplaats voor de vrachtwagens voor de super markt. Inmiddels zijn afspra ken gemaakt met de eigenaar van de supermarkt de destijds gemaakte afspraken na te ko men. Het gemeentebestuur er kent dat het niet mogelijk is de vijf parkeerplaatsen ..voor de deur" of op het terrein van de supermarkt aan te leggen. Los van eventuele stedebouw- kundige belemmeringen ont breekt simpelweg ruimtelijk de mogelijkheid. Het gemeentebestuur komt wel met alternatieven. Op de eerste plaats het terrein van Van der Kolk en op de tweede plaats een uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen aan de Dr. Bouwdijkstraat en/of Veldzichtstraat. Deze laatste mogelijkheid lijkt evenwel geen afdoende oplossing. De afstand tussen die parkeermo- gelijkheid en de supermarkt zal in de praktijk „onover brugbaar" zijn. Vanavond buigt de commissie ruimtelijke ordening zich over het bezwaarschrift rond het parkeren in de Dorpsstraat. Koninklijk goud in Leidschendam LEIDSCHENDAM Burge meester W. F. de Vreeze heeft vanmorgen in het raadhuis van Leidschendam de heer M. J. van der Horst de ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud uitgereikt. Van der Horst heeft vandaag afscheid genomen als voorzitter van de Stichting Parfumerie Vakopleiding in Den Haag. Hij heeft de parfu merie- en cosmeticabranche vele jaren grote diensten ver leend. Behalve als centraal in koper parfumerie/drogisterij bij het hoofdkantoor van V D in Amsterdam heeft hij zijn kennis van zaken en be langstelling voor de belangen van producent, handel en con sument ook in dienst gesteld van het midden- en kleinbe drijf. Van der Horst is sinds 1967 examinator bij de stich ting en maakt al bijna vijftien jaar deel uit van het bestuur. Bovendien was hij ruim negen jaar bestuurslid van de Stich ting Parfumerie Detailhandel. De laatste zes jaar is hij colum nist in het vakblad Kosmetiek. Oudheidkamer Leiderdorp viert vijfjarig bestaan LEIDERDORP De Lei- derdorpse Oudheidkamer bestaat deze week alweer vijf jaar, maar heeft zijn draai nog niet kunnen vinden. Door gebrek aan ruimte en geld kan het eerste lUstrum niet eens worden gevierd met bij voorbeeld een speciale tentoonstelling. De Oudheidkamer is onderge bracht op de zolder van de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24. Daar. is al te weinig ruimte om de vaste col lectie ten toon te stellen. Geld om een andere ruimte te hu ren is er vooralsnog niet. Tij delijke exposities over een spe cifiek Leids onderwerp of het houden van lezingen over het oude Leiderdorp zijn daarom onmogelijk. De Oudheidkamer wil in principe te beschikking zien te krijgen over een ruimte in het oude dorp, op de begane grond met twee kamers, waar de vaste collectie kan worden uitgestald naast wisselende tentoonstellingen. De Oud heidkamer is op donderdagen van tien tot twaalf uur en op zaterdagen van twee tot vier uur geopend. Informatie: se cretariaat, telefoon 071-410976. Torenvlietslaan wordt verlicht VALKENBURG De Torenvlietslaan en Parallelweg in Val kenburg mogen worden verlicht. Gedeputeerde T. Jansen (ver keer) heeft dit toegezegd. Over een lengte van 460 meter wor den 13 lichtmasten geplaatst. De commissie openbare werken stelde deze week 38.000 gulden voor dit project beschikbaar. De commissie ging eveneens akkoord met het hertegelen van De Wei. Dit karwei wordt nog dit jaar aangepakt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13