Spoorwegen maken zich bp voor Feyenoord-Ajax Kamer ruziet met Simons over hulp gokverslaafden Weer onderzoek affaire-Buck Renteverhoging Leeuwrekening: nu 6,8% doorlichting bij kernramp li jkt slecht geregeld Noodsituatie bij >pvang asielzoekers KONINKLIJK HUIS tWENLAND £eidóe(3outa/nt VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 PAGINA 3 Al,1 k' ;enaar en de burgemeester van Vlis- en, H. van der Doef hun licht over het l( )ort schijnen, betrokken publieksvoorlichters be tten over onvoldoende kennis, had- te weinig achtergrondinformatie en 1 -den bovendien een onderlinge 'depar- lentale' competentiestrijd, aldus Ro- hal. Simpele zaken als een klok of een g evingskaart ontbraken in het crisis rum, „Dan verliest men dus het totale ■zicht", aldus de professor. „Er is meer gegaan dan ik mij had voorgesteld. jaar na Tsjernobyl loopt Nederland er op het gebied van voorlichting bij kernramp". BORSSELE Een oefening van drie mi nisteries in het geven van publieksvoor lichting bij een mogelijke ramp in de kerncentrale te Borssele, is uitgedraaid op een mislukking, aldus professor U. Ro senthal, verbonden aan het Crisis Onder zoeksteam van de Rijksuniversiteit Lei den, De oefening vond op 4 oktober plaats en was een samenwerkingsverband van de ministeries van binnenlandse zaken, WVC en VROM. Veronica's Nieuwslijn wist de hand te leggen op een verslag van die bijeenkomst en liet naast Rosenthal gisteravond ook gedragswetenschapper W Agent vast wegens diefstal cocaïne AMSTERDAM De rijksrecherche heeft maandag de 49-jarige rechercheur R P van de Amsterdamse politie en zijn echtgenote aangehouden. De politieman wordt verdacht van diefstal van 29 kilo cocaïne uit een kluis van het hoofdbu reau van politie in Amsterdam. Het echt paar wordt bovendien verdacht van be lastingfraude. De rechercheur werkte bij het bureau verdovende middelen. De korpsleiding heeft de man buiten functie gesteld, in afwachting van zijn zijn schor sing. Een politiewoordvoerder kon van daag niet zeggen of in deze zaak nog meer mensen betrokken betrokken zijn, of dat er sprake is van een actie van één persoon. Rotterdam wil junks OV-kaart aanpraten ROTTERDAM Het Rotterdamse verslavingsinstituut het Boumanhuis is in samenwerking met de Sociale Dienst en het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf een proef begonnen om drugsverslaafden te bewegen een jaar abonnement voor het openbaar ver voer aan te schaffen. Tot de proef is besloten, omdat nogal wat verslaafden zich schuldig maken aan zwartrijden. Medewerkers van het Boumanhuis gaan op cliënten van methadonpro- gramma's druk uitoefenen („positief agressief benaderen") om een jaara bonnement aan te schaffen. De ver slaafden betalen het normale tarief, maar voor hen is wel een speciale be talingsregeling bedacht. Herdenkingspenning van koningin Emma DEN HAAG Prinses Juliana heeft vanmor gen in Den Haag een gouden exemplaar in ont vangst genomen van een penning ter herden king van Koningin Emma. 's Rijks Munt geeft deze overigens zilveren penning uit met mede werking van de Stichting Herdenking 1990 Ko ningin Emma ter herdenking van het feit dat koningin Emma op 9 december 1890 werd beë digd als regentes voor haar dochter Wilhelmina. De prinses ontving de penning tijdens een her denkingsbijeenkomst die werd gehouden in de Gotische zaal van de Raad van State. Op de voorzijde van de penning staat een portret van koningin Emma op hoge leeftijd, dat door Derk Jan Hegeman is ontworpen. De keerzijde toont het zegel van koningin Emma en de tekst „her denking koningin Emma 8-12-1990". De diame ter van de penning is 38 millimeter. Ex - dienstplichtigen niet gekort op ww DEN HAAG Dienstplichtige mili tairen die gebruik maken van de mo gelijkheid twee maanden eerder af te zwaaien, worden niet gekort op hun eventuele ww-uitkering. Aanvanke lijk was daarvan sprake, omdat de betrokken soldaten vrijwillig werk loos zouden zijn. De Bedrijfsvereni ging voor Overheidsdiensten, die is belast met de uitvoering van de ww voor dienstplichtigen, is van haar voornemen teruggekomen Het kabi net antwoordt dit op kamervragen van de PvdA. De bedrijfsvereniging had eerder het standpunt ingenomen dat gedurende vier weken een kor ting zou worden toegepast van 5 pro cent. N HAAG Het zijn ustige dagen voor de lerlandse Spoorwegen, treinpersoneel zou het st helemaal geen voet- ;upporters meer ver ren, maar intussen sta alt de ene 'risico-wed- ?terjjd' zich op de andere, compromis tussen on- •handelingen van de en het personeel is be en het aantal suppor- s per trein te beperken, ïdag volgt de eerste bei 'an potje voetbal tussen Feye- beird en Ajax staat als van- nals garant voor een stevige •wade geweld, bedreigingen, midaties en racistische uit- igen. Volgens de woord- °.rder van de Spoorwegen t zijn bedrijf naast „de ge- ikelijke maatregelen" nog ere voorbereidingen voor •t wedstrijd. Welke, dat wil niet zeggen. „Wanneer ik 1S wel zou doen, zul je zien ent! er weer slimmeriken zijn weaeen gat vinden in ons sy- Eiim", aldus de NS. lanP van maatregelen zal in j geval zijn dat het aantal "s jttenden per trein wordt m I na /an; c mblh, in|e in }ei beperkt. Nadat het NS-perso- neel, verontrust door recente ervaringen, had gesteld dat de maat nu echt vol is, dreigde het vervoer van supporters per trein spaak te lopen. Ma chinisten, .conducteurs en sta- tionspersoneel voelen zich als oud vuil behandeld door pu bers die schelden, slaan en gooien. Ze dreigden aanvanke lijk het vervoer van deze sup porters per 1 januari te staken. Na besprekingen, woensdag met de NS-directie, werd be sloten het treinverkeer stil te leggen in geval de overheid niet bijspringt om de proble men het hoofd te bieden. Ook werd daarbij afgesproken dat de Spoorwegen zich strikt gaan houden aan de maximum toegestane hoeveelheid" passa giers per trein. Dat ligt vol gens een woordvoerder van de NS op 1000 per 'speeldag'. „In het verleden hebben we een groter aantal nog wel eens door de vingers gezien. Dat is vanaf vandaag afgelopen, en zal dus ook gelden voor "de wedstrijd Feyenoord-Ajax van aanstaande zondag", zo laat de NS weten. Hartekreet nieuw beginsel voor de Neder landse Spoorwegen. Tot nog toe beriep de NS zich in dis cussies over voetbalvandalen op de vervoersplicht die het bedrijf nu eenmaal voor iedere burger heeft. Blijkbaar hebben de supporters de grenzen van wat iedere andere burger ook niet is toegestaan, nu eindelijk overschreden. Toch is het van dalisme van voetbalsupporters de laatste tijd niet wezenlijk toegenomen, behoudens de in cidenten van twee weken ge leden tijdens de wedstrijd Fey- enoord - Den Haag. Dat ont kent het personeel van de Spoorwegen overigens ook niet. De hartekreet die de con ducteurs en ander spoorweg personeel deze week uitten is dan ook niet nieuw. Al vele ja ren kampen zij met het abnor male gedrag van de jeugdige voetbalfans. De vraag dringt zich op wat uiteindelijk de oplossing blijkt voor het probleem van het voetbalvandalisme. Veel is er de afgelopen jaren al over ge zegd en bedacht, maar tot nog toe lijkt geen van de vondsten geniaal genoeg om het scande ren van racistische leuzen, het gooien van vuurwerkbomme tjes, het geweld en de andere overlast van de voetbalsuppor ters te beëindigen. De NS spreekt van een openbare-orde probleem en verwijst naar de minister van binnenlandse za ken. Dales kaatst de bal terug en noemt het vervoeren van supporters geen taak van de politie. Meer poltie of niet, weten schappers en andere deskundi gen hebben de afgelopen jaren ook al vele ideeën gehad. „Bij een risicowedstrijd in het betaalde voetbal zou een maxi maal aantal supporters van de bezoekende club moeten wor den toegelaten", concludeerde de Utrechtse etholoog dr. O. Adang na studie. Het gedrag van de groep is volgens Adang een belangrijke factor bij het ontstaan van geweld. Slechts enkelen beginnen, en de groep vindt het prachtig. Door zo'n groep uit te sluiten van wed strijden, zouden volgens Adang rellen kunnen worden voorkomen. Experiment De KNVB bedacht in novem ber 1989 dat het aantal staan plaatsen verminderd moest worden, en bij risico-clubs zelfs binnen vijf jaar geheel moesten zijn verdwenen. Na tuurlijk is er ook nog de pas jesregeling, het bespieden van Politiemannen met wapenstok maken korte metten met lastige supporters. De NS heeft onlangs besloten het aantal supporters per trein te beperken. FOTO: ANP supporters met video-camera's, het mee laten reizen van caba retiers in supportersbussen en het verbieden van fans van uitspelende clubs. De meeste van de ideeën zijn nooit ver wezenlijkt of hebben niet erg veel resultaat gehad. Positiever klinken vooralsnog de geluiden over een uniek experiment in het zuiden des lands. Sinds september huurt de Bredase voetbalvereniging NAC een treinstel van de Ne derlandse Spoorwegen voor het vervoer van de eigen sup porters naar wedstrijden. Voordeel is onder andere dat deze „NAC-expresse" minder begeleiding van de NS vraagt, terwijl de kaartjes voor sup porters goedkoper kunnen zijn. De voetbalvereniging is niet aansprakelijk voor schade die de supporters aan het treinstel aanrichten. „Maar", zo zei een NAC-woord voerder onlangs, „de supporters moeten wel beseffen dat ze steeds in dezelfde trein reizen. Vernielen ze de banken, dan is het bijvoorbeeld mogelijk dat ze de volgende keer moeten staan". De capaciteit van de trein is 120 plaatsen. Volgens de woordvoerder van de Spoorwegen is het nog te vroeg om conclusies te trek ken uit dit experiment, maar „de resultaten vallen voorals nog niet tegen". Een evaluatie van de proef laat nog maan den op zich wachten. Dan zijn we weer vele risicowedstrijden verder. JEAN-PIERRE GEELEN RECHT Minister tncona (WVC) en itssecretaris Heerma Ikshuisvesting) vrezen het eind van dit jaar nenkomende asielzoe- As niet meer te kunnen frkisvesten. Op korte ter- "t Jn zijn ten minste drie- inglzend opvangplaatsen umjlig. De bewindslieden 004rijven dit in een brief h alle gemeenten in Ne tland. ken het eind van het jaar en hotels, pensions en ap- tementen die vaak als kdopvangadressen dienen ftwege de vakantiedrukte [rvol. Voor asielzoekers is i geen plaats meer. eerder werd bekend dat wAncona en Heerma er voor gipveede keer bij de gemeen- jetii op zouden aandringen licitr opvangplaatsen voor zafelzoekers beschikbaar te ;n |len. Het aantal plaatsen qet omhoog naar 30.000 (2 ViTmille van de bevolking). /èrJ nu toe herbergen slechts orcjtig gemeenten twee of kwp asielzoekers per duizend loeijoners Momenteel zijn er <k maar 14.000 opvangplaat- r A terwijl er nog 4.000 plaat- Ie d zijn toegezegd, eshhet kader van de Regeling iliëjvang Asielzoekers (ROA) men asielzoekers veelal 1st terecht in grote centrale opvangcentra. De vervolgop- vang moet geschieden, in spe ciaal voor dat doel aangewe zen woningen in gemeenten. De doorstroming verloopt ech ter uitermate traag, waardoor asielzoekers gedwongen zijn lang in de centrale opvang te blijven of worden onderge bracht in de „noodopvang". Om aan die situatie een einde te maken willen D'Ancona en Heerma het aantal „decentrale opvangplaatsen" dus flink uit breiden. In hun brief doen de bewindslieden de gemeenten, die verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de ROA, daarvoor een aantal suggesties. Zo biedt de Woonruimtewet gemeenten de mogelijkheid een voordrachtenstelsel in het leven te roepen. Zij kunnen verhuurders een aantal urgen te kandidaat-huurders voor dragen. De verhuurder moet daaruit kiezen. Het nadeel daarvan is dat eigenaren (wo ningbouwcorporaties of parti culiere verhuurders) van die voordracht kunnen afwijken als zij zelf even urgente of nog urgentere kandidaten hebben. De wet biedt tevens de moge lijkheid om woningen te .vor deren. Daarvoor moet de voor rangspositie van asielzoekers wel in de gemeentelijke woon ruimteverordening zijn opge nomen. Tenslotte biedt ook de Leegstandswet panden te vor deren, mits er sprake is van „ongerechtvaardigde leeg- en 9 december koningin Beatrix en prins !laus wonen morgen en vermorgen in Luxem- urg de honderdste ver- tardag van de Luxem- urgse dynastie bij. In kwam er een eind an de personele unie met lederland en werd graaf idolf van Nassau de eer- te groothertog die alleen iver Luxemburg regeerde. sf£f vrouwen misbruikt EDEN De Rhedense po- heeft vijf mannen en een uw uit Rheden en Veenen- aangehouden op verden- g van mishandeling en sek- el misbruik van vijf vrou- in de leeftijd van 16 tot 31 Het misbruik vond plaats sen 1976 en 1989. De zaak am aan het rollen, nadat iele van de misbruikte uwen hulpverleningsin- ïties hadden ingeschakeld, verdachten zijn familie elkaar en van de slachtof- Voortaan alcoholvrij Op het Provinciehuis in Den Haag hebben bestuur, trainers en spelers van FC Den Haag en Feyenoord gisteren hun handte kening geplaatst onder de belofte voort aan alcoholvrij te rijden. Zij deden dit on der streng toezicht van minister Maij-Weg- gen van verkeer en waterstaat. De spor ters beloven niet achter het stuukte gaan zitten na het nuttigen van alcohol. Feye noord heeft zelfs besloten om voor, tijdens en na de wedstrijden geen alcoholhouden de dranken meer te verkopen. FOTO: MILAN KONVALINKA ALLEEN GELD VOOR DRUGS- EN ALCOHOLVERSLAAFDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Simons van volks gezondheid is niet van plan geld beschikbaar te stellen voor hulpverlening aan gokverslaafden. Hij trotseert daarmee een rui me meerderheid van de Tweede Kamer (CDA, PvdA, D66, SGP, GPV en RPF), die vindt dat de overheid het probleem van de gokverslaving niet links mag laten liggen. In het debat over de begroting voor volksgezondheid zei Si mons gisteren dat de hulp aan alcohol- en drugsverlaafden voor hem de hoogste prioriteit heeft. Het geld dat daarvoor is uitgetrokken wil hij niet ten dele bestemmen voor de op vang van mensen met een gokprobleem. Ook voelt hij er niets voor geld weg te halen bij andere begrotingsposten. „Natuurlijk is er heus wel een miljoen te vinden, maar dat gaat dan weer ten koste van andere voorzieningen die ook zeer belangrijk zijn", aldus de bewindsman. Hij wees er ver der op dat de Consultatiebu reaus voor Alcohol en Drugs nu al af en toe gokverslaafden behandelen, omdat een zieke lijke goklust soms gepaard gaat met andere verslaving. De Kamer hield echter voet bij stuk. CDA-woordvoerster mevrouw Mulder-Van Dijk diende een voorstel in om pro bleemgokkers voortaan ook onder de begrotingspost 'ver slavingszorg' te laten vallen. Zij kreeg daarvoor de steun van PvdA en D66. Simons, die voelde dat hij daardoor voor het blok kwam te staan, ver schafte de Kamer vervolgens een sprankje hoop met de me dedeling dat hij „alle conse quenties nog eens nader onder ogen wil zien". Coulanter stelde Simons zich op tegenover de wens van de Kamer om iets te doen aan het personeelsgebrek bij de Bu reaus Vertrouwensartsen (die zich bezighouden met kinder mishandeling) en de Riagg's Simons distantieert zich van uitspraken over aids DEN HAAG De hoogleraar prof.dr. J. Huisman is net een stap te ver gegaan met zijn uitspraken óver het geringe risi co op besmetting met het aidsvirus. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) zei dit gisteren in de Tweede Kamer waar hij zich van Huismans opmerkingen distantieerde Huisman zei eerder dat de kans één op de miljoen bedraagt dat een gemiddelde heteroseksueel besmet wordt met het vi- De „vrij veilig-campagnes" zijn volgens hem dan ook niet reeël. Simons is het er niet mee eens dat de huidige aids- campagnes onnodige angst zouden veroorzaken. Daar is vol gens hem niets van gebleken Huisman doet volgens de staatssecretaris geen recht aan de heteroseksuelen in Neder land die met het virus zijn besmet. (regionale bureaus voor gees telijke gezondheidszorg). Hij beloofde met deze instellingen overleg te zullen voeren en halverwege volgend jaar te be slissen of er extra geld nodig is. Op verzoek van de PvdA'er Van Otterloo zal Simons in fe bruari een beleidsvisie aan de Kamer voorleggen over de (commercieel werkende) pri- vé-klinieken, privé-ziekenhui- zen en bureaus die voor pa tiënten reizen naar het buiten land organiseren om daar ope raties te ondergaan. De staats secretaris lichtte alvast een tipje van de sluier op: dit soort voorzieningen mogen niet al leen weggelegd zijn voor rijke mensen en bovendien moet de kwaliteit ervan gewaarborgd AMSTERDAM De Uni versiteit van Amsterdam laat een onderzoek instel len naar de kwaliteit van de bevindingen van de vi- roloog prof. J. Goudsmit, die het inmiddels on bruikbaar geachte anti- aidsmiddel van de Eind- hovense chemicus prof. H. Buck tegen het licht hield. Sommige wetenschappers zeggen dat de proeven van Goudsmit slecht zijn onder bouwd. Op initiatief van Goudsmit zelf wordt zijn on derzoek nu gedegen bestu deerd door een speciale com missie. „Goudsmit heeft ken nelijk de wens om zijn repu tatie te rehabiliteren en han delt uit zelfbescherming", verklaarde een woordvoer ster van de Universiteit van Amsterdam. De onderzoekscommissie be staat uit de hoogleraren C.J.M. Melief (immunoloog) en de moleculair-bioloog Van der Eb, beiden uit Leiden. Prof. Bootsma uit Amster-» dam is het derde lid van de commissie. In april maakte Buck bekend dat hij een belangrijke door braak had bewerkstelligd in het aids-onderzoek. Later bleken zijn bevindingen op foutief onderzoek te berusten en moest hij toegeven dat hij fout zat. Goudsmit onderzocht inder tijd het 'middel van Buck'. De resultaten waren toen volgens hem veelbelovend. Vandaag bleek overigens dat niet alleen Buck fout zat. Ook de Technische Universi teit Eindhoven zélf is op tal van punten te kort gescho ten, blijkt uit een vandaag gepresenteerd onderzoek van de universiteit. (ADVERTENTIE) Per 7 december 1990 verhoogt de Postbank het rentetarief op de Leeuwrekening naar 6,8%*(was 6,6%). Iedereen mef een girorekening kan heel makkelijk sparen op een Leeuwrekening. Inleggen en opnemen doet u gewoon met de girokaart. De Leeuwrekening is een girospaarrekening voor bedragen vanaf f 10.000,-, die een hoge rente geeft en toch volop opnamevrijheid biedt. Meer informatie vindt u in de folder Leeuw rekening. Haal deze op het postkantoor. Telefonisch aan vragen kan ook. Bel gratis 06-0400 (op werkdagen tot 21.00 uur en op zaterdag tot 12.00 uur). 'Daalt het tegoed onder de f 10.000.-. dan geldt een rentevergoeding POSTBANK

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3