klemsM fe"14gj s 49,-1 1 ^-29- klejne i kleinere l F2 9- S49r] 9p| i7Cil 1793Q- J wijzENI M&S maakt Mode betaalbaar. £eidöv Soman! Demonstranten verstoren discussie BYD-baas en schrijver Thomas Ross Langeraarse Brug in 1991 opgeknapt Weerstand van Leidse korpi tegen wijkagent verminder TIG feliciteert zichzelf met prima voorstelling Dichtwedstrijd voor kinderen 1 lassen imitatiebont Parka's van 1 129,- rQ. j Jacks van 'Ofc— I 39r"V7y 1 van J^üède Jacks 1 Japonnen 1 1 en pakjes 1 Blouses 1 van Al 1 Unirokken ■GedessineerdeF I rokken 1 Pantalons Blazers i 1 van - J bij I van ift A9r 7 DINSDAG 11 DECEMBER 1990 PAGIN'1 GRONINGEN Het beloofde een spannende middag te wor den in de foyer van de Stads schouwburg in Groningen. In het kader van gesprekken over kunst en cultuur spraken daar het hoofd van de Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD) A. Docters van Leeu wen en thrillerschrijver Tho mas Ross met elkaar over het verschil tussen fictie en reali teit in de wereld van de spio nage. Dit alles gebeurde onder leiding van Rinus Ferdinan- dusse. hoofdredacteur van Vrij Nederland. Al geruime tijd voor de bijeen komst in Groningen stonden zo'n twintig demonstranten klaar om iedere bezoeker op de foto te zetten. Getooid "met regenjas, hoge hoed en een masker (dat verdacht veel leek op het gezicht van de BVD- baas Van Leeuwen) of een zonnebril, brachten ze hun act en deelden pamfletten uit, waarop een uitgesproken me ning tegen de BVD te lezen viel. 'Openheid bij de BVD! Flau wekul!' was de kop boven een niet ondertekend stencil, en de woorden 'Veiligheidsdiensten afschaffen' prijkten boven een pamflet van de Socialistische Arbeiders Partij (SAP). De vraag over het nut of de zin van een veiligheidsdienst werd vooral gekoppeld aan het einde van de Koude Oorlog. „Nu de Koude Oorlog voorbij is, zoekt de BVD een nieuwe vijand", luidde de openingszin van het SAP-pamflet. „We hadden dit niet verwacht, maar als de demonstranten een kaartje kopen mogen ze gewoon naar binnen", zei Pie- ter de Feijter. een van de orga nisatoren. „Gezien al die foto toestellen zijn ze trouwens vol gens mij eerder juist vóór de BVD. En we hadden wel wat sympathisanten verwacht, maar niet zo veel". De discus sie in de foyer van de Stads schouwburg zou oorspronke lijk gaan over het verschil tus sen de fictie en de werkelijk heid van de BVD (de BVD. speelt een belangrijke rol in de boeken van Thomas Ross), maar draaide steeds meer om vragen over de zin en de werkwijze van de Veiligheids dienst. Van Leeuwen kreeg het dan ook zeker niet gemak kelijk. Op het moment dat hij voor het zeventig man sterke publiek de eerste keer het woord wilde nemen, werd zijn betoog bovendien door het handgeklap van een toeschou wer onverstaanbaar gemaakt. Toen daarna de handklap voor de tweede keer wilde toeslaan, maakte het „Hou eens op, één keer is leuk" van de gespreks leider een einde aan zijn daad. Daarna kon Van Leeuwen alle vragen die op hem werden af gevuurd beantwoorden. Maar al snel werd het gesprek we derom verstoord. Tumult van buiten was duidelijk in de foy er hoorbaar, zodat het gesprek moeizaam verliep. Bij de in gang van de Stadsschouwburg hadden drie agenten hun han den vol om de hoeveelheid joelende demonstranten buiten te houden. Na een tijdje hiel den de demonstranten het voor gezien, zodat de discussie in de foyer zonder de druk van het gejoel verder kon gaan. De vragen aan het adres van Van Leeuwen kwamen niet alleen van het publiek, maar ook gesprekspartner Thomas Ross ontpopte zich als iemand die het hoofd van de BVD het vuur na aan de sche nen legde. Zo zei hij dat de BVD ooit een dossier met al lerlei persoongegevens van hem bijhield, omdat hij eens in een demonstratie van de PSP had meegelopen. Ross vroeg zich dan ook af hoe lang een dergelijk dossier door de BVD wordt "bewaard. Van Leeuwen gaf een buitengewoon vaag antwoord: „Een dergelijk dos sier wordt vernietigd op het moment dat de BVD hiervoor de tijd rijp vindt". Ook Van Leeuwen's antwoord op de vraag waarom de BVD de laatste tijd zoveel naar buiten treedt en in de publiciteit staat, was buitengewoon niets zeggend: „Waarom zou de BVD dit niet doen?" Verder kwam natuurlijk het einde van de Koude Oorlog ter spra ke. Is immers door een veran derde Oost-Westverhouding het werk van de BVD nog wel nodig? Van Leeuwen: „Nie mand wist wanneer de muur in Berlijn precies zou vallen. Ook de veiligheidsdiensten in Thomas Ross. foto: dijkstra andere landen niet, en die hebben dan ook nog eens bui tenlandse spionnen in dienst. Die heeft de BVD niet. Som mige mensen zeggen dat alle vormen van bedreiging nu zijn weggevallen. Hoe komen ze er bij? Er zijn bijvoorbeeld nog steeds Russen die werken aan bedrijfsspionage. De BVD heeft op dit moment zeshon derd mensen in dienst en is een noodzakelijk kwaad. De mensen die voor de BVD wer ken doen dat niet voor het geld, maar uit burgerzin. Ik vind dat in een maatschappij controle altijd nodig is". JACOB MOERMAN LANGERAAR De Lan- geraarse Brug wordt nog dit jaar 'opgeknapt voor een bedrag van bijna twee miljoen gulden. Daarbij wordt het wegdek ver breed van 4.80 meter naar 7.20 meter. Dat is nodig om in te kunnen spelen op toekomstige verkeers stromen. Het Hoogheemraadschap van Rijnland staat na de recon structie de Langeraarse Brug af aan de gemeente Ter Aar, die dan verantwoordelijk wordt voor onderhoud, be heer en eigendom van de brug. De Langeraarse Brug ver keert momenteel in zo slech te staat dat een grondige op knapbeurt niet langer kan worden uitgesteld. In 1987 werd de brug al eens onder handen genomen in afwach ting van de besprekingen over de verbreding. Het hoogheemraadschap zegt zich verantwoordelijk te voe len voor het opnieuw op het vereiste niveau krijgen van de brug, maar niet voor de verbreding. De extra kosten die daarmee samenhangen wil Rijnland daarom niet be talen. De provincie springt echter bij met een bedrag van 650.000 gulden, dat over een periode van 25 jaar wordt betaald. De gemeente Ter Aar zelf legt 200.000 gul den bij. LEIDEN De weerstand in het Leidse politiekorps tegen het invoeren van 22 wijkagenten vermindert. Het korps wil meewerken als aan een aantal voor waarden wordt voldaan. De wijkagenten mogen bijvoorbeeld niet in het hoofdbureau worden on dergebracht, maar in een buitenpost. Ook moeten die posten worden geauto matiseerd en moet nog wat worden gesleuteld aan het takenpakket. Dat vertelde hoofdcommissaris 'H. Mostert gisteravond tijdens de commissievergadering voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden. Eén locatie die voor zo'n bui tenpost in aanmerking komt is het oude havengebouw aan het eind van de Haarlemmer straat. „De wijkagent kan daar samen met een HALT-bureau uitstekend zitten", gaf Mostert een voorbeeld. Binnenkort gaat daarvoor een voorstel naar het Leidse college. Voor de Slaaghwijk wordt aan Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad gedacht. De wijkagenten komen over het algemeen in bestaande wij- klocaties, zoals club- en buurt huizen. Vanaf januari worden de negen wijkagenten die de politie al heeft, opgeleid tot wijkagent „nieuwe stijl". De agenten beginnen vervolgens in de drie sociale vernieu- wingswijken. Daarna ver spreidt dit fenomeen zich over de stad. Burgemeester C. Goe- koop verwacht dat per 1 janu ari 1992 het systeem in de hele stad „goeddeels op weg is". Ook wordt subsidie bij het Rijk aangevraagd voor dit pro ject. De Leidse raadsleden hadden weinig bezwaar tegen de repr- ganisatie van de politie. Behal ve P. Langenberg (D66) die vasthield aan het werken in wijkteams. Hij benadrukte echter niet faliekant tegen de reorganisatie te zijn, maar hij vond dat er maar weinig ver anderde aan het politie-optre- den. Het toevoegen van meer wijkagenten biedt wel meer aanspreekpunten in de wijk, maar de rest van de agenten weet nog steeds niet wat er in de wijken speelt, gaf hij aan. Vertrouwen Het onveiligheidsgevoel van de burgers vermindert even min. Aangezien de wijka ten veel tijd kwijt zijn me overleggen met alle belanp] groepen en buurtcomités, a| ze nauwelijks meer aanspi g baar voor de burgers. Ook, koppeling met de surveilla r dienst komt niet uit de 1 vreesde Langenberg. we hiermee maar begin is maar veeg de wijkteams van tafel", waarschuwde lc Het raadslid stelde voor on een jaar de balans op te ken. Ook kwam hij met idee om vaste groepen ui surveillancedienst een dag te koppelen aan de wijkag Burgemeester C. Goel e vond de reorganisatie „di lijk een kwestie van vert^ wen. De hele politie-orgai |a tie moet erachter staan". evaluatie na een jaar zegd< toe. Maar koppelen met j, surveillancedienst zag hij zitten. „Juist de wijkag moet de surveillance aan ren. Je kunt geen vaste to< z| ling van agenten krijgen, gaat juist om het flexibele die dienst". Ook Mostert wel vertrouwen in de oper^j, „De zichtbaarheid van de tie in de wijken zal beter ij; den. Dat is een belangrijkeza dracht aan het korps". Leerlingbouwplaatsen in Leiden, Lisse en Alkemade DEN HAAG/REGIO Hon derdvijftig jongens en meisjes die een opleiding volgen in de bouw krijgen volgend jaar de gelegenheid praktijkervaring op te doen op leerlingbouw plaatsen in Zuid-Holland. De provincie heeft voor 1991 ze ventien woningbouwprojecten als leerlingbouwplaats aange wezen. Op de bouwplaatsen zullen de leerlingen onder lei ding van vaklieden in totaal 229 woningen realiseren. In de afgelopen twee jaar werden 190 woningen op deze manier gebouwd. Voor 1992 heeft ge deputeerde staten een verdere it verhoging van het contin^v naar 250 woningen vooruitzicht gesteld. De bo plaatsen liggen over heel Z d Holland verspreid. Oi ij> meer worden in Leiden, IJ te en Alkemade respectievfo 14, 15 en 10 woningen leerlingen gebouwd. Toneelvereniging Tot Ieders Genoegen speelt Maak Plaats voor mevrouw van Ray Cooney en John Chapman. Nederlandse vertaling: Bep de Beer. Regie: John Don ders. Gezien op 10 december. Opgericht 10 december 1930, staat er elke voorstelling weer op het pro gramma van Toneelvereniging Tot Ieders Genoegen. Bijna altijd is dat een mededeling waar je met een ge rust hart overheen kunt lezen, giste ren betekende dat dat de uitvoering op de dag af zestig jaar na de stich tingsdag van het gezelschap viel. Er werd gisteren dus een jubileum gevierd. Niet met toeters en bellen, maar gewoon met waar het de vere niging om gaat, een sterke uitvoering van een blijspel. Het leek alsof de bij zondere datum extra inspiratie gaf, want vanaf het begin zat er volop gang in Maak plaats voor mevrouw. Daarin staan onafhankelijk van el kaar mevrouw en meneer van der Mark hun flat een avondje af voor de buitenechtelijke avonturen vaji een compagnon en een vriendin, die ook nog met elkaar getrouwd zijn. Als ook de au pair Sylvie en interieu rontwerper Lex van Laer hun kans schoon zien, dreigt het wel erg druk te worden in het flatje. Het gaat bijna echt mis als ook nog een puriteinse kinderboekenschrijfster een lucratief contract wil komen afsluiten. Lex leent zijn naam aan een niet bestaan de hond en treedt op als heer des huizes, die zelf uit de kast komt als butler, een bronstige minnaar wordt bevorderd tot schoonvader en alles komt goed. De keus van het stuk was goed: dege lijk Brits vakwerk. Je kan hoogstens zeggen dat de Nederlandse titel slecht gekozen was en het de verwikkelin gen wat te lang bleven doorgaan. Verder was het volop lachen gebla zen om persoonsverwisselingen, spits vondigheden en pikanterieën, maar vooral om goed spel met over het al gemeen een prima timing en tekstbe handeling Het zou onterecht zijn be paalde spelers eruit te lichten, het en semble was als geheel bijzonder goed op dreef Ik kan me niet zo snel een betere prestatie van TIG herinneren. De bewerking van het stuk naar de Nederlandse situatie was een goede ingreep, de Hema, Wafwoef, Jip en Janneke spreken veel meer aan dan de Engelse equivalenten. Wel herin nerden woorden en zinnen die je in het Nederlands zelden hoort nog aan het origineel: liefje (voor het in het Engels veel vaker gebruikte 'dar ling'), een mens weet maar nooit, ouwe jongen. Aanpassen en schrap pen vragen lef. Dat neemt allemaal niet weg dat TIG voor een avond zorgde die je nog lang na afloop in je kaken voelde. DICK VAN TEYLINGEN Nobelprijs De Mexicaanse schrijver Octavio Paz (links) kreeg gisteren in Stockholm de Nobelprijs voor de literatuur uitgereikt. Na de uitreiking nam hij het daverende applaus van de aanwezigen op de bijeenkomst in ontvangst. Rechts op de foto staat de Zweedse koning Carl-Gustav. foto: epa DRUNEN 'Goed nieuws is geen nieuws' is een bekende uitdrukking in journalistenkringen. En zo is het ook maar net: goed nieuws haalt zel den de krant. Die staat meestal vol met ellende, over oorlogen, hongers noden, ongelukken en natuurram pen. Hoe anders is het bij de interna tionale wèdstrijd 'Kinderen en Poë zie'. Alleen gedichten met een posi tief tintje komen hiervoor in aanmer king. Kinderen uit 54 landen tussen de zes en twaalf jaar mogen elkaar overstel pen met 'goed nieuws'. Uiteraard in dichtvorm. Liefst met illustratie, want het is de bedoeling dat er een tentoonstelling van de inzendingen De organisator van de wedstrijd is de Stichting Werelddag voor Kinderen en Poëzie. Die vormt een onderdeel van een internationale club die zich richt op het vergroten van de inter nationale verbondenheid tussen kin deren door middel van het geschre ven woord: 'World poetry-childhood', die al sinds 1976 bestaat. „De gedich ten moeten een tegenhanger vormen voor het 'slechte nieuws' waarmee kinderen dagelijks worden over spoeld", aldus Mieke Westbroek van de stichting. Inmiddels hebben basis scholen, kinderafdelingen van zie kenhuizen en tehuizen, uitvoerige in formatie ontvangen over de poëzie wedstrijd. Allochtone kinderen die de Nederlandse taal niet voldoende be heersen, mogen een gedicht in hun eigen taal insturen. Op 20 en 21 maart zullen de eindmanifestatie en de prijsuitreiking plaatsvinden. Kin deren die willen meedoen, moeten vóór 15 januari een gedicht sturen naar 'Kinderen en Poëzie', Verdi- straat 4, 5151 KM Drunen. voor 1 voor voor 1 voor voor voor M Bvoor 1 voor

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8