Mart Smeets wijt teloorgang aan luiheid van bestuurders ZVH te afhankelijk van Brecht Rodenburg Toni Kukoc bezwijkt niet voor twintig miljoen dollar .onder ia 6 jPORT CeidóC<2ou/UMit dinsdag 4 december 1990 pagina 7 }oud en zilver voor tlete Letitia Vriesde ICO STAD De in Rotterdam mende Surinaams/Nederlandse atlete •titia Vriesde heeft tijdens de Caraibi- 'he kampioenschappen in Mexico Stad, vee medailles behaald Vriesde, een jlle nicht van de bij FC Den Haag jetballende tweeling Anton en Ed- und, won in het Olympisch Stadion in de op ruim 2100 meter hoogte gele- •n Mexicaanse hoofdstad de 1500 me- r in 4 minuten en 26,28 seconden voor Mexicaanse Marie-Luisa Sercin .29.03) Korte tijd tevoren was Vriesde de 800 meter, waar zij 600 meter aan leiding liep, in de eindsprint versla- in door Ana Fidelia Quirot. De Cu- lanse won in 2.04,85, voor Vriesde erd 2.04,97 afgedrukt. Romario met pijn van trainingsveld EINDHOVEN De terugkeer van Ro mario op het trai ningsveld heeft zijn terugkeer in het elf tal van PSV geen stap dichterbij ge bracht. Integendeel. De Braziliaanse spits klaagde gisteren, na een afwezigheid van twee maanden op het trainingsveld, vrijwel onmiddellijk over pijn en haakte af. Weer twee slachtoffers jR 'n Duitse dopingaffaire NEUSS De onthullingen van de afge lopen dagen over het gebruik van dope in de Duitse sport hebben de eerste con sequenties gehad. Jochen Spilker. de bondstrainer van de vroegere Westduit- se 400-meterloopsters zegde gisteren zijn contract op. Enkele uren later verklaar de zwemmer Raik Hannemann dat hij in 1985 voor de eerste maal het in de DDR ontwikkelde anabool-preparaat Turinabol had gebruikt. „Wij hebben toch allemaal geslikt", meldde hij. Het Internationaal Olympisch Comité zal zich komende week in Lillehammer buigen over de Duitse dopingaffaire. Dit heeft Willi Daume, de voorzitter van het Duitse Olympisch Comité, gisteren Vier Haagse atletes naar Ekiden-marathon DEN HAAG Vier atletes uit Den Haag en omgeving maken deel uit van de selectie voor de Ekiden-ma- rathon, een estafetteloop over 42 ki lometer en 195 meter'die zondag 16 december in de Japanse stad Chiba wordt gehouden. Joke Kleijweg (Sparta, 10.000 m), Wilma van Onna (Olympia '48, 5000 m), Anne van Schuppen (Hague Road Runners, 10.000 m) en Carlien Harms (Sparta, 7000 m) bepalen in belangrijke mate het gezicht van de Nederlandse ploeg, die verder bestaat uit Barbara Kamp (PAC, 5000 m) en Marianne van der Linde (AV Haarlem, 5195 m). Brenda Sleeuwenhoek (Avantri) maakt dee reis als reserve mee. Schaakpartij uitgesteld LYON De zeven tiende partij uit de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen de Sovjets Gari Kaspa rov, titelverdediger, en Anatoli Karpov, is gisteren op verzoek van Kasparov ver plaatst naar morgen. De zestiende partij, die zondagavond voor de tweede keer werd af gebroken, wordt van- De stand in de twee kamp blijft 7 1/2-7 Koss passeert Veldkamp op „eeuwige ranglijst' HEERENVEEN Johann Olav Koss is na het eerste weekeinde van de strijd om de wereldbeker schaatsenrijden naar de tiende plaats op de wereldranglijst aller tijden ge stegen. De Noorse wereldkam pioen passeerde Bart Veld kamp en sluit nu aan bij de beste Nederlanders op de „eeuwige lijst", Leo Visser (ze vende) en Gerard Kemkers (negende). Het fictieve klasse ment wordt aangevoerd door de Amerikaan Eric Flaim, de wereldkampioen van 1988. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.55 uur: Veronica Sport. Nederland 3. 22.15 uur Studio Sport Journaal. BBC 1, 21.30 uur: Sport- Eurosport, 18.00-02.30 uur: Sport Super Channel, 20.00 en 22.15 uur: Ultra Sport. Sportnet, 18.00-02.00 uur: Sport. MORGEN Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport Sportnet, 08.00-18.00 uur: Sport. (EDERLANDS BASKETBAL VERTOONT GELIJKENIS MET SCHOTSE MARS ILVERSUM Het ene 146.80 lichtkasteel is nog fraaier 20 jan de ander. Acht clubs iet een budget van een 618Ö biljoen gulden per ploeg. i#,n commissioner, een is boven baas, zoals in je NBA, de Amerikaanse jrofcompetitie. Licenties eld aan jeugd- 330 feams. Ideeën om te ont- i2o pappen aan de noodtoe- 2-®j ttand in het nationale bas- 300" letbal die al ver voor de 700 Verbijsterende nederlaag 210 pgen België was uitgeroe- 000 ben. We liggen twintig jaar ach- fer", zegt kenner Mart Smeets liet gevoel voor realiteit. „En lie achterstand halen we nooit |an z'n leven meer in". Smeets volgt het basketbal al lijfentwintig jaar op de voet. pinnen en buiten de lands grenzen. Zijn kenniseis ency clopedisch. Als speler maakte pij eind jaren zestig deel uit jan het vermaarde Levi's uit Haarlem, totdat een blessure lem definitief aan de zijlijn (luisterde. Basketbal bleef zijn >ort. zijn passie, hij ging er schrijven. En doet dat nog steeds. Eind deze maand verschijnt van zijn hand het achttiende jaarboek. „In '71 behoorden wij tot de Europese top. Wij speelden ge lijk op met ploegen als Real Madrid en Varese. Verloren uit met twee punten van Real. Hadden de beste Amerikanen van heel Europa met Moore, Schreur. Collins, Chestnut, Dinkins. Daar werd mets mee gedaan. Er werd van dag tot dag geleefd. Basketbal groeide en bloeide en de beleidsma kers leunden tevreden achter over. Dat hadden ze toch maar aardig voor elkaar. In '76 was er een opleving, begin '80 nog eentje. In '76 schreef de natio nale ploeg met coach Sheridan geschiedefns in het olympisch kwalificatietoernooi in Hamil ton. We schakelden daar Bra zilië uit, het machtige Brazilië dat nog nooit een olympisch toernooi had gemist. We ver sloegen daar Cuba, de DDR. In '83 werden we in Frankrijk vierde van Europa. De hoogste klassering ooit. Met spelers als Plaat. Akerboom en Cramer, een zeldzame lichting". Hap-snap „Het waren hap-snap succes- jes. Net zoals de periode van Nashua-Den Bosch, de club die de (verloren) Europese beker finale haalde tegen Cantu en overal gevreesd werd. Van 1970 kan je het Nederlands basketbal vergelijken met een Schotse mars: één stap vooruit, twee achteruit. Na die tijd is het behelpen, puur behelpen Dat betaal je nu met rente te rug". De uitschakeling van vrijwel alle mannenploegen in de eer ste ronde van de drie Europese bekertoernooien, kwam voor Smeets niet als een verrassing. „Het is een logisch uitvloeisel van het gebrek aan beleid. De beleidsmakers hebben twintig jaar stilgezeten. Hoe is het in godsnaam mogelijk, vraag ik me af, om zo'n lange periode niets te doen. De nationale ploeg haalde altijd wel de eindronde van de Europese ti telstrijd, dat suste het bestuur De nationale competitie is de Mickey Mouse league in Euro pa. Kleine jongens werk. „Er lopen in onze competitie Ame rikanen rond die 500 dollar per maand verdienen. 500 dol lar! In Italië lopen speelsters, let wel speelsters, die in hun eentje meer verdienen dan het totale budget van een man- nenploeg uit de eredivisie. Van die heerlijke Amerikaan se meiden van 1 meter 90". ..En dan denken ze in Neder land dat ons basketbal zich moet kunnen meten met de andere Europese landen. Ja zeker, vroeger, maar nu nóóit meer In Italië. Griekenland, Spanje en Frankrijk verdient een Amerikaanse ex-prof van 35 jaar zomaar 1,5 miljoen dol lar per seizoen Dat zijn bedra gen die alle twaalfs clubs in de eredivisie bij elkaar niet eens kunnen ophoesten. En dan wordt er opeens gesproken over een competitie met acht clubs met een budget van een miljoen gulden per jaar Leuk idee, maar onzinnig. Ze willen de Nederlandse competitie mo delleren naar de NBA. Wat een arrogantie! In de NBA gaan miljarden om. Bij de tele visiecontracten gaat het om een bedrag van 4,4 miljard gulden. In Nederland moeten de clubs per uitzending 5000 gulden bijbetalen. In de NBA geeft elke club 11,8 miljoen dollar aan spelerssalarissen uit. Dat is de bovengrens. Het mi mimum salaris van een speler bedraagt 170.000 dollar, pak weg drie ton voor een zoge naamde role-player, een speler die per wedstrijd helemaal niet of hooguit twee minuten in het veld staat". Jos Kuipers was afgelopen weekeinde de uitblinker en de schlemiel tegelijk in de Nederlandse basketbal- ploeg, die roemloos werd uit geschakeld voor het EK. FOTO: ANP DEN HAAG Onze tips voor de. koersen van Nootdorp (morgen, aanvang 14.30 uur) luiden: Ie koers: 1. Evita Buitenzorg, 2Delight Brandy, 3. Eheran Hanover (5-10-9). 2e koers: 1 Flora W. 2. Fergi V, 3 Frans Jan Mazda (6-8-9). koers: 1 Draver Boszorg, 2. )eane Durbin, 3. Demissionai- •e (2-1-9) Ie koers: 1. Don Volante, 2. Westland, 3. Dusty luimzicht (4-7-3). e koers: 1. Dehoeve Princess, Deovolente H, 3. Elisabeth loko (3-2-7). e koers: 1 Duran S, 2. Doro- he Pluto. 3. Deventore B (4-6- e koers: 1. Duke Torpedo, 2. lp Oorklep, 3. Cartier Regina 3-3-6) e koers: 1. Arhus Cede, 2. Zelfbewust, 3. Yoko Oostland 3-9-5). e koers: 1. Blanchefleur, 2. larry Rijnstroom, 3. Yonkers 2-5-10) Oe koers: 1. Elles Vrijenesse, Extase Westvries, 3. Dneka lanover (6-3-4). SuperCup Ruud Gullit staat op het punt te vertrekken naar Tokyo waar AC Milan komend weekeinde een duel speelt om de Super Cup tegen de Zuidamerikaanse kampioen Olimpia Asuncion. FOTO: AP SPLIT In Chicago ligt een contract voor hem klaar. Een pennestreek en hij is binnen voor de rest van zijn leven. De Bulls, de club van Michael Jor dan, heeft twintig miljoen dollar over voor een vier jarige verbintenis met bas ketballer Toni Kukoc. Maar Chicago is geen Split. En de Bulls is geen Jugoplastika. En twintig miljoen dollar zegt Kukoc, 21, niks. Hij wil dolgraag in zijn Joegoslavische geboortestad blijven. Bij zijn vrienden, met wie hij nog regelmatig loopt te dollen in pleintjes-basket bal. Als Jugoplastika hem een jaarsalaris van een miljoen dollar garandeert, kan de Bulls fluiten naar Kukoc. Toni Kukoc. Zijn lome, sierlij ke bewegingen op het basket balveld deden de scouts den ken aan Pink Panther. Een natuurtalent, van wie zelfs Amerika's beste en bekendste profballer Michael Jordan on der de indruk was. Hij gaf zijn club de hint Kukoc aan te trekken. Reisde in eigen per soon naar Split om Kukoc te overtuigen. Maar ving voorlopig alleen de toezegging, dat bij een even tueel avontuur in de NBA (Amerikaanse profcompetitie) Chicago Bulls zijn club wordt. Verder ging Kukoc niet. Het leven in Joegoslavië, in Split, is hem te lief. Bovendien staat hij nog tot de zomer van 1991 onder contract bij Jugoplasti ka. Moeder Kukoc werd basketballer op advies van zijn moeder. De jonge Toni zag meer in voet bal Bij Hajduk Split. Elf jaar was hij. toen hij lid werd van Jugoplastika. A star was born. er is al vaak over gezongen En de clubtrainers zongen uit volle borst mee. Zes jaar later, hij was pas 17, verwierf hij wereldfaam. Tij dens de wereldtitelstrijd voo junioren dirigeerde hij de Joe goslavische ploeg naar de titel Kukoc werd MVP, waardevol ste spelers Twee maanden ge leden was hij drijvende kracht in de Joegoslavische senioren- ploeg. die in Argentinië de we reldtitel veroverde. Weer werd hij de MVP van het toer- Afstandsschot De 2 meter 8 lange speler kan alles met een basketbal. Spel verdeler, forward, center, het is hem om het even. Hij heeft een fabuleus afstandsschot in de lange vingers en een veer onder zijn schoenzolen onder de basket. Basketballen doet hij voor zijn plezier. „Plezier is voor mij belangrijker dan geld. De combinatie van die twee, plezier en geld. is het mooi- „Ik zat hier nog maar een paar maanden toen ik een enveloppe met een kogeltje tussen de post aantrof. Daar laat ik me dus echt niet door intimideren. Een aantal sup porters, jongens met van die plakplaatjes, pikte tijdens de training een keer een bal. Niemand durfde die bal te halen, dus ben ik zelf maar gegaan. 'Moet je niet doen trainer', zei Danen. 'Die gas ten steken je zomaar over hoop'. Mooi dat ik die bal te rugkreeg". En: „We maken hier de gekste dingen mee. Bruidsreportages op de trai ning. Dan tilt de bruid haar japon op en moet Michel Adam een kouseband verwij deren Begrafenissen maken we ook mee. Onlangs hebben we een supporter de laatste eer moeten bewijzen. Die lag in een geel-groen shirtje in de kist" Trainer Co Adriaanse in de Volkskrant. gecreëerd om één heer. De Beer. te dienen. Het tegen deel is waar. Het personeel heeft de aanzet gegeven, de achterban is erop ingehaakt en gezamenlijk hebben ze mij ervan overtuigd dat ik de aangewezen man was voor deze dubbelfunctie". Wim de Beer, voorzitter/di recteur van de Nederlandse atletiekunie in het Vrije Volk. „Leen Pfrommer zei tegen me: 'Ben van der Burg en Bart Veldkamp doen hun deur nog niets eens open wanneer zij geen vergoeding voor hun medewerking aan zo'n uitgebreid tv-onderwerp krijgen Je moet je aan hen spiegeler.'. Begrijp me niet verkeerd, maar zo'n besluit is voor mij nog moeilijk. Ik weet me nog geen houding in zo'n kwestie te geven. Daar om houd ik me maar vast aan Leen. Hij heeft altijd het beste met mij voorgehad en weet precies wat er aan de hand in het wereldje is". Schaatser Falko Zandstra in het Algemeen Dagblad over weigering aan tv-pro- gramma mee te werken. „Ook andere landen ontgaat het niet dat Nederland ineens in staat is om een redelijke ploeg op de been te brengen. Wat dat betreft hebben we te maken met een kleine fami lie. Dankzij het blad Rugby Co Adriaanse bruidsrepor tages... FOTO: MILAN KONVALINKA World Cup zijn mensen aan de andere kant van de we reld ook zeer snel op de hoogte van de vorderingen die ons team maakt. Die goe de publicaties dragen natuur- „De slechte verhoudingen in de damwereld zijn te wijten aan verschil in cultuur, kijk op het leven en vooral aan verschil in niveau". Dammer Anatoli Gant- warg in de Volkskrant. „Als ik met Marcel van Dam praat over het maken van een sportprogramma vraagt hij steevast of wij dan ook Feyenoord-Ajax kunnen krij gen en dan moet ik antwoor den dat wanneer Kees en Martijn (Jansma en Linden- berg, red.) in een goede bui zijn, wij misschien een twee derangs wedstrijdje kunnen krijgen. Waarop Van Dam zegt: „Stuur ze dan maar een fles azijn'.". VAR A-mede werker Dolf Koelbloed in NRC Han delsblad. „Het was een onwezenlijke gewaarwording, maar daar door niet minder leuk. Ik had vooraf al zo'n idee dat Bilac- weieens stimulerende middelen zou kunnen gebrui ken. Het was heel opvallend dat hij opeens heel goed was gaan springen. Maar je re kent er niet op dat hij in ei- gen land niet door de doping controle komt. Ook zonder die medaille had ik aan de EK een goede nasmaak over gehouden. Het was de eerste tweedaagse wedstrijd uit mijn carrière en beide dagen sprong ik over de acht meter. Met de problemen die ik had met mijn achillespezen in het achterhoofd kon ik niet an ders dan tevreden zijn". Verspringer Frans Maas in Atletiek Wereld. „In mijn jeugd heb ik nog bij een groothandel in sterke drank gewerkt Daarbij was ook een proeflokaal. Ik heb daar echt mensen laveloos de deur uit zien strompelen. Ik bracht de bestellingen weg. maar ik moest niets van alco hol hebbên. In Engeland haalde ik sommige spelers 's ochtends voor de training van huis Er waren er bij die nog stijf van de drank ston den als zij de auto instapten. Maar zodra de training was begonnen, liepen zij wel voorop. Ik was voor die gas ten een buitenbeentje. Maar zij accepteerden me zoals ik was. Ik ben nooit me ze op stap gegaan. Ik leefde voor het voetballen en mijn ge- Ruud Krol wil dispensatie DEN HAAG In een brief aan het hoofdbestuur van de KNVB heeft Ruud Krol de bond verzocht hem dispensatie te verlenen als trainer in het betaalde voetbal. De oud-inter national hoopt dat de KNVB een soortgelijke uitzondering wil maken als in het verleden is gebeurd met Johan Cruijff. Volgens een publicatie in de Telegraaf vermoedt Krol, die 83 interlands achter zijn naam heeft staan, dat contacten met Bayer Uerdingen vorige week afketsten omdat hij niet de vereiste papieren bezit. Krol maakte zijn wens vorige maand al kenbaar aan bonds voorzitter Jo van Marle. „Hij stond niet onwelwillend tegen over het verzoek", aldus Krol. Acht atleten geselecteerd voor WK-indoor DEN HAAG Voor het der de toernooi om de wereldtitels indoor, dat van 6 tot en met 8 maart in Sevilla wordt gehou den, heeft de Nederlandse At letiek Unie (KNAU) drie vrouwen en vijf mannen voor geselecteerd. Het zijn de titel en wereldrecordhoudsters Nel- li Cooman (60 m)' en Elly van Hulst (3000 m) alsmede Ellen van Langen (800 m). Robin van Helden en Han Kulker (beiden 1500 m). Frans Maas en Emiel Mellaard (beiden verspringen) en Erik de Bruin (kogelstoten). Het achttal zal tijdens de strijd om de nationa le titels op 16 en 17 februari in Houtrust Sport in Den Haag vormbehoud moeten tonen. Sportprijsvragen DEN HAAG De prijsverde ling van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde Lotto 48: le prijs: geen win naar. 2e prijs. 2 x 150.000,00. 3e prijs: 60 x 3840.90. 4e prijs: 3140 x J 73,30. 5e prijs: 57.847 x 5.00. Cijferspel 48: le prijs: 1 x. 2e prijs: 3 x. 3e prijs: 23 x. 4e prijs: 231 x 5e prijs: 2361 x. Toto 48: le prijs: 6 x 3159.00 2e prijs: 186 x 67,90. 3e prijs: 1669 x 18.90. Toto-gelijk 48: le en 2e prijs: geen winnaar 3e prijs: 13 x 115,80. 4e prijs: 364 x 6,30. /sportuitslagen TENNIS Vrouwentoernooi Okada (Nig) Finale: Kamstra (Ned) - Bentley (GBr) 6-0 6-4 1e ronde, 2e wedstrijd: ZVH Zeven- huizen-Czestochowa (Pol) 2-3 (15-7, 13-15. 12-15. 15-6. 6-15). Czestocho- wa won 1e wedstrijd met 3-0. ZEVENHUIZEN Het spelregelboekje in de vol- leyballerij telt minimaal één nare passage. Het zo geheten „doordraaien" doet in sommige situaties eérder kwaad dan goed. De mannen van Rentokil/ ZVH werden gisteravond in zekere zin de dupe van het nu eenmaal geldende verbod tot specialisatie. De uitschakeling in de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen door het Poolse AZS Czes- tochowa was nu onvermij delijk. In Brecht Rodenburg bezit de ploeg uit Zevenhuizen één speler van internationale klas se. Zo lang hij aan het net staat, is de 22-jarige hoofd aanvaller een ware plaag voor welke tegenstander dan ook en evalueert de rest van het team in de slipstream mee. Is Rodenburg evenwel toe aan zijn „rondje achterin", dan wordt hij bij de voorste drie node gemist. Aanvallend kan hij van achter de drie-meter- lijn nog steeds het nodige ge vaar blijven stichten, maar juist de blokkering van ZVH wordt dan een heel stuk on schuldiger. Oranje De formatie van trainer/coach Toon van de Burgt is dus ei genlijk té afhankelijk van Ro denburg die helaas voor (de gisteren ook toekijkende) bondscoach Harry Brokking nog immer weigert zich voor het Nederlands team in te zet ten. Een speler van zijn kali ber zou immers in Oranje be slist niet misstaan. Revanche Maar helemaal in z'n eentje kan zelfs hij geen wedstrijden winnen. Naast Brecht Roden burg, had ZVH te weinig klas se in huis om de Poolse kam pioen AZS Czestochowa op se rieuze wijze te kunnen veront rusten. De overigen zijn uitste kende eredivisie-spelers, maar een spelverdeler als Laurens Clardey komt op Europees ni veau eenvoudig lengte tekort. Zoals met hem ook de andere vijf basisspelers - ondanks de zicht- en hoorbare goede wil - nooit echt een revanche voor de zaterdag geleden nederlaag van 3-0 in het vizier hebben gekregen. Uitsckakeling Hoewel in de eerste set (15-7) met name dus dank zij de in breng van uitblinker Roden burg nog even een hoopvolle start werd gemaakt, reageer den de Oosteuropeanen te koel, te stoïcijns haast om zich werkelijk in verlegenheid te laten brengen. Hun zege van 15-13 in de tweede set bete kende de onontkoombare uit schakeling van de Nederland se titelhouder. Gedesillusio neerd. want niet alleen Toon van de Burgt had nog op een wonder gehoopt, liet ZVH ook de tweede wedstrijd uit han den glippen zodat via de cijfers 15-12, 6-15, 15-6 opnieuw een nederlaag (nu 3-2) werd gele den.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7