fceidaeSou/umt van Bonnen in plaats vrije sluitingstijden STAD OMGEVING/KUNST/RTV eferendumvraag tendentieus rroei van Zijlbedrijven komt vooral ten goede aan zwaksten Vacaturekranten in strijd met wet gelijke behandeling Licht maken CeidóeSou/io/nt DINSDAG 11 DECEMBER 1990 PAGINA 9 :ri' Vijki j DEN Leidenaar R. Hil- and vindt de referendum- g tendentieus gesteld. In normatieve uitspraken ge- i. Zo schrijft hij in een aan de adviescommissie s referendum. Ier uitte de taalkundige ïemieke van de Gein in krant haar bezwaren te- de referendumtekst. Ook ibrand heeft het een en ir erop aan te merken. „Zo lt gesteld dat de normen muziekgeluid streng zijn e klachtenregistratie goed. formulering stuurt de ;r in de richting van een ld antwoord. De vraag ,p hij nu is geformuleerd naar de volgende vraag: it u het goed dat de ge- nte de sluitingstijden vrij- als er voor wordt gezorgd daaraan nadelen verbon- zijn? Wie zou daarop met antwoorden?'", voorspelt lid van de adviescommis- dndt dat het voorstel „op minst de indruk wekt dat de {jemeente alle overlast zal ter \ngaan. Of dat in de prak- zal lukken, moet nog wor- bezien". Hij denkt ook dat ormulering meer vragen ept dan zij beantwoordt, t onder streng en goed lt verstaan is immers niet ntin|:werkt. De toevoeging dat ties zullen worden opge- is zelfs onjuist". Hille- I pleit ervoor de om- ijving van de voorwaar- te schrappen, tieviformuleert zelf de volgen- :kst die op de oproepkaart verschijnen. Die luidt: Leiden moeten de horeca- (cafés, restaurants, kof- ïops, cafetaria's en derge- nu op een door de ge- e vastgesteld tijdstip De gemeente is van om dit te veranderen en horeca-ondernemers toe- ming geven om zelf te be- ;n hoe laat zij hun zaak en. Dat geldt niet voor de tssen, daarvoor komt een te regeling. De gemeente de verleende toestemming ;kken, indien horeca-on- lemers zich niet houden voorwaarden die worden :ld om overlast tegen te Bent u voor of tegen dit om horeca-ondernemers te laten beslissen hoe laat lun zaak sluiten?". De ant- rden op deze vraag luiden: Iben voor dit plan. Ik ben (n dit plan". ebrand vindt bijkomend rdeel van deze formulering duideliiker is dat de slui- tijde we regime aan een vergunnin genstelsel ondérworpen zullen blijven. Verder moet een ver dere uitwerking van de voor waarden en sancties in het in formatiemateriaal plaats heb ben, besluit hij. Het voorstel van de Leidenaar is vanmid dag in de collegevergadering behandeld. Overigens wordt de uiteinde lijke tekst op de oproepkaart speciaal voor ouderen ook in grote letters uitgevoerd. Zo vertelde wethouder H. de la Mar gisteravond. Vrouw (69) komt om bij binnenbrand LEIDEN Een 69-jarige Leidse vrouw is vannacht om het le ven gekomen bij een brand in haar huis aan de Zoeterwoudse- singel 103. De brand ontstond naast het bed van de vrouw die lag te slapen. De brandweer heeft het vermoeden dat een bran dende sigaret de oorzaak is. Een 36-jarige man die eveneens in het pand woont, ontdekte de brand even over twee uur door rookontwikkeling in zijn bovenetage. Hij waarschuwde de brandweer en wekte de andere bewoners op de begane grond. De binnenbrand bleek te woeden in de slaapkamer van de 69- jarige hoofdbewoonster op de eerste verdieping. De man heeft nog een vergeefse bluspoging gedaan. Hij moest zich daarna met ademhalingsproblemen in het AZL onder doktersbehandeling stellen. De brandweer was in luttele minuten ter plekke en had het vuur in korte tijd gedoofd. Echter te laat voor de vrouw die door verstikking om het leven kwam. De schade aan het pand beperkt zich tot waterschade op de be gane grond en rookschade daarboven. De naam van de vrouw kon vannochtend nog niet door de politie worden vrijgegeven omdat nog niet alle familieleden op de hoogte zijn gebracht van het overlijden. Autokrakers aangehouden LISSE De rijkspo litie van Lisse heeft gistermiddag twee auto-inbrekers aange houden die actief wa ren nabij het Agatha- park. Oplettende om wonenden zagen het duo bezig en waar schuwden de politie. Het ging om Amster dammers van 22 en 25 jaar oud. Er is pro ces-verbaal opge maakt. Een ont vreemde koffer kon aan de eigenaresse worden teruggegeven. Hoogheemraadschap Rijnland wijzigt kwijtscheldingsbeleid LEIDEN Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat een ander kwijtscheldingsbeleid voeren. De zogenaamde „S+l formule" maakt plaats voor rijksregels. Het hoog heemraadschap komt daarmee tegemoet aan ingeland H. de la Mar, die er tijdens de laatst gehouden verenigde ver gadering voor pleitte om de kwijtschelding gelijk te stellen aan het beleid van de gemeenten. Om in de toekomst in aanmerking te komen voor kwijtschelding moet het inko men zo laag zijn dat het minder bedraagt dan de „genor meerde" kosten. Voor een éénoudergezin betekent dit dat het inkomen lager moet zijn dan 1185 gulden. Het inkomen van een gezin bestaande uit twee ouders en een kind mag maximaal 1340 gulden per maand bedragen. De nieuwe re geling betekent het einde van de „S+l formule". Kwijt schelding vond dan plaats als er naast het inkomen op bij standsniveau nog een verzwarende omstandigheid was, zo als kosten in verband met ziekte, ivaliditeit en echtschei ding. Inbrekers actief in Leidse regio VOORSCHOTEN/LEIDERDORP/RIJPWE- TERING Dieven konden de vorige nacht een woning aan de Maduroweg in Voorscho ten betreden nadat een ruitje van de voor deur was vernield. Via het raampje kon de deur vervolgens worden geopend. Er werden bankpasjes, geld en een videorecorder buit gemaakt. Een videorecorder en sieraden zijn in het weekeinde gestolen uit een woning aan de Kastanjelaan in Leiderdorp. De die ven maakten een bovenlicht aan de achter zijde open, waarna een groter raam kon wor den geopend. Dieven hebben gisteren 4000 gulden contant geld gestolen uit een woning aan de Binnenweg in Rijpwetering. De in brekers openden een uitzetraam en klom men naar binnen. PLEIDOOI VAN GROEN LINKS-RAADSLID LAURIER: LEIDEN Laat de slui tingstijden niet zomaar los, maar verstrek een beperkt aantal vergun ningen aan de horeca ondernemers. Dat kan volgens een bonnensys teem. De ondernemers mogen dan bijvoorbeeld vijftien keer per jaar net zo lang open blijven als ze willen. Dat pleidooi hield raadslid J. Laurier (Groen Links) gister avond tijdens een gecom bineerde commissiever gadering. Tijdens de vergadering werd het raadsvoorstel over de vrije sluitingstijden voor de horeca en het Leidse referen dum besproken. Daarin staat dat voor de horeca-onderne- mer die om een algemene ontheffing vraagt, geen slui tingstijd meer geldt. Dat be- geluid en sancties moet voor de bevolking gesneden koek zijn, was het algemene ge luid. Wethouder H. de la Mar (r zen dat ze door de druk van de klant langer open moeten blijven dan ze' van plan wa ren. Laurier verwees hier naar, maar wees ook op de si- lieu) zei dat er al een concept tuatie in andere steden. Waar horecanota klaar lag. Daarin wordt voor de sancties met een zogeheten 1-2-3-systeem gewerkt. Bij één overtreding raakt de horeca-ondernemer „In Tilburg gelden vrije slui tingstijden, mdar daar ging drie weken zijn vergunning een aantal horeea-onderne- kwijt, bij twee overtredingen een half jaar en bij drie over tredingen wordt de vergun ning volledig ingetrokken. Het wachten is nu op de alge mene regelgeving in dit ver band van het Rijk. „De vraag is of deze stappen realiseer baar zijn". De la Mar beloof de half februari de nota te presenteren.. Veldslagen Laurier kondigde een amen dement aan op dit voorstel. Dat dient hij maandag tijdens raadsvergadering mers in een straat zitten. In middels is dat alweer terug gedraaid. Ook het terugdraai en van de vrije sluitingstijden in Haarlem leverde veldsla gen op in de binnenstad". Hij noemde ook de'inspraakreac- De la Mar, unaniem voor het publiek eenvoudiger werd. Bovendien ging er volgens hem zo minder bedreiging uit van het voorstel richting de binnenstadbewoners. Forum P. Langenberg (D66) reageer de verheugd op het voorstel van Laurier. „De raad is niet unaniem. Er werd gestreefd naar een omstreden voorstel, het liefst bij de bevolking, maar nu het omstreden is in de raad, vind ik dat nog mooier". Daarbij wilde hij nog weten of het college, dus ook Groen Links-wethouder tekent dat hij of zij 24 uur „Mijn fractie vindt het niet per dag open mag blijven. De raadsleden gingen daarmee akkoord, maar pleitten wel voor duidelijkheid over de voorwaarden. Wat wordt verstaan onder klachtenregi stratie, normen voor muziek- wenselijk om op deze wijze de sluitingstijden te verrui men". Horeca-ondernemers kondigden zelf al in deze krant aan dat zij niet zitten te wachten op het invoeren vrije sluitingstijden. ties op het voorstel van het college. „Drie belangrijke buurtcomités uiten daarin hun twijfel over het voor stel". Daarmee doelend op Pancras-West, de Vereniging voor Pieters- en Academie- wijk en Buurtvereniging Ma- Een bonnensysteem had vol gens Laurier een aantal voor delen. „Dat geeft de onderne- raadsvoorstel was. Dat werd bevestigd. Vooruitlopend op de toekomst, kondigde Lan genberg al aan in een forum met Laurier over het bon nensysteem van gedachten te willen wisselen. A. Boot (PvdA) was beniewd naar de criteria van Groen Links. „Dat lijkt me best in gewikkeld. Wie krijgt wel een vergunning, wie niet", mers toch een zekere mate gaf ze aan. Wel gaf ze met tiveerde hij. Ook vond hij dat over vrije sluitingstijden zich overzicht houden op de ont- „a heffingen, de horecagelegen- da heden en het toestromend da 1CHTLIJSTEN NIET TOEREIKEND VOOR UITBREIDING Demonstreren voor mensenrechten Aanhangers van Amnesty In ternational trokken gistermid- met fakkels van het stad huis naar het station. Amnesty houdt jaarlijks zo'n optocht op 10 december, de dag van de rechten van de mens. Dit keer maakte de venijnige koude wind het moeilijk om de fak kels brandend te houden. Vorig jaar was de demonstratie gewijd aan China, naar aanlei ding van de bloeddorstige on derdrukking van de studenten demonstraties op het Plein van de Hemelse Vrede. Dit jaar richt Amnesty zich op Myan mar, het voormalige Birma waar systematisch de mensen rechten worden geschonden. Het land telt een groot aantal politieke gevangenen die wor den gemarteld en in een aantal gevallen ook zijn vermoord in de gevangenis. Voordat de de monstratie begon werden de deelnemers in de hal van het stadhuis toegesproken door wethouder Aart van Bochove. Hij zette als eerste zijn handte kening onder een petitie tegen de schending van de mensen rechten in Birma. De actie van de Leidse Amnesty-afdeling wordt in februari vervolgd met activiteiten in de openbare bi bliotheek aan de Nieuwstraat. foto: tejo ringers Stormschade hersteld De laatste stormschade aan de Hartebrugkerk in Leiden is gisteren hersteld. Bij de orkaan van februari waaide een schoorsteen van de kerk om. Volgens pastoor B. Demmers heeft het herstel lang op zich laten wachten omdat het moeilijk was een aannemer te vinden die het metselwerk op grote hoogte tegen een redelijke prijs aandurfde. Om geen enorme steiger te hoeven bouwen werd een kraanwagen ingezet. foto: tejo ringers LEIDEN/REGIO In de vacaturekranten van de arbeidsbureaus van Lei den, Lisse en Alphen aan den Rijn hebben in totaal 140 advertenties gestaan die in strijd zijn met de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen (WGB). Dat is het oordeel van de commissie gelijke behandeling nadat de stichting Landelijke Om budsvrouw (SLO) hierop had aangedrongen. Volgens de commissie zijn de advertenties in strijd met arti kel drie WGB. Dit artikel ver biedt het maken van onder scheid tussen mannen en vrouwen bij het aanbieden van een betrekking. In enkele advertenties uit de vacaturek ranten in deze regio werd ge steld dat de kandidaten geen verplichtingen meer mochten hebben ten aanzien van mili taire dienst. Het ging om vaca tures voor monteurs, boekhou der, schilder, en dakdekker. Volgens de commissie beves tigt dit de indruk dat alleen mannen voor de functies in aanmerking kwamen. De SLO is blij dat de vacatu rekranten hier in de regio zijn aangepast maar de arbeidsbu reaus hebben het volgens hel SLO nog niet echt door, getui ge de tekst: „gevraagd, handi ge jongeman m/v". ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA IDEN De angst dat name de zwakkeren dupe zouden worden de beleidswijzigingen De Zijl Bedrijven (soci- werkvoorziening) jkt ongegrond. Juist iepen van geestelijk ge- ïdicapten die in het 'leden niet in aanmer- kwamen voor een ictie bij de werkplaats ifiteren van de verbe- financiële situatie. T een zogenaamd co-part schap aan te gaan met de coladefabrikant Baronie- Heer BV uit Alphen aan Rijn kunnen 120 perso- die op minder gecompli- rd werk zijn aangewezen, een baan worden gehol- Voor de assemblage van 'hocoladeprodukten zal een uw pand verrijzen op het bedrijventerrein Roomburg. Tijdens de presentatie van de nieuwbouwplannen keek H. de la Mar, wethouder van soci ale zaken, terug op de beleids wijzigingen. Twee jaar geleden werd een vierjarenplan opge zet, niet alleen omdat de fi nanciering van De Zijl Bedrij ven veranderde, maar vooral omdat de Leidse Sociale Werkvoorziening jaarlijks een negatief saldo vertoonde. „Te korten die voor tachtig pro cent door het rijk werden aan gevuld en voor het overige deel door de gemeenten", al dus De la Mar. Gelijktijdig werd getracht de wachtlijst voor de sociale werkplaats in te krimpen en de vele kortlopende orders met bedrijven om te zetten in langdurige contracten. „Ook gingen we op zoek naar co- partners", aldus De la Mar, die het idee van enkele raadsle den om een eigen produkt te ontwikkelen vanwege de af- zetproblemen onmogelijk noemde. Zo kwam De Zijl Bedrijven in contact met de Baronie en sinds anderhalf worden in Leiderdorp inpakwerkzaam- heden voor de chocoladefabri- kaht verricht. „De contacten waren zo goed dat, toen sprake was van uitbreiding van het inpakwerk, wij ons kandidaat hebben gesteld". De ruimte aan de Touwbaan bleek echter onvoldoende. Gekozen werd óm een speciale produktie- eenheid van 3000 vierkante meter op het bedrijventerrein Roomburg te bouwen. In sep tember 1991 moeten daar 120 werknemers aan de slag kun nen. „Een aantal dat we snel naar 160 hopen uit te breiden". Nieuwbouw De nieuwbouw op Roomburg kost in totaal vier miljoen gul den. Een bedrag dat voor een belangrijk deel uit de pot soci ale vernieuwing komt. Daar naast zorgde de ingevoerde budgetfinanciering - vast be drag per jaar waarvan alles ge financierd moet worden - er voor dat het verlies bij De Zijl Bedrijven terugliep. „Zodoen de waren nieuwe investerin gen mogelijk", aldus De la Mar. De vrees dat met name de zwakkeren de dupe zouden worden van de budgetfinan ciering is volgens G. Bovens en J. ter Haar, respectievelijk directeur en adviseur van De Zijl Bedrijven ongegrond. Wanneer het pand op Room burg in gebruik wordt geno men, zullen zestig tot tachtig mensen aan een baan gehol pen kunnen worden. Ook de genen die niet direct aan de in de Wet op de Sociale Werk voorziening (WSW) genoemde criteria voldoen. Deze wet schijft voor dat de medewer kers van een sociale werk plaats een bepaalde produkti- viteit moeten halen (éénderde in commercieel dienstverband). „De inpak- werkzaamheden voor de Baro nie leggen minder druk op de mensen", zei De la Mar giste ren. Omdat de wachtlijsten niet meer toereikend zijn, zal in samenwerking met de Ge meentelijke Sociale Dienst en Gemeentelijke Medische Dienst naar nieuwe medewer kers worden gezocht. Slagvaardig De keus om met De Zijl Be drijven te gaan samenwerken had volgens Baronie-directeur Sanders in eerste plaats te ma ken met „de slagvaardigheid en snelheid, waarmee een co- partnerschap gerealiseerd kon worden. Daarnaast is het voor ons mogelijk om de repen en de chocola in vijftig verschil lende verpakkingen te presen teren en dat sluit beter aan op de markt. Mijn ervaring is dat de inpakwerkzaamheden de mensen die hier werken een grote mate van bevrediging geeft", aldus Sanders, die al acht jaar samenwerkt met so ciale werkplaatsen. „Het is dan ook niet onze be doeling om dit contract voor slechts drie jaar aan te gaan", ging hij in op de opmerking van De la Mar dat de kortdu rende overeenkomst risico's met zich meebrengt. Al zijn die risico's beperkt. De la Mar: „Mocht blijken dat we na die termijn niet verder gaan dan neemt de Baronie de machines tegen boekwaarde over en zul len wij zonodig het gebouw proberen te verkopen". Als het aan De Zijl Bedrijven ligt komt het niet zover en zal eerder sprake zijn van uitbrei ding van de co-partnerschap pen. Momenteel is de Leidse Sociale Werkvoorziening in onderhandeling om een derge lijk project voor de plaatwerk en lasafdeling van de grond te krijgen. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevendraai er, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van'u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9