Missie-De Jong pas dinsdag naar Baghdad uit de weekbladen ELSEVIER ■w Vredesactivist Kees Koning bidt in Baghdad voor vrede CD maken misbruik van overheidssubsidies deEPENE 1991- JNNENLAND C^idóc Soman! DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 PAGINA 5 Longtransplantaties waren wel toegestaan fllEUWEGEIN Het Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein heeft verbaasd gereageerd op de kri tiek van het PvdA-Kamerlid Van Otterloo op zie kenhuizen die „illegaal" longtransplantaties uit voeren. Van Otterloo had bij. de behandeling van de begroting Volksgezondheid gezegd dat zieken huizen voor dit slechte gedrag niet moeten worden beloond door ze aan te wijzen als centrum waar deze transplantaties in de tdbkomst legaal mogen worden gedaan. Algemeen directeur ir. B. Dessing van het Antonius Ziekenhuis waar al twee long transplantaties zijn uitgevoerd zegt dat voorma lig staatssecretaris Dees hem schriftelijk had mee gedeeld dat er geen wettelijke mogelijkheden wa ren een dergelijke transplantatie tegen te houden en dat als het uit medisch oogpunt noodzakelijk en verantwoord werd geacht in principe zo'n trans plantatie zou kunnen worden uitgevoerd. Aanvragen om geld uit Aids Fonds verdubbeld UTRECHT Het Aids Fonds heeft dit jaar al bijna 200 financiële aanvragen behandeld van seropositieve mensen of aidspatiënten. Vorig jaar waren dat er 92. Dit jaar is voor individuele hulp drie ton toegekend. Die verdubbeling is deels te verklaren door de grotere bekendheid van het Aids Fonds, maar ook door de medische behandelingen waardoor patiënten langer leven en dus ook langer ziek zijn. De meeste aanvragen gaan om geld voor bij voorbeeld pyjama's, onder goed, wasmachines een symptoom van de ziekte is nachttranspireren verhuizing naar een benedenwoning, centrale verwar ming, maar ook taxiritten en vakanties wor den aangevraagd. Ook alternatieve thera peutische behandelingen kunnen worden vergoed. REGERINGSFRACTIES WILLEN SOEPELER ZUIVELQUOTERING DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer wil dat minister Bukman van land bouw onderzoekt of het moge lijk is de zuivelquotering te ver soepelen. Bukman toonde zich gisteren aanvankelijk tegen stander van versoepeling, maar ging onder druk van de rege ringsfracties overstag.CDA en PvdA zijn voorstander van een twee-prijzensysteem. Melkvee houders die naast hun quotum tegen een lagere prijs extra melk willen produceren moeten daarvoor de kans krijgen, vin den beide fracties. Ze willen dat Bukman daarvoor de mogelijk heden onderzoekt en aftast hoe de Europese Commissie in Brussel er over denkt. Ook VVD-woordvoerder Blauw liet weten dat een twee-prijzensys teem hem wel aansprak. Vol gens Bukman kleven er te veel nadelen aan het systeem. Voor invoering moeten volgens hem alle lidstaten in de EG een deel van hun melkquotum inleve ren. Daarmee ontstaat ruimte voor landen met een efficiënte melkveehouderij om voor de la gere prijs melk te produceren. De landen die hun quotum toch niet volledig benutten, helpen op die manier de landen waar de melkveehouderij door de qu otering wordt beperkt. Bukman zei echter „geen kans te zien de landen met een tekort te moti veren afstand te doen van hun quotum ten behoeve van lan den als Nederland" Nederland wordt volgens de bewindsman toch al gezien als het land dat een belangrijke bijdrage levert aan de zuiveloverschotten. De enige manier om het plan er in Brussel door te krijgen is wan neer Nederland relatief meer melkquotum inlevert dan ande re EG-landen, stelt Bukman. Maar daarmee wordt de winst volgens hem al bij voorbaat te niet gedaan. Hij gaf met grote tegenzin toe. „Ik wil best de plus- en de minpunten op een rijtje zetten, maar mijn vrees blijft overeind dat Nederland de rekening gepresenteerd krijgt". Minister D'Ancona wil discriminatie op sportveld aanpakken DEN HAAG Minister D'Ancona van WVC wil „het tegengaan van discriminatie op het sportveld ondersteu nen". De minister zei dit giste ren tijdens de behandeling van de welzijnsbegroting. D'Anco na antwoordde daarmee op vragen van Lankhorst van Groen Links, die overleg met Nederlandse Sportfederatie de Koninklijke Nederland- Voetbalbond bepleitte. De jiscriminatie op sportvelden moet volgens hem rigoureus de kop worden ingedrukt. ,Mijn fractie ziet maar één op lossing: het staken van de wedstrijd als een scheidsrech- als Van Swieten of een voetballer als De Jong de huid weer wordt volgescholden". Deze maatregel zou volgens Groen Links ook moeten gel den voor de amateurs. Milieu organisaties illen samen oorbraak ■d( ■forceren )EN HAAG De Neder- andse samenleving ver- oont een „beangstigend invermogen" om de zeer :orgelijke milieu-bood- chap te begrijpen en er naar te handelen. Het is tijd dat de Neder- andse natuur- en milieu bewegingen een „door braak" teweeg brengen )ij gevestigde belangenor ganisaties, zoals werkne mers- en werkgeversorga nisaties. staat in een niet-openbare notitie van de zogeheten Initi atiefgroep Strategie en Struc tuur van dertig natuur- en mi lieuorganisaties die sinds onge veer een jaar overleg plegen over verdergaande vormen samenwerking. Samen werking zou noodzakelijk zijn om de „klemmende boodschap van de noodzaak van verande ring" op milieuterrein beter tot uitdrukking te brengen. Het milieubeleid zou belem merd worden door gekrakeel van diverse maatschappelijke belangengroepen, waarmee plannen van enigszins structu rele aard verzanden. notitie is voor commentaar aan de betrokken organisaties toegestuurd. Half januari die nen de reacties binnen te zijn. Het had weinig gescheeld, zo melden ingewijden binnen de Initiatiefgroep, of de notitie niet zijn verschenen. Over een eerdere versie bleven for- meningsverschillen bestaan. Uiteindelijk is een „culturele revolutie" nodig geweest om de leden van de groep op é'én lijn te krijgen. Oospronkelijk gold dat de natuur- en milieu- irganisaties een „machtsfac tor" dienen te zijn binnen de politieke circuits van Den Haag en Brussel. Die term keert in de jongste notitie niet terug. Naar verluidt zou de milieubeweging een zetel wen- ien binnen vooraanstaande or ganen als de Sociaal Economi sche Raad. DEN HAAG De missie- De Jong zal vermoedelijk dinsdag naar Baghdad vertrekken. Dit maakte oud-premier De Jong gis teren op een persconfe rentie in. Den Haag be kend, nadat de Iraakse ambassade de benodigde visa had toegezegd. Vanuit Baghdad meldde een woordvoerder van de 105 bag geraars van Volker/Stevin en Boskalis dat het grootste deel van hen volgende week maan dag of dinsdag in Nederland zal terugkeren. De tweede groep komt enkele dagen later in ons land aan. De baggeraars krijgen de ko mende dagen hun uitreisvisa. Saddam Husayn heeft daar volgens ir. H. Huisman, de projectmanager van de bagge raars in Baghdad, persoonlijk toestemming voor gegeven. Missieleider De Jong was gis teren tijdens een ultra-korte persconferentie in Den Haag uiterst terughoudend in het doen van mededelingen over de reis. Op de vraag of het Vliegtuig van de delegatie ook gevuld is met medicijnen zei De Jong „nee". Op de vraag of hij uitsluit dat er dan een an der vliegtuig met medicijnen of hulpgoederen gaat, wilde De Jong aanvankelijk geen commentaar geven. Maar later zei hij: „Ik heb in een lang le- Oud-premier De Jong passeert een haringkar aan de Hofvijver na zijn persconferentie gisteren in het perscentrum Nieuwspoort. foto: anp ven geleerd niets uit te slui ten". Wel ontkende hij dat zijn mis sie een politieke verklaring in Baghdad moet ondertekenen. „Wij zijn een humanitaire mis sie en leggen dus geen politie ke verklaringen af", aldus De Jong. Ook het ministerie van buiten landse zaken, het Rode Kruis en de Iraakse ambassade in Den Haag wilden niets zeggen over een mogelijke eis van de Irakezen om de gijzelaars te laten gaan in ruil voor medi cijnen, voedsel of andere vor men van hulp. In politiek Den Haag wordt er echter sterk re kening mee gehouden dat de missie-De Jong inderdaad een 'tegenprestatie' aan Irak dient te leveren. Volgens de oud-premier zal zijn uit zes leden bestaandie missie, onder wie de oud-mi nisters Van der Stoel en Wit- teveen en een vertegenwoor diger van het Rode Kruis, in Baghdad gesprekspartners „van hoog niveau" krijgen. Wie precies de Iraakse onder handelaars zullen zijn, is niet bekend. De missie moet nog een week wachten omdat het in Baghdad momenteel erg druk is met andere buiten landse afvaardigingen, aldus de Isaakse ambassade. Het Familiecomité Gijzelaars Vrij reageerde verheugd op het nieuws dat de missie kan Marine in Golf kost 60 miljoen DEN HAAG De bijdra- ge van Nederlandse mari ne aan de internationale vloot in de Golf kost dit jaar naar schatting ruim 60 miljoen gulden, blijkt uit de antwoorden van minis ter Ter Beek van defensie op vragen naar aanleiding van zijn begroting voor 1991. Kort na de Iraakse invasie in Kuwayt op 2 augustus besloot de Neder landse regering twee fre gatten naar de Golf te stu ren. Die worden momen teel afgelost door twee an dere en het bevoorradings schip de Zuiderkruis. Het bedrag van 60 miljoen om vat de normale exploitatie kosten van de schepen en extra uitgaven aan gas- pakken, brandstof, muni tie, transport en helikop ters. vertrekken. „Beter laat dan nooit", zei J. Ruijter namens het comité. Het politieke kli maat om in Irak over de Ne derlandse gijzelaars te praten is volgens Ruijter gunstiger dan ooit. De gijzelaars zelf hebben het goede nieuws „met grote blijd schap" ontvangen, zo zei Pie- ter van Thiel gisteren in Bagh dad. Dat het nog een week duurt voor de missie in Irak aankomt, ligt volgens Van Thiel aan de aanwezigheid op dit moment van een Australi sche en Japanse missie. Inmiddels heeft de Nederlan der Noël Shillcock, die ook over een Australisch paspoort beschikt, een toezegging ge kregen dat hij Irak met een Australische missie mag verla ten. „Het gaat echter om nog niet meer dan een toezegging." aldus het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag. (vervolg van de voorpagina) (Van onze speciale verslaggever Paul de Schipper) BAGHDAD Waar de rode rozen aan de Tigris staan, bidden vijftig vo gels van een kleurrijk pluimage voor de wereld vrede. Elke dag om zes uur staan ze op, zwijgend, ze wandelen en lezen sa men uit de bijbel. Zo brengen ze hun dagen door. Ook Kees Koning doet dat, de baardige Ne derlandse priester die met zijn bijl de schrik was van de luchtmacht. Pratend over zijn verblijf in Irak schiet hij even uit zijn rol. Hij wordt fel en agressief als hijhoort dat in Nederland door het Gladiola-commando sabotage is gepleegd aan het transport van het Amerikaan se leger is gepleegd. „Prima, eindelijk gebeurt er wat. Laat Kees Konj de Gladio-len bloeien. Heel foto: anp Nederland collaboreerde met Bush. Ze stuurden oorlogssche pen naar de Golf en zetten de ve grut, wat er gebeurt er nu", grenzen open voor dit smerige Koning zit in bungalow 6 van Amerikaanse materieel. En als dit Wereld Vredes- en Vriend- de bom straks hier barst gen ze daar allemaal: God, lie- schapskamp in Baghdad. Ko ning heeft de bijl waarmee hij in Nederland herhaald inhak te op NF-5 straaljagers thuis- gelaten. „Je moet je actiemodel aanpassen aan de mogelijkhe den". Geen fysiek geweld dus, maar spirituele inspanning om de broze vrede in de Golf en 'de proloog van de Derde We reldoorlog' te rekken. „Er wordt hier een volk gegijzeld door een legermacht van bij elkaar misschien wel een mil joen man. Onze boodschap aan het Westen is: schei toch uit met dat militaire gedoe". Protocol Mediteren en bidden, veel meer zit er niet in. Koning en de vijftig anderen van het in ternationale gezelschap doen het al drie weken volgens een strak protocol: zes uur uit bed, van half zeven tot kwart over zeven zwijgen, daarna bijbelle zen, wandelen, brainstormen, 's middags weer een uur zwij gen, eten, een slaapje, weer wandelen en 's avonds nog een keer drie kwartier in stilte doorbrengen. „Dezé missie is moeilijk. We wonen in een toeristencentrum waar we weinig contact kunnen maken met de bevolking. In de stad is de taal een bijna onneembare barrière". Het recreatiepark biedt inder daad weinig mogelijkheden voor contacten. De bungalows staan tussen lui wuivende palmbomen en perken met rode rozen en fonteinen. Er is een tennisbaan en een casino en onder de palmen zitten ver liefde Iraakse stelletjes te keu velen. De metershoge portret ten van Saddam Husayn ont breken. Koning: „Die waren er wel. Het zag er eerst uit als een propagandacentrum. Wij willen een strikt neutrale posi tie innemen. We hebben ge zegd: weg die troep. En dat ge beurde direct". Koning vindt niet dat de groep wordt ge bruikt voor een vrede die de Iraakse overval op Kuwayt moet afdekken „We kunnen doen en laten wat we willen. Ik voel me hier net zo vrij als in Amsterdam. Op een dag wilden ze ons wel naar het praalgraf van de Onbekende Soldaat hebben. Dat weiger den we en dat hebben ze geac cepteerd". Bij het gezelschap vredesactivisten is ook een tweede Nederlander, de voor malige veearts Hans Uwland uit het Friese Oude Bildtzijl. Verder doen leden van de Gulf Peace Society, een Lon- dense groep rond de vroegere zanger Cat Stevens, en een groep Sioux-indianen uit de Verenigde Staten mee. Kees Koning en Hans Uwland zeggen dat ze er niet zitten om de Nederlandse gijzelaars te helpen, maar om „het door oorlogsdreiging gegijzelde Iraakse volk" te steunen. Uw land: „De Nederlanders zitten hier natuurlijk als ratten in de val. Als wij zeggen: dat is ons pakkie-an niet, komt dat mis schien te hard aan in Neder land, want voor hen en voor hun familie thuis is het erg ge noeg, maar wij richten ons op de Iraki's. Zij worden verge- Volgens Koning zijn de gijze laars het probleem van minis ter Van den Broek: „Hij hoeft maar een woord te spreken: /Jat Nederland geen agressie wil tegen Irak, en hij kan die mensen zo meekrijgen. Maar het is zijn onverklaarbaar idio te houding van zogenaamd po litieke solidariteit. Hij lijkt de enige die nog gelooft in dat hoogheilig bondgenootschap. Daar zijn de jongens hier aar dig mee in de aap gelogeerd." SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Vrees voor aanslag op prinses Di (Vervolg van de voorpagina) ANTWERPEN Het bezoek dat de Britse lievelingsprinses Diana volgende week aan Brussel brengt, is de recht streekse oorzaak van de arres tatie van het IRA-commando gisterochtend in Antwerpen. De terroristen werden al we ken geschaduwd en hun aan houding wordt door welinge lichte kringen een „preventie ve arrestatie" genoemd. Toen de Noord-Ieren België binnen kwamen, werd het schaduw werk van de Britse geheime dienst overgenomen door de Belgische Staatsveiligheid, die na overleg met de Britten uit eindelijk de rijkswacht op dracht gaf voor de arrestatie. Niet zeker is of ook daadwer kelijk een aanslag op prinses Diana was gepland. Uit in be slag genomen documenten blijkt dat het commando aan vankelijk plannen had voor overvallen op Belgische ban ken. Een speciale eenheid be stormde gisteren het huis dat het commando had gehuurd. DEN HAAG De Cen trumdemocraten hebben subsidie van het rijk voor wetenschappelijke doel einden voor andere doe len gebruikt. Binnenlandse Zaken heeft dit geld terecht teruggevorderd. Daarom heeft de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State het beroep van het wetenschappe lijk bureau van de Centrumde mocraten, de Stichting Weten schappelijke Onderbouwing Centrumdemocratische Ideolo gie, tegen de vordering van het ministerie verworpen. Het ministerie had een vorde ring van 65.000 gulden op de Centrumdemocraten ingesteld omdat het wetenschappelijk bureau van de Centrumdemo craten de in 1986 ontvangen subsidie voor het grootste deel niet voor wetenschappelijke doeleinden zou hebben ge- Woordvoerder M. Klijnsma van het ministerie stelde tij dens de zitting dat er zelden problemen zijn met de subsi dieregeling voor politiek-we- tenschappelijke instituten. De wetenschappelijke bureaus kunnen vrijwel zonder uitzon dering bij de Centrale Accoun tantsdienst het wetenschappe lijke aspect van hun activitei ten aantonen. Bij de CD be stonden er echter sterke ver moedens dat de subsidie is ge bruikt voor campagne-actvi- teiten. Niet wegnemen Kamerlid J. Janmaat kon die indruk niet wegnemen. Hij moest tijdens de zitting onder meer toegeven dat een gede clareerde reis naar Noorwegen geen onderzoeksrapport had opgeleverd. De indruk dat het rondsturen van formulieren meer te maken had met propa ganda dan met een weten schappelijke enquête, kon hij ook niet wegnemen. Verkeerde inschattingen Oud-staatssecretaris Van der Linden van buitenlandse za ken zet uiteen wat er des tijds met de paspoortaffaire allemaal is misgegaan. Ruim twee jaar heeft het geduurd voor hij er over wil praten. Verkeerde inschattingen, blunders en misleiding voe ren de boventoon. Bij de voorbereiding voor de missie naar Irak is ook veel fout gegaan Pas als alle andere landen een delegatie hebben gestuurd, wordt er in Den Haag actie ondernomen. Verkeerde inschattingen, blunders en misleiding. Over ruim twee jaar horen we er meer van. Oud-staatssecretaris Van der Linden acht nu het moment gekomen schoon schip te maken. In een interview met Elsevier zegt hij: „Als ik de film terugdraai kan ik maar één verklaring geven voor de poel van ellende waarin ik terechtkwam. Als de prestigestrijd tussen Bin nenlandse en Buitenlandse Zaken over het paspoort ten slotte ten gunste van Buiten landse Zaken uitpakt, dan willen de ambtenaren bewij zen dat die beslissing terecht is geweest. Daaraan hebben Jacobs. Sondaal en Uiterlin- den alles ondergeschikt ge maakt. Ze hebben het pas poortproject dermate verde digd dat ze in mijn richting ook dingen hebben gedaan, als het verstrekken van ver keerde gegevens of helemaal geen informatie. Ik ben door die ambtenaren misleid. Ze zijn in een volstrekt hopelo ze situatie terechtgekomen, ze hebben het iedereen altijd veel mooier voorgesteld dan het was". Elsevier blikt verder vooruit op de mogelijke gevolgen van de invoering van de ov- kaart over drie weken. „Met de ov-kaart krijgen de stu denten een formidabel actie wapen in handen. Zij hoe ven zich tijdens de ochtend spits slechts massaal op de toch al overvolle perrons te melden, of het treinverkeer wordt krachtig ontregeld". Ook Rotterdam maakt zich druk over het treinverkeer. Voor doorvoer naar het ach terland is een sterke infra structuur onontbeerlijk. De eerste bedrijven vertrekken al. Een ondernemer: „Overal waar je komt zorgt de over heid voor de infrastructuur, maar uitgerekend in Rotter dam, de plek waar we het geld voor dit land moeten verdienen, gaan we het an ders doen". HI>DETIJD In HP/De Tijd een inter view met dominee Douwe N. Wouters, sinds enkele weken een bekende Neder lander. Bijna dagelijks reist hij op en neer tussen Am sterdam en Den Haag. Voor Luns was hij een meneer met een baard. Wouters: „Ik dacht dat Luns een man van stijl en standing was, maar ook grote mensen kunnen klein zijn". Tevreden stelt hij vast dat de dag erop de marktkooplui, van het Wa- terlooplein op zijn hand ble ken te zijn, aldus het week blad. Hij gelooft in de missie. „Had Mozes ooit verwacht dat-ie het volk mee terug zou mogen nemen van de Farao? Nee toch. Maar hij had een vlammetje in z'n hart, en hij deed het. Net als ik". Hetty Lubberding ging voor de tweede keer naar Irak. Zij constateert veel on zekerheid over de krijgsbe- reidheid van de Iraakse mi litairen. „Om het moreel van de soldaten en de bevol kingen op te vijzelen toont de televisie elke avond beel den van soldaten ergens in de woestijn, die daar ver maakt worden door een be kende entertainer. Die no digt de manschappen uit om ook zelf wat te dansen of te zingen. Dat worden veelal odes aan Hoessein". Ook Frans Pointl mag zich een bekende Nederlander noemen. Zijn boek 'De kip die over de soep vloog' werd een bestseller, terwijl ook zijn tweede boek De Aan raking' goed verkoopt. Hij is nog steeds onder de indruk van al de belangstelling. „Ik voel mij langzamerhand een kruising tussen Dik Trom en Jos Brink. Het komische en wanstaltige van Dik Trom en het showerige van Jos Brink. Maar ondanks dat ben ik gewoon mezelf geble ven, want het lijkt me vrese lijk moeilijk om een typetje te moeten spelen". In Vrij Nederland een re portage over het leven op een platform zo'n zestig mijl buiten Den Helder. Zestien miljoen kubieke meter gas moet er dagelijks worden af geleverd. Voor iedereen gel den dezelfde veiligheidsei sen. „Soms word ik schijt- ziek van die veiligheid. Als je een lucifer aansteekt moet je haast drie formulieren in vullen. Maar je doet het toch. Niet om de NAM een veer in z'n achterwerk te steken, maar wat veiligheid^ betreft is het hier super".v Niet iedereen redt het het op het platform. „Die herken je meteen. Aan hun manier van lopen. Mensen die al maar binnen zitten, met geen stok het dek op te krij gen zijn, zich bij niemand aansluiten. Iemand die uit de helikopter stapt, zich- vastklampt aan het dek en niet meer voor of achteruit kan. Mensen die alcohol no dig hebben, gaan met de eerstvolgende helikopter te rug naar wal". De redactieleden van The International Herald Tribu ne, gevestigdin Parijs, zijn trots op hun produkt, „het lijfblad van bijna alle be langrijke politici en opinion leaders". Het blad wordt in tien drukkerijen over de hele wereld, onder meer bij Sijthoff Pers in Rijswijk, ge drukt. De hoofdredacteur op de vraag waarom zijn krant het in Europa zo goed doet: „Ik geef toe dat mijn land een hoop overbodigs expor teert. Brandstofverslindende auto's. McDonalds. Maar- onze journalistiek is nou juist het allerbeste dat we maken. Het is de traditie van de Amerikaanse journa listiek dat we de machtheb bers altijd op afstand hebben kunnen houden. In Europa is dat vaak heel anders". Terzijde: Wat moet je eigen lijk met fractievoorzitters die na diep beraad Luns vra gen? De vice-voorzitter van Pax Christi, Elisabeth Schmitz, in het dagelijks leven burge meester van Haarlem, vindt dat Israël desnoods met een economische boycot gedwon gen moet worden tot een di aloog met de Palestijen en met de eigen vredesbewe ging. In HN-Magazine zegt zij: „Nu is druk nodig om een correcte omgang met de Palestijnen af te dwingen. Praten schijnt niet meer te helpen. Daarom denk ik het is nog geen standpunt van Pax Christi aan een boycot of een embargo tegen Israël. Ondanks alle druk verrechtst de Israëlische re gering nog verder en bena dert de Palestijnen in de be zette gebieden zodanig dat zelfs de meest passieve Pale stijn langzamerhand uit z'n vel moet springen". Ze heeft ook kritiek op Rome. „Het Vaticaan denkt beter te zijn dan wie in welke kerkpro vincie dan ook. Het wil de koers bepalen, ongeacht land of cultuur en dat botst na tuurlijk geweldig. Het heeft geen kans gezien met de tijd mee te groeien". Ivan Wolffers neemt de far- mateutische industrie op de korrel. De relatie tussen diagnose en medicatie is vol gens Wolffers vervaagd. „Men hakt geen been af om dat de teennagels te lang zijn. Net zo min bestrijdt men muizen in huis door het pand af te branden. Ook de mee te geven geneesmidde len moeten in werkzaam heid en bijkomende risico's enige relatie hebben met het ziektebeeld". Hij is echter niet verbaasd. „Als je ziet hoeveel druk werk en persoonlijke aan dacht de industrie in het contact met de voorschrij vende artsen steekt, moet je niet verbaasd zijn dat artsen collectief het verhaal van de farmaceutische industrie na praten". In de Groene een artikel over Chili, een land vol te genstrijdigheden. President Aylwin is gekozen, maar hij was indertijd wel voor de staatsgreep van Pinochet. Als erfenis van de dictatuur zitten er nog steeds 320 poli tieke gevangenen vast. Een advocaat: „Ik geloof dat vijf en negentig procent binnen kort vrij zal komen. De meesten van hen hebben wel geweld gebruikt, maar ze zitten vaak al heel lang, zijn gemarteld en hebben geen fair proces gehad. Mis schien dat er een paar een nieuw proces zullen krijgen. De president krijgt macht om iedereen individueel kwijtschelding van straf te geven Natuurlijk had het beter gekund, maar het wer kelijke leven is nu eenmaal een mengsel van rechtvaar digheid en realisme". Verder een portret van Oc- tavia Paz, de Mexicaanse schrijver die 10 december de Nobelprijs voor de literatuur krijgt uitgereikt. FONS VAN RIJN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5