KGB waakt over voedselhulp Uw hui in een nieuw verband. Duitse kiezer ziet in Lafontaine onheilsprofeet Aids is sluipmoordenaar in townships Zuid-Afrika |JPv€ BUITENLAND EetdaeCotvuMit ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA 5 Calvinistisch eiland in actie tegen veerboot op zondag LONDEN Bewoners van het streng calvi nistische Britse eiland Harris zijn hevig ge- jchokt door het voornemen van veerboot maatschappij Calmac om ook 's zondags uit ;e varen. De vissers hebben gedreigd de ha ven te blokkeren als het werkelijk zo ver Somt. De 23.390 inwoners van het eiland, lat tot de Hebriden behoort, zijn bijna allen id van de twee zeer calvinistische kei ken, ie Free Church of Scotland en de Free Presbyterian Church. Zij hechten zeer veel waarde aan de zondagsrust. De predikanten van het eiland spreken duidelijke taal. r „Weerzinwekkend" zegt dominee John Ma- rleod. „Een ontheiliging van alles wat ons V op het eiland lief is". Walesa ligt in peiling ver voor op Tyminski WARSCHAU Volgens een peiling van de Poolse staatstelevisie heeft presidentskandidaat Lech Walesa nu 58 procent van het electoraat achter zich en zijn rivaal Stanislaw Tymins ki 30. Walesa beschuldigde zijn rivaal ervan dat deze wordt gesteund door de vroegere communistische partij. Hij zou uit zijn op een contrarevolutie „die kan ontaarden in een burgeroor log". De invloedrijke katholieke kerk heeft de gelovigen in bedekte termen opgeroepen Walesa op 9 december als president te kiezen. Dit blijkt uit een brief van de Poolse bisschoppen die morgen van alle kansels zal worden voorgelezen. Rebellen in Tchad rukken verder op PARIJS Tchadische rebellen hebben Abechever veroverd, de grootste stad in het oosten van het land. De rebellen ontmoetten van de 500 in Abeche gelegerde Franse vre- desmilitairen geen enkele weerstand. De Tchadische regeringstroepen hadden zich al eerder uit de stad teruggetrokken. De op dracht van de Franse troepen is om niet bij confrontaties tussen Tchadiers betrokken te raken. De Franse minister van defensie Chevenement heeft verklaard dat hij mo menteel overweegt om president Habre, die persoonlijk het bevel voert over de rege ringstroepen, extra wapens te verschaffen. De rebellen worden geleid door Idriss Deby, die in 1982 Habre mede aan de macht hielp. Deby vluchtte vorig jaar het land uit, nadat hij was beschuldigd van een komplot tegen de regering. Vrees IRA- aanslagen rond kerstdagen BELFAST In Noord-Ierland zijn gisteren Britse troepenver sterkingen aangekomen om een tijdens de kerstdagen verwachte terroristische campagne te bestrij den. Volgens een woordvoerder van het leger gaat het louter om een voorzorgsmaatregel en blijven de extra troepen niet langer dan nodig. De Noordierse politie zegt dat zowel het katholieke Ierse Re publikeinse Leger (IRA) als para militaire protestantse groeperin gen van plan zijn het aantal aan slagen de komende weken op te voeren. Het zijn de eerste troe penversterkingen in vier jaar. MOSKOU Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov beeft een decreet uitge vaardigd om de controle pp de distributie van hulpgoederen te verster ken. Doel is het bestrijden van diefstal en speculatie, die mede oorzaak zijn van bet tekort aan eerste le vensbehoeften in met name de grote steden. Een belangrijke rol hierbij is weggelegd voor de gehei- (ne politie, de KGB. 5innen tien dagen worden ,controlegroepen op het werk" {ekozen, die worden belast net de opslag, het vervoer en le distributie van produkten. gorbatsjov riep op tot mede werking van de regeringen fan de deelrepublieken, de tedelijke autoriteiten en de egio's. Een deel van de pro blemen is ontstaan doordat de •epublieken de in hun gebied [eproduceerde goederen ach- erhouden. Bovendien hapert iet distributieapparaat. De controlegroepen dienen folgens het decreet nauw te jaan samenwerken met de l(GB, die een speciale groep leeft opgezet om in heel het and voedseltransporten te be- ichermen. In een verklaring leelde de KGB mee dat de ge vormde speciale groep tot taak leeft de economische sabotage ,e bestrijden. Tevens krijgt de iroep het algehele toezicht op e voedselzendingen uit het Een schoolkind in de Sovjetunie doet .zich tegoed aan een maaltijd, ste konvooien met voedsel uit Duitsland waren gearriveerd. buitenland, waartoe Sovjet functionarissen hebben opge roepen. Zij hebben gewaar schuwd dat de situatie vooral voor de bevolking in de grote steden Moskou en Leningrad ernstiger kan worden als een harde winter intreedt en de transportfaciliteiten verder worden belemmerd. Vanuit Duitsland werden gis teren voedselpakketten door de lucht, per spoor en via de zee richting Sovjetunie ge stuurd. Ook vertrokken de eerste konvooien over de weg. Maar buitenlandse diplomaten in Moskou zeiden dat er mo menteel geen tekenen zijn dat er echt honger wordt geleden, ondanks een zich duidelijk verscherpende economische en politieke crisis, en het prak tisch volledig ontbreken van de eerste levensbehoeften in de staatswinkels. „Wij zien op dit moment nergens in het land bewijzen van iets dat lijkt op hongersnood", zei een hoge buitenlandse gezant met lange ervaring in Sovjet-zaken. Be woners van de hoofdstad en omliggende gebieden zeggen echter zich sinds de Tweede Wereldoorlog dergelijke tekor ten niet tb kunnen herinneren. Velen leggen de verantwoor delijkheid bij Gorbatsjov wiens steun onder de bevolking af neemt. Maar terwijl de staats winkels bijna leeg zijn, worden op de boerenmarkten in Mos kou en volgens reizigers ook in andere steden tal van pro dukten aangeboden, waarvan de prijzen overigens zeer hoog zijn. De waren zijn onbereik baar voor mensen met lage in komens en bejaarden. In Le ningrad worden volgens een krantebericht steeds vaker ambulances ingezet om vooral oudere mensen op te halen die zijn ingestort na urenlang in de rij voor een winkel te heb ben gestaan. De burgemeester van Moskou, Gavriil Popov, noemde de wijdverbreide corruptie en het distributiesysteem gisteren als oorzaken van de „beschamen de" tekorten. Hij zei dat de Sovjet-regering het juiste be sluit nam toen zij buitenlandse hulp aanvaardde. Tijdens een" persconferentie zei de radicale burgemeester: „Ik herinner mij het Marshall-plan in 1946. Stalin zei er nee tegen en hon derdduizenden mensen stier ven. Nu heeft de regering de juiste stap gezet door tot de slotsom te kdmen dat ze haar eigen mensen niet kan hel pen". Popov zei dat leden van de Moskouse gemeenteraad aan de voedseldistributie zul len deelnemen en dat de KGB er wat hem betreft niet bij wordt betrokken. „In Moskou hebben wij de recherche inge roepen om diefstal te voorko men. KGB noch de militie wordt betrokken bij het verde len van goederen", zei hij. De Moskouse burgemeester veroordeelde de staatsboerde rijen, die naar hij zei weigeren hun produkten aan de staat te verkopen. „Wij weten dat er graan en brood is in dit land, maar waar is het9 Het wordt verborgen gehouden op de col lectieve- en staatsboerderijen. En de bedrijfsleiders ervan zit ten in het parlement, overla den met onderscheidingen". (Van onze correspondent Rink Drost) feONN Voor het eerst sinds 58 jaren krijgen de verenigde puitsers morgen de kans in rrijheid een gemeenschappe- ijk parlement de Bondsdag - te kiezen. Veel langer had le verkiezingsstrijd in het ver- [nigde Duitsland niet moeten luren, want zelfs coalitiepart- 1 Iers liggen met elkaar over loop. ^an spanning rond de uitslag a£ nauwelijks sprake. De popu- 'P ariteit van bondskanselier j:. rlelmut Kohl, voorzitter van le Christlich Demokratische j Jnion (CDU), en van minister n fan buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher van de n Treie Demokratische Partei FDP), is zo groot, dat nu al frijwel vaststaat dat hun par- en ijen de komende vier jaar ferder zullen regeren. De gro- e sociaaldemocratische oppo- (itiepartij SPD onder aanvoe- e ing van de Saarlandse minis- brpresident Oskar Lafontaine tornt er waarschijnlijk niet lieer aan te pas. Het voor de u IPD toch al teleurstellende tembusresultaat van vier jaar (eleden zal vermoedelijk in egatieve zin nog worden vertroffen. lij gebrek aan punten waarop an e regeringspartijen de opposi te nog verder op afstand kun- :h en zetten, zijn de eersten el- t aar u in de haren gevlogen, londskanselier Kohl heeft foedend gereagëerd op een ens clvertentiecampagne van che artner FDP, waarin die de ian iiezers waarschuwt voor een bsolute meerderheid van de 'Union', de combinatie van Kohls CDU met de Beierse zusterpartij CSU. Het advies van de FDP aan de kiezers: de tweede stem niet aan de CDU of CSU geven, maar aan de FDP. Waarop valt nu het verwachte 'falen' van de SPD terug te voeren? Veel duidelijker dan de Union en de FDP hebben gedaan, heeft de SPD zich in de campagne meer met haar program tot de bevolking ge wend dan met haar lijsttrek ker. Deze strategie heeft de kiezers niet aangesproken. Zo wel in de oude Bondsrepubliek als in de voormalige DDR gaat het de overgrote meerderheid juist om de personen die de partijen aanvoeren: Helmut Kohl, Hans-Dietrich Gen scher, Oskar Lafontaine. Kohl staat voor beloften over voorspoed, Genscher voor het nodige tegenwicht in de rege ring en een vooruitstrevende buitenlandse politiek. En La fontaine? Die wordt gezien als een onheilsprofeet die welis waar stellig gelijk zal krijgen, maar die boodschappen ver kondigt die de euforie over de Duitse eenheid verstoren. Spannender dan in de gehele Bondsrepubliek Duitsland ook voor het verenigde'Duits land de officiële naam be looft de verkiezing in het ver enigde Berlijn te worden. Die wordt parallel met de Bonds dagverkiezing gehouden. In deze bijna 4 miljoen inwo ners tellende stadstaat reke nen de SPD-burgemeester van (nu-nog) - West-Berlijn en zijn partijgenoot-collega Tino Schierzina van (nog) Oost-Ber- lijn op een eigen meerderheid voor de SPD. Die hoop kan echter ijdel blijken, want de recente krakersrellen en de daaruit volgende breuk van de rood-groene coalitie in West- Berlijn kunnen hun uitwer king hebben op het kiezersge drag. De CDU, in zowel Oost als West-Berlijn een machts factor van belang, meent poli tieke munt uit deze affaires te kunnen slaan. En dan is daar nog de PDS-Linke Liste, de rechtsopvolger van de vroege re DDR-staatspartij SED. Vooral onder de ambtenaren en de vroegere Stasi-mede werkers in Oost-Berlijn is de aanhang van deze partij nog sterk. Niet minder dan veertig partij en en politieke verenigingen doen morgen, al dan niet in alle zestien deelstaten, mee aan de verkiezingen. Negen tien daarvan zijn nieuw, hoe wel er enkele oude bekenden onder zijn. Dat komt vanwege aangegane lijstverbindingen, zoals Bündnis 90/Groenen. De Groenen zitten al jaren in de Bondsdag, in Bündnis 90 zijn de burgerbewegingen uit de voormalige DDR vertegen woordigd. Op grond van een uitspraak van de rechter is Duitsland in twee kiesgebieden opgedeeld: de oude Bondrepubliek en de voormalige DDR. Dat is ge beurd om de kleine partijen in de ex-DDR meer kans te ge ven de kiesdrempel van 5 pro cent te overschrijden en zo in de Bondsdag vertegenwoor digd te zijn. Iedere Duitse kie zer mag twee stemmen afge ven: een op de kandidaat van zijn keuze in zijn district en een op de partij van zijn keu- Oskar Lafontaine, de leider van de SPD, zwaait naar de toehoor ders tijdens de afsluiting van zijn verkiezingscampagne. Het leven in de townships is hard. Afgezien van het geweld lijkt de toekomst van steeds meer mensen in de zwarte woonoorden bedreigd te worden door aids. foto: anp (Van onze correspondent) JOHANNESBURG In de townships van Zuid- Afrika wil men dit jaar een 'zwarte Kerstmis' houden, een rouwperiode om de duizenden doden te herdenken die dit jaar in het politieke geweld zijn gevallen. Gemiddeld ster ven per dag tien mensen in de terreur die door het land raast, drie keer zo veel als vorig jaar. Gruwe lijke cijfers die nauwelijks nog doordringen door de dagelijkse, monotone re gelmaat waarmee ze in het nieuws komen. Maar de bevolking van de zwarte wijken wordt be dreigt door een nog gro ter, sluipender gevaar: aids. Terwijl de Zuidafrikaanse re gering wereld-aidsdag van daag zal aangrijpen om nieuwe maatregelen aan te kondigen wordt steeds duidelijker dat het probleem tot nu toe is on derschat. Volgens deskundigen zijn al honderdduizend men sen besmet met het virus. Dit aantal zal iedere acht maan den verdubbelen, tenzij een geneesmiddel wordt gevonden of er een grote gedragsveran dering komt. De grootste Zuidafrikaanse le vensverzekeraar stelt dat de komende tien jaar tien miljoen mensen besmet zullen worden met het virus, andere voor spellingen zijn niet minder on heilspellend en komen tot 7,5 miljoen. Vooral de zwarte be volking is de dupe: bijna de helft van de volwassen zwarte mannen zal sero-positief ra ken. Het is nog niet te laat om deze catastrofe af te wenden maar dan zal er veel moeten gebeuren. Aanzienlijk meer dan tot nu toe. Preuts Negen jaar geleden al werd de eerste aids-patiënt in Zuid- Afrika aangetroffen en nog steeds zijn er geen grootschali ge inspanningen om de ziekte te bestrijden. Vooral de voor lichting is verwaarloosd. De meeste zwarte kinderen die seksueel actief zijn, weten vrij wel niets van aids. Uit recent onderzoek blijkt dat ze niet weten dat aids ongeneeslijk is, hoe het virus wordt overge dragen en hoe je het kunt voorkomen. Er is vrijwel geen aids-voorlichting op de scholen en reclame voor condooms is nog altijd verboden op de preutse Zuidafrikaanse radio en televisie. De regering is nu bereid daar wat aan te gaan doen. Onder het motto 'beter laat dan nooit' zijn de plannen gemaakt om een speciale commissie te vor men, een databank Qp te zet ten en een onderwijsplan op te stellen. Lesmateriaal en kun dige docenten zijn nog niet voorhanden maar het is een de aidsproblematiek. Er zijn onder normale omstandighe den al te weinig bedden en artsen en die situatie wordt nu steeds slechter. Zo'n 30 verple gers en medici zijn besmet ge raakt door prik- en snij-onge- lukjes en angst voor infectie was aanleiding voor acht Eu ropese artsen om vorige week hun ziekenhuis in Natal te verlaten en naar Europa terug te keren. Volgens Grania Christie, hoofd van het aids- centrum in Johannesburg, ont staan er steeds meer proble men. Ook andere doktoren denken erover om weg te gaan en medische studenten probe ren zoveel mogelijk kontakt te vermijden met aids-patiënten. Het wordt steeds gebruikelij ker om aids-testen uit te voe ren zonder de patiënten daar van op de hoogte te stellen. Blijkt iemand positief, dan wordt behandeling soms ge weigerd. Het aidscentrum is inmiddels met vijftig gevallen geconfronteerd waarbij patiën ten door artsen behandeling was onthouden. Ook de Zuidafrikaanse bedrij ven maken zich zorgen. De ziekte zal een groot tekort ver oorzaken aan geschoold perso neel. Maar niemand durft pre cies te voorspellen wat de eco nomische en sociale gevolgen zullen zijn van de sombere scenario's. Zowel organisaties als het ANC, die aids tot nu hebben hebben genegeerd, als de huidige regering zullen zich moeten inspannen om het toch al zo geplaagde land de aller grootste ramp te besparen. 'ADVERTENTIE) Goed nieuws als u wel verzekerd bent, maar nog zónder huisarts in uw polis. Vanaf 1 januari 1991 is huisartsenhulp op genomen in alle nieuwe particuliere ziekte kostenpolissen. De geneesmiddelen die de huisarts voorschrijft, zijn dan ook meeverzekerd. Dat is een goede zaak, want de huisarts vervult immers een belangrijke rol bii de toegang tot de gezondheidszorg. In dit najaar zullen degenen die huisartsen hulp nog niet hebben meeverzekerd van hun ver zekeraar het aanbod krijgen om zich zonder keuring tegen de gebruikelijke voorwaar den voor huisartsenhulp te verzekeren. Zij dienen uiteraard wel rekening te houden met een premie-aanpassing. Voor nieuwe verzekerden zal de polis voortaan altijd de huisartsenhulp omvatten. En voor degenen die nu al de huisartsenhulp in de polis hebben, verandert er natuurlijk niets. Uw ziektekostenverzekeraar maakt uw polis nóg completer. KLOZ i publikatie vari het Kontaktorgaan Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars. )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE 63 Mensenstemmen aan boord van de Renate Leonhardt? lat is natuurlijk nonsens, vindt Ladrone. Maar de duiker weigert ardnekkig weer af te dalen. ,,Dan ga ik", zegt Rob, „geen be waren, Ladrone?". Och nee, als Rob graag wil.... Hij laat zich in et duikerpak zakken en wandelt even later op het dek van het •uitse schip rond. Ja, de duiker had wel gelijk; je kunt bijna geen oet verzetten, zoveel rommel ligt overal. Maar Rob vindt einde- Ik de gepantserde hut, waarin het goud zich moet bevinden en dan staat ook hij even verbaasd stil. Want daar zijn twee patrijs poorten.... verlicht! En ook Rob vangt in zijn koptelefoon men senstemmen op. Wat nu? Dit wrak ligt immers al meer dan dertig jaar onder waterRob vermant zich en kijkt door de patrijs poort. En warempel daar zitten twee mannen met lange baarden aan een tafel te klaverjassenl En ze kijken al even verschrikt als Rob, die - bijna stotterend van opwinding - zijn „vondst" aan Ladrone meldt. Europese parlementariërs willen meer bevoegdheden ROME De controlebe voegdheden van het Euro pees Parlement moeten wor den uitgebreid en in verdra gen worden vastgelegd. Bo vendien moet het Europarle ment de voorzitter van de Europese Commissie kunnen benoemen. Ook dienen de parlementariërs initiatie frecht te krijgen voor het ge val zij vinden dat de Com missie in gebreke blijft. Dat zijn enkele voorstellen uit de slotverklaring van de „As sisen", de bijeenkomst van vertegenwoordigers van het Europees Parlement en de na tionale parlementen van de twaalf EG-landen die gisteren in Rome is afgesloten. De slotverklaring doet een reeks aanbevelingen om de rol van de gekozen vertegenwoor digers bij het wordingsproces van de Europese Politieke Unie te vergroten. De Europese Commissie moet volgens de parlementariërs ge leidelijk de uitvoerende func ties in een Europese Unie gaan vervullen. Het Europees Par lement dient te worden be trokken bij de wetgevende en 'budgettaire' taken van die Unie en moet alle belangrijke internationale overeenkom sten ratificeren. De parlemen tariërs willen af van de eenzij dig economische doelstelling zoals die thans nog in het EG- verdrag is geformuleerd. Om wille van het milieu moet het mogelijk zijn beperkingen op te leggen aan de wenselijkheid van een zo groot mogelijke economische groei. Vuist ANC-leider Nelson Mandela balt zijn vuist en lapt het protocol aan zijn laars: hij weigert te knielen voor het de hoofd van de universiteit van Kaapstad, waar hij gisteren een eredoctoraat in ontvangst nam. foto: epa

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5