Oss lacobs somber over toekomst van voetbal Schaatsreeks om wereldbeker is volwassen maar niet volgroeid UEFA pakt racisme aan Gil ?ORT EcidócSouoant DINSDAG 11 DECEMBER 1990 PAGINA 7 5SABON Van kerst- nen en andere illustere 'sternen" krijgt hij >ntaan rillingen. De idscoach heet voor hem voon „Rinus". En toen vond dat er bij Oranje veel „onderwereld-fi- in de bestuurska- ir zaten, terwijl trainers teite hadden toegang te Ijgen, besloot hij zelf kaarten te drukken, is wat eigenwijs, geeft t Jacobs volmondig en politicus zal hij it worden. de prestaties geven hem eenmaal gelijk; voorlopig it de trainer met Vitesse de vooravond van zijn 24e ;trijd in Europees ver- id. Toegegeven: door de 2-0 Iterstand tegen Sporting ;abon zal de 25e Europese taring er vrijwel zeker dit toen niet meer inzitten, jar de stand in de Neder- dse competitie is dermate bpgevend dat die vlieger ttlicht volgend seizoen op- t. Bert Jacobs, de man die pdgewongen het 4-4-2 sy- em in Nederland introdu ce, maar dat zo snel moge- t weer liet varen. De man die de toekomst van het erlandse voetbal somber liet. sportuitslagen I? (68), Burgman^ - .■«S-ÜS.-ÏÖ.8Ï' -21 (47), Havermans - KOERSEN ZEIST De Europese voetbalbond (UEFA) gaat discri minatie op en rond de voetbalvelden hard aanpakken. Supporters en spelers kunnen zich straks niet meer straf feloos te buiten gaan aan racistische opmerkingen. „Mo menteel bereid de UEFA sancties voor", aldus KNVB- voorzitter en UEFA-penningmeester Jo van Marle gister avond in Zeist. „En als de UEFA maatregelen afkondigt, gelden ze voor heel Europa, dus ook voor Nederland. Racisme en discri minatie op en om de velden kunnen en willen we niet tolereren". Poloër Mark van Belkum naar Italië DEN HAAG Mark van Belkum speelt vanaf januari voor de Italiaanse club Comogli. De waterpoloër, die vijf jaar in de nationale ploeg speelde, kwam uit voor de Leidse hoofdklasser De Zijl/LGB. Metz wil Vos LUIK De Franse eerste divisie-club Metz wil nog deze week Henk Vos overne men van Standard Luik. Het is de bedoeling dat de Neder landse spits al zondag debu teert in de Franse competitie, in de wedstrijd tegen kam pioen Olympique Marseille. Vos speelt pas sinds het einde van het vorige seizoen bij Standard Luik. Hij werd ge kocht van Ekeren. In Neder land kwam de 22-jarige aan valler uit voor PSV, Eindho ven, RBC en Willem II. Metz is op zoek naar een vervan ger voor de geblesseerde En gelse aanvaller Hodgson. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.55 uur: Veronica Sport. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal; 23.50 uur: Tennis. Duitsland 1, 00.00 uur: Tennis en ijshockey. BBC 1, 21.30 uur: Sport- Eurosport, 18.00-02.30 uur: Sport. Super Channel, 20.00 en 22.15 uur: Ultra Sport. Sportnet, 18.00-02.00 uur: Sport. MORGEN Eurosport, 08.30-18.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00-18.00 uur: Sport. Iullems nog vijf izoenen bij AZ KMAAR Henk Wullems ft tot 1 juli 1995 trainer van AZ. oefenmeester had een contract het einde van dit seizoen. Dat j-d gisteren opengebroken. Wul- is is momenteel bezig aan zijn ste jaar in de Alkmaarder Hout. :retaris Louis Castelijns van de b uit de eerste divisie verklaar de opmerkelijke gebeurtenis als gt: „Momenteel wordt bij ons beleid gevoerd dat we willen tinueren. De visie die Wullems :ft komt bovendien overeen met onze. Waarom zouden we dan voor de lange termijn-politiek zen?" Bondsbestuur beslist over Krol ZEIST In de bondsvergadering van de KNVB gisteravond in Zeist werd het verzoek van Ruud Krol om een licentie coach betaald voetbal via de rondvraag naar voren gebracht. Voorzit ter Van Marle, met wie Krol inmiddels een officieus gesprek voerde, stelde dat een dergelijke vraag in het bondsbestuur moet worden behandeld en dat er, nadat het gesprek met de oud speler plaats vond, nog niet is vergaderd door het bondsbestuur. „Bij de licentieverlening van Cruijff", lichtte Van Marle toe, „is naar voren gekomen dat anderen, op basis van precedent, hier geen rechten aan konden ontlenen. Wij hebben echter niet ge zegd dat Cruijff de laatste was en dat het nooit een tweede keer zou kunnen gebeuren. Cruijff is de eerste geweest, die de licen tie als erkenning van zijn verdiensten voor het voetbal heeft ge kregen". Krol debuteerde vorig seizoen als trainer. Bij zijn eerste club, KV Mechelen, werd hij na korte tijd ontslagen. Aan het einde van de competitie dook hij op in Zwitserland, waar hij Servette Geneve voor degradatie behoedde. Op dit moment heeft Krol FOTO: SP geen club- Johan zal altijd en overal en omstreden figuur zijn. Ik ind hem eenvoudig, buiten- ewoon aardig en intelligent, laar ik zie ook wel dat hij epaalde trekken heeft die ndere mensen niet kunnen itstaan. Kijk, ik zit al jaren Hl de kleding, maar Johan Han met een stalen gezicht ^Kggen hoe ik een overhemd ^»oet maken of verkopen. egen een effectenhandelaar egt Johan hoe hij in effecten loet handelen en tegen 'oormalig Ajax-voorzitter 'on Harmsen zei Johan .hoe ij verwarmingen moest ver open. Je moet Johan dan emen zoals hij is, ik heb Jaar absoluut geen moeite k'iee, anderen soms wel", ^jpans Muller, vriend en ad- 'iseur van Johan Cruijff in Vouw ïl< Er zijn maar weinig topspe- ers, er zijn veel meer minde- [ene spelers, ik vind het hele- ;k( naai niet erg om daarmee te za verken. Als je er maar ple- e ier in hebt, als je maar van iet spel houdt. Ik zou ook net mongolen kunnen wer- ten. Dat klinkt gek, maar ik 2 leb eens met dat soort ion- lens in de zaal gevoetbald en ibafoen bleek dat ze er ook inorm veel plezier in had- jen". Voormalig voetballer Wi- clem van Hanegem, inmid- Bert Jacobs (midden) aanschouwt hoe zijn spelers John van de Brom (links) en Frans Thijssen (rechts) de vliegreis naar Portugal doorbrengen. het meeste op. Maar daar wil de men niet op in gaan. Nu praat men over niets. Ik zie er het nut niet meer van in. Die belangenvereniging van trai ners die binnenkort wordt op gericht? Inherent aan ons voetbal! Ik houd mij bij mijn leest". Discipline „Ik ben erg eigenwijs", ver volgt Jacobs. „Maar ik bezit wel een heel reële eigenwijs heid. Ik denk dat ik een ge zonde kijk heb op de mensen waarmee ik omga. Ik eis disci pline van mijn spelers. Niet van die opgelegde discipline van buitenaf, maar innerlijke beheersing. De spelers en de coach moeten ongelooflijk veel met elkaar omgaan, dus die verstandhouding moet goed zijn. Ik probeer altijd net die ene snaar te raken. Door mid del van humor, maar ook door spanningsvelden te creëren. Er zijn altijd wel bestuurders die zich spontaan aanbieden om zich daarvoor te lenen". „Als ik dit land zie, dan vraag ik me af wat er met het voet bal gebeuren gaat", klinkt het somber. „Je hebt natuurlijk commercie nodig, maar daar moet je ook mee weten om te gaan. Je moet sterk genoeg zijn om te zeggen dat het op een bepaald moment niet goed gaat. En om eerlijk te zijn zie FOTO: ANP ik het somber in voor de voet ballerij. Het voetbal wordt steeds zakelijker. Te zakelijk. Door de dwang van het resul taat deugen scheidsrechters plotseling niet meer, moet de beuk er in en ga zo maar door. Moet je een technicus als Frans Thijssen zeggen de beuk erin te gooien? Dan is het ein de zoek. Echt, ik ben somber gestemd". GEP LEEFLANG De kritiek, die bondscoach Ri- nus Michels de laatste tijd te verduren heeft gekregen, kan de 50-jarige Jacobs niet goed begrijpen. „Ik ben zelf iemand die altijd respect heeft gehad voor andere trainers", zegt hij. „Jaloezie ken ik niet. Bij ande ren leeft dat begrip duidelijk wel. Er blijken zoveel trainers te zijn die met ideeën leven dat ze de top willen bereiken en er een carrièreplanning op na houden... Zodra de kans zich voordoet hoor je dat er wordt gepraat over de vraag wie het over moet nemen als Michels niet functioneert. Als ik dan hoor welke namen er vallen dan moet ik soms la chen". Bedenkingen „Ik heb de meesten over wie ik het nu heb van dichtbij meegemaakt, als speler of als assistent-trainer", vervolgt Ja cobs. „Mannen als Co Adriaan- se, Adri Koster, Leo van Veen, Dick Advocaat, Fritz Korbach, Han Berger. De meesten heb ik destijds gestimuleerd om eens een trainerscursusje te gaan volgen. Als ik nu hoor hoe dat soort trainers heel ge makkelijk over de bondscoach praat, dan heb ik zo mijn be denkingen. Ik vind dat je res pect voor Rinus moet hebben". „Niet dat ik me nu zo nodig zelf wil opwerpen hoor", zegt hij nadenkend. „Maar een feit is dat ik al die jaren dat ik nu trainer ben (hij somt vanaf 1964 het rijtje ADO, DWS - in beide gevallen als assistent -, Volewijckers, Velox, FC Utrecht, Roda JC, Willem II, Seiko Hong Kong, Sparta, For- tuna Sittard en Vitesse op; red.) heel verdienstelijk ben geweest op het hoogste niveau. Ik loop in de eredivisie zo on geveer 't langst mee van'alle maal, waarbij alleen Piet de Visser nog een concurrent van me is. Ik denk dat ik kan we ten waarover ik praat. Als ik die jongens die ik net noemde bekijk, dan strekt hun erva ring nauwelijks verder dan een keertje promotie vanuit de eerste naar de eredivisie. Zijn zij dan in de positie om te kun nen beoordelen wat Michels presteert?". Wekelijks Eventuele schijn dat hij zou lonken naar de macht over het Nederlands elftal, betitelt hij direct als vals. „Ik zou het be nodigde zelfvertrouwen heus wel hebben. Bondscoach zijn lijkt misschien best aardig. Maar Oranje is geen wekelijks gebeuren. Moet ik leven met een half jaar gezeur aan m'n hoofd? Nee, ik wil wekelijks bezig zijn met voetballen. Ik betwijfel de interessantheid van dat wereldje eerlijk ge zegd. Je krijgt in een functie als bondscoach zoveel over je heen gestort. Moet ik me in zo'n situatie bewijzen? Nee, dat Bert Jacobs is een man van sfeer, en het contact-arme Ne derlands elftal zou daardoor niets voor hem zijn. Het rijtje kenmerken dat hij aan een goede trainer toedicht („Met daaraan routine toegevoegd") eindigt niet voor niets als volgt: „Je moet het allemaal aan elkaar kletsen hè. Je moet kunnen lachen". De oefen- meester: „Ieder vogeltje zingt nu eenmaal zoals het gebekt Bijeenkomsten van trainers bezoekt Bert Jacobs om die re den al lang niet meer. „Vroe ger kwam ik regelmatig op dat soort ontmoetingen. Daar kwam je gezelligheid tegen, ontmoette je bekenden met wie je leuk mee kon praten. Tegenwoordig wordt er op een bepaald niveau gekletst, wat mij niet aanstaat. Je zit daar met dingen die je worden op gedrongen. Plotseling moet er weer eens worden gepraat over het Nederlandse voetbal, omdat het zo slecht gaat". „Daar heb ik mezelf vroeger ook wel eens mee bezig gehou den. Ik vroeg dan af hoe het kwam dat geregeld periodes van enorme diepte voorko men. Het antwoord vond ik in de organisatie. In het jeügdge- beuren vooral. Je moet de op lossing simpelweg zoeken in inhoudelijke dingen waarbij kwaliteit het sleutelwoord is. Sterke jeugdcompetities lossen DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Nootdorp (morgen aanvang 14.30 uur) luiden: le koers: 1 Delight Brandy, 2. Elie, 3 Egbert H (9-5-8) 2e koers: 1 Dunja Elsene, 2. D'avril De Noot, 3. Boy B (2-4-8) 3e koers: 1 El via Rita Star, 2. Dandy Loo, 3. Dancing Way (6-1-2). 4e koers: 1 Escort Girl, 2. Edel Hol- landia, 3. Earl's Princess (2-4-5). 5e koers: 1 Boy Buitenzorg, 2. Cock Mendel, 3 Arno Oostland (2-5-10). 6e koers: 1 Caroche Hanover, 2. Wise Impulse, 3. Clark Buitenzorg (7- 7e koers: 1. New Yorker, 2. Duke Ruimzicht, 3. Dyoca Buitenzorg (3-4- 8e koers: J Count Oostland, 2. Bas tille, 3. Bep de Bloomerd (3-8-2). 9e koers: 1 Brigitta R, 2. Be Be, 3. Bobby Buitenzorg (3-4-8). 10e koers: 1 Dolf Wielinga, 2. Dia- mantino, 3. Easy Westland (7-9-2). Sportprijsvragen DEN HAAG De gegevens van de sportprijsvragen zijn: Lotto 49: eerste prijs en twee de prijs: geen winnaar. Derde prijs: 65 x 6080,60. Vierde prijs: 3795 x 104,10. Vijfde prijs: 59.271 x ƒ5,00. Cijferspel 49: eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 2 x f 10.000,00. Derde prijs: 24 x 1.000,00. Vierde prijs: 216 100,00. Vijfde prijs: 2369 x f 10,00. Toto 49: eerste prijs: 28 x 657,40. Tweede prijs: 533 23,00. Derde prijs: 4201 x 7,30. Toto-gelijk 49: eerste en tweede prijs: geen winnaar. Derde prijs: 13 x 120,80. Vierde prijs: 336 x 7,20. Sportwereld Schaken De negentiende partij uit de tweekamp om de wereldtitel tussen de Sovjets Gari Kasparov en Anatoli Karpov is gisteren op verzoek van uitdager Karpov uitge steld. Het duel zal nu morgen plaats vinden. De stand in de tweekamp is 9 1/2-8 1/2 in het voordeel van titelverdediger Kasparov. Wielrennen Drie Neder landse wielerploegen nemen van 29 april tot 19 mei deel aan de Ronde van Spanje. Jan Raas, Peter Post en Jan Gis- bers hebben zich in het week einde defintief aangemeld bij de organisatie. Schaken De tweekamp tus sen Jan Timman en de Duitser Robert Hübner in de eerste ronde van het kandidatentoer nooi, dat uiteindelijk de uitda ger voor de wereldkampioen moet opleveren, wordt niet in de Indonesische hoofdstad Djakarta gehouden, maar mo gelijk in Wijk aan Zee. Balen Marian Pappot van Brother Mar- tinus baalt na de uitschakeling in het toernooi om de Europacup 2. Het Amstelveen- se volleybalteam bleek niet in staat de Sovjet- ploeg uit Alma Ata uit te schake len. De winst van 3-1 (15-6, 15-11, 8-15, 17-16) van gisteravond kon het eerdere ver lies van 3-1 niet goedmaken. Alma Ata bereik te de volgende ronde dank zij zeven meer set- punten. FOTO: ANP dels co-trainer van FC Wa- geningen, in Voetbal Inter national „Soms denk ik wel eens dat die hele dopingdiscussie- en controles uitzichtloos zijn. Ik bedoel, in wat voor gradaties moet je straffen. Er zijn jon gens die een beetje gebruiken ter ondersteuning van de training en er zijn types die tot aan de nek vol zitten met de zwaarste en vaak gevaar lijkste preparaten. Dat is het zelfde als een tientje of 10.000 gulden stelen. Een ander voorbeeld is Ben Johnson, die toch ook weer terug kan komen". Voormalig gewichtheffer Piet van der Kruk in de Telegraaf „Vlak voor de Spelen raakte ik mijn basisplaats kwijt aan Ingrid Wolff. Daar baalde ik verschrikkelijk van, want ik had al vaak genoeg op de bank gezeten. Toen ik pas bij de selectie zat, was ik een heel loyale reserve. Ik vond het al prachtig dat ik al die mooie reisjes mocht meema ken. Maar in Seoul zat ik me op de bank te verbijten. Ik denk dat ik die loyaliteit nu niet meer zou kunnen op brengen. Dat heb ik ook te gen Roelant gezegd. Als ik er naast kom te staan, is het on middellijk: aju paraplu". Hockeyster Martine Ohr in de Volkskrant „Als ik door Heerenveen loop, word ik vaker aange sproken dan in Oslo. Na het WK heb ik eerst een feestje met mijn clubleden gehad en daarna ben ik gewoon naar huis gegaan. Later heb ik be wust zoveel mogelijk de pu bliciteit gemeden. Misschien FOTO: SP had ik met het openen van winkels en dergelijke veel geld kunnen verdienen, maar ik had in Innsbruck al met mijn coach afgesproken dat ik dat niet zou doen. Ik ben een serieuze sportman, het verzilveren van mijn we reldtitel zou ten koste gaan van het schaatsen". Schaatser Olav Koss in de Haagsche Courant „Uit de clubkas gaat geen cent naar de spelers. Ten minste, niet buiten de gewo ne KNVB-normen. Maar ja, ik kan niet uitsluiten dat er door buitenstaanders, passan ten zeg maar, wel wordt be taald. Die vind je bij elke amateurclub. Mensen die het leuk vinden een speler wat geld te geven. Zolang het geen leden zijn, heb ik met die mensen geen enkele be moeienis. Je moet het zo zien: alles wat binnen de club ge beurt, komt onder mijn ogen en is dus legaal. Wat illegaal is, gebeurt buiten mij om en is dus niet mijn verantwoor delijkheid. Ik ben tenslotte geen lid van de fiscale opspo^ ringsdienst". Voorzitter Richard Smith van voetbalvereniging De Sloterplas in Vrij Neder land „Vroeger is voorbij. Feye- noord ook. Een grauw, saai collectief in de spelersgroep trekt de weinige talenten om laag. Rest een genivelleerd elftal dat bloedeloze gelijke spelen produceert. We zagen zondag het ware Feyenoord, dat niet beter kan. We zagen niet eens het ware Ajax, want dat team kan nog beter". Feyenoord-supporter en te levisie-presentator Koos Postema in het Algemeen Dagblad „Het plezier is terug en ik kan m'n eigen gevoel weer volgen. Als ik meer wil trai nen dan doe ik dat. Wil ik dat niet, dan doe ik het niet. Ik voel geen spanningen meer en speel toch gewoon goed. We hebben een prima trainingsgroep in Amsterdam en Hilversum en ik kan met iedereen omgaan. Vroeger werd ik op een negatief voet stuk geplaatst, stond ik geïso leerd. Die afstand is er niet meer. M'n leven hangt ook niet meer van tafeltennis af. Zoals vroeger". Bettine Vriesekoop in Ta feltennis magazine „Mijn blunder in de zevende partij was een wond, die ook daarna nog in mijn hart bleef bloeden. Ik zie een fout eerder dan mijn tegenstander en verliezen is een schok. CALGARY Een jaar geleden zetten Ben van der Burg en Bart Veld kamp de wereldbeker wedstrijden schaatsen vóór de jaarwisseling naar hun hand. Het is niet uit gesloten dat het volgend weekeinde op de hoog- landbaan in Butte, waar de laatste cup-ontmoeting van dit jaar wordt ver werkt, weer een nieuwe naam opduikt. Dat tekent de huidige presta tiedichtheid in de top. Het is voor de Nederlandse bonds coach Ab Krook aanleiding te beweren dat de wedstrijden reeks een volwassen karakter heeft gekregen. Feit is wel, dat de schaatsers, nu de betalingen zijn opgeschroefd, serieuze be langstelling koesteren. „Vergeleken bij voorgaande jaren is het aanbod van goede schaatsers vergroot", stelde Krook na de races in Calgary vast. Met een schuin oog keek hij naar Thomas Bos, die in de eerste weken van het seizoen uit de schaduw van Van der Burg en Veldkamp is gestapt. Ook had hij de naam van de Italiaan Roberto Sighel kun nen noemen. Bos en Sighel schaarden zich zondagnacht bij het groepje, dat lange afstan den van nieuwe impulsen kan voorzien en tevens in staat is een goed klassemènt te rijden. De opzet van de wereldbeker cyclus, waarvan dit seizoen de vierde editie wordt afgewerkt, ontmoet ook kritiek. In het al gemeen is er waardering voor de intercontinentale aanpak, maar het wordt bezwaarlijk gevonden dat de schaatsers over de aardbol worden ge jaagd. Krook: „Als je wedstrij den in Noord-Amerika op de agenda zet, moet je niet de week tevoren in Heerenveen rijden. Je bereikt slechts dat de Canadezen en Amerikanen in Heerenveen wegblijven en de Europeanen zich niet vol doende kunnen acclimatise- Gustafson trekt zijn eigen plan. De Zweed laat zich niet regeren door de door schaats- bobo's opgestelde agenda. Hij Thomas Bos FOTO: MILAN KONVALINKA keert deze week terug naar zijn woonplaats Eskilstuna. Tevens overweegt de drievou dige olympische kampioen de Europese titelstrijd in Sarajevo te laten schieten. Tijdens de Spelen in 1984 veroverde hij daar goud en zilver. „Ik heb een goede herinnering aan die baan. Maar ik weet ook dat in mijn loopbaan na een goed EK altijd een slecht WK is ge volgd. Aangezien het WK in Heerenveen is, loop ik dat risi co liever niet". Vijfde Thomas Bos is na afgelopen weekeinde de vijfde Nederlan der in de top-twintig aller tij den. De 22-jarige Hagenaar steeg door zijn progressie op de 1500 en 5000 meter vijf plaat sen naar de negentiende posi tie op de lijst, die wordt sa mengesteld op grond van per soonlijke records op de klassie ke afstanden. Met stip klom ook de Italiaan Róberto Sighel van de zestiende naar de acht ste plek. Ranglijstaanvoerder blijft de Amerikaan Eric Flaim, voor de Zweed Tonias Gustafson en de Oostenrijker Michael Hadschieff. Naast Bos staan Leo- Visser (zevende), Gerard Kemkers (elfde), Bart Veldkamp (veertiende) en Ben van der Burg (zestiende) in de top-twintig. Dan word ik door de goden gestraft. Ik heb nu eenmaal het gevoel dat niemand mij kan verslaan". Schaker Gari Kasparov in het Parool „Ik heb al een paar keer met de president gesproken, maar daarin heb ik nu geen zin meer. Er zijn voor mij twee opties. De trainer moet wor den ontslagen, wat best kan gebeuren gezien de stand op de ranglijst, of ik wil weg. Maar ja, ik moest na mijn laatste gesprek met de prae- ses omgerekend 2,5 miljoen gulden kosten. Wie betaalt dat, voor een speler die niet eens reserve is? Misschien dat alles nog beter wórdt. Ik heb het publiek op mijn hand. Elke wedstrijd wordt mijn naam gescandeerd". Voetballer Rob Witschge van Saint Etienne in het Algemeen Dagblad Martine Ohr: verbijten

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7