•emocraten VS ernstig verdeeld Nieuwe premier Bulgarije moet impasse doorbreken ningsverschil NAYO over jlchaffing kernwapens 1LIEKE OPINIE VOELT VEEL VOOR MILITAIR INGRIJPEN KUWAYT lf overschatting •rzaak van len GATT-overleg iwONTUREN VAN KAPITEIN ROB PA< TENLAND CfiidocSotnant ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 5 (EL Binnen dreigt onenigheid over of onderhandelingen Verenigde Staten en itunie over verminde- de kernwapens voor afstand (tot 500 kilo- uiteindelijk moeten lei- it volledige afschaffing wapens. De NAVO wil onderhandelingen vol- ,r beginnen. Met name itsers zijn voorstander olledige afschaffing SNF-wapens. Gisteren «f^jechter tegengesproken dat ook de VS en Groot-Brit- tannië hun bezwaren tegen de zogenaamde derde nul-optie hadden laten varen. In de slot verklaring van de ministers van defensie van de NAVO werd dan ook vrijblijvend ge steld dat het bondgenootschap een passende combinatie van nucleaire en conventionele wapens in Europa zal handha ven. Een vermindering van het aantal kernwapens voor de korte*afstand betekent dat, af gezien van intercontinentale kernrakketten, er een grotere iadruk komt op nieuw te ont wikkelen kernwapens. In te genstelling tot de huidige SNF-wapens kunnen die nieu we projectielen vanaf vliegtui gen worden gelanceerd, zo maakte NAVO-secretaris-ge- neraal, Manfred Wörner. dui delijk De Amerikaanse minis ter van defensie Dick Cheney, verklaarde na afloop van de NAVO-bijeenkomst dat zijn land hoe dan ook een substan tiële hoeveelheid kernwapens en convetionele strijdkrachten in Europa wil behouden. Leger Guatemala beschuldigd van volkerenmoord op indianen GUATEMALA-STAD Voor het eerst in de geschiedenis van Guatema la is het leger van het Middenameri- kaanse land officieel aangeklaagd we gens volkerenmoord. Het leger is gis teren door procureur-generaal De Leon in staat van beschuldiging ge steld voor de moord, afgelopen week einde, op zestien indianen in Santiago Atitlan. Een legereenheid opende het vuur op een groep dorpelingen, die op een vreedzame wijze voor de kazerne protesteerden. Zij wensten ophelde ring over de dood van een arrestant. Volgens de procureur kan de gebeur tenis niet als een incident worden af gedaan, maar moet het gezien worden als een tragisch dieptepunt in een lan ge rij van intimidaties, executies en verdwijningen. Samenwerking tussen België en Libië BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteren het licht op groen gezet voor de ondertekening van een sa menwerkingsakkoord met Libië Bij dat verdrag gaat het om de samen werking op economisch, technisch en wetenschappelijk vlak. Het samen werkingsakkoord werd al in 1985 ge parafeerd. Normaal is dat het dan een jaar later wordt ondertekend. België stelde die ondertekening „om politieke redenen" verscheidene ma len uit. Brussel hoopt dat onderteke ning van het samenwerkingsverdrag de onderhandelingen kan vergemak kelijken over vrijlating van Belgen, die in het Midden-Oosten door terro ristische organisaties worden vastge houden. Israël vreest geweld op verjaardag intifada JERUZALEM De Israëlische autoriteiten hebben in grote de len van de bezette gebieden voor onbepaalde tijd een uitgaansver bod afgekondigd. De maatregel is genomen met het oog op de derde verjaardag, morgen, van de Pale stijnse opstand (intifada). Het le ger dat de Westelijke Jordaanoe- ver en in de Gazastrook ongere geldheden verwacht, stuurde donderdag reeds versterkingen. De Israëlische minister van de fensie. Moshe Arens. dreigde dat de militairen „vuur met vuur" zullen beantwoorden als de Pa- lestijnen weer naar de wapens grijpen. Oppositie Bangladesh eist vervolging ex-president DHAKA Oppositie en studenten in Bangladesh eisen dat de afgetreden presi dent Ershad en zijn ministers worden vervolgd wegens „het plegen van misda den tegen het volk en het beroven van de staat" Ershad trad donderdag af na een wekenlange campagne tegen zijn bewind. Oppositieleidster Khaleda Zia zei dat de regering in de acht jaar van het bewind van Ershad de staat vele miljoenen gul dens afhandig heeft gemaakt. De chefstaf van het leger, Nooruddin Khan, zei in een tv-interview dat als er verdenkingen zijn van corruptie en machtsmisbruik, passende actie tegen de voormalige rege ring moet worden ondernomen. ügt. i vanp onze correspondent de rflarc De Koninck) (lINGTON De ratische Partij in de met een meerder- n de oppositie is verdeeld geraakt Se vraag of ze presi- zelaar Bush nog langer £roof|verhinderen spoedig dat e/prlog in het Golfge- ■J erSje beginnen. ilieke opinie in Ameri- meer te gaan voelen en snelle militaire be- l van Kuwayt. Het vrij- van de gijzelaars wordt iwd als een eerste re- van Bush' bereidheid bn fog en steeds meer De- labbekn vrezen opnieuw loft' te worden aange- de Amerikaanse kie- tepag en s<pocrat'sche Partij pleit- öo'k ^halverwege deze week unaniem voor geduldig emadten" economische eedï zouden wellicht op ïme wijze tot terugtrek- Iran Irak uit Kuwayt ji leiden. Maar sedert r Saddam Huayn in zijn Idiging van de vrijlating van alle buitenlanders in lo vende woorden wees op de vredelievende Democraten in het Congres in Washington, ligt de Amerikaanse oppositie partij met zichzelf overhoop. 'Wie door Saddam geprezen wordt, die moet iets heel erg fout doen', zo concludeerden gisteren diverse top-Democra- ten tijdens partijpoliitiek spoedoverleg in Washington. Zij zagen zich vervolgens ver plicht tot ingewikkelde uitleg tegenover de pers waarom zij niet gediend zijn van Saddams loftuitingen en waarom hun 'geduldstrategie' niet als angst voor oorlog mag worden uitge legd. Stephen Solarz, lid van het Huis van Afgevaardigden, waarschuwt zijn partijgenoten: ;,Als de Democraten de schijn wekken steun te onthouden aan de Amerikaanse president en als Bush in januari een militaire aanval lanceert die resulteert in een snelle neder laag van Irak, hetgeen te ver wachten valt dan zullen de kiezers de Democraten voor eeuwig de toegang tot het Wit te Huis versperren'. Geruststelling Het Amerikaanse Congres houdt nu al twee weken lang dagelijkse hoorzittingen over de vraag of Amerika al dan niet (spoedig) ten oorlog moet trekken tegen het leger van Saddam Husayn. De hearings staan onder voorzitterschap van Democratisch senator Sam Nunn, die zelf presidentiële aspiraties hepft en die een paar weken geleden met de overige partijtop informeel be sloten had dat 'de klaarblijke lijke gretigheid van Bush om ten oorlog te trekken' het the ma bij uitstek zou kunnen worden waarop de Republikei nen in de volgende verkiezin gen kunnen worden verslagen. De eerdere partijpolitieke una nimiteit van Democraten en Republikeinen in het Golfbe- leid werd daarmee bewust verbroken. De Democraten werden tot die strategie geïnspireerd door en- quetes die aangaven dat min der dan de helft van de Ame rikaanse burgers Kuwayt of 'olie' een oorlog met veel Amerikaans bloedvergieten waard vonden. President Bush werd politiek kwetsbaar ge acht omdat hij wel het buiten land, maar niet zijn eigen be volking kon overtuigen van de eventuele noodzaak geweld te gebruiken. De jongste dagen echter tonen opiniepeilingen weer een groeiende publieke instem ming aan met de oorlogsoptie. De emotie die president Bush vorige week vrijdag tijdens een persconferentie toonde toen hij sprak over de mogelij ke Amerikaanse slachtoffers in een oorlog, heeft veel Ame rikanen de geruststelling gege ven dat de president niet licht vaardig tot de aanval zal be sluiten. Klaarblijkelijk maakt dat oorlog tot een meer aan vaardbaar idee: de volkse steun voor een militaire aan val is gestegen van onder de vijftig tot boven de zestig pro cent. Samenzwering Veel Democraten erkennen dat president Bush de laatste dagen politiek zeer effectief handelt en dat het vrijkomen van de gijzelaars hem eerder meer dan minder binnenland se steun zal opleveren voor een voortgaande harde lijn te gen Saddam Husayn Bush' verzekering dat een oorlog ter bevrijding van Kuwayt snel weer over zal zijn, lijkt de Amerikaanse bevolking min der huiverig te hebben ge maakt. In Republikeinse kring groeit de overtuiging dat een militai re nederlaag voor Saddam Hu sayn met beperkt bloedvergie ten, ook aan Irakse kant, mo gelijk moet zijn. Hoewel Repu blikeinse militaire en diploma tieke specialisten in de hoor zittingen van het Congres eveneens hebben gepleit voor geduld, wordt de politieke top van de Republikeinen steeds ontvankelijker voor het per spectief dat de VS zich in een klap tot onbetwiste wereldlei der in het post-koude oorlog stijdperk kan maken indien de Golfcrisis met of zonder oorlog op een ondubelzinnig Amerikaans succes uitloopt. „Als oorlog vereist blijkt voor dat doel, is oorlog aantrekke lijk", aldus gisteren een Repu blikeins beleidsadviseur. Het zijn nu dan ook de Demo craten die zich verzetten tegen het Republikeinse voorstel om aan het Golfbeleid van Bush een speciale Congreszitting te wijden, waarin de president eenzelfde toestemming tot mi litair geweld zou moeten krij gen als hij van de Verenigde Naties heeft gekregen. Zo'n Congresdebat zou de verdeeld heid van de Democraten al te schrijnend etaleren. Ruimteles Leerlingen van de Hammond Hogh School in Columbia (Maryland) nemen in het Goddard Ruimte vaart Centrum in dezelfde staat deel aan een „ruimteles" met de astronauten van het ruimteveer Columbia. Ook in Huntsville in de staat Alabama namen gelijktijdig kinderen deel aan deze bijzon dere les. De studenten stonden rechtstreeks in contact met de ruimtevaarders. h onze correspondent Jo Wijnen) rij, pEL Een van de telf ga vreemde, om niet te m'j n absurde internatio- tonferenties die ooit ehouden, is gisteren /e/nedmin en verwarring ■ijzer digd. Het GATT- mt ?g over liberalisering pe wereldhandel is en zal in januari nève worden voort- ferentie moest de kroon op vier jaar van moei- nderhandelen in wat de iyronde is gaan heten, eemde aan het Brüsselse t is geweest, dat de be lt landen zich rond de landelingstafel schaar- jrwijl tevoren vaststond 'ral op het stuk van de iwsubsidies geen reëel op overeenstemming zoals Euro-commissa- ïdriessen gisteren zei: rwachtingen waren te ispannen. Het was van f aan duidelijk dat de bit zo ver kon gaan als wilden" (surde van de conferen- :ond daarin, dat het in nauwelijks tot echte landelingen kwam. Het il toen de VS vier jaar de eis op tafel legden, landbouwsubsidies op lal niveau binnen tien eel ongedaan gemaakt worden. Die eis, die igszins werd verzacht, |en als een Zwaard van les boven het hoofd van de Europese Gemeen- schap blijven hangen, die haar op zoveel inkomenssteun, sub sidies en importbarrières steu nende landbouwbeleid onmo gelijk op zö korte termijn zou kunnen prijsgeven. Dat zou een vorm van politieke zelf moord zijn geweest Onverteerbaar De Amerikaanse eis heeft de EG van meet af aan in het de fensief gedrongen Ten slotte heeft die eis de EG tot een bod verleid, dat voor de VS en tal van andere landen onaan vaardbaar was: vermindering van de subsidies met 30 pro cent over de periode 1986- 1996. Dat bod kwam de afgelo pen anderhalve maand na ein deloos en weinig verheffend gekrakeel tot stand. Het bleef intussen onder zware druk van grote EG-landen als Duitsland en Frankrijk staan. Het was onverteerbaar voor de tien miljoen Europese boeren en hun overkoepelende orga nisaties, die dan ook onmid dellijk hun 'onaanvaardbaar' uitspraken. Zo kon het gebeuren dat de VS het mes op tafel konden leggen en dat de EG aan de conferentietafel aanschoof zonder noemenswaardige on derhandelingsruimte te heb ben. Onder die druk was de "Uruguayronde gedoemd te be zwijken. Natuurlijk, de GATT- besprekingen gingen niet al leen over de landbouw, zoals de EG bleef herhalen, maar ook over de diensten, de intel lectuele eigendommen en de textiel. Sterker nog, de land bouw heeft in het geheel van de wereldhandel slechts een David Woods, woordvoerder van de GATT, wordt omstuwd door persmensen, als hij het mislukken van de conferentie aankon digt. FOTO: AP beperkt aandeel. Het aandeel van de EG in de agrarische wereldhandel is niet meer dan 17 procent. Dat van de VS 16 procent. Toch hebben de Ame rikanen, wellicht onder druk van hun fnuikende begro tingspositie, de landbouw bo venaan op de GATT-agenda geplaatst, om er vervolgens alle andere onderwerpen on dergeschikt aan te maken. Daarmee belastten de VS de Uruguayronde veel te zwaar en moeten ze nu voor een deel verantwoordelijk worden ge steld voor de toestand waarin de GATT-besprekingen en mogelijk zelfs het gehele kwetsbare wereldhandelssys teem terecht is gekomen. Gevangen De Uruguayronde is een ver heven vorm van zelfover schatting gebleken. Het onder handelingsprogramma was tè ambitieus en daarom strijdig met de enorme belangen die de diverse handelsblokken in de wereld hebben. Dat heeft de GATT-besprekingen gede gradeerd tot een rituele dans van vele honderden gedele geerden, die de afgelopen da gen doelloos door de wandel gangen zwierven en van tien tallen ministers die op den duur alleen nog maar in staat waren verklaringen af te leg gen, die op krantenpublicaties en niet op eigen inzichten wa ren gebaseerd. Bij dpt ritueel hoort ook dat het'ene blok het andere de schuld geeft voor het gedeeltelijk falen van het overleg. Zoveel is zeker: de EG zal niet met een drastisch gewijzigd voorstel naar Genè- ve gaan En de VS-delegatie zal daar de hete adem van de Amerikaanse landbouworgani saties in de nek voelen, die sterke protectionistische nei gingen hebben. Het Ameri kaanse Congres houdt het oog gericht op de 2 miljoen boeren dat wil zeggen op evenzo veel kostbare kiezers en blijft daarmee gevangen in de kolken van het protectionis me. Dat belooft weinig goeds voor het komende Geneefse overleg. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE Even na middernacht wordt majoor Ross in zijn hotel uit 0 geklopt; er is een dringend telegram voor hem. Ha, het Rob. „Koersen twaalf mijl ten westen van Texel. Bestem- •nbekend. Diamanten aan boord s.s.,.Ranger", seint hij. )oed nieuws en de volgende morgen trommelt Ross direct jvrienden bij elkaar. Buiten de territoriale wateren kan de niet optreden. Wat nu dus? Wacht, Taaie Toon heeft een voorstel. „De sleepboot „Zuiderzee" ligt op het ogenblik hier in de haven", zegt hij, „ik ken kapitein Bloemsma heel goed. Hij is tevens de eigenaar en we kunnen het schip zeker wel een paar dagen huren". Dat is een mooi plan en reeds de volgende dag vaart de „Zuiderzee" de haven van IJmuiden uit. Op het achter dek staat een katapult-vliegtuig opgesteld. (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO Het Bul gaarse parlement heeft gisteren de advocaat Di- mitar Popov met een gro te meerderheid tot nieuwe premier gekozen. Hij volgt Andrej Loekanov op, wiens socialistische re gering vorige week aftrad onder druk van de stakin gen en demonstraties. Popov, die secretaris was van de verkiezingscommissie tij dens de eerste vrije verkiezin gen in juni, heeft een week de tijd om een kabinet samen te stellen. Hoewel niet de eerste keus van president Zjelev, vol doet de als formateur benoem de Popov aan de gestelde cri teria: hij is niet al te nauw ver bonden met een van de hoofd stromingen in de Bulgaarse- politiek en als zodanig aan vaardbaar voor alle betrokke- Waarnemers hopen dat het de 63-jarige jurist ernst is om de politieke impasse die Bulgarije al maanden in zijn greep heeft te doorbreken. Zij putten hoop uit zijn voornemen om de dag orde van het parlement voort aan van te voren vast te leg gen. De Bulgaarse volksverte genwoordigers hebben de laat ste maanden veel sympathie verspeeld onder de bevolking, door per zitting uren over de agenda te kissebissen. Popov wil de parlementariërs met zijn maatregel dwingen sneller tot meer belangrijke zaken over te gaan. Het regeerakkoord van de nieuwe regering lekte al voor de presentatie uit in de vak bondskrant Trud. Popov zal prioriteit moeten geven aan de ontwikkeling van de land bouw en verder zo snel moge lijk een solide financiële wet geving op poten moeten zet ten, zo luidt de opdracht. Het bestaande moratorium op de aflossing van buitenlandse Dimitri Popov, de nieuwe premier y van Bulgarije. t FOTO: AP schuld zal zo mogelijk worden opgeheven, maar dit kan al leen als IMF en Wereldbank hun steentje bijdragen. Uiter aard spreekt het programma van een open markteconomie en een broodnodige sanering van de industrie. Diegenen die er verleden week op rekenden dat de lucht na de val van de regering Lu- kanov geklaard was. kwamen bedrogen uit. Vooral binnen de verenigde oppositie, de Unie van Democratische Krachten, bleken veel onver effende rekeningen te wach ten op het moment dat het ge meenschappelijke doel het wegwerken van de oud-com munist Lukanov als premier was bereikt. Voornaamste slachtoffer van het gevecht om de macht is de voormalige fractieleider van de UDK. Pe ter Beron. geworden Leden van de socialistische partij brachten naar buiten dat hij incidenteel voor de staatsvei ligheidsdienst had gewerkt. De radicale anticommunist Tren- chev, leider van de onafhan kelijke vakbond Podkrepa, nam de beschuldigingen maar al te graag over, in wat een wraakactie leek voor eerdere pogingen van Beron om hem buiten de UDK te zetten. Trenchev werd in augustus politiek verantwoordelijk ge steld voor de brand in het par tijgebouw. Er werd een ge rechtelijk onderzoek tegen hem gestart en de partijtop rangeerde hem op een zijspoor. Op de vleugels van het succes van de door Podkrepa georga niseerde stakingen, die uitein delijk de val van Lukanov in luidden, wist hij zich sterker dan Peter Beron. Deze kon niet anders doen dan toegeven dat hij wel eens buitenlanders bespioneerd had. De vergelijking met de opposi tie van het voormalige Oost- Duitsland dringt zich op. Ze ker nu in het regeringspro gramma is opgenomen dat de dossiers van de staatsveilig heidsdienst openbaar worden gemaakt, zal Beron niet de laatste zijn die over zijn verle den struikelt. 'Winkelier' knapt uiltje Een dakloze in Bangkok neemt het er even van terwijl voorbij gangers zijn 'winkel' passeren. De man probeert met de verkoop van gevonden boeken in zijn levens onderhoud te voorzien. Een grote mand is het enige dak boven zijn hoofd. FOTO: AP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5