Zoon van Anna Paulowna, meer een Romanov dan een Oranje 'finale Baker en Bush plaveien voor elkaar weg naar Witte Huis KONING WILLEM III LEEFDE IN DE VERKEERDE TIJD EN IN HET VERKEERDE LAND Onderontwikkeld Thorbecke Matti Noodlot Stalen blik Kwajongens Campagne-leider Herdershond Ccidóc Sou/umt ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 25 )EN HAAG - Honderd jaar gele ien, op 23 november 1890, over- eed koning Willem III op 73-jarige eeftijd. Hij was de vader van ko- lingin Wilhelmina, de 'Moeder des Vaderlands' en de oudste zoon van De Held van Waterloo', koning Villem II. Daarmee vergeleken loen de bijnamen 'Waterheld van Iet Loo' en 'Koning Gorilla' voor iVillem III op zijn minst spottend lan. op 19 februari 1817 als Willem llexander Paul Frederik Lodewijk van )ranje Nassau Romanov in Brussel ge- toren erfprins had het er dan ook naar emaakt. Uit en thuis ontpopte hij zich Is een opmerkelijk mens. Dat is dan log onderkoeld gezegd want hij bleek rg talentvol in het veroorzaken van chandalcn. Behalve hartelijk en vrijge- ig was hij ook ongeremd en opvliegend an aard. Als zoon van Anna Paulowna, e dochter van tsaar Alexander I, was ij dan veel meer een Romanov dan een )ranje. .ang voordat zijn vader (in 1849) over- :cd had Willem III al laten weten wei- lig voor het koningschap te voelen. Om- lat onder koning Willem II nogal wat eld over de balk was gesmeten, had het tarlemcnt hem in zijn nadagen feitelijk indcr curatele gesteld. Toen hij een jaar ater toch koning werd, had Willem III ijn afkeuring van de liberale grondwet ian 1848 al veelvuldig en onverholen la- en blijken. Door deze 'inbreuk op mijn oninklijke rechten' bleef er tot zijn lood een ruzie-achtige sfeer bestaan, ïovendien was zijn huwelijk met Sophie an Wurttemberg verre van gelukkig, let koningspaar leefde veelal gescheiden i het kwam zelfs tot een formele schei- ing van tafel en bed. Sophie was een lijzonderc vrouw, begaafd, levendig en eestig, die zich laafde aan internationa- contacten. Zij overleed in 1877, 59 aar oud. Ook de contacten met zijn oons lieten te wensen over. Willem III rleefde zowel Willem, Maurits als Uexandcr. Ze werden respectievelijk 39, cn 33 jaar. let huwelijk dat Willem III (toen 62) en :mma van Waldeck Pyrmont (toen 21) n 1879 sloten was wel gelukkig en reeds wee jaar later werd hieruit Wilhelmina inboren. De koning had een nierkwaal n verbleef in deze periode voornamelijk op paleis Het Loo, waar koningin Emma hem tot zijn dood verzorgde. Weliswaar in het bezit van winstgevende koloniën ver overzee was het Koninkrijk der Nederlanden ten tijde van Willem III een onderontwikkeld land. Zeer veel Nederlanders - zowel plattelanders als stedelingen - waren arm en leefden op de rand van het bestaan, geteisterd door de gevolgen van slechte voeding en huis vesting. Het merendeel van onze voor ouders kreeg nauwelijks of geen onder wijs en door het a-sociale belastingstelsel - dat juist het meest drukte op de min der gegoeden - was er niet veel voor no dig om deze behoeftigen over de rand heen te duwen. Dal gebeurde dan ook regelmatig en op grote schaal door rampen (stormen, overstromingen, branden), strenge win ters of epidemieën. Het aantal paupers nam er regelmatig door toe. Bovendien groeide de bevolking tussen 1815 en 1850 aan van 2,2 tot 3.05 miljoen, een toename van 38 procent. De werkgele genheid kon in het technisch achterlijke Nederland -ook volgens de maatstaven van die tijd - hiermee geen gelijke tred houden. In verhouding was het ook voor ons vorstenhuis in die tijd armoe troef. In baar geld had de nalatenschap van koop man-koning Willem I in 1843 nog 34 miljoen gulden bedragen. Door het fi nanciële wanbeleid onder Willem II ging daar in de zes jaar dat hij regeerde nog eens een tiental miljoenen vanaf zodat Willem III zijn dochter Wilhelmina - na aftrek van successiebelasting - in 1890 'slechts' vijf miljoen gulden kon nalaten. Tegenover de omringende vorstenhuizen was dat een lachertje. Ten tijde van Wil lem III was m Groot Brittannie konin gin Victoria aan het bewind, had Duits land keizer Wilhelm I (met zijn 'ijzeren' kanselier Otto von Bismarck) en laafde België zich onder koning/ondernemer- /grootgrondbezitter Leopold II van Sak sen Coburg Gotha aan de weldadigheden die Zaïre (het toenmalige Congo) bood. Hoewel de Nederlandse koopmansgeest spreekwoordelijk was, bleek daar in het tweede deel van de vorige eeuw bitter weinig van. Dat kwam niet in de laatste plaats door de leiding van het land en dan met name door de onenigheden die zich tussen Thorbecke - de Lubbers van die dagen - en koning Willem III voor deden. 'Thor' was pro-Duits (eigenlijk pro-Pruisisch) en dat kon van Zijne Ma jesteit niet bepaald worden gezegd. Die was pro-Frans en beschouwde de Franse koning Napoleon Bonaparte als het be langrijkste bolwerk tegen het weer opko mende rode gevaar. De Franse revolutie was óók in Parijs begonnen. In de ogen van de Nederlandse koning was deze Napoleon de stabiliserende factor in de woelige Europese politiek. En als iemand het opkomende Pruisen in bedwang zou kunnen houden, was hij het wel... Nadat Napoleon Ie Petit (volgens de schrijver Victor Hugo) in december 1852 keizer was geworden zag Willem zich in deze zienswijze gesterkt. Geheel op eigen initiatief stuurde hij een Neder landse militaire missie naar de Franse hoofdstad om de keizer uit naam van Oranje te begroeten en 'om kennis te ne- Koning Willem III met dochter Wilhelmina. men van de organisatie en de doeltref fendheid van het Franse leger'. Hoe Thorbecke en zijn mede-ministers reageerden toen zij deze verbijsterende tijding vernamen, laat zich eenvoudig raden. De paniek in Den Haag was groot. Nog meer bewondering, maar dan heel anders gericht dan voor de Franse keizer, koesterde koning Willem III voor diens beeldschone Spaanse gemalin, een toen omstreeks vijfentwintigjarige gravin van enigszins onduidelijke afstamming. Koningin Sophie, altijd geneigd het plat vloerse in de motivaties van haar ko ninklijke echtgenoot naar voren te bren gen, had nog een andere verklaring voor diens vriendschappelijke gevoelens ~ten opzichte van Frankrijk. Zij gaf die onder meer weer in een brief aan een vriendin: „De vrouwen in wier netten de koning verstrikt is, hebben hem zo totaal ver franst dat de ministers de grootste moei te hebben zijn goedkeuring te krijgen voor het nemen van militaire voorzorgs maatregelen tegen een eventuele aanval. Die vrouwen zijn een machtig wapen in de handen van wie hen gebruikt". In modernere tijden zou men de amoureu ze activiteiten van Willem III een 'vei ligheidsrisico' hebben genoemd. Behalve dat ze een veiligheidsrisico wa ren zouden de escapades van de koning ook het voortbestaan van de dynastie in gevaar brengen. Toen kroonprins Wil lem, de oudste zoon van Willem III en koningin Sophie, zijn voorkeur voor Anna Mathilde (Matti) gravin van Lim burg Stirum als zijn toekomstige echtge note kenbaar maakte liet de koning geen middel onbeproefd om de prins daarvan af te brengen. Eerst was de gravin was niet hooggebo ren genoeg en toen de Staten-Generaal dat wel door de vingers wilden zien, gooide de koning het op het feit dat zijn zoon aanzienlijke (speel)schulden had. Die zouden weliswaar door een nationa le huwelijksgift kunnen worden gladge streken, maar Willem III was niet te ver murwen. Daarbij kwam nog dat prins Alexander, de elf jaar jongere broer van de kroonprins, niet voor nakomelingen zou zorgen. In Haagse kringen werd voor zeker aangenomen dat Alexander 'van andere onnatuur' was. Over de werkelijke reden van de hard nekkige weigering van Willem III doen sindsdien talrijke verhalen de ronde. Eén van de waarschijnlijkste is dat de koning hierdoor bloedschande voor kwam. In zijn vroegere leven, juist in de tijd van zijn scheiding van Sophie (rond 1853), trad hij vaak op met Julie Barre, de moeder van Mattie. Samen werden zij toen vaak in het uitgaansleven van die dagen gezien... Volgens zijn biograaf J.G. Kikkert is het Willems noodlot geweest, dat hij in de verkeerde tijd leefde èn in hel verkeerde land. Als 18e-eeuwse 'Landesvater' in FOTO: SP één der vele Duitse staatjes vóór de tijd van Napoleon, had hij uiterst geslaagd kunnen zijn. Zijn optreden kon even minzaam als indrukwekkend uitvallen. Zijn sterke punten lagen daar. waar men deze op die plaatsen en in die periode gaarne zag. Willem bezat veel gevoel voor vorstelijk decorum, dat belangrijker schijnt te moeten zijn naarmate het aantal inwo ners en het beheerste oppervlak geringer is. Hij was een bedrijvig uitreiker van onderscheidingen en hield zorgvuldig toezicht op de naleving van de gebruike lijke vormen. Zo stelde hij het dragen van ambtsketens voor burgemeesters verplicht... Wellicht, schrijft Kikkert, zou Willem ook beter tot ontwikkeling zijn gekomen in latere tijd, hoe ongërijmd dat op het eerste gezicht lijkt. In een eeuw van foto, film cn televisie zou hij zijn uiterlijke kwaliteiten tot op gevorderde leeftijd hebben kunnen uitbuiten: een grote, rechte, rijzige koning met reeksen deco raties op de brede mannenborst, met een fraaie diepe stem, die gevoelige dingen tot het volk zegt. In een tijd waarin voor staatshoofden uiterlijk en presentatie be langrijker zijn geworden dan inhoud, zou koning Willem III, voorzien van be kwame adviseurs, een uiterst populaire koning hebben kunnen zijn... WESSEL POST J.G. Kikkert. Koning Willem III 1817- 1890 Biografie. Uitgeverij Het Spectrum BV, Utrecht. Prijs 59,90. VASHINGTON - De loopbaan 'an de Amerika's minister van bui- enlandse zaken James (zeg maar im) Baker is niet los te zien van Ie carrière van zijn hartsvriend se- lert 35 jaar: George Bush. Al in de aren vijftig stonden de twee als luo op de tennisbaan van de elitai- e Houston Country Club in exas. )e jonge James Baker was in Houston dvocaat in het prestigieuze familiekan- oor Baker and Botts en George Bush fas ter plaatse met ouderlijk kapitaal en olieboorderij begonnen. Beiden wa- en opgegroeid in een beschermde omge- ing van Amerikaanse aristocratie, met Irenge vaders, de best mogelijke univer- itairc opleidingen (Princeton voor Ba- er, Yale voor Bush) en met beginselen an prestatie, eerlijkheid en 'noblesse iblige' hoog in het vaandel. 'eggy Noonan, ooit speechschrijfster oor Ronald Reagan, omschrijft het duo laker-Bush als „van die lange slanke liekc kerels, zo heet als een pistool en net een ambitie die als een ijzeren staaf lit hun schedel steekt. Maar ze proberen leeds om het niet te laten zien. Het is laai met een tennishoes er omheen", laast de overeenkomsten in hun jeugd faren er echter ook belangrijke verschil- ?n, welke ieders specifieke persoonlijk- icid mede verklaren. lush groeide op in het deftige New Eng- ind, het noordoosten van de VS, en intwikkelde daardoor juist een romanti- che hang naar de wild west-sfeer van Texas. Baker kwam uit een Texaans pa- riciersgeslacht met nog meer en nog ouder' kapitaal, en voelde al vroeg dat ijn natuurlijke omgeving meer de ge- cstigde orde aan de Amerikaanse oost- ust was. lush, nu 66 jaar, had in de Tweede We reldoorlog als piloot in Europa gevoch ten. Baker.(61) was nog te jong om die ingrijpende ervaring op te doen. George Bush is een emotionele man. terwijl Jim Baker met zijn stalen blik en stijve li chaam niet goed in staat is passie of ont roering te laten blijken. De lach van Bush is van nature en de lach van Baker is een moeizaam grimas. Dat wil niet zeggen tfat Baker geen char me heeft. Integendeel, de diplomatieke prestaties die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken in de Golfcrisis ten beste geeft zijn goeddeels het resul taat van een persoonlijke en en aantrek kelijke stijl. Zijn adel is een cocktail van ernst, overtuigingskracht, loyaliteit, dansschoolmanieren, on-Amerikaans móóie kostuums en - in de persoonlijke ontmoeting - een spoor van verlegen heid. Jim Bakers intelligentie is die van een berekenend pragmaticus. Hij is niet de typische intellectueel of erudiet, maar is wel leergierig en slim. „Hij kiest voor een bepaald beleid op basis van de vraag wat haalbaar is, wat in het Amerikaanse belang is, wat goed is voor president Bush en wat goed is voor James Baker de Derde", zegt een naaste medewerker van de minister. Die ambitie die Baker uitstraalt is iets wat zijn vriend George Bush maar al te goed herkent en kan waarderen. Binnen het Witte Huis of aan de telefoon tussen Oval Office en State Department heeft het duo een omgangswijze die wordt ge kenmerkt door plagerige rivaliteit en grappen. Als Baker een negatieve beoor deling krijgt in een krant, kan Bush zijn plezier niet verbergen in reacties als: „Je haalt ons gemiddelde opnieuw naar be neden, jongen." Als er weer eens een buitenlands staats hoofd zijn opwachting maakt om Bush om financiële of militaire hulp te vra gen, belt de president zijn minister met de woorden: „Jimmy, jij moet hem ver Jim Baker en George Bush, een illuster duo in het Witte Huis. tellen dat we geen geld hebben. Iemand teleurstellen is het vuile werk. Daar ben jij voor. Ik ben president, ik doe alleen de mooie dingen". Beiden genieten daarbij van hun macht, zonder erdoor geobsedeerd te worden. „Ze hebben soms iets van kwajongens, met de wereld als hun speeltuin", weet een ingewijde in het Witte Huis. Maar hun politieke instinct en persoonlijke achtergrond staan gelijk garant voor het volle besef van hun verantwoordelijk heid en van de gevolgen van hun beslui ten voor tallozen in de hele wereld. Jim Baker is door Bush in de politiek ge trokken toen de huidige president in de late jaren zestig vanuit de lokale Texaan- se politiek een gooi deed naar een Se naatszetel in Washington. Jim werd toen campagneleider voor George en het re sultaat was een fiasco. Maar Baker had toen al de sterke indruk dat het stembus- verlies meer aan de beperkte aantrek kingskracht van de kandidaat lag dan aan de werkwijze van diens campagne manager. Het is echter niet alleen de politiek die de twee bindt. Beiden hebben op het persoonlijke vlak een groot verlies gele den. Bakers vroüw Mary stierf jaren ge leden aan kanker en liet een man en vier kleine kinderen achter. George en Barba ra Bush moesten ooit hun driejarig dochtertje Robin begraven, die aan leu kemie was overleden. In 1980 won Ronald Reagan de race om het Witte Huis, George Bush werd vice- president en voor Jim Baker begon een loopbaan in de staf van het Witte Huis. In 1985 maakte hij de overstap naar het ministerschap van financiën. Dat was Baker een eerste gelegenheid om zich als politieke sleutelfiguur en beleidsmaker te manifesteren, in plaats van als 'dienaar'. Hoewel Baker en zijn tweede vrouw Su san inzagen dat het nog te vroeg was zelf een gooi te doen naar het Witte Huis, had Jim het in 1989 moeilijk met het verzoek van George Bush om hem op nieuw te dienen als campagne-leider. Maar vriendschap verplicht en de tan dem Bush-Baker verpletterde de Demo craat Michael Dukakis met gemak. Ba ker slaagde er gedurende de verkiezings race met name in Bush te bevrijden van diens imago ëen 'doetje' te zijn. Bakers beloning was de belangrijkste kabinet- spost, die van Buitenlandse Zaken. Dat is een ideaal platform om straks een gooi te doen naar het allerhoogste ambt. Sommige politieke analisten in de VS zetten er hun vraagtekens bij dat twee goede vrienden de architecten zijn van een buitenlands beleid dat verder nau welijks door anderen kan worden bein- vloed of op de proef gesteld. De Baker- Bush-connectie is zo hecht en de overige stafleden onderwerpen zich zozeer aan hun autoriteit dat foutieve beslissingen, als gevolg van wat wetenschappers 'groepsdenken' noemen, op den duur onvermijdelijk lijken. Stafchef John Sununu is een fanatiek verdediger van de president en heeft zo als iemand ooit schreef „de geestelijke onafhankelijkheid van een herders hond". De technocraten Dick Cheney (minister van defensie), veiligheidsadvi seur Brent Scawcroft en voorzitter van de militaire chefs van staven Colin Po well zouden evenmin weerwerk geven. Zo zou het besluit van Baker naar Bagh dad te sturen om Saddam Husayn toe te spreken volgens veel waarnemers de ris kante uitkomst zijn van een snel en spontaan 'een-tweetje', dat onvoldoende is doorgesproken in een wijdere kring van sparringpartners. Bush wekte met zijn aankondiging de indruk als zou het Witte Huis bereid zijn tot een 'deal' met Saddam Husayn en dat kan onbedoelde strategische en politieke winst opleveren voor Irak. Er zijn meer voorbeelden waar de per soonlijke diplomatie van het duo heeft gefaald. Zo werd Bakers poging een vre desplan voor het Midden-Oosten door te drukken een falikante mislukking. Ame rika kon ook slechts een volgzame rol spelen in de ontwikkeling in Oost-Euro pa en Duitsland. De VS waren, mede als gevolg van een economiche recessie, naar de rand van het wereldgebeuren ge schoven en Bush noch Baker hadden een samenhangende visie op de functie van Amerika in het post Koude-Oorlogstijd- perk. Het was politiek instinct op grond waar van het vriendenpaar meteen naar de Iraakse inval in Kuwayt begreep dat hier een unieke kans lag voor Amerika om zich een nieuwe leidersrol in de wereld toe te eigenen. Met gretigheid hebben de twee hun kwaliteiten daarvoor ingezet. Zo gretig dat zij hun eigen Amerikaanse bevolking volgens velen onvoldoende hebben geïnspireerd om bloed te willen vergieten. Indien de Golfcrisis voor Amerika goed afloopt, zal Jim Baker er net zoveel eer van krijgen als president Bush, die in 1992 ongetwijfeld zal dingen naar een tweede termijn in het Witte Huis. Ge ruchten gaan dat George zijn vriend Jim dan vice-president wil maken ter ver vanging van Dan Quayle en om Baker de schaduw te gunnen, waarin deze zijn eigen campagne kan ontwerpen voor de strijd om het presidentschap van de Ver enigde Staten in 1996. MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25