/oorschotenaar edreigt zusters i rechtszaal HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? Ceidóe Commit ye £ekiódie (Souiïcmt Bewoners niet gelukkig met lasschool: „Die gasflessen zijn eigelijk bommen" Boek over Voorhout in oorlogsjaren gepresenteerd Schooljeugd zamelt kerst pakketten in ogelijk drie wethouders in Rijneveld en Jacobswoude - IDEN OMGEVING ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 17 BURGERLIJKE LEIDEN Overleden: J. van der Meer geb. 28 dec. 1912 gehuwd ge weest met: G. Annokkée; M. van der meer geb. 27 okt. 1932 echtgenote van P Beij. W. A. van Maanen geb. 24 feb. 1908 gehuwd geweest met: J. van gRoningen; N Rikaart geb. 14 mei 1898 man. J. M. Roelandse geb 26 nov. 1897 gehuwd geweest met: J J van der Weijden, J R. Achterberg geb 1 juli 1926 man; L. J. Boskamp geb. 8 dec 1989 man. Geboren: Melissa dr van H. Singer- ling en S. Laman; Eimma Charlotte Héloise dr van P J. Oosterling en H. M. Drenth; Eline Marie dr. van L. G. van der muelen en Y. M. G. Raas- veldt. Jon-Ruben zn van H D. van Rhijn en M J de Wit; Job zn. van F. J C M Klumper en A M. Maassen; Tim Gijsbert zn. van J C. Barnhoor en N. Tas; Jimmv zn. van F. A. K The en A C Stikkelorum; Brilt Hen- drina Josephina dr van P A. Ber- ntzen en B E. J. Meekel; Alexander Jacobus zn van P. E Beukema en J. van Toledo. Dennis Maria zn van E. T. M van Bohemen en B. M. G de Grijs; Joris Jan Pieter zn van P W. van den Berg Jetsh en J. M. Duij- zend. Latifa dr. van A. Errami en H Triki; Elisabeth Esmeralda dr. van D. van Delft en P. C. Heemskerk; Mike zn van H van der Linden en C M. J Fles; Bram Michael zn van J. A. Bloks en S V. J Meijers; Amber dr van J C. Wiesmeijer en C. B. R. Lan- gerak; Kay zn van A J C. van der Born en S J. Heshof. Marco Cornelis Adrianus zn van C B M. van Beek en A Hollander; Camee Jade dr. van B J. jongeneel en L. G. Smart; Pieter zn van P Ouwehand en J. Z. M. STar; Nadia Dacil zn. van A. W C Spek en M. I van der Steen; Chai- mae dr. van M. Maachou en N Kharkhach. Maik zn. van M. C. de Rooij; Lisa dr. van P. J. van Hoeke- len en I B. J. Molenaar; Guido Alexander zn. van R. G. Laman en C E. Bianchi; Sophie Quirina dr. van J M. A. Pleij en A. L. Botten;,Aber- dina Francina dr. van P. W. Boer en W A F. Bierens; Tim Robbert zn. van R. P. van der Meer en M. Kuik; Rianne Christina dr. van R. Wassing en A. M C. segaar; Jeanine dr. van B. PL. C. van der Zon en J. Blom; Ewout Johan zn. van J. van der Veld en J van Zanten, Margaretha dr van J C. van der Bent en C. van der Plas; Sanne Petra Adriana dr van V. H. J M. Paardekooper en M. C Bru- ning: Claire Janine dr van W. D. Koppel en A. L. Frenkel; Danny zn van G M van der Linden en C. L Maré; Natasja dr. van J. Zazndvliet en J Eradus; Hendricus zn. van R. van Hal en M M. Ginjaar; Zo dr. van E M. Boekkooi en M E de Goede; Marleen dr van P G. H Pegge en A G M ter Wee; Angélique Danielle dr van H J K. Boks M. J. J. Sprok- kereef; Elisabeth Willemien dr van F A L van der Horst en A P M. van Rijn; Ruben Joannes Maria zn. van W J A M. Zwetsloot en M H L. van Eijk; Philip-Jan zn. van J. de Winter en G M Hoogervorst; Door- tje dr. van M G Mennen en J C M de Haas; Charlotte Maria Wilhelmina dr van G. C. Westerbeek en C M H M Baak Gehuwd: F Karaardic en W A. G van der Kraan; W G Heuféglise en S P Vermeer, L. van der Linde en M Jongman. T. de Roode en M van Dalen; A G. van Elteren en M Jan sen; A J Bavelaar en H Sasburg; V J Laarhoven en C E Zeevat; R V R de Ligny en E. M. J. Meijers; R. M van Poecke en M P M. Lansbergen. M Gnodde en N. de Romijn; H. Mik hail en P Glasbergen. Ondertrouwd: P Stroosnijder en M L Bleeker, T Rijsbergen en J A Vosselman; H N. Flakena en J. Hool- sema; J. C Hellendoorn en J L, van Koeveringe; C. F. van Klaveren en A D de Jonge; A. Bolk en A Slap- pendel; E P J Schelkers en E. M. Breed; P C. Heijmans en M. G. J. Baartwijk. Verkeerde foto NOORDWIJK Bij het gisteren gepubliceerde artikel over de Kerstmarkt in de Jeroenskerk in Noördwijk is een verkeerde foto geplaatst. De foto die in de krant stond was niet van het Nederlands Hervormd Kerkkoor, maar van het Noordwijkse koor dat verbonden is aan de KBO. AIDS FONDS: GIRO 8957 (Storten op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook ftfdenberm Zeeweg ;ebruik genomen .die WIJK De middenberm in eeweg te hoogte van het tplein is klaar. De bezoekers -5€ vr jdagmarkt konden giste- e Zeeweg veiliger en gemak- va' er dan voorheen oversteken. inleg van de middenberm, die oetgangers de mogelijkheid de weg in twee etappes over iken, heeft 35.000 gulden ge- Dit is betaald uit het geld dat =meente heeft ontvangen in lader van de actie „-25 pro- L Deze actie stimuleert ge- ten maatregelen te treffen om antal verkeersslachtoffers te- jr< dringen. DEN HAAG/ZOETERWOUDE „Wij zitten al bijna twee jaar in de herrie van de lasschool. De lashokken staan op tien meter afstand van mijn woning. Met het gebrom van die appara ten zit je niet meer lekker in je tuin. Zeker niet als je weet dat er van die gevaarlijke gasflessen staan. Er hoeft maar iets te gebeuren en je krijgt een enorme ontploffing in een woon buurt". aldus J Hulsbos gisteren bij de Raad van State. Daar werd gisteren het schorsings- verzoek behandeld dat omwonenden hebben ingediend tegen de hinderwetvergunning van de lasschool Metal Treatment Education BV aan de Keerweer 7 in Zoeterwoude-dorp. Het was niet de eerste keer dat de lasschool bij de Raad van State stond. Eerder werd door het bedrijf bij de gemeente Zoeterwoude bezwaar gemaakt tegen de voorschriften van de hinder wetvergunning. De voorschriften zoals die nu zijn vastgesteld zijn echter weer niet naar de zin van de de omwonenden van Keerweer en Noordbuurtseweg. Het gaat om de bewoners van vier woningen die vlak tegen het bedrijf aan liggen. „Wij hebben zelf indertijd bij de ge meente aangeklopt om duidelijk te maken dat het bedrijf overlast veroorzaakt. De lasschool was er ook ineens, zonder dat wij van tevoren op de hoogte waren gesteld. De hinderwetver gunning is er nu, maar de gemeente controleert onvoldoende of het bedrijf zich aan de voor schriften houdt Ze hebben er trouwens niet eens de apparatuur voor", aldus Hulsbos. Naast geluidsoverlast van met name de afzuigappara- tuur en explosiegevaar wijzen de bewoners ook op de mogelijke uitstoot van gevaarlijke stoffen. Volgens de gemeente Zoeterwoude zijn de voorschriften streng genoeg. „De gemiddelde geluidsoverlast blijf binnen de perken. De ap paraten staan niet constant aan. Verder wordt het schoonste lasproces gebruikt dat je je kunt voorstellen", stelde gemeentelijk woordvoerster Groenewegen. De woordvoerder van Metal Treatment wees op de belangrijke functie die zijn bedrijf vervult ten aanzien van de werkgelegenheid. „Wij scholen voor de gewestelijke arbeidsbureaus veel langdurig werkelozen om tot lassers, waar door ze vrijwel zeker een baan kunnen krijgen. Onlangs hebben we van het Arbeidsbureau Amsterdam nog een omscholingsopdracht ge kregen". Het bedrijf heeft daarom verzocht om meer gasflessen te mogen plaatsen. De gemeen te Zoeterwoude heeft dat toegestaan, maar de omwonenden zijn er fel op tegen. „Drie flessen is meer dan genoeg. Er werken mensen mee die nog in opleiding zijn, dus de kans op een onge luk is groter. Voor ons is het ontoelaatbaar dat de lasschool zijn activiteiten steeds verder uit breidt. Dat het goed is voor de werkgelegen heid is niet aan de orde. Het gaat om een ge vaarlijk bedrijf in een woongebied", aldus Huls bos. De bewoners streven uiteindelijk naar vernieti ging van de hinderwetvergunning, maar voor lopig naar strikte voorschriften voor de las school. Staatsraad mevrouw Leyten merkte op dat er door de gemeente fouten zijn gemaakt in de procedure en dat het de vraag is of de ver gunning in het uiteindelijke beroep overeind zal blijven. Zij zal donderdag uitspraak doen in het schorsingsverzoek. Informatie-avond over buiten schoolse opvang NOORDWIJK Het Zuidhollands Overleg Kindercentra (ZOK) houdt maandag een voorlichtingsbijeen komst over buiten schoolse opvang in De Kuip in Noordwijk. De bijeenkomst is bedoeld voor ouders, scholen en ander geïnteresseerden in de opvang van kin deren buiten de basis schooluren. De infor matie-avond begint om acht uur en duurt tot half tien. De toegang is vrij. HAAG De politie- cer ipevrouw mr. E. ftna Andreae heeft en de behandeling een strafzaak tegen 2-jarige inwoner van gj? schoten terugverwe- 22«iaar de rechter-com- ris. Met instemming ■de man wordt hij psychiatrisch onder- eeri, voordat verder jt bekeken of hij ver- I kan worden voor hgingen van plaats- ien en vernielingen n n huizen. kel-J van vrienden van >u de man op 25 okto- ibben bedreigd met het •uwen" van hun wo- 0 jn „het in elkaar ram- van verschillende «in. Eind oktober gooide W hen een ruit in. Een ïaanden eerder had hij n woning cd's en fles- ^ank meegenomen. Een keer gooide hij op een ander adres een trottoir- tegel door een ruit, nadat hij daar tevergeefs om geld had gevraagd. Behalve deze feiten in de dagvaardingen heeft hij in middels nog meer uitgehaald. „Allemaal valse verklarin gen", aldus de verdachte. Terwijl om hem heen werd beraadslaagd tussen de advo caat, de politierechter en de officier van justitie riep de terechtstaande Voorschote naar steeds opmerkingen in de richting van twee vrou wen die achter in de rechts zaal zaten. Bij het horen van het woord psychiater riep hij: „Ik ben niet gek, die twee daar achterin zijn gek. Ik sta op het punt om die twee varkens af te maken". Officier van justitie mr. F. Slits, gevraagd naar zijn me ning over eventuele aanhou ding van de zaak: „Ik wil wel meewerken, maar ik heb één probleem. U ziet met ei gen ogen hoe meneer op treedt. Eergisteren zijn er nog grote moeilijkheden ge weest, toen hij het huis van zijn moeder op z'n kop zet te". De verdachte: „Man, dat is nog kinderspel bij wat er gaat gebeuren". En passant riep hij uit dat de officier „het IQ van een regenworm had". Komende maandag is hij van plan voor drie maan den naar Italië te vertrek ken, waar hij tijdelijk in het huis van zijn vader kan wo nen. Plotseling richtte hij zich weer dreigend in de richting van de twee vrou wen achterin, kennelijk zijn zusters. „Volgende keer schop ik ze niet meer, maar schiet ik ze af met een 9 mil limeter, pats, boem, tussen hun ogen". Officier Slits: „Past u op, anders laat ik u arresteren wegens bedrei ging". De verdachte mocht echter weer als vrij man vertrek ken, begeleid door enkele parketwachten. Zijn zusters werden zwaar overstuur via een zijdeur afgevoerd, uit roepend naar de rechter en de officier: „We hebben klei ne kinderen, mensen wat doen jullie toch?". Burgemeester mevrouw De Goeij geflankeerd door wethouder Van de Laar (links) en geschiedschrijver Joop Warmenhoven. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT Wethouder E. van de Laar overhandigde gis termiddag in het gemeente huis van Voorhout de eerste exemplaren van het boek „Voorhout tussen oorlog en bevrijding 1940-1945" aan bur gemeester mevrouw De Goey- Smulders en de auteur, Joop Warmenhoven. Dit vijfde boek van de hand van War menhoven, de Voorhout-ken ner bij uitstek, beschrijft het leven van de dorpsbewoners tijdens de oorlogsjaren. Als een rode draad door het boek loopt het leven van Cootje Prins- Nijssen, die in de tweede we reldoorlog een dagboek heeft bijgehouden. Wethouder Van de Laar stelde in zijn toe spraak dat het boek een grote rol speelt bij de instandhou ding van een belangrijk stuk plaatselijke geschiedenis. De heer P. Huizing van het Klein Comité in Voorhout verklaar de dat de kleine geschied schrijving onontbeerlijk is voor de historie van de kleine man. Zijn bijdrage aan de om verwerping van het Duitse kwaad was niet gering, aldus Huizing. Hierna las de auteur voor de belangstellenden, waaronder veel raadsleden, enige passages voor uit eigen werk. Het boek kost ƒ27,50. VALKENBURG De kinderen van christelijke basisschool De Burcht in Valkenburg hebben 43 le vensmiddelenpakketten ingezameld voor Roeme nië. Gistermorgen zijn de pakketten overhandigd aan enkele vertegenwoor digers van de stichting „Valkenburg helpt Roe- De inzamelwoede van de kinderen is het directe ge volg van een bezoek dat mensen van de stichting „Valkenburg helpt Polen" eerder aan de De Burcht brachten. Daarbij werd uit gelegd waarmee de stichting zich bezighoudt en verteld hoe de kinderen een-steentje konden bijdragen. Met het totaal van 43 pakketten, die zijn samengeteld uit de ver schillende levensmiddelen die de scholieren van thuis of familie of buren meena men, is de verwachting van de stichting en de leerkrach ten ruimschoots overtroffen. Stilletjes was op hoogstens 20 pakketten gerekend. De pakketten worden een week voor Kerstmis naar Roemenië vervoerd door een wagen van het Valkenburgse transportbedrijf Koppert. „Valkenburg helpt Roeme nië" streeft er naar in totaal 500 pakketten naar het Oost- europese land te brengen. EVELD/NIEUW- 1/JACOBSWOUDE nieuwe gemeenten /eld en Jacobswoude n hoogstwaarschijn- wethöuders. Vol de CDA-fracties in gemeenten is dit akelijk om de be- kracht in de herin- [sgemeenten te ver in. Nieuw veen gaat euwe bestuursperio- met twee wethou- •llege-onderhandelingen de drie herindelingsge- n in volle gang. Door het CDA van Jacobswoude, dat vorige week bij de ge meenteraadsverkiezingen de meerderheid kreeg, is fractie leider A. Kea uit Leimuiden voor een wethouderpost voor gedragen. De christen-demo craten willen ook een tweede wethouder leveren. Wie dat zou moeten worden, is nog niet bekend. „Dat hangt af van de besprekingen die wij nog moeten voeren met de an dere partijen vertelt Kea. „Wij kijken eerst wie vanuit een andere partij als kandidaat naar voren wordt geschoven. Dit gebeurt op basis van des kundigheid en op basis van het partijprogramma. Boven dien' streven we naar een spreiding van het college over de vier kernen". Binnen nu en een week verwacht Kea dat het college, dat naar zijn me ning drie wethouders zou moeten tellen, definitief kan worden gevormd. Rijneveld De Hazerswoudse CDA-wet- houder P. van der Werf vindt dat er in de nieuw te vormen gemeente Rijneveld zoveel werk is te verrichten, dat drie wethouders noodzakelijk zijn. Dit ondanks de extra kosten post die de derde wethouder met zich meebrengt. Gezien het aantal inwoners heeft de gemeente recht op twee wet houders. Van der Werf verwacht dat de andere fracties het met het CDA eens zullen zijn dat de derde wethouder dan maar uit eigen middelen moet worden betaald. Het gaat daarbij vol gens Van der Werf om een be drag van ongeveer 100.000 gul den. Binnen het CDA is Van der Werf wederom naar voren ge dragen voor een zetel in het college. Namens de VVD is de huidige wethouder M. Voren kamp van Koudekerk kandi daat en namens de PvdA dingt G. van der Lecq-de Knikker mee naar het wethouders schap. Zij is nu nog wethouder van Hazerswoude. Ook D66 stelt een wethouder beschik baar. De democraten denken daarbij aan P. Kerkvliet, die een achtste plaats op de kies lijst innam en dus niet in de raad is gekozen. Wordt Kerk vliet wethouder dan dient één van de twee gekozen raadsle den S. Fransen of F Balk zich terug te trekken. „Als winnaar van de verkiezingen vind ik dat wij ook in aanmerking ko men om in het college zitting te nemen", aldus Fransen. Nieuw veen Door de CDA-fractie van Nieuw veen, de werknaam voor de samen te voegen ge meenten Zevenhoven en Nieuwveen, is de huidige' wet houder G. Pulleman voorge dragen. De onderhandelingen zijn ook in deze gemeente nog in volle gang. Pulleman ver wacht dat een tweede wethou der uit Gemeentebelangen Sa men (GBS) voort zal komen en dan in de persoon van één van de huidige wethouders van Zevenhoven, J. Aartman. Aartman houdt zich over een eventuele zetel in het college op de vlakte: „We moeten eerst gaan onderhandelen". Wel zei hij dat als GBS een wethouder levert, hij door zijn fractie wordt voorgedragen. Ook met de twee andere par tijen, VVD en PP90, voert het CDA gesprekken. „Mogelijk kunnen voorstellen van deze partijen in het beleidsplan mee worden genomen", aldus Pul leman. Onder redactie van Ton Pieters. Leidsche Courant van ag 1 december 1930: ns klachten over het lopen in de rijtuigen der ische treinen heeft de lie der Nederlandsche ;n ifwegen met ingang van het doorloopen in de ;en der electrische trei- •nmogelijk gemaakt door tuigen der verschillende af te sluiten. Hierdoor en de reizigers niet meer t'eurig instappen, doch in direct in een der rij- 1, waarvoor hun plaats- -v s geldig is, plaats nemen. leer reizigers worden tfl itroffen in een hoogere W dan waartoe hun 7 bewijs recht geeft, zul- moeten bijbetalen", oeterwoude is men dezer begonnen met het ver- in van den Noordbuurt- i;: weg. Het paardenpad thans weggewerkt, ter- ine verharding van kei- rordt aangebracht, waar- weer een dikke laag wordt gebracht", lagavond hebben tot onbekend gebleven i in Roelofarendsveen •digheid uitgehaald om regenput, welke be is voor huishoudelijk en de eenige water lening in deze gemeen- petroleum te werpen, ir deze put totaal be is. We kunnen niet onze groote ergernis 'er uit te spreken. Nog .'leden mochten wij kla- 'er gepleegde baldadig- waardoor de woning bouwvereniging schade is toegebracht; thans betreft het wederom een woning van deze vereeniging. De heer J.A. heeft bij de politie van dit vandalisme aangifte ge daan en het is te hopen dat de daders opgespoord zullen kunnen worden". Een Ingezonden Stuk over „gevaarlijke vischstroo- pers". „Dezer dagen heeft de politie van Warmond een goe de vangst gehad. Reeds vele malen had ik erge last van een bekende bende stroopers, gevaarlijke lui, die tot alles in staat zijn. Nu zijn die lui door het rusteloos zoeken van den gemeente-veldwachter Kaak op heeterdaad betrapt. Hem was ter oore gekomen, dat er Vrijdagnacht zou wor den gestroopt in mijn polder in Zwanenburg. Toen heeft hij de Rijksveldwachters Ja cobs van Warmond en v.d.Stel van Öegstgeest ge waarschuwd en toen zijn zij met hun drieën er 's nachts op uitgegaan en hebben de stroo pers toen gegrepen en alles afgenomen. Gelukkig waren zij met hun drieën, want de stroopers waren allen gewa pend. Eerst toen Jacobs schoot, gaven zij zich over. Ik zou u dit niet geschreven heb ben, maar een beloning wil den zij (de veldwachters, neem ik aan, T.P.) niet heb ben, en ik vond toch: eere wien eere toekomt. Mijn dank! Van Schie, landbouwer, Boerderij „De Eenzaamheid", Lage-land, Warmond". „De Vrijdenkersvereeniging „de Dageraad" te Haarlem had Dinsdagavond in den Schouwburg aan den Jansweg een bijeenkomst georgani seerd, waarin het bekende Variëté-nummer Paul Die- bel een lezing met demonstra ties ten beste zou geven. De monstratie en lezing werden echter door den burgemeester verboden". Uit de Vragenbus. „Vraag: Heeft een patroon het recht om een zegel van het week geld af te houden? Antwoord: Als u bedoelt een zegel welke geplakt moet worden volgens de Invaliditeitswet, neen. Be doelt u een kwitantiezegel bij de loonsuitbetaling, dan moet het antwoord eveneens „neen" luiden". „Op het eerste gezicht schijnt het een vreemde combinatie: Trappisten en gramofoon- platen. Cisterciënsers ofwel Trappisten in hun statig wit habijt met zwart scapulier, wier gemeenschapstaai de stilzwijgendheid is, die in den dagelijkschen omgang hun stem en geluid niet anders ge bruiken dan in koorgebed en koorgezang, nooit met elkaar spreken, nooit vleesch gebrui ken, hoogst zelden eens mo gen rooken bij een feestelijke gelegenheid, al die monniken, aan de wereld afgestorven, zaten genoeglijk vereenigd, met bijzondere toestemming druk pratend en rookend, in een der sobere zalen van de priory te Tegelen (L.) het oog- enblik af te wachten om gra- mofoonplaten te beluisteren. Platen met Gregoriaanschen Trappisten: eerwaarde jongelingen en mannen, meestal onder een straf regiem hun tijd doorbren- zang, opgenomen -in de abdij van St.-Pierre van de eer waarde paters Benedictijnen te Solesmes en bij de eerw- Fraters Franciscanen te Ven- ray. De Gregoriaansche Mu ziekhandel Cantate Domino te 's-Gravenhage had aan de communiteit een demonstra tie aangeboden van deze pla ten, en onder absolute stilte hebben al die eerwaarde jon gelingen en mannen, waarbij meerdere pracht-asceten-kop- pen, met een kleine pauze vier achtereenvolgende uren onder gespannen aandacht de heerlijke Gregoriaansche ge zangen van Solesmes en Ven- ray beluisterd, dubbel genie- Hoe kwamen die monnil zoo bekend en vertrouwd met de liturgie, onder den indruk van de pracht-Graduale „Christus factus est" van Wit te Donderdag en „Tenebrae factae sunt" uit de Donkere Metten; hoe ontsponnen zich hun gelaatstrekken bij de blij de alleluja's van Paasch'-Za- terdag en de Sequentia „Victi- mae Paschali laudes"; wat een geestelijke blijdschap straalde uit hun oogen bij het blijde „Jubilate Deo" met zijn prachtige lange neumenreeks, zoo schitterend in één adem onder prachtige adembeheer- sching uitgejubeld. Hoe kwamen die eerwaarde mannen, zoo vertrouwd met den Gregoriaanschen zang. onder de frissche bekoring van de mooie Franciscaansche liederen op Hollandschen tekst, gecomponeerd door den entinenten emancipator dr.Caecilianus Huigens, Hol- landsche geestelijke liederen op Gregoriaansch rhythme. Het luid applaus bij het einde der demonstratie was voorze ker een bewijs, dat die Cister ciënsers genoten hadden van een vrijen middag bij hoog geestelijk genot. Het werd 5 uur. Vespertijd, en toen trad het silentium weer in, waar schijnlijk voor geruimen tijd".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17