Mozart compleet op CD is )hilips prestigeproject ïleidóe Qowumt jé Madonna en The Rolling Stones bij de BBC Jack Spijkerman verwijdert corpsballen [JNST/RTY ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 19 erren MCW in actie ;en dierproeven STERDAM Het team van de tv-serie Me- h Centrum West springt komende zaterdag e bres voor de proefdieren die worden ge- 'ct in de cosmetische industrie. De tv-ster- die zelf overigens veelvuldig worden ge- ninkt, bezoeken die dag een manifestatie op lam in Amsterdam gericht tegen dierproe- voor cosmetica. De manifestatie maakt on- leel uit van een internationale campagne op Werelddierendag (4 oktober) is begon- Doel van de campagne is twee miljoen dtekeningen te verzamelen die te zijner tijd den aangeboden aan het Europees Parle- it. Het is de bedoeling dat de sterren van lisch Centrum West zaterdag hun handteke- onder de petitie plaatsen. Andere tv-per- ilijkheden komen zaterdag eveneens naar )am. Hier en Nu bij gijzelaars in Baghdad HILVERSUM In NCRV's Hier en Nu-tv is maandag avond een bijdrage te zien van correspondent Frans Nijhoff in Baghdad over de Nederlandse gijzelaars die daar dan op het punt van vertrekken staan. Verder aandacht voor de berg aan plannen om de files te lijf te gaan. Van die plannen komt tot nu toe weinig terecht. Maandag vergadert de Kamer over de nieuwste voorstellen van minister Maij. Naar aanlei ding van drie jaar Intifadah in de door Israël bezette gebieden een reportage over hoe die op stand het leven van Palestijnse kinderen beïnvloedt. Carnavalsvereniging wint proces om 'Prijs je rijk'-auto studio werd die mededeling nog eens her haald. In de studio werd het betrokken lid uit het publiek gehaald voor daadwerkelijke deel neming aan 'Prijs je rijk'. Hij won twee prij zen. Een auto van ruim vijftienduizend gul den en een fruitschaal van driehonderd gul den. De man weigerde echter de Lada af te DEN HAAG/ZWOLLE- Carnavalsvereni ging De Sassenpoorters in Zwolle heeft steun gekregen van de Hoge Raad in haar strijd om de auto die in 1986 door een van haar leden werd gewonnen in de 'Prijs je rijk-show' van de AVRO. Het verenigings lid wilde de auto, een Lada Samara van ruim vijftienduizend gulden, niet aan De Sassenpoorters afgeven omdat daarover geen bindende afspraken zouden zijn ge maakt. De vereniging heeft dit altijd bestre- De Sassenpoorters reisden op 7 juli 1986, de dag van de opname, met een gezelschap van 22 personen af naar de studio. Volgens de vereniging was op 14 juni tijdens een fèesta- vond afgesproken dat eventueel bij de quiz te winnen prijzen zouden toevallen aan De Sassenpoorters. Tijdens de bustocht naar de staan Daarop toog de vereniging naar de rechter, die de man gelijk gaf, omdat niet duidelijk was of hij op de hoogte was van de afspraak. In hoger beroep voor het Arn hemse gerechtshof bleek dat de man wel de gelijk aanwezig was geweest toen werd af gesproken dat de prijzen naar de vereniging gingen. Hij werd veroordeeld de prijs in te leveren. Het verenigingslid klaagde over deze uitspraak bij de Hoge Raad Die ver wierp zijn beroep om formele redenen, zo dat de uitspraak van het Arnhemse hof in stand blijft. Krönungsmesse in Elandstraatkerk DEN HAAG In de r.k. kerk van de O.L.Vr. Onbevlekte Ontvangenis aan de Elandstraat in Den Haag wordt in de kerstnacht (24 dec.) tij dens de nachtmis, die om 24.00 uur begint, de Krönungsmesse van W.A. Mozart uitgevoerd met solisten, koor (gemeng parochieel koor Can tate Domino) en orkest. Behalve deze mis worden gezongen de vaste Gregoriaanse gezangen en enige lie deren en motetten van o.a. Monte verdi, Ecard, A. Adam Uitvoeren den zijn: Ella Dijkhuizen, sopraan, Frida van Engelenburg, alt, Ries Lindhout, tenor en Bert van der Kamp, bas. Het geheel staat onder leiding van Karei Smagge. Radio Utrecht daagt STER voor de rechter UTRECHT De regionale omroep Radio Utrecht (RU) spant een kort geding aan tegen de STER omdat die weigert om reclamespotjes voor het radiostation uit te zenden. Radio Utrecht wilde via de STER een breed publiek informeren over het feit dat het station per 1 januari een dagvullend programma gaat bren gen. Volgens het radiostation wil de STER de spotjes echter niet uitzenden omdat ze RU min of meer als concurrent beschouwt. Het radiosta tion ziet zichzelf echter niet als concurrent van het publieke bestel maar als onderdeel daarvan „Het is onaanvaardbaar dat de STER, die een monopoliepositie bekleedt, eën publieke orgaoi- satie als Radio Utrecht uitsluit", aldus de regio nale omroep. Het geding zal waarschijnlijk in de loop van volgende week dienen voor de pre sident van de rechtbank in Amsterdam. \|)EN HAAG De reactie de platenhandelaar ireekt boekdelen. „We adden nooit verwacht it we ooit één exemplaar in de complete Mozart- ditie zouden verkopen, laar we hebben er nu al ijf reserveringen voor". Iet omvangrijke Mozart- iroject van Philips, 200 m iur Mozart-muziek op CD, rekt meer belangstelling in verwacht. Ms straks na voltooiing van hel project alle CD's naast el- haar op de plank staan, nemen ze twee en een halve meter plank in beslag. Twintig kilo muziek, een rijk bezit, waar- nor de liefhebbers een inte- fenprijs van bijna vierduizend het ogenblik ■rschijnen maandelijks lleveringen van een mvangrijk en nu al wereldberoemd project: lie werken van Volfgang Amadeus fozart op CD. Veel werk i speciaal voor deze itgave opnieuw, of soms ilfs voor het eerst, igenomen door artiesten ran wereldnaam. Een intal werken is zelfs nog looit in een concertzaal tgevoerd. Zo bevat 'The lomplete Mozart Edition' iaar liefst meer dan twee wereldpremières van roege opera's, dansen en barsen. Een liriventarisatie van een [project dat naast artistieke records, ook :en plaatsje verdient in iet Guinness Book of .ecords. gulden moeten neertellen. De 180 CD's zijn ook afzonderlijk te koop. maar dat pakt uiter aard aanzienlijk duurder uit: 4800,- om precies té zijn. Philips komt ermee in hèt Guinness Book of Records. Product manager Stef Collig- non: „Niet dat we daar groot belang aan hechten, maar in de USA gaan ze van zo n ver melding helemaal uit de bol. Dan tel je pas echt mee. Dus voor de verkoop van de serie daar, is opname in het 'grote boek' een flinke stimulans. En daar moeten we blij mee zijn, want de kosten van The Com plete Mozart Edition zijn gi gantisch". Alleen al de honoraria van de in totaal 250 solisten en van de veertien orkesten met elk ge middeld zeventig musici, vor men een indrukwekkende kostenpost. De totale financië le omvang van het project is niet bij benadering te becijfe ren. Behalve de geldelijke winst denkt Philips de winst vooral te vinden in het imma teriële vlak. Voor de beeldvor ming omtrent Philips wordt het van grote betekenis ge acht. Tien jaar Tien jaar is gewerkt aan dit omvangrijke project. De inte- kenproeedure is in mei begon nen en loopt nog tot en met eind december. Intekenaren van het eerste uur zijn inmid dels al in bezit van de tot nu toe uitgekomen 'volumes'. De 180 CD's zijn ondergebracht in 45 'volumes', elk één of meer CD's bevattend. Ze verschij nen met een gemiddeld tempo van drie per maand. Het eerste volume kwam in september jl beschikbaar. Voor de laatste Enkele van de in totaal rond 1250 uitvoerenden die betrok ken zijn bij het vastleggen van alle Mozartwerken op CD: de dirigenten Sir Neville Marriner (links) en Sir Colin Davis en de sopraan Kiri Te Kanawa. FOTO'S. PR CD's moeten zelfs nog opna men gemaakt worden Ze ko men uit in november '91. Dan is The Complete Mozart Edi tion pas echt compleet. Voor de eerste duizend inteke naren was een fraai welkomst geschenk beschikbaar, een ko pie van het manuscript van Mozarts Requiem. Deze uitga ve is weliswaar niet meer gra tis te verwerven maar nog wel te koop. De Requiem-uitgave komt overigens pas na comple tering van de editie beschik- Er is uiteraard een pilot-CD, een compilatie, beschikbaar. Stef Collignon: „Op zich niets bijzonders, maar tot onze ver bazing en verrassing is die sampler een geheel eigen le ven gaan leiden. Hij bleek al vrij kort nadat hij in samen hang met een compactotheque ('spoorboekje' om de weg te vinden in deze immense hoe veelheid muziek) voor een schappelijk vriendenprijsje op de markt kwam, een erg ge wild verzamelobject. In het toonaangevende Engelse dag blad The Guardian werd de compilatie zelfs zeer lovend besproken. De werken voor de gids-CD zijn uitgekozen door Hans Tecker, de geestelijke 'leidsman' van het project en hij bevat uitsluitend complete werken of complete delen van werken". Mozartkenner Stef G. Collignon raakte pas in juni van dit jaar bij het project betrokken. In korte tijd werk te ('groef') hij zich in. Hij is be halve product-manager ook de leider van The English Cham ber Choir and Orchestra in Leiden. Door het Mozart-pro ject is hij een echte Mozart kenner geworden. Hij heeft er inmiddels zelfs een erg goede kennis aan overgehouden, na melijk Mozart zelf. Collignon „Ik heb het gevoel dat ik Mo zart echt heb leren kennen. Voorheen wist ik van Mozart niet meer af dan van vele an dere componisten". Veel is nieuw aan het project De begeleidende teksten (bij elk volume hoort een boekje) zijn over het algemeen voor elk van de vier gebruikte ta len opnieuw geschreven. De manier waarop reclame voor The Complete Mozart Edition wordt gemaakt is ook nieuw en op onderdelen ontleend aan de pop-muziek. Zo wordt ge dacht ovèr een video-clip. De nawerking van de serie zal zich zeker nog tot het eind van deze eeuw uitstrekken. Ook de verkoop zal nog jaren voortdu ren. Ook kan het gebeuren dat tot op heden onbekende wer- ken van Mozart boven water komen. Die zullen onverwijld aan het al omvangrijke pakket worden toegevoegd. Niet echt alles dat Mozart ooit schreef is op CD vastgelegd. Stef Collignon: „We hebben gekozen voor werken waarvan vaststaat dat ze volledig van zijn hand zijn Da?'bij zijn we heel ver gegaan, tot en met een andantetje van zeventien seconden. Maar een Mozartbe- werking van Handels Messiah hebben we niet meegenomen Weer wel opgenomen is het stukje pantomimemuziek dat onder KV 446 bekend staat Voor liefhebbers en kenners is dat trouwens een stukje mu ziek dat het dichtst bij een mu zikaal 'zelfportret' van Mozart komt. Het is bekend dat Mo zart ondanks zijn beroemdheid en ondanks alle uiterlijk ver toon, in wezen een verlegen mens was. Desondanks heeft hij op dit muziekje ooit zelf pantomime gespeeld". Kop< ers Collignon: „Niet eens de grote Mozartkenners, want die heb ben veel van Mozart dat ooit op de plaat is gezet, al lang in huis. Dit soort specialisten is alleen nog geïnteresseerd in muziek die nog nooit is vastge legd. Belangstelling voor de serie bestaat voornamelijk in de categorie van klassieke-mu- ziek-minnaars, en niet uitslui tend de beter-gesitueerden on der hen. Er zijn mensen die zich veel andere zaken ontzeg gen om Mozart compleet in huis te hebben. We hoorden zelfs van iemand die het lid maatschap van twee sportver enigingen opzegde om de serie te kunnen betalen. Ook schijnt er iemand te zijn die z'n auto in de kleuren van het Mozart- project (wit en rood) heeft la ten overspuiten omdat hij z'n auto tot 'Mozartauto' wilde ombouwen". Bij het project is niet de volg orde van de beroemde Köchels Verzeichnis aangehouden. Col lignon: „Er is gekozen voor ru bricering. Aanvankelijk is wel gedacht over chronologie, maar dat idee is om artistieke redenen al vrij snel verlaten. Als luisterprogramma is de chronologische aaneenschake ling van Mozarts werken niet echt interessant. Bovendien zouden we te maken hebben gekregen met technische pro blemen. Op één en dezelfde CD zou dan muziek van zeer uiteenlopende aard hebben moeten staan Dat is onge wenst. Nu zijn per CD werken bij elkaar gezocht die tech nisch en artistiek niet al te zeer van elkaar verschillen". En wie wil weten hoe Mozart destijds dirigeerde, moet pagi na 147 t/m 203 van het com- pactotheque-boekje bij wijze van 'filmstripje' snel voorbij laten flitsen. Op die pagina's is namelijk Mozart getekend met een achtttiende eeuwse diri geerstok afgebeeld, maar dan zodanig dat de stok op elke bladzij een andere stand heeft. Als de tekeningetjes voorbij flitsen, kan men zien hoe Mo zart dirigeerde. Grapje. GÉ TOL «Schouwburgen: geen steun voor theaterhotel Almelo ILMELO Het fheaterhotel )e Hagen is geweigerd als lid I ot an de landelijke vereniging ran concertzalen en schouw- irgen. De vereniging wil met goj Ie weigering vooral proteste- IR en tegen de privatisering van et Almelose cultureel cen- Jsjj rum. De verkoop van De Ha- rcai en aan het Van der Valk- indertijd goed voor .ischudding in heel cultureel ïederland, wordt gezien als it opofferen van de cultuur in de commercie. Ook elders het land worden cultuur- 'j^j Bmpels geprivatiseerd. fen uiterst slechte ontwikke- ng waar we niets mee te ma- willen hebben", aldus di- eeteur Van Hulst van de Arn- :mse stadsschouwburg. De eremging van concertzalen schouwburgen meent dat 3iS'; iligi |e lokale overheden geld over moeten hebben voor cultuur Van Hulst: „Dat heeft ook met normen en waarden in een ge meente te maken". De vereniging heeft met de weigering De Hagen als lid in te schrijven een daad willen stellen. Ank Le Noble van het Almelose theaterhotel, dat in januari de eerste voórstellin- gen van stapel laat lopen, liet gisteren weten niet wakker te liggen van het besluit. „Er daalt geen diepe treurnis over mij". Ze zei het besluit wel jammer te vinden „omdat we best een steuntje in de rug hadden kunnen gebruiken". Le Noble verklaarde dat ze de Indruk heeft dat de vereniging veronderstelt dat er in De Ha gen vreselijke, dingen gaan ge beuren. „Maar wie bepaalt wat mooi is?". i Nieuw-Zeeland is nogal wat opschudding ontstaan over dit Jchilderij. Althans, niet over het schilderij zelf, maar over de faarde. Geheel ongevraagd betaalde de Nieuwzeelandse over heid de eigenaar van het blijkbaar waardevol beschouwde werk keer de prijs die hij vroeg. Reden: een veilinghuis vond het, ivraagd naar de prijs, dat wel waard. De gemiddelde Nieuwzee- ïnder schijnt het wat minder te vinden, al vermeldt de historie et hoeveel nou precies betaald is. Het werk stamt uit 1903, erd gemaakt door Charles F. Goldie, en heet 'Darby en Joan'. FOTO: EPA ■n 'E.T.' op Eerste Kerstdag bij de BBC. KERSTMIS MET TV-PREMIÈRE SPIELBERG-FILM E.T.' LONDEN De BBC viert zijn Kerstmis met de wereldpremière-op-televi sie van de met drie Oscars onderscheiden Ameri kaanse rolprent 'E.T.'. Deze kinderfilm voor vol wassenen over een buiten aards wezen, die door re gisseur Steven Spielberg werd gemaakt, wordt op Eerste Kerstdag op het scherm gebracht en maakt deel uit van het zesen twintig miljoen pond kos- teride Kerstpakket dat op de beide Britse nationale zenders is té zien. In totaal beleven dertig speel films hun Engelse tv-première rond de kerstdagen zoals 'The Witches Of Eastwick' met Jack Nicholson, 'Moonstruck' met Cher, 'Baby Boom' met Diana Keaton, 'Roxanne' met Steve Martin en Daryl Han nah en 'Blind Date' met Bruce Willis en Kim Basinger. Opera Maar de Britse staatsomroep brengt niet alleen speelfilms op televisie. Zo is op BBC 2 be hoorlijk wat tijd ingeruimd voor concerten waaronder re gistraties van twee van de meest succesvolle pop-arties ten van het afgelopen jaar: Madonna en The Rolling Sto nes. Maar ook de liefhebbers van klassieke muziek komen aan hun trekken. Zo is opera zanger Luciano Pavarotti een van de gasten tijdens het af- scheidsgala van dame Joan Sutherland in het Royal Opera House in Londen. De muziek van Mozart en Beethoven vindt een klankkast in de uit voeringen van de Mozart-ope- ra 'Le Nozze de Figaro' en de Beethoven-symfonieën. Wie interesse heeft in ballet kan terecht bij het Royal Ballet, die David Bintley's 'Hobson's Choice' opvoert. Op Eerste Kerstdag wordt tij dens een live-uitzending een satelliet-verbinding tot stand gebracht tussen Londen en Bahrein in Saoedi Arabië. Hierdoor kunnen familie en vrienden praten met soldaten van het Êngelse leger in de Golf. Talkshow-prins Clive James maakt ook deel uit van het gevarieerde pakket. Hij neemt op zijn geheel eigen wij ze afscheid van 1990, terwijl natuurliefhebbers een blik achter de schermen wordt ge boden bij de serie 'Trials Of Life', een werkstuk van David Attenborough. Honderdvijftig uur De BBC brengt rond de kerst dagen in totaal honderdvijftig uur eigen werk op televisie. Daartoe behoren ook vijftien nieuwe comedy-specials. Hoogtepunt vormt de lolbroe kerij rond het vertrek van mrs Thatcher uit het Londen- se Downing Street 10. Angela Thorne speelt mrs. Thatcher terwijl John Wells werd inge huurd voor de rol van haar man Dennis. 'Bergerac' keert op het scherm terug met een aflevering van speelfilmleng te, waarbij de liefhebber John Nettles weer in de huid van de inspecteur ziet kruipen. Om ook de doven- en slechthoren-, den een prettige kijk-kerst te bieden, verzorgt de Engelse te letekst honderdzeventig uur aan ondertitels. Dubbel en Dwars speelt 'Er staat een gek om de hoek'. Teksten: Jack Spijkerman en Arie van der Wulp. Regie: Fred Florusse. Muziek: Arie van der Wulp en Joop van Dijk. Ge zien op 7 december in Diligentia. Herhalingen op 8, 14, 21 en 22 de cember. In mei was het raak in Pepijn, nu in Diligentia: een grote groep leden van studenten corps Minerva in de zaal. Het schijnt de gewoonte te zijn dat die voor een galabal een voor stelling bezoeken. Drank en groepsgedrag maken de stem ming dan meestal zo jolig dat de reguliere bezoekers daar veel last van hebben In Pepijn kwam destijds zelfs een meisje het podium op om een verhaal te gaan afsteken. Jack Spijkerman van Dubbel Dwars liet het zo ver niet komen. Hij was niet voor niks leraar en begon met een stren ge toespraak. Daarna hielden de corpsballen zich redelijk rustig. Na de pauze lieten ze hun afkeuring blijken met commentaar en te hard lachen op de verkeerde momenten. Spijkerman sommeerde de sto rende elementen de zaal te verlaten en een flinke groep vertrok. Daarna bralde die nog wat door in de foyer, maar de rust keerde weer en Spij kerman bood de rest van zijn publiek een borrel na afloop aan. De resterende studenten distantieerden zich kennelijk van hun verenigingsgenoten en gedroegen zich de rest van. de voorstelling rustig. Goed opgelost, Jack Spijker man lijkt me een sympathieke man en een verlies voor het onderwijs. Dat neemt niet weg dat ik niet erg enthousiast was over zijn voorstelling. 'Er staat een gek om de hoek' is het verhaal van de man die zijn vrouw vermoordde en over zijn jeugd vertelt. Spijkerman speelt diverse familieleden, met als dieptepunt de wielren nende broer. De passages over moeder en opa hebben soms iets ontroerends, maar het ge heel heeft weinig samenhang en geeft geen duidelijk beeld van de hoofdpersoon. Tussen door worden er veel grappen gemaakt over obligate cabaret- onderwerpen: de onpersoon lijkheid van het crematorium, de arme jeugd, pis, poep, puis tjes, politiek, godsdienst, het koningshuis en sex. Spijker man probeert een variant van de De Freek de Jonge-cocktail samen te stellen, met geestig heid, gevoel, banaliteit, kolder en kritiek, maar heeft de juiste mix nog niet gevonden. DICK VAN TEYLINGEN Affiche Jan Toorop moet 15.000 gulden opbrengen AMSTERDAM Het affiche 'Delftsche Slaolie', waarmee Jan Toorop grote bekendheid verwierf, komt op 18 december bij So theby's in Amsterdam onder de hamer op een veiling van 20e eeuwse toegepaste kunst. De poster werd gedrukt door S. Lank- hout Co en heeft een geschatte waarde van 10.000 tot 15.000 gulden, aldus een bekendmaking van het veilinghuis. Toorop ontwierp het affiche in 1895 voor de Nederlandsche Olie Fabrie ken in Delft. Daarop zijn -twee gestyleerde vrouwen afgebeeld met uitzondelijke lange, uitwaaierende haren. De Nederlandse Jugendstil kreeg daardoor de bijnaam „slaolie-stijl". Op de vei ling worden ook enige posters van A.M. Cassandre aangeboden Daarbij zijn „Etoile du Nord" uit 1927 (waarde 6000 tot 8000 gul den). „Paris" uit 1935 (3000 tot 4000 gulden) en „Wagon Lits Cook" uit 1933 (6000 tot 8000 gulden). Verder maakt glas een belangrijk deel uit van de veiling. Er wonden diverse cameo-gla- zen vazen van Daum en Gallé aangeboden Itearbij is een prach tige, grote Gallé-cameo vaas uit circa 1900 met een geëtst décor van hortensia's in olijfgroen en lavendel tegen een geel fond. De richtprijs is tussen de 25.000 en 32.000 gulden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19