„Natuurlijk moeten er meer vrouwelijke rechters komen" M'n kwaal ben ik niet kwijt, maar ik voel me zo getroost ADVOCATE GABI VAN DRIEM KRIJGT PRIJS VAN OPZIJ: CcidóG Gouocuit De Amsterdamse advocate Gabi van Driem (39) krijgt op 14 december de Harriet Freezerring. Een prijs die het feministische maandblad Opzij jaarlijks uitreikt aan een vrouw die zich heeft ingezet voor emancipatie. Van Driem vestigde zich in 1981 als eerste feministische advocaat in Nederland en schopte sindsdien via proefprocessen heel wat mannelijke heilige huisjes omver. Zo eiste ze als eerste een straatverbod tegen een man die zijn ex-vrouw lastig viel. Ook zette ze zich in voor de slachtoffers van dr. Finkensieper die in kort geding geld van hem eisten. En de laatste tijd is ze intensief bezig met arbeidsrecht. Haar jongste overwinning is een uitspraak van het Europese Hof, die werkgevers verbiedt vrouwen te ontslaan omdat ze zwanger zijn. ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 24 Gabi van Driem, winnares van de Harriet Freezerring: „Ik vind dat er een soort bonus gegeven moet worden aan werkgevers die zwangere vrouwen in dienst nemen". FOTO: DIJKSTRA AMSTERDAM - De weg die Gaby van Driem heeft afgelegd om 'feministisch advocaat' te worden, was-niet gepland. „Bewust rechten gaan studeren? Helemaal niet. Ik vond ook niets aan die studie. Die studie kreeg pas betekenis toen ik één van de oprichters van de rechtswinkel in Amsterdam was, in 1971". Langzamerhand stortte Van Driem zich in het vrouwenwerk: Eva bijt door. de Stichting Vrouwen Gezondheidscentrum en Vrouwen tegen verkrachting. „Vanuit het vrouwenvormingswerk ben ik in de advocatuur terecht gekomen. Het was voor mij een hele logische stap, ik ver baasde me er ook over dat er op dit ge bied niets specifieks was. Voor mij was ook al meteen duidelijk dat ik de sociale advocatuur in wilde. Niet bij een groot, commercieel kantoor; dat lag absoluut niet in de lijn". Dus vestigde Gabi van Driem zich als zelfstandig feministisch advocaat. En nog geen maand later had ze de eerste grote zaak te pakken. „Tegen een keu ringsarts die z'n handen niet thuis kon houden. Meteen bleek al hoezeer er be hoefte was aan een advocaat die zich specifiek op vrouwen richt, die door een bepaalde bril naar de zaken kijkt. Door mijn ervaringen in de vrouwenbeweging wist ik dat bij vrouwen bepaalde dingen spelen die je pas naar boven kunt krij gen als je ze los weet te weken. Een goed voorbeeld daarvan zijn de straatverbo den. Ontzettend veel vrouwen liepen rond met problemen met hun ex-man maar durfden daar niet over te praten. Werden 's nachts uit bed gebeld, lieten hun man tóch elke keer weer binnen... Er lag heel lang een taboe op". Ordemaatregel Toen Van Driem een dergelijke zaak on der handen kreeg, besloot ze bij de Am sterdamse rechtbankpresident een orde maatregel te eisen, sindsdien bekend on der de term 'straatverbod'. „Er staat in de wet dat je een ordemaatregel kunt ei sen. Het was een keer eerder voorgeko men dat zo'n maatregel werd opgelegd, namelijk in een zaak van een maat schappelijk werkster die lastiggevallen werd door een cliént. Maar in de rela tiesfeer was hel nog niet eerder ge beurd". De komst van iemand met weinig ont zag voor mannelijke heilige huisjes wek te aanvankelijk bevreemding en soms ir ritatie. „In het begin stonden ze wel even te kijken, ja. Er zijn best veel weer standen geweest, ook bij collega's. Ik overlegde tijdens rechtszaken bij voor beeld dingen die anderen nooit overleg den. Zoals, in zaken van seksueel ge weld. onderzoeken naar de beleving van slachtoffers van seksueel geweld. Geluk kig is er heel wat veranderd in de rech terlijke macht. Maar er is nog steeds be hoefte aan rechters die hun nek uil dur ven te steken om via de Hoge Raad rechtspraak uit te lokken. Ook vrouwe lijke rechters, ja. Natuurlijk moeten er meer vrouwelijke rechters komen. Maar dan wel vrouwen die wat hebben meege maakt; een achtergrond in de vrouwen beweging hebben". Zwanger Dé laatste jaren houdt Van Driem zich steeds meer bezig met gezondheids- en arbeidsrecht. Familierecht heeft zé doel bewust een beetje achter zich gelaten. Onlangs nog boekte ze succes door een zaak te winnen die grote gevolgen kan hebben. Het Europese Hof heeft kort ge leden namelijk uitgesproken dat een vrouw niet ontslagen of een baan gewei gerd kan worden vanwege het feit dat ze zwanger is. „Die zaak speelde al negen jaar. Zo oud is nu ook het kind waarvan mijn cliénte destijds zwanger was", zegt Van Driem. „Het Europees Hof heeft in feite gezegd dat niet aannemen of ont slaan wegens zwangerschap directe dis criminatie is en dat er geen rechtvaardi gingsgrond voor kan zijn. Kort gezegd: geen smoesjes meer verzinnen". Nu is Van Driem bezig met een vrouw die tijdens haar proeftijd werd ontslagen omdat ze zwanger was. „Dat kan ge woon omdat er een lacune in de wet zit". De Amsterdamse advocate voelt er wel voor om, met de recente uitspraak van het Europees Hof in de hand, de discussie over deze kweStie eens aan te zwengelen. „Het is natuurlijk $en pro bleem voor werkgevers, die zitten met de gebakken peren als ze een zwangere vrouw aannemen. En praktisch gezien is dat niet zo vreemd. Kijk, mijn oudste dochter is nu ziek. Ik kan daar gemakke lijk een mouw aan passen. Maar een he leboel vrouwen hebben op het moment dat-hun kind ziek wordt geen andere keus dan zichzelf ziek te melden. Maar het moet toch mogelijk zijn om mét kleine kinderen carrière te maken? Ik vind dat er een soort bonus gegeven moet worden aan werkgevers die zwan gere vrouwen in dienst nemen. Net zoals ja. het is misschien een vervelende ver gelijking. dat nu gebeurt met het in dienst nemen van minder valide ar beidskrachten. Of dat vernederend is voor vrouwen? Nee, ik vind van niet. En wat ik in elk geval vind is dat daar maar eens een discussie over geopend moet worden". Structureel De winnares van de Harriët Freezerring werkt vanuit de gedachte dat het recht vrouwvriendelijker moet worden. „Ik heb heel erg geleerd dat je moet probe ren zaken aan te pakken die structureel liggen". Vandaar dus de proefprocessen, die ze veelal voert met steun van het proefprocessenfonds Rechtenvrouw. Heeft ze het gevoel dat ze iets- bereikt heeft in de negen en een half jaar dat ze bezig is? „Nou nee, ik heb niet het ge voel dat we nu al zo verschrikkelijk ver zijn. Daarvoor is die tijd echt te kort ge weest. De discriminatie is wel uit de wet gehaald, maar alleen de discriminatie die er duimendik bovenop ligt. Er zal nog veel moeten gebeurenvoor .het recht vrouwvriendelijker is. Een wet die gelijk is voor mannen en vrouwen klopt ftiet. De posities van mannen en vrouwen zijn namelijk wezenlijk verschillend. Seksueel geweld is daarvan wel het meest duidelijke voorbeeld. Als vrouw kun je nog steeds niet alleen door het bos lopen zonder het risico te lopen door iemand aangerand te worden. Pro beer achteraf dan maar eens te bewijzen wat zich tussen jou en de dader heeft af gespeeld. Dat is iets waar vrouwen nog steeds mee zitten. Omkering van de be wijslast is iets dat in het strafrecht nooit bereikt zal worden, maar er kan wel iets gedaan worden aan de positie van het slachtoffer in het strafproces. Die kan veel sterker zijn. Kijk maar naar de Ver enigde Staten, daar kan een slachtoffer een actieve rol in het strafproces spelen. Door zelf getuigen op te roepen, bijvoor beeld". Finkensieper Van Driem verdedigt ook slachtoffers van seksueel geweld in de geruchtma kende zaak Finkensieper. Namens vier slachtoffers eiste ze eind vorig jaar voor uitlopend op de strafzaak in een kort ge ding schadevergoeding van de voormali ge directeur/geneesheer van de Hel dringstichtingen in Zetten. Die schade vergoeding werd deels toegewezen, het geen de raadsman van Finkensieper aan greep om te stellen dat door dat kort ge ding geen eerlijk proces meer mogelijk was. „Onzin", reageert Van Driem met een. „Er zijn vreselijk veel zaken waarin voorafgaande aan het strafproces een kort geding gevoerd wordt, dat is hele maal geen uitzondering. „Er wordt nu gezegd dat hel proces niet deugde, maar voor wie alle verklaringen kent, is het onmogelijk te geloven dat hij onschuldig is. Lang niet alle verklaringen zijn be sproken op de rechtszitting. Er liggen nog zoveel verklaringen die nooit ii publiciteit zijn gekomen. Eén van mijn cliéntes is een vrouw die nooit alleen de deur uitdurfl, nooit alleen onder de dou che durft, alleen nog maar met dieren omgaat omdat ze niet meer met mensen om kan gaan... Maar ja, moet je dat soort dingen in de publiciteit gooien" Daarmee maak je alleen maar meer ka pot". FRANCISCA MULLER In Olburgen wrijft de horeca zich de handen: Dora Visser trekt meer en meer gelovigen naar haar graf. Een eeuw na haar dood is de Achterhoekse vrouw die 'de wondetekenen des Heren' in haar lichaam schijnt te hebben gedragen opnieuw trekpleister. We gingen op onderzoek, samen met een vurige vereerster van Dora. OLBURGEN - In een bocht van de rivier de IJsel, bijna afgeklemd van de buitenwereld gaat Olburgen schuil. Daar op het katholieke kerkhof liggen de resten van Dora Visser, van wie getuigd wordt dat ze 'de wondetekenen des Heeren' heeft gedragen en aan wie de 74-ja- rige Marie Finkenflügel veel te danken zegt te hebben. Wat haar betreft mag de paus Dora vandaag nog zalig en of heilig verklaren. „Ik zit in de stichting die bezig is om Dora zalig te laten verklaren. Dat zal zeker een keer gebeuren, al zal ik het zelf waarschijnlijk niet meer meemaken". Enkele jaren terug heeft ze Dora's graf op eigen kosten laten opknappen. Niet omdat ze zoveel 'centen' heeft. Ze is weliswaar van adel („mijn vader was ba ron") maar geld was er niet. „Het graf lag er zo verwaarloosd bij. Ik heb een steen gekocht, net zo'n soon als bij m'n ouders. Met permissie van de pastoor". Door de spijlen van het hek wijst Annie naar Hel Graf. „Het ligt er mooi bij hè. Er is nu toevallig niemand, maar dat is heel verschillend. De jongen die het gras maait vertelde me laatst dat hij op één morgen veertig mensen .geteld had. Ze kwamen allemaal voor Dora Visser". Gendringen Alvorens het kerkhof te betreden bezoe ken we Annie Gieling, de penningmees- tcres van de stichting Vrienden van Dora Visser. Op tafel ligt een opengesla gen kopie van het boek waarin een ande re Oldcnburgse pastoor, ene Kerkhoff, DE ZALIGVERKLARING VAN DE WONDERBARE DORA VISSER VAN OLBURGEN 55 Marie Finkenflügel Vosch van Avesaet bij het graf van Dora Visser. honderd jaar geleden het onthutsende le ven van Dora heeft beschreven. „Dit boek heeft mij overtuigd," zegt Annie beslist. „Ik lees er elke dag in. Prachtig. Als je dit leest kun je niet anders dan ge loven dat Dora Visser een gestigmati seerde was, iemand die 33 jaar lang de wondetekenen van Onze Lieve Heer in haar lichaam heeft gehad. Dus net zo lang als Christus oud is geworden. En wat hééft dat mens geleden. Lijden dat ze aan Hem opdroeg, om de beledigin gen die Hem werden aangedaan hier op aarde". Dora wordt in 1819 geboren in Gendrin gen, vlak bij de Duitse grens, als middel ste van negen kinderen in een dagloners- gezin. Armoe troef. Op haar elfde jaar, tijdens haar eerste dienstje buitenshuis, krijgt ze een trap van een koe tegen een been. Dan al begint haar lijdensweg. Volgens pastoor Kerkhoff ontving Dora de stigmata op vrijdag 1 december 1843. Onomstotelijk Ze was toen 25 jaar en woonde nog thuis in Gendringen. „In den nacht van don- FOTO: A B HAKEBOOM derdag op vrijdag kon zij niet slapen we gens den hevigen pijn in haar hoofd. Te middernacht scheen het alsof zij een oogenblik insluimerde. Daarna ontwa kende stak het haar zo hevig rondom het hoofd dat zij meende, dat er spelden in het hoofdkussen zaten. Tevens gevoelde zij. dat haar vochtigheid over het aange zicht liep en dat het haar rondom haar hoofd nat was. Zij droogde dit af, doch dit afloopen van die vochtigheid bleef aanhouden. Des morgens, toen zij wilde opstaan zag zij, dat alles vol bloed zat. Rondom haar hoofd was een krans, ter breedte van twee vingers, die door bloed nat geworden was. zoo zelfs dat het bloed geheel door haar witten muts ge trokken was en alzoo eene bloedige krans vormde rondom haar hoofd". Voor de twee vrouwen is het wonder on omstotelijk. zoals anderhalve eeuw gele den voor het gros van katholiek Gen dringen. Maar niet voor de Duitse arts dr. Buninghausen. In 1844, een jaar na de eerste wonderbare verhalen, bezoekt hij Dora bij moeder thuis. In de Ge- meinnützinger Anzeiger, een naburige Duitse krant, doet hij er verslag van. Dora is een bedriegster. Haar wonden zijn volgens hem veroorzaakt door Spaanse vliegenzalf die Dora's moeder zelf bij een arts heeft gehaald. Met dit verhaal schopt dokter Büning- hausen tegen het zere been van zijn Gendringse collega Te Welscher, Dora's huisarts. Deze organiseert 'een onpartij dig onderzoek' in het bijzijn van meneer pastoor en 'vele andere getuigen'. De door hem aangezochte burgemeester Van Woelderen, een protestant, wil er niets mee te maken hebben en weigert er bij te zijn. Dokter Te Welscher zet door. Hij wikkelt Dora's rechterhand in een witlinnen doek, bindt de doek onder de arm vast, hecht ten overvloede doek en windsels vast met naald en garen, en zet op het hele verband verscheidene zegels met twee stempels. Vervolgens laat hij Dora enkele dagen en nachten bewaken. De volgende vrijdag geschiedt opnieuw het wonder, althans volgens de beschrij ving van de pastoor. „Wijl nu de bezege ling als ongeschonden werd erkend, maakte men nu windsels en doek van hare regterhand los en ziet, nu vond men onder de bezegeling van de regter hand een even zoo schoon, ja tenminste zoo schoon hoog opgezwollen bloedach- tig kruisteeken als op de linkerhand..". De omstanders waren 'innig getroffen' en ten volle overtuigd. Dokter Te Wel scher. zoals uit zijn weerwoord in de Ge- meinnutzinger Anzeiger blijkt, bevestigt Dora's spontane bloedingen aan handen, voeten en borst (in de vorm van krui sen) en ook 'een kransvormige bloeding aan het hoofd'. Na de nodige verwikkelingen met de bis schop die hem om zijn gepraktizeerde geloof in Dora's wonderlijke gaven weg promoveerde nam de pastoor haar (op een platte wagen) mee naar het Groning se Kloosterburen, samen met haar jonge re zuster die als huishoudster bij hem optrad. De laatste vier jaar van haar le ven bracht Dora door in Olburgen al waar Kerkhoff tot pastoor was benoemd. Na haar dood in 1876 schreef hij haar levensverhaal. Waarom? De pastoor zelf: „Meermalen is mij de bemerking ge maakt dat men het van mij als plicht be schouwde nauwkeurig aanteekening te houden van alles, wat ik bij of omtrent Dorothea Visser van Gendringen als ge stigmatiseerde zou opmerken. Zij ver toonde de wondetekenen zoals gezegd 33 jaar lang. Aanvankelijk een jaar lang elke vrijdag en daarna drie dagen per jaar: Goede Vrijdag. Kruisvinding en Kruisverheffing". Lourdes Ik vraag Annie of ze van Olburgen een soort Lourdes wil maken. „Nou liever geen Lourdes, met al die commerciële toestanden en zo. Onze doelstelling is ei genlijk dat ze zalig verklaard wordt en op den duur misschien heilig". „Er zijn nu al bezoekers die zeggen: m'n kwaal ben ik niet kwijt, maar ik voel me zo getroost. Kijk, en dat is toch ook heel wat waard. Dat je weer de hoop hebt om verder te leven. Dat zeggen de mensen altijd: als wij gebeden hebben bij het graf. dan gaan we zo gesterkt weer weg. En dan kan een ander wel zeggen: dat is inbeelding, maar ze hebben dat toch maar meegekregen. Ik bedoel kracht om hun kruis verder te dragen". De journalist Bert Kerkhoffs weet al 25 jaar van het bestaan Dora Visser. Hij is bezig met een boek over haar. Bij zijn speurwerk zijn hem 'wonder baarlijke dingen' overkomen. Zo trof hij, verborgen in de kaft van het dagboek, een opdracht van pastoor Kerkhoff" aan 'vinder dezer aanteekeningen' om het 'merkwaardig en wonderdadig leven van de gestigmatiseerde Dorothea Visser' be kend te maken. „Ik beschouwde dat als een opdracht aan mij persoonlijk. Als een morele verplichting. Ik etaleer dat leven in mijn boek. Ik doe er geen jus bij, ik doe er geen jus af. Laat de mensen zelf maar oordelen". Hoe denkt kardinaal Simonis over de aankomende cultus rond Dora? Kerkhoffs laat me een brief lezen van hulpbisschop monseigneur Jan de Kok, waarin deze schrijft dat de kardinaal hem vraagt om de stichting zijn aartsbis schoppelijke zegen te geven. „Heel posi tief dus". Bij de deur laat hij het woordje wonder baar nog een paar maal vallen. „Jij kijkt er misschien heel anders tegen aan. Het is waar, je kunt met eenzelfde tegenargu- mentatie ook een boek schrijven, waarin je aantoont dat Dora een bedriegster was. Maar dan vraag ik me wel af, waar om? Want ze heeft er nooit een cent voor gevraagd. Hoe armoedig ze ook leefde, ze heeft nooit, althans uiterst zeldzaam, iets willen of durven aanne men van haar bezoekers". HOMME KROL

Leidse Courant | 1990 | | pagina 24