Pavel wil volmachten bm eenheid te bewaren Brazilië maakt zich op voor het proces van de eeuw We hebben voordelige sweaters vanstal gehaald. Tökes vreest provocaties op verjaardag revolutie Enorme overlast door sneeuwval tADVERTENTIE Sweater met kol. Van 100% katoen In diverse kleuren. Mt. S-M-L-XL Van.J9^5* voor UITENLAND QeidóaQowumt DINSDAG 11 DECEMBER 1990 PAGINA 5 President Shankar praat met Lubbers DEN HAAG De Surinaamse presi dent. Ramsewak Shankar, heeft mor genmiddag een gesprek met premier Lubbers over de stagnerende ontwikke lingsrelatie tussen Nederland en Surina me Shankar komt morgen voor een verblijf van een week aan in ons land. Volgende week maandag wordt hij door koningin Beatrix ontvangen. Behalve Shankar komt ook legerleider Desi Bou- terse naar Nederland. Hij arriveert sa men met de president uit Paramaribo en reist zaterdag door naar het Afri kaanse Ghana. Bouterse zal volgens be richten in Paramaribo tot zaterdag el ders in Europa „zeer waarschijnlijk" ge sprekken voeren met Surinaamse bal lingen. Tyminski mag Polen niet uit WARSCHAU Het is de ver slagen Poolse presidentskandi daat Stanislaw Tyminski verbo den het land te verlaten. Hij wordt verdacht van laster tegen premier Mazowiecki. Tyminski zou artikel 270 van de criminele code hebben overtreden. Dat ar tikel voorziet in gevangenisstraf fen voor degenen die „de hoog ste staatsautoriteiten vernede ren". Tyminksi had tijdens zijn campagne de huidige premier beschuldigd van verraad omdat Mazowiecki bezig zou zijn „Po len tegen dumpprijzen te verko pen aan het buitenland". Dubbel geluk voor Walesa WARSCHAU De nieuwe president van Polen. Lech Wa lesa. heeft uit de hele wereld felicitaties ontvangen met zijn verkiezingsoverwinning. Sov jet-president Gorbatsjov stuur de een telegram waarin hij zei te hopen op een vruchtbare sa menwerking tussen Polen en de Sovjetunie in de toekomst. Maar er is nog een reden waar om Walesa gefeliciteerd wordt. Halverwege volgend jaar ver wachten zijn vrouw Danuta en hij hun negende kind. De Wa lesa's hebben vier meisjes en vier jongens. Gorbatsjov haalt uit naar separatisten MOSKOU Sovjetleider Michail Gor batsjov heeft een aanval gedaan op se paratisten. die hij het grootste kwaad van de Sovjetunie noemde. Gorbatsjov hield zijn gehoor van het centraal comité voor dat het aan de partijleden is om het tij te keren en de nationalisten, die het afgelopen jaar po litieke controle over zeker zes republie ken hebben gekregen, de wind uit de zeilen te nemen. De Communistische Partij is voor het „onvoorwaardelijke recht van volken op zelfbeschikking", aldus de Sovjetlei der, „maar het gaat om het recht van volkeren, niet van groepen mensen". iqüchte honger bedreigt Sudan AIROBI De Verenigde Naties heb- :n een oproep gedaan voor 1,3 miljoen n voedselhulp voor Sudan. Volgens de ganisatie dreigt in dit land een ernsti- hongersnood. „Grootschalige en on- iddellijke hulp is noodzakelijk om de imende maanden voedseltekorten en I 1 enselijk lijden te voorkomen", aldus (J n rapport van de voedsel- en landbou- organisatie van de Verenigde Naties, FAO. Het rapport is een bevestiging 1 eerdere beweringen dat ten minste Pj jf miljoen mensen in Sudan met de rm ingersdood worden bedreigd. In janu- 1 houden Nederlandse hulporganisa- 5 een actie om geld in te zamelen ior voedselhulp aan Sudan. Druiven erg zuur voor Servische nationalisten (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO Zoals in het voorjaar de Roemeen se en Bulgaarse oppositie de druiven zuur vond toen ze tijdens de verkiezingen werd verslagen door de oud-communisten, zo had den ook de Servische anti communisten het gisteren zichtbaar moeilijk met de overwinning van presi dent Milosevic en diens socialistische partij. Nog voordat de eerste uitsla gen bekend waren, liet Vuk Draskovic, presidentskandi daat voor de Servische ver nieuwingsbeweging, al weten de verkiezingsuitslag in een aantal districten wegens frau de en intimidatie niet te zullen erkennen Westerse waarne mers kwamen gisteren echter tot de conclusie dat er „welis waar enige onregelmatigheden waren geweest", maar zagen geen stelselmatige fraude. Meer zorgen maakten ze zich over de aanloop naar de ver kiezingen. waarbij de massa media volledig in handen van Milosevic waren. Gisteravond sprak Vuk niet meer over fraude, maar een goed verliezer toonde hij zich niet. „Het volk heeft met de stem van de angst gekozen voor bolsjewisme in plaats van democratie, voor duisternis in plaats van licht". De stemmen waren nog maar voor een deel geteld, maar duidelijk was op dat moment al dat Vuk reden had teleurgesteld te zijn. Van te voren afgeschilderd als re gelrechte rivaal van de huidi ge president Milosevic, stond hij al na de eerste uitslagen op een onoverbrugbare achter stand. Milosevic scoorde meer dan zestig procent en lijkt op een absolute meerderheid af te stevenen. Ook zijn socialistische partij deed het onverwacht goed. Er is in diverse districten een tweede ronde nodig, maar in een groot aantal gebieden be haalden de oud-communisti sche kandidaten in een keer meer dan de helft van de stemmen. Ook in Kosovo behaalden de Milosevic-mannen in alle ge telde districten de meerder heid, maar hoeveel dat waard is bleek uit de verklaring dal de uitslag in de provincie on geldig is, omdat de opkomsl onder de wettelijk voorge schreven vijftig procent bleef De Albanese meerderheid var de bevolking weigerde te stemmen uit protest tegen de onlangs door Servië afgeschaf te autonome status van de pro vincie. De nieuwe kieswet van Servië voorziet daar echter in er komt een tweede ronde en als de Albanezen dan weei thuisblijven, worden de Ser- ven automatisch gekozen. Met Montenegro dat poli tiek niet meeteltis Serviè nu verworden tot het laatste communistische bolwerk in het land. In combinatie mei het gepredikte Servisch natio nalisme kan dat voor de ande re republieken, waar inmid dels anti-communisten aan de macht zijn, wel eens reden zijn om nog nadrukkelijker dan voorheen hun eigen weg te gaan. In Slovenië wordt bij voorbeeld een referendum voorbereid over mogelijke af scheiding van Joegoslavië. Rushdie op radio LONDEN De schrijver Sal man Rushdie is gisteren op nieuw uit zijn schuilplaats ge komen, ditmaal voor een live uitzending van de BBC-radio. Rushdie moest bijna twee jaar geleden onderduiken nadat de Iraanse leider, wijlen ayatollah Khomeini, het doodvonnis over hem had uitgesproken. NoordKoreaan bezoekt zuiden PANMUNJON Premier Yon Hyong Muk van Noord- Korea is vanmorgen via het zwaar bewaakte grensgebied naar Zuid-Korea gereisd voor een nieuwe gespreksronde met vertegenwoordigers van de re gering in Seoel over toenade ring. Kort na de aankomst van de delegatie in het zuiden ga ven de Noordkoreanen een verklaring uit waarin zij zich pessimistisch uitlieten over de mogeijke uitkomsten van het nieuwe gesprek. Armand Hammer (92) overleden RAAG De Tsjechoslo- ^jjaakse president Vaclav f( avel wil op korte ter- lijn speciale volmachten nin]m te verhinderen dat het ,nd uiteen valt. let spijt mij zeer dat ik zover oet gaan. Ik doe dit om aan verwachtingen te voldoen in miljoenen burgers, die mij :ze positie hebben toever- Duwd en die geloven dat ik ïze federatie zal helpen red- ;n". zei Havel in een toe- Proraak voor het parlement, va olgens de president wordt de Tv ekomst van het land be- ïgd door een geschil over verdeling van bevoegdhe- 1 tussen de federale rege ring, de Tsjechische landen en de Slowaakse republiek, waar het nationalisme hoogtij viert. Havel wees er op dat bedrei ging van de Tsjechoslowaakse staat deze keer niet van bui tenaf komt, maar van binnen uit. „Wij bedragen haar zelf met onze geringe politieke cul tuur, gebrek aan democratisch bewustzijn, ervaring en we derzijds begrip", zei hij. Havel maakte niet meteen duidelijk welke bevoegdheden hij ver langt. Hij kondigde aan spoe dig een wetsontwerp te zullen indienen bij het parlement. De bevoegdheden zouden moeten gelden totdat een nieu we grondwet wordt aangeno men. iets wat in de komende 18 maanden moet gebeuren. Volgens Havel moet ër ook een constitutioneel hof komen en moet de wettelijke moge lijkheid worden geschapen voor landelijke volksraadple gingen om in laatste instantie politieke geschillen te beslech- Volgens de bestaande grond wet ondertekent de president verdragen, voert hij het bevel over de strijdkrachten, be noemt hij de federale regering, kan hij het parlement bijeen roepen of naar huis sturen, wetten ondertekenen, amnes tie verlenen of een oorlog ver klaren. Ook mag hij extra be voegdheden uitoefenen als hij daartoe met bijzondere wetge ving gemachtigd is. Havel zei dat opiniepeilingen uitwijzen dat meer dan 70 pro cent van de Slowaken en 74 procent van de Tsjechen het conflict over de verdeling van bevoegdheden een politiek spel is dat veel minder belang rijk is dan economische her vormingen. In het bijzonder kapittelde hij de premier van de Slowaakse republiek, Vla dimir Meclar. Hij zei dat de Slowaakse leiders in strijd handelen met de grondwet als zij hun wetten voorrang gaan geven op de wetten van het federale parlement. Besluiten van het parlement moeten bindend zijn voor alle instel lingen en personen, anders „breekt het dunne ijs van onze grondwet en zal onze staat on vermijdelijk in juridische cha os wegzakken" ng en oud in de Roemeense hoofdstad Bukarest samen tegen regering van president lliescu. Het waren gisteren met name vrachtrijders die demonstreerden. FOTO: AFP DEN HAAG Provoca ties en pogingen tot desta bilisatie dreigen de demo cratische hervormingen en sociale verzoening in Roemenië geheel ten gronde te richten. Dit zou al op de eerste verjaardag van de Roemeense revolu tie zondag kunnen gebeu ren door het uitlokken van etnische onlusten, zo vreest de bekende Roe meense dominee Laszló Tökes. „De revolutionaire verande ringen in Roemenië zijn nog maar amper begonnen en be vinden zich nu in een pijnlijke impasse", aldus Tökes. „Er zijn aanwijzingen dat ze nu gevaar lopen door provocaties en af leidingsmanoeuvres. Het be langrijkste middel daartoe is het aanzetten tot etnische on lusten, die samen zouden val len met de eerste verjaardag van de revolutionaire gebeur tenissen". Bedreigingen tegen Tökes en zijn gezin hebben hem tot zijn oproep aan de kerken en de democratische landen ge bracht. Hij voelt zich het slachtoffer van een politieke heksenjacht en een lastercam pagne in de pers. „De toestand waarin ik en mijn gezin nu verkeren verschilt maar wei nig van die van een jaar gele den onder Ceausescu en de Se- curitate". Tökes' deportatie van Timisoa- ra naar het oosten van het land door de Securitate luidde een jaar geleden de opstand te gen Ceausescu in Was hij toen nog het gezicht van de Roe meense revolutie, nu staat hij in de Roemeense pers te boek als „anti-Roemeense chauvi nist, Transsylvanische irreden tist, en spion van de CIA, de Securitate en de Hongaarse ge heime dienst". Tökes („Ik ver klaar hierbij dat ik niets heb gedaan dat in strijd is met de wettelijke orde van ons moe derland") werd beschuldigd, toen hij op 5 december terug keerde nadat hij in Hongarije maandenlang behandeld was vanwege een ernstig verkeers ongeval. Hij vreest dat zondag niet al leen etnische, maar ook sociale spanningen toenemen. De vakbonden dreigen die dag een algehele staking af te kon digen uit protest tegen bezui nigingen en prijsstijgingen. De bonden eisen sociale voorzie ningen om de overgang naar een markteconomie te ver zachten, en meer zeggenschap over het opstellen van de soci ale wetgeving. Bij de oprit van de tolweg bij Lyon wordt het verkeer omgeleid. De snelweg was gisteren vanwege de hevige sneeuwval niet toegankelijk. FOTO: Al PARIJS Grote delen van Europa zijn zondag, gisteren en vandaag ge teisterd door zware sneeuwval en gladheid. Het ergste lijkt voorlopig achter de rug. Met name Groot-Brittannië haalt op gelucht adem nu de dooi is ingetreden, ook al zorgt de smeltende sneeuw plaatselijk voor water overlast. In Engeland zijn tijdens het noodweer van de afgelopen dagen twaalf mensen om het leven gekomen De meeste slachtoffers kwamen vast te zitten op de wegen en zijn door bevriezing omgekomen. In Frankrijk deden zich met name problemen voor in de Alpen en het Centrale Massief, waar 140.000 mensen zonder stroom zaten na het afbreken van elektriciteitskabels Het Franse elektriciteitsbedrijf EDF verontschuldigde zich bij zijn boze klanten met de non chalante opmerking dat het Franse stroomnet misschien kwetsbaarder is dan andere el ders in Europa, „maar daar voor zijn de stroomkosten bij ons dertig procent lager". Het winterweer heeft in Frankrijk twee doden geëist. Bij de Frans-Italiaanse grens kwa men een vrouw en haar kind om nadat de auto waarin ze zaten door een lawine werd bedolven. Verder liep het vlieg- en trein verkeer over Lyon gisteren grote vertraging op. Bij het ANWB-steunpunt in Lyon hebben zich nog geen gestran de Nederlanders gemeld. „Het valt wel mee. De Franse weg- beheerders hebben een beetje laat gereageerd, maar dat is hier gebruikelijk", aldus een woordvoerder. Los van de winterse ongemakken hebben de Franse luchtvaartmaat schappijen Air France en Air Inter voor vandaag en morgen een groot aantal vluchten annuleerd. Reden is een nieu we staking van de Franse luchtverkeersleiders. In Italië werd in de Dolomie ten op toegangswegen naar wintersportplaatsen het bruik van sneeuwkettingen verplicht gesteld. Het oude ge deelte van Venetië liep groten deels onder water. De Mont Blanc-tunnel en de Tonalepas zijn voor onbepaalde tijd afge- Dorpen in Spanje werden geï soleerd van de buitenwereld door hevige sneeuwval, heel Duitsland, behalve in het noorden, had het verkeer ook vandaag nog veel last van gladheid en sneeuw. De politie meldde een groot aantal onge vallen. In Oostenrijk en Zwit serland moest een groot aantal wegen worden afgesloten van wege lawinegevaar. (Van onze correspondent Frans Lindenkamp) at eekO PAULO Het plaatsje Xapuri in de Bra ziliaanse deelstaat Accre Sipaakt zich op voor de ééiechtszaak van de eeuw.. aajMorgen begint daar het Spraakmakende proces te- )0k|!en de verdachten van de I^Jnoord op de wereldbe- utfoemde rubbertapper, mi- laiieu-activist en vakbonds leider Chico Mendes. rdf" Twee jaar geleden, op 22 de cember 1988, werd Mendes, voorzitter van de Vakbond van Landarbeiders van Xapu ri en lid van de Nationale Raad van Rubbertappers, 's avonds in de deuropening van zijn huis neergeschoten. Met de dood voor ogen streed hij vreedzaam voor het behoud van het tropisch regenwoud en voor een verbetering van de arbeidsomstandigheden van de rubbertappers. Mendes ideeën druisten recht in tegen de belangen van de groot grondbezitters, die hem daar om besloten uit de weg te rui- Na de koelbloedige eliminatie was het voor de politie puur een kwestie van tijd oin de da ders te arresteren. Vijf dagen na de misdaad gaf Darcy Al- ves zich aan bij de politie met de mededeling dat hij de fatale schoten had gelost. Deze ver klaring heeft hij later weer in getrokken. Zijn van mede plichtigheid verdachte vader hield zich bijna twee weken schuil in het oerwoud. Toen het wachten hem te veel werd, gaf ook hij zich aan. Vanuit alle uithoeken van de aarde reizen op het ogenblik journalisten en hoogwaardig heidsbekleders richting het armzalige dorp in het Amazo negebied om de rechtszaak mee te maken. Het Comité Chico Mendes verwacht de ko mende dagen tussen de 10 en 15.000 bezoekers uit binnen- en buitenland. De Braziliaanse televisie bengt de rechtszitting rechtstreeks op het scherm. De koude oorlog rond het pro ces woedt intussen volop in de Braziliaanse media. De advo caat van vader en zoon Alves, Joao Lucena Leal, zegt onom stotelijke bewijzen te hebben dat Mendes is vermoord door een agent van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. De verdediger kondigde aan op de dag van de rechtzaak met nog meer verrassende onthullin gen te komen, die volgens hem de internationale mythevor ming rond Chico Mendes moeten doorprikken. Veel geloof aan de onschuld van vader en zoon bestaat er overigens niet. De familie Al ves heeft een naam op het ge bied op het gebied van elimi neren van landarbeiders en lastige vakbondsleiders. Zo heeft zoon Darcy voor derge lijke moorden al twaalf jaar aan zijn broek. De medestanders van Chico Mendes wijzen er in de Brazi liaanse pers op dat advocaat Lucena's verleden een grote beerput is. Zo zou hij tijdens de militaire dictatuur in Brazilië een reputatie hebben opge bouwd als folteraar van poli tieke gevangenen, een be schuldiging die hij echter in alle toonaarden ontkent. Bovendien heeft hij in het ver leden de verdediging op zich genomen van leden van het beruchte Colombiaanse Mede- llin-kartel. Om nog wat olie op het vuur te gooien heeft Luce na verklaard, dat niemand tij dens het proces de verdachte te spreken krijgt. Op minach tende toon liet de advocaat zich in de Braziliaanse pers uit over de buitenlandse journalis ten. „Dit stelletje zal geen cent over de rug van mijn cliënten verdienen. Degene die Darcy en Darly toch willen filmen of spreken moeten 50.000 dollar neertellen", aldus Lucena. Inmiddels heeft de Braziliaan se minister van justitie, Jarbas Passarinho, zijn bezorgdheid uitgesproken over de geagi teerde sfeer die nu al rondom het proces hangt. Hij waar schuwde ervoor dat er een we zenlijke kans bestaat, dat de verdediging aan de rechter vraagt om de rechtszaak te verdagen tot een later tijdstip, omdat de aanwezigheid van zoveel bezoekers de jury kan aanzetten tot vooringenomen heid. „Ik hoop dat het proces in alle Tust verloopt, maar ik heb er een hard hoofd in", al dus de bezorgde minister. LOS ANGELES De Amerikaanse Sovjetdeskundige en topindustrieel Ar mand Hammer is gisteren op 92-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. Ham mer was een van de eerste Amerikaanse zakenlieden die contact zocht met de Sovjetunie en andere communistische landen Hij werd bekend door zijn goede verstandhouding met de leiders van die landen en hij stond op vertrouwelijke voet met alle Sovjet-leiders sinds Lenin. De industrieel, die van Occidental, dat hij in 1957 voor 100.000 dollar kocht een van de grootste oliemaatschappijen van de VS maakte, besteedde tijdens zijn le ven een groot deel van zijn niet geringe fortuin aan liefdadige doelen. „De enige reden voor mij om geld te verdienen is om het weg te geven", was een van zijn motto's. hem een licht op: de „Ranger" vaart naar de zandbank voor Ter schelling, waar in 1799 de „Lutine" met een enorme goudschat aan boord is gezonken! Bijna op hetzelfde ogenblik klinkt motor geronk en een watervliegtuig snort laag over het schip. Ladrone is woedend. Wie is die dwarskijker nou weer? Het vliegtuig ver dwijnt weer en dan gaat de „Ranger" voor anker. Rob tuurt door de verrekijker naar de horizon. Ja, daar ligt Terschelling. Hij her kent duidelijk de Brandaris. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE - Aan boord van de „Ranger" heerst grote geheimzinnig- Niemand weet waarheen het schip koerst. Rob heeft er al langs zijn neus weg naar geïnformeerd, maar Ladrone geeft rechtstreeks antwoord. Maar wanneer Rob op zekere dag de hut van de kapitein loopt, vangt hij door de geopende }fu Jatnjspoort brokken van een gesprek op. Ze hebben 't in nog eens geprobeerd met de Karimata", hoort hij zeggen; was een tinbaggermolen, maar het liep op niets uit". De Ka- ?d nmata? Daar heeft Rob wel eens van gehoord. Ah....daar gaat Tl VROOM DREESMANN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5