Bisschop Gijsen wil uit de schijnwerpers CeidócSowG/nl' kerk wereld brieven van lezer beroepingen We houden het arme zuiden niet buiten de deur" mT £eidóc(2ommit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidócSomxmt DINSDAG 11 DECEMBER 1990 PAGH Verkoop profetische geschriften stijgt dankzij Golfcrisis NEW YORK Religieuze boeken en 'profetische' geschriften doen het goed in de Verenigde Staten sinds Irak Kuwayt bin nenviel en Amerikaanse troepen in Saudi-Arabië gelegerd zijn. De verkoop van geschriften van profeten en waarzeggers is sinds augustus met bijna 70 procent gestegen, zegt een woord voerder van Waldenbooks, een boekhandelketen met 1.300 vestigingen Vooral het werk van Nostradamus is zeer geliefd. Deze 16e-eeuwse Franse ziener voorspelt, althans volgens een deel van zijn uitleggers, voor het einde van de twintigste eeuw een allesvernietigende oorlog in het Midden-Oosten. De ver koop van de bijbel in de Verenigde Staten is volgens de woord voerder met een kwart gestegen. Kerkbezoek onder anglicanen gestegen LONDEN Voor het eerst sinds twintig jaar is het kerkbe zoek onder anglicanen in Engeland gestegen. Bij een telling in 1988 bleek, dat in tien bisdommen het aantal bezoekers van de zondagse kerkdienst met twee procent was gestegen. De overi ge bisdommen konden een stijging van anderhalf procent mel den. Uit de cijfers blijkt verder dat het aantal vormsels met drie procent is gestegen. De financiële bijdragen aan de kerk gingen met vijf procent omhoog. Vijf jaar geleden bereikte het kerkbezoek een absoluut dieptepunt. Naar zijn idee is de toene ming van het aantal kerkgangers een gevolg van de groeiende belangstelling onder de bevolking voor godsdienstige vragen. IKVBeperk stedenband niet tot sport en cultuur DEN HAAG Neder landse gemeenten die een 'stedenband' met ge meenten in Oost-Europa hebben, laten te gemak kelijk de grote politieke vraagstukken links lig gen. Vaak beperken uit wisselingen zich tot con tacten tussen bestuurders, sportverenigingen en de culturele sector. Dit schrijft beleidsmedewer ker D. van den Berg in de brochure 'Oost-weststeden banden' van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV). Ruim 50 Nederlandse steden hebben een band met een ge meente in Centraal- of Oost- Europa. Ongeveer 200 ge meenten oriënteren zich op een dergelijk contact. Stedenbanden kunnen vol gens Van den Berg een be langrijke bijdrage leveren aan de integratie van Oost- en West-Europa. Maar dan zul len wel de grote vraagstuk ken op tafel moeten komen: de werkloosheid, het milieu, de nationale minderheden en het wantrouWen van de bur ger jegens de nieuwe politici in Oost-Europa. Het IKV bepleit in het bijzon der activiteiten die de bur gers, in oost en in west, uitda gen om zich in te zetten voor de samenleving. Aandacht voor deze 'civiele samenle ving' raakt op dit moment on dergesneeuwd door de grote nadruk op het 'economisch particulier initiatief' en de overgang van de centrale markt naar de vrije markt. „De keuzen die nu in Oost- Europa gemaakt worden, lei den tot een onversneden 19e- eeuws kapitalisme. Is het niet onze plicht nadrukkelijk te wijzen op de grote gevaren die dat met zich meebrengt", vraagt Van den Berg. Steun bij de reorganisatie van het economische leven is noodza kelijk, maar minstens even belangrijk is het om te „inves teren in de reorganisatie van de sociale infrastructuur". Jezus is het antwoord De hervormde predikant ds. Ype Schaaf schreef in onze krant een serie artikelen on der de titel: 'Jezus is het ant woord; want is de vraag'? De thematiek van de serie was heel breeed: de zin van het le ven, uitgewerkt naar allerlei facetten Begrippen als liefde en trouw, oprechtheid, relatie God en mensen, lijden en sterven werden op aanspre kende wijze behandeld. Die teksten werden gebundeld en onder dezelfde titel door Kok op de markt gebracht. Prijs: ƒ15,90. De VU na Kuyper Dr. J. Stellingwerf heeft een ambitieus programma afge rond met de publicatie van het boek: 'De VU na Kuyper'. Het is het tweede deel van de geschiedenis van de Vrije Universiteit die in 1880 werd opgericht. Het eerste deel: 'Kuyper en de VU' handelt over de periode van 1855 tot 1905 en het tweede deel over de periode 1905-1955. In het boek wordt duidelijk hoezeer de geschiedenis van de 'christelijke wetenschaps beoefening' bepaald werd door de theologie en wijsbe geerte. De prijs van het boek, dat is uitgegeven door Kok is 49.- Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Abbenbroek K.J. Visser te Rijswijk (Z-H); naar Almelo (toez.) J.A. Woudenberg te Noot dorp. Beroepen te Delfzijl (toez.) W.G. Renken, kand. aldaar. Bedankt voor Lekkerkerk M. Hooymeijer te Nederhorst den Berg, voor Nieuw- Weerdinge J.A. Antonides, kand. te Herveld. Beroepen te Ter Heijde aan Zee E. van der Sluis te Maasdam en Cillaarshoek, die bedankte voor Zwartsluis. Aangenomen naar Streekgemeente Fivelland (toez.) A.K. van Kooij te Roden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Vroomshoop J. Malie paard te Wilsum en Kamperveen te Garderen drs. P. Rozeboom te Stad aan 't Haringvliet en Melissant-Dirks- land-Herklngen, die dit beroep heeft aangenomen Aangenomen naar Honselersdijk drs. A.P. van Niekerk te Dronrijp-Menaldum. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Heerde l.c.m. Wa penveld K.S. Winter te Drogeham. Men huldigt de traditie het dankbaarst door haar te vernieuwen en te verlevendigen. LIMBURGSE KERK: MENSELIJKER GEZICHT GEVRAAGD ROERMOND De enige functie die bisschop Gij sen heeft overgehouden is dat hij het contact onder houdt met de overige Ne derlandse bisschoppen'. Deze conclusie dringt zich op, wanneer geke ken wordt naar de be langrijke taken die de twee nieuw benoemde vi carissen van bisschop Gij sen het afgelopen week einde op hun schouders hebben gekregen. De Heerlense deken dr. J. Punt (44) is per 1 januari ver antwoordelijk voor bisschop Gijsens geesteskind, het pries teropleidingsinstituut Rolduc dat het afgelopen jaar meer weglopers dan wijdelingen kende, en de Maastrichtse de ken R. Maessen (45) is verant woordelijk voor het benoe mingenbeleid betreffende de priesters en kerkbesturen. Roepingenpastoraal, perso neelszaken, het onderhouden van contacten naar buiten en nog een aantal functies, alle maal zaken die tot nu toe on der verantwoordelijkheid van bisschop Gijsen vielen, zijn uit zijn takenpakket verdwenen. Uit hoofde van zijn functie is de bisschop alleen nog voor zitter van de staf van vicaris- Ontslag Nog voordat de problemen zich in Rolduc openbaarden heeft bisschop Gijsen getwij feld aan zijn functioneren. Daarom bood hij enige tijd ge leden in Rome waar hij een vaak gesignaleerde figuur is, aan als bisschop op te stappen. Dat stellen een aantal bron nen onafhankelijk van elkaar, maar de woordvoerder van mgr. Gijsen „weet van niets". Het aanbod van de Limburgse bisschop werd echter in het Vaticaan niet geaccepteerd. Het zou kardinaal J. Ratzin- ger, voorzitter van de congre gatie voor de geloofsleer, zijn geweest die daarvoor een stokje zou hebben gestoken, nadat andere kerkelijke be leidsmakers al akkoord zou den zijn gegaan met de ontsla gaanvrage van de Roermond- se bisschop. Voor kardinaal Ratzinger zou het vertrek van bisschop Gijsen het verdwij nen hebben betekend van het boegbeeld van de rooms-ka- tholieke orthodoxie in Neder land en dat was voor hem on aanvaardbaar. Onduidelijk is wie het initia tief heeft genomen voor de herschikking van taken die nu in het bisdom Roermond zijn beslag heeft gekregen. Maar de recente moeilijkhe den rond Rolduc hebben daarin uiteraard een rol ge speeld. De studenten schreven in het vorige studiejaar de bis schop een brief waarin zij om versoepeling van de tucht aandrongen. Dat verzoek werd niet gehonoreerd. Dat verklaart mede waarom het afgelopen studiejaar zeventien studenten het in Rolduc voor gezien hielden. Naar aanleiding van de rela tie die bestaan bleek te heb ben tussen een wijdeling en de vice-rector van Rolduc, dr. A. Lemmens, die na het in de openbaarheid daarvan zich in Duitsland terugtrok kondigde de bisschop het vo rige studiejaar strengere maatregelen aan. Deze aan pak was niet tot ieders genoe gen. Nadat vorig jaar de cam pagneleider voor de nieuwe evangelisatie in Roermond kanunnik Wim van der Valk zich met veel kabaal terug trok na openlijke kritiek op zijn bisschop, was het dit na jaar hulpbisschop Castermans die er de brui aan gaf. Blij kens vorige maand uitgelekte notulen was ook hij niet eens met het beleid van bisschop Gijsen. Hij deed het echter zonder zijn bisschop openlijk af te vallen. Mgr. Castermans gaat zich volgens het officiële persbericht van het bisdom over de nieuwe vicarissen be zig houden met de oudere priesters in het bisdom en ui teraard blijft hij als hulpbis schop lid van het bisschop- Uit het feit dat de bisschop in Rolduc de^tucht versterkt wil zien en daarvoor maatregelen heeft genomen blijkt dat de bisschop ondanks alle kritiek niet wil capituleren Maar de moeilijkheden en de vele pu bliciteit die hem ook duidelijk in het Vaticaan niet in dank worden afgenomen heeft hem kennelijk tot een tactische te rugtrekking aangezet dan wel is hem afgedwongen om de kritiek het hoofd te bieden. Delegering van bevoegdheden op de belangrijkste beleidster reinen aan vicarissen is een manier om de binnenkerkelij ke kritiek tot zwijgen te bren gen én de presentatie van het beleid naar buiten toe te ver beteren. Die presentatie stond alleen al door de persoon van bisschop Gijsen borg voor kri tiek. hij was immers bij voor baat de gebeten hond. Zelf heeft de bisschop uiteraard groot belang bij verbetering van de presentatie van dat be leid. Daarvoor had hij ooit de beschikking over de dynami sche kanunnik Wim van der Valk die maar wat graag in zijn sporen zou willen treden en nu noodgedwongen zijn tijd slijt op een flat in Ant werpen. Want als die presen tatie met verbetert, dreigt uit eindelijk zijn geesteskind Rol duc waar de bisschop zoveel verwachtingen over koestert om zeep te worden geholpen Bisschop Gijsen FOTO: DIJKSTRA bij gebrek aan kandidaten Ook aan de Ausdauer van bis schop Gijsen die chronisch ziek is en sociaal geïsoleerd, zijn grenzen. Sommigen zien in het plan van dr. Punt, de nieuwe vica ris voor het roepingenbeleid en de priesteropleiding, om een nieuw overlegorgaan te creëeren waardoor, zoals een ingewijde het uitdrukt, de Limburgers opnieuw ver zoend kunnen worden met hun kerk, een hoopvol teken. Aan een menselijk ogender kerk was onderhand wel be hoefte. Ook aan de Maastrichtse de ken R. Maessen die de verant woordelijkheid krijgt voor de benoemingen, worden van di verse kanten onder wie van de voorzitter van de Lim burgse Vereniging van pasto raal Werkenden, A. Radema kers, waarderende woorden gewijd. Maar afgewacht moet worden of de nieuwe pastora le aanpak nu wel zal lukken. De bisschop heeft zijn eigen functie bijna helemaal uitge kleed hij kon blijkbaar niet anders om zichzelf te handha ven maar formeel blijft hij de baas PAUL VAN VELTHOVEN Cursus moet kwaliteit parochieblad verbeteren UTRECHT In ongeveer 80 procent van de 1.800 rooms- katholieke parochies in ons land verschijnt regelmatig een parochieblad dat de gelo vigen van de ontwikkelingen in hun parochie op de hoogte stelt. Ongeveer 35.000 van de 400.000 rooms-katholieken die voor hun kerk vrijwilligers werk doen, zijn betrokken bij het schrijven of verspreiden van het blad. Om de kwaliteit van het paro chieblad te verbeteren heeft het Katholiek Mediacentrum in Zeist in samenwerking met de perschefs en pastorale cen tra van de bisdommen en de KRO een cursus van zeven avonden ontwikkeld. De cur sus is aangeboden aan bis schop R.Ph. Bar van Rotter dam, voorzitter van de bis schoppelijke commissie voor de sociale communicatie. Mgr. Bar sprak van een „ui terst belangrijk initiatief" en meende dat het parochieblad „in deze bepaald niet gemak kelijke tijd van pluriformiteit binnen het ene, onwrikbare geloof" een zeer nuttig instru ment kan zijn bij de opbouw van de plaatselijke geloofsge meenschap. Begin dit jaar is in Delft en Breda een proef met de cursus uitgevoerd. De redactieleden van parochiebladen wordt niet alleen geleerd, welke journalistieke genres er be staan en hoe kopij moet wor den geredigeerd Zij worden vertrouwd gemaakt met on derwerpen als vormgeving en de opstelling van een begro ting voor de kosten. Ook wordt hun gewezen op het be lang van een redactiebeleid. Na raiouitzendingen waarin op de cursus werd gewezen, is volgens een medewerkster van het mediacentrum al ge bleken dat de belangstelling van de kant van parochies erg groot is. Bij de presentatie van de cur sus beklemtoonde dr. J. He mels, hoogleraar communica tiewetenschappen aan de Uni versiteit van Amsterdam, dat het parochieblad twee func ties heeft. Het moet de com municatie binnen de parochie versterken en de bezinning op gang brengen en houden over alles wat „zich in het door mensen gedragen parochiele ven samenbalt aan hoop, ge loof en leven". Maar een pa rochieblad mag niet als „ge stolde Haarlemmer olie" wor den gebruikt voor allerlei doeleinden waarvoor het niet bedoeld is, zoals evangelisatie onder rand- en buitenkerke lijken, zolang die daar niet uitdrukkelijk om vragen. Paus Johannes Paulus II ontving gisteren een delegatie van Canadase Indianen. Ze waren naar het Vaticaan gekomen om de canonisatie plechtigheid bij te wonen van de eerste heilige van Canadese geboorte: Marie Marguerite d'Youville. PROF. BAS DE GAAY FORTMAN TEGEN CHRISTELIJKE HULPVERLENERS: VV NIJKERK De proble men van de Derde We reld zijn geen 'vervan- ons-bed-show' meer. Het zal ons niet lukken de verpauperde bevolking uit het Zuiden buiten de deuren van onze rijke landen. Onze levensstijl komt ter discussie te staan. Zo ook ons indivi dualistisch materialisme. We zullen een stapje te rug moeten doen. En de hulpverleningsorganisa ties, die nu nogal versnip perd werken, zullen meer moeten samenwerken. Dit betoogde prof. dr. mr. Bas de Gaay Fortman (oud-Eer- ste-Kamerlid voor de PPR) in Nijkerk, waar hij de trend van de ontwikkelingssamen werking voor de jaren negen tig schetste. Hij was te gast bij Bas de Gaay Fortman het OCHIN (Overlegorgaan Christelijke Hulpverlenings organisaties in Nederland), dat zijn eerste conferentie hield. In het OCHIN werken zes organisaties samen: de stichtingen Goed Werk, Redt een Kind, Tear Fund, Woord Daad, ZOA Vluchtelingen zorg en De Verre Naasten. De pessimistische gedachten overheersen nogal eens wan neer gekeken wordt naar ont wikkelingssamenwerking. De Gaay Fortman vond ook dat vergeleken met dertig jaar ge leden de situatie in bij voor beeld Afrika is verslechterd. Er is een enorme importbe hoefte aan voedsel en de ruil voet is voor de boeren ver slechterd. Het is te simpel om een ver band te zien met de dekoloni- sering. De oorzaak ligt al ver daarvóór, bij het begin van de kolonisatie. Toen namen lee groof en marginalisering van het systeem van voedselvoor ziening een aanvang. De in heemse cultuur had er ook ónder te lijden en er kwam niet het beste uit het Westen voor terug. Ook het verhaal over de droogte is te simpel. Onze im port van voedsel had tot ge volg dat de lokale produkten schaars werden en er ont stond afhankelijkheid van westerse voedselhulp. Dat de indeling Oost-West is verval len, noemde De Gaay Fort man positief voor de arme landen. De Noord-Zuidcon- frontatie komt nu dichterbij. Hij verwacht dat in plaats van centralisatie in de afzonderlij ke staten er een neiging komt tot regionalisatie, gecombi neerd met lokale mondigheid. De steeds meer voorkomende markteconomie heeft 'tegen spraak' nodig en stelt uitda gingen aan democratie en recht. Democratie wordt een belangrijke trend. Een probleem is de militarise ring. Er wordt vaak meer aan wapens uitgegeven dan aan onderwijs of gezondheidszorg. Als nu de Verenigde Naties als één man opkomen voor Kuweit, heeft dat grote bete kenis voor de internationale rechtsorde. De ontwapening in een aantal ontwikkelings landen wordt nu door de Golfcrisis onderbroken. Intus sen is het Zuiden al volge propt met wapens. De ontwikkelingslanden dra gen fors bij aan de internatio nale milieuramp er zou 40 miljard gulden per jaar nodig zijn om hun aandeel in het broeikaseffect teniet te doen. „Als nu de hele wereld zich zou willen voeden zoals wij, is er een extra wereld nodig", aldus De Gaay Fortman. De energiebehoefte zou zelfs acht maal zo hoog worden. Ont wikkelingssamenwerking draagt maar een klein beetje bij tot verbetering. Van elke gulden die naar het Zuiden gaat, keert f 1,40 terug. „Onze wijze van leven is onhoud baar", aldus de spreker. Anti-climax in Polen Het lijkt heel wat: toch nog bijna 75 procent van de s ig< men voor president Lech Walesa. De inmiddels uitgera c'ia politieke voetzoeker Stan Tyminski, Walesa's tegenstar heeft echter behalve veel onzin ook een paar rake dir sr gezegd. Vlak voor de beslissende stemronde afgelopen dag zei hij: „Als Walesa tachtig procent van de stem>r haalt, zal hij de rest van zijn loopbaan moeten horen dat t mensen op hem gestemd hebben om te voorkomen dj 'ëe' president zou worden". ACHTERAF is het de perfecte analyse. Want Walesa ha !ei niet eens tachtig procent, maar slechts iets minder dan kwart. En maar de helft van het Poolse volk ging zonda deur uit om te gaan stemmen. Doorrekenend betekent dat slechts een op de drie Polen de kandidatuur van W; heeft gesteund. En dan nog niet eens allemaal van h Want veel kiesgerechtigde Polen hebben met de grootst gelijke tegenzin op Walesa gestemd, in de trant van 'alles t halve Tyminski'. Waar de Polen maandenlang in een blijde verwachting naar hebben uitgekeken, is in een g anti-climax geëindigd. OOK achteraf moet worden geconstateerd dat de p dentsverkiezingen in Polen te vroeg zijn gekomen. Er is maand of wat geleden een begin van een discussie gewee het niet beter zou zijn om eerst nieuwe, vrije parlements kiezingen te houden, vervolgens een nieuwe grondwet t< troduceren en pas daarna de president te kiezen. Maar V sa had haast. Hij wilde macht en hij wilde vooral niet] risico lopen dat een nieuw parlement een ander profiel] schrijven voor het presidentschap dan hij zelf in gedacfrjj; had: een presidentschap met veel macht. Polen is na de uitslag niettemin bijna ontroerend eenhro zind: alleen de toekomst telt. Kardinaal Glemp verklaieit andermaal dat de kerk van harte achter de nieuwe prestol staat. „Dat is geen politieke keuze, maar een keuze voorjar welzijn van de natie", aldus de Poolse primaat. Maar |oei groot is de 'politieke' invloed van de kerk nog als de hlge van het katholieke Polen niet op de katholieke preside)en kandidaat gaat stemmen? jen Nu Walesa verlost is van de druk van de onverwacht s£g, nende, onvoorspelbare campagne, mag verwacht wordenu hij snel maar weloverwogen de veranderingen doorvoertknc hij bij herhaling in het vooruitzicht stelde. Een schoonm^r actie onder de oude communistische garde, een nieuwe f' mier, een ander kabinet. Ook een andere minister van fiit^ ciën? En dus een andere economische koers? Het meren^ g van de commentaren hoopt op een continuering van vojen de economische hervormingsplannen. fne jei In het gunstigste geval kan Walesa nog voor KerstmiL'h presidentiële eed hebben afgelegd. In dat geval kunneivzoi Polen rekenen op een bijzonder interessante nieuwjaarsbijatr schap vanuit het presidentiële paleisje. Overal in het lf1 hangen nog de verkiezingsaffiches waarop de terugtrede] premier Mazowiecki bezorgd, bijna verwijtend zijn landgd.ZQi ten aankijkt. Die affiches zijn achterhaald. De bezorgd!^ Brieven graag kort un duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezond* stukken te bekorten. Proviandering Sommige dingen begrijp ik niet. Waarom bijvoorbeeld het Russische leger niet kan wor den ingezet voor de provian dering van de hongerende Russen. Toen de heren Sovjets nog in Afghanistan zaten kon het leger daar toch ook van eten worden voorzien. Of niet soms? Ik beschouw het als een grof schandaal dat een land dat onbeschroomd ruimtevaar ders rond de aarde laat cirke len anderen voor zijn voedsel problemen laat opdraaien. Overigens: ik gpef wel als ze bij me aan de deur komen, hoor. Ik heb heel wat twijfels, maar er moet intussen natuur lijk niemand verhongeren. H.Th. v. Deurlo, DELFT. Abortus D'Ancona: „Ministers mogen abortuspraktijk steunen", lees ik in de krant van 5 december. Dat zullen de ministers dan wel moeten doen naar eer en geweten, naar gelang hun overtuiging. Voor mij is het onbegrijpelijk dat bijvoorbeeld het CDA abortus binnen een bepaalde tijd toestaat, terwijl we weten dat vanaf het eerste begin van de conceptie mense lijk leven in wording aanwezig is, wat door niets of niemand ten onrechte mag worden af gebroken of vernietigd, alsof het om een afgedankt stuk speelgoed gaat. Wij zijn I antwoordelijk voor onze d^ en moeten de gevolgen erf aanvaarden. Ieder mens 1 recht op leven, ook het f ongeboren, maar wel in aanwezige leven van een r senkind, die zichzelf niet I1 beschermen of verdedif.1 Men hoort veel praten mensenrechten. Waar het recht van het nog ongf ren kind? Waar blijft de r bied voor het leven? Voorp leven? Mevrouw Bitter, DEN HAAG. Wao Nu de keuringsartsen moeten bepalen wie er w< niet in de wao terecht kor hebben besloten niet me werken aan een strengere lectie om zodoende het aa wao'ers in de hand te hoi is de weg naar de miljoes| wao'er geplaveid. De wao |c in 1967 van kracht wer<U hard aan vernieuwing Duizenden zouden in c een tiental procenten werken als werkgevers er 1 meer oog voor hadden mensen in dienst te ner Aan de andere kant moet i er ook niet voor terugdeir om een wao'er te verplicl bepaalde werkzaamheden verrichten. We zijn niet luxe paradijs, zoals velen ken. C.v.d.Linden, DEN HAAG. UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon 071 - 122 248. van ma t/m vr van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uw Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling Bij betaling per acceptgirokaa per maand 25,70 per maand f 26 per kwartaal 76,60 per kwartaal f. 78 Per jaar f 294,30 per jaar f. 299 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070-3902 702-" Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2