Wensenlijst jes kosten miljarden Meisjes vechten rinnen gezin net :oveel als jongens" Tolbetalingin Oslo voorbeeld minister Maij *1' PUATEt' CD-BOI IN DE TOP TIEN VAN ELKE VERLANGLIJST Desi Bouterse arresteren )ij aankomst op Schiphor' leerling-verpleegkundigen De prijzen van onze skibroeke zijn alvast aan de afdaling begonnen. Werkdruk struikelblok NNENLAND CcidócSomatit DINSDAG 11 DECEMBER 1990 PAGINA 3 KMAAR Om efficiënter en sneller actue- egevens te kunnen oproepen dan per mobi- [on of portofoon, heeft de Alkmaarse ge- entepolitie bij wijze van tot nu toe ge- igde proef vier draagbare computers aan- ■a chaft De bemanningen van surveillance-au- treffen daarin voorlopig alleen gegevens ir alle gestolen voertuigen en aan te houden sonen aan. De informatie die op insteekbare leugen kaarten staat, wordt tweemaal per dag •rverst" uit de centrale computer van de tmaarse politie. Het korps overwéegt de ge- gencapaciteit van de draagbare computers zienlijk te vergroten (van 128 Kilobyte tot Megabyte), waardoor ook gegevens van an- e regionale korpsen kunnen worden opge- hafeen- de tgerj nstar e dii i pen stem L dat :n di raagbare computer j Alkmaarse politie Jongetje komt om bij zelfgestichte brand HEERLEN Een 4-jarig jongetje uit Heerlen is gisteravond door een vermoedelijk door hem zelf aangestoken brand om het leven gekomen. De moeder snelde meteen bij het ontdekken van de brand met haar zoontje naar buiten, maar realiseerde zich daarbij dat zich nog een baby in het brandende huis bevond. Zij rende daarop naar binnen en slaagde er met moeite in om de baby via de woning van de buren te red den. Inmiddels was Alex weer zijn moeder in huis gaan zoeken. Daarbij kwam hij door ver stikking om het leven. Een 80-jarige bewoner van het bejaardencentrum Johan Brautigam- huis in Rotterdam-Schiebroek is eveneens om gekomen bij een brand. Het vuur onstond door nog onbekende oorzaak in de kamer van het slachtoffer op de derde verdieping. Haspels wijst op gevaar alcohol voor ongeborene UTRECHT De gynaecoloog prof.dr. A.A. Haspels vindt dat het verplicht moet worden op etiketten van alcoholhoudende dranken te waarschuwen tegen het gevaar van alcohol tijdens de zwangerschap. Volgens de hoogleraar, die volgende week afscheid neemt, wij zen artsen er nog steeds onvoldoende op dat hét con sumeren van alcohol tijdens de zwangerschap kan lei den tot ernstige bschadigingen van het ongeboren kind. Uit onderzoek blijkt dat bij vrouwen die drin ken, de kans op een doodgeboren kind groter is dan die bij niet-drinksters. Bij kinderen van vrouwen die in de zwangerschap regelmatig alcohol hebben ge bruikt, komen ook vaker groeivertraging, neurologi sche stoornissen of abnormale gelaatstrekken voor. Verder is volgens Haspels aangetoond dat vrouwen die drinken een verminderde vruchtbaarheid hebben, wat ook geldt voor mannen. Ziekenhuizen weer in de rode cijfers UTRECHT De ziekenhui- zen zijn in 1989 voor het vier de achtereenvolgende jaar niet uitgekomen met hun budget ten. In 1988 kwamen ze ge middeld 360.000 gulden tekort, in 1989 was dat al 538.000 gul den. Het totale negatieve ex ploitatieresultaat liep vorig jaar op van 59 tot ruim 77 mil joen. Drs. P. D Greidanus van het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) heeft dit gisteren meegedeeld. Het percentage ziekenhuizen dat het jaar met een exploita tieverlies afsloot, is gestegen van 56 in 1988 tot 73 in 1989. fJDERZOEK NAAR RELATIE BROERS EN ZUSSEN le p Er is ;wee lents ret ti ar V niet ofiel 'dac|lDEN De Leidse iderpsychiater Frits er is een beetje ge trokken van alle publi- rklaieit die over hem heen is •resitpomen. Zijn onderzoek de relatie tussen iers en zusters heeft de Ijlgens hem namelijk ïsidefen „schokkende" resul- len opgeleverd. jch is dit het eerste grote Ne- STlandse onderzoek op dit ge- rdend. En wordt hierover aan- 'oertande donderdag en vrijdag >nmj»r het eerst een internatio- il symposium gehouden in ri'fii den. Een groot wanordelijk 'uld poppenhuis, prenten Bruintje Beer en kleurpot- en karakteriseren de werk- ner van de aan het kinder- jeugdpsychiatrisch centrum rium verbonden kinder- 'chiater. Toch heeft zijn on- rzoek niets met kinderpsy- atrie te maken, geeft hij iet ]p. Juist „gewone gezinnen" Leiden, Voorschoten en j In Haag werden bij het on- ëjrzoek betrokken. Tweehon- rêdl)-d doorsnee gezinnen met kinderen in de lagere loolleeftijd. [e weten weinig af van de tussen broers en zussen, dat terwijl 't heel belang- kan zijn bij kinderen die blemen hebben. Hoe komt bijvoorbeeld dat kinderen probleemgezinnen soms problemen hebben? irkomt een goede broer- of terrelatie die problemen? gewoon over praten kost ns'h'n moeite, daar kun je uren ;r doorgaan. Je hebt een ital vermoedens, maar je et niet wat wetenschappe- vaststaat. Die praktijker ing wilden we wetenschap- ijk toetsen. Eens kijken wat u waar te maken valt van vermoedens", vertelt hij er de aanleiding voor het derzoek. Dat toetsen heeft in dedif" °.nC vijf jaar geduurd. Morgen pro moveert de 46-jarige Boer hierop aan de Leidse universi teit. Opmerkelijk Eén zo'n vermoeden is dat kinderen onderling jarenlang een hechte band hebben, wan neer volwassenen hen ver waarlozen. Een vermoeden ge staafd met een Amerikaanse studie onder probleemgezin nen. Naar aanleiding van die studie werd gesteld dat er in dat geval van de relatie tussen broers en zussen een bescher mende werking uitgaat. „Ik geloof absoluut dat dat voor komt. Ik heb hier kinderen gehad die vertelden meer aan de opvang door broers of zus sen te hebben gehad dan aan de ouders, maar het is geen al gemene regel. Ook al wordt het wel zo gebracht en be weerd. Het is interessant om dan eens uit te zoeken of dat waar is" In de praktijk pakte het heel anders uit. „Bij deze normale gezinnen zag je eerder het te genovergestelde. De kinderen die hun relatie met broer of zus als positief beschrijven, zijn juist de kinderen die het meest positief over de relatie met hun ouders vertellen" Een goede relatie met broer of zus, gaat hand in hand met een goede relatie met de ou ders. Een opmerkelijke uit komst, maar geen wet, onder streept Boer. „Het is niet voor alle kinderen zo. Ik weet wel ke beperkingen het onderzoek had. Het was zorgvuldig werk, maar een bescheiden stukje van het geheel. Je moet be denken dat het wel allemaal gezinnen waren, waar goed voor de kinderen werd ge zorgd. Misschien hebben we een bepaalde groep niet ge zien", zegt hij bescheiden. Ruzie wone bevolking. Boer bestrijdt dat uiteraard: „Eerst de nor male situaties bekijken en uit gangspunten formuleren, daarna kun je de afwijkende situaties gaan onderzoeken. Het is duidelijk dat hier nog een hoop op zal volgen", voor spelt hij. Vijftig gezinnen werden extra betrokken bij het onderzoek. Er werd uitvoerig gepraat met de ouders en de kinderen wer den al spelend geobserveerd. „Veel ouders hadden het idee dat hun kinderen fors ruzie maakten en ze maakten zich daar zorgen over", viel Boer op Broers en zussen ruziën zo'n vijf keer per dag met el kaar, maar dat duurt kort, zo'n vijf minuten. Lichamelijk ge weld, duwen, slaan en schop pen bijvoorbeeld, wordt daar bij niet geschuwd. „Ouders weten niet dat de meisjes bin nen het gezin net zo vaak vechten als jongens en dat dat net zo fysiek gebeurt. Buiten het gezin vechten jongens weer meer dan meisjes. En ou ders hebben, met de kleine ge zinnen van tegenwoordig, niet zoveel vergelijkingsmateriaal meer. Het beeld dat ze buiten op straat zien, wordt dan als graadmeter gebruikt. Iedereen denkt dat het geruzie bij hen thuis erger is dan gemiddeld, maar dat is niet zo". Beklaagdenbank Boer kan niet verklaren waar om er zoveel geruzied wordt. „En dat is maar goed ook. Ru zie is helemaal niet zo slecht. Het is vervelend voor de ou ders, maar de kinderen leren er een hoop van, het omgaan met gevoelens van boosheid, conflicten en concurrentie. Wat de ouders vertellen is nuttig, .maar mager. Omgaan met leeftijdsgenoten is daar voor juist een ideale leer school. En kinderen kunnen ook een eigen stijl ontwikke len". Voor een aantal ouders is deze uitkomst beslist een ge- Kinderen zijn soms lastig, niet zo makkelijk en meegaand. Voor ouders betekent dit soort temperamentvolle kinderen een hoop werk. Dit aspect kleurt ook in lichte mate de relatie die ze met broers of zussen hebben, signaleerde Boer. „Van deze kinderen werd door de ouders ook vaak gezegd dat het onderling ook niet zo soepel gaat, dat er va ker ergernissen optreden". Hij vindt die uitkomst niet zo gek, ijiaar toch van belang. „Omdat ouders de neiging hebben de schuld bij zichzelf te zoeken. Wat doe ik fout, denken ze. En slaan dokter Spock er nog een keer op na. Je zet jezelf dan teveel in het beklaagdenbank je. Het kan ook met onderlinge afstemming te maken hebben. Klikt het met de kinderen qua temperament. En dat heeft niets met de opvoeding te ma- Valkuil Voor de eigen dagelijkse prak tijk kan Boer nog weinig met de resultaten van zijn onder zoek doen. „Straks wel, er moeten nog een hoop onder zoeken volgen. Maar het heeft me wel geholpen om meer oog te hebben voor deze kant van FOTO: TEJO RINGERS het gezinsgebeuren. Je ziet enorme variaties in hoe ouders en kinderen met elkaar om gaan. En dat hoeft niet meteen te worden bestempeld als ge stoord. Of te worden beplakt met een etiketje goed of slecht. En dat krijg je als je alleen maar praat met mensen die problemen hebben. Dat is een van de gevaarlijke valkuilen in dit vak. Het is nuttig als je als psychiater onderzoek doet onder de gewone bevolking. Je ziet veel gebeuren in rela ties dat niets te maken heeft met problemen. Dat maakt dat je nog voorzichtiger wordt. Dat je wel oppast met het den ken te weten hoe het allemaal komt". KARIN SWIERS (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Maij verwacht dat de meeste automobilisten er voor zullen kiezen de tol- bedragen elektronisch te betalen, evenals momen teel in Oslo het geval is. In Oslo kan de automobilist óf voor de slagboom gaan staan óf een apparaatje kopen dat achter de voorruit wordt ge plakt en elektronisch wordt afgewaardeerd. Het voordeel voor de automobilist is dat hij geen geld op zak hoeft te heb ben en snel door kan rijden. Is het kaartje 'leeg', dan moet een nieuwe worden gekocht. Via camera's langs de weg wordt gecontroleerd of men al dan niet betaald heeft. Het mi nisterie van verkeer en water staat wil overigens het vracht verkeer vrijwaren van tolhef fing. Het 'elektronische tolsysteem' wijkt volgens Maij essentieel af van het systeem van reke ning rijden, dat eerder dit jaar door een grote meerderheid van de Tweede Kamer werd verworpen omdat met name de handhaving grote proble men op zou leveren. Anders dan bij het rekening rijden wordt bij de tol niet achteraf maar vóóraf betaald, aldus Maij. De Stichting Weg tekent echter aan dat in Oslo nog cir ca 25 procent van de automo bilisten 'zwart' zou rijden. Groen Hoewel Maij nog geen nadere details over het tolsysteem be kend wilde maken, zetten de regeringsfracties PvdA en CDA gisteren het licht op groen voor het doen van ruim telijke reservering voor de aanleg van de tolpleinen. Eerst volgend jaar zal de Kamer een principiële uitspraak moeten doen over het systeem van tol heffing, als Verkeer en Water staat een ontwerp-tolwet heeft ingediend. Daarin wordt dan tevens meer duidelijkheid ge geven over de tarieven en lo catie van de tolpleinen. Als het parlement dan geen spaak in het wiel steekt kan de aanleg van de tolpleinen in 1993 be ginnen. VVD-kamerlid Jorritsma liet in elk geval blijken weinig vertrouwen in het tolsysteem te hebben. „Het worden zeer hoge bedragen voor een gering aantal weggebruikers, met verstrekkende gevolgen voor de arbeidsmarkt en ruimtelij ke ordening". Groen Links kamerlid Lankhorst en D66- woordvoerder Wolffensperger vroegen zich bovendien af hoe de overheid het gebruik van sluiproutes zal kunnen beper ken. Maij leek aan dat pro bleem niet al te zwaar te tillen: „Als je kijkt hoe men dat in de ons omringende landen aan pakt, dan staat ons een heel scala aan maatregelen ter be schikking". Minister Alders (VROM) meldde gisteren bij de behan deling van het Tweede struc tuurschema verkeer en ver voer dat mogelijk ook het au toverkeer dat de steden uit rijdt in 1995 tol moet gaan be talen. Bij de planologische voorbereiding van het tolsys teem wordt in elk geval reke ning gehouden met deze mo gelijkheid. Bij de behandeling van de tolwet kan de Tweede Kamer straks dan een defini tieve keuze maken. ADVERTENTIE Stichting Nationale Platenbon nvgd 1990 MSTERDAM Familieleden van slachtoffers van de Suri- aamse „8-decembermoorden" willen dat legerleider Desi Bou rse wordt gearresteerd wanneer deze morgen op Schiphol ndt voor een tussenstop. Bouterse reist via Schiphol door naar hana om modellen te bekijken die bruikbaar zijn in het proces •t nationale verzoening in eigen land. De familieleden beklagen eh erover dat de Nederlandse regering nooit om opheldering eeft gevraagd over de dood van 14 vooraanstaande Surinamers le Nederlands-Surinaamse journalist Frank Wijngaarde. DEN HAAG Voor het CDA was het heerlijk avondje dan eindelijk ge komen. Na twee eerdere vergaderrondes deponeer den de christen-democra ten gisteren een uitgebrei de wensenlijst bij het ka binet voor de aanleg van een hele reeks nieuwe wegen, spoorlijnen en wa terverbindingen. Coalitiepartner PvdA reageer de getergd.. Niettemin bleek langens te honoreren. „Ik dacht dat Sinterklaas al naar Spanje was vetrokken, maar het lijkt net of hij weer in ons midden is", constateerde Groen" Links-kamerlid Lank horst verbouwereerd, nadat CDA'er Van Vlijmen zijn ver langlijst had voorgelezen. „Wat er zoal wordt gevraagd liegt er niet om. Wat mij zor gen baart is dat eer geen keu zes worden gemaakt, maar dat men meer van alles wil heb ben Dit gaat vele miljarden kosten". Ook PvdA-kamerlid Van Gij zel verdacht het CDA ervan iets te hebberig te zijn. De ge vraagde extra wegen, aldus Van Gijzel, zouden met maar liefst zes miljard gulden ver gen. De verlangens van het CDA op het gebied van spoor lijnen en waterwegen zouden op nog eens zes miljard gulden becijferd kunnen worden. Geld dat er, althans voorlopig, niet is. Van Gijzel: „Er wordt een forse claim neergelegd zonder financiële dekking". Maar het 'slijk der aarde' was Kamerlid Lankhorst. FOTO: SP gisteren bij. de bespreking van het 'Structuurschema Verkeer en Vervoer' (SVV) nauwelijks een probleem. Minister Maij had vrijdag al laten weten be reid te zijn een groot aantal verbindingen zonder prijs kaartje in een vrijblijvende 'reserveringskaart' op te wil len nemen. Maij, gisteren: „Deze kaart heeft geen juridi sche betekenis, u moet hem zien als een wens voor de ver re toekomst" Van Vlijmen (CDA) toonde zich niettemin zeer verguld met de concessies van Maij en zei te hopen dat financiële meevallers de eerdere aanleg van bepaalde wegen en spoor lijnen alsnog mogelijk maakt. D66-kamerlid Wolffensperger noemde de kaart daarentegen een farce „Het is niet meer dan een schaamlap; een ver gaarbak waarin alle dingen zijn gegooid die het CDA had gewild maar die er nooit zul len komen". De welwillende houding van Maij resulteerde in een regen van moties waarin CDA en VVD vooral méér wegen wil den en PvdA, D66 en Groen Links juist één en ander aan asfalt uit de kaarten wilden schrappen. Zo bleek de A-ll West (Leiden-Den Haag) bij deze drie laatste fracties in slechte aarde te vallen, even als de A-16 van Vlaardingen naar Overschie door Midden- Delfland De coalitiepartners PvdA en CDA drongen wél eensgezind aan op de aanleg van de Betuwe-goederenspoor- lijn (eventueel parallel aan de A-15) alsmede de Hanselijn en Zuiderzeelijn (na 2015). Februari volgend jaar komt uitsluitsel over de vraag of de hoge-snelheidsspoorlijn naar Schiphol ook Den Haag kan aandoen. Tenslotte komt er een studie naar het tracé van de spoorlijn Zwolle-Meppel, dat volgens de PvdA het na tuurgebied Reesdal moet spa ren. De spoorlijn Amsterdam- Almere wordt in de plannen opgevoerd als 'niet onmogelijk te maken verbinding'. Na afloop van het debat toon de Maij zich ingenomen met de steun die zij van de Kamer zei te hebben gekregen voor haar verkeersbeleid. „De grote slag voor de uitbouw van het openbaar vervoer is onder steund en .dat is eigenlijk het allerbelangrijkste gegeven uit mijn structuurschema". Dat er voor miljarden aan nieuwe wegen in het 'SVV' worden opgenomen leek haar niet in het minst te deren. Maij: „We zullen zien hoeveel geld we de komende jaren beschikbaar hebben. Daarbij zullen(we dan steeds wel de afweging moeten maken tussen rails, weg en water. Mijn keuze is helder. Het openbaar vervoer krijgt voorrang". PAUL KOOPMAN ADVERTENTIE UTRECHT Het aantal leerlingen dat voortijdig stopt met de inservice-op- leiding (opleiding in de instelling) tot verpleeg kundige of ziekenverzor gende is verontrustend. Doordat zestig procent van hen overstapt naar een baan buiten de ge zondheidszorg gaan er voor deze sector jaarlijks tussen de 3000 en 4800 mensen verloren. Het Nederlands Economisch Instituut (NEI) trekt die con clusie naar aanleiding van een onderzoek in opdracht van de Nationale Raad voor de Volks gezondheid. De belangrijkste reden is de werkdruk (45 pro cent van de geënquêteerden). De geestelijke werkdruk werd het meest genoemd en bleek ook het meest van doorslagge vend belang. Verder werden de lichamelijke werkdruk en de combinatie van werken en leren vaak genoemd. Degenen die vooral problèmen hadden met de opleiding noemden vaak de begeleiding onvol doende. Opmerkelijk is dat het salaris niet of nauwelijks een rol speelt bij de beslissing om ermee op te houden. Ook het bestaan van aantrekkelijke al ternatieven buiten de gezond heidszorg met een soms hogere beloning speelt maar een ge ringe rol. De kans om de inservice-oplei- ding af te maken blijkt het grootst voor mensen tussen de 20 en 25 jaar die na het verla ten van het voortgezet onder wijs eerst een ander beroep heoben gehad of andere oplei dingen hebben gevolgd. De in- service-opleidingen tot ver pleegkundige lijken daarom meer en meer het karakter te krijgen van tweedekanson derwijs, aldus het NEI. Van de motieven om in de ge zondheidszorg te gaan werken zijn de ideële het belangrijkst: het omgaan met mensen en de zorg voor de medemens. Dat wordt bevestigd doordat 40 procent van de uitvallers toch binnen de gezondheidszorg ac tief blijft. Skipantalon "World Wide Ski". In marine en zwart. Voor dames en heren, Mt. S-M-L-XL. Van W,- voor 7 p VROOMS DREESM ANN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3