„Gijzelaars in Irak hebben geen Bagdad-tie" Mai j wil parkeren terugdringen „Bommen professioneel in elkaar gezetr Delegatie Kuwayt bedankt minister voor morele steun Meer geld voor pijn bestrijding BINNENLAND/BUITENLAND QeidwQowuwt DINSDAG 4 DECEMBER 1990 PAGINA Groen Links wil voorrang voor milieubeleid EG DEN HAAG De Europese Gemeenschap moet volgens Groen Links eerst haar democra tische structuur versterken en een sociaal- en milieubeleid van de grond brengen. In dat pro ces moeten ook andere Europese landen, die nu nog geen lid zijn van de Gemeenschap, worden betrokken. Pas als aan deze „absolute voor waarden" is voldaan, kan sprake zijn van ver dere politieke en financiële eenwording. Dit staat in een gisteren gepubliceerd rapport over de ontwikkeling van de EG. Daarin plaatsen de Tweede-Kamerfractie en die in het Europees parlement grote vraagtekens bij de totstandko ming van een politieke en Monetaire Unie, zo als de EG-regeringen die nu in gang hebben ge zet. De Monetaire Unie holt volgens Groen Links de sociaal-economische bevoegdheden van de lidstaten verder uit. Hulp aan Roemenië nog steeds hard nodig DEN HAAG Zes vrachtwagens met hulp goederen van de Stichting Mensen in Nood vertrekken begin volgende week naar Roe menie. De lading, die bestaat uit eten, kle ding, dekens en speelgoed, is bestemd voor kinderen en ouderen. De levensomstandigheden van de armsten in Roemenië zijn nu slechter dan voor de revo lutie van vorig jaar, zo verklaarde F. Matos onlangs tijdens een bezoek aan Nederland. Matos is directeur van Caritas Oradea, de partnerorganisatie van Mensen in Nood in het gebied rondom Oradea in het noord-wes ten van Roemenië. Een deel van de lading van de vrachtwagens bestaat uit de opbrengst van acties die gehou den zijn in Zoetermeer, Terheijden, Tilburg en Westervoort. Directeur F. Wijsen van Mensen in Nood ver telt dat de hulp aan Roemenië en ook aan Po len nog steeds leeft onder de Nederlandse be volking. „Er komen nog steeds giften voor binnen. We krijgen zelfs brieven van mensen die ons vragen of wij de Roemenen en de Po len niet vergeten". Wijsen verwacht dat de actie voor Rusland, die op 15 december ge houden wordt, zal leiden tot een geringe da ling van de hoeveelheid giften die binnen komt voor andere Oosteuropese landen. Medewerkers van de Rutgers Stichting gaan binnenkort naar Roemenië om Roemeense huisartsen en wijkverpleegkundigen bij te scholen. In het kader van een hulpprogram ma van Artsen Zonder Grenzen gaan twee beleidsmedewerkers van de stichting in Transsylvanië cursussen geven over anti-con ceptie. Ook krijgen de Roemenen training in het geven van goede voorlichting over anti conceptie en seksualiteit. Kritiek op toewijzing ontwikkelingsgeld DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king moet volgende week met een goede verklaring naar de Tweede Kamer komen voor de keuze van de landen die volgens hem recht hebben op ontwikkelingsgeld. CDA, PvdA, VVD en D66 verweten de minister gisteren incon sequent zijn in de toebedeling van gelden. Sommige landen vol doen niet aan de gestelde criteria. India bijvoorbeeld besteedt 19 procent van zijn begroting aan defensie,, Indonesië behoort niet tot de allerarmste landen en op Srilanka verdwijnen zo'n hon derd mensen per dag. Straatarme landen als Madagascar of Haïti komen helemaal niet in aanmerking. Ook kreeg Pronk kritiek op de veelheid aan landen (54) op zijn lijstje. Veel bijval kreeg het plan van prins Claus inspecteur-generaal voor ontwikke lingssamenwerking om ontwikkelingslanden meer zeggen schap te geven over de besteding van hulpgelden via een natio nale ontwikkelingsbank. Minister Pronk blijkt nu plotseling ook Oost-Europa te willen steunen, terwijl hijzelf en de Kamer zich daar aanvankelijk tegen hadden verzet. Ook daarover moet hij volgende week uitleg geven. Kosto: burger moet zich beter beveiligen DEN HAAG De Nederlandse burger en bedrijfsleven moeten volgens staatssecretaris Ko (justitie) meer doen om inbraken en vernielingen gen te gaan. De staatssecretaris, die dit vandaag j| tijdens eèn congres in Diepien, constateert een twé slachtige houding van de Nederlanders tegenov criminaliteit. Enerzijds heerst er onvrede over 1 niveau van veiligheid maar anderzijds mist men bereidheid er wat aan te doen. Het feit dat de polit de algeroene taak heeft een 'minimale basisbesche ming' te geven, ontslaat de burger volgens Kos niet van zijn verantwoordelijkheid voor eigen V( ligheid en die van goederen tegen bedreigingen vi buitenaf. Hij doelt daarbij niet op het massaal aa schaffen van een pitbull-terriër, maar op het aa brengen van beter hang- en sluitwerk aan het hu het maken van afspraken met buren over toezie tijdens vakanties. GROTE ZORG OM FAMILIE IN NEDERLAND (Van onze speciale verslaggever Paul de Schipper) BAGHDAD „Neder land heeft al een batterij logen en gogen voor ons gereed staan, maar ze ver geten een ding: we zijn geen doetjes en we heb ben geen Baghdad-tic. Het is beter dat ze de za ken thuis goed regelen en voor onze vrouwen en kinderen zorgen, maar die staan in sommige gevallen nog op de wachtlijst van de woningbouwvereni ging. Dat baart ons meer zorgen dan de conditie van onze eigen ziel". Zes en twintig jaar werkt gij zelaar Jan Eyskens al in het buitenland. In Irak is hij bran che-manager voor een Neder landse machinefabriek, een nuchtere man die in het gijze laarsgezelschap fungeert als het manusje van alles. Berichten uit Nederland over psycho-therapeutische opvang van de gijzelaars vindt hij ge tuigen van vergaande onnozel heid. Geestelijke begeleiding is bij de gijzelaars al eerder aan de orde geweest. Sommigen voelen er wel wat voor, maar de meesten noemen het „ty pisch Nederlands" Jan Eys kens windt zich erover op. „In Nederland heeft lange tijd nie mand zijn nek voor ons uitge stoken en nu wil het ministe rie van WVC dat we hier in gespreksgroepen bij elkaar ko men. Moet je je voorstellen: de laatste Nederlanders die hier zitten worden nu afgeschil derd als psychische krukken, terwijl wij allemaal door onze bedrijven geselecteerd zijn om in maandenlange afzondering te werken in Arabische landen waar altijd wel iets onver wachts gebeurt. We zijn alle maal solisten en gehard in dit leven. We zitten hier in Bagh dad als normale mensen bij el kaar, waar nodig helpen we elkaar, maar we staan met bei de benen op de grond". Gijzelaars-woordvoerder Pie- ter van Thiel gisteravond: „De paar problemen die er zijn be treffen inderdaad de zorg om de familie thuis, dat die goed onder dak komt. Maar ja, als wij hier in Baghdad zeggen dat we geen psychische problemen hebben dan zegt in Nederland altijd wel iemand: zie je wel, het zit niet goed". Volgens Eyskens heeft 'het logen- go- gen-gedoe' in Baghdad juist een beetje schrik veroorzaakt. „Stel je nou eens voor: veel van de mensen hier hebben hun werk verspeeld, straks gaan ze in Nederland sollicite ren bij een andere baas, dan kom je daar met een Baghdad- stempel op. Dat is geen aanbe veling". Hij wijst met nadruk op een tot nu toe onderbelicht nadelig effect van het moeizame Ne derlandse gijzelaarsbeleid. „Wij in Baghdad behoren tot de groep Nederlanders die over heel de wereld rond zwerft. We vertegenwoordigen het bedrijfsleven en zijn steun pilaren voor export en econo mie. Vaak wonen we in min der stabiele landen. Hoe reage ren straks de Nederlanders die ook dit soort werk doen? Ze zullen zich wel twee keer be denken als ze zien hoe de Ne derlandse regering haar on derdanen laat zitten. Dat ze zich twee keer bedenken bete kent ook dat de prijs voor dit werk omhoog gaat, en ook daar zit niemand in Nederland op te wachten". Politie-agenten slepen actievoerders weg bij de spoorwegovergang tussen Venlo en de Duitse grens. FOTO: - (Vervolg van de voorpagina) BOXTEL Het spoorwegem placement bij Boxtel is een van de belangrijkste knoop punten van de Nederlandse Spoorwegen. De explosie ven die er gisteren zijn aangetrof fen zijn volgens de politie vrij professioneel in elkaar gezet. Het gaat om bommen die ken nelijk waren bedoeld om brand te stichten. Ze waren in een plastic zak neergelegd on der twee schakelkasten van de NS, waarmee seinen en wissels worden bediend. Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) heeft ruim twee uur nodig gehad de bom men onschadelijk te maken. Vanaf dat moment werden alle beperkende maatregelen ongedaan gemaakt. Vanwege het spitsuur duurde het gerui me tijd voordat alle vertragin gen waren weggewerkt. De bommen waren voorzien van een tijdmechanisme. Het is nog niet duidelijk wanneer dat had moeten afgaan. Ook is in de nacht van zondag op maandag in Eindhoven een schakelkast van de NS in brand gestoken, waardoor het treinverkeer tot in de middag flinke vertraging opliep. Ook hier zou het gaan om een pro testactie. De gebeurtenissen in Boxtel zijn voor het Nationaal Terri toriaal Commando (NTC), het defensie-onderdeel dat op Ne derlands grondgebied verant woordelijk is voor de beveili ging van het Amerikaanse transport, geen enkele aanlei ding om de beveiliging anders te organiseren, aldus een woordvoerder van het NTC. Irak: Baby's sterven als gevolg van VN-embargo (Vervolg van de voorpagina BONN De stafchef van i Amerikaanse troepen in Eur< pa, generaal Crosby E. Sain verklaarde gisteren dat vijftij duizend militairen van het Zi vende Legerkorps in Duit land voor het einde van janu ri naar de Golf worden ove gebracht. De militairen maken deel van de vorige maand doi Washington aangekondigi troepenzending van nog eei 200.000 manschappen naar Golfregio. De Iraakse regering heeft j teren bekendgemaakt „1416 kinderen jonger dan vi jaar ten gevolge van het Vf handelsembargo zijn gesto ven". Volgens minister Abdu Salam Mohammed Saeed zij de kinderen vooral door ee tekort aan medicijnen melkpoeder om het lever komen. Irak heeft de af,_ pen twee maanden verschi lende scheepsladingen medici nen ontvangen. De leverantie hadden meestal plaats in ru voor de vrijlating van buitei landse gijzelaars. Volgens het Britse ministeri van buitenlandse zaken hel ben de Iraakse autoriteite nog eens vier Britse manne opgepakt die zich tot dusverr in het bezette Kuwayt haddel weten schuil te houden. Dj vier werden het afgelopa weekeinde opgepakt en over gebracht naar het Regency Pï lace hotel in Kuwayt. Vei wacht wordt dat ze binnenki naar de Iraakse hoofdsl Baghdad worden gebrachj Volgens de Britse regerir houden zich in het bezette Ki wayt nog altijd rond de Britse staatsburgers scht voor de Iraakse autoriteiten. DEN HAAG Vertegen woordigers van Kuwayt hebben gisteren minister van buitenlandse zaken Van den Broek bedankt voor het standpunt dat Nederland tot nu toe in het Golfconflict heeft in genomen. Ook hebben zij Van den Broek uit de doeken gedaan welke gruweldaden naar hun zeggen de Iraakse bezet tingsmacht in Kuwayt heeft gepleegd. De delegatie is een van de vijf tien missies die de wereld rondreizen om de Kuwaytse zaak te bepleiten. In feite zijn zij vertegenwoordigers van de rond 1200 Kuwayters die half oktober in het Saudische Djed- dah bijeen zijn geweest. De de legatie heeft aan Nederland overigens geen concrete ver zoeken gedaan. De delegatie bestaat uit voormalige be windslieden, zakenlieden en een historicus. De groep zou vandaag nog met de vaste ka mercommissie voor buiten landse zaken overleggen. Con tact-Golf, een organisatie die in Nederland persoonlijke vre desboodschappen voor mensen in Irak inzamelt, heeft van daag officieel een visum voor Irak aangevraagd. Contact- Golf heeft de afgelopen week al een aantal gesprekken ge voerd over de bedoelingen van de reis. Het is de bedoeling de vredesboodschappen, waarvan er op dit moment enkele hon derden zijn ingezameld, ter plekke aan Iraakse burgers te overhandigen Ook wil Con tact-Golf „een symbolische hoeveelheid" medicijnen en voedsel meenemen naar Irak. De rederij van het vrachtschip Gur Marmer gaat een proce dure beginnen om het gedeelte van de lading dat toebehoort aan Irak, te verkopen. Het gaat om ongeveer 60 procent van de totale lading van 11.400 ton. Om de goederen te kun nen verkopen is toestemming nodig van de rechtbank in Middelburg. Na aftrek van kosten en vordering zou de opT brengst in een consignatiekas kunnen worden gestort. Dat is een kas onder beheer van de ontvanger der belastingen die het geld bewaart tot het aan de rechthebbende, in dit geval Irak of rechtspersonen aldaar, kan toekomen. Het versche pen van de goederen naar Irak is uitgesloten in verband met Voormalig minister van onderwijs Anwar Al-Nouri (links) en Abdul Mohsen Mid'ad wachten geduldig op de komst van Van den Broek. foto: anp het handelsembargo. Opslag van goederen voor Irak kan ook niet meer sinds drie we ken geleden ook het verlenen van diensten aan Irak in de boycot is opgenomen. SUSKE EN WISKE mh hier mr ome open af speelt lijkt wel een droom. Sushe is weer de oude en scoort het ene doelpunt na het andereDe stand is 'f-O'. fn 00Hl Hu maakt weer een doelpunt DE GOALGETTER (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions UTRECHT Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) stelt volgend jaar 1,5 miljoen gul den extra beschikbaar voor pijnbestrijding. Bovendien moet er meer onderzoek naar pijn komen. De bewindsman schrijft dit in een notitie die gisteren naar de Tweede Ka mer is gestuurd. De Gezondheidsraad stelde onlangs in een advies dat pijn nog niet optimaal wordt be handeld. Simons wil nu dat er richtlijnen komen voor de be handeling ervan. Ook moeten er onderwijsprogramma's voor artsen komen en moet het pu bliek meer worden voorge licht, volgens de staatssecreta ris. De notitie loopt vooruit op een binnenkort te verschijnen nota over het beleid inzake chronische ziekten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het par keren bij winkelcentra en kantoren wordt des noods via wettelijke maat regelen fors beperkt en flink duurder gemaakt. Er worden nog komend voorjaar maximumnor men opgesteld voor het aantal parkeerplaatsen waarover dergelijke 'eco nomische eenheden' mo gen beschikken. Minister Maij (verkeer en wa terstaat) heeft deze plannen gisteravond aangekondigd tij dens een commissievergade ring over haar 'Structuursche ma Verkeer en Vervoer' (SVV). Een streng parkeerbeleid kan volgens Maij een efficiënte methode zijn om het autoge bruik terug te dringen. Wie immers zijn auto bij het win kelcentrum of kantoor niet kwijt kan, wordt wel gedwon gen voor de fiets of het open baar vervoer te kiezen. In nog te vormen 'vervoersregio's', stelt Maij voor, zou dit par keerbeleid gestalte moeten krijgen. Gemeenten in één re gio zouden in onderling over leg de tarieven kunnen verho gen. De minister: „Maar wij willen niet dweilen met de kraan open. Als het idee in de regio's onvoldoende wordt op gepikt, sluit ik niet uit dat er wettelijke maatregelen komen. Dat is dan een stok achter de deur". Ook toonde Maij zich bereid overheidsinvesteringen in het stedelijk openbaar ver voer afhankelijk te maken aan de inzet van de gemeentebe sturen voor het parkeerbeleid. Met haar voorstellen het par keren moelijker te maken tart minister Maij haar 'eigen' CDA, dat zich vooralsnog ver zet tegen het vaststellen van maximum parkeernormen. CDA-woordvoerder Van Vlij men waarschuwde er voor dat autoforensen die bij hun werk ergeefs naar een parkeer en het werken dicht bij elkaar liggen". Bovendien, aldus Van Vlijmen, zou Verkeer en Wa terstaat niet moeten willen op treden als 'regisseur' van de vervoersregio's. Het parkeerbeleid was niet de enige twistappel tussen de coa litiepartners. De PvdA verzet te zich fel tegen het voorstel CDA: taxi's niet klantvriendelijk DEN HAAG Veel taxi's voldoen niet aan de wensen van''de klant. De chauffeurs permitteren het zich om de passagfër te ir riteren met schetterende muziek van hun eigen keuze. En een viertal dat met z'n bagage met een taxi mee wil, kan het wel vergeten: de meeste taxi's zijn daar te klein voor. Het CDA-ka- merlid Van Vlijmen moest het even kwijt, gisteren tijdens h. debat met minister Maij over haar verkeersplannen tot het jaar 2010. In het buitenland is het allemaal veel beter gesteld met het taxivervoer, vindt hij. De minister is het met hem eens. Zij krijgt „veel brieven" over de slechte service van de Nederlandse van Van Vlijmen om een 're- serveringskaart' met nog aan te leggen wegen- en treintra jecten aan het SVV toe te voe gen. Voor de bouw van deze wegen is weliswaar geen geld voorhanden, maar volgens Van Vlijmen kan het geen kwaad om de ruimte alvast te reserveren voor het geval het er ooit toch nog van komt. De sociaal-democraten willen echter liever een groot aantal wegen uit het SVV schrappen. Woordvoerder Feenstra bena drukte dat zo'n reservering bovendien in het land te hoog gespannen verwachtingen zal wekken. Milieuminister Al ders, verantwoordelijk voor de ruimtelijke ordening, relati veerde eveneens het belang van de CDA-reserverings- kaart. „Reserveringen voor een langere termijn dan twin tig jaar hebben geen enkele ju ridische geldigheid. Gemeen ten en provincies hoeven zich niets van zo'n kaart aan te trekken", aldus Alders. Niettemin toonden Alders en Maij zich wel bereid aan de CDA-wens tegemoet te ko men. Fiets Na het algemene beleidsdebat vorige week donderdag, weri gisteren tot in de details ove een groot aantal maatregele uit het SVV gediscussieerd. Z drongen PvdA, D66 en Groe Links aan op extra geld voo het aanleggen van fietsvooi zieningen. Tevens bepleitte! '"DA, VVD en D66 de spoedi ge invoering van een 'combi '-.aart', een kortingska^j het openbaar vervoer goedko jer maakt voor automobilis ten. Minister Maij wees dï laatste idee niet af, maar not wel 'haken en ogen' De minister zegde tevens to dat onderzocht zal worden het experiment met het g< combineerde trein-taxivervcK uitgebreid kan worden. Zij bf streed dat een eventuele spil stoeslag of tolheffing tot collectieve lastendruk moett worden gerekend, zoa VVD'er Jorritsma suggeree de. „Maar daar moet het kab net bij de tussenbalans over praten". Na de jaarwiss ling wordt een notitie naar d kamer gestuurd waarin loei ties van tolstations worde aangegeven.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4