Kanker patiënten verzinnen desnoods oorzaak van ziekte Mode geeft iedereen de vrije hand Goede huisarts is goud waard VAN HUIS UIT QeidóaQowiant MAANDAG 10 DECEMBER 1990 PAGINAL De medisch-psycholoog Herman ten Kroode schrijft in zijn proef schrift wat veel mensen al zo vaak tegen elkaar zeggen: „Wie luistert er tegenwoordig nog?". Het is de kwaal van deze tijd: te veel 'doelmatigheid' en te weinig aandacht voor elkaar. De bezuiniging, het motto van drie achtereenvolgende regeringen, heeft veel aar digheid uit het menselijk verkeer geperst. In zieken huizen bij voorbeeld. Patiën ten 'zeuren' te gauw. Er is geen geld meer voor psycho logen, die het 'verhaal achter het verhaal' verstaan. Her man ten Kroode, die zelf ja renlang therapeut is geweest en nu artsen en verpleegkun digen adviseert hoe zij con tact kunnen leggen met ern stig zieken, heeft het daar moeilijk mee. Hij vindt, dat met name kankerpatiënten tekort komen als ze niet se rieus worden genomen in hun speurtocht naar de oor zaak van hun kwaal. Ten Kroode: „De meeste pa tiënten stellen dezelfde hart verscheurende vraag: waar om overkomt het mij?. Ik heb altijd gezond gegeten, nóóit gerookt, slechts af en ■toe een sigaretje opgestoken en nou dit! Als de dokter het antwoord niet weet, zoals vaak voorkomt, proberen pa tiënten er zelf een te geven. De arts dient hun verklaring en de waarheid ervan niet in twijfel te trekken. Zij hebben juist zo'n behoefte aan zijn bevestiging. Want kanker wordt aangevoeld als een on eervolle ziekte. Daarvan de oorzaak niet weten betekent in hun ogen: jezelf te zien als iemand, die schuldig is aan iets heel verschrikkelijks". Frustraties Als voorbeeld noemt Herman ten Kroode een man, die heel z'n leven hard heeft gewerkt en plotseling weg moet om-' dat bij hem 'het' is geconsta teerd. Als de specialist hem niet kan vertellen hoe de el lende is ontstaan, komt hij zelf met het verhaal over een chef, die hem jarenlang ge treiterd heeft. Voor die fi guur heeft hij enorm veel angst gehad. Het jarenlang verduren van vrees en fru stratie heeft 'dus' zijn afweer systeem aangetast. Daardoor is het gekomen! „Ik weet wel, dat het zeer waarschijnlijk niet waar is", becommentariëert Ten Kroode deze mening, „want het valt niet te bewijzen, maar voor die man is zijn verhaal een houvast. Door de schuld buiten zichzelf te leg gen krikt hij zijn zelfrecpect op. Hij krijgt weer een goede kijk op zichzelf en dat be- Soms kan een persoonlijk drama zó erg zijn, dat je het niet zomaar kunt accepteren. Kan ker is zo'n drama. Wanneer de dokter het vonnis velt rijst meteen de vraag, waarop meestal het antwoord uitblijft: waarom moet ik het juist zijn? De dokter kan vaak geen aanwijsbare oorzaak aangeven, maar met dat onvermogen neemt de patiënt geen genoegen. Juist een ziekte, waarmee geen 'eer' te beha len valt, die zelfs afkeer oproept, laat zich niet afschepen met een schouderophalen. Die móet een oorzaak hebben. Desnoods verzin je er een. Drs. H.F.J. ten Kroode promoveert morgen in Utrecht op het verschijnsel, dat kankerpatiënten voor hun eigen welzijn zono dig een verklaring voor hun ziekte bedenken. Drs. H. ten Kroode: „Dat verwerpelijke taalgebruik waarbij kanker als scheldwoord wordt gebruikt, geeft aan hoe groot de maatschappe lijke weerstand is tegen deze ziekte". foto: pers unie HERMAN TEN KROODE: 'ALLEEN DAN KUNNEN ZE HET ACCEPTEREN' waart hem een diepe Volgens Ten Kroode is het niet alleen noodzakelijk, dat zo'n patiënt zichzelf overtuigt met een eigen verklaring, hij moet er ook nog eens mee scoren in een vijandige om geving. Vooral in Nederland. „Alleen in onze taal wordt een ziekte als scheldwoord gebruikt. Kankeren, bij voor beeld. Je hoeft maar naar een voetbalwedstrijd te gaan om te horen hoe 'supporters' tekeer kunnen gaan. Laatst heeft voor de tv scheidsrech ter Van Swieten daar schok kende voorbeelden van gege ven. Dat verwerpelijke taal gebruik geeft aan hoe groot de maatschappelijke weer stand is tegen kanker". Hebben artsen voldoende oor voor het fantasie-verhaal van de patiënt? Ten Kroode heeft daar zijn twijfels over. Het vermogen om heel subtiel in te spelen op de angst van een kankerpatiënt komt ook niet iedereen aangewaaid. Maar een houding, die echte be langstelling verraadt, kan worden aangeleerd. „Mijn studenten druk ik op het hart, dat recht op het doel af gaan, de grootste deugd in dit no nonsense-tijdperk, lang niet altijd de beste methode is. 'Wees nieuwsgierig naar wat de patiënt werkelijk be weegt', roep ik ze toe, 'alleen zo wordt hij het beste gehol- Het klinkt gek. maar mijn studenten zouden Privé of Weekend als lijfblad moeten hebben. De onverhulde be langstelling daarin voor het strikt persoonlijke moeten zij zich zien eigen te maken. Waarom? Omdat de informa tie, die in confidenties ver borgen zit, essentieel is voor een goede behandeling". Niet rationeel Het verhaal van de patiënt staat aan het begin van een heilzame therapie. Neem de patiënt, wiens stembanden door kanker zijn aangetast. Bijna altijd is overmatig ro ken daarvan de oorzaak. Als ook de patiënt in zijn verkla ring het roken de schuld geeft, mag je echt aannemen dat hij werkelijk van plan is ermee op te houden. Met an dere woorden: voor de pa tiënt heeft zijn verhaal ook gevolgen voor zijn gedrag". Volgens Ten Kroode doet een arts er niet goed aan ratio neel te reageren op een ver klaring van een kankerpa tiënt. „Wat zou je moeten zeggen op de verbijsterende onthulling van een vrouw, die de oorzaak van haar ziek te bij haar zoon van vijftien legt? Toen die als kleine jon gen bij haar op schoot zat, sloeg hij constant met z'n hoofd tegen haar borst. Ik moest maar van haar aanne men, dat er toen iets is mis gegaan. Een afschuwelijk verhaal. Maar het was wel haar verhaal en dus moest ik daar heel voorzichtig mee omgaan".. „Bij dat soort ontboezemin gen mag je er rekening mee houden, dat de verteller zelf best beseft hoezeer hij er naast zit. Dat is helemaal niet erg. Sterker nog, het is begin van de aanvaarding van die nare ziekte. Dat geldt zeker voor deze vrouw. Door zich uit te spreken heeft zij bij zichzelf de druk van de ketel gehaald. Vaak hebben pa tiënten tegen mij gezegd: 'Ik ben blij, dat ik m'n hart heb kunnen uitstorten, het heeft mij enorm geholpen'. Dat hoeven ze eigenlijk niet te doen, want au fond hebben ze zichzelf een dienst bewe zen. Ik hoefde alleen maar te luisteren. Het onderzoek on der patiënten met kanker, hartinfarct of multiple scle rose heeft mij veel geleerd. Ik kwam er toen pas achter hoe belangrijk een verhaal kan zijn voor het herstel van eigenwaarde" Gods wil Een van de stellingen in uw proefschrift is, dat nog geen vijfde van alle geïnterviewde patiënten 'Gods wil' 'Gods hand' of 'Gods straf' als ver klaring voor hun ziekte ge ven. In een adem voegt Her man ten Kroode er in het proefschrift aan toe, dat het geen bewijs is voor de tanen de invloed van het religieuze op het dagelijkse leven. Herman ten Kroode: „Mis schien is dat een te boude be wering van me, maar opmer kelijk is het wel. Je zou toch denken, dat bij voorbeeld pa tiënten op de Veluwe, bij uit stek een protestantse streek, vaak een hogere macht aan hun kwaal zouden koppelen. Dat blijkt niet zo te zijn. De meesten zoeken de oorzaak in heel concrete, aardse za- In tegenstelling tot kanker patiënten gaan lijders aan een hartinfarct niet diep ge bukt onder schuld of schaam te. Hun zelfrespect heeft dan ook geen knak gekregen, in tegendeel. Zij ervaren hun ziekte als 'eervol'. Hun hart hart heeft een knauw gekre gen, omdat ze op hun werk zoveel stress hebben opgelo pen. Tja, dokter, m'n leven lang te hard gewerkt, het móest er een keer van ko men. Zoiets. Bij kanker voelt een patiënt zich slachtoffer, die een an der, volkomen ten onrechte, niet in de ogen durft te kij ken. Hij mijdt het liefst plaat sen waar veel mensen ko men, zoals een supermarkt. Want daar lopen 'ze' natuur lijk achter z'n rug over zijn 'beschamende ziekte' te fluis- Herman ten Kroode vindt het erg jammer, dat op de fa culteit geneeskunde de psy chologie zo'n ondergeschikte rol speelt. Uitgaande van de resultaten van zijn onderzoek zou daarop juist de nadruk moeten vallen, omdat de psy chologie een geweldige bij drage blijkt te leveren aan de acceptatie van een 'moeilijke ziekte' als kanker. Misschien is dat de reden waarom Ten Kroode zijn promotie van deze uitsmijter heeft voorzien: „Toen het vak medische psychologie aan de Utrechtse faculteit der geneeskunde werd opgehe ven, was het een geruststel lende gedachte dat in elk ge val Ria Bremer een vinger aan de pols bleef houden". JOS BOUTEN Fluweel met organza. Het bovenstukje van de japon is off shoulder, de rok valt in punten met een geplisseerde „staart" half opzij. (Edgar Vos)' Lange robe, bestaande uit een met kleine kraal tjes geborduurde kanten bustier onder een door zichtig kralengeborduud bolerootje. De rok vleu- gelt uit in crêpe georget te. groot avondtoilet (Ser ge Lepage) Ultra kort zwart mini jurk je van velours met kant. Lange blazer met fluwe len revers (ook zwart). Scherrer Boutique Helrode crêpe de chine avondjurk, geheel asym metrisch voor geplis- seerd. (Frans Molenaar) Collectie 1990/91 foto's: pr Tegen de tijd dat het feesten gebla zen is, doen we er ons voordeel mee dat de ommekeer in de mode iedereen de vrije hand geeft in su- perkort of voetlang voor de dag te komen. Een jurkje met een rokje tot ver boven de knie, hangend aan dun ne bandjes staat even posh als een sleperige japon met organza (enge- len)vleugels. Het gaat er maar om waarheen u de schreden richt en wat u van uzelf verwacht? Even een paar ideeën. Vlot staat een smal strak lang zwart fluwe len broekje bij een lingerie hemdje en een damast groen jasje. Herfst- velours is in de stoffen beweging erg geliefd. Mooi is fluweel inge- crusteerd met kant of voile. Sier- stiksels zie je overal om eenvoudi ge contouren te accentueren. Iets voor handige vrouwen met een su per naaimachine om een zwart ja ponnetje van vorig jaar glossy te maken! Vooral arabesken doen het daarbij goed. Doffe materialen le veren samen met glimmende een zeer goed effect op. Couturier Frans Molenaar maakt van die combinatie gretig gebruik. Ook een goed idee is om een sim pel japonnetje een taft ceintuur om de heupen te slingeren en de slip pen tot de grond te laten reiken. Edgar Vos zette een zwart fluwe len topje op een geplisseerde asym metrische organza rok met e.en strik op de heup. Er is nogal wat asymmetrie in de mode. Frans Mo lenaar maakte een cocktail outfit van zijden taft en organza, waarin vier diagonaal geplisseerde vier kanten waren verwerkt. Voor een tentoonstelling'van allure doet een okergele 7/8 jas op een zwart pai- letten rokje de draagster deugd. Pailetten rokjes zie je trouwens veel dragen bij geklede ontvang sten en recepties. Het meest wor den ze uitgevoerd in flonkelend zwart. Zo'n rok is nooit tè mooi door de rustige top. Heel handig is een composé-de-coq omslagdoek met garnering van zwarte wollen pompons. Hij gaat over een dress van vorig jaar, cacheert en is toch modern. Een blazer van fluweel, opgeborduurd met glaskralen, vig netten, kwastjes, gouddraad, parel tjes, blijkt goede investering. Hij staat bij fluwelen leggings, ski- broek, korte rok. Edgar Vos deed alweer voor de namiddag en avond veel met wollen guipure kant, gepailleteerde kant, zijden mousseline en taffetas. Het is heel niet gek bij een geklede namiddagjurk een klein dopje op het achterhoofd te dragen, in de stof van de japon. Zo'n Jacky On- assis gevalletje dat een zet naar achteren heeft gekregen... Waar sommigen met een feestje ook goed mee uit de voeten kunnen, is een kettingceintuur, opgeborduurd met strass, goud of onder glitter. Een simpel middel om een simpel jurkje op te frunneken. Parschu- testof laat zich ook uitstekend ^ver werken tot feestelijkheid. Zo 'n pak in zalmkleur, in de vorm van strakke broek en met een kleurig geborduurd jasje, staat dan model voor een glorieuze entrée. TINY FRANCIS Alle staatssecretarissen van Volksgezondheid, van Hen driks tot Simons, zijn gere geld in de Verenigde Staten wezen kijken hoe men daar de gezondheidszorg heeft ge organiseerd. Want in dat land van de onbe grensde mogelijkheden regeert de Onzichtbare Hand van vraag en aanbod met ijzeren vuist, en in dat land weet men als nergens anders dat geld maar een keer kan wor den uitgegeven. Maar de laatste tijd komen Amerikanen naar ons toe om te kijken hoe wij het doen. Ze krijgen dan steevast tranen in de ogen als ze merken dat wij nog huisartsen hebben. niet anders. Tot dan was de huis arts een optelsom van alle medi sche vakken: een beetje chirurg, vrouwenarts, kinderarts, internist en psychiater. Yak apart Men besefte dat huisartsen niet met het ziekenhuis moesten con curreren. Ziekenhuizen zijn erg goed in therapie, maar als anonie me ziekenfabrieken slecht in con tinue zorg. Huisarts werd een vak apart, een specialisme, een vak waar je na het behalen van het di ploma basisarts speciaal voor door moet leren. Aan het begin van de jaren zeven tig begon het tot de politieke brei nen door te dringen dat een goede huisarts goud waard is. Letterlijk. Lopende band In Amerika bestaat er niet zoiets als een huisarts. Of liever, niet meer, want dat type arts is daar uitgestorven. Wie ziek is, of wie denkt dat hij ziek is, gaat naar het ziekenhuis en wordt aldaar op de medische lopende band gezet. Ten minste, als hij dat kan betalen, want in Amerika zijn ongeveer 20 miljoen mensen onverzekerd tegen ziektekosten. En dat is ook geen wonder, want vanaf het moment dat hij een voet in het ziekenhuis zet begint de kassa oorverdovend te rinkelen, en de premies zijn dus navenant hoog. Ze willen hem weer terug, de huisdokter. Op me dische faculteiten wordt steeds meer weer onderwezen in huisart- sengeneeskunde: terug naar de warme 'family doctor'. Andere kant Amerikanen beginnen nu te besef fen wat ze missen, maar in Europa lijkt het misschien de andere kant op te gaan In Nederland staat het beroep in elk geval al jaren onder druk De oude getrouwe huisdok ter, die overal raad op wist, een onbetwistbare autoriteit die alles kon of in elk geval dapper deed alsof, die bestaat niet meer. Na de oorlog zijn steeds meer van zijn ta ken door het ziekenhuis overgeno men. Op een gegeven moment, dat moet zo eind jaren vijftig zijn ge weest, begonnen enkele huisartsen te beseffen dat als dit zo door zou gaan, het aloude huisartsenberoep snel zou verdwijnen. Dat kon ook Door goede basiszorg te leveren zouden huisartsen hun patiënten uit het peperdure ziekenhuiscir cuit kunnen houden. Daarvoor krijgt de huisarts honderd gulden per patiënt per jaar, en dat bedrag ben je bij wijze van spreken al aan de portier kwijt als je het zieken huis binnenstapt. Verplicht Ook de particuliere verzekerings maatschappijen hebben dat nu be grepen, want volgend jaar moet je je ook als particulier verplicht voor huisartsenhulp verzekeren. Maar of de patiënten dat ook heb ben begrepen is zeer de vraag. Die willen en dat is heel begrijpelijk het beste wat er op de medische markt te krijgen is maar je kunt je afvragen of dat altijd specialisti sche hulp in een ziekenhuis moet zijn. Daar wordt dan niet zelden met een medisch kanon geschoten op een medische mug Dit gebeurt ook nog steeds meer. Zeker in de grote steden gaat men bijvoorbeeld vaker voor kleine klachten naar de EHBO van het plaatselijke zie kenhuis in plaats van de hulp in te roepen van de eigen huisarts. Uit recent onderzoek bleek dat 40 tot zelfs 90 procent van die klachten (verzwikte enkel, een te hechten wondje) door de huisarts had kun nen worden behandeld. Goud Maar een goede huisarts is nog op een andere manier goud waard. Wat is het geval? Nederland ver grijst en Nederland vergrijst zelfs dubbel: steeds meer mensen leven alsmaar langer. De keerzijde van de medaille is dat ook steeds meer mensen een aanzienlijk deel van hun leven chronisch ziek zullen zijn en chronische zieken behoe ven chronische zorg. Die zorg kun nen ziekenhuizen niet leveren. Een ziekenhuis is goed in techni sche hoogstandjes, kan iemand met bijvoorbeeld chronische reuma op een goed therapeutisch spoor zet ten, maar zal zijn patiënten zo snel als mogelijk willen ontslaan. De afgelopen tien jaar is de gemiddel de ligduur in de ziekenhuizen ook nog aanmerkelijk korter gewor den. Welnu. Je bent in een zieken huis behandeld voor een chroni sche ziekte en je bent binnen de kortste keren weer thuis. Wat nu? Dan zal er toch zorg moeten wor den verleend en de enige die dat kan is de zogeheten eerste lijn: de huisarts, de kruisvereniging, de wijkverpleegkundige en niet te vergeten de familie. Die zorg is ook nog erg persoon lijk, want in de eerste lijn ben je geen nummer die telkens door weer een andere zorgverlener wordt geholpen. Wie ooit in het ziekenhuis heeft gelegen en wel tien verschillende dokters aan zijn bed heeft zien staan, begrijpt wat ik bedoel. De huisdokter is de ruggegraat van onze gezondheidszorg. Zonder hem, en soms haar, zijn we met zijn allen overgeleverd aan de me dische supermarkt die steeds har dere commerciële trekjes begint te vertonen. door Joke Forceville-Van Ro88unpi OBSESSIE We ervaren momenteel ee obsessie voor de gezondhei onze cultuur. Alles moet ui hier en nu worden gehaali Onder ons heerst de grote voor het totale verdwijnen, het leven verliest heeft all verloren. Aldus onlangs in pers het betoog van profes Henk ten Have uit Maastr Hij houdt zich met name met de medische ethiek. Ei opvatting is het een opvatting die ik gaarne de dat meer mensen moeten nadenken als het gaat om oplossen van problemen mt schaarste in de gezondheidszorg. Ik moest weer aan zijn woo denken toen ik dezer mijn post een brief met vi vond van een mevrouw di gealarmeerd was door mijl column, getiteld 'Mongooltj Die vragen waren heel concreet: 'Ben je onchristelijk en onbeschaafd als je wèl tot abortus besluit, als vaststaa het kindje niet goed is verder: 'Moeten babies van plusminus 1 kilogram in le worden gehouden, ook als vaststaat dat ze later met j handicaps door het leven 1 m moeten gaan° Er zijn toch j grenzen aan wanneer een li rj nog waardig is?'. M Eerlijk gezegd was ik blij deze brief. Al voeg ik er onmiddellijk aan toe dat h ook mij niet gegeven is abst geldende antwoorden op dt moeilijke vragen te geven. Maar de reactie van deze vi is er wel een bewijs van d, meer mensen beginnen na denken over kwesties van gezondheid, gaafheid en... obsessie die ze dreigen te ie worden. Nee, ik heb natuurlijk geei\ ir oplossingen paraat. Die heè w ook professor Ten Have nil ej Enkele jaren geleden heb jJ 'Samen Kerk', blad van ha bisdom Haarlem, met proff Th. Beemer van de Nijmeè n Universiteit een open zi briefwisseling gevoerd. Dai kwamen ook de onderhavn Cj1 problemen aan de orde. C deze ethicus had geen antwoorden in voorraad. Bedachtzaam en weloverm trachtte hij te reageren op vragen die eigenlijk niet ol nauwelijks verschilden vai van mijn briefschrijfster vi vandaag. Ik vroeg hem (in brief van oktober 1988) en of er een definitie of omschrijving van 'kwaliteit levente geven is. Daa bij de vragen hier óók om. Samengevat was de menir, van professor Beemer: De 'kwaliteit' heeft betrekking de levensomstandigheden niet op het leven zelf. Te noemen daarbij zijn: beweeglijkheid van het lichaam, jezelf kunnen verzorgen, behoud van de spraak, behoud van je seki ■vermogens, afwezigheid vi r voortdurende pijn of benauwdheid. En verderop in diezelfde heeft Beemer geformuleen 'Minimale kwaliteitseisen bij voorbeeld: het vermoge zelfbewustzijn en het verm j tot communicatie. Bij somi leden-.van ons geslacht zijr wegens 'hersengebreken ni niet meer aanwezig. Het is zinloos, doelloos deze levei door technieken in stand t |N houden, want ze kunnen geen enkel opzicht ontploc Uiterst voorzichtig zijn hie enkele criteria voorgelegd. Maar daarmee zijn de vra^orl van mijn briefstelster nog beantwoord. Kunnen ze ofa 1, niet beantwoord zijn. De problemen zijn zó ingewil Wat wil het immers zegge bij vruchtwateronderzoek wordt vastgesteld dat 'het kindje niet goed is'. Is ee/ijn mongooltje niet goed ni rv] goed genoeg om onder ons n leven? Wordt het leven zii als iemand met handicaps erdoorheen moet worstelei HD Moeten wij, die er buiten s ar bepalen wat zijn kwaliteit leven is? Laten we voorzichtig zijn. zou ten aanzien van abort\\ niet durven zeggen: 'Nooil blijf bij een 'nee', tenzij. I' ik kan niet bevroeden vol 'j welke vraag, voor welke complicaties ouders bij de komst van een kind soms komen te staan. Wel graag houden aan Ten Ha waarschuwing, dat er geei algemene regels op te stel zijn. Maar ook neem ik zi woorden zeer ter harte dit volgden: 'Als het geloof ii hiernamaals niet meer bes wordt het hiernumaals vi belangrijk. Dan moet allt het hier en nu worden geh n Is het niet een zegen als durven geloven in 'iets hit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12