Joden in Polen zijn gesprek van de dag ik CeidóeGouaant kerk wereld Tevergeefs beroepingen „CIA bereidde in 1951 vlucht paus voor" CcidaeSotiAO/r Optimistisch beeld I brieuen van leze £cidóc@otKa/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAC Methodistenpredikantes kampen met ongewenste intimiteiten NEW YORK Meer dan driekwart van de vrouwelijke me thodistenpredikantes in de Verenigde Staten heeft de afgelo pen jaren last gehad van ongewenste intimiteiten. Vaak waren hun mannelijke collega's de schuldige, blijkt uit een onderzoek onder 1578 mannelijke en vrouwelijke predikanten en leken van de Verenigde Methodistische Kerk, met ruim 9 miljoen le den de op een na grootste protestantse kerk in de Verenigde Staten. De onderzoekers vroegen de predikantes, of zij ooit het slachtoffer waren geworden van negen vormen van ongewen ste intimiteiten, uiteenlopend van ongewenste blikken of grap pen tot aanranding en verkrachting. Overigens was 8 procent van de ondervraagden van mening dat geen van deze gedra gingen tot ongewenste intimiteiten mogen worden gerekend. De predikantes klaagden vooral over ongewenste grappen met een seksuele inhoud.,,Wat me vooral stoort, is het gedrag van predikanten die nogal eens lonken naar aantrekkelijke vrou welijke collega's of haar proberen aan te raken. Ik vraag me af, of zij met hun gemeenteleden ook zo omgaan", aldus een predikante. De helft van de mannelijke predikanten meldde wel eens pro blemen te' hebben met aanhalig êedrag van gemeenteleden. Zo zei een predikant: „Een van mijn vrouwelijke gemeenteleden schijnt verliefd op mij te' zijn. Zij is hartelijk, jong, attractief en gehuwd. Af en toe vraagt ze me met haar en haar dochters uit te gaan. Ik maak me zorgen. Ik zit niet echt in de problemen, maar de situatie kan gemakkelijk uit de hand lopen". Slechts 5 procent van de ondervraagden zei, dat zij iets tegen de dader hadden ondernomen. Bemin de waarheid maar vergeef de dwaling! door Marinus van der Berg Vorige week stond ik stil bij het hoopvolle wachten. Van daag sta ik stil bij het wachten dat tevergeefs is. Niet alle wachten wordt ver vuld. Wachten kan tevergeefs zijn. Een verlangen of eens wens kan onvervuld blijven. Bidden kan tevergeefs lijken. Zoals tevergeefs bidden om beterschap. Een hevig verlan gen wordt niet beantwoord. De ziekte zet door. Dit niet vervuld worden doet vaak he vig pijn. Meer pijn soms dan anderen opmerken. Misschien zelfs wel meer dan jezelf toe geeft. Mag je wel hevig ver driet voelen om deze onver vuldheid? Gun je jezelf dit verdriet en kun je dit delen? leder ervaart het op een eigen wijze. Het loslaten van dit verlangen, vraagt om een herwaardering van je toekomst. Je verlangen moet opnieuw gericht worden. Dit opnieuw instellen is het verwerken van een verlies. Je bent erdoor in de rouw. Zo zijn er ook steeds weer mensen in de rouw om God. God heeft hun verwachting niet beantwoord. Ze hebben tevergeefs gebeden en ge smeekt. God heeft niet geant woord. Is dat die God van lief de? Wat hebben wij van God te verwachten? Niets? Wie ontdekt dat hij tevergeefs om beterschap heeft gebeden, zou tot dit antwoord kunnen komen. Er is in onze dagen een steeds verder doordrin gend besef dat we onze ver wachtingen van God moeten bijstellen. God is niet de Al machtige zoals wij dachten. Er is geen God die een onge neeslijke ziekte keert. Er is geen God die ons behoedt voor een hartaanval of een verkeersongeval. Zo'n God is een stenen beeld dat koud en hard blijft. Er is ook geen God die de dood wil en daarmee iets goeds voor ogen heeft. Op zo'n God wachten wij tever geefs. Wij moeten ons op nieuw instellen als het om God gaat. Ik vermoed, want over God kan ik slechts vermoe dend spreken, dat ik mijzelf een nieuwe vraag moet stel len. Niet de vraag: Wat kan ik van God verwachten, maar wat verwacht God van mij? Nu ik niet alles van God kan ver wachten, moet ik mijzelf een nieuwe vraag stellen. Dat is niet gemakkelijk, want het antwoord is niet vrijblijvend. Op de vraag wat verwacht God van mij is maar één kort antwoord: God verwacht van mij liefde. God heeft maar aan één ding behoefte en dat is liefde. Liefde die aandacht heeft, liefde die omziet en die weet dat wij mensen elkan ders hoeder zijn. Dat God mens wordt, wat we vieren in de Kerstnacht, dat zet alle verwachtingen op zijn kop. Er kwam geen Almacht ter we reld, maar Geweldige Liefde. God kwam. en komt heel on verwacht. Ik keer dan ook steeds meer de verwaphting om: God verwacht dat ik steeds meer mens wordt, vol op mens. God is in ons. Te veel hebben we God buiten onszelf geplaatst. God wil in de mens en onder de mensen wonen. We hoeven niet bang te zijn om mens te worden. Steeds meer mens worden is steeds weer herboren worden. Als een mens meer mens wordt, komt God aan het licht. Bij mensen die tevergeefs hebben gebeden om herstel en die hun verwachting op herstel hebben opgegeven, komt soms een nieuwe inner lijke kracht vrij. Ze keren niet in zichzelf. Ze wenden zich niet bitter en te- leurstelgesteld van anderen af, maar openen zich opnieuw. Er kan van hen heel veel uit gaan, zodat je ook graag in hun nabijheid komt. Ik waag het om te zeggen dat God, broos en weerloos, in hen aan het licht komt en dat vervult mij van diepe eerbied. Het geeft mij knikkende knieen. Grote mannen gaan door hun knieën bij het zien van het kind, de gestalte van de Ge weldige Liefde. ANTISEMITISME ZONDER JODEN (Van onze correspondent Frans Wijnands) WARSCHAU De joden zijn in Polen het gesprek van de dag. ,,En dat is de schuld van Lech Walesa", is de algemene opvatting in joodse kringen in War schau. Hoe behoedzaam sommigen hun mening ook formuleren, hun con clusie is duidelijk: Walesa heeft bewust de sfeer van antisemitisme opgeroepen en die net zolang laten gedijen tot hij er voldoen de stemmenwinst uit heeft kunnen halen. Toen de eerste symptomen van anti-joodse gevoelens in de Poolse presidentsverkie zingen opdoken, had - volgens joodse zegslieden - Walesa duidelijk moeten zeggen, halt, dit is niet onze stijl, hier wil ik niets mee van doen heb- Hij deed het niet, en de trieste afgang van premier Mazo- wiecki in de eerste verkie zingsronde is volgens joodse kringen in Warschau alleen maar te wijten aan de dubbel zinnige suggesties over Mazo- wiecki's verleden en zijn jood se vrienden. Een verspreking van Walesa misschien? „Geen sprake van! Walesa is niet naïef. Hij mag niet de meest ervaren politi cus in het land zijn, maar hij is buitengewoon slim. Hij heeft opzettelijk en nadruk kelijk verklaard, dat hij een zuivere Pool was, onuitge sproken suggererend dat an deren - met name Mazowiecki - dat niet zouden zijn. Hij heeft suggesties gewekt, twij fel opgeroepen, verborgen ge voelens bij een deel van het volk geactiveerd." Dr. Stanislaw Krajewski ana lyseert de plotselinge golf an tisemitisme bijna afstandelijk. Daarvoor is hij misschien ook mathematicus, maar als reli gieuze jood in Warschau is hij ook actief in alles wat de jood se gemeenschap bezig houdt: van de dialoog met de christe nen tot het Auschwitz-mu seum. Hij is lid van het Comi té ter bescherming van Joodse Monumenten en heeft uitste kende contacten in Israël en met het Joods Congres. Zijn vrouw maakte ondermeer een fotoboek over de joodse be graafplaats in Warschau. teleurgesteld „Ik stem zondag toch maar op Walesa. Tyminksi? Nee toch! Dat kan toch niet gebeuren! Hij brengt rampspoed, en al heeft hij geen anti-joodse ele menten in zijn campagne ge vlochten, hij houdt het ander zijds met extreme groeperin gen in onze samenleving." Krajewski die het antise mitisme in Polen op zich niets nieuws noemt, is vooral te leurgesteld in de houding van de katholieke kerk. Die heeft naar zijn zin veel te laat en te slap gereageerd op het antise mitisme in de presidentscam pagnes. Mgr. Muszynski, voorzitter van de bisschoppelijke com missie voor de dialoog met de joden, heeft deze week een herderlijk schrijven aange kondigd, waarin het antisemi tisme wel zal worden afgewe zen, maar een scherpe veroor deling had al yeel eerder moeten komen, meent Kra jewski. Maar Walesa heeft zich deze week openlijk verontschul digd voor zijn kwalijke op merking dat hij tenminste een zuivere Pool was? „Ach wat, excuus." Szymon Szurmiej maakt zich boos. „Wie me vandaag zwart maakt, zal me morgen weer schoonwassen en doen alsof er niets gebeurd was. Onze beste kandidaat Mazowiecki is politiek om zeep geholpen door de suggesties over zijn afkomst. Walesa was een ech te, dus zal Mazowiecki een onreine Pollack zijn." Paradox Szurmiej 'is sinds twintig jaar directeur en artistiek leider van het Joodse Theater Zy- dowski, gehuisvest in een schlemielige betonnen laag bouw aan de rand van de bin- nenstadsbuurt, waar eens het getto van Warschau begon. Hij zat vier jaar als onafhan kelijk kandidaat in het parle ment en pretendeert de ge voelens van zijn landgenoten te kennen. „Wat had het voor nut om dat antisemitisme te gebruiken? Om sneller president te kun nen worden9 De joden zouden weer de dienst uitmaken. Wat een paradox! De religieuze joodse gemeenschap in War schau telt misschien 400 le den. In heel Polen nog geen 6000 joden. Wat zou dat groepje voor pretenties, laat staan macht moeten hebben? 'Een goeie jood is een dooie jood' werd onlangs op onze synagoge geschreven. Dat noem ik niet meer marginaal. De bacil van de haat doet nu al zijn werk." Graffiti? Dat is geen pro bleem, meent Stanislaw Kra jewski daarentegen. „Dat is onderdeel van de democratie. Een halve gare kan een hele muur volkladderen. Echt ver ontrustend zijn de reacties van grote groepen mensen. Op massabijeenkomsten van Walesa werden tevoren schriftelijk gestelde vragen voorgelezen, zo van: 'Wilt U ervoor zorgen dat de volgende regering puur Pools is?'. En Walesa, die dan antwoordt, dat hij zal zorgen, dat voort aan iedereen te weten komt wie wie is. En dan het applaus wanneer zulke vragen wer den gesteld. Stormachtige bij val, en dat vind ik beangsti gend. Er heerst zo'n beetje de sfeer van: Walesa zal niet al leen de communisten, maar ook de joden uit Warschau wegjagen", aldus Krajewski. „Als ik het voor het zeggen krijg, zal er in dit land geen nationalisme, geen chauvinis me, geen antisemitisme zijn. Iedereen die hier leeft en Pools staatsburger is, is voor mij Pool. Hoe kan ik antise miet zijn, als mijn geweten me zegt dat ik de staat Israël moet respecteren?", reageerde Walesa letterlijk in de loop van deze week. Gehuichel? „Ik geloof niet dat Lech Walesa en Tadeusz Mazowiecki (midden) tijdens een mars in Gdansk voordat Solidariteit de macht van de commu nisten overnam. foto: ap Walesa antisemiet is", menen zowel theaterdirecteur Szur miej als Krajewski „Maar hij kent de onderhuidse gevoe lens van ons volk precies. Hoeveel Polen hadden eeu wen terug geen joodse voor ouders? Walesa heeft de* zoon van Adam Michnik nu zijn felste politieke tegenstander ten doop gedragen. Fana tieke katholieke activisten hebben een joodse afstam ming. Onze hele natie, het hele volk is nu eenmaal histo risch onverbrekelijk met de jiddische cultuur verbonden." Gouden kroontje In de pover gemeubileerde di recteurskamer van Szurmiej heeft de Poolse adelaar op zijn wandkleedje kort geleden weer een geborduurd goud- brocaten kroontje gekregen. Maar volgens Szurmiej zal de adelaar nog moeten bewijzen hoe 'koninklijk' hij is. Over gebrek aan belangstel ling heeft de directeur nog niet te klagen. Zijn merendeel joodse theatergroep trekt met een breed toneel- en musical repertoire van puur jiddische origine drie dagen in de week volle zalen. „Het .enige Jiddische theater ter wereld. Met simultaan- vertalïng in de zaal voor bui tenlandse bezoekers. Maar daar gaat het nu niet om. Wat we buiten onze theater bele ven, is je reinste paranoia, pure verbeeldingsmacht. Plot seling hebben de joden het die in de Poolse Om de hoek ligt de synagoge, de enige van de drie die in de nazi-storm overeind is geble ven. Een rabbi uit Israël is op contractbasis van anderhalf jaar aangetrokken om de diensten te leiden. Met zijn bijzonder fraaie hoed en zijn opvallende (haar)dracht is hij een bezienswaardigheid in de binnenstad van Warschau. Met de vanzelfsprekendheid die orthodoxen kenmerkt, draagt hij het hart op de tong en zegt dingen die sommige joden de tenen bij elkaar doet knijpen. „Hij voelt de sfeer niet aan, kent de mentaliteit hier on voldoende, heeft geen band of weet weinig van onze geschie denis", meent Ninel Kame- raz-Kos. Zij werkt als conser vator in het Joods. Historisch Instituut. Het slecht onderhouden ge bouw met een ontroerende verzameling religieuze ge bruiksvoorwerpen, boeken, schilderijen, manuscripten en snuisterijen staat letterlijk in de schaduw van een protseri ge glazen kantoren-wolken krabber, waarin het stadsbe stuur van Warschau een mo dern handelscentrum wil ves tigen; precies op de plaats waar tot vlak voor het einde van de oorlog de Grote Syna goge stond. Die werd door de wraakzuchtige Duitsers gron dig opgeblazen. Het vroegere stratenplan in dit stadsdeel is onherkenbaar veranderd. Al leen het Arsenaal staat er nog, „en daarachter begon het ech te getto", wijst Robert Levan- dowski, een niet-joodse kunst historicus, die ook aan het In stituut verbonden is. Bar Mitswa „Na de oorlog ben ik uit Mos kou naar Warschau geko men", vertelt Ninel Kameraz. „Mijn zoon Mateusz hij is nu 19 heeft hier zijn Bar Mitswa gevierd. En na hem nog een jongen. Toen hield het op. Joden in Warschau? Er zijn er zo weinig. Je ziet ze niet, je herkent ze niet." Voordat Hitier zijn vernieti gingsmachine op gang bracht, woonden er ruim 3,5 miljoen joden in Polen. Er is weinig van over. Er bestaat geen joodse buurt, er zijn geen joodse straten, de joodse cul tuur leeft hooguit in dat ene theater, „er is geen joodse lob by of mafia", vult Ninel aan. „De mensen hebben zich het hoofd op hol laten brengen. Ze zien spoken, laten hun verbeelding spreken. Met onze huidige voedselsituatie is het voor orthodoxe joden hier vrijwel onmogelijk om vol gens de voorschriften van hun geloof te leven." Koshere maaltijden krijg je altijd bij Gessier, maar dat wordt een restaurant voor toeristen ge noemd en volgens insiders is de bediening er allerbelab berdst. „We zijn het gesprek van de dag geworden", merken alle drie gesprekspartners op. Da gelijks vangen ze op straat, in winkels, in trams en bussen discussies op waarin mensen openlijk zeggen op Walesa te zullen stemmen, „omdat die tegen de joden is." Deze week zijn de antisemiti sche uitlatingen achterwege gebleven.' Walesa heeft pu bliekelijk zijn handen schoon gewassen en zelfs een delega tie van de invloedrijke joodse B'nait Brith-organisatie ont vangen om zijn 'verspreking' uit te leggen. Maar het kwaad is geschied. „Jood is weer een verdacht making, een scheldwoord ge worden en dat doet pijn", zegt Szurmiej. Om in Polen presi dent te worden zijn alle mid delen heilig, antisemitisme in begrepen. „Het zal oppervlak kig gezien wel weer over gaan", meent Szurmiej, „maar veel zal blijven wringen. Er is al teveel gezegd en vooral ge suggereerd de afgelopen we- Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Hilversum drs. A.C. Ver waal te Amsterdam (Augustanakerk). Aangenomen naar Zaandam mw. drs. G.F. Rohrmoser te Almere en Lelystad. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oosterend (Litt.) e.o. (herv.geref.) drs. H.K. Zijlstra te Tijn- je en Nij-beets, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling Drs. W. Dekker, Tesselschadestraat 37, 2332 BH Leiden; drs. B.M.H. van Drongelen, Nieuwe Herengracht 18, 1018 DP Amsterdam, tel.020- 270183. Aangenomen naar IJssel- muiden-Grafhorst drs. A.J.J. Noord te Streekgemeente Midden-Betuwe (wijk Kesteren) en hervormde deel gemeente Emmaus te Kesteren. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Amsterdam-Zuid West H.J.D. Smit te Marknesse; Aangenomen naar Enschede-Oost J.J. Poutsma te Hardenberg. Bedankt voor Vlaardlngen D.F. En- slng te Vroomshoop. ROME De Amerikaan se geheime dienst CIA heeft in 1951 een vlucht route voor paus Pius XII uitgestippeld, voor het geval de communisten in Italië de macht zouden overnemen en ook het Vaticaan zouden bezetten. Dit onthult de Italiaanse krant La Stampa gisteren. De krant beroept zich op een document van 18 januari 1951, dat door de toenmalige minis ter van buitenlandse zaken, Dean Acheson, is onderte kend. Het memorandum is gericht aan president Truman en draagt de titel 'Mogelijk heid voor een ballingschap van de paus'. Het gevaar van een communistische bezetting van het Vaticaan was volgens Acheson „niet ondenkbaar". Acheson vond het echter te vroeg om de paus al op te roe pen het Vaticaan, te verlaten. Hij sloot niet uit dat Pius XII liever naar een ander land dan de Verenigde Staten zou willen vluchten. In het document wordt ook gewezen op de eventuele be zwaren van protestanten en andere godsdienstige groepe ringen tegen een mogelijke komst van de paus als balling naar de Verenigde Staten. Dienstencentrum kloosterarchieven geopend NIJMEGEN In Nijmegen is gisteren het Dienstencen trum Kloosterarchieven Ne derland officieel geopend. Het Dienstencentrum, gevestigd op het terrein van de Katho lieke Universiteit Nijmegen, zal religieuze ordes en congre gaties adviseren en begeleiden bij het opzetten en beheren van archieven. Het dienstencentrum beheert geen archieven. Iedereen kan hulp inroepen voor het op juiste wijze archiveren van zowel oude als nieuw op te zetten kloosterarchieven. Twee archivarissen en enkele medewerkers zijn daarbij be hulpzaam. Daarnaast zullen de archivarissen cursussen kloosterarchieven. Houders van een jaarabonnement kun nen rekenen op geregeld be zoek van en overleg met me dewerkers van het diensten centrum. Maar ook zijn de medewerkers bereid bij een malige projekten te adviseren. Ter gelegenheid van de offi ciële opening zal mgr. J. Bluyssen in de Universiteits bibliotheek van de katholieke universiteit een tentoonstel ling openen over de geschie denis van drukkerij/uitgeve rij het „Rooms-Katholiek Jongensweeshuis", tegen woordig „Uitgeverij Zwijsen" te Tilburg. Deze tentoonstel ling is ingericht door studen ten van de Hogeschool Gel derland en heeft als titel „Kennis en Deugd". TiJDENS de algemene politieke en financiële beschi gen die deze week in de Eerste Kamer zijn gehouden premier Lubbers een nogal optimistisch beeld gesche 's lands economische situatie. Er is naar het oordeel eerste minister geen enkele reden om zich aan doemc over te geven, maar wie kennis neemt van de laatste p ses van het Centraal Plan Bureau is minder optimisti HeT CPB heeft berekend dat het kabinet in de periij6 '94 tussen de 11,5 en 16,5 miljard extra moet bezuinigeij 'af overheidsuitgaven. Dat is nodig om de collectieve lastunr niet te laten stijgen en het financieringstekort binnen ken te houden. Zonder die extra maatregelen wordei- zeer belangrijke doelstellingen van het kabinet niet g< het terugdringen van het financieringstekort en het ni} der opvoeren van belasting- en premiedruk. De cijfers van het CPB laten duidelijk zien dat het 1 in de jongste Miljoenennota een veel te rooskleurige vc ling van zaken heeft gegeven. Bij de presentatie van groting '91 heeft het kabinet de Kamer laten weten in de eerste maanden van het nieuwe jaar met een tus lans komt. Het wordt met de week duidelijker dat de| begroting op hoofdpunten moet worden bijgesteld. Aal lijke keuzen nog meer bezuinigen of het verhogi premies en belastingen valt niet te ontkomen. -D TE .DIJ het aantreden van het kabinet Lubbers/Kok bedrieg totale belastingdruk 52,7 procent. Als het kabinet geen, maatregelen neemt, zitten we volgens de rekenmeesteLc het Planbureau aan het eind van deze kabinetsperi^( een percentage van 53,5. Dat is een uiterst somber p^ v tief, want onze premie- en belastingdruk heeft zeker ir^er tionaal gezien al een gigantische omvang aangenomepjjj De prognoses waarop het regeerakkoord stoelt zijn at veel te zonnige kant geweest. Nu laat een gebeurtenis i Golfcrisis zich uiteraard moeilijk voorspellen, maar de nenmakers hebben ook niet voorzien dat de lonen veaeei ker zouden stijgen dan aan het eind van de jaren tachr^ geval was. De langdurig volgehouden loonmatiging, difoj, geleid tot een krachtig herstel van onze economie,(het plaats moeten maken voor een minder beheerste ontitke ling. In diverse bedrijfstakken zijn al looneisen gesteld)Al drie procent, die het kabinet als het maximum besclfe v verre te boven gaan. Dat is mede het gevolg van de stevig aanwakkeren^ flatie. We hebben lange jaren in een comfortabele Ln' verkeerd: er was nauwelijks sprake van inflatie, maar tav laatste cijfers tot zich neemt, wordt het angstig te moeq staat nu al vast dat de koppeling tussen de lonen d bedrijfsleven en de hoogte van de uitkeringen (en am| rensalarissen) volgend jaar veel duurder voor de Staat t^i dan was voorzien. Alleen al om de koppeling te behoubie en dat zou een goede zaak zijn is het nodig dat er o bezuinigd wordt of dat voor een verdere verhoging v-vt belasting- en premiedruk wordt gekozen. Een keus uipl kwaden. Tegen die achtergrond doet het optimisme v 1 minister-president dat hij deze week zo rijkelijk in de S tentoonspreidde nogal merkwaardig aan. Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezo stukken te bekorten. Woning prinses Irene Zoals aan de overzijde van de Maas bij Maastricht in de Ro meinse tijden een versterkt bruggehoofd met een huizen blok (vicus, wijk) lag om de brug over de Maas te bescher men, zo lag ook bij het oude Dorestad een brug over de Lek met een versterkte 'vicus' aan de overzijde van de rivier om Dorestad te beschermen. In de achtste eeuw plunderden en verwoestten de Noorman nen deze belangrijke handels nederzetting en alleen de 'wijk' bleef bestaan. Vandaar de naam „Wijk" bij Duurstede. Er groeide een bescheiden ne derzetting uit, die in de 15de eeuw een bijzondere betekenis kreeg toen het de resref werd van de Utrecht! schop David van Bouike (1455-1496). Er werd toficl groot kasteel gebouwd be van nog een machtige^ bestaat. Zijn hof werd etf trum van kunst en cultuPa die tijd dateert vermop het ontstaan van het la| i Mariënhove, want de v draagt een katholiek stj^jn Er woonde wellicht ii van de hofhouding vr noemde bisschop. Nu gé landgoed door een Orajhe woond worden. Wijk bijieic stede vindt het voorzeüfij passende bestemming vjjjn oude landgoed. dat Dr. W.J.A. Visser, fe DEN HAAG. leg Wat grote mensen met vertellen lees ik toch wel m de krant. UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon- 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8 30 tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon: 071 -122 248. van ma. t/m vr van 18 00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirol per maand f. 25,70 per maand per kwartaal 76,60 per kwartaal per jaar 294,30 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Ei Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswf J 070 - 3902 702 fer gar Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 l POSTBANK NV 663 050 :giro|

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2