Heimwee naar de zware jongens Kamer tegen hulp aan Mekong-regi f Vier hulporganisaties doen niet mee Kinderbijslag wordt sneller uitbetaald D66: duidelijkheid over intensive care Geen onderwijsfabriek en geen ontslageij „Dit kabinet zal lasten alleen maar verhogen' BINNENLAND fceidóaQowuvnt DINSDAG 11 DECEMBER 1990 PAGIN AMSTERDAM Het uitbetalen van kinderbij slag is dankzij automatisering versneld. Bovendien is het technisch mogelijk om voortaan tot uitbeta ling over te gaan zonder dat elke drie maanden een aanvraag moet worden ingediend. Mogelijk gaat die situatie in 1992 in, bleek gisteren bij de officiële ingebruikname van het geautomatiseerde systeem voor de kinderbijslagwet door staatssecre taris Ter Veld bij de Sociale Verzekeringsbank in Amsterdam. Door de automatisering ontvangt ruim negentig procent van alle aanvragers de kin derbijslag in de eerste week van het betaalkwar- taal. De Sociale Verzekeringsbank krijgt elk kwartaal circa twee miljoen aanvragen voor kin derbijslag binnen. Per jaar is met de kinderbijslag een bedrag van zes miljard gulden gemoeid. DEN HAAG/SCHIPHOL De hulporganisaties NOVIB, Memisa, Tear Fund en Terre des Hommes hebben beslo ten niet mee te doen aan de landelijke actie voor voedsel hulp aan de Sovjetunie. Ze hebben dat in een brief meege deeld aan oud-minister Braks, voorzitter van het comité van aanbeveling. Volgens de organisa ties past de actie niet in hun doel stellingen of mogelijkheden. De overige Nederlandse hulpor ganisaties hebben in meer of min dere mate positief gereageerd op een verzoek tot deelname aan de actie. Het Rode Kruis heeft een vertegenwoordiger meegestuurd met de zogeheten fact-finding- commissie, die in de Sovjetunie onderzoek doet. De overige hulp organisaties hebben de stichting Voedselhulp voor Russen in de brief laten weten te willen over leggen over hulp aan de voedse- lactie. Groot deel Het tekort aan medicijnen in de Sovjetunie is zeker zo nijpend als het tekort aan voedsel. Het zou goed zijn als een groot deel van de opbrengst van de nationale actie 'Help de Russen de winter door' aan medicijnen zou worden be steed. Anke de Haan, leidster van een verkennende missie van Art sen Zonder Grenzen naar Lenin grad en Moskou, zei dat gisteren na terugkeer op Schiphol. Vooral in kinderziekenhuizen, weeshui zen en tehuizen voor bejaarden is volgens de organisatie grote be hoefte aan medicijnen en ander medisch materiaal. Volgens De Haan zijn in sommige tehuizen nog slechts voor veertig dagen medicijnen in voorraad. Die plot selinge nood is volgens De Haan ontstaan doordat de import van medicijnen uit de andere Oost bloklanden is gestaakt wegens de- viezenproblemen. Het bestuur van de Stichting Voedselhulp aan Russen heeft een verzoek uit Moskou in overwe ging, om naast voedselhulp ook medicijnen te kopen voor het geld dat de actie opbrengt. Daarover wordt niet voor het einde van deze week een beslissing geno men. DEN HAAG Justitie heeft miljoenen uitgege ven aan zestig speciale cellen voor zeer vluchtge vaarlijke gevangenen maar vooralsnog is slechts een derde van de cellen bezet. Bewaarders van de Scheveningse gevangenis, die tientallen jaren de meest vluchtgevaarlijke gedetineerden onder hun hoede hebben gehad, zien de situatie met lede ogen aan. „Wij willen onze asbakken te rug". De lichte beroering in Scheveningen is volgens de vakbond CFO „de eerste drup pel van een regenbui die ko men gaat". Omdat ze niet met naam willen worden vermeld noemen we ze Arie en Kees. Twee bewaarders uit de Haag se gevangenis, die meer dan tien jaar gewaakt hebben over Neerlands grootste boeven. Ze zijn veelvuldig bedreigd, heb ben de meest vreselijke ziektes naar hun hoofd geslingerd ge kregen, klagen over hun sala ris, maar hebben nooit over wogen het werk in de gevan genis te verruilen voor bij voorbeeld het werken in een fabriek „Elke dag is hier an ders. En het geeft best een kick dat je je hier staande kunt houden. Dat je de men sen aan kunt, ze binnen kunt ho.uden. We hadden ook wei nig ontsnappingen, gewoon omdat we wisten dat we te maken hadden met de asbak ken van Nederland. Stomver baasd waren we dan ook toen ze weg moesten van het minis terie. Nu zitten ze verspreid over het land en heb je de ene na de andere ontsnapping". Vluchtgevaarlijk Twee jaar geleden werd beslo ten de bestemming van de Scheveningse gevangenis te wijzigen. Zowel het beveili- gings- als het voorzieningenni veau waren volgens het minis terie niet toereikend voor met name lang gestraften. De meer dan honderd jaar oude gevan genis moest nodig worden ge moderniseerd en de gedeti neerden verspreid over het land. Woordvoerder Ottens: „Het is eng als bewaarders en gedetineerden te lang samen zijn. De kans op een te hechte relatie wordt dan groot". Was het dan eng in Scheveningen? „Nou, nee. Maar je moet niet wachten totdat het te laat is. Neem nu de gijzelingszaak.van Een blik op de ingang van de B-vleugel in de Scheveningse gevangenis. '86. Die heeft alles te maken met het lang verblijven op één plaats. De gedetineerden leer den het systeem kennen en hebben daardoor kans gezien een vuurwapen binnen te smokkelen". De extreem vluchtgevaarlijke gevangenen zouden voortaan worden ondergebracht in zo genoemde EBI's: Extra Bevei ligde Inrichtingen. Een EBI is een afzonderlijke afdeling van twaalf cellen. Sinds een jaar beschikken vijf gevangenissen over een dergelijk cellenblok. Om mogelijke vluchtplannen te verijdelen worden de gede tineerden geregeld overge plaatst. De cellen zijn echter maar voor dertig procent be zet. Ottens: „Aanvankelijk was het de bedoeling de EBI's te bestemmen voor vlucht- en beheersgevaarlijke gedetineer den. Die combinatie bleek ech ter problematisch. De vlucht gevaarlijken moeten meestal zolang zitten dat ze geen enkel perspectief hebben. Ze willen geen gedonder in de inrichting terwijl beheersgevaarlijke ge detineerden bewezen hebben gevaar op te leveren voor ge vangenen en personeel. Die combinatie gaf spanningen. We hebben nu afgesproken de doelgroep te beperken tot vluchtgevaarlijken". Gefaseerd En Nederland heeft niet vol doende vluchtgevaarlijken om zestig cellen te vullen? „Jawel, maar zestig tot zeventig pro cent van het personeel in de nieuwbouwinrichtingen heeft geen ervaring. Vanwege de onervarenheid van het perso neel is nu besloten de inrich tingen gefaseerd in gebruik te nemen". In januari verschijnen de uit komsten van een wetenschap pelijk onderzoek naar de EBI's. Arie en Kees voorspel len weinig goeds. „Justitie durft niet te erkennen dat 25 miljoen gulden is weggegooid". Arie en Kees begrijpen niet waarom onervaren bewaar ders zware jongens krijgen toebedeeld en ervaren bewaar ders na jaren ineens van doen krijgen met „boeteklanten" (huis van bewaring) en gedeti neerden die vanwege hun ge drag bijzondere individuele begeleiding nodig hebben. „Pure verspilling van kennis en ervaring", meent het twee tal. „Er wordt van ons ge vraagd dat we met gevange nen gaan praten en ze begelei den. Maar dit zijn gewoon cri minelen, die zitten niet te wachten op Jan de bewaarder. En wij ook niet op hen. We zijn helemaal niet geschoold om sociologisch te babbelen. Maar wie niet wil of geschikt is bevonden, wordt automa tisch overgeplaatst naar de A- vleugel, die nu wordt gebruikt als huis van bewaring. Daar zitten veel boeteklanten ter wijl je jarenlang met vluchtge vaarlijke gedetineerden hebt gewerkt". De voormalige Bun ker (B-vleugel), waar de zware jongens zaten, is omgedoopt in Bijzondere Individuele Bege- leidings Afdeling (BIBA) Op de afdeling verblijven lang ge straften die vanwege hun ge drag niet op een normale afde ling kunnen zitten. De directie heeft van hetministerie geld FOTO: SP gekregen voor het nieuwe pro ject en elke uitgave voor de aankleding van de afdeling is een aantal bewaarders een doorn in het oog. „Wij missen erkenning. Er wordt niet ge luisterd naar het personeel. De directeur is een manager. Hij komt nooit op de werkvloer. Dat ze iets veranderen is niet erg. Maar het is niet door dacht. Bij veranderingen zul len mensen toch ten minste moeten worden bijgeschoold", aldus de bewaarders, die be weren voor tachtig procent van het personeel te spreken. Vuilspuiterij „Pure vuilspuiterij", zegt di recteur De Goede van de Scheveningse gevangenis. „Ik vind dit niet fris. We hebben het personeel voortdurend op de hoogte gehouden. De nieu we afdeling is volledig opgezet in samenwerking met het per soneel. Ik onderken de be hoefte aan scholing voor de nieuwe afdeling maar dat ge beurt gaandeweg. En een op leiding is leuk, maar in dit vak heb je het of heb je het niet. Deze mensen zijn absoluut niet maatgevend voor de stemming onder de bewaarders. Ik kom inderdaad niet vaak op de af delingen. Ik zou er graag va ker zijn maar dat lukt gewoon niet. Maar ik ben altijd bereik baar, de deur staat altijd open", aldus De Goede. En ook de directeur kijkt met een beetje heimwee terug naar de tijd dat de Scheveningse ge vangenis de zwaarste jongens van Nederland herbergde. „Er is sprake van een zeker status verlies. Scheveningen was dé gevangenis. Dat is niet meer zo. De zware jongens zijn over geheveld, maar ik sluit niet uit dat we ze weer terugkrijgen. Wij hebben toch de nodige kennis en ervaring. Ja, ik zou ze best wel weer terug willen". Onrust Volgens de vakbond CFO is de herbestemming van gevange nissen in Nederland gepaard gegaan met veel verspilling van -ervaring en kennis. In Scheveningen, maar ook in Sittard en Middelburg. Maar er zal altijd een spanning be staan tussen het streven naar een landelijke spreiding van gedetineerden en het bewaren van kennis en ervaring. Vak bondsbestuurder T. Boxtelaar: „Die spreiding van kort en lang gestraften was gewoon nodig. Er zaten zoveel lang ge straften in de Randstad dat ge detineerden uit Den Haag en Amsterdam tot in Maastricht zaten om een korte straf uit te zitten. Dat kan dus niet. Lang gestraften kun je nu eenmaal gemakkelijker ver van huis plaatsen". Moet de ervaring dan ook maar worden overge plaatst? „Nee, dat is rampzalig. Wie wil er nu in Veenhuizen werken als je in Den Haag woont? Maar het is ook dood zonde als die ervaring verlo ren gaat. Wij willen dat nieu we bestemmingen zoveel mo gelijk aansluiten bij de capaci teiten van het personeel. Nu ontbreekt elk inzicht daar over. Op verschillende plaat sen wordt ervaring wegge gooid. En dat is natuurlijk doodzonde. Wij gaan het mi nisterie vragen naar een dui delijke onderbouwing van het gevoerde beleid. We verwach ten nogal wat onrust de ko mende jaren. Te beginnen in Zutphen waar het huis van be waring wordt afgebroken en in Scheveningen waar ook jeugdhuis De Sprang gaat ver dwijnen. Het zijn de eerste druppels van een regenbui die komen gaat". MONIQUE VAN DE VEN D66 en Groen Linft zijn tegen actie 'kwartje van Pron olg DEN HAAG Ondanks fel verzet van minister Pi voor ontwikkelingssamenwerking wil een kamerm ,në derheid van CDA en VVD de voorgenomen hulp 1 de Mekong-regio (Thailand, Kampuchea, Vietn *r Laos en Myanmar) schrappen, Beide partijen vinden dat Pronk zijn hulp over te veel lai versnippert, bleek gisteren tijdens de bespreking in de Twl Kamer van de beleidsnota over ontwikkelingssamenwerH 'Een wereld van verschil'. Vorige week, tijdens de eerste termijn van de discussie Pronks plannen voor de jaren negentig, was al duidelijk g den dat de Kamer naast lof voor de grondige analyses en i omvattende blik van de minister ook kritiek had op de k voor de 54 landen waarmee Nederland een bilaterale ontwi lingsrelatie heeft. Met name de VVD noemde Pronks plai een grabbelton. Pronk slaagde er gisteren niet in deze par overtuigen van de consistentie van zijn keuze. De VVD diende gisteren moties in om ook de ontwikkelings r/ aan China, Nepal, Srilanka, de Filipijnen en Chili te schrap Ook deze moties werden door minister Pronk ontraden. Daa tegen wil de VVD wel dat allerlei gunstige financieringsreg gen beschikbaar komen voor landen waarmee Nederland lijr bilaterale ontwikkelingsrelatie heeft. Daarin zag de min n minder problemen. CDA en VVD wil len dat de Kamer meer controle» vooraf krijgt op het bedrag dat de mi nister wil besteden aan de verschillen de landen. Beide 'partijen dienden hiertoe moties in, die door de minis ter ontraden wer den. Zijn voorgan gers Schoo en Buk man, aldus Pronk, hebben het 'regio beleid' geïntrodu ceerd, waardoor vantevoren aange geven wordt welk maximumbedrag er voor een groep landen wordt uit getrokken. Pas achteraf wordt dan zichtbaar welk be drag naar welk land gegaan is. Deze systematiek geeft een grote mate van flexibili teit in de besteding van het geld. Haal je die flexibiliteit eruit, aldus de mi- nister, dan tast je kern van het regio-beleid aan. CDA en VVD vinden die beleidsvrijheid echter minder wel lijk. Pronk vindt echter dat de Kamer voldoende inforrn krijgt over de besteding van het ontwikkelingsgeld, meer dal ooit gehad heeft. Pronk, die in zijn beleidsnota veel waarde toekent aan kelingshulp in multilateraal verband, ziet in het Nederig voorzitterschap van de Europese Gemeenschap, in de tw helft 1991, goede mogelijkheden om een aantal van zijn ■paardjes met verve te verdedigen. Een daarvan is de zogelf ontbinding van de hulp. Dat wil zeggen dat ontvangers vanl wikkelingsgeld niet meer verplicht zijn dat geld uit te gevl het donorland. Gebonden hulp is nu nog onderdeel van hef geerakkoord, maar Pronk wil graag in Europees verband! lans breken voor ontbinding van de hulp, omdat ontwikkel! landen in zijn ogen dan een grotere zelfstandigheid verweiT Een ander punt dat hij vanaf juli 1991 in Europees verband! de orde wil stellen is de naleving van de mensenrechten alsf terium voor het geven van ontwikkelingshulp. Overigens q gisteren dat de bewindsman pas in allerlaatste instantie to] trekking van ontwikkelingshulp wil overgaan wanneer i land de mensenrechten geschonden worden. Verbreek je deP wikkelingsrelatie, is zijn redenering, dan kun je ook geeij vloed meer uitoefenen op het regeringsbeleid van het betrei de land. Soms, aldus Pronk, kun je er beter toe overgaan de j via niet-gouvernementele organisaties te laten lopen, zoals Salvador, of tot verlaging van de hulp over te gaan, zoals irl dan. DEN HAAG 'Het kwartje van Prpr; is bij D66 en Groen Links slecht geval ol_ Groen Links diende gisteren in de T\iek de Kamer een motie in. Geen finanrei) ring van hulp aan Oost-Europa uit potje van ontwikkelingshulp en gen 'kwartje van Pronk' voor de Sovjetu aldus mevrouw Beckers. Beide oppos partijen vinden dat er geen sprake is een noodsituatie in de Sovjetunie. Het binet besloot vrijdag dat Ontwikkeli samehwerking op elke gulden die de zamelingsactie voor voedselhulp vooi Sovjetunie oplevert, een kwartje zal leggen Pronk bezwoer de Kamer da noodhulp niet ten koste gaat van noodhulp aan landen waar de mei werkelijk sterven van de honger. „De drage aan de Sovjetunie staat niet in houding tot de noodhulp die het depa ment verstrekt aan landen als Etiopii Sudan", aldus Pronk. Met dit antw< waren CDA en PvdA tevreden. „Aantal inbraken in Amsterdam daalt' GRONINGEN Het aantal inbraken in Amsterdam in de eerste negen maanden van dit jaar is duidelijk gedaald. Wer den er vorig jaar in de eerste negen maanden nog 13.000 in braken gepleegd, in dezelfde periode van dit jaar waren dat er 4500 minder. Dat zei drs. E. Nordholt, hoofdcommissaris van politie in Amsterdam gis teren op een bijeenkomst van de Commercieele Club in Gro ningen. Ook het aantal bank overvallen en straatberovin gen is afgenomen. Deze afna- mes zijn geen toevallige ont wikkelingen, maar een gevolg van het in Amsterdam gevoer de beleid. DEN HAAG D66 wil van staatssecretaris Si mons van volksgezond heid weten hoeveel zie ken en gewonden dit jaar niet op de intensive care van ziekenhuizen in Noord-Holland terecht konden wegens volle be zetting. De fractie in de Kamer vraagt ook of de situatie in deze pro vincie representatief is voor het hele land: Vorige week overleed een jongetje in een ambulance aan de gevolgen van een verkeersongeval. In de ziekenhuizen boven het Noordzeekanaaal was geen plaats voor hem op een inten sive care. D66 stelde dat het Elisabeth Gasthuis in Haarlem niet alle bedden op de intensi ve care kan 'bedienen' wegens gebrek aan personeel. Dit zie kenhuis weigerde de jongen. De fractie suggereert Simons om ziekenhuizen uit aan el kaar grenzende regio's hun ge gevens over de bezetting van de intensive care afdelingen via de computer aan elkaar te laten koppelen. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER Onbeschrufluk J Oil is een blaam, een schand- ulek op het voel balei beur en Een finale om noote meer le verfelen Oe dader van de aanslaf u/ordl lussen het politie kordon vetfcvoerd uitfejouud door duitenoen voetbalfans (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Onderzoek sportraad FUSIE RIJNLANDS LYCEUM EN KAREL DOORMAN OEGSTGEEST De sportraad gaat onderzoeken óf het moge lijk is dat geestelijk gehandi capten volwaardig lid van een sportvereniging kunnen wor den. Dat is gisteren besloten tij dens een vergadering van de sportraad. Een werkgroep gaat de mogelijkheden inventarise ren. E. Wieringa, vertegen woordiger van de Volleybal club Oegstgeest, zit ook in die werkgroep. Hij opperde in een vorige vergadering het voorstel geestelijk gehandicapten in sportverenigingen op te nemen. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA WASSENAAR Met de fusie van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar en de Schout bij Nacht Door- manschool ontstaat welis waar een onderwijsinsti tuut met zo'n duizend leerlingen, maar geen on derwijsfabriek. Dat staat volgens de twee betrok ken schoolleiders vast, die deze zekerheid gisteren uitspraken tijdens de pre sentatie van de plannen in het raadhuis de Paauw. Ook garandeerden zij dat er geen ontslagen vallen onder onderwijzend, ad ministratief en beherend personeel. Het Rijnlands Lyceum telt nu 750 leerlingen en de Schout bij Nacht Doormanschool 190. Als de fusie een feit is, verwach ten de schoolleiders een groei in het leerlingenaantal. „Wel licht van 1000 binnenkort naar 1100 over een jaar of drie tot vijf", aldus rector J.J. Mos van het Rijnlands Lyceum. Die verwachte groei is mede geba seerd op de mogelijkheid dat het Nederlands Lyceum op de grens van Wassenaar en Den Haag gelegen definitief de deuren sluit. Met klem benadrukte rector Mos van het Rijnlands Ly ceum (havo, vwo en gymnasi um, en nu ook mavo) dat alle leerlingen na de fusie dezelfde individuele aandacht krijgen als nu al gebeurt. De Schout bij Nacht Doormanschool kan nu echter ook gaan profiteren van het aanbod van buiten schoolse activiteiten, zoals het Rijnlands Lyceum die al kent, aldus de heer Mos. Dat de mavo wat onhandig op een steenworp afstand van het in de bossen gesitueerd Rijnlands Lyceum ligt, is misschien nog een kwestie van tijd. Rector Mos verwacht dat het ministe rie van onderwijs deze onder wijskundige schaalvergroting met genoegen gadeslaat. En mogelijk beloont met het be nodigde geld voor de bouw van een nieuwe vleugel bij het Rijnlands Lyceum om er de mavo-tak in onder te brengen. Dat de twee scholen op den duur onder één dak worden samengebracht, staat volgens hem wel vast. Al bestaat er nog geen duidelijkheid over de termijn waarop dat wordt ver wezenlijkt. „Het zou wel han dig zijn wanneer we gelijktij dig met het geld voor de i vatie van het huidige get het geld krijgen voor de i we aanbouw. Zeker is dat fusie op termijn financieel |A( besparing is. Beide sch ja, hadden bijvoorbeeld plai.,.' voor de bouw en inricl l< van een tëchnieklokaal. Stna; kunnen we het af met ééiecl kaal. Dat is toch een aaifo: besparing. Deze fusie is g< pr; budgettair neutraal vooi(gn scholen, gemeente en rijk' grondslag waarop de nicno' school verder gaat is neut oe bijzonder en wordt da; iel niet publiekrechtelijk, i eic privaatrechtelijk bestuurd' dus rector Mos. Dat bete dat wethouder M. van Hij Onderwijs in feite van de lp gen voor een openbare delbare school (de Doorma Hj" verlost. VVD-LEIDER BOLKESTEIN: (Van onze parlementaire redactie) DELFT Dit kabinet zal de belasting niet verlagen, zoals wordt aanbevolen door een commissie van topambtenaren, maar juist verhogen. Dit heeft VVD-leider Frits Bolkestein gisteravond gezegd op een bijeenkomst van zijn partij in Delft. Volgens Bolke stein zal het kabinet alleen op deze wijze het gat van vijftien miljard gulden kunnen dich ten tijdens het opmaken van de Tussenbalans. Het afgelopen weekeinde lekte uit dat het aantal banen vol gend jaar niet met honderd duizend, zoals gepland, maar met slechts zestigduizend zal stijgen. Oorzaak: de hoge loon eisen van de vakbonden. Vol gens het ministerie van sociale zaken, dat de berekening maakte, is er maar één middel om de vakbeweging tot mati ging te brengen: vermindering van belastingen en/of sociale premies. In dat geval behoeven de werknemers immers veel min der loonsverhoging te vragen, hetgeen bevorderlijk is voor de concurrentiepositie van het bedrijfsleven en dus voor het aantal arbeidsplaatsen, aldus Sociale Zaken. Het kabinet- Lubbers/Kok is het in begin sel wel met deze stelling eens, meent Bolkestein, maar doet er in de prakijk niets mee. Want lasten verlichten kan al leen maar als het rijk minder uitgeeft. „En hoe wil de PvdA de noodzaak van forse ombui gingen uitleggen, terwijl de ei gen achterban altijd is voorge houden dat de saneringsopera ties van de vorige kabinetten onnodig waren?" De VVD-voorman wees erop dat er tot dusver alleen lasten verzwaringen op de bevoll f af zijn gekomen: accijnsve ging, beperking van het nlL kostenforfait en een (mislulyj; poging tot verhoging van huurwaardeforfait". Volf^-j Bolkestein moet men )ej( maar niet verwachten da gen btw-verlaging, hoewel dezgee afgesproken in het regee an( koord, doorgaat. „Minis pa{j president Lubbers heeft 193 verlaging al ingeleverd v t(ja dat minister Kok dat deed rj^;

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4