Volle beurs weegt zwaar voor de kloosterling CeidócSou/io/nt' kerk wereld Bijbel op diskette is niet te kraken brieven van lezers China verstevigt greep op RK Kerk beroepingen £eidóc(2owuvnt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóe Somxxut WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 PAGINA Kardinaal dringt aan op vreedzame oplossing Golfcrisis UTRECHT De Nederlandse regering moet alles in het werk stellen om in de Golfcrisis „tot herstel van recht te komen zon der het gebruik van wapengeweld". Dit schrijft kardinaal A.J. Simonis. aartsbisschop van Utrecht, in een brief aan minister president Lubbers. Mgr. Simonis vraagt Lubbers de periode tot 15 januari 1991 hiervoor optimaal te benutten. Na deze datum mag van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ook ge weld worden gebruikt om de terugtrekking van Irak uit Ku- wayt te bewerkstelligen. De Nederlandse bisschoppen achten de uitspraken van de Veiligheidsraad bindend voor de volken, 'aldus mgr. Simonis. Zij verheugen zich erover dat de VN in middels internationaal gezag hebben en ook over effectieve macht beschikken. De RK Kerk heeft hier meermalen voor gepleit Tökes nodigt kerken uit voor herdenking ORADEA De hervormde bisschop Laszlo Tökes heeft de kerken uit Roemenië en de buurlanden uitgenodigd om op 15 en 16 december in Timisoara de eerste verjaardag van de Roe revolutie te herdenken. Tökes speelde zelf, toen nog als predikant, een belangrijke rol in de omwenteling. Tökes wil tijdens een oecumenische confe rentie de aandacht van zijn buitenlandse collega's vragen voor „het grootste probleem van onze regio, het nationaliteiten- vraagstuk". Hij hoopt dat de kerken zich „veel meer dan vroe ger" zullen inspannen voor het overwinnen van de wederzijdse vijandigheden. Als de parlementen In staat zijn een bepaalde politiek te verlammen, dan wil dat nog niet zeggen dat ze ook een bepaalde beleidslijn kunnen bevorderen. Charles de Gaulle PEKING De commu nistische autoriteiten in China proberen, na de ar restatie van 'ondergrond se' rooms-katholieke bis schoppen, nu ook hun greep op de officiële ka tholieke kerk te verstevi gen. Bisschoppen en priesters zijn absolute po litieke trouw verschul digd aan de partij en moeten zich verre hou den van contact met het Vaticaan. In een „zeer gespannen kli maat" had onlangs in de buurt van Peking een twee weken durende geheime ont moeting plaats tussen verte genwoordigers van de over heid en een aantal bisschop pen van de officiële katholie ke kerk. Deze zogenoemde Patriottische Vereniging, die niet door Rome erkend iS; telt ongeveer 3,6 miljoen leden. Tijdens de bijeenkomst kre gen de bisschoppen de wind van voren, omdat ze in het geheim contacten zouden on derhouden met het Vaticaan, zo melden welingelichte ker kelijke kringen. Hun houding tegenover Rome en de paus is „onverschillig en verzoen- lijk". Enkele bisschoppen werden ervan beschuldigd uit te zijn op erkenning door het Vaticaan Ook bij andere gelegenheden hebben de Chinese bewind voerders duidelijk gemaakt dergelijke ontwikkelingen in de kiem te zullen smoren. Nog meer dan in het verleden zal de Patriottische Vereni ging met strenge controle van de communistische partij te maken krijgen. „Van nu af aan zullen rege ring en partij alle illegale acti viteiten die onder de dekman tel van de feligie worden on dernomen, verhinderen en vernietigen", zo waarschuwde vice-premier Wu Xuegian op een openbare bijeenkomst van de Patriottische Vereni ging. Tegelijk kondigde hij een hernieuwde strijd aan te gen buitenlandse inmenging in China's religieuze aangele genheden. De vervolging van de onder grondse katholieke kerk, die naar schatting evenveel leden telt, is na de bloedige onder-, drukking van de democrati sche opleving in juni 1989 ge woon voortgezet. De Rome- getrouwe bisschoppen Philip Yang Libo en Paul Li Zhen- rong werden onlangs voor drie jaar naar een werkkamp gestuurd. Zij ondergingen het zelfde lot als bisschop Peter Liu Guandong, in wie de au toriteiten al eerder een „sub versief element" zagen. Eigen conferentie De arrestatie van de drie bis schoppen hangt samen met de oprichting van een eigen bis schoppenconferentie in de noordwestelijke provincie Shaanxi in november 1989. Hiervoor zijn in de loop van het jaar ook ruim 20 andere geestelijken en leken opge pakt. In de zuidelijke provin cie Fujian zijn 15 geestelijken gearresteerd, omdat zij de of ficiële kerk zouden hebben ondermijnd. De in de Chinese grondwet gegarandeerde godsdienstvrij heid beperkt zich voor katho lieke christenen tot de Pa triottische Vereniging, die na de breuk met het Vaticaan in 1957 werd opgericht. Activi teiten buiten deze 'staatskerk' zijn zeer riskant, zeker waar het contacten met Rome be treft. China beschuldigt het Vaticaan van „infiltratie". Als voorwaarde voor toenade ring tot het Vaticaan heeft Peking in het verleden geëist dat er een einde moet komen aan de inmenging in China's aangelegenheden en wat dat betreft heeft China zijn oude standpunt weer ingenomen: Wij hebben niet de bedoeling betrekkingen aan te knopen met het Vaticaan, aldus pre mier Li Peng in april. Sinds de crisis in het interna tionale communisme is in China een grotere toeloop van jongeren naar de kerk waar te nemen. De officiële Chine se jongerenkrant sprak in dit verband van concurrentie voor de communistische partij en van een „uitdaging door God". Een andere krant riep de autoriteiten op maatrege len te nemen tegen het groei ende aantal studenten voor wie geloof een gevaar voor de geestelijke gezondheid bete kent. DEN BOSCH Als ka pucijn behoort Jan Schef- fers nog altijd tot een be delorde, maar als voorzit ter van Stimulans is hij verantwoordelijk voor een financieel bedrijf met éen balanstotaal van rrieer dan zestien miljoen gulden.' Wat betekent ar moede voor hem als vol geling van Franciscus van Assisi Die vraag stellen de minder broeders kapucijnen zich elke dag. Maar ruim tien jaar gele den was die wel bijzonder knellend. In een maatschappij vol winstbejag en consumptie drift leidden ze hun leven van inkeer en gebed. En on dertussen raakte de spaarpot aardig vol. De aanwas van jonge geeste lijken stagneerde en kloosters werden verkocht. De vergrij zing leverde veel aow op. Het geven van geld mocht niet het geweten sussen. „Het moet een prikkel zijn je als reli gieus voortdurend af te vra gen wat je maatschappelijke verantwoordelijkheden zijn." Dat vond Jan Scheffer en met hem andere minderbroeders. De Stichting Stimulans was geboren. Nu tien jaar later, belooft het vrijdag een drukke receptie te worden in Den Bosch. In de afgelopen jaren stak Stimu lans geld in 44 bedrijven. Acht daarvan zouden het niet redden. Met acht bedrijven is de samenwerking beëindigd omdat men de hulp van Sti mulans niet langer nodig had. Nu heeft Stimulans 28 bedrij ven in portefeuiile met in to taal 1200 arbeidsplaatsen. De stichting heeft vier mensen op de loonlijst staan en er is ruim elf miljoen in kas, zo leert het jongste jaarverslag. De Stichting kan dus volop doorgaan op de ingeslagen weg. „We zijn geen charitatie ve instelling", zegt directeur Ton van Rooij. Toch is Stimulans een buiten beentje in de wereld van het grote geld. Niet omdat ze durfkapitaal verstrekt, of wel aandelenkapitaal en achterge stelde leningen (andere schuldeisers hebben voor rang). Wel omdat ze naast de voorwaarde van levensvatv baarheid heel eigen eisen stelt aan de onderneming. Verantwoordelijk Centraal staat de gedachte van de verantwoordelijke maatschappij, zoals deze is ontwikkeld binnen de inter nationale oecumenische be weging. Mens zijn betekent in die zienswijze: solidariteit met de minder bevoorrechten, streven naar gerechtigheid en respect voor een beter milieu. Een essentiële voorwaarde om daadwerkelijk inhoud te kun nen geven aan deze gedachte is dat mensen in de gelegen heid worden gesteld deel te hebben aan de beslissingen Lege fabriekshallen in Nederland. De kapucijners probeerden met hun fondsen herstructurerin gen opgang te brengen om werknemers weer aan het werk te krijgen en vaak met succces. FOTO: ANP die hun leven en leefsituatie raken Zowel in politiek als in ecohomisch opzicht. Stimulans vertaalde dit tien jaar geleden in een tijd van grote werkloosheid in het be houd en het scheppen van ba nen. Bovendien moesten de ongezonde bedrijven die een financiële injectie kregen, streven naar medezeggen schap van de werknemers. Inmiddels is de doelstelling verschoven naar het scheppen van banen voor mensen die minder kans hebben op de ar beidsmarkt. Bovendien is ge bleken dat de uitgangspunten van Stimulans goed zijn te verenigen met de inzichten en' de methoden van het mo derne management. In het bedrijfsleven is het verstrek ken van aandelen aan het personeel „in". De Minder broeders der Kapucijnen en in hun spoor 27 andere orden en congregaties en een drietal protestants-christelijke instel lingen konden goed gedijen in het zakenleven. AaBe-fabrieken Zo kan men na tien jaar nog altijd op de balans aantreffen de AaBe Fabrieken te Til burg. In 1971 werkten er nog 2.000 mensen. Daarvan waren er in 1980 nog 185 over. Ook voor hen dreigde ontslag en in 1982 schoot Stimulans te hulp. Vandaag de dag telt AaBe 245 werknemers. In 1983 kwam het RSV-con- cern in ernstige problemen en voor dochterbedrijf Electron in Breda betekende dat ont slag voor 200 van de 390 werknemers. Een aantal van hen richtte een werkvereni- ging op, die mensen uitleende aan andere bedrijven. Nu telt het bedrijf 160 werknemers. Bij meubelfabriek Groot Lan- deweer in Eibergen mocht de steun van Stimulans niet ba ten. Het bedrijf Holland Co lours in Apeldoorn was daar entegen een groot succes. In 1979 zagen de werknemers van dit bedrijf het niet meer zo zitten binnen het concern van BASF. Ze maakten zich los en de onderneming groei de gestaag In 1989 maakte men zelfs de stap naar de pa- rallelmarkt of wel het voor portaal van de ëffectenbeurs. Stimulans verkocht zijn aan delen in dit bedrijf en dat zal niet weinig hebben bijgedra gen aan de winst van 2,5 mil joen gulden die vorig jaar ge boekt kon worden. Opnieuw staan de Minnebroeders voor de vraag wat armoede voor hen betekent. HENK VAN LIEROP Kerstverlichting in Hong Kong Een Kerstgroep licht op in het winkeldistrict van Hong Kong. Ook al is slecht tien procent van de bevolking van Hong Kong christen, toch viert het grootste gedeelte van de be volking Kerstmis als een vrije Zevende Acht Mei-manifestatie in 1991 in Utrecht UTRECHT De Acht Mei Beweging houdt volgend jaar haar zevende manifestatie in de Veemarkthallen in Utrecht, zo meldt de Acht Mei krant. In het laatste nummer wordt een indruk gegeven van de activiteiten waardoor mensen door het jaar heen het andere gezicht van de RK kerk gestalte proberen te ge ven. Zo komt in het Noord limburgse Weert een groep Acht Mei-gangers al jaren re gelmatig bijeen, doen mensen in vieringen verslag van hun manifestatiebezoek en nemen parochiebladen artikelen over. Volgens voorzitter Wies Stael- Merkx heeft de Acht Mei Be weging in de loop der jaren voor velen een pastorale bete kenis gekregen. De krant meldt verder dat volgend jaar in Frankfurt am Main een tweede bijeenkomst zal plaats hebben van de Eu ropese Conferentie voor men senrechten en wel op 11, 12 en 13 januari. Schending van de mensenrechten in de ker ken zal daar aan de orde ko men. Er worden deelnemers verwacht uit negen landen. Gereformeerden richten federatie voor thuiszorg op ROTTERDAM Drie protes tants-christelijke organisaties voor gezinsverzorging hebben de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening op Gerefor meerde Grondslag opgericht. Zij willen „gezamenlijk strij den voor het behoud van thuiszorg naar bijbelse waar den en normen" De federatie moet een organi satie worden „die principieel duidelijk is en waar de over heid niet om heen kan", aldus A.J Rodrigo van de stichting Gezinszorg in Rotterdam die samën met organisaties in Den Haag en Wierden het ini tiatief heeft genomen. Hij gaat ervan uit dat ruim de helft van de 17 protestants-christe lijke organisaties zich zal aan sluiten. Door de van overheidswege aangekondigde schaalvergro ting vrezen de instellingen dat zij worden gedwongen op te gaan in algemene zorgorga nisaties. De federatie zM zich daartegen verzetten, maar ook zelf zien te komen tot „een thuisorganisatie die het vereiste pakket van zorg kan bieden en tevens voldoet aan algemeen aanvaarde criteria voor een thuisorganisatie". Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Overdinkel G. van Asselt, emeritus-predikant te Klazienaveen- Zwartemeer. die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen naar Willige-Langerak P.J. Krijgsman, kand. te Ridderkerk. Bedankt voor Geertruidenberg, Made en Oud-Drimmelen M. de Boer te Middelburg. BOXTEL Een bijzondere eigenschap van de Willibror- dusvertaling op diskette is dat hij niet te kraken is. Jammer voor wie op kopiëren uit is, want deze bijbelvertaling kost het lieve sommetje van 550. Drs. L. van den Bogaard van de Katholieke Bijbelstichting in Boxtel, het orgaan dat de „computerbijbel" op de markt brengt, legt uit dat ze de ze ven diskettes (waaronder een om toegang te krijgen tot de overige die de tekst van alle bijbelboeken bevat) door mid del van een speciale sleutel met elkaar verbonden zijn die alleen aan de makers van de software bekend is. Als laatste is de Willibrord- vertaling op diskette overge bracht. Het Nederlands Bij belgenootschap dat ruimere financiële mogelijkheden heeft, heeft al veel eerder de Statenvertaling, de Nieuwe Vertaling van 1951, veelvul dig gebruikt in de reformato rische kerken, en de Groot Nieuws Bijbel op diskette overgebracht. De Willibrordvertaling telt een diskette meer dan de ove rige drie die het zonder de Deuterocanonieke boeken moeten stellen, maar dan ook vijftig gulden meer kost dan de eerste drie. De diskette zal, zo meent Th. Kersten, directeur van de Ka tholieke Bijbelstichting, af trek vinden bij pastores. Hij meent dat het gebruik er van zo eenvoudig is dat zelfs „ty pische alfa's" over hun aarze lingen heen kunnen stappen. Drs. L. van den Boogaard: „Een pastoor die met een be paalde pericoop uit het evan gelie wordt geconfronteerd op een bepaalde zondag, kan nu snel door de trefwoorden in te tikken vergelijkbare passages uit de bijbel opzoeken. Dat vereiste vroeger monniken werk in de letterlijke zin van het woord, maar is nu een fluitje van een cent. Dat kan natuurlijk heel nuttig zijn bij de preekvoorbereiding". Directeur Th. Kersten spreekt zich niet uit over de mogelijk heid dat er een nieuwe bijbel vertaling voor kerkelijk ge bruik zal komen. Die wens leeft met name bij de protes tanten en werd vorig jaar be sproken op de veertiende Al- verna-conferentie in Amster dam. Kersten: „Doel van zo'n vertaling zou moeten zijn dat het een echt oecumenische vertaling wordt die dan ook gebruikt wordt. We hebben niks aan een nieuwe vertaling die in de kast blijft liggen. Een bijbel vertalen doe je niet zo maar. Er gaat een heel pro ces van voorbereiding en ac ceptatie aan vooraf. Ik verte genwoordig de katholieke bij belstichting in dat overleg. Ik doe geen uitspraken over de haalbaarheid ervan. Daar zal de kerkleiding over moeten beslissen". Minister op haar sloffen MINISTER Hanja Maij-Weggen van Verkeer en Watersta s'v. heeft de kamerdebatten over haar Structuurschema Verketgn en Vervoer (SVV) niet ongeschonden overleefd. De rej ringsfracties bleken namelijk ernstig verdeeld over een groi aantal maatregelen uit dit beleidsstuk. Dat maakt de verwf^' zenlijking van plannen zoals de invoering van (elektron Vra sche) tolheffing, vrije carpoolbanen, beperking van het aaorn tal parkeerplaatsen en de invoering van snelheidsbegrenze «N hoogst onzeker. De constatering van minister Maij dat zij 'brede steun' vo< in r haar plannen heeft gekregen, getuigt dan ook van al te gr< optimisme. Toch zal haar verkeersbeleid de komende jar< vermoedelijk niet zijn failliet beleven. De politiek mag d« hopeloos verdeeld zijn, externe factoren zoals de recente oli prijs-explosie en een afvlakkende economische groei zorgt ervoor dat bewindsvrouw de dans hoogstwaarschijnlijk k< ontspringen. Wat wil de minister? In 1994, dus aan het eind van de kabinetsperiode, mag het autoverkeer ten opzichte van 19 maximaal met acht procent zijn toegenomen, zo schrijft zij haar Structuurschema. Dat lijkt een welhaast onmogelij opgave omdat de automobiliteit tussen 1986 en 1989 volge het SVV nog met zeventien procent groeide! Stellen we verkeersintensiteit in 1986 op 100, dan was dit dus drie ja later 117. In 1994 mag het cijfer derhalve maximaal 125 b dragen. Conclusie: het doel wordt niet gehaald zonder ze forse en pijnlijke prijsmaatregelen. MaAR in een klein voetnootje meldt het 'SVV' dat de CB mobiliteitscijfers zijn aangepast kort voor de nota ter per ging. De verkeersgroei bedroeg tussen 1986 en 1989 geen ventien procent maar slechts twaalf procent! Als gevolg hie van onstaat er in één klap veel meer ruimte in het ve keersscenario van het ministerie. Omdat de automobiliteit 1989 op 112 uitkomt kan het autogebruik tussen 1989 en 19 niet met acht, maar met dertien procent groeien. Het kamerlid Peter Lankhorst van Groen Links heeft o voorgerekend voor dat minister Maij deze doelstelling haar sloffen kan halen. Het afgelopen jaar nam het autog bruik namelijk ook al nauwelijks toe: met circa twee procer Als deze trend zich voortzet komt de bewindsvrouw zond dat zij pijnlijke maatregelen hoeft te nemen in 1994 preci daar uit waar zij wil zijn. Het beleid is geslaagd, zal het m nisterie aan het eind van de rit gnuiven, maar veel moei heeft het daar dan niet voor hoeven doen. Het getuigt van gebrek aan moed dat de minister bij h Kamerdebat niet bereid bleek haar doelstellingen aan scherpen. Hierdoor schuift zij immers de rekening van h( verkeersbeleid door naar het volgende kabinet, dat dan de taak staat de groei van het autogebruik tot het jaar 201 met draconische maatregelen tot slechts vijf procent af remmen. Als minister Maij op haar post wil blijven en ook de voll gende kabinetsperiode een succesvol verkeersbeleid wenst ti voeren, zou zij de beleidsruimte die zij dit jaar cadeau heefj gekregen niet meteen weer weg moeten geven. Dat lijkt iri deze Sinterklaasweek misschien nobel, maar verstandig iP^ anders. In een eerdere notitie heeft zij het zelf nog vastgeP0' steld: „Het is goed om fikse doelen te stellen, want dan doe/Më tenminste je best om ze te halen". I dil Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Beste Sint Nog steeds woont ergens in Den Haag Een lastig hebberige graaf met de roepnaam: JANTJE Die graaf zeurt steeds om polderland Voor hoge woningstand Dat vraagt toch om een standje?! Dat stukje vruchtbaar Wateringveld Wordt dagelijks in de pers gekweld Daar valt niet mee te leven Het dorp moet rustig voortbestaan Niet in een stad ten onder gaan Dat is een Westlands streven Dus vraagt het dorp u Sinterklaas Staakt toch nog niet het wildgeraas Ga bij die graaf eens razen Want: wie gras ontneemt aan schaap en koe Vraagt zelf toch om slaag met Waar moet uw paard straks grazen?? Dus beste Sint Vriend van het kind Maar ook van grote mensen Stuur Piet eens op graaf Jantjes dak Met zijn grootste jute-zak Dat zou ik heel graag En neem hem dan naar Spanje1^ aa: de Jui Of... stuur hem maar richting Noordzee Laat hij daar maar flats bouwen Een ooievaar op hoge poot Hoort toch niet thuis in poldersloot Daar schenkt de zwaan vertrouwen En wil daarmee, dat is de vraag, die, met-z'n-handje-wuivende graaf uit Den Haag Met uw gezag de mond eens snoeren En zeggen dat de polder 'Het Wateringveld' Op milieu-vriendelijke rust i,j] slechts is gesteld Dus toebehoort aan tuinden en aan boeren!!! De nog heilig in u gelovende dorpeling, Antoon van Rutte, WATERINGEN. (Naschrift: Wij publiceren nooit brieven op rijm. Een uit zondering derhalve, vanwege de dag vandaag. Redactie.) Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071-122 244 Postadres- postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr van 8.30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr van 18 00 tot 19.00 u op za van 14 00 tot 15 00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart: per maand f. 24,85 per maand f. 25,85 per kwartaal f 74,10 per kwartaal f. 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar f. 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2