Zeldzame uitvoering van werk Prokof jev LAUF'SLANGS BIJ DE SEAT DEALER. Expositie leven en werk Albert Alberts Jeroen Pauw brengt cultuur op RTL4 Werkverschaffing achterhaal^ KUNST/RTY £«idóe Commit donderdag 6 december 1990 pagina Klassiek De klassieken keren niet alleen op het toneel, maar ook op het filmscherm terug. Regisseur Franco Zeffirelli is momenteel bezig met een film naar Shakespeare's Hamlet, met in de hoofdrollen Glenn Close als Gertrude en Mei Gibson als Hamlet. Hier de twee in een emotionele scène. FOTO: AP Negen doeken van impressionisten teruggevonden op eiland Corsica AJACCIO Negen doeken van impressionistische schilders, waaronder het beroemde schilderij 'Impressie van de opgaande zon' van Claude Monet, dat algemeen wordt gezien als symbool van het impressionisme, zijn teruggevonden op het eiland Corsi ca. De doeken werden in oktober 1985 uit het Parijse museum Mar mottan gestolen. Er zijn zeven personen aangehouden. De gesto len doeken werden teruggevonden in een villa in de plaats Por- to-Vecchio, aldus een politie-woordvoerder die geen verdere de tails wilde verstrekken. Behalve 'Impression du soleil levant', waarvan de waarde op een kleine zeven miljoen gulden wordt geschat, verdwenen in 1985 vier andere schilderijen van Monet, twee Renoirs, een Ber- the Morisot en een Narusé uit het Parijse museum. De gezamen lijke waarde van de schilderijen wordt op dit moment op onge veer 34 miljoen gulden getaxeerd. De schilderijenroof werd des tijds op klaarlichte dag gepleegd door vijf mannen. Het alarm systeem was op dat moment uitgeschakeld. Middengolfzender Radio 3 naar Nicaragua UTRECHT De oude middengolfzen der van Radio 3 die in Lopik staat, ver huist binnenkort naar Nicaragua om daar in de stad Léon dienst te doen voor de lokale zender Radio Venceremos. De Nederlandse Omroep Zendermaatschap pij Nozema stelt de zender gratis ter be schikking. Dat gebeurt naar aanleiding van een verzoek van burgemeester en wethouders van Utrecht, een van de zustersteden van Léon. Technici van de Norddeutsche Rundfunk zorgen voor de ontmanteling, het transport en opbouw van de zender in Léon. De bedoeling is dat de zender-in januari 1991 in gebruik wordt genomen. De kosten van het pro ject worden betaald uit fondsen van de Nicaragua Verein Hamburg. Indonesische kunstenaars klagen over speelverboden JAKARTA Ruim honderd kunstenaars hebben zich gistei in een hoorzitting van het Indonesische parlement beklaJ over de recente verboden op twee toneeluitvoeringen en d poëzie-lezing. Een van de door een speelverbod getroffen tonel gezelschappen heeft aangekondigd geen voorstellingen meerl zulllen geven „tot de autoriteiten met een bevredigende uitl komen". De politie heeft „veiligheidsredenen" aangevoerd I grond voor de laatste twee maanden opgelegde verboden. Vorf week werd de opvoering van een stuk over arme mensen v de toneelgroep Koma verboden, omdat het onrust onder het bliek zou kunnen veroorzaken. De voorzitter van het Kunstcgart trum van Jakarta, Noorda Massardi, zei gisteren tijdens de ho^ardi zitting dat het recht om kunstuitingen te beoordelen is voort houden aan het publiek. Minister van onderwijs en cultuur Fury Hassan weigerde iets te zeggen in het parlement, „omdat de zaï, niet onder onze bevoegdheid valt". ROTTERDAM In de Rotterdamse Doelen wordt vrijdagavond 14 de cember de eerste profes sionele uitvoering in ons land sinds tien jaar gege ven van het muziekdrama Ivan de Verschrikkelijke van Sergej Prokofjev. Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest (RphO) heeft de unieke gelegenheid gretig te baat genomen en te elfder ure de aanvan kelijke programmering voor deze avond ge schrapt. Ivan de Verschrikkelijke is de drama-bewerking van de ge lijknamige film uit 1943/45 van de legendarische Russi sche regisseur Sergej Eisen- stein, waarvoor Prokofjev de muziek componeerde. De film geeft een beeld van het zes- tiende-eeuwse Rusland onder het dictatoriale bewind van Tsaar Ivan de Vierde Vasilje- vitsj „de Verschrikkelijke" (1530-1584). In de drama-uitvoering wordt het verhaal verteld door eén toneelspeler/verteller, die te vens de rol van Ivan "speelt. Het publiek krijgt een verta ling van de tekst uitgereikt. De avond voor de uitvoering is de film te zien in het Rotter damse filmhuis Lantaren- Venster. Het stuk wordt uitgevoerd door het RphO onder leiding van vaste gastdirigent en Pro- kofjev-specialist Valeri Ger- gjev, de Russische akteur Vas- sili Lanovoj, twee vocale solis ten van het beroemde Kirov- theater uit Leningrad en het Groot Omroepkoor van het NOB uit Hilversum. „Het is na 1976 en 1980 de der de keer dat dit drama in Ne derland professioneel wordt uitgevoerd. De kans om zo'n gezelschap van eerste klas mensen bijeen te brengen krijg je maar eens in de zoveel jaar. Alleen al de beschikbaarheid van het doorgaans volgeboekte omroepkoor is zeker in Kerst tijd uniek", aldus de woord voerder van het RphO. DEN HAAG Het Nederlands Letterkundig Museum in Den Haag houdt een tentoonstelling over het leven en werk van de bekende schrij ver Alberts onder het motto: 'Albert Alberts: een groot gebied in weinig woorden'. De expo sitie is te zien van 7 december 1990 tot en met 24 februari 1991. Alberts (geboren in 1911) is vooral bekend ge worden als schrijver van romans en verhalen. Hij was echter ook actief als journalist, vertaler, historicus (autodidact), inleider en medewerker aan menig foto- en gedenkboek. Alberts kreeg in 1975 de Constantijn Huygensprijs voor zijn letterkundige oeuvre. Liefde in beeld Kunst of werkelijkheid? De maatschappelijke werkelijkheid van deze kunstzinnige uiting, tegen de gefantaseerde en gewenste situatie, levert een vrij concreet beeld op. Of, zonder het kunstwereld gebruikelijke opgeblazen taalgebruik: zó zag kunstenaar Jeff Koons zijn verhouding met de Italiaanse porno-ster en parlementslid llona Staller. En de werkelijkheid is al niets anders: de twee hebben aangekondigd te gaan trouwen. FOTO: AP HILVERSUM Jeroen Pauw, nieuwslezer bij RTL4, gaat vanaf 6 janua ri het cultuurprogramma 'Studio Rembrandt' pre senteren. Deze talkshow wordt wekelijks op zon dag op het scherm ge bracht. Jeroen Pauw ontvangt in elke uitzending vier gasten voor een brunch. Drie van hen heb ben direct te maken met de di verse disciplines binnen de kunstwereld. De' vierde gast heeft een grote affiniteit met een bepaalde kunstrichting, maar oefent een beroep uit dat er niet (rechtstreeks) mee te maken heeft. In de eerste helft van het programma praat Je roen Pauw afzonderlijk met de verschillende gasten over hun werk. In het tweede deel dis cussiëren zij naar aanleiding van een bepaalde vraag. Naast de gespreksgasten ontvangt Jeroen Pauw klassieke musici die zorgen voor de muzikale intermezzi. De naam van het programma werd ontleend aan het Rem- brandtsplein in Amsterdam, waar de studio zich bevindt. Om de brunch ook visufc aantrekkelijk te maken, wol15 elke week gebruik gemar van een nieuw servies. Dr serviezen worden ontworjk door diverse keramisten. 'SL dio Rembrandt' wordt vaip4 februari 1991 opgenomen een zogenaamde cluster \pi programma's waartoe ook fff klassiek concert en e (nieuw) dertig minuten dur(e| de politiek magazine zul) behoren. pi Zet je maar schrap als je de Seat Ibiza Smart ziet. Want deze Ibiza met 1200i Motor System Porsche en 5-versnellingsbak heeft bredere banden voor een betere grip tijdens de afdaling en ip glad wegdek. Spatbord- verbreders. En een rechter .buitenspiegel, voor als de hoedenplank vol ligt met ski-jacks en /noonboots. Fl. 18.695,-. Op eenzame hoogte in zijn klasse staat de Marbella Sport. Lichtmetaleji velgen, 5-bak, dakspoiler, achterruitverwarming en wis-was installatie achter. En verder nog 'n lawine aan accessoires. Fl. 13.995,-. Voor gevorderden is er de Ibiza 1200i SX met 5-bak en een vermogen van 71 pk/52 kW. En let op: in twee delen neerklapbare achterbank. Ski's binnen dus. (Waterski's komende zomer.) Achterspoilers, toeren teller, sportstuur en kuipstoelen met speciale bekleding. Fl. 20.295,-. Maar wel schuss. Want daar vindt u de laatste weken van dit jaar alle Seat aktiemodellen op een rijtje- De snelle Ibiza 1.2i SX. De pittige, complete Marbella Sport en de luxueuze Malaga 1.5i Special GLX. Die allemaal ook nog 's op z'n sportiefst gekleed gaan. Sommige met bredere banden, spoilers, licht metalen velgen en bijvoorbeeld getipte ruiten. Allemaal met katalysator om de ijle lucht te sparen. Klaar voor de wintersport. Die valt zeker binnen de mogelijkheden als je alle financiële meevallers op een rijtje zet Tijdelijk extra hoge inruilprijzen. Lage aktie- prijzen. Zes maanden uitgestelde betaling (nu rijden, juni 1991 betalen). En dat zonder dat 't je een cent rente kost Genoeg redenen om nu even een proefrit te maken.' Lauf 's langs dus. Rapido, rapido. Baas boven baas: helemaalaan de top staat de Seat Malaga 15i Special GLX. Motor System Porsche. 90 pk/66 kW, multipoint injectiesysteem. Zo neem je elke helling soepeitjes. Super de luxe inte rieur met fl. 1900- voordeel aan Nu fl 21.795,-. Volkswagen Groep Echt Weer Iets Yoor Seat Al wedelend tussen al die Seats bestaat de kans dat u in één keer verliefd wordt op de Marbella Jeans. Hij (of zij?) heet niet voor niets zo: jeans dashboard en jeans bekleding overal. Een echte beauty voor maar fl 12.995,-. MET ZOVEEL VOORDEEL OP ALLE SEATMODELLEN HOU JE NU GELD OVER VOOR DE WINTERSPORT. NU RIJDEN, JUNI 1991 BETALEN: 0% RENTE. ALPHEN A/D RIJN, Gabo Autoservice B.V, Kalkovenweg 7,01720-43301. BOSKOOP, Autobedrijf H.J. van Marrewijk, Voorkade26-27,01727-13000. HILLEGOM, Autobedrijf H. Koot, Meerlaan 108, 02520-15685. KATWIJK A/D RIJN, Autobedrijf Bellcar, Blokmakerstraat 4, (industrieterrein 't Heen), 01718-27811. LEIDEN, Autobedrijf Bell Car Leiden B.V, Haarlemmerweg49,071-214011. LEIMUIDEN.Tinga Autoservice B.V. (subdealer). Burg. Bakhuizenlaan 4, 01721-8115. NIEUWE WETERING, Autobedrijf J. van der Meer (subdealer), Achterweg 64,01713-12688. NOORDWUK, Johan van Rijn Autobedrijf (subdealer), Golfweg 19,01719-17895. SASSENHEIM, Autoservice Bert Tiemes, Lindenlaan 32,02522-15039. H1991. tmpot ■houden. Het financieringsaanbod betreft een maximum van 10.000 gulden. Minin Pon Car b.v Leusden. Tel.: 033-951550. TILBURGSE PROMOVENDUS: TILBURG De werk verschaffingsplannen voor langdurig werklozen, zo als die door PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens en an dere politici zijn ontwik keld, sluiten volstrekt niet aan bij de huidige vorm van werkloosheid. Ze zou den passen in de werk loosheidssituatie zoals die er in de jaren dertig was, maai; anno nu zijn ze ach terhaald. Dat is de mening van drs. Ad van den Oord. Hij promoveer de vandaag aan de Katholieke Universiteit Brabant in Til burg op zijn proefschrift 'Voor arbeid en brood'. Daarin ver gelijkt hij de werkloosheid van de jaren dertig met die in het afgelopen decennium. De politiek zit al sinds het be gin van de jaren tachtig in haar maag met een grote groep mensen zonder betaalde baan. Hoewel de werkloos heidscijfers de afgelopen paar jaar gestaag daalden, bestaat nog steeds een aanzienlijke groep werklozen. Langdurig werklozen vooral. Aanvanke lijk was het alleen politiek 'rechts', maar enige tijd gele den kwam ook de Partij vdn de Arbeid met plannen voor de aanpak van die langdurige werkloosheid. Er kwamen voorstellen voor gedwongen tewerkstelling op tafel; werk lozen die een van overheids wege toegewezen baan niet ac cepteren, zouden moeten wor den gekort op hun uitkering. Nuttig Het idee is niet nieuw. In de jaren dertig, die net als het af gelopen decennium werden gekenmerkt door massawer kloosheid, zette de politiek mensen zonder baan ook ge dwongen aan het werk. Bos- plantprojecten werden opgezet en werklozen hielden zich be zig met het graven van water wegen. Destijds hadden derge lijke projecten effect. Ze wer den ook door de overgrote meerderheid van de werklo zen als nuttig gezien. Slechts een klein deel van de werklo zen - zij die waren verenigd in communistische organisaties - verzette zich tegen de tewerk stelling. Het recept van de jaren dertig kan niet zomaar worden toe gepast in de huidige situatie, Ad van den Oord: „De politiek luistert bij het maken van werki legenheidsbeleid te weinig naar de werklozen zelf". virrdt Ad van den Oord. „De werkverschaffingsprojecten zoals die de laatste tijd door de politiek worden gepresenteerd zijn ouderwets opgezet. Ze sluiten niet aan op de situatie van nu. Er is tegenwoordig een heel andere groep mensen werkloos dan in de jaren der tig. Toen waren het laag- of niet-geschoolde mensen die hun baan verloren. Tegen woordig wordt ook hoger per soneel ontslagen. Kijk maar naar Philips, waar ook veel hoger geschoolde mensen zul len moeten vertrekken nu de bedrijfsresultaten tegen vallen. Beleid moet passen bij het ka rakter van de werkloosheid. Daarom kun je niet plannen uit de jaren dertig zomaar op nieuw toepassen.' „Ook in jaren negentig zullen er banen structureel verdwij nen. Daar moet je rekening mee houden in je beleid. Men sen die nooit meer in hun oor spronkelijke werk aan de slag zullen komen moeten anders behandeld worden dan andere werklozen. Scheepsbouwkun digen bijvoorbeeld hebben geen uitzicht meer op werk sinds in het begin van de jaren tachtig de klad kwam in hun bedrijfstak. Mensen die wer ken bij bedrijven als Muiden Chemie zullen ohder invloed van de ontspanning tussen Oost en West ook tot de struc turele werklozen gaan horen.' Politieke onwil De politiek luistert bij het ma ken van werkgelegenheidsbe leid te weinig naar werklozen, is de mening van de Tilburgse promovendus. „Organisaties van werklozen hebben de af- FOTO: VAN EIJNDHOf,1 gelopen jaren plannen maakt waarin ze schrijven de problematiek volgens Ifj^ het best kan worden aanjsdi, pakt. Politieke partijen zoud2t hun oor eens te luister moefoft leggen bij dat soort organi ties. Ze moeten meer aansl ting zoeken bij hun plannj Dan worden de politii' maatregelen ook gedraj door een groter deel van werklozen". Overigens leert de studie Van den Oord dat de afst; tussen politiek en werklef altijd al groot is geweest, (j de kloof tussen werklozen vakbonden is van oudsher hoorlijk groot. Maar dat door de jongste plannen Den Haag wel eens ani kunnen gaan worden. Van den Oord: „De vakl den hebben kritisch geerd op de voorstellen werklozen gedwongen aan werk te zetten. Daarmee ti ken vakorganisaties en wel lozen nu één lijn. Dat is verleden niet altijd het g geweest. Vakbonden kozen het om werkgelegenheids leid ging meestal de kant de politici en niet die vanl werklozen". Dat in de toekomst een hec band zal ontstaan tussen we| lozen en de vakorganisat wil Van den Oord nou weer niet meteen „Maar vakbonden en werl zen zijn wel een stukje did tot elkaar gekomen. Mogej is een fundament ge" waardoor op den duur eind komt aan het wantrf'en Ericsson richt nieuw bedrijf op AMSTERDAM/EMMEN Het Zweedse telecommunica- tieconcern Ericsson richt een nieuwe onderneming op voor mobiele telecommunicatie-ap- paratuur ten behoeve van het bedrijfsleven. Ericsson maakte gisteren be kend dat N het hoofdkantoor van de nieuwe onderneming, Ericsson Business Mobiel Net works BV, wordt gevestigd in Nederland, waar de ontwikke ling en de produktie van de apparatuur al plaatsvindt. Ericsson zal vanuit een drietal vestigingsplaatsen (Amster dam, Enschede en Emmen) de draadloze bedrijfsnetwerken op de wereldmarkt introduce ren. Het concern heeft een di gitale technologie ontwikkeld waarmee binnen een gebied van een vierkante kilometer 50.000 draadloze telefoonge sprekken tegelijk kunnen worden gevoerd. De wereld markt voor draadloze teleccf municatie wordt op 15 tot[a miljard Amerikaanse doll| per jaar geschat. Als uitvinder van het nieiji systeem verwacht EricsE binnen korte tijd een substPi tieel gedeelte van die markw beheersen. In Nederlandpr Ericsson al vertegenwoordf" door de bedrijf Ericsson Rah Systems en Ericsson TeleciM municatie. Gezamenlijk ben zij een omzet van C" joen gulden en een personel sterkte van 1800 mensen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16