Qouna/nt Parkeergarage Driessenplein kampt met grote leegstand ALLER LEIIDS) STAD OMGEVING/RTV Vanmorgen deed één van t achterlichten het nog" Ridder Dekker Slimme EHBO-kit £eidóc6ou/ui/rit WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 PAGINA 11 vonersraad gesprekspartner van lingbouwvereniging De Sleutels pEN De bewoners- bissies van Woning- kvereniging De Sleu- stelden gisteravond bewonersraad samen, gebeurde in de Be- ingskerk. aad is officieel gespreks- t voor de woningbouw- ging Vorig jaar is er •nergie gestoken in het eren van bewonerscom- Uit iedere commissie twee mensen afge- d voor de raad. De Sleutels wil de algemene on derwerpen op het gebied van bouwen en beheren eerst met de bewonersraad bespreken. Maar te hoge verwachtingen moeten niet worden geschept. Want De Sleutels maakt de re gels niet zelf en heeft zich te houden aan de voorschriften van de gemeente en het Rijk. In 1991 worden de regels ingrijpend veranderd. De wo ningbouwvereniging voorspelt al dat die veranderingen lang niet altijd in het voordeel van de bewoners zullen uitvallen. Autodieven slaan slag LEIDEN Autodieven hebben gisteravond goede zaken gedaan. Uit drie straten ver dwenen even zovele au to's spoorloos. Uit de Floris Versterlaan ver dween een witte Merce- desbus, uit de Castel- lumweg een Ford Es cort en uit de Tandkar- per in de Meren wijk een Renault. Politie woordvoerder D. Gra- veland sprak van een een opzienbarend aan tal. „Drie is al veel voor een hele week". Hirsch Ballin spreekt op congres in Leiden LEIDEN Minister E. Hirsch Ballin van justitie houdt aanstaande maan dag tijdens een internationaal een daags congres van de Leidse univer siteit een spreekbeurt. Het congres, dat wordt gehouden in het Witte Sin gel/Doelencomplex aan de Cleverin- gaplaats, gaat over juridische kennis systemen met als thema „Doelstellin gen voor onderzoek en ontwikke ling". Kennissystemen zijn computer programma's die beredeneerde advie zen kunnen geven over een voorge legde probleemstelling. Deze kennis systemen zijn ook voor juridische problemen ontwikkeld. Hirsch Ballin zal het hebben over de randvoor waarden voor het gebruik van zo'n systeem. Leidse commissie op kamerjacht voor buitenlandse studenten LEIDEN Leidse studenten willen buitenlandse studenten op zoek naar een kamer helpen. Daarvoor is de commissie ROOFS opgericht. De commissie gaat iets doen aan het nijpende kamer probleem voor buitenlandse studenten in Leiden. Omdat buiten landse studenten geen onderdak kunnen vinden, dreigen de vele uitwisselingen in gevaar te komen. ROOFS gaat dus op kamer jacht. Bovendien wil de commissie dat de Leidse universiteit zelf een pand uitzoekt voor huisvesting. Dat wordt een soort studen tenhotel waarin ongeveer honderd studenten kunnen worden ge huisvest. De commissie wil dit idee voor de universiteit uitzoe ken en een plan opstellen om fondsen te werven. Voorlopig con centreert de commissie zich op het vinden van kamers. ROOFS voert een campagne om de studenten bewust te maken van het probleem. Ook wordt bemiddeld tussen studenten die een kamer tijdelijk in onderhuur aanbieden en buitenlandse studenten. De commissie doet echter ook een beroep op de Leidenaars om een kamer tijdelijk te verhuren aan een buitenlandse student. De stu denten verblijven meestal zo'n drie tot zes maanden in de sleu telstad. Meer informatie: 071-277269 (14.00-17.00 uur). Agressieve Leidenaars mishandelen passanten zonder enige aanleiding LEIDEN Een 17-jarige en een 19-jarige jongen uit Leiden hebben gisteravond kneuzingen over hun hele lichaam opgelo pen toen zij het aan de stok kregen met drie stadgenoten. Het tweetal reed na een partijtje biljart in café De Spons aan de Korte Mare naar huis, toen een van het drietal bij de kruising met de Haarlemmerweg plotseling uithaalde en de 19-jarige te gen de grond sloeg. Daarop sloegen de andere twee de 17-jarige van zijn fiets. Het tweetal wist weg te komen maar moest mach teloos toezien hoe hun fiets en bromfiets over de brugleuning in de Maresingel werden gegooid. Het tweetal keerde vervolgens terug naar het café om de politie te bellen. Dat zinde het drietal echter niet, dat in het café opnieuw klappen uitdeelde. Ook de barkeeper en een klant die tussenbeide sprongen liepen vuists lagen op. De politie greep de drie mannen uiteindelijk in de kraag. Het gaat om een 28-jarige Leidenaar en twee 32-jarige Leidenaars. Zij zitten nog vast voor verhoor. De reden voor de vechtpartij is niet duidelijk. de controle van de verlichting werden de lampen bijgesteld en kleine reparaties verricht. FOTO: HENK VAN DEN ENDE (LICHTINGSCONTROLE BIJ GROENOORDHALLEN: )EN „Trapt u eens k rem", klinkt het Itoon vanachter de „Dat doe ik", roept ituurder enthousiast waarop met ver- ie toon wordt gerea- „Dan doen uw hten het niet". De B heeft gelijk wan tij meent dat het met iderhoud van de au- lichting schrikba- is gesteld. Een proef som bij de actie t op Licht" gisteren terrein van de ïoordhallen, wees it. dig wachten de door- 65-plussers in een lange het moment dat zij aan irt zijn. De automobilis- den tot het midden van achtwagen op, die aan zijden van rijplanken is en. Dat niet iedereen da- een hellingproef doet, al snel duidelijk. Een baas probeert met een ide koppeling en een de hindernis met zijn te nemen. Wonder bo onder staat de man pre- tijd stil. Even was de aanwezig dat hij met de- gang de vrachtwagen andere zijde weer zou auto's stil staan worden roor stuk de lichten >r, rem, knipper, ien en aanhangwagen ipen en de conclusies lie- niet om. Bijna elke wa- erblijft enkele minuten ?t platform. Naast de weer verkeerd afgestel- ïten, worden ook enkele reparaties uitgevoerd, te gloeilampen worden aatse vervangen en ook 'n adviezen gegeven. Als water uit uw koplamp APK Gemiddeld 130 tot 140 exem plaren komen onder 'de ogen van Bob Geurders en zijn col lega's Outger Nijdajn en Bot Keppler. „Door dé/ APK zijn de echte slechte dingen wel verdwenen, zoals defecte re flectoren", zegt ^Outger Nij- dam. De afstelling vormt ech ter een ander verhaal: „Het licht staat totjn de bomen", luidt de standaarduitdrukking van Bob Geutders wanneer hij het zoveelste fout afgestelde exemplaar»? voor zijn neus krijgt. De,óp een rollerbar be vestigde meetapparatuur wordt techt voor het voertuig geplaatst, waarna het afstellen kan beginnen. Hoeft bij de ene auto slechts een schroefje ge steld te worden, bij anderen duurt het wat langer. „Ik kan wel zien dat uw auto in elkaar heeft gezeten, de stelschroef is helemaal krom", reageert de ANWB-medewerker na het zien van een Honda. De invoering van APK blijkt op dit onderdeel niet water dicht te werken. Als het goed is wordt grofweg gekeken of de lichten niet te hoog of te laag gericht zijn en de reflectie wel goed is. Dat,wil niet zeg gen dat de lichten ook goed staan. Tijdens 46 keuringen moesten bij 81 procent van de bijna dertigduizend gekeurde auto's de koplampen opnieuw worden afgesteld. Sinds de APK een marginale verbete ring met negen procent. De ANWB-medewerkers heb ben wel een vermoeden waar om de foutieve afstelling bij de garages meestal niet opvalt. „Het is belangrijk dat de meet apparatuur die elk autobedrijf heeft waterpas staat en met de aflopende vloeren daar is dat meestal niet het geval", legt Schrikken Schrikbarende gevallen heb ben de drie, die pas enkele uren op het terrein van de Groenoordhallen actief zijn, nog met gehad. Tot het mo ment dat een Lissenaar zijn Visa op het platform parkeert. Gedwee volgt de man de aan wijzingen van de ANWB-me- dewerkers op. „Eén achter licht doet het niet", klinkt het al voordat ook maar één pe daal is aangeraakt. „Knipper lichten...oké; remlichten?". Na enige seconden wordt nog maals herhaalt: „Remlich ten?". De man bekent de rem reeds ingedrukt te hebben. Ook de rechtervoorlamp en de kentekenverlichting konden de proef niet doorstaan. „Vanmorgen deed één van de achterlichten het nog", pro beerde de Lissenaar zich nog enigszins te verontschuldigen. „Ja, dat verhaal horen we da gelijks", luidde de voorspelba re reactie. Een klein half uur tje later waren ook hier de mankementen verholpen. „De mensen zijn de laatste jaren op dit gebied bewuster gewor den", laat Bob Geurders we ten. Ook de Lissenaar. Hij kocht gelijk maar een setje re servelampen. Vandaag, morgen en vrijdag (tot 17.00 uur) staat de ANWB wagen nog bij de Groenoord hallen. Automobilisten kun nen van 09.00 tot 19.00 uur hun verlichting laten controle ren. In Katwijk staat een tweede „Technomobiel" van daag nog tot 19.00 uur op het Marktplein aan de Piet Hein- laan. Morgen verhuist het voertuig naar het parkeerter rein aan de Noordhoek Roelof- arendsveen en een dag later wordt het parkeerterrein aan de Pastoor v.d. Plaatstraat in Rijpwetering aangedaan. PETER VAN DER HULST ACTIE MOET MEER KLANTEN TREKKEN LEIDEN Elke bezoe ker van de Leidse bin nenstad die een parkeer plaats zoekt kan vanaf zaterdag het eerste uur gratis parkeren in de parkeergarage aan het Ir. Driessenplein. De maat regel moet meer automo bilisten naar de garage trekken, die vooral op doordeweekse dagen grotendeels leeg staat. Beheerder Erica Beheer BV betaalt met enkele winkeliers de kosten. Het gratis uur moet een op lossing bieden voor de tegen vallende opbrengsten, waar door de parkeergarage met verlies draait. De inkomsten liggen veel lager dan ver wacht omdat er in de omlig gende straten voldoende par keerruimte voorhanden en de bewegwijzering slecht is. „Er moet wat gebeuren, dat is duidelijk", meent Erica woordvoerder Frank Huigen. De parkeergarage aan het Driessenplein draait alleen op zaterdag en donderdag avond (koopavond) goed met een bezettingsgraad tussen de 75 en 90 procent. Op doorde weekse dagen wordt met moeite 20 procent gehaald. Een probleem dat ook voor de parkeergarage bij Hoog vliet aan de Garenmarkt geldt. Alleen de parkeergara ge aan de Langegracht kent een goede bezetting. Belangrijkste oorzaak van dat succes is volgens Huigen de combinatie van een uur gratis parkeren en directe aansluiting met naastgelegen winkels. „Dat effect hopen wij nu ook te bereiken door automobilisten het eerste uur gratis parkeren aan te bie den. In Leiden krijg je men sen moeilijk in een parkeer garage. Alleen als ze nergens anders terecht kunnen, dan komen ze". Een onterechte houding, vindt Huigen. „De mensen denken dat ze in een par keergarage duurder uit zijn. Dat is uit verschillende en quêtes die we hebben gehou den wel gebleken. Maar als je in de binnenstad langs de openbare weg parkeert ben je meer geld kwijt. En vanaf ja nuari gaan de tarieven nog veel verder omhoog". Dat zelfde geldt ook voor de uur- prijs in de Driessengarage. „Maar we blijven goedko per", aldus Huigen. Vierde garage De komst van een eventuele vierde parkeergarage aan dringt, vindt Huigen zinloos. „Bij ons en de andere twee garages is genoeg capaciteit". De Kamer van Koophandel dringt al jaren aan op de bouw van een dergelijke ga rage aan de westkant van de stad. Als locaties zijn daar voor genoemd de omgeving van de Witte Singel en van de Beestenmarkt. Maar later ook Korevaarstraat en Kaas markt, dicht bij de bestaande garages, zijn later gesugge reerd. Huigen: „Wij hebben de Kamer daarover meteen gebeld. Over de Kaasmarkt werd direct gezegd dat ze daarover beter na hadden moeten denken. Ook de ge meente en buurtvereniging Pancras-Oost zijn er niet voor. Maar de Kamer blijft bij haar standpunt dat er nog een garage moet komen. Vooral voor de ontlasting van het parkeerterrein bij molen De Valk". Met de gemeente is inmiddels overeenstemming bereikt over hoe de Kaasmarkt wel moet worden ingericht. De ene helft wordt gereserveerd voor vergunninghouders, de andere wordt met parkeer- meters uitgerust als openbaar parkeerterrein. Huigen: „De Kaasmarkt is een van onze grootste concurrenten. De wegwijzers in Leiden verwij zen naar een parkeerterrein, maar voor een automobilist is het niet duidelijk of het om een parkeergarage of een open terrein gaat. Als ze langs de Kaasmarkt rijden zetten ze hun auto daar neer". Extra probleem voor de Driessengarage is dat auto mobilisten vooral op koop avond en zaterdag de ingang aan de Middelstegracht blok keren door hun auto ondanks een parkeerverbod voor de deur neer te zetten „We bel len dan wel de politie en die schrijft de ene keer wel en de andere keer geen bekeurin gen uit. Maar strengere con trole is zeker nodig". De gratis parkeeractie die de Driessengarage weer renda bel moet maken, wordt be halve door Erica zelf ook be taald door de Leidse onder nemers Swaak Beeld Ge luid, Total Woman Dames-, mode en Home Rental Servi ce die in hetzelfde complex zitten. Supermarkt Albert Heijn had al eerder voor de eigen klanten een een-uur gratis-parkeren service opge zet. In rode overalls gestoken vrouwen van het Parkeerga rage Driessen Promotion Team en borden moeten het winkelend en naar parkeer plaatsen speurend publiek op de actie attent maken. epsels er het thema „hoe dub- staat de westerse mens lover de natuur" wordt if morgen tot en met 23 mber een expositie ge ien in De Waag. Op 14 5 december worden in kader twee voorstellin gegeven door kunste- scollectief Unieke Pro- 'en met als thema de over de tot economi- factor verworden na- Kaarten voor de voor ingen kunnen worden serveerdnOp dinsdag 11 mber via telefoonnum- 071-254176 of gekocht uur voor aanvang bij de Ig aan de Aalmarkt 21. Lezing Oud-secretaris J. van Hou- welingen verzorgt donder dag voor de Leidse CDJA- afdeling een lezing over de Europese defensie. De bij eenkomst vindt plaats in het Gulden Vlies en begint om 20.00 uur. Zang De Ouderen Activiteiten Commissie houdt op maan dagen een zanguur voor 55- plussers. De groep heeft uit breiding nodig, vooral heren, maar ook dames zijn welkom. De zanggroep oe fent van 14.15 tot 15.30 uur in het verzorgingstehuis Van der Willigenhof aan de Apollo laan 264. Belangstel lenden kunnen langskomen of het dienstencentrum Zuid-West bellen: 071- 768711. De kosten bedragen 3,50 per maand. Matilo Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 in Leiden houdt vrijdag een cursus kerststukjes maken. De cur sus begint om twee uur en duurt anderhalf uur. Voor inlichtingen: 071-412515. Vanaf acht uur 's avond rolt bij Matilo het bingoballetje. Hoofdprijs is een vleesche que van honderd gulden. Toneel Toneelvereniging De Tim- delerclub speelt vrijdag Bed-Kwartet' van Alan, Ayckbourn. Het stuk ontra felt op cynische wijze de re latie tussen vier echtparen. De voorstelling in de Leidse Schouwburg begint om 20.15 uur. Kaarten kosten 11 en 9 gulden. Bingo Buurthuis Cornelis Joppensz houdt vrijdag een bingo. Aanvang om kwart over acht op het adres Oppen- heimstraat 6a. Burgemeester C. Goekoop speldde gistermiddag K. Dek ker een koninklijke onderscheiding op. Dekker is be noemd tot ridder in de orde van de Oranje-Nassau. De beheerder annex administrateur van de Jelgersmakliniek in Oegstgeest verlaat na veertig jaar de overheidsdienst. In 1982 begon hij in de Jelgersmakliniek. Hij was tevens adviseur voor de sociowoningen, waarvan inmiddels zes projecten zijn gerealiseerd. Als redacteur van het perso neels- en patiëntenblad Vizier heeft hij zich ingezet voor de verbetering van de onderlinge verstandhouding en het begrip onder personeel en patiënten. Ook buiten zijn werkkring is Dekker actief. Zo is hij sinds 1982 bestuurs lid van de Stichting Begeleid Wonen De Schakel in Lei den. Daarin zijn zestig gehandicapten in verschillende woongroepen ondergebracht. FOTO: HENK VAN DEN ENDE WERVINGSACTIE SUCCESVOL Weer nieuwe bedrijven naar Roomburg LEIDEN De werving van bedrijven voor het terrein op Roomburg verloopt naar wens. Binnenkort worden de con- tracten getekend met twee nieuwe gegadigdeh die 1.800 en 4 000 vierk^Vite meter grond in gebruik nen\en. Het gaat om een bedrijf in buiten- sport-arti0glen en een bedrijf in koel- en aanverwante appa ratuur. R. van Mullem van de ge meentelijke directie grohdza-v. ken wil nog niet meedelen om s welke bedrijven het gaat. Bei de ondernemingen zijn nu al gevestigd in de regio. „Over het algemeen is het zo dat on dernemingen eerst rond willen zijn met de gemeente om dan personeel en ondernemings raad een compleet verhuisplan te presenteren". Pas als de be drijven daar zelf mee instem men worden de namen be kend gemaakt. De afgelopen week werd be kend dat De Zijl Bedrijven (de sociale werkvoorziening) 5.000 vierkante meter wil hebben voor de bouw van een nieuwe vestiging. Die ruimte is nodig als gevolg van een overeen komst met chocoladefabriek Baronie/De Heer voor inpak- werkzaamheden. Dat levert 60 nieuwe arbeidsplaatsen op. Het bedrijfsterrein Roomburg omvat ongeveer 16 hectare. Daarvan is nu ruim een kwart uitgegeven. Het Nederlandse hoofdkwartier van de Japanse elektronicagigant JVC is tot nu toe met 21.000 vierkante meter de grootste nieuwe ves tiging. Die is nu in aanbouw. Andere bedrijven die zich op Roomburg hebben gevestigd of willen vestigen zijn Bakkerij Van der Krogt (1.200 vierkan te meter), Anitech/Ilford (3.500 vierkante meter), Hou thof (1000 vierkante meter) en wasserij Ozon (4.000 vierkante meter). Het college van B en W con stateert tevreden dat de ge meente haar doelstellingen heeft bereikt bij de acties om de bekendheid van Roomburg te vergroten. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon- nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: J Adres: J Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11