laidóeSowMnt^ Overeenstemming over sanering terrein voormalige gasfabriek GAVI STAD OMGEVING/RTV Voor 1991: Vier speerpunten in actieplan politie u VEEK EINDE Duitse firma bouwt voor mi ljard BOUWPLANNEN? Een cadeau van formaat £cldóc(3ommit ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 13 :Narmapparaten en derde >rbus voor ouderenwerk )EN Het Leidse college van B en W trekt geld uit voor uderenwerk. De Stichting Ouderenwerk krijgt 74.000 gul- zoor het aanschaffen van 50 alarmapparaten De stichting likt thans over 150 apparaten voor het alarmeringssysteem zorg Leiden Dit aantal is volledig uitgezet. De aangeslote- >etalen tien gulden per maand voor het apparaat. Inmiddels i wachtlijst ontstaan van 35 ouderen die voor een apparaat nmerking komen. Om aan de toekomstige vraag tegemoet >men, moeten er nog eens 250 apparaten bijkomen. De ting Sterbus mag een derde bus aanschaffen. Het college aarvoor ruim 65.000 gulden beschikbaar stellen. In verband iet begin van de opvangactiviteiten in Leiden-Noord (Zij- r 'Rondedans) is het noodzakelijk dat de capaciteit van de ing wordt uitgebreid, motiveert het college De Stichting ort ren Kerst-ins Leiden tenslotte krijgt 1000 gulden garantie- iie. Dit voor het organiseren van drie bijeenkomsten. De tellen worden donderdag behandeld in een •ing. LEIDEN De Leidse politie wil volgend jaar extra a_an- dacht besteden aan het be schermen van het milieu en de leefomgeving, de bestrijding van de criminaliteit en aan het verkeer. Dat staat in het acti viteitenplan voor 1991 Con crete punten staan nog niet op papier, maar hoofdcommissa ris H. Mostert verwacht begin volgend jaar daarover te kun nen beschikken. Op milieugebied moeten de ac tiviteiten vooral projectmatig gestalte krijgen. Welke projec ten dat worden is nog niet be kend. Op het gebied van het leefmilieu moet er vooral aan dacht worden besteed aan het terugdringen van de overlast van horeca en jongerep, ge luidsoverlast vanuit woningen en het willekeurig dumpen van afval, en het sleutelen aan auto's op de openbare weg. Op het vlak van de criminali teit moeten vooral roofover vallen en geweld tegen men sen op straat de kop worden ingedrukt en gaat de politie meer toezien op inbraken in woningen en auto's en op fiet sendiefstallen. Rijden door rood licht, snelheidscontroles en regelmatige controles van jongere verkeersdeelnemers staan voorop bij de acties op het gebied van verkeer. Om de inkomsten uit verkoop en doorverkoop van gestolen goe deren minder lucratief te ma ken, wil de Leidse politie in regionaal verband meer gaan samenwerken. Opvallender Om al die doelstellingen te kunnen bereiken wil de politie opvallender gaan surveilleren de binnenstad en op enkele andere geselecteerde plaatsen in de stad. Verder wil zij deel nemen aan projecten binnen instellingen zoals het AZL om de sociale veiligheid op het terrein te verbeteren, moet er een autopreventie-project op stapel worden gezet en moeten inbraken in woningen door criminele analyses, controle op het afsluiten van de woningen, het pico-crimi project en een nieuw brandgangenproject ge stalte krijgen. Andere maatregelen zijn het verder uitbouwen van het lik- op-stuk-beleid door het direct afhandelen van kleine misdrij ven zoals winkeldiefstallen en voorzetting van het Halt-pro ject van alternatieve straffen voor jeugdige overtreders. De overlast vanuit café's wil de politie vooral te lijf gaan door strengere controle op het naleven van de hinderwetver gunning, de sluitingstijden en intimidatie van omwonenden door bezoekers, al dan niet in combinatie met softdrugs. Voor ouderen wil de politie vooral betere voorlichting op touw zetten over hoe zichzelf te verdedigen in het huidige snelle verkeer. I r BEIDEN De gemeen- Leiden en de provin ce hebben overeen- itemming bereikt over |e sanering van het ter- jein van de voormalige jasfabriek aan de Lan- [egracht. De kosten van Ie sanering worden ge- laamd op 35 miljoen lden. Het grootste ieel daarvan komt voor tekening van het minis erie van VROM. De ge- iieente kan nog niet leggen, wanneer met de ïitvoering wordt begon- len. Dat hangt van het ïiinisterie af. Bet EWR-terrein is veront- leinigd met polycyclische Iromaten (PAK), zoals bij loorbeeld teerresten, daar- laast zit er blauwzuur in de jrond en vluchtige aromaten zoals benzeen, tolueen en cy- cleen. In de voormalige gas houders en teerputten is de verontreiniging tot zo'n ze ven meter in de grond door gedrongen. De provincie stelt voor het terrein zover af te graven totdat de grond weer redelijk schoon is. Dat betekent dat het terrein er als een „gatenkaas" bij ligt. Over het algemeen wordt er zo'n anderhalve meter grond afgegraven, maar er komen ook putten bij van zeven meter diep. De kosten hier voor bedragen 4,1 miljoen gulden. Het Huigpark, stadsbouw- huis en parkeerterrein heb ben dezelfde vervuilers in de grond. Maar de verontrei niging heeft zich minder diep verspreid. De boven laag op het Huigpark is niet verontreinigd. De provincie stelt voor alle verontreinig de grond te verwijderen. Dat betekent dat er ruim 2,5 me-, ter wordt afgegraven. De mooie grasmat in het park veranderd dan even in een maanlandschap. Aan de rand van het stadsbouwhuis kan de grond ongeveer een meter diep worden wegge- graven. De kosten voor deze sanering bedragen 15 mil joen gulden. Slib Het voormalig gashouderter rein is ernstiger vervuild, daar is ook lood in de grond aangetroffen. De grond on der het slachthuisterrein is op sommige plaatsen sterk verontreinigd met lood en PAK. Alle verontreinigde grond wil de provincie af graven, dat kost ongeveer 8 miljoen gulden. Bij de ge meente staat dit terrein bo venaan de verlanglijst. Dit omdat de vervuiling zich verspreid richting de wonin gen, bijvoorbeeld aan de Ko ningsstraat. De vervuiling heeft de woningen nog niet bereikt, benadrukt de ge meente. Ook de waterbodem van de Maresingel is onderzocht. De gehaltes aan chloorverbin dingen en zware metalen in het slib zijn net zo hoog als in de rest van de stadswate- ren. Alleen in het stuk langs het gasterrein zijn veel PAK's aangetroffen. De ver spreiding van die stoffen is omvangrijker dan eerst werd aangenomen. Nader onderzoek daarnaar volgt. Het weghalen van het slib kost zeker een miljoen gul- In de gedempte Oostdwars- gracht en in de Langegracht is op drie meter diepte een met Px"\K bevuilde sliblaag aangetroffen. De omvang van de totale hoeveelheid verontreinigd slib is nog niet onderzocht. Een vervolgon derzoek zal dit vaststellen. Bij dat onderzoek wordt ook rekening gehouden met een eventuele verontreiniging van de gedempte Volmolen gracht en de 3e Binnenvest gracht. Wegwijzer in vrijwilligerswerk Wethouder A. van Bochove (rechts) heeft gistermiddag in Pandje 65 aan de Hogewoerd de gids in ontvangst genomen die aile informatie verschaft over het vrijwilligerswerk in Lei den. In het boekje met de naam Wegwijzer staan alle namen van de mensen die zich bezig houden met vrijwilligerswerk en wat ze doen. Het boekje werd uitgereikt tijdens de derde Inter nationale Vrijwilligersdag. Op deze dag wordt in de hele wereld aandacht besteed aan de vrijwilligers en hun werk. De Leidse Vrijwilligerscentrale hield gisteren drie gezelligheidsochtenden in Zuid-West, Morswijk en binnenstad, waar ook werkgroepen vrijwillige hulp- en dienstverlening zijn gestart. Het doel van de werkgroepen is een betere samenwerking tussen organisaties die zich met hulp- en dienstverlening bezighouden. Het uitge ven van De Wegwijzer valt daar ook onder. FOTO: TEJO RINGERS ^agen: Karin Swiers, El- oogteiverhaar, Paul de Vlieger p van Zeijl iek(s)t(l) Imolenrijke waterschap de n- en Geestlanden liet vorige week niet bepaald zijn meest cultuurmin- zijde zien. Alsof hij lens de helft van zijn be- ingssaldo ter beschikking kondigde dijkgraaf Jan len Boogaard aan jaarlijks gulden aan de Rijn se Molenstichting te gaan leek even inderdaad best royaal gebaar. Bij nader in echter sneden de op- cingen van wat vrijgevi- hoofdingelanden meer- Zo merkte Johan Ree- de b kjucI< ^at "■^•000 gulden rE it een schamel bedrag is bedenkt dat we jaarlijks ins overdragen om te ont- en aan de hoge onder- Iskosten". irn had gelijk: De onder- Iskosten van molens lig- het waterschap als een insteen op de maag. Als waterschap molens met in al aan particulieren of projectontwikelaars zou open, zouden ze best nog ief sommetje in het laatje gen. Spoedig zou echter FRTen ^'e mo^ens verlo- zouden gaan, omdat de irhoudskosten gemiddeld 15.000 gulden per jaar, zo hvallen. rat is mEtyiek(s)t (2) lat het waterschap echter overheidsinstelling is, van hen geen enkele van winstgbejag worden racht. Het is dus koren op molen als ze die dure Iwerktuigen voor een l prijsje (één gulden) kun- overdoen aan een stich- diè zich voor hun in- Ihouding beijvert, bijdrage in de onkosten het waterschap dan best meer dan 300 gulden ge leld per molen mogen ge- Hoofdingeland Paul van Haageer stelde voor om jaar een vast bedrag van bij beeld 1.000 gulden per ;n voor elk van de dertig ins in het gebied Veen- jeestlanden ter beschik king te stellen. Net zoals ge meenten dat doen. De dijkgraaf was door die suggestie niet in zijn wiek ge schoten, maar tegelijkertijd stond hij niet te springen om extra onkosten. Hij had name lijk geen slag van de molen te pakken. De zaak werd dus verdaagd naar de begrotings vergadering van volgend jaar. Laat maar waaien, dacht de dijkgraaf gewiek(s)f. Frappant is dat die overheids instellingen. die de meeste molens in hun gebied hebben, de hand op de knip houden als het op subsidies aankomt. Zo is het molenrijke War mond de enige in de regio die niet meegaat met de verho ging van de subsidies op haar molens. Alle andere gemeen ten doen dat wel in navolging van het provinciebestuur. Maar mondjesmaat, dat wel. Kennelijk lopen ze allemaal met molentjes. Cadeaus Van winkeliers is het bekend dat ze altijd klagen. Na veel gemekker heeft kruidenie rend Nederland het voor el kaar dat er vier extra koopa vonden voor Sinterklaas wor den gehouden. Ook Leiden blijft daarbij niet achter. Maar als de verkopen iets teruglo pen, gewoon omdat de bevol king misschien liever Kerst viert, dan moet ook het aantal koopavonden maar drastisch word'en verminderd. Want het trekt niet genoeg klanten en de moeite en tijd die je erin steekt loont niet, zo ver telde een woordvoerder van de winkeliersvereniging Doe- zastraat na afloop van de sin terklaasviering. Het jaarlijkse omzethoogte- punt viel een beetje tegen. Vooral voor de luxe artikelen bestond bij de vijf-december- consument minder belangstel ling. Alleen hele kleine kin deren geloven nog in de goed heiligman en wat moeten die nu met geavanceerde geluids apparatuur. Verder passen vi deo's, kleurentelevisie en ste reo's letterlijk nu eenmaal niet in het schoentje voor de kachel. En wie ruilt er nou een wortel voor een cd-speler in? Zelfs Sinterklaas krijg je nog niet zo gek. De winkeliers kijken nu al verlangend uit naar de Kerst Dan hopen ze dat er wel meer luxe artikelen worden ver kocht. Want dat is meer een feest voor volwassenen, gaf een woordvoerder van Leiden Leeft al hoopvol aan. De wens van de winkeliers is begrijpe lijk, ook al passen stereo's, televisies en video's nog steeds niet in de sok die bij de haard hangt. Het is niet te hopen dat de Kerstbomen Ze staan er weer. Al dagen vóór Sinterklaas staan ze in dichte rijen langs de kant van de weg: de kerstbomen. Kleine, grote en middelmaatjes, keuze genoeg als je er maar fors voor betaalt. De Oostduitsers hebben de Westduitsé boomkwekers leegge- kocht en dat betekent dure Deense bomen in Nederland. Maar geen probleem voor veel Nederlanders, die toch een stukje kerstsfeer in huis Willen hebben. Terwijl buiten de zon volop schijnt, de waterfietsen nog door de Leidse grachten ploeteren en de terrassen nog steeds bezet zijn. Kerst is allang geen win- winkeliers opnieuw worden teleurgesteld. Want dan wordt het aantal koopavonden nog maals drastisch verminderd. En blijft de koopzondag op 16 december misschien een een malig evenement. En dat is sneu voor al die mensen die gewoon aardige, kleine en persoonlijke cadeautjes voor Sinterklaas en Kerst kopen. Maar misschien kunnen de winkeliers nieuwe feesten in troduceren. Moederdag, va derdag en dierendag worden steeds geslaagdere commer ciële evenementen. De secre taressedag is al geïntrodu ceerd, maar er zijn natuurlijk zat andere mogelijkheden. Verwen je busschaffeur, con ducteur op de openbaarver- voerverwendag. Óf je gynae coloog, psychiater, verpleeg ster of huisarts op de gezond- heidscadeauzorgdag. Of de kassajuffrouw, melkboer, groenteboer en slager op de kruidenierplezierdag. Sassenheims burgemeester Hubert de Jonge zei het al eerder: binnen het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) wordt vaak alleen maar gehakke takt over niets. En gehakke takt werd er inderdaad deze week en naar het zich laat aanzien zal dat nog wel even aanhouden Alleen gaat het nu wel degelijk over iets. Wat is het geval? De provin cie presenteerde onlangs de nota ..Verstedelijking Zuid vleugel", waarin GS aankon digden zo ongeveer de hele Bollenstreek vol met wonin gen te willen bouwen. Paniek natuurlijk en de tien SDB-ge- meenten besloten in een vlaag van hartverwarmende eens gezindheid gezamenlijk tegen gas te bieden aan de plannen van de provincie. Een „struc tuurschets" moest er komen, waarin de gemeenten zelf wel even hun visie op de toekomst van de streek zouden geven. ters tafereel meer. De laatste sneeuw dateert van jaren 'terug. Nee, het enige dat nog aan het ware uiterlijk vertoon van kerst doet denken, zijn de kerstbomen. Die groeien grotendeels bo ven de koudegrens en met een spuitbus kunstsneeuw lijkt het nog wel wat. De vroege verkoop is kennelijk ingegeven door winstbejag en de angst om niet naast de boom te grijpen. De stam zal er op de 25e nog wel staan. Maar of de naalden er dan nog aan zitten? FOTO: TEJO RINGERS plannen allang geen sprake meer. Katwijk vindt het bij voorbeeld, zo bleek deze week, een uitstekend plan om het gebied tussen de eigen wijk Rijnsoever en het Noord- wijkse Vinkeveld vol te bou wen. Een voornemen dat Noordwijk weer resoluut van de hand wijst. „Dit standpunt van Katwijk verbaast me niets, ze hebben daar altijd al landhonger gehad, maar dit schaadt de eenheid binnen de SDB". zo reageerde wethou der Victor Salman van Noordwijk kribbig. Misschien dat het organisatie bureau beter de opdracht kan worden gegeven te onderzoe ken of het nog zin heeft het SDB in stand te houden. Met een slimme „Lissese" clausule dat zodra er duidelijkheid is, de opdracht wordt ingetrok ken en alleen de tot dan ge maakte kosten vergoed hoe ven te worden. Dat wordt ge garandeerd een koopje. Voor het opstellen van het rapport werd ruim twee ton uitgetrokken. Lisse koesterde tijdens de ver gadering waarin dit werd be sloten al enige argwaan. Op voorstel van deze gemeente werd daarom afgesproken dat op elk gewenst moment het hele plan zou kunnen worden afgeblazen. „Worden we het niet eens. dan moeten we de opdracht (die wordt verstrekt aan organisatiebureau RBOI in Rotterdam) elk moment kunnen intrekken en moet het op dat moment blijven bij de tot dan toe gemaakte kos ten", zei de Lissese SDB-ver- tegenwoordiger Hakketakken Het ziet er naar uit dat RBOI niet rijk van de SDB wordt. Nog voordat de opdracht daadwerkelijk is verstrekt, is het gehakketak alweer uitge broken en van eensgezind heid tegen de provinciale VWO-brugklas bij Louise de Coligny LEIDEN De Louise de Coligny Scholengemeen schap begint in het leer jaar 1990-1991 met een vwo-brugklas. Deze klas is bedoeld voor leerlingen die op de basisschool al hebben aangetoond veel aan te kunnen. De Louise de Coligny stelt wel extra eisen, de leerlingen moeten leergierig zijn en niet bang voor wat extra werk. Na zes jaar moet in acht vakken op vwo-niveau examen wor den gedaan. Als toelatingscri terium wordt de uitslag van de CITO-toets op de basisschool gehanteerd. Daarbij moeten tenminste 540 punten zijn be haald. Ook moet de basisschool een positief advies geven. In de vwo-brugklas worden de vakken meer uitgediept en verbreed en is er meer aan dacht voor literaire, muzikale, creatieve en culturele vor ming. In Spaans, muziek en handvaardigheid kan examen worden afgelegd. De nieuwe brugklas betekent geen verandering in het tijd schema dat wordt gehanteerd voor de definitieve keuze voor mavo, havo of vwo. Die keuze wordt straks net als nu ge maakt aan het einde van het tweede schooljaar. Ook voor leerlingen die niet in de vwo- brugklas zitten betekent het geen enkele belemmering om na de eerste twee schooljaren alsnog door te stromen naar het vwo LEIDSCHENDAM Het Duitse bouwconsortium Deutsche Babcock Anla- gen uit Krefeld zal wor den voorgedragen voor de bouw van de GAVI (Geïntegreerde Afvalver werkingsinstallatie) bij het Prins Clausplein in Leidschendam. De bouw kosten bedragen een mil jard gulden. Dat heeft de Haagse wethouder R Vlaanderen, voorzitter van het dagelijks bestuur van de SA VA. een samenwerkingsver band van 35 gemeenten, giste ren meegedeeld in het raadhuis van Leidschendam Het alge meen bestuur van de SA VA zal 19 december over de voor dracht en over de lokatie defi nitief beslissen. „Ik ben in een goede stemming. De beslissing van 19 december is nog slechts een formaliteit", aldus Vlaanderen. Bij de selec tie waren uiteindelijk twee be drijven overgebleven. Babcock en het Zwitserse bedrijf Von Roller. Babcock bleek de beste garantie te kunnen geven voor het voldoen aan de richtlijnen bij het gereedkomen, maar ook tijdens de verdere levensduur van de installatie. De doorslag gaf ten slotte de la gere integrale verwerkingsprijs, die elf gulden per ton lager lag dan bij Von Roller. De installa tie zou begin 1995 kunnen wor den opgeleverd. Vlaanderen zei verder dat voor GFT (Groente, Fruit en Tuinafval) een com- posteringshal wordt gebouwd. Die zal hopelijk in 1993 in ge bruik worden genomen. Het Duitse bedrijf zal voor het be sturingssysteem en de turbine samenwerken met Siemens. (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Oeceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. I® TLVtVI Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: ana

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13