In 'koopparadijs' Moskou is nu alles op de bon „Ik heb geen lichamelijke relatie met het ANC" Afvalberg groeit ons boven het hoofd FPE BINNENLAND EeUtócSotvuMit VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 PAGI1 Oost-Europa vraagt hulp voor onderwijs BRUSSEL De onderwijsministers uit Po len, Hongarije en Tsjechoslowakije hebben de Europese Gemeenschap om hulp ge vraagd bij de hervorming van het onderwijs in hun landen. Tijdens een bijeenkomst van de EG-minis- ters van onderwijs in Brussel zei het drietal dat het onderwijzend personeel in het Oost blok jarenlang geïndoctrineerd is door het communisme. .Slechts een diepgaande her vorming van het onderwijs kan de democra tie in onze landen versterken", aldus de drie ministers. Ze willen geld voor her- en bij scholing van hun leraren en hoogleraren. Ook zouden meer studenten uit hun landen kennis moeten kunnen maken met onder wijs en wetenschap in het Westen. Verzet Angola eist snel verkiezingen JAMBA Als de Angolese regering bereid is een meerpartijenstelsel in te voeren, zal de verzetsbeweging Unita een eind maken aan de nu al vijftien jaar durende burgeroorlog in het land. Unita-leider Jonas Savimbi heeft dit in zijn hoofdkwartier in Jamba verklaard. De re gerende communistische MPLA (Volksbewe ging voor de Bevrijding van Angola), is giste ren in Luanda begonnen aan een vierdaags congres. De partij heeft onlangs aangekondigd dat zij het marxisme zal afzweren en binnen drie jaar na een bestand met de-Unita vrije verkiezingen zal organiseren. Unita wil dat er al in december 1991 algemene verkiezingen gehouden worden. Volgende maand begint in Lissabon een zesde onderhandelingsronde tus sen de Unita en de MPLA. Duitsland wil Honecker medisch onderzoeken BERLIJN Het Duitse openbaar mi nisterie wil de voormalige communisti sche partijleider van de DDR, Erich Ho necker. zelf medisch onderzoeken om te bepalen of hij inderdaad te ziek is om gearresteerd te worden. Cornel Christoffel, een zegman van de Duitse Justitie, heeft dit gisteren in Ber lijn verklaard. Tegen de 78-jarige Ho necker is vorige week een arrestatiebe vel uitgevaardigd. Hij wordt beschul digd van medeplichtigheid aan moord op Oostduitsers die zijn omgekomen bij pogingen naar het Westen te vluchten. De Sovjetunie heeft nog geen toestem ming gegeven de ex-partijleider te ar resteren. Hij zou hiervoor te ziek zijn. De Duitsers hebben daarover zo hun twijfels. Referendum Slovenië over afscheiding LUBLJANA Het Sloveense parle ment heeft gisteren met een overwel digende meerderheid van stemmen besloten een referendum te houden over de afscheiding van Joegoslavië. Op 23 december zullen de 1,5 miljoen kiesgerechtigden in Slovenië zich kunnen uitspreken. Deze laatste stap op weg naar onaf hankelijkheid van het op West-Euro pa georiënteerde Slovenië zal zeker de spanning met de centrale regering in Belgrado en met Servië, de groot ste Joegoslavische republiek, verho gen. Het is niet waarschijnlijk dat Belgra do de geldigheid van de volksraad pleging zal erkennen. Rechter roept hond in getuigenbank OSLO Een Noorse rechter heeft een hond als getuige „ge hoord" in een proces tegen een man die door de dierenbe scherming was aangeklaagd wegens mishandeling van het huisdier. De officier van justi tie bij het proces in Namdal verklaarde dat de hond geen extra belastend materiaal heeft aangevoerd, omdat het dier zich niet bepaald schw tegenover zijn baas ge hem zelfs het gezicht likken. Het is onduidelijk wat de rechter met de „getuigenis" van het dier aan moet. Eenwording leidt tot'sr meer verkeersdodenH WIESBADEN Een van de niet onmidlK^ voor hand liggende gevolgen waartoe de I eenwording heeft geleid, is een drastisch ging van het aantal verkeersdoden. In eeni ren gepubliceerd rapport van het Duitse n voor statistiek blijkt dat dit jaar in de vijft duitse deelstaten al 85 procent meer verkej den vielen dan vorig jaar, terwijl ook het f doden op de Westduitse wegen een stijginj toont Als belangrijkste reden voor de verkeersveiligheid wordt gezien dat vee duitsers hun Trabantjes aan de kant hebbt zet en zijn overgestapt op een racemonste^ Westduitse makelij, waarvoor zij onvoldj rijvaardigheid bezitten. Bovendien is het \j derde Oostduitse wegennet niet ingestejl voertuigen die snelheden van 160 of 1 nen bereiken. MOSKOU In Moskou, voor de Russen ooit het 'koopparadijs' van de Sov jetunie, zijn vanaf gisteren consumptiegoederen al leen nog via de bonkaart verkrijgbaar. De radicale stadsbestuurders vrezen echter dat de Westerse voedselhulp aan de Sov jetunie ondanks de nood aan Moskou voorbij zal gaan. De Moskovieten hebben bon kaarten gekregen waarmee zij schaarse goederen zoals van jassen, schoenen en huishoude lijke artikelen kunnen kopen. Inkopen mag alleen in speciaal daartoe aangewezen zaken en op speciale tijden inkopen doen Bovendien mogen de burgers niet meer dan 150 roe bel (450 gulden tegen de offi ciële wisselkoers) aan bood schappen uitgeven. Voordat er sprake was van de huidige omvangrijke schaarste werd Moskou bijna dagelijks overstroomd door kopers uit de omringende provincies. De mensen kwamen af op de goe deren die wel in Moskou maar niet of nauwelijks in de rest van de Sovjetunie verkrijgbaar waren. Niet-Moskovieten wor den inmiddels als kopers uit de stad geweerd, maar ook de plaatselijke bevolking heeft nu moeite de gebruikelijke goede ren in huis te halen. Acht uur in de rij staan voior schoenen is geen uitzondering. Volgens Moskovieten „bedoelen ze het Een Israëlisch chartervliegtuig waarmee voedsel is gestuurd, wordt in Moskou uitgeladen. wel goed maar dit is ver schrikkelijk, de rantsoenering lost het probleem van tekorten niet op". In tegenstelling tot andere Sovjetsteden weigerde Moskou tot gisteren een rantsoene ringsysteem in te voeren. De autoriteiten vreesden dat de bevolking dan massaal zou gaan hamsteren en dat de meeste goederen op de zwarte markt terecht zouden komen. Vladimir Plotnikov, gemeen teraadslid, verwacht dat de rantsoenering binnenkort ook toegepast zal worden op alle voedselprodukten. Hij heeft weinig hoop op de komende voedselhulp die president Mi- chail Gorbatsjov van het Wes ten heeft weten los te krijgen. FOTO: AP „De voedselhulp komt in eer ste instantie terecht in de dis tributiekanalen van de centra le regering. En het is geen ge heim dat een aantal leden van die regering de Moskouse be volking wil straffen voor het kiezen van radicalen en demo craten als stadsbestuurders". „Ons centralistische economi- schè systeem stort binnenkort in. Maar de vernietiging gaat zo snel dat wij niet in staat zijn de produktie van goederen zo danig op te voeren dat de te korten worden opgeheven", zo legt Plotnikov uit. Enkele Westerse diplomaten in Moskou hebben verbaasd gereageerd op de massale voedselhulp die het Westen de Sovjetunie wil aanbieden. Vol gens hen zijn de tekorten voornamelijk te wijten aan het falende distributiesysteem in het immense land. Binnen- en buitenlandse be drijven beginnen de actie Help de Russen de winter door meer en meer te steunen. De Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot bood aan eind volgende week veertig ton aan voedselpakketten gra tis naar Moskou te vervoeren. AKZO uit Arnhem heeft 200.000 kilo keukenzout be schikbaar gesteld, een produkt waaraan in Rusland grote be hoefte is. Voorzitter Braks de stichting „Voedselhulp aan Russen", zei sympatiek te staan tegen alle vormen van hulp. Onder leiding van het CDA-Tweede-Kamerlid De Kok vertrekt zondag namens de stichting een 'fact-finding- mission' naar Moskou om de stand van zaken rond de voed selschaarste te onderzoeken. De groep bestaat verder uit vertegenwoordigers van het Rode Kruis en het ministerie van landbouw, een tolk en een deskundige op het gebied van de inkoop van voedsel. Zij ke ren 13 december terug. i waalf doden bij vliegramp Bologna EHBO'ers geven eerste hulp aan gewonden bij een technische school in Casaelecchio de Reno, zes kilometer buiten Bologna. Een stuurloos ge worden trainingsvliegtuigje van de Italiaanse luchtmacht vloog gisteren brandend de school binnen, waardoor twaalf mensen om het leven kwamen. Zeker honderd personen werden naar ziekenhuizen gebracht. Op het tijdstip van het ongeluk bevonden zich in de school ongeveer tweehonderd leerlingen. Het toestel was bezig aan een vlucht van£nm na naar Bologna. Volgens de politie had loot de verkeerstoren van Bologna laten r'P1 dat zijn bedieningsinstrumenten geblokf waren en de motor in brand stond. De P?® wist zich met een schietstoel in veilighffen^ brengen. Hij is gewond in een ziekenhuis r Y logna opgenomen. reel FOTF" f50 I De Praag barricadeert grens met Sovjetur PRAAG Tsjechoslowa kije, dat eerder dit jaar alle grensversperringen aan zijn westerse grenzen afbrak, is gisteren begon nen aan de bouw van bar ricades aan de oostelijke grens met de Sovjetunie. De regering wil hiermee te voorkomen dat Tsjechoslowa kije binnenkort wordt over spoeld door Sovjetburgers die hun land willen verlaten als Moskou komend jaar de vi- sumwet liberaliseert.'Het land heeft aangekondigd militaire versterkingen te sturen naar het grensgebied. Maar volgens een regeringswoordvoerder is zijn land niet van plan een nieuw ijzeren gordijn neer te laten aan zijn grenzen met de Sovjetunie. Gisteren bespraken de minis ters van binnenlandse zaken van de EG iri Rome over de volgens sommige experts te verwachten stroom van mi granten uit Oost-Europabaje tracht wordt een gezamf^ beleid op te zetten voor. migratie Volgens schattig v kan de 'volksverhuizing' komende vijf jaar oplopi c| meer dan drie miljoen mf c uit de voormalige socialisf republieken. Er bleek t>aj( stand te bestaan van f land, Groot-Brittannië, Nmaa land, Ierland en Denem^an tegen een voorstel voor t^a fieke controle aan de grfcnÊ van de twaalf EG-landeifL* SIETSE BOSGRA VOOR HET EERST IN ZUID-AFRIKA (Van onze correspondent Raymond Hasselerharm) JOHANNESBURG Een lange man met bril en opval lende witgrijze krullen wan delt door de drukke straten van Hillbrow, een wijk in Jo hannesburg. Hij houdt zijn schoudertas stevig tegen zich aangedrukt in de hoop geen slachtoffer te worden van een van de ontelbare straatover vallen. Voor het eerst loopt Sietse Bosgra, voorzitter van het Komitee Zuidelijk Afrika, in het land waarvoor hij vijf tien jaar, dag-in-dag-uit, actie heeft gevoerd. Hillbrow is een oorspronkelijk blanke wijk die zich heeft overgegeven aan de opruk kende zWarte gemeenschap. De trottoirs worden gebruikt om handelswaar uit te stallen. Relatief welvarende zwarte bewoners delen hier tegen woekerprijzen wankele appar tementsgebouwen met blan ken die zich geen ommuurde woning in de buitenwijk kun nen veroorloven. Bosgra's hotel, genaamd Mi mosa, heeft betere tijden ge kend. ,.U komt hier zeker per manent wonen?", veronder stelt de receptionist bij binnen komst. Het blijkt een pension te zijn waar arme blanken hun oude dag doorbrengen. Be scheiden huisvesting voor de voorzitter van een organisatie met vijftien medewerkers en een jaarlijkse omzet van 11 miljoen gulden. „Voor mij is dit goed genoeg en ik kom hier aardige mensen tegen", vindt 3osgra. Tijdens de eerste dag van zijn drieweeks bezoek gaat hij naar de begrafenis van een zwart slachtoffer van poli- tiegeweld. Het is een bijzonde re gebeurtenis, want de dode krijgt een plek op een begraaf plaats die tot dan exclusief voor blanken was. Zelfs Nel son Mandela is aanwezig en na afloop spreekt hij even een paar woorden tot Bosgra, die duidelijk onder de indruk is. „Het leek aisol Mandela me herkende, maar ja, hij is een echte diplomaat dus je weet 't nooit zeker", aldus Bosgra. Volgens hem heeft de 72-jarige Mandela behoefte aan een goe de vervanger, zodat hij af en toe tot rust kan komen. Maar er moet nog wel wat meer ver anderen binnen Mandeia's 'on georganiseerde' ANC. „Er zou een bureau móeten komen dat het ANC grondig onderzoekt en dan zegt: jij eruit en jij weg en jij moet nu dat gaan doen", stelt Bosgra op een manier die doet vermoeden dat hij het sa neringsproces bij Philips op de voet volgt. „Het zal nog lang nodig zijn dat de blanken hier de belangrijkste posities bezet ten, omschakelen is een proces van tientallen jaren", meent hij. „We zien zwarten graag in topfuncties, maar door achter stand in scholing en ervaring kunnen ze dat, op een uitzon dering na,-nog niet aan". Sietse Bosgra is professioneel, full-time actievoerder. Na vijf tien jaar protesteren om de on afhankelijkheid van Angola en Mozambique te bereiken verlegde hij in 1975 zijn doel naar Zuid-Afrika. Daarvoor studeerde hij natuurkunde en promoveerde zelfs. Dat hij Zuid-Afrika nooit kon bezoeken, vond hij geen han dicap. „De communicatie-ka nalen stonden altijd open en ik merk, nu hier zo een paar da gen rondloop, dat het niet an ders is dan ik had verwacht". Een land bezoeken na er vijf tien jaar voor geknokt te heb ben en dan zo weinig emoties. Hoe kan dat? „Ik ben wat af standelijker dan anderen. Kijk, Conny Braams, de voor zitster van de Anti Apartheids Beweging is dolblij dat ze hier heen gaat maar zij heeft dan ook een lichamelijke relatie met het ANC. Ik kan me nog goed herinneren dat we tijdens een conferentie een kamer deelden en dat ik af en toe de deur uit moest omdat zij weer met de een of ander in het bed dook". Het is duidelijk dat de relatie tussen de twee anti-apartheid sorganisaties niet optimaal is. Tijdens het bezoek van De Klerk aan Nederland is nood gedwongen even samenge werkt, maar nu zijn er weer problemen over geldwervings acties. Tot eind december duurt zijn verblijf in Zuid-Afrika, en veel tijd daarvan zal worden besteed aan de voorbereiding- van een cultureel festival. Rond juni volgend jaar kun nen Johannesburg en Kaap stad kennis maken met Neder landse schrijvers, films en mu ziek. In samenwerking met het Afrikaanstalige 'Vrije Weekblad' moet dat twee we ken durende festijn het einde van de culturele boycot inlui- (ADVERTENTIE) MEDEDELING AAN DE ABONNEES VA DE LEIDSE COURANT Kostenstijgingen maken voor de Nederlandse Dagbladen een aanpassing van de abonnementspnjzen noodzakelijk In verba hiermee zijn onze abonnementsprijzen per 1 januari 1991 als, volgt .vastgesteld Bij automatische betaling per maand 25 70 per kwartaal 76 60 per jaar 294.30 Bij betaling per acceptgiro per maand 26 70 per kwartaal 78 60 per jaar 299.30 Wij verzoeken u bij het overmaken van uw abonnementsgeld giro of bank gebruik te maken van onze acceptgirokaart De nieuwe abonnementsprijs is daarop ingevuld Wij nemen graag aan dat de abonnees, die een machtiging t nis automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord g^Va; dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden Landen Zuidpoolverdrag dicht bij milieu-akkoord VINA DEL MAR De 39 landen die zijn betrokken bij het zogenoemde Zuidpoolver drag hebben gisteren inge stemd met een concept-proto col waarin maatregelen staan vermeld ter bescherming van de unieke ecologie van de Zuidpool. Geen overeenstem ming werd bereikt over een verbod op ontginningswerk zaamheden Vertegenwoordi gers van de landen omschre ven de bereikte resultaten als „een basis voor een internatio naal akkoord over de bescher ming van het Zuidpoolmilieu". In het door Noorwegen ter ta fel gebrachte protocol wordt onder meer gesproken over de oprichting van een permanent milieubureau dat moet toezien op de gevolgen van de mense lijke activiteiten in het Zuid- SUSKE EN WISKE Suske knjgt dr bal in ujn beul en paneert mei veel gemak de buitenspeler dan stevent hu recht op de verdedigers af DE GOALGETTER Hu onluüklgrandioos tedere aanval, nopl de bal over de verdediging heen, duikt onder de spelers door en (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Produc Een van de verrassingen bij de presentatie van het kabinet-Lubbers III was vorig jaar het aantreden van de heer Alders als minister van volkshuis vesting, ruimtelijke orde ning en milieu (VROM). De heer Alders had zich in enkele jaren ontpopt als een bekwaam PvdA- kamerlid, maar met het VROM-beleid, en dan met name het hoofdstuk milieu, had hij althans in het publieke debat niet of nauwelijks van zich laten horen. Nu een jaar later kennen we minister Hans Alders hij laat zich door een ieder graag bij zijn voornaam noemen als een zeer toegewijd en des kundig milieuminister. Hij heeft zijn enthousiaste voor ganger Ed Nijpels al haast, doen vergeten. Alders heeft met het Nationaal Milieube leidsplan-plus (NMP-plus) de puntjes op de i gezet en wil nu heel concreet aa!n de slag. Dat bleek ook onlangs weer toen de Kamer met Alders discussieerde over het afval beleid. Zeker niet het minst belangrijke punt in het mi lieubeleid. Het afvalprobleem groeit ons in Nederland letterlijk en fi guurlijk boven het hoofd. De gevolgen van de wegwerp maatschappij laten zich op al lerlei manier gevoelen. Een gemiddelde Nederlander pro duceert zo'n 350 kilogram af val per jaar. Veel van dat af val wordt verbrand of komt op een stortplaats. Het pro bleem lijkt daarmee opgelost, maar zo is het niet. Veel schadelijke stoffen komen door verbranding in de lucht of bij storten in bodem en water. De hoeveelheid afval groeit nog voortdurend. Er is voldoende capaciteit om dat allemaal op verantwoorde wijze te verwerken. We groeien zodoende vast in tal en last, om een bekende dichtregel van Joost van den Vondel te gebruiken. Een probleem dus, en wel zo groot, dat de Kamer er wat aan wil doen. De kans van slagen hangt voor een niet gering deel af van de bereidheid van elke individuele burger om een bijdrage te leveren in de slag tegen de groeiende afvalstro men. Het milieuprobleem is ten diepste een luxe-pro bleem. De welvaart in de geïndustrialiseerde wereld vraagt een hoge prijs: ernsti ge milieuvervuiling. We moeten daar met elkaar wat aan doen, wil het leven op aarde niet worden uitge doofd. Ook hier geldt: voor komen is beter dan genezen. Kort en goed, we moeten minder afval produceren en als het even kan er voor zor gen dat we het afval zelf ver werken. Het is niet zonder betekenis dat de helft van de 350 kilo die we gemiddeld produceren, bestaat uit groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Gescheiden verzame len en ophalen is het minste dat kan worden gedaan. Het GFT-afval kan verwerkt worden tot compost, dat op allerlei manieren weer kan worden gebruikt en zelfs als vervanging kan dienen van bepaalde bemestingsvormen. Met ingang van 1994 worden gemeenten verplicht tot ge scheiden inzamelen. Gelet op de ernst van de afvalproble- matiek zou een zichzelf res pecterende gemeente veel eerder dan 1994 tot die maat regel moeten overgaan. Daarnaast kunnen burgers worden gestimuleerd het ei gen GFT-afval zelf te com- posteren. Het is een van de mogelijkheden om duidelijk te maken, dat we allemaal heel concreet een aandeel kunnen leveren in de strijd tegen de afvalbergen. Minis ter Alders heeft wat mij be treft gelijk: nu geen dikke nota's en langdurige discus sies meer, maar zeker waar het om de afvalproblematiek gaat aan de slag. Geen woorden maar daden! Het gaat daarbij ook om een verandering van mentaliteit. De wegwerpmaatschappij moeten we van ons afschud den. In het groot (reparatie laten prevaleren boven nieuwkoop) en in het klein (geen wegwerpbekertjes, wegwerpaanstekers). Indrin gende en het grote publiek iep on aansprekende voorlichtinhos daarbij nodig om effect te reiken. De bij het posth-aa< toor gratis verkrijgbare der '60 Dingen die u voor milieu kunt doen' is da« een aardige aanzet. Het wordt intussen meer duidelijk dat de aanpak het milieuvraagstuk pas ^ter ge kans van slagen heeftj de mens individueel en f lectief zich meer wordt van de consequei van zijn eigen handelen, is ondenkbaar dat we ad loos kunnen voortle1 waarbij de overheid oplo: gen aanbiedt voor pr< men. Bovendien mogen nooit vergeten dat de n verantwoord dient te hai len. Hij heeft immers de de niet alleen van zijn kil ren geleend, zoals sommi dat uitdrukken, maar mens is voor alles als rentmeester. In opdi van de Schepper moet I mens het leefmilieu op houden. In balans laten, de balans is danig versti Niet in de laatste plaats het de afvalproduktie bet De heer M Leerling van de Tweede Kamer de RPF.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4