Nationale culinaire lotgevallen opgetekend door Lekker \ALLER LEI(DS) LANGS OMWEGEN Gemeenten akkoord met hogere tarieven EWR BESTA URANTS WEER DOORGELICHT Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. EXTRA MILIEUTOESLAG VOOR ACTIEPLAN BURGERLIJKE LEIDEN/REGIO Zon der veel morren zijn de gemeenten uit de Leidse regio, de Duin- en Bollen streek en de Rijn- en Veenstreek gistermiddag akkoord gegaan met ta riefsverhogingen voor gas, water en elektra. De gemeenten, die als aandeel houders van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) het laatste woord heb ben, zagen geen kans om ex terne kostenstijgingen op een andere manier te dekken. Ook een extra milieu-toeslag voor het tienjarige 'Milieu Actie Plan wordt aan de verbruikers doorberekend, bovenop de normale tariefsverhoging. De gemeenten willen wel duide lijkheid over de besteding van de 4,5 miljoen gulden die de milieu-toeslag jaarlijks ople vert. Leiderdorp en Zevenho ven wilden zonder concrete bestedingsplannen niet ak koord gaan met het heffen van de toeslag. Op aandrang van EWR-directeur J. Haij- kens gebeurde dat uiteindelijk wel, op voorwaarde dat de uit werking van de plannen begin volgend jaar klaar is. Voor zo ver nu bekend wordt het geld onder meer uitgegeven aan projecten voor vermindering van de verzuring, het broeika seffect en verspilling van energie. Het geld dat dan nog overblijft gaat grotendeels op aan arbeidsloon. Het Milieu Actie Plan van de energiebedrijven maakt deel uit van het Nationaal Milieu Beleidsplan Plus van minister Alders. „Een landelijke actie, waarvoor alle energie- en wa terbedrijven hun fiat hebben gegeven. Dan kan de EWR niet zeggen een half jaar later te beginnen dan de rest". Vol gens Haijkens valt de hoogte van de toeslag nog mee. „De meeste bedrijven zitten hoger. Ik sluit zeker niet uit dat de toeslag van het EWR ook ver der moet worden opgetrok- Daluren Naar aanleiding van vragen van burgemeester J Houdijk van Zoeterwoude zegde Haij kens wel toe extra actie te on dernemen om het elektrici teitsverbruik in de piekuren terug te dringen. Het verbruik in die uren is een van de grote oorzaken van de hogere prijs per kilowatt/uur. Daarvoor zullen afnemers van elektrici teit beter worden voorgelicht over welke uren daluren zijn. Ook wordt een systematiek ontwikkeld waarbij grootver bruikers tijdens de piekuren worden afgesloten. „Een grote besparing van energie en de klant merkt er niet veel van", aldsu Haijkens. Haijkens weigerde evenwel af te stappen van de tariefsver hoging tijdens de uren waarin de meeste elektriciteit wordt afgenomen, in combinatie met een daling van de prijs tijdens de daluren. Die maatregel moet het verbruik tijdens de zogenaamde plateau-uren (7.00-23.00 uur) doen afnemen. Voor kleinverbruikers komt dat neer op een stijging met 1,7 cent per kW/u tijdens de plateau-uren en een daling van 0,5 cent per kW/u tijdens de daluren. Daar komt de mi lieu-toeslag van o,l cent per kW/u nog bovenop. Het vast recht enkeltarief gaat van 66 naar 60 gulden; het vastrecht voor dubbeltarief van 102 naar 111 gulden. De grootverbrui kers van laagspanning gaan meer betalen, die van midden spanning minder. Als gevolg van de hogere gaso- lieprijzen stijgt de prijs van aardgas met 2,4 cent per ku bieke meter, plus 0,5 cent mi lieu-toeslag. Door grote rente- en afschrijvingslasten en in vesteringen voor het winnen en zuiveren van drinkwater gaat de prijs per kubieke me ter water omhoog van 1,55 naar 1,75 gulden. Voor warmte wordt een aparte milieu-toe- slag gehanteerd: 22,9 cent per gigajoule voor kleinverbrui kers en 16,9 cent voor groot verbruikers. LËIDEN Gehuwd: W. J. Guiking en A. Ruijgrok; P. van Houten en M. Veefkind; A. van der Gugten en M. Florijn; P van Hooven en P. E. de Hart; R. J. M Holverda en A. Guijt; A. C. van Schip en A. M. C. van Koets veld van Ankeren. Ondertrouwd: F van Wezel en N. C Boel; H. D Tjalsma en A. H. Bolle- meijer; R H. J. van Trooyen en A. J. M Schellekens; D Barendse en K. Zandbergen. D C. Geskus en A. M. Hol; S. Zlaouia en A Trajkovska; R. Lut en H C S de Klerk Reïncarnatie Het Theosofisch Genoot schap houdt vanavond een informatieavond over reïn carnatie. Een voordracht begint om 20.15 in de Pie terskerk, ingang Kloksteeg 16 in Leiden. Voor infor matie: 071-214553. Sin terklaasbingo De Nederlandse vereniging van huisvrouwen houdt donderdagmiddag een Sin terklaasbingo. De bingo be gint om twee uur in 't Pand aan de Caeciliastraat 18 in Leiden, voor infor matie: 071-132036. CDA-vrouwen Het CDA - vrou wen beraad houdt donderdag een dis cussiebijeenkomst met als onderwerp pensioenen. De avond maakt deel uit van de serie vrouw en inko men Belastinginspecteur Smallenbroek. tevens lid van de emancipatieraad houdt een inleiding. De bij eenkomst wordt gehouden in de Petruszaal aan de Lammenschansweg 6 in Leiden en begint om 20.00 uur. Pirelli Hans Herschleb houdt don derdag een inleiding onder het motto Een Pirelli-ka- lender is overal". Dat doet de pr-adviseur voor de Leidse Communicatie Sa lon. Plaats van handeling is het grand-café In den Leidschen Salon aan de Steenstraat 2. De bijeen komst begint om 18.00 uur. EIDEN OMGEVING CeidócSoutcwit DINSDAG 4 DECEMBER 1990 PAGINA 11 Honger Sinterklaasavond en dan ook nog in de auto zitten weg naar pakjesavond thuis. „Ik had honger. Daarom reed ik een beetje te hard", verklaarde de verdachte uit Leiden voor kantonrechter Sprey. De Leidenaar was door agen ten van de rijkspolitie an derhalve kilometer lang gevolgd bij zijn tocht over rijksweg A4. Hij reed daar bij 155 kilometer per uur. „Een beetje hard? U weet wel beter", probeerde Sprey de verdachte tot re delijkheid te brengen. Om te horen of de man werkelijk honger had wil de Sprey weten hoe laat deze over de snelweg was gescheurd. „Negen uur", verklaarde die de rechter strak aankijkend. „Kwart over zeven staat hier", ver beterde Sprey hem uit het proces-verbaal. En in wat voor auto reed u?", wilde hij ook nog weten. „Een bestelauto, een GTI-tje", luidde het verontschuldi gende antwoord. „Wel een turbo dan zeker", raadde Sprey. Maar zo erg was het allemaal niet geweest, vond verdachte. Hij was nog nooit eerder voor snelheid sovertredingen bekeurd. De beschuldigingen van of ficier van justitie Slits dat hij nog een rekening open had staan in Haarlem, wa ren hem volkomen onbe kend. En van andere be keuringen wist hij zich al helemaal niets te herinne ren Sprey geloofde daar weinig van. Het proces verbaal en strafblad door bladerend: „Ik zie er hier nog een paar staan. Eentje in de Haarlemmermeer bij voorbeeld", waarop ver dachte dichtklapte en een boete kreeg van 400 gul- „Maar ik wilde schikken. Dat heb ik toen ook tegen die goeie man van de poli tie gezegd die me aan hield probeerde verdach te nog in een laatste po ging. Dat hielp niet. „Met zo veel eerdere bekeurin gen krijgt u gewoon een lar* dagvaarding. U kunt gaan. j,,, Dp rekening krijgt u snel- -bJ Ier dan u denkt", hamerde Sprey de zaak af. Een motorrijder uit Leider- ki c'orP kwam er goedkoper vanaf. De man had met zijn motor 110 kilometer per uur gereden op de Per sant Snoepweg in Leider dorp, waar 50 het maxi- ]j mum is. „Ik ging wel hard, ja Hoe hard? Geen idee, ik kijk nooit op mijn teller", begon verdachte onver standig. „Het gebeurde za terdag en maandag belde een agent mij op. Of ik wil de, schikken. Ik dacht nog, een vriend wil zeker een geintje uithalen. Dus ik ge- 'i'kSj beid naar de politie. Toen bleek dat ik was gefotogra feerd. Daarna hoorde ik niets meer en nu, een jaar later, krijg ik een dagvaar ding". Een ongeloofwaardig ver- ON haal, vond officier van jus titie Slits die daarom een boete eiste'van 360 gulden of acht dagen cel. Maar dat vond de Leiderdorper niet terecht. „Die agent zei dat- ie achter me reed. Dan had-ie me toch moeten aanhouden. Ik wil ook wei eens eens weten hoe hij wist dat ik 110 kilometer reed. De motor was een 750 cc. die trekt in drie secon den op naar tachtig kilo meter per uur. Die agent zou er minuten over doen va voordat hij me had inge- 1haald Rechter Sprey vond het relaas van de ver dachte echter net zo onge loofwaardig als de ver dachte de beschuldiging van justitie. Derhalve 250 gulden boete. Een jongeman uit Leiden oogstte meer succes m'et zijn verweer. Omdat hij het niet eens was met het voor- (3 gestelde schikkingsbedrag liet hij zijn zaak voorko men. „Ik ben in de boeien geslagen nadat ik een vuil niszak de Breestraat over geschopt. Maar ik heb hem wel weer teruggegooid naar waar die stond", ver klaarde verdachte een voorval in september vorig jaar. Volgens surveilleren de agenten was de inhoud van de vuilniszak bij de schoppartij echter over straat gevlogen en had de jongeman weinig mede- Werking getoond toen hij werd gesommeerd de rom- 1 op te ruimen. „Ze wa ren wat geïrriteerd. Ik heb ook wel wat gescholden. Ik was boos", probeerde ver dachte. Officier van justitie Slits vond het wat te veel eer om voor deze zaak de bewuste agenten nog een keer apart te horen. „Ik kan niet anders dan vrij spraak vragen", aldus Slits. Waarop Sprey de jongeman Zonder straf de zaal uit- 'ofl| p urde. JOEP VAN ZEIJL ANWB controleert verlichting LEIDEN/REGIO Auto- mobilisten en motorrijders kunnen volgende week terecht in de Technomo- biel van de ANWB voor het gratis controleren van hun verlichting. De wa gen staat in Leiden, Kat wijk, Roelofarendsveen en Rijpwetering. In het voorjaar begon de ANWB met de actie „Zicht op Licht". Twee technomobielen stonden in totaal 46 plaatsen. Van ruim 14.500 auto's werd de verlichting gecontroleerd. Bij 81 procent stonden de kop lampen verkeerd afgesteld. Bij ruim 1500 auto's moesten klei ne reparaties aan de overige verlichting worden verricht. Bijna 1500 lampen werden los gemaakt en opnieuw gemon teerd, omdat ze verkeerd wa ren aangebracht. Een reden temeer om de actie voort te zetten, aldus de ANWB. Ge bleken is dat veel aanrijdingen en vooral kettingbotsingen te wijten zijn aan onjuiste ver lichting. Van 11 december tot en met 14 december staat een Technomo- biel op het parkeerterrein van de Groenoordhallen. Dinsdag van 14.00 tot 19.00 uur, woens dag en donderdag van 9.00 tot 19.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Ook in Katwijk staat een team van de ANWB klaar op 11 en 12 december. Dinsdag en woensdag kunnen verkeersdeelnemers van 9.30 tot 19.00 uur op het Markt plein aan de Piet Heinlaan te recht. Roelofarendsveen is donderdag 13 december aan de beurt. Van 9.30 tot 19.00 uur staat een Technomobiel op het parkeerterrein aan de Noord- hoek. Tot slot komt de wagen in Rijpwetering. De technomo biel op het parkeerterrein Past. van de Plaatstraat is van 9.30 tot 17.00 uur geopend. Voor alle bijeenkomsten geldt dat het laatste uur van de ope ning meestal is bestemd voor de afwerking van de wachten den. In de Technomobiel wordt de verlichting van auto's en motoren gecontroleerd. foto: pr perslager Piet van den Berg, wel ja, is de buurman van deze zaak en we aten dan ook een perfecte entrecöte, maar de snoekbaars met asperges deed daar niet voor onder". Zo kan het wel weer, voor een omvliegend jaar. Rest me nog te vermelden, dat zich in Alphen aan den Rijn een In donesisch restaurant bevindt dat „Bunga Melati" heet en landelijk befaamd is. Eenzelf de goede naam op dit vlak heeft nog steeds „Surakarta" in Leiden. Daar staat me vrouw Hehanusa achter het fornuis. In Leidschendam kookt de 58-jarige Elly Sumi- ati uitstekend en dat doet ze in „Indonesia Baru". Overal vliegen de rijsttafels" de pan uit. op z'n Indonesisch. Maar de traiteurs horen er ook bij, vindt „Lekker". Dat zijn mensen die bij u thuis ko men koken of alleen in eigen huis koken „en als u bijtijds reserveert mag u meeëten, weer anderen doen van alles een beetje". Welnu in Leiden is dat De Traiteur aan de Hooigracht. „Zonder bestel ling vooraf goede tot uitste kende kant- en klare maaltij den of hapjes". Ik denk dat ik nu thuis maar eens ga kijken wat de pot schaft, want daar wordt veelal ook iets moois verricht door mijn weder helft. Daar komt „Lekker" niet aan te pas. Zelfs de restjes kunnen iets feestelijks opleve ren en voor de rest besef ik: „Alle Tage sind kein Sonn- tag". Maar dat heeft Peter Hagtingius ook wel ervaren. Koos en Henny Plasmeijer van Nog even terug, zoals zaterdag j.l. aangekondigd, naar wat ,,'s lands toonaangevende eet- gids", „Lekker '90" geheten, onder het vaderlandse restau rateursbestand heeft aange richt. U weet nog wel, dat „Lekker" onder aanvoering van Peter Hagtingius (als op volger van de culinaire scherprechter Hans Auer) en consorten de jaarlijkse afreke ning in het vooraanstaande eetwereldje gepresenteerd heeft. De vonnissen zijn weer geveld. Een aantal restaurant houders werd verguld, andere daarentegen werden in het openbaar te kijk gezet in deze niets en niemand ontziende eetgids die zich, hoewel niet expliciet, schijnt te willen me ten met het Frans getinte col lege van de Michelingids, dat aan het begin van elk jaar sterren uitdeelt of deze weer intrekt. „Lekker" houdt daar- Het Oude Dijkhuys in Lisserbroek bij de indeling van „de 100 beste restaurants van Neder land" en „de goede keukens van 101 tot en met 500" aan. Ik was zaterdag gebleven bij de Bollenstreekse Ine Droogh, de voormalige heerseres van het eens gerenommeerde ster renrestaurant „De Graaf van het Hoogveen" in Noordwijk aan Zee. In Rhenen werd me vrouw Droogh directeur van ,,'t Koetshuis" waar ze een pe loton medewerkers en mede werksters te harer beschik king heeft. Een hecht „kabi net" dat deze ambitieuze dame als „prime minister" heeft. „Lekker" was er een beetje van onder de indruk, zo heb ik gemerkt: „Mevrouw Ine Droogh is vast besloten om van haar nieuwe zaak een nationaal top-adres te maken. Wat de kwaliteit van het eten betreft, is dat inmiddels al he- met chef Henny Philipse. lemaal gelukt. Dat kan ook bijna niet anders met Jannis Brevet (ex-Chagall) als chef, die nu eenmaal tot de beste koks van Nederland behoort. U eet hier dus nadrukkelijk op top-100 niveau, waarbij u gerust aan de top-25 mag den ken. Dat 't Koetshuis toch pas vol gend jaar die ere-plaats krijgt toegewezen (als dit team bij elkaar blijft) hangt om te be ginnen samen met onze voor zichtige instelling. Een mooie start is in het restaurantwezen immers nog geen garantie voor de handhaving van een hoog niveau. „Voorts" (en daar komt de ve nijnige angel van het Lekker- tribunaal weer giftig om de hoek kijken) „laat de gehaaste bediening steken vallen, wat punten kost. Hoe eet je soep FOTO: PR zonder lepel? En is midder nacht niet wat vroeg om de gasten weg te kijken? Kort om, Brevet verdient betere transporteurs en het zou ons teleurstellen als mevrouw Droogh daar niet voor zorgde. Wellicht wil ze ook nog eens naar de prijzen kijken, die wel erg gepeperd zijn (menu's tot ƒ185, en een aardige fles huiswijn van ƒ45)". Belgische keukens Een misschien waardevolle aanwinst in de „Lekker"-gids is een opsomming van de „beste adressen" in Antwer pen en Brussel. Dat werkt meteen niveau verhogend en is tegelijk een forse uitbrei ding van de visite activiteiten der „Lekker"-speurders. Maar dichter bij huis valt een behoorlijke „Lekker"-pluim, in Lisserbroek. Daar is al heel wat jaartjes Het Oude Dijk huys in de running aan de Lisserdijk onder het gastheer- lijk echtpaar Koos (42) en Elly Plasmeijer. In de nationale top-100 op de 60ste plaats. In derdaad een bijzonder aange naam adres voor een culinaire bijeenkomst, klein of groot. Zelfs „Lekker" komt er elk jaar weer onder de indruk van en duwt tegen de plaat sen aan om dat Dijkhuys hogerop te krijgen. De gids prijst „het sfeervolle, prachtig aan de Ringvaart gelegen res taurant met door een gla zen wand uitzicht op de ge- klimatiseerde wijnkelder. Geen poeha, geen kouwe drukte, maar wel uitstekend eten uit de keuken van Hen ny Philipse (27), die behoor lijk oorspronkelijk is. De ver houding prijs/kwaliteit is voorbeeldig". En even voor beeldig is het niet aflatend enthousiasme van Plasmeijer en de zijnen, vind ikzelf. Schoonvader van 33 In de categorie „overige aan bevolen restaurants van 101 t/m 500" treffen we in Benne- broek „Les jumeaux" aan, van de tweeling Henny en Ton Bruyns. „Een mooi inge richte zaak die inmiddels een sterke reputatie heeft gekre gen. Wij denken met genoe gen terug aan de gebakken roodbaars met langoustines van chef Ron ter Woldë. Voor kookcursussen kan men te recht bij mevrouw Mary Bruyns" „De Geleerde Man" gaat na een verbouwing begin volgend jaar weer open, onder Amsterdammer Sjef Schets, vorig jaar kandidaat voor de top-100. Ook aan de rand van ons ver spreidingsgebied, komen we in Hoofddorp „De Meerlan den" tegen. Het restaurant van Golden Tulip Barbizon Schiphol. „Sinds twee jaar on der leiding van de zeer erva ren Winston Drevers (43), die destijds Chagall in Leidschen dam naar een Michelin-ster kookte. Heel goed eten". Lof ook veel zelfs, dat moet ge zegd voor „Leenders" in De Kwakel aan de Drecht- dijk. „Voortreffelijke zaak van de familie Bocxe, die tot onze spijt met een 105e plaats op onze ranglijst net niet voor promotie in aanmerking kwam. Schoonzoon Martin Koers is een goede gastheer, Ad Bocxe (33) een uitstekende chef". Als ik zo even uit het blote hoofd ga rekenen, kom ik tot de conclusie dat schoon zoon Martin hooguit een jaar of 13 kan zijn; tenminste, als je een schoonvader van 33 hebt, of niet soms? Er zal dus iets niet kloppen, vrees ik. In elk geval komen er een beste kwartel, truffel en eigenge maakte noedels vandaan. In Zoetermeer, tenslotte, wordt „Ma Cuisine" gesigna leerd. „Moderne maar smaak vol ingerichte zaak van Lex Vroon en chef Wim Schreiner (46) die meer belangstelling verdient, want hier gebeuren interessante dingen, die in een 42e plaats op de ranglijst hebben geresulteerd. Grote en verrassende wijnkaart. En su-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11