Kasparov na zege in riante positie Napoli eist vergoeding van Maradona Melbi Raboen bij Wilhelmus Oostduitse sportartsen namen proeven op mensen Supporters FC Den Haag woedend op Spoorwegen Ajax voelt niets voor mede bespeler van nieuw stadion Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! IPORT £eicbe Qowuwt WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 PAGINA 7 ijf maanden tuchtschool oor staafgooier Ajax J1STERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft iteren in hoger beroep de inmiddels 18-jarige G.M., e op 27 september vorig jaar een ijzeren staaf op het i gooide tijdens Ajax-Austria Wien, veroordeeld tot jn straf van vijf maanden tuchtschool. Hiervan zijn 1 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van •Jlee jaar. De straf is gelijk aan wat hij eerder kreeg Igelegd van de kinderrechter. De uitspraak van het f betekent dat de jongen vrij is, omdat hij zijn straf middels uitgezeten heeft op de tuchtschool. Jax heeft tegen M. een civiele procedure gestart fearin 500.000 gulden wordt geëist. De Amsterdamse jetbalclub werd naar aanleiding van het staafincident n jaar uitgesloten van Europees voetbal. De Amster- imse cabaretier Freek de Jonge, die tijdens de wed- jrijd als stadionomroeper optrad, zal op verzoek van advocate worden betrokken in deze procedure bij p Amsterdamse rechtbank. Drie dagen rust voor Van Basten TOKYO Marco van Basten heeft van de medische staf van AC Milan drie da gen rust voorgeschreven gekregen. De spits kreeg in het duel tegen Lecce een trap tegen zijn linkerknie. Een forse kneuzing noopte hem een paar dagen rust te nemen. Van Basten reist echter wel mee met AC Milan naar Tokyo, waar zondag de wedstrijd om de we reldbeker tegen de Zuidamerikaanse kampioen Olimpia Asuncion op het pro gramma staat. De Nederlander is welis waar door de UEFA voor drie duels ge schorst, maar het treffen in de Japanse hoofdstad vindt plaats onder de vlag van de FIFA. De wereldbond heeft de straf voor Van Basten niet overgeno- Van Spanje's toch bij deelnemers NK DEN BOSCH Henk en Ron van Spanje staan toch op plaatsingslijst voor de strijd om het NK ta feltennis, dat op 15 en 16 december in De Maas poort in Den Bosch wordt gehouden. Beiden ver klaarden ruim twee weken geleden wegens on enigheid met de topsport-commissie van de tafel tennisbond niet meer mee te zullen doen aar der andere de NK. De organisatie-commissie van de NTTB kreeg echter op het verzoek aan Van Spanje die mededeling schriftelijk te willen beves tigen, geen antwoord. Het tweetal is daarom ge woon opgenomen in de plaatsingslijst. Henk als nummer twee, Ron één positie lager. Bij de vrouwen ontbreekt Bettine Vriesekoop. De veelvoudige kampioene, die zo succesvol is terug gekeerd in het internationale tafeltennis, zeg de ambitie te ontbreken aan de Nederlandse titelstrijd deel te nemen. Gaston Taument. FOTO: DIJKSTRA Gaston Taument voor drie duels geschorst ZEIST De commissie van beroep van de KNVB heeft de Haagse Feyenoord-speler Gaston Taument voor drie duels geschorst. De Rotterdammer werd ook in beroep schuldig bevonden aan natrappen in het competitie duel tegen FC Groningen. Hij ontbreekt daardoor aan staande zondag in het duel te gen Ajax. Taument kreeg te vens één duel voorwaardelijk, met een proefijd van een jaar, en een boete van 150,00 gul den. VOORBURG Melbi Raboen is met onmiddellijke ingang benoemd tot hoofdtrainer van Wilhelmus. De 43- jarige Raboen, die eerder in deze voetbaljaargang vanwege een hoogo plopend meningsverschil met de fa milie Aandewiel bij Quick Boys ver trok, moet de Voorburgse hoofdklas ser van degradatie afhouden. Met ne gen punten uit twaalf duels bezet Wilhelmus de voorlaatste plaats in de hoofdklasse A. Raboen wordt de vierde trainer bij Wilhelmus, dat ook John Kila, Peter van Zwan en coör dinator Chiel Jansen op de loonlijst heeft staan om de selectie te begelei den. Zij blijven allen aan. LYON Gari Kasparov heeft na een zege in de zestiende partij riante uitzichten op behoud van zijn wereldtitel schaken. Met nog acht partijen te spelen heeft hij een voor sprong van één punt op uitdager Anatoli Karpov: 8 1/2 tegen 7 1/2 punten. Kasparov heeft aan nog 3 1/2 punten voldoende voor prolongatie van het kampioenschap. De overwinning in de 136ste onderlinge partij voor een WK-tweekamp, die een lang durige remisereeks in New York en Lyon (vanaf de der tiende partij werd hier ge schaakt) onderbrak, kwam in drie etappes tot stand. Het duel werd zaterdag na vijf uur afgebroken en ook zon dag viel er na nog eens zes uur spelen geen beslissing. Maandag had eigenlijk de ze ventiende partij gespeeld moeten worden, maar de we reldkampioen achtte het ver standiger een time out aan te vragen en zich volledig op de afgebroken stelling te con centreren. Dit duel staat nu voor vandaag op het pro gramma, waarbij Karpov de rol van zwarte Piet heeft. Hoewel Kasparov, die met wit speelde, een voorsprong had in materiaal (een kwali teit meer) waren de meeste deskundigen van mening, dat Karpov nog altijd goede kan sen had op remise. In het kamp van de uitdager waren de gezichten maandag echter steeds somberder geworden. De computer, die te .hulp werd geroepen, had immers aangegeven, dat, wit binnen vijftien zetten kon winnen. Vier minuten Kasparov wist dit ook. De Spaanse meester Ricardo Calvo, een goede vriend van Kasparov, verklaarde dat de titelhouder er sinds vond van overtuigd was, dat hij de ban in zijn voordeel kon breken. Hij verscheen zelfverzekerd op het podium, glimlachte zo nu en dan en keek meer de zaal in dan naar het bord. Kasparov maakte zich ook geen mo ment zorgen om de krappe tijd, die hem restte: voor zes tien zetten had hij nog elf minuten beschikbaar. De af gegeven zet, die scheidsrech ter Geurt Gijssen uit de en veloppe haalde, was Te7-a7. De taktiek van Kasparov was er op gericht met subtiele ze tjes van toren en koning het matnet rond de steeds meer in de hoek gedrongen zwarte koning aan te trekken. Kar pov was gedoemd zetten met zijn loper te doen. Met lede ogen moest hij toezien hoe Kasparov, die niet meer dan vier minuten nodig had voor het voltrekken -van het von nis, zijn koning op het strate gische veld e7 bracht. Toen mat met de toren op de on derste lijn en de loper op de diagonaal onvermijdelijk was, staakte Karpov met een hulpeloos gebaar de strijd. De partij had 102 zetten in beslag genomen. Volgens sta tistici is het slechts drie keer eerder in de historie om de wereldtitel schaken voorge komen dat een partij meer zetten in beslag nam. Het re- tussen Tal en Botwinnik in 1961 (Moskou) vergde 121 zetten, de veertiende ontmoe ting tussen Tarrasch en Las- ker in 1908 (Düsseldorf en MÜnchen) werd in 119 zetten beslist. Al deze marathon- cord staat op 124 zetten (de vijfde partij tussen Kortsjnoi en Karpov in Baguio City, 1978). Het twintigste treffen duels eindigden in remise. Het zettenverloop van het vervolg van de zestiende par tij tussen Kasparov (wit) en Karpov was: Afgebroken stand: Wit (Kasparov): Kc6, Te7, Le5, pion g5; Zwart (Karpov): Kf8, Lf5, Ph5, pion g6. 89. Te7-a7, Lf5-g4, 90. Kc6- d6, Lg4-h3, 91. Ta7-a3, Lh3- g4, 92. Ta3-e3, Lg4-f5, 93. Kd6-c7, Kf8-f7, 94. Kc7-d8, Lf5-g4, 95 Le5-b2, Lg4-e6, 96. Lb2-c3, Le6-f5, 97. Te3- e7+, Kf7-f8, 98 Lc3-e5, Lf5- d3. 99. Te7-a7, Ld3-e4, 100. Ta7-c7, Le4-bl, 101. Le5-d6+. Kf8-g8. 102. Kd8-e7, zwart geeft het op. Sport op tv VANDAAG Nederland 3, 21.24 uur: Studio Sport, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. België Nederlands 2, 20.00 uur: Sportavond. BBC 1, 23.00 uur: Sportsnight. Eurosport, 18.00-02.30 uur: Sport. Sportnet, 18.00-02.00 uur: Sport. Rai Uno, 20.40 uur: Sport. MORGEN Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00-18.00 uur: Sport. Zie voor sportuitslagen pagina VC Vlissingen krijgt hulp van Kamerlid DEN HAAG Tweede-Ka- merlid John Lilipaly (PvdA) zet zich in voor de de vorming van een adviesraad die de eer- ste-divisieclub Vlissingen or ganisatorisch en financieel moet bijstaan. In een vraagge sprek met Omroep Zeeland wenste de oud-speler van VC Vlissingen niet gedetailleerd uiteen te zetten hoe deze raad vorm zal krijgen. Lilipaly maakte vorig jaar deel uit van een commissie die van oordeel was dat betaald voetbal in Zeeland mogelijk was. Vlissin gen kampt momenteel met forse tekorten en een faillisse ment dreigt. NAPELS De Italiaanse voetbalclub Napoli heeft zijn Argentijnse sterspeler Diego Maradona een pro ces aangezegd wegens „misplaatst gedrag". De rechtzaak, aangespannen door de advocaat van Na poli, Roberto Montemur- ro, zal de toch al gecom pliceerde verhouding tus sen de 30-jarige Maradona en zijn werkgever onge twijfeld nóg verder ver slechteren. Maradona, die een contract tot 1993 bij de Italiaanse club heeft, liet vorige week weten aan het einde van dit sei zoen te willen vertrekken uit Napels. In de klacht beweert Napoli dat recente ongediciplineerde handelingen van Maradona het imago van de club hebben geschaad. Zo weigerde de Ar gentijn onlangs met zijn elftal mee te reizen naar de Sovjetu nie voor het spelen van een Europacup-duel. De Napoli- taanse voetbalclub zoekt com pensatie van de firma Diarma, een in Liechtenstein gevestigd bedrijf dat de commerciële be langen van Maradona behar tigt. De Italiaase justitie heeft in middels van een proces tegen Marqdona afgezien. Een rech ter van onderzoek in Napels, Angelo Spirito, had onder zocht of Maradona banden on derhield met de plaatselijke maffia, de Camorra. De politie bleek over tientallen foto's te beschikken waarop Maradona stond afgebeeld in gezelschap van vermeende Camorra-le- den. Spirito voerde tevens aan dat Maradona was bedreigd toen het schandaal in 1989 aan het licht kwam. De rechter zei het eens te zijn met de conclu sie van de landsadvocaat dat de staat niet over voldoende bewijzen beschikt om een mo gelijke misdaad hard te ma ken. BERLIJN Nieuwe ont hullingen in het Duitse blad „Stern" geven nog eens aan hoe wijd ver breid het gebruik van verboden middelen in de sport in de voormalige DDR was. In zijn nieuwste uitgave bericht het blad onder meer over proeven op mensen, waarmee de Oostduitse sportartsen probeerden het prestatie niveau van topsporters te verhogen. In „Stern" wordt melding ge maakt van de hormoonpil „STS 646". Dit middel werd getest om het gebruik van anabole steroiden te maskeren. Met name wordt in deze sa menhang de sprintster Kerstin Behrendt genoemd. De atlete maakte deel uit van de 4 x 100 meter ploeg, die in Seoul zil ver veroverde en op 1 septem ber bij de Europese titelstrijd in Split, goud. Ook op drie le den van een vier-mans roei- ploeg, die bij de Spelen van 1980 in Moskou goud verover de en twee roeiers van de acht die in hoofdstad van de Sovjet unie goud veroverde, zou het middel getest zijn. „Sportecho" brengt de beken tenis van de kanoër Sven Montag (22) van SC Berlin- Grvinau. De nummer vier van de strijd om de wereldtitels in de C-4 geeft toe „als junior ook wel eens gesnoept" te hebben. Over de praktijk van het ge bruik van dope in de DDR zegt Montag: „het was een ge perfectioneerd systeem van hogerhand bevolen". In de steeds heviger wordende discussies vraagt het in het voormalige Oost-Berlijn ver schijnende sportdagblad „Deutsches Sportecho" nu om een algemene amnestie voor sporters uit alle landen. Die amnestie zou door alle interna tionale sportbonden en het In ternationaal Olympisch Comi té moeten worden verleend. „Geef de sportlieden met on middellijke ingang de gelegen heid hun geweten te ontlas.- ten", zo schrijft het blad. De Duitse Sportbond (DSB) heeft besloten tot de instelling van een onafhankelijke com missie die de gehele doping-af- faire moet onderzoeken. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/UTRECHT De supportersclub van FC Den Haag reageert woedend op de roep om vanaf 1 januari geen per soneel meer in te zetten voor het vervoer van sup porters per trein. „Er wordt een spelletje ge speeld", aldus Ben Ti- chem namens de Haagse supportersclub. „Het is niets anders dan een aan zet om meer personeel te krijgen. Zo wil men bij de NS de politieke besluit vorming beïnvloeden". Tichem is vooral boos over het feit dat FC Den Haag ander maal de zwarte piet krijgt toe gespeeld. „Dit alles volgt op de wedstrijd die FC Den Haag bij Feyenoord speelde. Men kijkt ons dus weer scheef aan. Er zijn toen een aantal zaken uit de hand gelopen, maar alleen omdat de NS een aantal advie zen van oqs niet opvolgde. Nu worden wij misbruikt als ge spreksstof voor de politiek. Het punt is dat wij al jarenlang zeer goed overleg voeren met de NS over het vervoer. Wij zijn de enige supportersclub die de combi-kaarten verkoopt en het is uniek dat in de trei nen de onderlinge controle zeer goed is. Het is onzin als wordt beweerd dat wij conduc teurs mishandelen. Het is lan ge tijd zeer goed gegaan". FC Den Haag heeft de meest risi covolle uitwedstrijden al ach ter de rug. Amsterdam (Ajax), Eindhoven (PSV) en Rotter dam (Feyenoord) zullen in dit voetbalseizoen niet meer door Haagse fans per trein bezocht hoeven te worden. De directie van de NS is het trouwens met hun werkne mers eens dat „het gedrag van sommige groepen voetbalsup porters niet meer als normaal betiteld kan worden". De di rectie zoekt de oplossing ech ter meer in een grotere inzet van politie. Minister Dales van binnenlandse zaken voelt daar echter weinig voor. Dit voet balseizoen geldt een experi ment voor een beperkte inzet van politie op de stations van vertrek voor de tereugreis van de supporters, maar volgens de Spoorwegen gaat dat niet ver genoeg. Zij vinden dat de rege ling voor de rest van het sei zoen moet worden uitgebreid. Het intererieur moest het in het verleden herhaaldelijk ontgelden tijdens het vervoer van voetbal- supporters. VVV onderuit DORDRECHT VVV, de jongste periodekampioen van de eerst divisie in het betaalde voetbal, is gisteravond door Dordrecht'90 genadeloos on deruit gehaald. De Dordtena- ren wonnen via een ruststan van 3-1 en dank zij drie tref fers van Wouden met liefst 6- 2. Dordrecht'90-VVV 6-2 (3-1) 14. Wouden 1-0, 21. Gerestein 1-1, 24. Langerak 2-1, 43. Wouden 3-1, 67. Wouden 4-1, 70. Molenaar 5-1, 72. Fok 6-1, 85. Van Aerts 6-2. Scheids rechter: Blankenstein Toeschouwers: 1 000. Stand aan kop De Graafschap 19 14 VVV 19 12 NAC 19 10 19 11 19 10 Eindhoven Helmond Sp Heracles 8 6 4 18 7 7 4 33 43-19 28 38-19 27 45-25 26 31-17 24 31-21 22 26-22 21 27-16 AMSTERDAM Met de op handen zijnde bouw van een nieuw voetbalstadion in Am sterdam zuid-oost is in de hoofdstad ook het plan om naast Ajax een tweede be taald-voetbalclub op te richten opnieuw aan de oppervlakte komen drijven. Bedenker is Hans Muller, die eerder een dergelijke project trachtte op te starten in Utrecht. Ook daar moest - net als nu - (de naam van) Johan Cruijff fungeren als degene die de kar zou trek ken. Vandaar ook dat nu weer sprake is van een club, die FC Cruijff Sports zou moeten he ten. De reacties pp hernieuwde pu bliciteit rorid een eventuele tweede club in Amsterdam zijn merendeels negatief. Ajax voelt niets voor een concur rent en mede-bespeler van het nieuwe stadion en de KNVB, die in principe de mogelijk heid kan bieden met een licen tie, is ook sceptisch. Niet voor niets verdwenen uit de hoofd stad achtereenvolgens de af zonderlijke clubs De Volewijc- kers. Blauw Wit en DWS en daarna de fusieclub FC Am sterdam. Deze ontwikkeling zou duiden op een te geringe publieke basis voor betaald voetbal in Amsterdam, Eén ding is inmiddels zeker: een eventuele tweede club zal niel kunnen spelen onder de be oogde naam FC Cruijff Sports Reglementen staan niet toe da een club in het betaalde voet bal opereert onder een merk Opnieuw zege Dekker Squash LEIDEN Het eerste da mesteam van Dekker won gisteren het competitie duel in de eredivisie van de sq'uashcompetitie met 3-1 van het bezoekende ESCV. Liz Weare stond de eerste game af aan Veronica Wil- ken, gaf vervolgens met 9-1 en 9-2 haar superioriteit aan, om het in de beslissende game toch van 6-4 voor naar 7-7 te laten komen. De laat ste twee punten waren ech ter weer voor Weare. De zege en het daaraan verbon den bonuspunt werd door Mary Gillies veilig gesteld. Het tempo lag Lonie Sanne- man, die zich afgelopen jaar Nederlands sterkste B-speel ster toonde, duidelijk te hoog. De druk werd weer spiegeld in de uitslag, 9-3, 9- 4, 9-2. De beide eerste sin glespeelsters van Dekker en ESCV leverden een aantrek kelijke partij met technisch hoogstand squash op de par ketvloer. Marietta Peters kreeg tegen de nummer drie van Nederland, Hugoline van Hoorn, met 3-9, 2-9 en opnieuw 3-9 te weinig loon naar werkèn.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7