„Dat je invloed gering is, heb ik nooit als een gemis ervaren" Leidschendamse raad achter bouw van vuilverbranding CeidócSomont Oplichters aangehouden GEMEENTESECRETARIS FEENSTRA NEEMT AFSCHEID VAN KATWIJK Tankautospuit ook in duin inzetbaar LEIDEN OMGEVING DINSDAG 4 DECEMBER 1990 PAGINA Steun voor plan ouderenvervoer RIJNSBURG Het initiatief van de stichting gecoördineerd ouderenwerk Rijnsburg/Valkenburg om per 1 januari 1991 een vervoersdienst te organiseren werd gisterenavond door de raadscommissie welzijn van harte toegejuicht. Het project is nieuw voor Rijnsburg, maar in Katwijk draait het al twee jaar succesvol. Uit een behoeftepeiling onder Rijnsburgse en Val- kenburgse ouderen bleek dat met name alleenstaanden behoef te hebben aan aanvullend vervoer. De „belbus" wordt door vrijwilligers bestuurd. Mensen van 65 jaar en ouder kunnen van de belbus gebruik maken. Het vervoersgebied is echter be perkt tot de Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk. Per enkele rit binnen de eigen gemeentegrens betalen de ouderen 1,50 gul den. buiten de gemeentegrens wordt dat twee gulden. J. Wijnekus (PvdA) vroeg of dit initiatief niet uitgebreid kan worden naar andere omliggende gemeenten. Wijnekus dacht bijvoorbeeld aan Leiden, waar veel culturele voorzieningen zijn Ook I. Mosterd (GPV) deed die suggestie. Dan kan een ritje naar een verpleeg- of ziekenhuis in Oegstgeest of Leiden in de toekomst ook tot de mogelijkheden behoren. Derde huis in Rijnsburg voor opvang asielzoekers RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg stelt binnenkort nog een woning, de derde, beschikbaar voor de opvang van asielzoekers. Dit deelde wethouder W. Glasbergen gisterenavond mee aan de raadscommissie welzijn. De eerste twee woningen voor asielzoekers zijn er op initia tief van de werkgroep asielzoekers gekomen. Die groep begeleidde ook het Poolse en Ghaneese gezin die daar wonen „De werkgroep staat te trappelen om meer asiel zoekers op te vangen en te begeleiden", aldus Glasbergen die zich afvroeg hoe de commissie Welzijn hier tegen over staat. Politiek Rijnsburg had allen maar lovende woorden aan het adres van de werkgroep. C. v.d. Graaf (RPF) noemde het een plicht om de naaste in nood te hel pen. „Vaak zie je dat de derde wereld middels projecten door gemeenten geholpen wordt. Nu komt de de derde wereld letterlijk bij ons om hulp vragen en het is jammer te zien dat er dan gemeenten zijn die afhaken", aldus de RPF voorman. Gewonde inbreker VOORSCHOTEN Een inbreker is gister avond gewond geraakt bij een inbraak in een woning aan de Veur- seweg in Voorschoten. De man sloeg een ruit in van de hoekwoning en ging door het raam naar binnen. De poli tie trof bloedsporen aan. De dief kwam uit in een afgesloten trap kast en kon de deur daarvan niet openen. Vermoedelijk maakte hij alleen een fles wijn buit. Huttenbouwweek moet doorgaan VOORSCHOTEN Ondanks het tekort aan vrijwilligers van het afgelopen jaar waar door de huttenbouwweek 'Vakantieland' niet kon door gaan, wil de gemeente Voor schoten proberen dit jaar weer een vakantieland te or ganiseren. Wethouder Breunesse wil hiervoor een bedrag van J 2.500 beschikbaar stellen, waarmee onder andere één of meer kaderleden ingehuurd kunnen worden. Geen enkele vrij williger meldde zich vorig jaar aan, zodat de organisatie bij de deelnemende buurthuizen vrijwil ligers moest werven. Ook wordt naar een andere plaats voor de huttenbouwweek gezocht. Deze lokatie moet vlakbij een clubgebouw liggen en goed te be veiligen zijn. Dit staat in het ver slag van de gemeente Voorschoten, over de Jeugd Vakantie Bezighe den 1990. Tijdens de zomervakan tie worden voor kinderen tussen de vijf en de dertien jaar tal van activiteiten kinderen georgani seerd. zoals een spellenmiddag. brandweerwedstrijden, een vos senjacht, een theatervoorstelling en poppentheater. In totaal deden 909 kinderen aan de 11 activiteiten mee. De brandweerwedstrijden werden, met 169 kinderen, het best bezocht. LEIDERDORP De rijkspolitie Leiderdorp heeft twee mannen a gehouden die huis aan huis p - 1 verkochten in de gemeente. Het 1 gaan om een anti-drugs-campagm middelbare scholen, maar uit on zoek is gebleken dat het geld i zak werd gestoken. Er was in'mig een aanzienlijk bedrag opgehaald. Na de aanhouding van de uit Alri en Lelystad afkomstige mannen i de zich nog een derde man op Leiderdorpse politiebureau Hij de organisator van de actie. Er w mogelijk proces-verbaal opgema 'als blijkt dat er sprake is van illej collecteren. KATWIJK „Een ge meentesecretaris fluistert in de raad, spreekt in Qle B en W-vergadering, schreeuwt op de secretarie en thuis moet-ie zijn mond houden". Mr. G. Feenstra analiseert zijn inmiddels voormalige baan. Hij werkte 32 jaar bij de ge meente Katwijk waarvan de laatste 18 als gemeen tesecretaris. Vrijdag neemt hij afscheid Dat een gemeentesecretaris geacht' wordt zijn mond te houden tijdens de raadsverga dering en derhalve op zulke momenten geen invloed heeft op de besluitvorming, vindt Feenstra niet meer dan nor maal. Hoewel hij toegeeft wel eens met het zweet in zijn handen de beraadslagingen te hebben aangehoord. „Moet dat nou echt, denk je dan wel eens. Maar je hebt het te ac cepteren. Het is nu eenmaal de taak van de raad om de beslis singen te nemen. In tegenstel ling tot bijvoorbeeld Engeland waar de invloed van de secre taris veel groter is. Toch heb ik nooit als een groot gemis er varen. Je weet het ook vante- voren als je aan dit werk be gint". Radertje Het bewaken van procedures is volgens Feenstra meer en meer de belangrijkste taak ge worden van de gemeentesecre taris. „Het is natuurlijk nooit een functie geweest die je al leen uitoefent. Je bent niet meer dan een radertje in het geheel, een klein onderdeeltje van het ambtelijk apparaat. Maar aangezien je als enige de B en W-vergadering bijwoont, ben je wel een doorgeefluik aan het ambtelijk apparaat" Een gemeentesecretaris die zich met alle facetten van het besturen van een gemeente bezighoudt, bestaat volgens Feemstra niet meer in Neder land. „Het takenpakket van een gemeente is de laatste ja ren zoveel groter geworden. Je kunt je eenvoudig niet overal persoonlijk meer mee bemoei en, maar moet steeds meer vertrouwen op de adviezen die je krijgt. Dat neemt niet weg dat ik ook graag zelf adviezen schreef, maar dat was een af nemend verschijnsel. De orga nisatie op zich hield me op het laatst vooral bezig. Er voor zorgen dat zaken vlot door het bestuur gingen". Feensta is geen Katwijker van geboorte. Hij komt uit Gronin gen en verhuisde op 22-jarige leeftijd naar het westen. „Mijn vader kreeg een baan in Den Haag, vandaar. Eenmaal in de Randstad ben ik rechten gaan studeren in Leiden, toen al met het doel ooit ergens ge meentesecretaris te worden". Na zijn studie werkte Feenstra een paar jaar op de provinciale griffie en na een kort uitstapje naar Overijssel trad hij in 1958 in dienst van de gemeente Katwijk. Aanvankelijk als tweede man op de afdeling al gemene zaken op welke afde ling hij twee jaar later de heer Tieleman opvolgde als chef. „Tieleman werd toen gemeen tesecretaris. In '72 ben ik hem opnieuw opgevolgd". „Dat ik 32 jaar bij dezelfde ge meente zou werken, had ik vantevoren niet gedacht. Ik zou het ook niet als een ver dienste willen bestempelen. Wat overigens niet betekent dat .ik het niet naar mijn zin gehad zou hebben. Integen deel, de dagen dat ik met te genzin naar mijn werk ben ge gaan zijn op de vingers van een hand te tellen". Ondanks het feit dat hij al ruim 32 jaar in Katwijk woont en werkt, voelt Feenstra zich geen echte Katwijken „De mensen zeggen hier wel dat als je moeder geen Katwijkse is je er zelf ook nooit een zult worden. En dat klopt. Begrijp me goed, ik heb hier altijd met veel plezier gewoond, maar in de Katwijkse gemeenschap voel ik me niet echt opgeno men. In Katwijk aan Zee nog minder dan in Katwijk aan den Rijn. Het is en blijft een gesloten bevolking". Niettemin blijft Feenstra in Katwijk wonen. „Ölatuurlijk, ik woon hier prima. Trou wens, waar zou ik heen moeten? Uit het noorden ben ik al zo lang weg, daar zijn alle contacten verwaterd. Hetzelf de geldt voor mijn vrouw, die inmiddels ook al veertig jaar uit haar geboorteplaats Leer dam weg is". Veranderingen Ruim dertig jaar in Katwijk; Feenstra heeft van zeer dicht bij gezien hoe zeer de gemeen te in die periode veranderde. „Toen ik kwam was Koestal net volgebouwd. Met Over- duin was nog maar een begin gemaakt. De Julianabrug was er nog niet. Ja, zelfs de sane ring van het hele oude dorp Katwijk aan Zee moest nog beginnen. Dat is een enorme klus geweest. Of het er mooier op is geworden? Er zijn hier een hoop dingen goed gegaan. En soms is het wat minder ge gaan en heeft men daarvan geleerd. De sanering van Kat wijk aan Zee heeft geleerd dat het in Katwijk aan den Rijn beter moest. Dat is ook ge beurd. Katwijk-Rijn is beter bewaard geleven. Maar om de bestuurders uit die periode recht te doen: je moet je wel realiseren dat we, ten tijde van de operatie in Katwijk aan Zee, zo ongeveer de grootste woningnood van heel Neder land hadden. De drie hoge flats zijn wat dat betreft ook een voorbeeld. Stedebouwkun dig gezien een miskleun, maar wel werden in een klap 450 woningen of daaromtrent ge realiseerd. En daar zat men toen om te springen". Toch is er volgens Feenstra veel goeds in Katwijk gebeurd. Zaken ook, waar hij persoon lijk in zekere mate trots op is. „Het zwembad heb ik zien groeien tot een waar zwempa radijs. En neem de sportac commodaties, de complexen van Quick Boys. Katwijk en KRV mogen gezien worden. Verder is Katwijk een van de eerste gemeenten geweest die het gehele vooroorlogse wo ningbestand hadden gereno veerd. Kijk. dat is ook Kat wijk. Verder is er op het soci aal-economische vlak het no dige tot stand gekomen in deze gemeente. We hebben een uit stekende bibliotheek, met een goed hoofgebouw en twee dito dependances. Met zorgvuldig beleid is Katwijk er altijd in gelaagd het zonder noodscho- len te doen. En vergeet 't Heen niet. Nee, Katwijk heeft het zo slecht niet gedaan". Burgemeester Met de vier burgemeesters waar Feenstra mee te maken heeft gehad, heeft hij het naar eigen zeggen altijd prima kun nen vinden. „Toen ik chef al gemene zaken was, hadden we Duiker. Daarna kwamen Ver meulen, Bos en Van Mont- frans. Ik heb met allen goed kunnen samenwerken, hoewel het contact dat ik met hen had in alle gevallen verschilde. Of het me verwonderde dat me vrouw Van Montfrans werd benoemd? Nee. Ik heb me wel verbaasd over de mate van unanimiteit die er over haar benoeming was. Iedereen was er content mee. Ik ook. Ze is een zeer bekwaam bestuurder die weet wat ze wil", aldus Feenstra, die in tegenstelling Scheidend gemeentesecretaris van Katwijk G. Feenstra: „Katwijk heeft het zo slecht niet gedaan". y FOTO: HENK VAN DEN ENDE »tot veel van zijn collega's zegt zelf nooit een burgemeester- functie te hebben geambieerd. De manier waarop er in de Katwijkse gemeentepolitiek wordt vergaderd, noemt Feen stra „zakelijk". „Vergaderin1 gen duren hier vrijwel nooit onnodig lang. Soms worden veertig agendapunten op een avond behandeld. Dat een raad dat kan, vind ik een ze gen. Vooral de laatste jaren is de raadsvergadering minder tijdrovend geworden omdat al les in vergelijking met vroeger degelijker wordt behandeld in de commissies. De commissies krijgen ook veel meer infor matie en dat is een goede zaak. Vroeger dachten B en W dat ze het primaat hadden. Het college trapte het orgel en de raad mocht ja zeggen op tot de laatste komma uitgekauwde raadsvoorstellen. Tegenwoor dig zijn B en W meer belast met de voorbereiding van wat de raad wil en vindt overleg in een veel eerder stadium met de comissies plaats". Nadelen heeft deze gang van zaken volgens Feenstra ook wel eens. „Er zijn wel ambte lijke nota's naar de commissie gegaan waarvan ik dacht: is ■het al zo ver. Het neveneffect is namelijk dat dingen ook vroeg in de krant komen. Raadsleden moeten soms in een te vroeg stadium al hun standpunt over bepaalde zaken geven, waar ze later weer aan worden herinnerd omdat het in de krant heeft gestaan. Dat is niet goed. Raadsleden moe'ten eigenlijk mee kunnen denken. Vaak is het voor hen Officieel afscheii KATWIJK Tijdens een tengewone raadsvergader neemt Katwijk vrijdag scheid van gemeentesecreia G. Feenstra. Deze vérgaderi rag in de raadszaal van het Atfjj meentehuis begint om tw uur. Aansluitend wordt i ITa receptie voor genodigden houden. Mr. Feenstra, aari in verband met het bereili van de pensioengerechtij leeftijd per 1 januap 1991 vol ontslag wordt verlee wordt opgevolgd door drs. van Waes. immers ook de eerste keer ze met de materie te mak krijgen". Opvolger Het zijn zorgen die Feens nu van zich af kan zetten, j middels heeft hij het overgegeven aan zijn opvol T.C. van Waes. ..Ik hoe hem het vak met net ren. Geen gezanik, ik stop mee. heb ik daarom maand tegen hem geze neemt de tent maar over nu zit ik inmiddels dus al w een paar weken thuis. 1 steeds met een vakantiegev moet ik zeggen. Ik kr;;" tijd voor andere zaken, ik me de komende tijd e< mijn eigen voorgeslacht verdiepen. En misschien ga de zaken wat van me af sch >c ven. Dat hoeft niet meteen boek te worden, maar gew< j1 op mijn eigeai po tje". Of Feenstra'de Katwijkse meentepolitiek op de v - blijft volgen, daar is hij niet helemaal uit. „Ik ov weeg nog of ik aan mijn opv ger zal vragen de agenda's de vergaderingen toe te s ren. Ik twijfel. Het is boeie e' als je er middenin zit. als weet hoe iets tot stand koi ;I Maar je moet het ook los ki nen laten. En zeker niet schijn op willen houden da nog een bijdrage kunt leve n Nee, op de publieke ti zullen ze me niet veel zien PAUL DE VLIEC Omzet CNB met kwart gestegen LISSE De omzet van de Coöperatieve Nederlandse i Bloembollencentrale (CNB) in Lisse is in boek jaar 1989/'90 fors geste gen. De directie spreekt in het jaarverslag van een „explosieve groei". De omzet steeg met 24 pro cent tot 380 miljoen gul den. Een belangrijk deel van de omzetgroei is vol gens de CNB-directie tot stand gebracht door de overname van de BSF-ac- tiviteiten. Ondanks de grote aanvoer daalde, onder invloed van de gemaakte prijzen, de omzet van de „droge veilingen". Bij de materialenveilingen werd een grote omzetstijging ge boekt. In de in- en verkoophandel hebben bij CNB voor het eerst de lelies de tulpen overtroffen. De omzet van tulpen steeg weliswaar met bijna 33 pro cent, maar de lelie deed het nog beter met een toename van 52,6 procent. Ook de hya cint liet na twee jaar weer een stijging zien, 14 procent, ter wijl onder druk van de prijzen de gladiolen- en narcissenom- zet daalden met respectievelijk I 6,4 en 1,7 procent. De totale CNB-omzet bestond in 1989/'90 voor 33 procent uit Lelies, 32 procent uit tulpen en 35 procent uit overige produk- ten. Het aantal personeelsleden dat bij CNB in vaste dienst is hield gelijke tred met de omzet. In totaal werken nu 176 mensen bij het Lissese bedrijf. Vorig jaar waren dat er 163. Het jaarverslag van CNB is donderdag 13 december onder werp van bespreking tijdens de algemene ledenvergadering die vanaf half twee in con- t grescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout wordt ge houden. Na afloop van de ver gadering neemt CNB afscheid van de secretaris van het be stuur P.A. van Saase. Zilker Van Saase heeft gedurende dertig jaar deel uit gemaakt van het bestuur van CNB. Het bestuur stelt de leden voor W. Topper, van de firma Prins en Topper uit Wassenaar, als zijn opvolger te kiezen. Oude bomen, zieke bomen Zeventien oude bomen aan de Oud Wassenaar- seweg worden binnenkort onderzocht door bo- mendokter Fa. Copijn uit Utrecht. Dit is een van de voorstellen van het college van burgemees ter en wethouders. Een groot aantal bomen in Wassenaar is er slecht aan toe. Zo zijn in bij voorbeeld park De Paauw nog steeds de sporen zichbaar van de storm begin dit jaar. Een oude eik en beuk moeten wijken. In het park worden begin '91 in totaal weer 25 nieuwe bomen ge plant. Ter hoogte van perceel nummer twee aan de Oud Wassenaarseweg moeten op verzoek van het college drie beuken worden gerooid. Aan de Hazelaan, bij woning nummer drie, staan drie zieken iepen, die gaan eveneens te gen de vlakte. Op dezelfde plaats komen beu ken. Omwonenden worden van de veranderin gen in het bomenbestand in Wassenaar dezer dagen door de gemeente schriftelijk op de hoogte gesteld. FOTO: MILAN KONVALINKA LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeen teraad heeft gisteravond met vijftien tegen zeven stemmen besloten in prin cipe medewerking te ver lenen aan de bouw van de Gavi (geïntegreerde afval verwerkingsinstallatie) op Ypenburg bij het Prins Clausplein. Tegen stem den de VVD, inclusief de wethouder, P. de Ruiter van de Socialistiese Partij (SP) en C. Bregman (CDA). Een motie van D66 en PvdA over voldoen aan de Richtlij nen Verbranden 1989 van de rijksoverheid werd met dezelf de stemverhouding aangeno men. In de motie wordt gezegd dat Gedeputeerde Staten en het dagelijks bestuur van de Sava (de samenwerkende or ganisatie van de 35 gemeenten die de installatie gaat beheren) zo snel mogelijk de vraag moeten beantwoorden of de Gavi volledig*zal voldoen aan de richtlijn verbranden. Dat moet volgens de meerderheid van de raad duidelijk zijn voordat tot wijziging van het bestemmingsplan wordt beslo ten. De fracties zijn van me ning dat de manier waarop, zowel het provinciaal bestuur als de Sava, met de kantteke ningen van de MER-commis- sie zijn omgegaan nog geen duidelijkheid hebben gegeven. Een VVD-motie waarin ge vraagd werd een MER (mi lieu-effect-rapportage) op te stellen over de gevolgen voor de meer dan 30.000 toekomsti ge bewoners op de lokatie- Ypenburg bij een Gavi-vesti- ging kreeg ook alleen de steun van de SP en mevrouw Breg man. Het CDA-raadslid zei te gen te stemmen in het belang van de agrariërs. De Dorps raad Stompwijk waarvan zij ook lid is heeft de Gavi vorige maand eveneens afgewezen. Zwarte Pieten De raadzaal vertoonde hetzelf de beeld als tijdens de gecom bineerde commissievergade ring van vorige week. Nieuw waren vier Zwarte Pieten die voor de aanvang van het spreekrecht pepernoten strooi den en de burgemeester een doos met een petitie aanboden. Vanaf de overvolle tribune klonken kreten als „geef ze de gard maar" en „neem ze maar mee naar Spanje". Burgemees ter De Vreeze dreigde enkele malen met ontruiming van de tribune toen goed- en afkeu- - ringen near zijn smaak overhand kregen. Nieuwe argumenten weit niet aangevoerd. Zes insp kers wezen opnieuw op vele bezwaren die omwom den in de regio tegen de op Ypenburg hebben, man deed het in 'de vorm een Sinterklaasgedicht, ander bood de burgemees 5000 handtekeningen a Wethouder L. van Ewijk h haalde nog eens dat de niet ste richtlijnen „de strengste wereld zijn. De twee offer die al voor de bouw van Gavi zijn gedaan gaan en 'a uit dat eventueel ook aan strengere voorwaarden 1 worden voldaan. CDA-fract voorzitter H. Bruijnzeels dat alternatieve lokaties Maasvlakte en Moerdijk gr< problemen zullen meebreng e wat betreft overslagstations Vragen over vervuiling Polanenpark WASSENAAR Groen Links Wassenaar wil van het college van burge meester en wethouders weten wie verantwoorde lijk kan worden gesteld voor het storten destijds van verontreinigde grond in het Van Polanenpark en of de kosten van bo demsanering, 400.000 gul den, niet te verhalen zijn op de vervuiler. Ook vragen de groenen of er in de wijk nog meer verontrei nigde grond is gestort en wat de uitslag is van het onderzoek naar de grondwaterverontrei niging. Verder wil de fractie weten of de bodemverontrei niging gevaar kan opleveren voor de volksgezondheid en met name voor kinderen. De plek waar de vervuilde grond werd gevonden, lag vele jaren braak en was in die tijd een geliefde speelplaats voor de jeugd uit de wijde omgeving. WASSENAAR De Was- senaarse brandweer schaft voor 380.000 gulden een nieuwe tankautospuit aan. Met dit materieel wordt voorkomen dat het korps niet meer voor verrassin gen komt te staan als zich, zoals afgelopen zomer, aan de rand van kampeerter rein Duinrell een hevige brand voordoet in de dui nen. Destijds bleek de Wassenaarse brandweer niet in staat met twee- wielgedreven voertuigen over een duinpad van zand bij de brandhaard te komen. Daardoor gingen grote hectare duin verloren en ontstond op het kampeerterrein onder de circa 8000 aanwezigen een angstige situatie. De nieuwe vierwielgedreven wagen die het college van B W wil aanschaffen is als gevolg van het gewijzigde be leid wel een halve ton duurder dan het tweewielgedreven voertuig dat Wassenaar enkele maanden geleden wilde kopen. Er is nog geen keuze gemaakt tussen een Mercedes Benz of een Daf. Vanwege de lange le vertijden kan Wassenaar waarschijnlijk pas in het voor jaar van 1992 over de nieuwe bluswagen beschikken. De oude bluswagen dateert van 1974. De directie van het at tractiepark Duinrell heeft se rieuze plannen een van de oude bluswagens van de Was senaarse brandweer over te nemen. Daarmee kan bij cala miteiten op bijvoorbeeld het kampeerterrein materiaal worden aangeleverd zoals hel men en sch' >pen. Duinrell heeft overigens een eigen brandweerteam. Autokrakers gearresteerd NOORDWIJK EDE Met arrestatie van twee Amst< dammers in de Gelderse meente Ede is waarschijnli een flink aantal in Noordwi gepleegde autokraken opj lost. De mannen, 25 en 29 ja werden in Ede aangehoudi vanwege inbraken in auto Ook de Noord wijkse pol it zocht de twee omdat zij ervi worden verdacht in de perid van augustus tot novemb circa twintig auto-inbraken hebben gepleegd in het recre tiegebied tussen de Duindï r seslag en Langevelderslag. H tweetal is inmiddels verg bracht naar Noordwijk heeft een gedeeltelijke beke tenis afgelegd. Yeel fietsen hebben slechte verlichting LISSE Bij een grote lichtingscontrole in Lisse gisterochtend tien scholiere bekeurd. De politie zegt d van veel fietsen de verlichtit niet in orde is.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12