Ex-gijzelaars opgelucht en verbitterd ZUURKOOL EN ZUURKOOLSPEK 5 7 9 Meevaller lturel- AQ In Moskou voedsel nodig voor baby's en bejaarden Sterke groei aantal thuislozen VANDAAG 14 Dagen Cratis £cid6c6outcmt CcicUc ©ouocuit PP Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur GJ. Onvlee. Maandag 10 december 1990 82ste jaargang no. 24902 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers f. 1,35 HET WEER Veel bewolking en af en toe ij- zel of natte sneeuw. Mini mumtemperatuur rond het vriespunt. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Wind uit noord tot noordoost, matig, maar langs de kust in de nacht eerst nog hard. i gracht gegooide ;estganger verdronken !N HAAG Een verjaardagsfeest in de Spirfoza- lat in Den Haag is zaterdagavond uitgelopen op een ie, waarbij de 35-jarige P van der Lee uit Den Haag het water is gegooid en is verdronken. De politie rd rond elf uur gewaarschuwd dat er een man in het ter van de Paviljoensgracht lag. Getuigen hadden len hoe hij door twee mannen in de gracht was ge lid en aan zijn lot was overgelaten. Toen de politie iveerde was de man al verdronken. Na een half uur ggen brachten kikvorsmannen het stoffelijk over- ot boven water. Aanwijzingen van getuigen leidden een woning in de Spinozastraat, waar twee man van 23 en 25 jaar werden aangehouden. Een van was de jarige. Uit het verhoor bleek dat zij zich aad hadden gemaakt op het 35-jarige slachtoffer, dat hij - na het feestje te hebben verlaten - stond te neren in een portiek. Beiden hebben bekend. Reuzenborstel Het zou de grootste tandenborstel ter wereld zijn, die dit weekeinde in Taipei op Taiwan in de buitenlucht werd tentoongesteld. Het zou best kunnen want waar elders vind je er een die langer is dan 10,70 meter en zwaarder is dan de 1835 kilogram die dit exemplaar weegt? De reuzenborstel diende als blikvanger bij een actie om geld in te zamelen ten behoeve van een fonds voor misdeelden. foto: afp Walesa krijgt driekwart stemmen WARSCHAU De oud-vak- bondsman Lech Walesa wordt de nieuwe president van Polen. Vol gens de Poolse televisie kan Wa lesa rekenen op circa 75 procent van de stemmen, waarmee hij zijn rivaal Stanislaw Tyminski ver achter zich laat. De officiële einduitslag wordt niet eerder dan vanavond verwacht. Walesa wordt waarschijnlijk al komend weekeinde tot president beëdigd. Verwacht wordt dat Walesa donderdag al bekend maakt wie hij als premier be noemt. Pagina 5: Van gevangene tot president Nobelprijs-uitreiking zonder Gorbatsjov MOSKOU In afwezigheid van de laureaat is vandaag in Oslo de Nobel prijs voor de vrede 1990 verleend aan de president van de Sovjetunie, Mi- chail Gorbatsjov. De Sovjetpresident zegde vorige week zijn komst af en verwees naar zijn overvolle agenda en de kritieke situatie in zijn land. Het verzoek van de Russische leider om de uitreiking in mei te houden werd door het Noorse Nobel-comité afgewezen. In zijn plaats heeft de on derminister van buitenlandse zaken Anatoli Kovaljov de prijs in ont vangst genomen en de ermee verbon den ruim een half miljoen gulden, die Gorbatsjov wil schenken aan een goed doel. SCHIPHOL Opge wacht door familiele den, vrienden en journa listen zijn vannacht der tien Nederlandse ex-gij zelaars die vastzaten in Irak, op de luchthaven Schiphol teruggekeerd. Een veertiende Neder lander, die met een an dere groep westerse gij zelaars Irak verliet, is meteen doorgereisd naar de Verenigde Staten. De gijzelaars waren moe, blij en oplucht, maar ook verbit terd over de handelwijze van de Nederlandse regering in het gijzelaarsconflict. ,,Ik denk dat ik twee dagen nodig heb om wakker te worden uit deze droom", zei de 32-jarige Paul Zegwaard uit Wassenaar en hij voegde eraan toe blij te zullen zijn als hij een ander paspoort kon krijgen, zo teleurgesteld was hij over de aanvankelij ke weigering van de Neder landse regering een missie naar Bagdad te sturen. Frans Boering wilde helemaal niet over „zo'n hopeloos iets" praten. De dertien Nederlan ders vertrokken gisteroch tend met 190 andere wester se, voornamelijk Italiaanse, gijzelaars uit Baghdad. Na aankomst met het toetsel van Iraqi Airways in Rome, stap ten de Nederlanders over op een toestel van Martinair naar Amsterdam. Vijf verte genwoordigers van het mi nisterie van buitenlandse za ken reisden mee om een en ander in goede banen te lei den en de gijzelaars welkom te heten. Aanvankelijk zag het er dit weekeinde naar uit dat het vertrek van de gijze laars op het laatste moment toch niet door zou gaan. Maar in de nacht van zater dag op zondag kwam dan toch het verlossende tele foontje dat dertien van de 28 Nederlanders konden ver trekken. Volgens ex-gijzelaar Van Thiel is de nu gearriveerde groep niet depressief. „Wij zijn bijna allemaal gewend om lang van huis weg te zijn. Nu wordt er gepraat over psychische opvang, dat is de grootst mogelijke onzin die ik heb gehoord. Het Familie comité heeft kennelijk totaal verkeerde informatie over onze psychische toestand ge kregen". Veel ex-gijzelaars zijn volgens Van Thiel wel bezorgd over hun financiële situatie De meesten hebben al hun bezittingen moeten achterlaten en veel kosten gemaakt. Onder de ex-gijze- laars was ook ambassadeur in Kuwayt, J. Veling. Veling had in Baghdad als vertegen woordiger van Nederland en als gijzelaar een dubbele loy aliteit; tegenover de regering en tegenover zijn lotgenoten. „Ik heb mij daaronder nooit gefrustreerd gevoeld", zei hij gisteren. „Karakteristiek voor de Nederlanders is dat zij open zijn en tijdens de bij eenkomsten die wij hadden met ambassadeur Van Dam zijn de verschillende stand punten uitgebreid naar vo ren gebracht. Men luisterde naar elkaar, er was discussie mogelijk". Veling zei zich de wanhoop en frustratie van de gijzelaars goed te kunnen voorstellen, maar anderzijds ook begrip te hebben voor het standpunt van de rege ring. Pagina 3: Veling hoopt snel naar Kuwayt terug te keren Hl ersoneel van hilips bezet estiging Oss S Ruim dertig werkne- rs van de vestiging van ilips in Oss hebben van- rgen vroeg het bedrijf be- Anderhalve week gele kondigde de directie aan er in het kader van de idige reorganisatiegolf bij ilips, 190 van de 1.000 ar- idsplaatsen moeten ver- 'ijnen. Dat betekent dat in s ruim 200 mensen hun ;eltijd)baan kwijtraken. Op tiatief van de Socialistiese rtij SP werd vorige week een korte werkonderbre- ïg gehouden. De SP ver- et de bonden een te lakse uding. Afgelopen week erden de bonden overleg !t de directie. Dat gesprek rliep naar de mening van bonden onbevredigend, afgelopen weekend lie- de bonden al weten dat rdere acties niet uitgeslo- waren. Doden door inval winter De plotselinge inval van de winter in grote delen van West-Europa heeft aan zeker tien mensen het leven gekost. Het zwaarst getroffen zijn het noorden en midden van Engeland en Oost- Frankrijk. Op de Britse eilanden zijn nog steeds hele' gebieden van de buitenwereld afgesloten. Op de foto een herder op de Yorkshire Dales, op zoek naar zijn schapen die eveneens door de sneeuw werden overvallen. foto: anp (ADVERTENTIE) e dinsdag en woensdag aben we groente en vlees Je aanbieding Zuurkool k 500 gram *"K7 lZuurkoolspek zonder Noerd, /NO rpakt, 100gt»±.Ui7 ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ARTSEN ZONDER GRENZEN: SCHIPHOL Een delegatie van Artsen zonder Grenzen, die een week in Moskou heeft doorgebracht, is tot de conclusie geko men dat er alleen behoefte is aan voedsel voor zuigelingen en bejaarden in Moskou en Leningrad, de twee grootste steden in de Sovjetunie. Er is gebrek aan babyvoeding en melkpoeder en al leenstaande bejaarden krijgen een onvoldoende gevarieerde voe ding. In kinderklinieken, kindertehuizen en weeshuizen is ver der dringend behoefte aan medicijnen en medisch basismateriaal. Waarnemers in Moskou sluiten dan ook niet uit dat de actie 'Hulp voor de Russen' veel geld zal besteden aan medicijnen. Volgens Anke de Haan, die de missie leidde, en Oost-Europaspe cialist Marius Broekmeyer, die meereisde, is de produktie van medicijnen en medisch basismateriaal gestagneerd. Verwacht wordt, aldus Artsen zonder Grenzen, dat de voorraden over een maand zijn uitgeput. Het verkennende team van Artsen zonder Grenzen heeft een week in de Sovjetunie rondgekeken om de voedselproblemen te inventariseren. De missie keerde vanmid dag in Nederland terug. Pagina 2: Onduidelijkheid in beleid kerkelijke hulp aan Sovjetunie. Pagina 5: Kinderen Wit-Rusland zonder hulp ten dode opgeschreven Geen krant ontvangen? Bel tusssen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 DEN HAAG Binnen tien jaar zal het aantal thuislozen' in ons land groeien van 30.000 naar 53.000 mensen. Een kwart miljoen Nederlanders is aangewezen op allerlei in stanties omdat ze nauwe lijks voor zichzelf kunnen zorgen. Dit stelt een on- tengewoon hoogleraar maat schappelijk gehandicaptenzorg aan de universiteit van Nijme gen. Volgens hem dreigt een steeds grotere groep mensen in onze samenleving blijvend buiten de boot te vallen. Hij schat dat een kwart miljoen mensen in sociaal-maatschap pelijke problemen zit. De hulpverlening slaagt er niet al tijd in om deze mensen op het derzoek naar thuislozen- juiste spoor te zetten, waarna zorg dat in opdracht van men in zwerfgedrag vervalt. het ministerie van WVC is uitgevoerd en waarvan de resultaten gisteravond in KRO's Brandpunt zijn be kendgemaakt. Het onderzoek is uitgevoerd door prof. P.Heydendael, bui- Het beeld van de traditionele zwerver komt volgens het rap port niet meer overeen met dat van de huidige thuisloze. Deze heeft vaak wel op een of andere manier een dak boven zijn hoofd. Steeds meer thuis lozen hebben een psychia trisch verleden, ook is men jonger en neemt het aantal vrouwen toe. Bijna de helft heeft een alcoholprobleem. „Steeds meer mensen blijken niet bestand tegen de spannin gen van onze moderne samen leving. Zowel ongeschoolden als hoger opgeleiden behoren tot de risicogroep," zo stelt Heydendael. Hij verklaart dit doordat men steeds jonger van huis gaat. „Men is alleenstaand, werkloos en raakt geïsoleerd. Wanneer een jongere vervolgens met al lerlei andere problemen te maken krijgt, dan is de stap naar de zelfkant van de maat schappij gemakkelijk ge maakt,' zo concludeert Hey dendael in het onderzoek. Zestig bekeuringen voor bezoekers van „Kerstdorp" LISSE De politie van Lisse heeft zaterdag hard opgetre den tegen bezoekers van het „Kerstdorp" in Jaap Kooys tuincentrum. Ondanks de vele maatregelen die het tuincen trum heeft genomen om het parkeren goed te laten verlo pen, zetten veel bezoekers hun auto op de fietspaden en groenstroken langs de Heere- weg. Dit leverde gevaarlijke situaties op omdat fietsers en bromfietsers moesten uitwij ken naar de rijbaan. Om. zoals de Lisse politie dat omschrijft, aan deze „wantoestanden als gevolg van gemakzucht" een einde te maken heeft de poli tie veel bonnen uitgeschreven. Hoewel men zich daarbij be perkte tot de auto's die,echt gevaarlijk stonden geparkeerd, werden in totaal zestig bonnen uitgeschreven. VS: Toezicht op Irak na vertrek uit Kuwayt WASHINGTON Hoge Amerikaanse regerings functionarissen hebben vannacht verklaard dat ook als Irak zich uit Ku wayt terug zou trekken, de problemen in de Golf daarmee niet zijn opgelost. Washington wil met name het Iraakse chemische en nucleaire wapenarsenaal aanpakken. Volgens minister van buiten landse zaken Baker en veilig heidsadviseur Scowcroft zou een internationale commissie de voortgang van de Iraakse wapentechnologie in het oog moeten houden In een inter view met het Amerikaanse tv- station CBS eiste de Israëlische premier Shamir gisteren dat het militaire potentieel van Irak hoe dan ook wordt terug gebracht. „Ik denk niet dat de wereld het voorbestaan van een dergelijke militaire machi ne kan accepteren", aldus Sha- Intussen bestaat tussen de VS en Irak nog steeds geen over eenstemming over de datum waarop beide landen gesprek ken zullen voeren over de Golfcrisis. Amerika's minister Baker heeft een Iraaks voor stel om op 12 januari bijeen te komen van de hand gewezen, omdat die datum vlak bij 15 ja nuari ligt, de dag waarop het VN-ultimatum afloopt. Baker wil op 3 januari met de Iraak se leider Saddam Husayn pra ten. Als Saddam met die da tum niet instemt geeft hij er volgens Baker blijk van een oorlog niet serieus te willen vermijden. 20 PAGINA'S Reïncarnatie trefwoord voor nieuwe wijze van geloven Kabinet krijgt advies lasten te verlichten Zes doden bij ETA-aanslag in Barcelona Schoolzwemmen een jaar gered in Alkemade Meer werk voorv De Zijl Bedrijven Tot Ieders Genoegen viert 90-jarig bestaan Teleurstellend optreden Lee Towers en Anita Meyer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING KUNST/RTV RTV-PROGRAMMA S WEER/PUZZEL/MENU VAN HUIS UIT SPORT 13 Inbrekers betrapt LEIDEN Twee Leidenaars van 23 en 26 jaar zijn vannacht op heterdaad betrapt bij diefstal in een rondvaartboot. Een getuige zag de twee mannen rond half zes de boot van Slingerland, die afgemeerd lag aan de Haven, doorzoeken en waarschuwde de po litie. De inbrekers, die een raampje hadden ingeslagen, werden op het voordek en het toilet aangehouden. De mannen hadden enkele flessen drank klaar gezet om mee te nemen. Daarnaast trof de politie een tas met levensmiddelen en een koevoet aan. Videocamera's buit bij snelkraak Lisse LISSE Bij een snelkraak in een fotozaak aan het Vierkant in Lisse zijn zondagochtend 20 videocamera's gestolen. De dieven reden omstreeks half zes met een auto de etalageruit aan digge len. Daarna werd de vitrinekast kapot geslagen. De auto werd achtergelaten. Deze bleek te zijn gestolen in Haarlem. De eeuwig jeugdig blijvende, wereldberoemde ver slaggever Kuifje laat weer eens iets van zich horen. Een originele tekening van hem en zijn onafschei delijke hond Bobbie van de" hand van zijn geestelij ke vader Hergé heeft bij een veiling in Parijs een miljoen gulden opgebracht. De waarde was aanvan kelijk op 680.000 gulden geschat. Maar zoals het zo vaak gaat met zaken die bij veilingen worden verkocht viel de prijs anders uit. Dit keer was het - voor de verkoper althans - een hele meevaller. Net als voor iemand die eerst dacht dat de Leidse Courant maar een doodgewone krant was. Tot hij hem zonder enige verplichting veertien dagen gratis in de bus liet stoppen... Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: _Voorl.: j Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (lo> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. urn

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1