£eidóc (Sowuvnt VS: nog eens 63.000 man naar de Golf 3 4 5 6 10 11 12 13 Parkeren Ritzen: lesgelden verder omhoog Argentijnse muiters geven zieh over Kansen op visa voor missie slinken met de dag VANDAAG 14 Dagen Gratis ficidócSomant \jj0 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. m Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Dinsdag 4 december 1990 82ste jaargang no. 24897 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Morgen wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur van plus 3 graden aan zee tot min 3 graden plaatselijk in het binnenland. Middagtempera- tuur ongeveer 4 graden. Zwakke nooordelijke wind. „Aidscampagnes zaaien onnodig veel angst" JTRECHT De huidige publiekscampagnes over uds zaaien „onnodig veel angst". De voorlichting iver de kans op besmetting is niet reëel. De kans lat een gemiddelde heteroseksuele Nederlander vordt geïnfecteerd, is één op de miljoen. „Je kunt 'ewoon naar een willekeurig café gaan en met een willekeurige man of vrouw seks hebben en dan is iet risico één op de miljoen, dus eigenlijk nul", 'rof. dr. J Huisman, bijzonder hoogleraar epide- niologie en bestrijding infectieziekten heeft dit gis- eren verklaard. Huisman, ook lid van de aidscom- nissie van de Gezondheidsraad, hield hiermee zijn uitspraken staande die hij vorige week deed in het Vrouwenblad Marie-Claire. Critici beweren dat Huisman jaren van voorlichting in het water gooit. 3e Nationale Commissie Aids-Bestrijding wil geen :omnientaar geven op de beweringen van Huisman. Werknemers van de NS wachten totdat een bom bij de spoor lijn in Boxtel onschadelijk is gemaakt. FOTO: ANP Activisten aangehouden na blokkade spoorlijn VENLO De politie heeft de afgelopen nacht 29 vredesactivis ten aangehouden die een spoorwegovergang tussen de Duitse grens en Venlo met fakkels en spandoeken hadden geblokkeerd. Ook was de beveiliging onklaar gemaakt. De blokkade was de vierde actie in een reeks van protesten de afgelopen dagen tegen de Amerikaanse militaire transporten vanuit Duitsland naar Rotterdam. Het materieel wordt vervoerd door de NS en vanuit Rotterdam verscheept naar de Golf. Door de actie gisteravond werd een Duitse locomotief en even later ook een goederentrein gedwongen te stoppen. De machinisten waren op ruime afstand van de overgang met fakkels gewaarschuwd. Overigens bleek de goederentrein geen Amerikaans legermaterieel te vervoeren. De politie in Boxtel gaat er van uit dat de twee bommen die gisteren onder twee schakelkasten bij de spoorbaan in die plaats werden aangetroffen, ook afkomstig zijn van vredesactivisten. Vandaag zou de officier van justitie in Den Bosch beslissen of er een speciaal politieteam moet worden samengesteld dat deze zaak, evenals een aanslag op een schakelkast in Eindhoven in de nacht van zondag op maandag, gaat onderzoeken. Pagina 4: „Bommen professioneel in elkaar gezet" Fietser mag stuur loslaten DEN HAAG Als op 1 november 1991 het nieuwe reglement verkeersregels en verkeerstekens van kracht wordt, krijgen veel weggebruikers het wat gemakkelij ker. Zo hoeft de fietser niet meer zo krampachtig met beide handen aan het stuur te rijden, zoals nu verplicht is. De voetganger mag een kruising schuin in plaats van haaks oversteken en is niet meer verplicht om binnen dertig meter een zebrapad op te zoeken als hij naar de overkant wil. Ook gaan de rode voetgan gerslichten goeddeels verdwijnen. Het is de bedoeling de burger daarmee meer ei gen verantwoordelijkheden te geven. Al leen de valhelm en de autogordel blijver verplicht. Bukman en Kamer botsen over veilplicht DEN HAAG Minister Bukman van visserij is gis teravond over zijn visserij beleid in botsing gekomen met de Tweede Kamer. Bukman wil niet verder gaan dan een onderzoek naar de haalbaarheid van een veilplicht. De rege ringsfracties CDA en PvdA willen Bukman ver plichten een wettelijke veilplicht voor te berei- Een motie over de invoe ring van de veilplicht, in gediend door de kamerle den Eversdijk (CDA) en Van Zijl (PvdA), krijgt verder steun van D66 en GPV. Eversdijk: „De mi nister is een eind in onze richting gekomen, maar niet genoeg. Hij moet ge woon beginnen met het voorbereiden van wetge ving. Onderzoeken of het mogelijk is, is niet ge- Minister Bukman liet overduidelijk weten dat hij een dergelijke regeling, waarbij vissers worden verplicht hun vis in Ne derlandse havens via de veiling te verkopen, eigen lijk niet ziet zitten. Ze is moeilijk te controleren en het gevaar bestaat dat Ne derlandse vissers hun waar even over de grens, in Belgische en Duitse ha vens, aan land zullen brengen. „Maar de Kamer vindt het kennelijk de moeite waard om het te verkennen en dat wil ik dan wel doen", aldus Buk- Bukman kreeg vooral van de PvdA kritiek op het nog steeds falende contro lebeleid. De sociaal-demo craat Van Zijl had zich vooral gestoord aan de toonzetting van de jongste visserijnota van Bukman, waarin de minister aan geeft dat de grenzen van de controle zijn bereikt. Volgens Van Zij! mag Bukman echter niet het hoofd in de schoot leggen. „Een overheid die zou be weren dit vraagstuk niet effectief aan te kunnen pakken, verliest iedere ge loofwaardigheid", aldus Van Zijl. WASHINGTON De Verenigde Staten gaan opnieuw tienduizen den reservisten oproe pen. Naast de 125.000 reservisten die al be richt hebben gekre gen, ontvangen nog eens 63.000 reserve soldaten een oproep om de strijdkrachten in de Golf te gaan ver sterken. Sinds het uitbreken van de Gólfcrisis zijn tot nu toe daadwerkelijk ruim 96.000 reservisten in actieve dienst getreden bij het Amerikaanse leger. De Amerikaanse regering lijkt met de aankondiging de indruk weg te willen nemen als zou zij bereid zijn met Irak te onderhan delen. Die indruk is ge wekt met Bush' aanbod van afgelopen vrijdag, waarin hij voorstelde mi nister van buitenlandse za ken Baker naar Baghdad te sturen en diens Iraakse collega Tariq Aziz te ont vangen op het Witte Huis. Tijdens een hoorzitting van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten verklaarde Amerika's mi nister van defensie, Dick Cheney, gisteren dat de oorlogsdreiging tegen Irak noodzakelijk is om Sad dam Husayn ertoe te be wegen zich uit Kuwayt te rug te trekkèn. Hij waar schuwde dat het VN-han- delsembargo tegen Irak wel eens niet effectief zou kunnen zijn, maar liet open of dat voor de rege ring Bush op zich reden zou zijn Irak aan te vallen. Generaal Colin Powell, voorzitter van de Ameri kaanse chefs-van-staven, probeerde een einde te maken aan de geruchten als zouden de VS voorna melijk een luchtaanval te gen Irak voor ogen heb ben. „Ik twijfel niet aan de mogelijkheid van de Ame rikaanse luchtmacht om Irak een vernietigende slag toe te brengen", zo zei Powell, die echter op merkte dat een dergelijke strategie niet voldoende zou zijn voor een overwin ning in geval van oorlog. Pagina 4: „Baby's ster ven als gevolg VN-em- bargo" DEN HAAG Minister Rit zen (onderwijs) wil het lesgeld in het de bovenbouw van het voortgezet onderwijs verder verhogen. De bewindsman denkt aan een verhoging in 1992 met nog eens 65 gulden naar 1228 gulden per jaar. Het lesgeld bedraagt dit jaar 1133 gulden. In de begroting voor 1991 werd door Ritzen al een verhoging voor het gehele voortgezet onderwijs (onder en bovenbouw) tot 1.163 gul den aangekondigd. Daar komt in 1992 nog eens 65 gulden bo venop. De bovenbouw van het voortgezet onderwijs omvat in dit voorstel van de bewinds man het vierde en vijfde jaar havo, het vierde, vijfde en zes de jaar vwo en het gehele 'vol- letijdse' middelbaar beroepson derwijs (mbo). Minister Ritzen heeft de ver hoging nodig om zijn eerder aangekondigde bezuinigingen van in totaal 220 miljoen gul den op het beroepsonderwijs te kunnen verzachten. Pagina 3: Overleg bezuini gingen onderwijs vastgelo pen Een rebellerende Argentijnse militair bewaakt de ingang van het hoofdkwartier van de opstandelin gen in Buenos Aires. FOTO: ERA BUENOS AIRES De opstandige Argentijnse militairen die zich mees ter hadden gemaakt van een kazerne in Buenos Ai res, hebben zich „onvoor waardelijk" overgegeven. Vannacht capituleerden de laatsten van de onge veer 420 muiters nadat het leger het militaire hoofd kwartier met tanks had omsingeld. Eerder hadden gevechtsvliegtuigen twee tankcolonnes van de op standelingen gebombar deerd. Leider van de muiterij kolonel Enrique Baraldini is ingere kend. De Argentijnse presi dent Carlos Menem zei dat de leiders van de opstand moge lijk de doodstraf wacht, omdat het militaire recht toegepast zal worden. De president zei de muiterij als een poging tot staatsgreep te beschouwen en kondigde gisteren de noodtoe stand af. Aan het eind van de week wordt die waarschijnlijk weer opgeheven. De opstand heeft aan zeker dertien mensen het leven ge kost, waaronder vijf burgers die in een bus zaten die door een tank werd aangereden. Daarbij raakten twintig bur gers gewond. Zeker elf solda ten en een opstandeling liepen volgens het leger schotwonden op- De luchthaven van Buenos Ai res werd vannacht weer open gesteld, terwijl de banken van daag weer open gingen. De Amerikaanse president Geor ge Bush zal morgen volgens plan in de Argentijnse hoofd stad aankomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de Ne derlandse missie De Jong lij ken de kansen op een uitreis visum met de dag te slinken. Woordvoerders van de Neder landse gegijzelden in Irak zei den te vrezen dat de Iraakse autoriteiten niet meer in hu manitaire missies geïnteres seerd zijn. Niettemin zijn het ministerie van buitenlandse zaken en de fractieleiders in de Tweede Kamer nog steeds optimistisch. „We hebben goe de hoop dat snel visa verstrekt worden", aldus een woord voerder van het CDA. Buiten landse Zaken meldde dat er in de plannen van de missie nog geen verandering is gekomen. „Het is afwachten wat de Iraakse autoriteiten zullen be slissen". De missie zélf be waart al enkele dagen een vol ledig stilzwijgen. Vanmorgen kon daarom geen uitsluitsel worden gegeven over de vraag of de missie advies zal inwin nen bij de Belgische delegatie leider De Beider, die eerder zijn diensten aanbood. G. An- neveldt van Volker Stevin liet weten dat de uitreisvisa van de Nederlandse baggeraars nog steeds niet in orde zijn. „De zaak is ernstig vertraagd. Helaas is er nog steeds geen zicht op een uitreisdatum". 84-jarige Charles V. Jones neemt met een blik vol ongeloof een zoen in ontvangst van zijn fersverse echtgenote, de 85-jarige Thelma Collins. In 1920 verbrak Jones hun prille relatie, waarop e zeventig jaar later, met elk een huwelijk achter de rug, elkaar toch nog troffen in een huwelijks- •ootje. Politie Noordwijk rolt handel in softdrugs op NOORDWIJK Met een in val in een woning in de wijk Boerenburg en de aanhouding van twee Rijnsburgers elders in Noordwijk heeft de politie een handel in softdrugs opge rold. De zaak kwam aan het rollen door tips dat in een bepaalde woning verdovende middelen zouden worden verhandeld. Observatie van het huis beves tigde dit, waarna tot een inval werd besloten. Daarbij hield de politie een 33-jarige Noord- wijker en zijn 26-jarige vrien din aan. Ook werd een hoe veelheid drugs en geld in be slag genomen. Vlak voordat de politie tot de inval overging, werden elders in Noordwijke twee Rijnsbur gers in hun auto aangehouden. Het tweetal was leverancier van de drugs en had zojuist de woning in Boerenburg be zocht. In de auto en bij de Rijnsburgers thuis werd een hoeveelheid hasj en weed aan getroffen. De drugs werd in beslag genomen evenals een hoeveelheid geld. De leveranciers, die 28 en 30 jaar oud zijn, zitten nog vast. De Noordwijkers zijn inmid dels weer in vrijheid gesteld. De totale waarde van de aan getroffen softdrugs bedraagt circa achtduizend gulden. Geen krant ontvangen? Bel tusssen 18 00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nabe zorgd. Puinruimen Een bulldozer schuift de rommel voor zich uit in een van de zwaar door vijftien jaar burgeroorlog getekende straten van de Libanese hoofdstad Bayrut. Gisteren trokken de laatste milities zich terug uit Groot-Bayrut. Hun vertrek en uiteindelijke ontwa pening is onderdeel van het vredesplan van de Arabische Liga, dat voorgoed een einde moet maken aan de burgeroorlog in Li banon, die sinds 1975 aan 150.000 mensen het leven heeft ge kost. FOTO: AP AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busies vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 14 PAGINA'S Gezin stevig bastion tegen criminaliteit „Gijzelaars in Irak hebben geen Bagdad-tic" Polen in de rij voor aandelen Aandeelhouders Muiden Chemie willen geld zien Onderzoek naar terugloop Leiden als koopcentrum Scherpere controle hondenbelasting loopt uit op mislukking in Leiderdorp Gemeenten akkoord met hogere tarieven EWR Gemeente secretaris Feenstra neemt afscheid van Katwijk Expositie recente persfoto's uit de Pravda GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND3,4 BUITENLAND4,5 BEURS/ECONOMIE6 SPORT7 RTV-PROGRAMMA'S8 WEER/PUZZEL/MENU8 LEIDEN/OMGEVING9 t/m 12 KUNST/RTV13 Tijger Artis pakt insluiper AMSTERDAM Een Siberi sche tijger in de diertuin Artis heeft gisteravond laat een 49- jarige man in zijn linkerarm gebeten. Voor het behoud van de arm van de man, die met spoed werd behandeld in een ziekenhuis, wordt gevreesd. Volgens de politie is van het slachtoffer bekend dat hij re gelmatig Artis binnensluipt en dieren treitert. „Gisteravond vond hij het nodig de tijger aan zijn staart te trekken. De tijger nam dit niet en hapte de man in zijn linkerarm", aldus een woordvoerder van de poli- Minister Maij-YVeggen houdt vol. Het ene plan na het andere dat ze maakt, mag dan meteen weer van tafel worden geveegd, ze legt er telkens weer een nieuw op. Na de serie mislukte pogingen van het rekening-rijden tot het spitsvignet toe, is nu het parkeren bij winkelcentra aan de beurt. Minder parkeerplaatsen duurder maken, zo luidt haar mot to, maar wie heeft daar zin in? De PvdA wel, maar het CDA niet. Vandaag nog lijkt het erop dat het gewoon doorgaat, maar hoe is het morgen? Dat leest u vanzeik Als u er ten minste voor zorgt dat uw eigen plan wél wordt uitgevoerd. Namelijk om de Leidse Courant te gaan lezen: Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: Voorl.: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (LO, Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. HUH

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1