Boris Jeltsin •waarschuwt leger tegen couppoging STUDIO Deze week slechts Ershad vreesde militairen, maar volk velde hem Verkiezingscampagne Polen ongemeen bitter Israël wil Saddam per se kwijt :;)E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND QeidU&Qowicunt DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 PAGINA 7 [Geheime kerkers [ontdekt in Tchad 'DJAMENA De TchadiseJie rebel- jen van de Patriottische Reddingsbewe- jing hebben de vorming van een inte rim-regering aangekondigd, waarin een voormalige politieke gevangene en en kele leden van het oude kabinet zijn op- 31 i genomen. In de hoofdstad N'Djamena werd gisteren het bestaan van een aan tal geheime gevangenissen onthuld waar tegenstanders van de afgezette (resident Habré werden vastgehouden. Volgens Amnesty International had Ha bré persoonlijk kennis van de martelin- ;en en executies die in de geheime ker kers werden uitgevoerd. Volgens bewo ners zijn na de vlucht van Habré veel MÜ gevangenissen ontdekt waar nooit 76.70 eerder van was gehoord. ■550 ge «1, Kohl raakt minister en medewerker kwijt BONN De Duitse bondskanselier Helmut Kohl moet het in de nieu we ambtsperiode stellen zonder zijn naaste medewerker Horst Telt- schik. Kohls adviseur op buiten lands en veiligheidsgebied, die al sinds 1972 met Kohl samenwerkt, gaat per 1 januari naar het Duitse mediaconcern Bertelsman. Ook mi nister van justitie Hans Engelhard zou, om gezondheidsredenen, van plan zijn ontslag te nemen uit het kabinet van Kohl. Maandag verliet de liberale minis ter van economie, Helmut Hauss- mann, om persoonlijke redenen de regeringscoalitie tussen de FDP en de CDU. Actie Gorbatsjov tegen pornografie MOSKOU Sovjetpresident Michail Gorbatsjov heeft een commissie on der voorzitterschap van zijn minister van cultuur opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar maatre gelen tegen pornografie. De stappen zijn bedoeld „ter bescherming van het moreel van het volk". Gorbatsjov maakte melding van bezorgdheid on der de bevolking over het verschijn sel dat steeds meer erotische foto's, bladen en videofilms de ronde doen. Hij noemde in dit verband ook pseu- do-medische literatuur. De commissie dient zich te verdiepen in ervaringen die andere landen op dit terrein heb ben. CNN: Libië achter aanslag Lockerbie NEW YORK Een Libische geheim agent heeft de bom aan boord gebracht van het Panam-vliegtuig dat in decem ber 1988 boven het Schotse Lockerbie werd opgeblazen en waarbij alle 259 passagiers om het leven kwamen, zo meldt de Amerikaanse tv-maat- schappij Cabel News Network. Volgens CNN heeft het onder zoek naar de fatale gebeurte nis op bijna alle vragen ant woorden opgeleverd. De da der, aldus CNN, was een ge heim agent uit Libië, die was ingehuurd door de radicale Palestijnse leider Jibril. Moordenaar Kahane vrij op borgtocht NEW YORK De moorde naar van de othodoxe joodse rabbi Meir Kahane, de in Egypte geboren El Sayyid No- sair, is gisteren op borgtocht vrijgelaten nadat hij had ver klaard „met schuldig" te zijn aan de moord. Réchter Alvin Schlesinger liet Nosair gaan na het betalen van een borgsom van ruim 500.000 gulden. Na afloop van de zitting moest de politie groepen joodse en Ara bische militanten uit elkaar houden. Kahane, de stichter van de militant-orthodoxe Je wish Defence League, werd op 5 november vermoord. Franse advocaat dreigt koningin aan te klagen THIONVILLE Een advocaat uit het Franse Thionville, Pascal Barbier, heeft gedreigd koningin Beatrix voor de rech ter te dagen wegens „schuldige passivi teit", en daarmee medeplichtigheid aan handel in verdovende middelen. Hoe wel Barbier denkt dat er weinig kans bestaat dat het uiteindelijk tot een pro ces komt, is het juridisch wel mogelijk tegen de koningin een aanklacht in te dienen. Barbier, die drie Portugezen verdedigt die met in Nederland gekoch te drugs zijn opgepakt door de Franse douane, is heel boos op de volgens hem uiterst lakse houding van de Nederland se overheid tegenover de handel in drugs. 40 MOSKOU Boris Jeltsin, lie president van de Russi- iche Federatie, heeft het jEovjetleger gisteren ge waarschuwd geen poging te doen de regering omver werpen. Tegen officieren van de )zerzjinsky Militaire Acade me zei hij: „Als het leger als ïen actieve factor in onze ko tende maatschappij interve- lieert, zullen de botsingen vele malen toenemen, en de naatschappij naar een ramp ,Het leger kan de economi se problemen niet oplossen en op het moment zijn dat de jelangrijkste problemen", zo citeerde het met-officiële pers- lureau Interfax Jeltsin. lovendien is het leger niet ho- nogeen. „Wij weten wat voor neningsverschillen er leven, let leger zou dus uiteen kun- len vallen in rivaliserende ■roepen en de politieke strijd lie vandaag vreedzaam blijft, tou een gewapende strijd kun- len worden", zei Jeltsin. „We- end dat ons land een kern- nacht is, zou dit niet alleen ;en bedreiging vormen voor ms land, maar voor de hele vereld". )e voormalige Amerikaanse (resident Ronald Reagan heeft ir gisteren tijdens een rede voering in het Britse Cambrid ge op gewezen dat Gorbatsjov de controle over zijn land teeft verloren en zijn toe vlucht zou kunnen nemen tot het afkondigen van de staat van beleg om de stabiliteit te handhaven. Reagan gelooft dat Gorbatsjov juist wel kan reke- Jien op de loyaliteit van de ge- ^pieime dienst KGB en het le niger, maar dat hij geen enkele sfnvloed heeft op de economie ™en de politieke ontwikkelin gen in de vijftien republieken. 127' c g Slachtoffer 16, In een interview verklaarde li legerkolonel Viktor Alksnis dat Gorbatsjov zou moeten 3, verdwijnen. „Hij is het slacht- 133' rtfer geworden van zijn eigen politiek. Hij heeft de nationali sten de kans gegeven hun ntimenten op te kloppen, iemand luistert meer naar et centrum, het land valt uit Ikaar. De enige oplossing is aststellen wie hier de macht •ft en dan de crisis oplossen, /entueel met wettelijke laChtsmiddelen. „Maffia beheerst Moskou" MOSKOU Volgens het Sovjet-weekblad Commersant wordt een groot deel van het leven in Moskou beheerst door de maffia. Het blad heeft gisteren een „wie is wie" van de Moskouse georganiseerde misdaad gepubliceerd en onthuld welke bendes de verschillende wijken van de stad beheer sen. Het ministerie van binnenlandse zaken reageerde met: „De georganiseerde misdaad als zodanig niet bestaat in Mos kou" Commersant zegt evenwel dat de georganiseerde mis daad in Moskou de controle heeft over drugshandel, prosti tutie, speelhuizen, videotheken en handel in tweedehands auto's. De belangrijkste activiteit van de bendes is echter het afpersen van restaurants en andere semi-particuliere bedrij ven in ruil voor „bescherming". Alksnis is voor de duivel niet bang. Op 15 november stelde hij in de Opperste Sovjet presi dent Gorbatsjov een ultima tum: als de landsleider niet binnen een maand orde op za ken in de chaos had gesteld, zou het Congres van Volksaf gevaardigden (het superparle- ment dat op 17 december in Moskou bijeenkomt) de vraag van het al dan niet aanblijven van de president gaan bespre ken. De reacties onder de be volking waren heftig. De in tellectuelen waren ontzet: daar had je dan de langverwachte putschist. Voor veel gewone mensen vertegenwoordigt Alksnis de laatste hoop om de anarchie en chaos in hét land de kop in te drukken en een KGB gaat tijdschrift uitgeven MOSKOU De geheime dienst van de Sovjetunie, de KGB, gaat volgens de krant Rabotsjaja Triboena binnenkort een eigen tijd schrift uitgeven. Het eer ste exemplaar zal eind deze maand verschijnen. Het tien pagina's tellende tweeweekse blad zal door de uitgeverij worden gepu bliceerd die de KGB zelf heeft opgericht. Het bij zondere van het tijdschrift is dat een deel wordt ge vuld met artikelen die zijn gebaseerd op materiaal van de KGB, onder meer uit het archief van deze geheime dienst. onheilspellende burgeroorlog te vermijden. Volgens Alksnis is er geen al ternatief voor Gorbatsjov in de vorm van een enkele persoon. „Dus zal er een collectief lei derschap moeten komen Daarin zullen vertegenwoordi gers van het hele politieke spectrum in ons land moeten zitten, laat ik zeggen van Sobtsjak (de progressieve bur gemeester van Leningrad) tot Nazerbajev (de behoudende president van Kazachstan). In geen geval mogen Gorbatsjov of Jeltsin in dat college ko men. Zij zijn al te ver gegaan, ook in hun onderlinge rivali teit. Gorbatsjov maakt strate gische fouten. Zo heeft hij wil lens en wetens de nationale fronten opgericht. Dezelfde nationale fronten die hem nu de kop gaan kosten, maar dat heeft hij totaal niet zien aan komen". Een groep leden van het Sov jet-parlement heeft gisteren geëist dat de noodtoestand wordt uitgeroepen en de acti viteiten van alle politieke par tijen en vier parlementen, die van Litouwen, Moldavië, Ge- orgie en Rusland, worden op geschort. De parlementariërs, onder wie zich zowel leden van de rechtse Sojoez-bewe- ging als leden van de hervor mingsgezinde Liberaal-Demo cratische Partij bevonden, gin gen nog net niet zover dat zij openlijk opriepen tot een mili taire staatsgreep als redmiddel om de Sovjetunie uit de huidi ge crisis te helpen. Volgens de persbureaus Tass en Interfax kondigden de leiders van de groep de vorming aan van een Nationaal Reddingscomité en eisten ze dat aan dit comité de macht zou worden overgedra gen. Einde opstand Amerikaanse militairen be waken aanhan gers van de Pa namese ex-ko- lonel Eduardo Herrera Has san, die na een spectaculaire ontsnapping per helikopter uit de gevange nis vannacht weer is aange houden. Herre ra Hassan had na zijn vlucht met enige tien tallen aanhan gers het hoofd kwartier van de nationale politie bezet. Toen zij daaruit tracht ten te onstap- pen werden zij aangehouden. Herrera zou het brein zijn ge weest achter een in augustus mislukte staats greep. Daar voor zat hij ge vangen. FOTO: AFP (Van onze correspondent Frans Wijnands) WARSCHAU De vraag is niet of Lech Walesa zondag tot president van Polen wordt gekozen. Dat zal wel. Veel relevanter is de vraag hoe beschadigd Lech Walesa aan zijn nieuwe job zal beginnen na de ongemeen bittere verkiezingscampagne die zich in deze laatste dagen voor de beslissende slag in Polen afspeelt. Begin deze week zei zeventig procent van de ondervraagden in een representatieve steek proef ervan overtuigd te zijn dat Walesa de presidentsver kiezingen zal winnen. Als hij gekozen wordt en het woordje 'als' houdt wel dege lijk de mogelijkheid in dat het niet zo is dan heeft hij er harder voor moeten knokken dan hij een aantal maanden geleden zelf geloofde. „Als ik geen tachtig procent van de stemmen krijg, hoeft het voor mij eigenlijk niet.zei de toen erg van zichzelf overtuig de Lech Walesa. Hij heeft er ook anders voor moeten vech ten dan hij de afgelopen tien jaar in zijn eigen land gewend was. Chantage, bedreigingen, beledigingen en platvoershe- den hebben de Poolse presi dentsverkiezingen stilaan een louche sfeer bezorgd. Lech Walesa maakt excuses WARSCHAU Lech Walesa heeft zich gisteren veront schuldigd voor antisemitische opmerkingen tijdens zijn ver kiezingscampagne. Hij noemde zijn uitlatingen „onhandig en tactloos". In een televisie-interview verklaarde hij, zolang hij iets in Polen te vertellen heeft, geen antisemitisme, chau vinisme en nationalisme te zullen dulden. Onder meer tij dens een bijeenkomst in oktober had Walesa gezegd: „Sinds mijn familiegeschiedenis begon ben ik zuiver. Ik ben Pool en ik ben hier geboren". Die opmerking kwam hem op de stroom van kritiek te staan. „Ik ben niet zo iemand die het vuurtje onder de pot met de Poolse hel zal opstoken en een contract met de duivel sluit, terwijl ik me tegelijkertijd achter de Zwarte Madonna van Czestochova verschuil". Het is maar een citaat van op ponent Stanislav Tyminski, maar met dit soort opmerkin gen maakt hij Walesa en zijn heetgebakerde achterban ra zend. Hij blijft onverstoorbaar zeker van zijn kansen om zon dag tot president te worden gekozen en dat maakt veel Po len nerveus. Dagdromers Intellectuelen uit een paar grote steden, boeren, zelfs de katholieke kerk en veel aan hangers van de twee weken geleden dramatisch verslagen premier Mazowiecki hebben zich inmiddels uitgesproken voor Walesa. Alles liever dan Tyminski, begint de slogan te worden. Tyminski blijft echter voor miljoenen plattelanders, kleine sappelaars en dagdromers, de grote redder. Met een verlos sende kijk op de toekomst van de Poolse economie. Dat be weert Tyminski tenminste keer op keer. „Binnen een maand bouw ik de economie om en elke Pool zal goud ver dienen". „Wij zijn de besten", riep zijn Peruviaanse vrouw op een verkiezingsbijeenkomst deze week. De (tweede) me vrouw Tyminski heeft de gave om via het menselijk oog ziek ten op te sporen. „Ik weet dat het niet zo is", merkte Walesa deze week nuchter op. „Ik weet dat de staalarbeiders en de mijnwer kers woedend zullen zijn als ze na een maand merken dat er totaal niets veranderd is en dan het presidentiële paleis zullen platbranden". Tyminski op zijn beurt tracht de Poolse goegemeente ervan te overtui gen dat ze met de keuze van Walesa na de communistische dictatuur de willekeur van de Solidariteitskliek in huis ha len. Op 4 december, het feest van Sinte Barbara, de patroonheili ge van de mijnwerkers, heeft Walesa een brief aan de mijn werkers gericht en openlijk om steun gevraagd. Het is een voorbeeld van de stemmenja- gerij die voor Walesa tamelijk onwerkelijk moet zijn, over tuigd als hij altijd was van zijn grenzeloze populariteit. Hij vecht niet alleen tegen een nieuwe, onbekende en langza merhand gevreesde tegenstan der, maar vooral tegen de snel om zich heen grijpende twijfel die Tyminski met zijn mooi- praterij in de harten van mil joenen Polen heeft gezaaid. Vooral ook met zijn verklaring dat zijn hele verkiezingspro gramma als twee druppels wa ter lijkt op de uitgangsstellin gen van Solidariteit tien jaar geleden. In de Poolse pers wordt intus sen anders dan enkele we ken geleden een opvallend eensgezinde campagne voor Walesa gevoerd. Niet van har te. „Ook al willen we niet, we moeten wel op hem stemmen", is de algemene opvatting, te vens een parafrase op Walesa's eigen uitspraak dat hij liever geen president van Polen wil de zijn, maar het wel moet worden, om het land van de ondergang te redden. (Vervolg van de voorpagina) BAGHDAD Irak en de Verenigde Staten voeren overleg over de datum waarop zij gaan praten over de Golfoorlog. Het is de bedoeling dat Ameri- ka's minister van buiten landse zaken Baker naar Baghdad reist en zijn col lega Aziz naar de VS. De berichten over de kans op succes in dit overleg blijven zeer tegenstrijdig. De Britse omroep Sky News meldde dinsdagavond dat Irak bereid zou zijn zich terug te trekken uit Kuwayt in ruil voor garan ties dat het Westen niet aan valt en Baghdad het Kuwaytse deel van de Rumeila-olievel- den mag houden. Uit andere bronnen werd gisteren verno men dat Irak op zoek is naar een eervolle uitweg uit de cri- De Amerikaanse president George Bush, op bezoek in Ar gentinië, zei echter te betwijfe len dat de besprekingen iets zullen opleveren. „Ik ben niet optimistisch. Ik zie geen teke nen dat Saddam Husayn be reid is om volledig, zonder voorwaarden, aan de resoluties van de Veiligheidsraad gehoor te geven" zei Bush wijzend op de VN-eis dat Irak zich volle dig terugtrekt uit Kuwayt. Saddam Husayn op zijn beurt sprak de hoop uit dat Bush de rol „van een goede onderhan delaar" en niet van „politiea gent van de Verenigde Naties" zal vervullen. „Irak wenst de dialoog en laat zich geen beve len opleggen", aldus de Iraak- se leider. Kuwayt overweegt een proce dure aan te spannen tegen Irak bij het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag als eventuele onderhandelingen met Baghdad mislukken, zo heeft een lid van de Kuwaytse delegatie, die rondreist in Noord-Europa, in Den Haag verklaard. Israël heeft de VS laten weten geen oplossing van de Golfcri sis te willen waarbij de Iraakse oorlogsmachine intact wordt gelaten, zo verklaarde de Is raëlische onderminister van buitenlandse zaken, Benjamin Netanyahu, gisteren in Jeruza lem. Hij ontkende echter be richten in de Israëlische pers dat de joodse staat Washington had gewaarschuwd zelf mili taire actie te ondernemen te gen Irak, als de VS dat niet zouden doen. De Verenigde Staten hebben voorgesteld om in een resolu tie van de Veiligheidsraad, waarin het optreden van Israël tegen de Palestijnen wordt ge kritiseerd, de wenselijkheid van een internationale vredes conferentie over het Midden- Oosten op te nemen. Het is voor het eerst dat de VS zich bereid tonen steun te verlent?n aan het vastleggen van zo 'n conferentie in een resolutie van de Veiligheidsraad. Isratïl heeft zich tot nu toe fel verzeit tegen het houden van een con - ferentie over de problemen ill het Midden-Oosten. Volgens politieke waarnemen; is het Amerikaanse voorstel! bedoeld om de Arabische lan den, die met de VS een front vormen tegen het Iraakse bewind van Saddam Husayn, gunstig te stemmen en een verdergaande resolutie over Israël en de Palestijnen te voorkomen. ADVERTENTIE Overal te koop Nog beter: neem meteen een abonnement - alle nummers tot 1 mei voor slechts 10,-. Bel: 035 - 714714. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE De hele nacht zitten Ladrone en zijn trawanten geld te leren. De tafel in de grote kajuit kreunt onder het gewicht van it edel metaal! Tegen de ochtend trekt de mist op en wanneer de tweede stuurman door een patrijspoort naar buiten kijkt, roept hij: „Ha, daar komen onze concurrenten....; die willen het ook nog 's proberen!" En ja hoor, daar nadert in de verte de UK 230 met de Zaankanters. „Ik heb met die arme Hollanders te doen", spot Ladrone, „nou vissen ze achter het net". Maar even later geeft hij bevel naar de brug om het anker te hijsen en weg te stomen. Al te nieuwsgierige kijkers kan hij niet gebruiken. Aan boord van de botter vraagt men zich af, waarom dit stoomschip hier heeft stil gelegen en nu zo ijlings het hazepad kiest. Maar de schipper meent, dat het schip wegens de mist voor anker is ge gaan en nu gewoon zijn weg vervolgt. Ze kunnen ook niet weten, dat iemand hun is vóór geweest.... NEW DELHI Hussain Muhammed Ershad hield als president van Bangla desh het leger voortdu rend met argwaan in de gaten. De geschiedenis leerde dat uit die hoek de grootste dreigingen te ver wachten waren. Dat pakte even anders uit. Voor het eerst in het negen tienjarig bestaan van Bangla desh heeft een president niet door een militaire coup, maar onder druk van het volk het veld moeten ruimen. Ershads belangrijkste politieke tegen standers waren twee vrouwen, die bekend stonden om hun onderlinge rivaliteit en hun wens de president af te zetten. Vrijwel niemand had voorzien dat de schooljuffr'ouw-achtige Sheik Hasina en de stijlvolle Khaleda Zia de leiders zouden worden van een protestbewe ging die de president tot aftre den zou dwingen. Het waren steeds staatsgrepen die rege ringsleiders in hoog tempo van de troon stootten. Ershad is met zijn negenjarig bewind ab soluut recordhouder. Het is de verdienste van Ers had dat hij een van de armste landen ter wereld de discipline en stabiliteit bracht waaraan het zo'n behoefte had. Vanaf de coup in 1982, die hem aan de macht bracht, ontwikkelde hij zich tot een leider die tota litair, maar toch gematigd re geerde. Mensenrechten-acti visten gaven hem meestal een goed rapportcij'fer. Vrije ver kiezingen waren echter iets anders. Toen Ershad zich in 1986 tot president liet kiezen, waren buitenlandse diploma ten en waarnemers hilarisch over het onbeschaamde knoei en met de uitslagen in de stemlokalen. Dat Ershad zo lang wist aan te blijven was zowel zijn kracht als zijn zwakte; hij begon zijn overlevingskansen te over schatten. In een interview dat afgelopen september ver scheen omschreef zichzelf als „zeer pragmatisch" en had er alle vertrouwen in de presi dentsverkiezingen van juni 1991 te zullen winnen. Het protest van de bevolking dat deze maand begon te groeien moet hem dus hebben verrast. Ershad kondigde de noodtoestand af en riep de hulp van leger en politie in. Het optreden van de troepen bleek echter weinig uit te richten. De door mevrouw Zia Opgetogen aanhangers van oppositieleidster Hasina dragen een portret van haar vermoorde vader door de straten van Dakha. FOTO: AFP geleide Nationalistische Partij van Bangladesh en de Awami Liga van Hasani riepen stakin gen uit en het burgerlijke pro test tegen Ershad nam alleen maar in omvang toe. Als de oppositie erin slaagt de eenheid en daadkracht in stand te houden en dus de re geermacht in handen weet te houden, dan zal dat voor zowel Zia als Hasina een grote per soonlijke genoegdoening bete kenen. Hasina is de dochter van Sheik Mujibur Rahman, de eerste president van Ban gladesh, die in 1975 bij een staatsgreep werd vermoord. De echtgenote van Zia, Ziaur Rahman, was eveneens presi dent en werd bii een militaire coup in 1981 gedood. Op voordracht van de opposi tie is de president van het Hooggerechtshof, Shahabud- din Ahmed, benoemd tot inte rim vice-president. De 65-jari- ge Ahmed zal een voorlopige regering leiden tot de algeme ne verkiezingen, die volgens de grondwet moeten worden gehouden binnen een termijn van negentig dagen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7