Nostra Aetate: doorbraak in Rooms- Katholieke Kerk brieven van lezers brieven van lezers kerk wereld beroepingen boekwijzer ficidóc<2otmn( Verrassingen in Duitsland j! mST CcidócSouiaitt GEESTELITK LEVEN/OPINIE ËatdóeSouttMit DINSDAG 4 DECEMBER 1990 PAGINA China sluit moskeeën PEKING De Chinese autoriteiten hebben de sluiting gelast van ruim 50 moskeeën in de overwegend islamitische regio Xinjiang in het noordwesten van China. Ook moeten alle bouw- en reparatie werkzaamheden aan nog eens 150 moskeeën worden stopgezet. Met de maatregelen hoopt de overheid „herhaling van de contra revolutionaire opstand van Baren" te voorkomen, aldus het dag blad van Xinjiang. Bij deze opstand in april kwamen volgens offi ciële bronnen 22 mensen om het leven, volgens westerse bronnen ruim 60. De overheid houdt „een handjevol separatisten" verantwoordelijk voor de opstand in Baren en voor de nieuwe onrust in het district. Deze moslims opereren onder de vlag van de godsdienst, maar misbruiken de moskee in feite voor hun „subversieve doeleinden". Iraakse kerken houden vredesconferentie in Baghdad FRANKFURT De kerken in Irak en enkele andere Arabi sche landen zijngisteren in Baghdad bijeengekomen voor een driedaagse vredesconferentie. Naast de vraag hoe zij een oorlog kunnen voorkomen, staan het handelsembargo tegen Irak en de Palestijnse kwestie op de agenda. Aan de conferentie doen in ieder geval de orthodoxe, rooms- katholieke en anglicaanse kerken mee, zo deelden Duitse vre desactivisten bij hun terugkeer uit Irak mee. Het is de bedoe ling dat de kerken morgen een gezamenlijke slotverklaring op stellen. Namens het Vaticaan neemt de apostolische pro-nunti us in Baghdad deel aan de conferentie. Volgens het Iraakse persbureau INA zijn onder anderen ook Moeder Teresa en bis schop Capucci aanwezig. Zich dom houden brengt vaak verder dan zich slim tonen. Guido Gezelle Minister H. d'Ancona FOTO: DIJKSTRA Protest kerken tegen korting subsidie monumenten LEIDSCHENDAM De kerken hebben bij minis ter D'Ancona van WVC protest aangetekend te gen de voorgenomen kor ting van 8 miljoen gulden op subsidies voor de res tauratie van monumenta le kerkgebouwen. De be zuiniging wekt grote ver bazing, schrijft het Inter kerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO). De kerken zijn vooral ver baasd omdat D'Ancona in mei nog schreef dat 130 miljoen gulden nodig was voor het in halen van de achterstand in restauratie en onderhoud. Haar voorganger Brinkman had dit extra bedrag in 1989 beschikbaar gesteld voor de periode 1990-1995. Secretaris generaal H.A. de Boer van WVC onderstreepte onlangs nog het belang hiervan. De bezuining op de 130 mil joen komt des te harder aan, aldus het CIO, omdat uit de aar\vragen blijkt dat in wer kelijkheid 360 miljoen gulden nodig is om tegemoet te ko men aan 'de restauratiebe hoefte' van ruim 1.000 monu mentale kerkgebouwen. Het CIO, waarbij 18 kerkge nootschappen zijn aangeslo ten, vraagt de minister drin gend de bezuiniging ongedaan te maken. Bij landelijke ker kelijke instanties en plaatselij ke kerkbeheerders zijn „in middels zodanige verwachtin gen gewekt dat het gehele be drag var. 130 miljoen zou wor den aangewend, dat het nu bezwaarlijk is hierop terug te komen". Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Kamerik H.J. Catsburg te Goudswaard; te Vuren (part-time) mw. J.H. Veld huizen, kand te Veendam, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Groningen (toez.) als studentenpredikant mw.drs. A Diesemer, kand. te Hattem; naar Schiedam H. Onderstal te 's-Graven- hage-Loosduinen; naar Huizen dr. P. Vermeer te Kesteren, die bedankte voor Sint Annaland; naar Oude Tonge P.J. Teeuw te Moordrecht (deelgem. Bethel), die bedankte voor Kockengen. Bedankt voor Boskoop H. Nap te Ede. Gereformeerde Kerken Beroepen te Arnemuiden drs. J. Bakker, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar 's-Gravenhage- West A L. van den Dries, l.l. zend- pred te Rwanda, wonende te Apel- Beroepbaarstelling Drs. J. Bakker, kand. te Arnemuiden. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Rotterdam-West P D J. Buijs te Zwaagwesteinde. VATICAANSTAD 'Nostra Aetate' is een doorbraak in de geschie denis van de Rooms-Ka- tholieke Kerk geweest. Door deze verklaring van het Tweede Vaticaans Concilie over de verhou ding met de niet-christe- lijke godsdiensten veran derde de kijk van de RK Kerk op het jodendom van minachting in res pect, zo zei de kardinaal Franz König, emeritus aartsbisschop van Wenen, afgelopen week. Rooms-katholieken én joden herdenken op woensdag 5 en donderdag 6 december geza menlijk het feit dat Nostra Aetate 25 jaar geleden door paus Paulus VI werd uitge vaardigd Voorafgaande aan een audiëntie bij de paus is er een tweedaagse conferentie, waarop vertegenwoordigers van het internationale joodse comité voor interreligieus overleg en de pauselijke com missie voor de religieuze be trekkingen met de joden el kaar ontmoeten „De bijeen komst zal niet zonder belang zijn voor de dialoog met de jo den," zo liet kardinaal Johan nes Willebrands enkele we ken geleden weten. Tijdens de kardinaal Bea-le- zing in 1985 te Londen wees Willebrands, die zelf ook aan de voorbereiding van het do cument heeft meegewerkt, op de bijzonder belangrijke rol van paus Johannes XXIII. Op uitdrukkelijke wens van deze paus werd al aan het begin van het Tweede Vaticaans Concilie (juni 1962) dit onder werp op de agenda van het Concilie geplaatst. „Nooit, ik herhaal nooit eerder was bin nen de Kerk door een paus of een Concilie een systemati sche, positieve, alomvattende, zorgvuldige en gedurfde voor stelling van joden en joden dom gemaakt." Van joodse zijde werd positief gereageerd op het document. „Misschien wordt hierin wel voor het eerst van katholieke zijde ernstig geprobeerd om het jodendom werkelijk te be- Kardinaal Willebrands FOTO: ANP grijpen en als zelfstandige partner te accepteren." Wortels De verklaring die in oktober 1965 met 2201 tegen 88 stem men door de Concilievaders werd aanvaard, fundeerde het wezen van de Kerk in de re latie tot haar wortels'in het jodendom. De Kerk kan, al dus Nostra Aetate, niet verge ten dat zij door het joodse volk de openbaring van het Oude Testament heeft ont vangen en dat zij gevoed wordt vanuit de wortel van de goede olijfboom. Het document brak verder met wat wel de 'catechese der verguizing' werd genoemd. Het joodse volk is niet een door God verworpen volk, maar „blijft steeds bijzonder dierbaar aan God, die geen berouw kent over zijn gaven noch over zijn roeping". Voor de dood van Jezus Christus mogen noch het toenmalige joodse volk in zijn geheel noch de hedendaagse joden verantwoordelijk worden ge steld, aldus Nostra Aetate. Veroordeling Kardinaal König herinnerde er ook aan dat de totstandko ming van Nostra Aetate heel wat voeten in aarde heeft ge had. Oorspronkelijk had het pas opgerichte Secretariaat voor de bevordering van de eenheid der christenen, met kardinaal Bea als voorzitter en Willebrands als secretaris, een ontwerptekst aan het Concilie voorgelegd waarin het anti-semitisme werd "ver oordeeld. Die tekst werd ech ter onder Arabische druk in getrokken. Vervolgens stelde kardinaal Bea de tekst voor als onder deel van een verklaring over de oecumene, waarin de na druk werd gelegd op de ge meenschappelijke punten tus sen jodendom en christendom. Opnieuw kwam er verzet van Arabische bisschoppen die vreesden dat hierdoor de christenen in de Arabische wereld onder zware druk zou den komen te staan. Tenslotte werd de tekst opgenomen in de verklaring over de verhou ding tot de niet-christelijke godsdiensten. Kardinaal Willebrands zei be gin deze maand tijdens een le zing over 25 jaar Nostra Aeta te voor het Amerikaans Joods Congres te New York dat geen Conciliedocument zoveel reizen noodzakelijk maakte als Nostra Aetate. Hij moest het hele Midden-Oosten afrei zen om duidelijk te maken dat de verklaring louter religieu ze en geen politieke bedoelin gen had. Het document, zo legde hij Arabische leiders uit, zou geen aanval op de Arabie ren zijn, maar zou oproepen tot betere relaties met hen. Nederlandse kerken Niet alleen de persoonlijke bemoeienis van paus Johan nes XXIII, die de jodenver volging had ervaren als het vermoorden van broeders, maar ook de rol van de Ne derlandse kerken in de oorlog heeft tot het ontstaan van het document bijgedragen, aldus Willebrands. De Tweede We reldoorlog was van grote in vloed op de oecumenische be trekkingen in ons land door dat geestelijken van rooms- katholieke en protestantse zij de gezamenlijk leden in hun verzet tegen de heidense bloed en bodem-theorie van de nazi's. Hierdoor werden de christenen zich ook beter be wust van het lijden der joden. Kardinaal König Paus Johannes Paulus II noemde in 1986 tijdens zijn 'historisch' bezoek aan de sy nagoge in Rome de joden „mijn oudste broeders". Als zijn pontificaat met dat be zoek, het eerste van een paus aan een synagoge, zou zijn be ëindigd, dan zou het als een ommekeer in de verhoudin gen tussen joden en rooms-ka- tholieken de geschiedenis zijn ingegaan. Tegen de verwachting in ken den de afgelopen vier jaar diepgaande conflicten tussen joden en het Vaticaan. Twee ontmoetingen van de paus met de Oostenrijkse president Kurt Waldheim, die zijn ver leden als nazi-officier pro beerde te verdoezelen; twee ontmoetingen met PLO-leider Yassir Arafat; de zaligverkla ring van Edith Stein, een reli gieuze van joodse afkomst; een rede in 1987 in Miami, waarin de paus zijn voorgan ger Pius XII verdedigde tegen beschuldigingen dat deze door te zwijgen de jodenvervolging mede mogelijk had gemaakt; een interview in 1987 met kardinaal Ratzinger van de Congregatie voor de geloofs leer, waarin deze zei dat het christendom de plaats van het jodendomf heeft ingenomen; en de commotie rond het Kar melietessenklooster in Ausch witz, waarbij de RK Kerk zich niet aan haar aanvanke lijke toezegging hield het voor een bepaalde datum te ver plaatsen. Opleving Ondanks al deze problemen kent 1990 weer een opleving in de rk joodse dialoog. Van grote betekenis was een ontmoeting tussen de officiële instanties van beide zijden, die in september in Praag plaats vond. Enerzijds werd daarbij afgesproken om geza menlijk het anti-semitisme in Oost-Europa te bestrijden. Anderzijds erkende de RK Kerk voorzichtig schuld voor vroegere opvattingen waarin negatief over de joden werd gesproken. Het eerste onderwerp is een actueel thema. Kortgeleden heeft het Amerikaans Joods Congres de rk bisschoppen van Polen gevraagd het anti semitisme in de campagne voor de Poolse presidentsver kiezingen te veroordelen. Aanhangers van Walesa be schuldigden, overigens zonder enige grond, Mazowiecki er van te verzwijgen dat hij van joodse afkomst was. „Wij zijn diep geschokt dat in Polen het gebruik van het woord jood bij voorbaat tot negatieve re acties leidt," aldus de brief van het Amerikaans Joods Congres. Twee joodse organisaties in de Verenigde Staten hebben met het oog op de herdenking van 25 jaar Nostra Aetate besloten zich weer bij het Internatio naal joods comité voor inter religieus overleg aan te slui ten. De Anti-Defamation Lea gue, een organisatie die zich het antisemitisme bestrijdt, en het Amerikaans Joods Con gres verzekerden zo hun deel name aan de ontmoeting met het Vaticaan, inclusief de paus, volgende week in Rome. Beide organisaties lieten we ten dat ze mogelijkheden za gen voor een grotere open heid voor dialoog over theolo gische vragen. Verder is het voor joden belangrijk geza menlijk op te treden als ze met het Vaticaan en de We reldraad van Kerken het an tisemitisme in Oost-Europa willen bestrijden. Patriarch Joegoslavische metropoliet Pavle werd gisteren in Belgrado als de nieuwe patriarch van de orthodoxe kerk aldaar Moslims vallen patriarch aan TBLISI Het hoofd van de Georgisch-Orthodoxe Kerk, pa triarch Ilias II. beleefde vorige week enkele benauwde mo menten tijdens een autoreis door Abchazië. In deze onafhan kelijke deelstaat binnen de socialistische sovjetrepubliek Ge orgië is de meerderheid van de 500.000 inwoners moslim. Het Georgische ministerie van binnenlandse zaken maakte be kend dat ongeveer 2.000 Abchazen in het dorp Lychny de pa triarch de weg versperden, hem uitscholden en tegen z'n auto schopten. Een van de volgwagens werd door de menigte om ver gekiept. De inzittenden liepen enige klappen op voordat ze door de politie konden worden ontzet. Jongerenpastoraat Jongerenpastoraat - Hoe be staat het?! is de titel van een werkboek dat dezer dagen verscheen onder verantwoor delijkheid van de bisschoppe lijke contactcommissie Jonge renpastoraat van het bisdom Rotterdam. Het ruim opgezette en met cartoons verlevendigde Werkboek is in zekere zin een studieboek dat de belangrijk ste informatie bevat voor ie dereen die met jongerenpasto raat te maken heeft of daar mee wil beginnen De uitgave wordt aangeboden aan alle parochiebesturen en de deke nale besturen in het bisdom Rotterdam. In het eerste deel komen de volgende onderwerpen aan de orde: parochiegemeenschap en jongerenpastoraat, jonge ren en hun leefwereld, dia loog tussen jongeren en kerk, consequenties voor het jonge renpastoraat. In het tweede gedeelte gaat het vooral, over de mogelijkheden jongeren pastoraat op te zetten in paro chieel of dekenaal verband. Het Werkboek is te bestellen bij Service Centrum voor le vensvorming, Waldeck Pyr- montkade 904, 2$18 JV DEn Haag. tel. 070 - 346 89 17. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Margaret Thatcher Het aftreden van Margaret Thatcher als eerste minister van Engeland is een gevolg van het Engelse kiesstelsel. Ei genbelang van conservatieve parlementsleden heeft aan haar eerste ministerschap een abrupt einde gemaakt. Enge land kent het zogenaamde „districtenstelsel". Het land is verdeeld in een bepaald aantal kiesdistricten, die elk een ver tegenwoordiger in het Lager Huis hebben. De gekozene woont in zijn district. Zijn beroep is zeer zwaar. Van maandag tot en met donderdag is hij te Londen in het Lager Huis en van vrijdag tot zondag thuis om daar wensen of grie ven van bewoners te verne men, plechtige openingen te verrichten en dergelijke. Nu hebben in tal van conservatie ve districten bewoners gepro testeerd tegen de 'Poll Tax' en 'hun' parlementslid laten we ten hem niet meer te zullen herkiezen als die gehate belas ting blijft bestaan. Uit angst hun zetel te verliezen hebben ze de initiatiefneemster van deze belasting mevrouw Mar garet Thatcher laten vallen. Vele Engelsen betreuren haar val. Vele Engelsen dromen nog van de tijd, dat Engeland de eerste viool speelde in de wereld (Brittania rules the wa ves). Vele Engelsen vinden de verbinding van hun (ei)land met Europa door een tunnel maar 'niks'. Margaret That cher was de verpersoonlijking van deze geest: van 'freedom' en eerste-rangsmogendheid. Nu komt er een eerste minis ter, die meer Europees gezind is en tevreden met een twee- de-rangspositie. Vele Engelsen zien dus het vertrek van hun Korter werken Op het einde van elk jaar is er volop spanning in de sociale sfeer. De kwesties die in de media aan de orde komen, be treffen „Koppeling lonen en uitkeringen Koopkracht Vierdaagse werkweek" De achterban van de Industrie bond FNV vreest dat invoe ring van de vierdaagse werk week tot inkomensverlies zal leiden. Niettemin zal de Indus triebond bij de komende cao onderhandelingen „waar dat kan" een vierdaagse werk week bepleiten. Inkorten van de werkweek lijkt positief en kan ten gunste komen aan hen die geen werk hebben. Alleen blijkt dat bij eventueel korter werken niet het besef door breekt dat ook dan inlevering van loon aan de orde zal moeten komen. Men voert na melijk bij een kortere werk week in feite een gefaseerde vut-regeling in, door het opne men van zg. 'vervroegde' vut- uren. En iemand die volledig in de vut gaat derft ook inko men. Als er voldoende econo mische groei is dan kan een loonstijging verantwoord zijn, maar bijvoorbeeld vier uur werktijd inleveren op de veer tig uur betekent bij gelijkblij vend inkomen een noodzake lijke stijging van de produkti- viteit van tien procent. Hoe dan ook, de algemene vraag blijft of het redelijk is dat de „werkende stand" bij monde van de vakbonden alle voor uitgang in de economie voor zichzelf opeist. Namelijk, de economische vooruitgang in onze maatschappij wordt, be halve door de produktiviteit, beïnvloedt door de maatschap pelijke 'goodwill' die in voor gaande en vroeger tijden door het Nederlandse volk is inge bracht en door de geografische ligging en infrastructuur van ons land. Vanuit deze invals hoek zijn „koppeling" en „koopkracht" elementen waarop door alle Nederlanders aanspraak kan worden ge maakt. De vakbond kan niet alle groei opeisen voor een on evenredige loonontwikkeling en de onderneming heeft evenmin het alleenrecht op de economische ontwikkeling. Ing. Q.J. van der Horst, RIJSWIJK. BlJ nadere analyse blijken de eerste na-oorlogse verkieziij,, gen waaraan alle Duitsers konden deelnemen, in meer dajt één opzicht een opvallend resultaat te hebben opgeleverd Dat Bondskanselier Helmut Kohl, de grote promotor van (j1 'Wiedervereinigung' de meeste stemmen in de wacht zou sld pen stond bij voorbaat vast. Maar dat de liberale FDP de enP ge partij zou zijn die winst zou behalen werd niet verwacl^ Evenmin was voorspeld dat de nederlaag van de socialist^ sche SPD zo'n pijnlijke omvang zou aannemen en dat ai (Westduitse) Groenen de grootste tegenslag zouden moetej3 incasseren en zelfs uit de Bondsdag zouden verdwijnen. e ROND de Duitse eenwording hebben de ontwikkelinge|i zich in een duizelingwekkend tempo voltrokken. Het is naiL welijks een jaar geleden dat de Muur, het symbool van dh Koude Oorlog die de wereld decennia lang in zijn greet hield, werd geslecht. In de periode vóór november '89 haq den Kohl en zijn CDU het uiterst moeilijk. De popularitel. van de kanselier liep zienderogen terug en bij verkiezingen in deelstaten leed de CDU eep serie nederlagen. In de to van de partij werd al voorzichting naar een nieuwe leidsmal uitgekeken. r DiE lijn werd grondig omgebogen toen het Oostblok in hoo|( tempo uiteen viel. De DDR verzette zich onder Honeckeif dictatuur weliswaar fel tegen de pogingen een einde aan d|J socialistische heilstaat te maken, maar ook hij moest het vel|J ruimen. Op het moment dat het ene Duitsland een feit is ge worden en de CDU en FDP zich opmaken om de coalitig voort te zetten, verhindert alleen de hoge bloeddruk van Hcjj necker dat hij zich alsnog voor de rechter moet verantwooij den voor zijn misdadig beleid. L In tegenstelling tot de prognoses blijkt Helmut Kohl bij nao der inzien wel iets minder goed uit de bus te zijn gekomen dan de som van de verkiezingsuitslag in West-Duitsland vaè' januari 1987 en die van de stembusslag in Oost-Duitsland iai maart van dit jaar. Dat neemt niet weg dat de kanselier va{j het verenigde Duitsland razend knap heeft ingespeeld op d)i wens naar eenheid. Het siert zijn directe tegenstander, Oskaty Lafontaine, de ambitieuze voorman van de socialistische SPD, dat hij in zijn campagne voortdurend aandacht heef gevraagd voor de ook pijnlijke gevolgen van het eenwoif dingsproces. (f De kosten die met de renovatie van het voormalige OostT Duitsland zijn gemoeid, zullen ongetwijfeld tot belastingvei[a hogingen leiden. Er moet nog een begin worden gemnaakj? met het karwei om de in het vroegere Oost-Duitsland dreijr gende massale werkloosheid te overwinnen, het verkeer ir goede banen te leiden, een milieuramp tegen te houden er een verscherping van de sociale spanningen tussen Oost eis West te voorkomen. |t Het is daarbij verheugend te constateren dat de construct' tieve politiek die de liberale minister van Buitenlandse Z% ken, Hans Dietrich Genscher, in de afgelopen jaren heeft voerd, door de kiezer is gehonoreerd. De FDP kwam voé het eerst boven de tien procent en zal door dit resultaa1 straks in staat zijn een duidelijker stempel op de coalitie t" drukken. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden' stukken te bekorten In het zonnetje Op pagina 2 las ik dezer dagen een lofwaardig hoofdartikel naar aanleiding van de badka mer van staatssecretaris Gabor in het gebouw van het minis terie die vijftigduizend gulden moest kosten. Daar werd met een een aantal andere voor beelden aangeknoopt van poli tieke figuren, die van dat soort daden stellen. Zo er politici zijn die opvallen door fijn en onbaatzuchtig gedrag is het misschien ook eens goed die in het zonnetje te zetten. Wat me de laatste tijd name lijk is opgevallen, is dat zodra iemand met goede voorstellen of daden op de proppen komt er meteen een „horde griezels" op aanvalt. Neem nu het hon- derd-gulden-boete-voorstel van minister Maij-Weggen. Di rect komt men met vergelij kingen met andere vergrijpen en boetes daarvoor aandragen. Dat vind ik kletskoek: de aan val op het zwart rijden door Maij-Weggen werpt nu al vruchten af. PvdA-fractie- voorzitter Wóltgens en de aan val op werklozen en „werk- ontvluchting" is een ander voorbeeld. Het is van hem goed gezien. Bij Sonja Barend waren %r onlangs van die ake lige werkontvluchters te zien: de een wilde niet als jongste herbeginnen, de ander wilde alleen maar vuilnisman wor den als hij te maken had met gesorteerd huisvuil. Daarnaast: Wöltgens werd ook door ande ren aangevallen, terwijl zijn visie toch goed was. Bij voetb is het nog erger: de heer U lenburg deelt rode kaarten u en andere trekken die kaarte a weer in. Dat vind ik een mene gezagsondermijning. J. ten Berge. POELDIJK. Constitutioneel hof Het is een zeer goede gedacht!e van de minister-president er01 zijn minister van justitie z(,e snel mogelijk een constitutio neel hof op te richten, dat wet ten moet controleren of dez<1 al dan niet strijdig zijn met di grondwet-1983. De oprichting' is urgent geworden sedert D6cf in 1988 de Kamer voorstelde het landsbestuur verder te mocratiseren door de Krooi het in de grondwet gewaar** borgde recht te ontnemen eere minister-president, een com missaris en een burgemeeste te benoemen en dit voortaar te doen geschieden door de ka mer, de provinciale staten ei door de gemeenteraad. Toei kamervoorzitter Deetman be gin '90 voorzitter werd vai een kamercommissie gedachte te verwezenlijker heb ik genoemde voorzitter e n in een brief aan de kamer oj ai gewezen, dat een kamervoor zitter neutraal moet zijn ei zo'n functie niet behoort téa aanvaarden. Gelukkig word n nu door de instelling van constitutioneel hof een opgeworpen tegen dit schen den van de grondwet. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon 071-122 244 Postadres: postbus 11. 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8 30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 vaama t/m vr. van 18 00 tot 19 00 u. op za van 14 00 tot 15 00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling Bij betaling per accept-girokaart: per maand 24.85 per maand f 25,85 per kwartaal 74,10 per kwartaal f. 75,10 per jaar f. -284,50 per jaar f 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2