Folder jagers niet welkom op toeristenbeurs in RAI GELD GOED Beleggingsfondsen vallen door de mand Werkgelegenheid in VS weer minder McDrive-restaurant moet poort sluiten Grampies verdrijven Yuppies en Dinkies MARKTEN Beurs van Amsterda) ECONOMIE £eidóc6oincMit ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAll Heerema vergroot aandeel Wijsmuller IJMUIDEN Het Leidse offshoreconcern Heerema heeft zijn aandeel in de Wijsmuller Groep aanzienlijk vergroot. Zo is Heerema volledig eigenaar geworden van alle Super Servant- en Mighty Servant- schepen. Wijsmuller blijft wel betrokken bij het bemannen van deze schepen. Heerema heeft haar belang in de Wijsmuller Groep uitgebreid van veertig naar vijftig pro cent. Volgens Wijsmuller-woord voerder E. van Oosten krijgt Wijsmuller door de transactie voldoende financiële armslag om omvangrij ke investeringen te bekostigen. Het zou onder meer gaan om vernieuwing van havensleep boten in Amsterdam en handhaving van het bergingspotentieel. WASHINGTON Het aantal arbeidsplaatsen in de Verenigde Staten, exclusief de landbouw, is in november met 267.000 verminderd. Het banenverlies in dktober is herzien van 68.000 naar 178 000. Het percentage werklozen onder de beroepsbevolking komt uit op 5,9 tegenover 5,7 in oktober en 5,3 in november 1989, zo heeft het Amerikaanse ministerie van arbeid bekendge maakt Economen zien in de jongste cijfers een verdere vertraging van de Amerikaanse economie. Zij hadden voorspeld dat het aantal banen maar met 75 000 zou afnemen. Het werkloosheidsper centage in de VS stijgt gestaag sinds juni van dit jaar, toen het percentage uitkwam op 5,2. Mini Cooper keert terug NEU-ISENBURG De Mini Coo per keert na negentien jaar terug, zo is gebleken tijdens de presentatie van het nieuwe model van dit le gendarische autootje bij de Duitse vestiging van de Britse autofabri kant Rover in Neu-Isenburg. Van de vernieuwde Mini zijn er nu 750 gemaakt. Volgend jaar volgen de se riemodellen. De laatste Mini rolde in 1971 van de band. In totaal maakte Rover ongeveer 145.000 van deze kleine wagens. Het jongste mo del is 1,34 meter hoog, 1,40 meter breed en drie meter lang en heeft een cylinderinhoud van 1,3 liter. De topsnelheid bedraagt 148 kilometer per uur. DEN HAAG De drive-in van McDonald's in Huis ter Heide (gemeente Zeist) moet dicht. De gemeente moet het hamburgerrestaurant binnen zes weken een bevel geven de poort te sluiten, zo bepaalde gisteren de Raad van State. De omwonenden klagen al sinds de opening van McDrive over stank en overlast door file vorming voor de drive-in, waar automobilisten achter het stuur de kant-en-klare McDonald's-produkten kunnen kopen. Vooral in weekenden is er aan de Amersfoortseweg in Huis ter Heide hierdoor sprake van filevorming. Afgelopen zomer vernietigde de Raad van State het besluit van de gemeente om het restau-1 rant een hinderwetvergunning te verlenen. Volgens de Raad van State is de gemeentelijke besluitvorming om trent deze McDonald's-vestiging ondoordacht geweest. Zo is er te weinig rekening gehouden met overlast en er is ook geen geluidsonderzoek geweest. AMSTERDAM Niet de Yuppies en Dinkies, maar Grampies (growing reti red active monied people in excellent state), de groeiende groep actieve, rijke en in een goede ge zondheid verkerende ou deren, worden dè doel groep van het bedrijfs leven in de 21e eeuw. Zij zijn niet alleen geïnteres seerd in leesbrillen, gehoorap paraten en wandelstokken, maar vooral in diensten en produkten op het gebied van wooncomfort en reizen. Dat is althans de conclusie van een brancheschets' van de afde ling bedrijfstakonderzoek van de ABN, over de senioren- markt. Senioren zijn er altijd al ge weest, maar als gevolg van de afnemende bevolkingsgroei en de stijgende gemiddelde lëef- tijd zal Nederland snel vergrij zen Momenteel telt ons land 3.3 miljoen personen van 55 jaar en ouder Dit aantal zal volgens het CPB stijgen tot 4,6 miljoen in 2010 en 5,8 miljoen in 2030 De betrouwbaarheid van deze voorspelling is hoog. zo meent de ABN De „ouderen van de toekomst" zijn immers nu al geboren en er kan een redelijk nauwkeurige levensverwach ting van hen worden gegeven. Bovendien is in de jaren tach tig een trend in gang gezet, waarbij mensen op jongere leeftijd uit het arbeidsproces treden. Dit gebeurt voor een deel op niet-vrijwillge basis in de vorm van arbeidsonge schiktheid. Het aantal ouderen dat vrijwillig vertrekt op basis van een vut-regeling neemt eveneens sterk toe Ook zal de inkomenspositie van senioren de komende decennia nog worden versterkt door betere pensioenregelingen. De bank heeft eveneens geke ken naar het bestedingspa troon van de Grampies Niet echt verwonderlijk is de con clusie dat ouderen meer geld uitgeven aan hygiëne en ge neeskundige verzorging dan jongeren. Aan voeding hebben senioren minder behoefte. Wel verorberen ze kwalitatief bete re produkten. Ouderen bren gen veel tijd door in en om de eigen woning. Hobby's, talen en handvaardigheidcursussen zijn razend populair, evenals verre reizen en korte vakan ties buiten het hoogseizoen, Gemakkelijke consumenten zijn 55-plussers volgens het onderzoek zeker niet Het huis moet comfortabel zijn en prak tisch (geen drempels, brede deuropeningen. handgrepen, gemakkelijke stoelen, een goed bed) Bij reizen staan een goede accomodatie, een rustige omgeving en een niet al te strak tijdschema voorop Bedrijven die van de aantrek kelijke seniorenmarkt willen profiteren, moeten een aantal dingen in acht nemen. Zo zijn eenvoudig te openen verpak kingen bij ouderen favoriet. Opschriften moeteen duidelijk leesbaar zijn, gebruiksaanwij zingen informatief en ondub- belzig. Ook winkelen senioren het liefst in winkels zonder gladde vloeren, maar mèt ge makkelijk te openen deuren en goed bereikbare schappen. De ondernemer die denkt dat zijn produkt bij senioren het beste overkomt via adverten ties waarin leeftijdgenoten de hoofdrol vervullen, heeft er volgens de studie niets van be grepen. Als er iets is wat de toekomstige opa's en oma's niet willen, dan is het wel als zodanig behandeld worden Prijsbericht veiling Delft-Westerlee, 7- 12-1990. Aardapp. bintje 12-12, aardapp. ei- genheim. 12-12, aardapp. irene 20- 21, aardappelen 2-2, amsoi 145-180, andijvie glas 195-215, bleekseld. na tuur 13-112, bloemkool 190-470, bos- peen 305-310, cirspybergsla gl. 37- 46, eieren 17-18, tlakk. peen 36-41, ijspegels 80-106, koolrabi 15-110, krulsla 59-64, paksoi 140-175, papri ka geel 440-1080, paprika groen 230- 770, paprika rood 610-1040, pepers bont 260-260, pepers groen 630-680, pepers rood 1590-1770, peterselie bos 41-64, radijs glas 83-163, radijs puntzak 73-79, reuzenradijs 70-104, selderij bos 60-66, sla los glas 93- 107. sla poly glas 26-87, sla 30 stuks 7-17, spitskool 69-111, spruiten 93- 153, stoofsla 24-24, tomaten 199- 434. tomaten rood 150-446. AMSTERDAM De ne gende toeristische vak beurs Tour zal dit jaar voor het eerst ook drie da gen (van vrijdag 14 tot en met zondag 16 december) voor het publiek geopend zijn. Dat gebeurt onder de titel Tour-ist '91. De beurs staat geheel in het teken van de zomervakanties. Tour-ist '91 is geen alles om vattende vakantiebeurs. De 257 exposanten richten zich op slechts een deel van het va kantie-aanbod, namelijk de ge organiseerde reizen die ge boekt kunnen worden via reis bureaus. De toegangsprijs is hoog: 25,- (een bon die gratis bij alle ANVR-reisbureaus kan worden afgehaald geeft recht op een tientje korting). De heer G. W. van der Loo, ad junct-directeur beurzen en tentoonstellingen van de RAI geeft toe, dat de hoge toe gangsprijs is bedoeld als drem pel ..Het is'niet de bedoeling om folderverzamelaars of dag jesmensen binnen te halen We hebben duidelijk gekozen voor een geselecteerd pu bliek" Tour-ist '91 presenteert een aantal primeurs, waaronder 'Galileo', een geavanceerd Eu ropees reserveringssysteem. Daarmee wordt het i van vliegtuigplaatsen en het boeken van gecombineerde reizen in de toekomst een stuk efficiënter. Ook is de eerste CD-Rom van de reiswereld te zien. Deze super-CD brengt al lerhande geografische infor matie over vakantielanden in beeld. „De stranden die zoge naamd allemaal 'op een steen worp afstand' liggen van het hotel, het appartement of de camping, zullen daarmee bin nenkort verleden tijd zijn. Want iedere consument en ie dere balie-employé kan op de plattegrond direkt zien hoe ver het strand van de slaapbe- stemming af ligt", aldus Van der Loo. Ondanks de Golfcrisis, brand stoftoeslagen en dergelijke zijn de Nederlandse toeroperators optimistisch over de vliegva kanties in de komende zomer. Daalde dit jaar het aantal Ne derlandse vakantiegangers dat naar de vijf traditioneel popu laire vakantielanden rond de Middellandse Zee vloog met 1.3 procent naar 820.243, voor de komende zomer zijn bij de chartermaatschappijen 985.368 vliegtuigstoelen 'ingekocht' naar Spanje, Portugal. Tune sië, Griekenland en Turkije, een stijging van iets meer dan twintig procent. Grote verrassing is dat Spanje na een haast desastreuze te rugval in 1989 en 1990 (bijna min dertig procent) uit het dal lijkt te klauteren. Verwacht wordt dat volgend jaar 336.000 Nederlandse vakantiegangers een vliegreis naar de Spaanse zon boeken; een stijging van dertien procent. Die toename komt voor een belangrijk deel voor rekening van de Canari- sche eilanden. Andere ver wachtingen: Griekenland 14,4 procent, Portugal 13,1 en Tunesië 8,9 procent. Vooral Turkije zet de snelle opmars voort. Steeg het aantal vliegvakanties dit jaar reeds met 87 procent naar 98.699, volgend jaar rekent Turkije op 168.800 Nederlandse vliegva kanties, een toename van 71 procent! Of die spectaculaire groei ook gerealiseerd kan worden hangt sterk af van de ontwikkelingen in het Golfge- bied. In oktober werden min der vakantiereizen naar het oostelijk-Middellandse zeege bied geboekt dan verwacht. Cyprus noteerde 25 procent minder boekingen, Turkije steeg met 'slechts' met negen tien procent. Grote drukte op een vakantie beurs, maar in de RAI hoopt men de folderverzamelaars buiten de deur te houden. FOTO: ANP ;V f f >J*i Aanklacht Werknemers van het houtbe drijf Wijma in Kampen verlaten een kraan, nadat ze een span doek van de Vereniging Milieu defensie hebben verwijderd. Het spandoek was onderdeel van een actie van Milieudefen sie tegen het bedrijf, vanwege zijn handel en verwerking van tropisch hardhout. Volgens Mi lieudefensie beweert het be drijf ten onrechte dat haar ac tiviteiten geen schade aanrich ten aan het milieu. FOTO: ANP Amro Beleggingsresearch heeft een onderzoek ingesteld naar het rendement en het daarbij gelopen risico van 64 beleggingsfondsen en beleg gingsinstellingen in de perio de van 36 maanden, die op 30 september 1990 eindigde. Het verhaal stemt triest: eigenlijk presteren maar twee a drie van die 64 fondsen en instel lingen goed volgens de Amro- normen. Het uiteindelijke klassement per categorie is opgesteld op basis van de zogenaamde Sharpe-maatstaf, waarmee de risico's en rendementen tus sen uiteenlopende fondsen vergelijkbaar worden ge maakt. „Hoe hoger de Sharpe- maatstaf, hoe beter de beheer ders van een beleggingsfonds erin geslaagd zijn om een ex tra opbrengst boven de risico vrije rentevoet te genereren in ruil voor het (bewust) ge kozen risico". „Deze over de gehele linie te genvallende performance van beleggingsfondsen geeft eens te meer aan hoe moeilijk de beleggingsomstandigheden over de periode 30 september 1987 tot en met 30 september 1990 waren. Een reeks van onvoorzienbare ontwikkelin gen, waaronder de krach van 1987, de slechting van de Ber- lijnse Muur, de problematiek in het Midden-Oosten en de ineenstorting van de onroe- rend-goedfondsen bepaalden het beeld. De gepresenteerde klassementen van de diverse categorieën beleggingsfondsen geven echter aan dat de indi viduele prestaties fors uiteen lopen", aldus de Amro. Hier dient de vraag" te worden ge steld in hoeverre de resulta ten van de fondsen zijn beïn vloed door een tekort aan slagvaardigheid van de fonds beheerders. Geen garantie In de inleiding tot de studie wordt ook nog dit gezegd: „Over het beleggingsbeleid van de beleggingsinstellingen wordt geen kwalitatief oor deel geveld. De behaalde per formance in het verleden geeft immers geen garantie voor de toekomst". Ik ben echter van mening dat de per formance (de prestatie dus) juist in slechte en bewogen tij den inzicht geeft in de slag een bijzonder krachtige per formance-indicator", aldus Amro Belegginsresearch in een studie die te koop is voor 250 gulden plus omzetbelas ting. De verschillende fond sen van de Amro Bank zelf, u weet dat die zijn gebaseerd op de zogenaamde moderne por tefeuilletheorie van drie Amerikaanse Nobelprijswin naars, hebben geen van allen een schouderklopje van Shar- pe verdiend. Hetzelfde kan gezegd worden van de uiterst populaire Robeco-, Rolinco-, Rodamco- en Rorento-fond- sen, die eveneens gewogen en iets te licht bevonden zijn. Wèl een schouderklopje krijgt Optimix, die in de categorie fondsen die zowel in aandelen als obligaties beleggen de bes- vaardigheid van de beheer ders der beleggingsinstellin gen. Daarom ben ik van me ning'dat de Sharpe-maatstaf, ondanks de diplomatieke Amro-taal, wel degelijk een „kwalitatief oordeel" inhoudt. In de 61 van de eindstand 3- 61 komen bij een echte, ou derwetse schoolmeester onge twijfeld magere vijfjes en veel uitgesproken onvoldoendes voor. De Sharpe-maatstaf werkt verhullender, hoewel iets genuanceerder. „Door de koppeling van risico en rendement is de Sharpe- maatstaf naar onze mening te prestatie heeft geleverd. „Optimix schuift bij tijd en wijle fors tussen de Robeco- fondsen: Robeco, Rolinco, Ro damco en Rorento. De perfor mance van Optimix is daarom sterk afhandelijk van het Fin- gerspitzengeftihl van de be heerders, die het over de be schouwde periode uitstekend hebben gedaan". Die twee be heerders zijn mr. R.R. Haze- winkel en P.K.H. Meyer Swantee. Optimix is overigens maar een klein fonds: vermo gen 51,6 miljoen gulden; aan tal uitstaande aandelen 175.200. Sharpe-maatstaf, on danks alle Amro-lof, minus 0.3. Beste prestaties Zoals min of meer te begrij pen valt hebben de obligatie fondsen de beste prestaties ge leverd. Hier zijn de uitblin kers Mondibel en EMF Rente fonds. „De Sharpe-waarden van deze' fondsen, resp. 0,4 en 0,0, zijn de enige twee van alle in de performance opge nomen fondsen die niet nega tief zijn", aldus de studie. Het prettige van Mondibel (ex- Austrabel) en EMF Rente fonds (Equity Mortgage Fund) is dat zij piepklein en dus ta melijk gemakkelijk te bestu ren zijn, mits de beheerders natuurlijk beschikken over een redelijke kennis van de beleggingsmaterie. EMF' to taal vermogen 200,3 miljoen gulden; aantal uitstaande par ticipaties 2,6 miljoen. Mondi bel: vermogen 84 miljoen gul den; aantal uitstaande partici paties 1,2 miljoen. Ter vergelijking Robeco met een totaal vermogen van 11,8 miljard gulden en 115,9 mil joen aandelen heeft een Shar pe-maatstaf van minus 0,7. De Sharpe-maatstaf van de even eens behoorlijk populaire Ro linco is minus 0,6. Rorento, ingedeeld in dezelfde groep als EMF en Mondibel, komt tot een Sharpe-maatstaf van minus 0,4. Opvallend is dat Rodamco, eveneens behorend tot de Robeco Groep en zich richtend op internationale vast-goedbeleggingen van hoge kwaliteit, een Sharpe- maatstaf heeft van minus 0.6. De Robeco Groep is altijd zo beretrots dat zij met een klei ne staf zulke voortreffelijke resultaten weet te behalen. De vraag dient te worden gesteld of een uitbreiding van die staf met enkele zwaargewichten op beleggingsgebied niet wen selijk zou zijn. De slechtste Sharpe-maatstaf van alle 64 fondsen heeft WBO International: minus 1,2. Dat is vreemd, omdat juist die groep waartoe ook Alge meen Vermogensbeheer (AVB) behoort, een geweldige massa theoretische kennis in huis heeft en onder meer de zogenaamde GIM-ratings, waarmee de beleggingskwali teit van ontelbare onderne mingen wordt aangeduid, pu bliceert. Een voorbeeld: de hoogst mogelijke rating is A en de laagste C, een ni veau waarheen Philips on langs terecht is afgezakt. Even terzijde: Philips heeft onlangs van een bankconsor- tium een krediet van twee miljard dollar ontvangen. Wat heeft het concern voor dit krediet van omgerekend bijna 3,5 miljard gulden aan onder pand moeten verstrekken? De conclusie: de kwaliteit van veel fondsen is matig, zodat het streven van veel banken om vooral hun kleinere klan ten te laten overstappen naar de eigen beleggingsfondsen niet gelukkig stemt. De mees te fondsprestaties zijn er niet naar om zoiets van ganser harte te kunnen aanbevelen. WIM VAN DER MEULEN 270 00L 270.00L 10 30B 11.80 burg heybr 2750 001 2750 OOL calve 961.00 961.00 calvèc 96100 96200 calve pr 840 00 840.00 chamotte 240 2.45 hein hold 115.00 hoek's mach 196.00 holland sea 1.12 holl.kloos 480.00 medicoph c 59 50 59.00 melia ml 5.90 6.00 mend gans 4090 00 4090 00 moeara 1090.00 1080.00 moeara opr 141500. 141000 moeara cop 14200.0 14100.0 moeara wb 15050.0 149500 vd moolen 31 70 31.30 mulder bosk 50.00 - multihouse 7.70 7 60 sarakreek 19.50 ilt\A schuitema 1450.00 schuttersv 42.60 smil ml c 51.50 pet sphinx c 163.50 an staal bank c 13.00 L slad roll c 43.60 ^rs telegraaf c 86.00 )k unil 7 c pr unii.6 pr unil.4 pr v trans.hyp. 575.00l?n z verio c 5070 islu vosk sieve 7200 hoi vredestc 14 30 s0it vrg 63 SC wgnr-lijl c 230.80 iaal> west invest 28.00 fere, west-invwb 10000 faar westersuik 81.00 kj^ c GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 19660 - 20260 20140 - 20740 onbewerkt bewerkt 21860 22340 bewerkt slaat toe AMSTERDAM De ont nuchtering heeft gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs toegeslagen. De koersen moes ten verliezen accepteren door het weer opduiken van de oor logsdreiging Handelaren en beleggers re" geerden dit keer sceptisch op de vrijlating van de gijzelaars. Nu er geen gijzelaars meer aanwezig zijn bij de dammen en fabrieken in Irak, hebben de Verenigde Staten de vrije hand bij een eventuele aanval, zo werd er gezegd. De CBS-stemmingsindex zak te, hoewel de index een groot deel van de winst op donder dag toch nog heeft kunnen vasthouden, met 0,4 punten op 98,3. De koersindex daalde naar 169,2 tegenover een slot van 169,8 op donderdag. „De winst op donderdag was niet structureel", verklaarde een beursmakelaar. „Het was een emotionele reactie, waarbij het afdekken van de soms zeer grote shortposities een grote rol speelden". Hij doelde daar mee op de gisteren in de prijs courant gepubliceerde baisse posities. Gist-Brocadesj voor ruim 650.000 short en bij de KLM eer dan 880.000 aandef ke registreerd. De markt was verdeeldl hij de koersbewegingeniach .e sterk uitsloegen, obligatiemarkt liet i deeld beeld zien. De kin van de GATT-b 0cn werd voor kennii d< aangenomen. Er wer^oef 1,46 miljard omgezetimsi van 590 miljoen aan belsi len. jmaa Onder de hoofdfondsentote de uitschieters naar bojo z beneden beperkt. Huntjogr glas kon bij weinig fn n sterk stijgen en verlls beursvloer vast gestejegv; J 63, een winst van Iks i lloyd sprokkelde er /et d< op 38,70. Het beleggein c Rolinco lag goed op èschi een groei van 1. Gistje sp des moest de winst vat t derdag grotendeels infcor en daalde 0,70 op 29feerd

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6