[gnace van Swieten eeft eelt op de ziel luoetballerlei Menno Boelsma voelt zich aan zijn lot overgelaten >A;pORT Ccklóc Qowumt ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 7 'sjanov naar Maccabi Haifa ÏRUZALEM Viktor Tsjanov, doelverdediger van Dinamo iev. gaat voor Maccabi Haifa spelen. Officials van de Israëli- he club maakten bekend dat voot de SovjetrussiSche interna- )nal ongeveer 180.000 gulden moet worden betaald. lappel aast op Bundesliga VNSBRUCK Ernst Happel hoopt in 1992 terug te keren als ainer in de Duitse Bundesliga. De vroegere oefenmeester van ider meer Feyenoord en ADO, staat momenteel onder contact j de Oostenrijkse kampioen FC Tirol. ..Ik wil als ik ook de ko- ende jaren nog gezond blijf, nog één keer in de Bundesliga erken aldus Happel die vorige week zijn 65e verjaardag vier- Wat ford ontbindt contract met Meola LONDEN Het En gelse Watford heeft het contract met de Amerikaanse doelman Tony Meola ontbon- laatst in de tweede divisie zette de Amerikaan slechts één keer in een offi cieel duel in, tegen Bristol Rovers. Meola, actief tijdens het WK in Italië, hoopt ander werk te kunnen vinden in Eu- AC Milan moet Evani vier maanden missen MILAAN AC Milan kan de komende vier maanden geen beroep doen op Alberi- go Evani. De 27-jarige mid denvelder raakte inshet duel met Lecce (1-0) zwaar ge wond aan zijn linkerknie. Onderzoek in het ziekenhuis maakte duidelijk dat Evani het gewricht voorlopig niet mag belasten. Ook Carlo An- celotti komt enige tijd niet in actie. De middenvelder is voor zeker een maand uitge schakeld met een dijbeen blessure. Brehme niet tegen Zwi tseriand MILAAN De Duitse bondscoach Berti Vogts kan op 19 december in de vriendschap pelijke interland tegen Zwitserland geen beroep doen op Andreas Brehme. De 30-jari- ge verdediger van Inter Milaan ondervindt te veel hinder van een kuitspier. Al eerder viel middenvelder Thomas Strunz (Bayern Miin- chen) geblesseerd af. Bryan Robson keert terug LONDEN Bryan Robson keert op 12 de cember terug in het internationale voetbal. De vroegere aanvoerder van het Engelse team speelt op die dag een oefenduel met En geland B tegen Algèrije. Robson kampt al sinds juni met een blessure waardoor hij ook een belangrijk deel van de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap miste. I ANTWOORD OP DISCRIMINATIE MOET UIT VOETBALLERIJ KOMEN' 20 ÏNDHOVEN Verbaal fysiek geweld wisselen 40 (kaar in de hedendaagse mpetballerij even gemak- ^lijk af als gold het de Bmdscoaches. De Tweede Earner maakt zich ernstig jrgen over het racisme pt binnen de supporters- 30 roepen gemeengoed lijkt worden. „Staak de 'edstrijd", roepen de po- fici vanaf de groene wenkjes. Scheidsrechter 20 inace van Swieten ziet 4° Lar geen heil in. „Het 50 htwoord op racisme en d iscriminatie moet uit de 50 betballerij zelf komen, an bestuursleden, trai ers en spelers zelf. En )k van de scheidsrech- OOan.het einde van dit jaar be vist Ignace (spreek uit: Ienjas) 50 «n Swieten of hij zal door- 80 tan met het fluiten van wed- 100 rijden in het betaalde voet- jl. Toenemend racisme en Ijjj scriminatie op de sportvel- LOoJn zullen zwaar wegen in zijn 1.70 «sluitvorming Van Swieten 00 homosexueel. Hij heeft daar ;2®!>oit een probleem van ge blaakt en wordt in de voetbal wereld volledig geaccepteerd. 100 laar mét de maatschappij zijn 00 bk de slogans van de voetbal supporters verhard. Van Swie- - n: ..Enkele jaren geleden heb een wedstrijd in de eredivi- e stil gelegd. Op dat moment rd het me te veel. Voor de jrste en laatste keer trou- ns. Ik had net mijn vader ijn broer aan kanker ver- •en. Dan komt er een mo- nt, waarop je voortdurende irwensingen niet kunt ver- [agen. Beide aanvoerders Iden gelukkig begrip voor ijn beslissing". irenlang is Van Swieten met 50 |n onaangenaam gevoel in 25 in lijf na afloop van wedstrij- 25 £n huiswaarts gereden, om- 22 |t hij voor van alles en nog 67 at werd uitgemaakt. Hij zegt inmiddels eelt op zijn ziel te hebben gekregen. „Van ver baal geweld val ik niet meer van mijn stoel. Ik heb liever dat ze anderhalf uur mij uit jouwen dan het stadion afbre ken". Daar lijkt een tegenstrij digheid in te zitten. Van Swie ten erkent dat ook. „Je bent vaak zo druk. zo veel onder weg dat je niet in de gaten hebt dat er gediscrimineerd wordt. Je hebt de neiging te denken dat het er allemaal bij hoort. Zo zit het wereldje nu eenmaal in elkaar, denk je dan. Foutje dus". Vergeven „Vaak heb je niet door wat er in de maatschappij werkelijk leeft. Als je iemand, die vijf tien jaar geleden scheidsrech ter was, nu vertelt wat er in het veld zoal wordt geroepen, valt hij van zijn stoel. Een uit lating als „hé blinde, kun je niet beter uitkijken" was des tijds goed voor een rode kaart. Nu accepteren we dat als nor maal gedrag. En wat spelers elkaar onderling toebijten. Je houdt het niet voor mogelijk. Soms confronteer ik ze na de wedstrijd met hun eigen uitla tingen „Dat kan ik niet ge zegd hebben", is vaak de reac tie. En hoe gemakkelijk wordt er vergeten en vergeven. Na een doelpunt zijn de grofste verwensingen van een minuut eerder verwerkt Wordt niet meer over gepraat". Van Swieten wil voorkomen dat.hij voor een hemelbestor mer wordt uitgemaakt. „Ik hoef niet zo nodig de barrica den op. Het laatste wat ik am bieer is een martelaarsrol. Van tijd tot tijd word ik gevraagd om over dit onderwerp te pra ten Raar eigenlijk Ik roep na melijk al vijftien jaar dat dis criminatie en racisme aange pakt moeten worden". „Maar er wordt vaak de grote fout gemaakt te denken dat het alleen in het betaalde voet bal voorkomt. Vergeet het maar. Ga maar eens bij een dames- of jeugdwedstrijd langs de lijn staan. Hoe spelers en ook ouders zich laten gaan. Vreselijk. Onlangs in Amster dam weer. Geeft een spelertje in de rust een banaan aan zijn tegenstander „Die lust ik niet", zegt het manneke in zijn onschuld. „Geef hem dan maar aan die aap, die bij jullie in het team zit", was de reac tie. Dat soort zaken moet je rapporteren als scheidsrechter, als jeugdleider, als medespeler, als toeschouwer", vindt de ar biter uit Eindhoven. Daartoe zijn binnen de twintig afdelin gen van de KNVB meldpun ten ingesteld, waar men met klachten terecht kan. Bestuurskamers Oplossingen zijn moeilijk aan te dragen, vindt Van Swieten. „Het moet uit de voetballerij zelf komen. De KNVB, de voetbalbond, moet er mee aan de slag. Schakel de Anne Frank-stichting in. Die is ge specialiseerd in dit soort vraagstukken Ook op bestuur lijk niveau kan het worden aangepakt. Als er in bestuurs kamers over „de Neuzen" wordt gepraat, vindt iedereen het gewoon dat daar Ajax mee wordt bedoeld Dat jargon blijft in beperkte kring blijk baar aanvaardbaar. Denkt men. Voordat je het weet, ligt zo'n term op straat. Iedereen kent de term „Neuzen" nu". Als in het stadion van Club Brugge oerwoud-geluiden worden gemaakt zodra Frank Rijkaard of Ruud Gullit aan de bal is, haalt menigeen de schouders op. Als doelman Stanley Menzo met bananen bekogeld wordt, grijpt nie mand in. Ook de arbiter niet. „Maar daar ben ik ook niet voor", zegt Van Swieten. „Ik ben er om een wedstrijd in goede banen te leiden Verder gaan de bevoegdheden niet. Af en toe laat ik een kwetsend spandoek weghalen. Daarmee ga ik m'n boekje al te buiten. Want wat doe je met de leuzen die bovenin het stadion han gen Het is ook geen oplossing de wedstrijd te staken. Zelfs niet om-er een voorbeeld mee te stellen. Ik zou het in ieder geval niet doen". Voetbal c.q. sport is emotie „Voor tachtig procent'.', vindt Van Swieten die onlangs van de internationale lijst werd ge haald. „Ik weet best dat je ook heel goed in de gaten moet houden met welke intentie er iets wordt gezegd. Of het kwetsend bedoeld is of niet. Maar het is zo moeilijk daar grenzen voor te bepalen. Dat is zo individueel. De één laat iets toe, de ander trekt onmiddel lijk rood". De Brabander haalt vervol gens een schrijnend voorbeeld aan hoe snel iets als gewoon wordt ervaren. „Regelmatig geef ik lezingen in het land. Of demonstraties. Afgelopen week was ik uitgenodigd door de pupillen-afdeling van een voetbalclub in Vlaardingen. Het jeugdbestuur stelde mij netjes aan de jongens voor, die op hun beurt beleefd applau disseerden. Even later nam ik de jongens apart en zei: „Het is aardig dat jullie voor mij klap pen, maar laat nou eens horen wat jullie zeggen als ik een wedstrijd fluit". Wat er toen uitkwam. De grofste verwen singen Jochies die in koor „te- ring-homosexueel" zongen. En daar plezier aan beleefden. De ouders stonden beschaamd én met gebogen hoofd te luiste ren. Op dat moment kun je het probleem aanpakken. Moét je het aanpakken Heb ik tegen ze gezegd: „Kunnen jullie je voorstellen dat ik weieens ver driet heb van zulke uitspra ken?". Dan komt er toch een ander soort gesprek op gang". „Ook op een hoger niveau kun je waakzaam zijn. Michael van Praag, de voorzitter van Ajax, is tot nu toe de enige geweest die mij zijn excuses heeft aan geboden voor het gedrag van de eigen supporters. Dan denk ik. „roep dat nou eens een keer door de microfoon". An deren zeggen dan: „dat kan niet, want daarmee roep je nog meer agressie op bij de toe schouwers". Toch is de hou ding van Van Praag een voor beeld voor de rest". Waar de toename van agressie vandaan komt, weef Van Ignace van Swieten: „Als je iemand, die vijftien jaar geleden scheidsrechter was, nu vertelt wat er in het veld zoal wordt geroepen, valt hij van zijn stoel". FOTO: SP Swieten niet. „Sport is een spiegel van de maatschappij. In tijden dat het economisch slechter gaat. vindt je racisme en discriminatie in heviger mate terug op straten en vel den". Maar ook de voetballerij zelf treft schuld. Bestuursle den. trainers, spelers, ze dra gen allemaal bij tot een toene mende mate van ontevreden heid. „Ik heb een gloeiende hekel aan het woord, maar de voetbalsport levert geen pro duct meer af. Het eng-denken van het niet mogen verliezen viert hoogtij. Teams die een uitwedstrijd spelen en geen boodschap hebben aan het pu bliek van de thuisclub; be stuursleden, die met de win terstop twintig punten van hun trainers eisen; trainers die vervolgens tien spelers achter de bal houden, het is toch niet meer te verkopen. Ik kan me voorstellen dat een gedeelte van het publiek er door ge frustreerd raakt. Het voetbal is tegenwoordig nauwelijks meer aantrekkelijk. Ik zie daar wel degelijk verbanden met de toename van racisme en dis criminatie". HENK WAGEMAN !N HAAG Volgens [enno Boelsma is het be- d van de KNSB rijp tor een wat democrati- ier stelsel. Dat de all- lunders op grond van in internationale presta- es meer aandacht krijgen de nu eenmaal min- 5i/er succesvolle sprinters, best logisch. Maar de 5 3/jrhoudingen zijn volgens 5 e 29-jarige Nootdorper JJJlledig zoek. „Wij wor- ?n aan ons lot overgela- meent Boelsma die gelopen weekeinde bij World Cup-wedstrijden l Heerenveen een tiende dertiende plaats op de meter liet noteren. En best enig recht van jreken heeft. Jsma maakt nu al twee sei- wienen geen deel meer uit van kernploeg waarin de KNSB de jeugd heeft gekozen, de selectie van bonds- njach Eppie Bleeker is alleen "ie Loef goed bezig. De ove- [en zijn of door ziekte of >r blessures of gewoon door esjinder presteren vooralsnog de achtergrond gebleven, de man voor de toe- etimst, meent de bond", aldus n pelsma. „Daar gokt men he- ,aal op. Zeker, Arie heeft ïn|ote mogelijkheden, maar het bol o zo gevaarlijk om het hele ogramma op eigenlijk maar :n mannetje af te stemmen, die onverhoopt mocht tejegvallen, heb je helemaal Iks meer. Het is onverstandig J fet de anderen even achteloos de kant kunnen worden ihoven". sprint wordt, weet Boelsma It eigen ervaring, sowieso ir de KNSB ondergewaar- „Men vergelijkt het Menno Boelsma: „Wij zijn pure amateurs' puur op plaatsingen, de bond kijkt alleen naar die eerste drie plaatsen. Ja, de allroun- ders hebben meer succes, maar de sprint is en blijft op een ho ger niveau staan. Veel meer landen, een veel bredere top. Japan, Amerika, de Russen, de Duitsers, ze hebben allemaal vier wereldtoppers in huis. En bij het allround-schaatsen? Een Noor, een enkele Zweed, een Oostenrijker misschien, dan houdt het wel zo'n beetje op. Voor ons, de Nederlandse FOTO: PETER VAN MULKEN sprinters is het dus veel moei lijker om hogerop te komen". „Wij zijn pure amateurs, maar toch worden er professionele prestaties verlangd. Maar dan zullen er toch eerst meer faci liteiten moeten komen. Nu zie je veel talenten al op jongere leeftijd afhaken. Die kiezqn ei eren voor hun geld, gaan aan een maatschappelijke carrière werken". Boelsma. en met hem zijn prcvinciegenoten Jaco Mos en Hans Janssen, zijn in die zin al redelijk tot goed geslaagd. „Voor ons staat het schaatsen ernaast. Al wordt er heel hard getraind, hoor, we bedrijven de sport heel serieus". Boelsma, werkzaam als free lance technisch tekenaar in de werktuigbouwkunde, had zich best vrij kunnen maken voor de komende wereldbeker wedstrijden in Japan. Waar nu alleen Loef de Nederlandse eer probeert hoog te houden. „Niemand heeft mij ge vraagd", aldus Neerlands beste sprinter van de zaterdag in Thialf Tijdens selectiewed strijden in datzelfde stadion, een week geleden, voldeed Boelsma net niet aan de gestel de limiet. „Op slecht geprepareerd ijs, zonder publiek, de omstandig heden zijn altijd anders, je kunt bij het schaatsen nooit tij den met elkaar gaan vergelij ken. Men ging er toen van uit dat ik niet meer onder de 38 seconden zou kunnen sprinten. Nou, dat werd zaterdag dus 37,90, dat gaf best een lekker gevoel", aldus de Zuidhollan der die hoopt deze winter nog wel vaker zijn gram te halen op de keuzeheren van de bege leidingscommissie kernploe gen (BCK). „Er zijn nog meer World Cup-wedstrijden", zegt hij veelbetekenend. „Je kunt geen kernploeg sa men stellen en dan maar ho pen dat ook net die jongens zullen gaan presteren. In het verleden is altijd al gebleken dat de beste rijders op een be paald moment uit het gewest naar voren komen, opeens bo ven komen drijven. Zo ben ik begonnen, zo ook Arie Loef. Prestaties kun je niet afdwin gen. Je mag van die jonge jon gens niet onmiddellijk grote prestaties verlangen. Die stap naar de top heeft een paar jaar tijd nodig. Dan kun je beter voor een open structuur kie zen. Maak maar wat sponsor gelden vrij zodat er in de ge westen gerichter kan worden getraind. De beste rijders van dat moment moeten naar de World Cup, zo eenvoudig ligt dat toch°". Spectaculair De snelste mannen van het kunstijs („Want dót zijn wij dus, hè") kunnen zich in de gunst van het publiek verheu gen. „Een sprinttoernooi is waanzinnig spectaculair, de verschillen zijn zó klein en het gaat allemaal zó flitsend. Bij de allrounders tellen maar een paar ritten werkelijk mee. alle overige zijn totaal niet interes sant. Het zijn altijd dezelfde mensen die dan nog blijven zitten, de echte rekenaars. "Maar bij ons is elke rit weer een hoofdstuk apart". Vandaar dus dat Menno Boelsma ooit besloot zich op de sprint te gaan specialiseren „Ik reed een redelijke drie en vijf kilo meter, maar die 500 meter, die snelheid fascineert mij". Het trainingsprogramma voor de sprinters is, vindt Menno Boelsma, ook gecompliceerder dan hun allround-„cöllegae". „Wij moeten het van de tech niek, van de explosiviteit heb ben. Daar komt veel kracht training voor kijken. Voor een allrounder is het vooral zaak een goede duurconditie op te bouwen. Ik vind dat maar eentonig. Ver onder je top blij ven rijden, alleen maar om die lage snelheid zo lang mogelijk vol te kunnen houden". DICK KIERS doot Frank Werkman DOPING Adrenaline is binnenkort weer de enige, natuurlijke vorm van doping in de sportwereld. Deze in onbekende hoeveelheden in het menselijke lichaam aanwezige stof scherpt de geest en spant de spieren; m'n liefje wat wil je nog meer. Sport wordt weer puur, concurrentie weer competitie. Zou het? De grenzen zijn inmiddels kunstmatig zo verlegd dat er nauwelijks meer een weg terug is. Argeloze aanhangers hebben jarenlang stadions bevolkt waar al weer een recordpoging zou worden gedaan. Het ooit zo fraai klinkende olympische motto Sneller, Hoger, Sterker heeft inmiddels een wel heel bizarre bijklank gekregen. Macaber bijna. De hoogste bobo's staan inmiddels voor een gewetenskwestie. Ze kunnen zich niet nóg langer onwetend houden van wat al jaren gaande is in de sportwereld. Weliswaar werden mooie plannen gepresenteerd om de race tussen laboratoria-klonen een halt toe te roepen, maar als puntje bij paaltje kwam was er geen geld om ze uit te voeren. Zei men. Honderden miljoenen gaan er om in de sportwereld, maar een paar luizige lapjes konden niet worden vrijgemaakt voor een nog scherpere controle op stimulerende middelen. Die was overigens al een stuk beter geworden, hetgeen aan de reeks toptijden en - afstanden dit jaar al viel af te leiden. Weinig. De gewetensvraag, die de opperbobo's nu moeten beantwoorden is: wat te doen met al die zuivere sporters, die in het vervolg puur op natuur hun disciplines gaan afwerken. De recordboeken staan barstensvol, maar kunnen naar de brandstapel. Om daar met alle chemische rotzooi, die in spuiten en pillen heeft gezeten een stukje vuurwerk te veroorzaken. Kleurig. Die schone atleten kunnen vanaf nu slechts op medaille- jacht; records zijn uit den boze. Tenzij de normen worden veranderd. Je kunt bijvoorbeeld in de atletiek de kogel, speer en discus zwaarder maken. Dat betekent andere limieten alsmede nieuwe prestaties en records. Moeilijker wordt het met loopafstanden. Honderd meter blijft honderd meter en de vijf kilometer vijfduizend. Lastig. Het pure krachtpatserswerk wordt helemaal een probleem. Het beste is disciplines als gewichtheffen en powerlifting maar domweg af te schaffen. Jammer voor de goed bedoelende beoefenaars, maar de goeden moeten tenslotte altijd onder de kwaden lijden. De spierbundels hebben het zelf verpest. Al was het maar, omdat ze zich tijdens de dopingcontroles lieten snappen. Dikke bult. Terug naar de adrenaline. Volgens de dikke Van Dale (iets anders dan die dikke vandaal) is adrenaline een hormoon uit het merg van de bijnieren dat de hartfunctie aanzet en de kleine bloedvaten doet samentrekken. Dat moet dus voortaan genoeg zijn voor de sporters. Zat. Er bestaan sinds deze week andere vormen van doping. Geestelijke wel te verstaan. Een auto-dealer heeft niet minder dan tweehonderd boven-modale automobielen beschikbaar gesteld voor Nederlandse sporters, die een bepaalde status hebben bereikt. Zij kunnen zich nu per fraai vehikel comfortabel van trainingsplaats naar wedstrijdpiste verplaatsen. Slechts de benzinekosten behoeven te worden betaald. Een stimulerend middel. Zonder weerga. Een probleem wordt het als één van de 200 van Audi in opspraak raakt, omdat hij of zij zijn of haar status heeft te danken aan de farmaceutische industrie. Zodra dat bekend wordt, zal de automobiel handelaar zich de haren uit het hoofd trekken. Van spijt. De sporters zijn nu evenwel blij. Ze karren lekker rond in een bolide, die naast het eigen, uit in elkaar grijpende ringen bestaande beeldmerk is voorzien van de olympische symbolen: ook ringen. Zo grijpt alles weer in elkaar. Cirkel rond. Ook de kritiek van de milieu beweging, die tweehonderd extra automobielen de natuur ziet verpesten. Ter meerdere eer en glorie van auto- en IOC-lobby. Het is niet alles goud dat blinkt. Zeker niet.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7