Ik voelde me soms jet een werkloze Steun kabinet voor voedselactie CcidócSowiant m liagara PvdA wil experimenteren met ruimere winkeltijden Dioxine blijkt voor mens veel minder gevaarlijk Veel geschrapte wegen alsnog in plannen van Maij Onenigheid over uitbreiding Schiphol ENLAND ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 3 11" chemobox voor /oners Zuid-Holland HAAG De 1 miljoen huishoudens in Rolland moeten een chemobox krij- Ldat een dergelijke box de beste ma- L om huishoudchemicaliën gescheiden •schdhalen, blijkt uit een voorstel van de idenpcie. Volgens een woordvoerder heb- chete diverse gemeenten nog niet op het pei iel gereageerd. In 1995 wil de provin- J gescheiden inzameling van chemisch em4WOon afval verplicht stellen. De 'te Pjvoerder zegt dat uit een recente proef listifden is gebleken dat er grote belang- ig bestaat voor de gescheiden inzame- .De proef waaraan 2.300 gezinnen deel- ?enji, maakt duidelijk dat er meer che- igeij afval werd verzameld voor de box lastdanneer men naar een centraal ophaal- en (jnoest om het afval in te leveren, rden— Steun voor McCallister Elizabeth McCallister (links) en de journalisten Wilma Geurt- jens en Marjan van der Meu- len overleggen even vooraf gaand aan een persconferen tie. De journalisten maakten gisteren in Den Haag bekend dat circa 800 Amerikaanse kinderen die door hun vader seksueel zijn misbruikt, na scheiding van de ouders aan de vader zijn toegewezen. McCallister vluchtte vorig jaar met haar dochtertje naar Ne derland omdat de voogdij aan haar ex-man was toegewezen. Volgens McCallister misbruik te de vader het kind. foto: anp PCO akkoord met onderwijsconvenant BIDDINGHUIZEN De Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie PCO stemt in met het convenant over de verbetering van de positie van lera ren dat staatsecretaris Wallage (onder wijs) en onderhandelaars namens de onderwijsvakbonden in oktober heb ben gesloten. Tijdens de algemene le denvergadering gisteren zeiden 180 af gevaardigden „ja" tegen het conve nant. Vier afgevaardigden stemden te gen. Het convenant over de verbete ring van de positie van leraren omvat maatregelen als een verhoging van de salarissen van beginnende leraren, taakverlichting voor directeuren en middelen voor kinderopvang. Wallage trekt er structureel meer dan 250 mil joen gulden voor uit. Minder rigoureuze aanpak weigerachtige jongeren DEN HAAG Werkloze jongeren met een bijstandsuitkering die vanaf 1 juli volgend jaar een door het arbeidsbureau aangeboden baan weigeren, zullen der tien weken geen uitkering krijgen. Het kabinet heeft gisteren besloten deze strafbepaling op te nemen in de jeugd- werkgarantiewet. Oospronkelijk bevatte de wet die op 1 januari van kracht zou worden, de be paling dat de bijstandsuitkering bij het weigeren van een baan geheel zou wor den stopgezet. Het kabinet vond dit ech ter te rigoureus Omdat de nieuwe straf bepaling nog door de staten-generaal moet worden goedgekeurd is de invoe ring van de wet (die alle werkloze schoolverlaters een baan garandeert) opgeschoven naar 1 juli. Steun voor nieuwe bijbelvertaling AMERSFOORT Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft gisteren beslo ten tot een nieuwe bijbelvertaling. Het algemeen bestuur heeft geconstateerd dat er in de protestantse kerken vol doende steun is voor een dergelijke vertaling, die vooral voor kerkelijk ge bruik bedoeld is. De Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken in Nederland en de Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt hebben inmid dels hun steun voor de nieuwe verta ling toegezegd. Ook de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, de Unie van Baptistengemeenten en de Evangeli sche Allianties in Nederland en Vlaan deren zien het grote belang ervan in, aldus het NBG. '^-GIJZELAAR VRIJ DANK ZIJ AUSTRALISCHE MISSIE TERDAM Op )edrihol is gisteren de 26- =eerV ex-gijzelaar Noël este^ock vanuit Baghdad >eri(bkomen. Shillcock r P^i vrij na bemiddeling ■r ir^en Australische mis- meiHij heeft een Austra- paspoort, maar ijn at al 23 jaar in ons nis i r de vedeentje kwam hij met een achfeteg °P Schiphol aan. kracht door familie en dl^ijn vrijlating, de terug- nte.het ging allemaal ver- ontHkelijk snel, vertelt hij. ;eld(Australische missie was iesclfe weken in Bagdad en in instantie hoopte men 2 Australiërs in één keer i? krijgen. Maar het duur- lang voordat we iets 5te en". Totdat toch nog ge- aar Onverwacht het bevrij- ïoeo „You can go" klonk en t de Australische ambas- am aat Shillcock kreeg z'n uit- hou^ieren samen met nog zes Australiërs. Waarom hij? „Zeker weten doe ik het niet. Waarschijnlijk heeft het feit dat ik student ben en de jong ste was van de Australiërs meegespeeld. Studenten, oude ren en zieken hadden zo'n beetje voorrang bij missies". En met een klein lachje: „Wie weet speelde ook mijn verjaar dag een rol, volgende week wordt ik 27". Het bericht dat de Iraakse pre sident Saddam Hussayn zeer binnenkort alle gijzelaars wil vrijlaten, hoorde Shillcock pas in de Jordaanse hoofdstad Amman. „Ik was al op de te rugreis en hoorde het goede nieuws via de walkie-talkie". De student denkt dat „onvoor zichtige" uitlatingen tegenover de pers in Nederland nog steeds gevaar zouden kunnen opleveren voor de achterblij vers. „Hoewel de sfeer onder de Nederlanders wel is verbe terd. Het is niet meer zo ge spannen als in het begin. De groep die er nu nog zit bestaat uit vrij nuchtere mensen die de situatie redelijk kunnen re lativeren". Samen met vier andere Neder landers bivakkeerde Noël Shillcock de laatste tijd in de woning van een ambassade-se cretaris Daarvóór deed hij slechte ervaringen op in een hotelletje in Bagdad. Als boe kenwurm en avonturier bracht hij zijn tijd merendeels niet in ledigheid door. Hij struinde door Bagdad, kletste honderduit met een zeer bele zen boekhandelaar en ..ver veelde zich af en toe „Ja. ik voelde me dan net een werk loze die maar wat rondhing en video's bekeek" Ondanks de onvrijwillige bal lingschap. de emoties en de druk kreeg Irak en zijn bewo ners een speciaal plekje in Noëls hart. „Ik heb met heel veel mensen kunnen praten, ook over politiek. De boek handelaar bij wie ik regelma tig ging eten respecteerde mijn mening, ik kon normaal met hem discussiëren. Hij vond de toestand zoals die nu is ook erg". Anti-Saddam gevoelens ving hij niet vaak op Gegin- negap van taxichauffeurs, een verholen lachje maar verder veel reserve „Ik heb maar twee mensen openlijk afkeu rend over Saddam horen pra ten. En dan nog op fluister- De komende maanden voordat in februari zijn geplande stage begint, gebruikt de student om bij te komen. Toch lijkt hij niet de persoon om onder stress te bezwijken. „Het is een moeilijke situatie en de druk is groot. Maar je hebt er niets aan om het jezelf nog moeilij ker te maken. Beter is het om in je lot te berusten want op die manier leer je ontzettend Berusten moest Noël onder meer toen hij op 9 augustus de mogelijkheid kreeg om Irak te verlaten. Samen met zijn Ne derlandse vriend reisde hij in een jeep naar de grens met Jordanië waar hij van de auto riteiten toestemming kreeg de grens te passeren. Toen bleek dat zijn Nederlandse vriend die toestemming niet kreeg, evenals alle andere Europea nen, besloot Shillcock ook in Irak te blijven. „Ik dacht toen nog dat het maar een paar da gen zou duren" opport van "d{] Eindhoven: _itiek op k terecht 'HOVEN De kri- ip het aids-onderzoek !e Eindhovense hoog- r prof.dr. H. Buck :erecht. Tot die con- komt een onafhan- iouke commissie die in 1 tofecht van het college ,wd bestuur en op aan- J!gejen van de universi- ulteu;aad van de TU Eind- rmoh een onderzoek t lat ingesteld naar de de van zaken met be- s|ing tot de affaire 5 vi' u gl Draf heeft gefaald als onder- t bijleider, aldus de commis- rzekjij had zo'n sterke drang ig vlijn ideeën bevestigd te dat hij kritiek en met zijn Ie strijdige meetresulta- jegeerde'. Ook legde hij —the signalen uit zijn ei- onderzoeksgroep naast )eer. Ook in het persoon- plak ging Buck niet cor- pet zijn medewerkers om. trad soms zelfs ontoe- ar hard op, aldus de issie. De omstreden iraar trachtte niet zelden verkers naar zijn hand ten door hen te dreigen yjn ntslag. Buck is inmiddels ijv lecember met vervroegd ^^"len gegaan. Buck presen- in april met veel ophef ieuw en inmiddels alom d middel dat het aids- ou remmen. De affaire enkele maanden gele- ok tot een vertrouwens- tussen de universiteits- len het college van Be- Met de instelling van de fzoekscommissie werd tomen dat het college de raad bij de minister (voorgedragen voor ont- poordat Buck kritiek op bnderzoek negeerde kon pbeuren dat testmateriaal pet Academisch Medisch rum in Amsterdam werd rboden terwijl niet vast dat daarin voldoende iueel werkzame stof voor- n. Overigens is de Uni- teit van Amsterdam in- ur els een eigen onderzoek ft naar aanleiding van de !e Buck. 5.00! (ADVERTENTIE) giro! iswPt je meevoeren langs, ver, onder en in deze gantische watermassa. Gamee... DJEWJECHr rm*: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op beperkte schaal moet er in Nederland worden geëxperimenteerd met ruime openingstijden van win kels. Dat vindt de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer. PvdA-woordvoerder De Cloe, die wordt gesteund door de VVD en D66, stelt het kabinet voor vijf gemeenten aan te wij zen waar de winkels op alle dagen van de week en op alle uren van de dag geopend mo gen zijn. Als voorwaarde geldt dat de winkels maximaal 52 uur per week open zijn. Het gaat om Hilversum, Schiedam, Borssele, Joure en Hummelo. De duur van het experiment is 2,5 jaar. In zeven andere ge meenten moet het mogelijk worden de openingstijden voor speciale gelegenheden aan te passen, zoals bij beurzen en tentoonstellingen. Het betreft Groningen, Maastricht, Breda, Emmen, Weert, Wijk bij Duur stede en Wychen. De Kamer praat binnenkort over het aan wijzen van proefgemeenten. Aanvankelijk was het kabinet zelf van plan een aantal ge meenten aan te wijzen waar kan worden geëxperimenteerd. Maar later kwam het kabinet op dit plan terug. De PvdA vindt een proef nodig om vaart te brengen in de discussie over de openingstijden van winkels. Bij de firma Edah in Hoofddorp zijn mensen bezig met het maken van voedselpakketten voor de hulpactie van de provincie Flevo land voor de Sovjetunie. foto: anp PRONK LEGT KWARTJE BIJ ELKE INGEZAMELDE GULDEN DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking is van plan om aan het eindbedrag van de voedselhulpactie voor de Sovjetunie 25 pro cent toe te voegen. Dat heeft premier Lubbers gisteren gezegd na afloop van de wekelijkse verga dering van de minister raad. Lubbers vindt het zinvol om de hulpactie op deze manier van overheidswege te stimu leren. Volgens de prémier is er geen maximum verbon den aan de bijdrage van Pronk, die dus aan elke gul den die de actie opbrengt, een kwartje bijdraagt. Minister Ter Beek van de fensie zal de Sovjets zonodig ondersteunen met transport vliegtuigen en brandstof voor de vliegtuigen die de Sovjets hiernaartoe zullen sturen om de voedselpakket ten op te halen. De premier benadrukte dat voedselhulp in EG-verband zo moet worden geregeld dat de verspreiding in de Sovjet unie succesvol verloopt, op dat zendingen niet in handen vallen van de georganiseerde misdaad. Lubbers vindt dat de voorraden van de EG moeten worden verkocht aan de detailhandel in de Sovjet unie en niet mogen worden geschonken. De Russische ambassadeur A.D. Chikvaidze is zeer ver heugd over de voedselhulp voor de Russen die in Neder land op gang komt. Hij ziet de hulp als teken van solida riteit. Chikvaidze zei gisteren het allerminst vernederend te vinden dat zo'n klein land als Nederland zo'n kolossaal land als de Sovjetunie moet helpen met de voedselvoor ziening. Als oorzaak van de voedselproblemen ziet hij het feit dat zijn land al is begon nen met de afbraak van de planeconomie terwijl de markteconomie nog hele maal niet werkt. „We kun nen het aanbod van onze goederen, waaronder voed sel, niet afstemmen op de vraag", stelde hij. Premier Lubbers vindt dat er „geen reden is om panie kerig te doen" over het toe nemend aantal voorspellin gen dat honderdduizenden Sovjet-burgers volgend jaar hun heil zullen komen zoe ken in het Westen. „We moeten ons er natuur lijk wel op instellen, maar de aantallen die naar Nederland komen zullen niet idioot hoog zijn", zei Lubbers giste ren. Hij vermoedt dat ko mend jaar hooguit een paar duizend Sovjet-burgers zich aan onze grenzen zullen mel den. In januari zal in de Sov jetunie een nieuwe wet van kracht worden waardoor de burgers makkelijker naar het buitenland kunnen reizen. De afgelopen maanden is van diverse kanten al voor speld dat de nieuwe reiswet een enorme vluchtelingen golf in de richting van West- Europa tot gevolg zal heb ben. Koningin Emma herdacht Dr. C.A. Tamse (links), bestuurslid van de Stichting Herdenking Koningin Emma, heeft gisteren in Den Haag aan prinses Ju liana het eerste exmplaar van een boek over koningin Emma overhandigd. Hij deed dit tijdens een herdenkingsbijeen komst in de Gotische Zaal van het gebouw van de Raad van State. Het boek ('Konin gin Emma, opstellen over haar regent schap en voogdij') is het resultaat van een tweejarig onderzoek door negen auteurs, waaronder ook Tamse. Zij mochten daar voor gebruik maken van het Koninklijk Ar chief. Tevens heeft Tamse meerdere ma len met prinses Juliana over haar groot moeder Emma gesproken. Aanleiding voor de bijeenkomst gisteren was het feit dat op 9 december 1890 koningin Emma als regentes voor haar toen tien jaar oude dochter Wilhelmina werd beëdigd. Dat was tevens het begin van een tot nu toe hon derdjarige periode van vrouwelijke monar chen. foto: ANP BILTHOVEN De hoeveel heid van de uiterst giftige stof dioxine die een mens dagelijks zonder gevaar binnen mag krijgen, ligt 2,5 maal hoger dan de norm die in Nederland tot nu toe wordt gehanteerd. Blootstelling van babies aan dioxine via moedermelk leidt niet tot hoge concentraties van deze stof in organen en weef sels. Tot deze opzienbarende conclusies komen wetenschap pers uit elf landen, die deze week een bijeenkomst hebben gehouden bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM) in Biltho- ven. De deskundigen kwamen unaniem tot het oordeel dat dioxine-verbindingen voor de mens veel minder schadelijk zijn dan steeds is aangenomen. De Nederlandse norm ligt mo menteel op dagelijks maximaal 4 picogram (één biljoenste gram) dioxine per kg lichaams gewicht. Een mens van zestig kilo zou dus elke dag 240 pico gram binnen mogen krijgen zonder gevaar te lopen. De normale dagelijkse inname van dioxines, voornamelijk via het voedsel, bedraagt gemiddeld 120 picogram. De wetenschap pers zijn tot de verrassende bij stelling van de norm gekomen door de analyse van onderzoek dat is gedaan bij mensen die aan dioxine waren blootgesteld na de ramp in het Italiaanse Seveso in 1976. De resultaten zijn van grote betekenis voor de discussies over dioxine die in Nederland woeden sinds de zogeheten Lickebaert-affaire uit 1989, toen hoge concentra ties dioxine werden gemeten in het melkvet van koeien bij de afvalverbrandinginstallatie Rijnmond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een groot aantal geschrapte plannen voor de aanleg van snelwegen wordt alsnog in het Structuurschema Verkeer en Vervoer (SVV) van het ministerie van verkeer en waterstaat opgenomen. Aan de vermelding van deze wegen mag echter geen enkele be tekenis worden toegekend. Er worden geen beslissingen over genomen en lagere overheden hoeven zich er niets van aan te trekken, schrijft minister Maij-Weggen in een brief aan de Ka mer. De toezegging van Maij betekent een zoete overwinning voor de CDA-fractie. die de afgelopen weken veel moeite heeft gedaan een aparte 'reserveringskaart' in het SVV opgenomen te krijgen. Voor de wegen is geen geld beschikbaar, maar het CDA vindt het niettemin wijs alvast met de mogelijke aanleg rekening te houden ook al gaan de asfaltmachines op zijn vroegst pas in het jaar 2010 rijden. Op de nieuwe kaart zullen deze 'onzekere' wegen met een spe ciale kleur worden aangegeven. De belangrijkste blikvangers worden onder meer de N-54 van Rijswijk naar Wateringen en de aanleg van een tweede 'ruit' rond Rotterdam (A-24). Tevens worden in de reserveringskaarten al globale tracé's aan gegeven van hoge-snelheidsspoorlijnen die na 2010 mogelijk ge realiseerd worden, zoals de verbindingen naar Berlijn en Mün- Agent en echtgenote blijven in bewaring AMSTERDAM De 49-jarige Amsterdamse hoofdagent die wordt verdacht van diefstal van 29 kilo cocaïne uit de kluis van het hoofdbureau van politie in de hoofdstad, blijft in elk geval nog 12 dagen vastzit ten. Hij is gisteren door de rechter-commisaris in bewa ring gesteld. De man wordt, evenals zijn echtgenote, verder verdacht van belastingfraude. Voor bei den gelden zware beperkin gen. Dat wil zeggen dat zij geen bezoek, post of telefoon tjes mogen ontvangen. De maatregel is ingesteld in ver band met het „zeer omvangrij ke" onderzoek dat naar hen is gestart, zo verklaarde de pers rechter. De hoofdagent ont kent met grote stelligheid de diefstal van de drugs maar geeft, net als zijn vrouw, het belastingmisdrijf toe. Rijksarchief controleert vernietiging BVD-dossiers DEN HAAG Het Algemeen Rijksarchief in Den Haag zal de controle op de vernietiging van enkele honderdduizenden persoonsdossiers van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) uitvoeren. Volgens rijksarchivaris dr. F. Ketelaar oefent het Rijksarchief de con trole uit op grond van de ar chiefwet uit 1962. „Het is een tamelijk unieke gebeurtenis, want in geen enkel land val len de dossiers van de veilig heids- of inlichtingendienst onder de generale archiefwet ten", aldus Ketelaar Welke dossiers bewaard moeten wor den is volgens de archivaris nog onderwerp van discussie, want er bestaat nog geen over eenstemming over de vraag wie tot „historisch belangrijke persoon" gerekend wordt. In opdracht van minister Da- les van binnenlandse zaken gaat een medewerker van de BVD, D. Engelsen, de geschie denis van de BVD schrijven. AMSTERDAM In het bestuurlijk overleg over het Plan van Aanpak voor de uitbreiding van de luchthaven Schiphol zijn gisteren de verschillen van inzicht over de milieubeschermings maatregelen niet uit de weg geruimd. Besloten is om dinsdag nogmaals bij elkaar te komen Lukt het dan niet om tot een compromis te komen, dan wordt het onwaarschijnlijk dat het plan, zoals de bedoeling is, donderdag 13 december gepubliceerd wordt Dat zou kunnen betekenen dat het plan, dat eigenlijk al in juli van dit jaar klaar had moeten zijn, opnieuw maanden vertraging oploopt. Er is dan namelijk geen tijd meer om het plan voor de statenverkiezingen van komend voorjaar in de pro vinciale staten van Noord-Holland te behandelen. In de stuur groep zijn de Provincie Noord-Holland, de gemeenten Amster dam en Haarlemmermeer alsmede de ministeries van VROM, Verkeer en Waterstaat. Binnenlandse Zaken en Economische Zaken, Schiphol en de KLM vertegenwoordigd Naar verluidt zou het er in dit stadium vooral om gaan dat Noord-Holland de grens voor de maximaal toelaatbare geluidbelasting voor de woonomgeving dichter rond Schiphol wil leggen dan de overige betrokkenen. Reden daarvoor is dat binnen die grens geen nieuwbouw gepleegd mag worden. De provincie zou ruimere mogelijkheden voor woningbouw wensen. Daarmee wordt de uitbreidingsmogelijkheid voor de luchthaven echter kleiner.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3