Confessionele emigratiecentrales gaan op in algemeen instituut Ridder voor het geestelijke leven iimdóc brieven van lezers Wachten kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóvQowumt ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA Gereformeerde steun voor evangelisch centrum De Hoop DORDRECHT De Gerefor meerde Kerken in Nederland gaan voor het eerst financiële steun geven aan het evange lisch centrum voor verslaaf den De Hoop te Dordrecht. Het centrum ziet in de jaarlijk se bijdrage van 25.000 gulden de lang verwachte erkenning. Plaatsing op de advies- en pro- jectenlijst van het Binnenlands Diakonaat houdt geen officiële door Marinus van der Berg Sinds enkele jaren wordt op de grotere stations aangekondigd hoelang de trein vertraagd zal zijn. 'Vertraging plusminus 10 minuten'. Ze houden nog een slag om de arm, maar ze geven toch bij benadering aan hoe lang de reiziger nog moet wachten. Deze service heeft het wachten veranderd. Wie bij een bushalte wacht, wacht veel meer in onzekerheid. Je weet niet of het om minuten gaat of om een half uur. Er kan immers iets gebeurd zijn. Wachten op een bus of een trein is vaak een vervelend wachten. Je slentert heen en weer. Je bekijkt andere mensen. Soms komt het tot een praatje met een andere wachter. Je zoekt de tijd te doden. Als je weet hoelang je nog moet wachten, is het gemakkelijker vol te houden. Nu is dit wachten geen drama. Er zijn ergere dingen. Ik denk aan de gijzelaars in Bagdad. Hun wachten is wachten in onzekerheid én afhankelijkheid. Ze zijn afhankelijk van willekeur en van initiatieven. Juist vanwege die willekeur lijkt het me bijna onmogelijk om in-hoop-te-wachten. Het risico op teleurstelling is te groot. Het is een wachten waaraan weinig vreugde wordt beleefd. Vreugde en opgekropte emoties die zich een weg naar buiten zoeken, kenmerken dan ook de aankomst van vrijgelaten gijzelaars. Het aankomen is als een nieuwe geboorte: opnieuw in vrijheid geboren. Bevrijd van angst, spanning en het eindeloos lijkende wachten. Gevoelens van dankbaarheid krijgen vrij baan. Die gevoelens kunnen zich ook vrijmaken in de mens die zich aan doktersonderzoek heeft moeten onderwerpen. Als het allemaal met een sisser afloopt. Als er niets ergs aan de hand is. Dan is het wachten snel vergeten. De tijd voor de uitslag, de wacht- en onderzoektijd, is vaak een moeilijk uit te houden tijd. Er zijn vaak maar enkele mensen die de kunst verstaan om mee-te- wachten. Ook dit wachten kent weinig vreugdevols. Het is wachten in bange hoop. leder jaar opnieuw word ik geboeid door het wachten dat zo een heel eigen sfeer heeft in de maand december. De ondertoon is die van vreugdevolle verwachting. 'De tijd van Uw ontferming is aangebroken,' zingt de vespers van de Advent. Er komt een nieuwe tijd. Deze tijd is vol verwachting. Er zal voor geknakte mensen, voor hopelozen, voor mensen die worden geknecht, hoe dan ook, een nieuwe tijd doorbreken. De advent-tijd zingt en spreekt erover met een onaantastbare zekerheid. Je krijgt niet vzomaar deel aan dit verwachten. Wie in beslag wordt genomen door haast, drukte, de dingen van deze wereld, zal alleen met Kerstmis een paar dagen moe onderuitgezakt, even pauzeren. Wie wordt overheerst door verdriet, door angst, door eenzaamheid, zou soms het liefst een lange winterslaap willen houden.-Maar misschien bereikt juist in die slaap je een droom of de stem van een engelr die een nieuw licht, een nieuw leven aankondigt. Onverwacht nog. We wachten op een geboorte midden in een winternacht op een plaats waar je geen geboorte verwacht: een stal. Wie zich openstelt in een vreugdevol wachten, zal ervaren dat dat wachten niet leeg is en onvruchtbaar, maar dat wachtend de tijd rijp wordt. De tijd van barm-hartigheid staat voor de deur. T. erkenning in, volgens een woordvoerder van de Gerefor meerde Kerken. „Wij erken nen niks, omdat we geen for mele relatie met De Hoop heb ben". De afgelopen jaren is de vraag om financiële steun steeds afgewezen, omdat het evangelische centrum niet met adequate begrotingen kwam aanzetten. „Hun begrotingen reikten tot in de hemel". De 'evangelische aanpak' van DEN HAAG/LEUSDEN De subsidiekraan voor de vier levensbeschouwe lijke emigratiecentrales wordt dichtgedraaid. Met ingang van 1 januari 1991 gaan de algemene, de rooms-katholieke, de ge reformeerde en de chris telijke emigratiecentrale op in het Nederlandse Migratie Instituut (NMI). Alle functionarissen zijn verzekerd van een baan, al wordt het totale subsi diebedrag met ƒ500.000.- teruggebracht. Eén van de vier, de Christelijke Emigratie Centrale (CEC) blijft met een takenpak ket zitten dat niet wordt overgenomen door het NMI. „Wij zijn druk bezig met een leden- en geldwervingsaktie voor het werk dat ons over blijft", aldus voorzitter P.S. Marinussen van de Christelij ke Emigratie Centrale. Tot 1 januari heeft de CEC een ei gen kantoor in Den Haag. Dat is niet meer te betalen wan neer de subsidie ophoudt. Toch wordt de vereniging niet opgeheven. „Er blijft veel werk liggen, dat niet door het NMI wordt overgenomen. Be halve de bemiddeling voor Nederlandse emigranten en remigranten hebben wij in de loop der jaren een organisatie opgebouwd van doormigratie van asylzoekers. Canadese kerken staan voor hen garant en zorgen voor huisvesting en werk. Bovendien organiseren wij uitwisselingen van jonge ren, vooral agrariërs naar Amerika, Canada en Brazilië via stages. Dat werk willen wij blijven doen". Het lijkt er op, dat met name de remigratie van niet-Neder- het centrum was ook lange tijd reden voor de gereformeerde twijfel was. De Gereformeerde Kerken voelen zich meer aan gesproken door de minder in dividualistische benadering van verslaafdencentrum De Regenboog in Amsterdam, dat jaarlijks 55.000 gulden krijgt. Directeur T. Stortenbeker van De Hoop vindt de hoogte van het gereformeerde bedrag niet zo belangrijk. Zijn centrum, landse werknemers in de toe komst sterk zal toenemen. „Maar ook het werk voor de asylzoekers neemt toe", aldus directeur C. Hulsman van de Christelijke Emigratie Cen trale. Op verzoek van de Raad van Kerken werkte de CEC enkele jaren geleden mee aan de emigratie varl een groep Syrisch Orthodoxe asyl zoekers uit Twente. Hiervoor verleenden de Christian Re formed World Relief Commit tee in Canada en de Neder landse nederzettingen in Pa rana in Brazilië medewer king. Met het Relief Commit tee heeft de Christelijke Emi gratie Centrale nauwe ban den. „Zij krijgen van de Ca nadese overheid wettelijke mogelijkheden om asylzoe kers te sponsoren", aldus dat van giften moet leven en al vijftien jaar probeert op de advieslijst te komen, krijgt nu eindelijk van de Gereformeer de Kerken te horen dat het steun van buitenaf nodig heeft en deze ook verdient. „En daar ben ik werkelijk ontzet tend blij mee". In het centrum De Hoop wordt de hulp aan verslaafden nadrukkelijk ver leend vanuit een christelijke levensovertuiging. Hulsman. Daarbij gaat het om bedragen van drie tot vijf duizend dollar per immigrant. Het aantal aanvragen daartoe bij onze centrale bedroeg in 1980 al 450, in 1990 waren het er meer dan duizend. Slechts een klein deel daarvan kon inderdaad geplaatst worden. Wij verwachten, dat die aan tallen alleen maar zullen groeien en dit werk gaat het Nederlandse Migratie Insti tuut niet doen. De kerken overzee willen blijven steu nen, maar hebben ook duide lijk aangegeven, dat zij dat al leen willen doen via contac ten met kerken of christelijke organisaties, zoals wij in Ne derland". Om het beleidsplan ook eens aan de mening van een bui tenstaander te toetsen, had de ren omgaan, dan zou hij, zo gelooft Duby, nooit een gees telijk leidsman geworden zijn. Hij was een geestelijk ridder. De gevechten en tournooien waarmee de ridders zich onle dig hielden wilde hij aanwen den voor een geestelijk doel. In dat licht kon ook de kruis tocht zijn goedkeuring weg dragen, hij zou in Vezelay oproepen tot de tweede kruis tocht want het was immers goed wanneer de ridders, als ze dan niet in het klooster tra den, als een „heilige compag nie" een pelgrimage maakten naar het heilig land ter verde diging van de geboorte- en verblijfplaatsen van Christus die door de Turkse muzel mannen werden bedreigd. Neergang Duby geeft in zijn boek van uit de drijfveren van haar voornaamste leidsmannen een uiterst compact en samenhan gend beeld van de opkomst en neergang van de cisterciënzer kloosters. Hij toont het kloos ter als de „kleine stad die een volmaakt geordende samenle ving wil herbergen". Maar Bernard van Clairvaux be- pérkte zijn inspanningen niet alleen tot de hervorming van het kloosterwezen. Wie naar Fontenay kijkt, ziet slechts de helft van het beeld, Bernar- dus was alleen al door zijn tal loze geschriften ook buiten het klooster actief. Het kloos ter was het einddoel, de we reld de plaats waar hij moest beginnen. Als hervormer zal hij bemiddelaar zijn tussen pausen en een schisma be slechten. Beroemd is zijn con flict met de later als progres sief herkende theoloog Abe- lard die Bernardus als een be dreiging zag voor de kerk en die het onderspit zou delven. Ook is hij een fel bestrijder van de ketterse Katharen. Deze geestelijke radicaliteit heeft hem ook de reputatie bezorgd van een fanaticus. Zijn enige zuster die niet in het klooster wilde toetreden dwong hij daartoe. Bernard van Clairvaux toont dus vele gezichten. Een van de belang rijkste is hier nog niet eens. genoemd, hij is ook de mystie ke theoloog, de canonist die pausen de les las. Zijn kloosterhervormingen zouden niet lang stand hou den. Een nieuwe generatie ridders was nauwelijks te winnen voor de strenge kloos terlijke idealen, al in de twaalfde eeuw niet meer. De profanisering zet zich verder door en de cisterciënzers zou den opvolgers krijgen in fran ciscanen en dominicanen. Zij trokken zich niet langer uit de wereld terug, maar wilden er juist midden in staan. PAUL VAN VELTHOVEN Georges Duby Bernard van Clairvaux en de Cisterciënzer kunst. Uitgave Agon, Prijs 29,50. Voor een Vlaamse studie over Bernard als mysti cus zie: Lode van Hecke, Ber nardus van Clairvaux en de religieuze ervaring. Uitgave Kok, Prijs J32,50 K Meisjesscholen Opnieuw is een discussie gaan de over meisjesscholen. Figu ren als Cisca Dresselhuys, en Rita Kohnstamm betreuren het gebrek aan voldoende aparte (vooral meisjes-)scho- len. En inderdaad, voldoende zijn er niet, maar er is er wel één, de Johanna Westerman- school in Den Haag. De enige meisjesmavo in Nederland, die ook na de mammoetwet (uit overtuiging) meisjesschool is gebleven. Apart meisjesonder wijs is een manier om effectief aan emancipatie te doen. De voordelen zijn evident. De meisjes hoeven zich niet waar te maken ten opzichte van hun (mannelijke) leeftijdgeno ten en zij kunnen zich onge hinderd op de studie richten. Ook is ongestoorde aandacht voor de positie van de vrouw en de gevestigde rollenpatro nen mogelijk. De meisjes dur ven de stereotiepe „jongens"- vakken aan, zelfs als ze daar i st met echt goed in zijn. I b (uindexamen)resultaten zij g, (daardoor?) niet significant b| g, ter dan op een gemengc school (ik heb daar ook les gi tt geven), maar wel de zin oi a door te studeren. Wij hebbq daar (kleinschalige) ondei jj zoeksgegevens over. Meisji 0 onder elkaar ontwikkelen ve a gemakkelijker zelfvertrouwei e, weerbaarheid en een positii Sj zelfbeeld. Wij maken mee, di h meisjes, die als schuwe voge tjes binnenkomen, de schol j verlaten als zelfbewuste jon| vrouwen. En van een mindi gezellige schooltijd of het g( mis van jongens is geen spr( ke. Onze meisjes vinden hi ook zonder jongens heel gezé lig. En ze hebben de schol niet nodig om jongens te onj moeten. Dat doen ze thuis we Zij mengen inderdaad rj schooltijd en tijdens de schoo! disko's naar hartelust. A.P.M. Broekhuizen, Jirecteur Johanna Westermanschool, DEN HAAG. 4 êST CcidócScw/tant Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070- 3190 933. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart: per maand f. 24,85 per maand f. 25,85 per kwartaal f. 74,10 per kwartaal 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar f. 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 Wie niet zichzelf beveelt, blijft altijd slechts een knecht BLIJVENDE TAAK VOOR ASIELZOEKERS vereniging Christelijke Emi gratie Centrale prof. Albeda gevraagd critisch te kijken naar het belang van een le vensbeschouwelijke emigra tieorganisatie. Albeda zag een drietal taken voor een derge lijk instituut: bezinning op dé gevolgen van cultuurverande ring bij emigratie, het behoud van normen en waarden en het aankweken van cultuur besef bij emigranten, en ten slotte het kritisch volgen van het nieuwe migratie instituut, de vakbonden en kerken op het terrein van de (r)emigra- tie. Dit laatste als als partici pant en steunorganisatie van het gefuseerde instituut. „De CEC kan bovendien een eigen rol spelen in het voor-, en na- traject van de emigratie", zo meende hij. „Daarbij is te Een ideaal van duizenden Nederlanders, met name in de jaren zestig: Aankomen in de haven van New York FOTO: AP denken aan informatie over de levensbeschouwelijke as pecten bij het opbouwen van een nieuw leven, en de na zorg, wanneer mensen een maal vertrokken zijn. Emi gratie is veranderd, minder ingrijpend geworden door de toegenomen reismogelijkhe den. Mensen komen vaker te rug, dus de mogelijkheden van voortgezet contact zijn groter. Er is inmiddels over de gehele wereld een netwerk ontstaan van christelijke ge meenten, waarvan de oor sprong in Nederland ligt, in de Verenigde Staten, Canada, Brazilië, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika. De Christelijke Emigratie Cen trale moet daar de consequen ties uit trekken". JANTINE J. DE BOER Tijdens zijn leven zei men van hem: niemand kan hem begrijpen als hij niet de geest heeft die hem bezielde. Zijn teksten zijn er nog evenals de gebou wen die acht eeuwen hebben overleefd en da teren van voor de kathe dralen: de cisterciënzer kloosters, dit eindpunt in zelf opgelegde verster ving van het middel eeuwse kloosterleven. Als een kolossaal anachronis me, een botsing met de tijd, ligt daar ten noorden van Dijon in de Cöte d'Or, het gaafst overge bleven voorbeeld van zo'n twaalfde-eeuws klooster, de abdij van Fontenay er bij. Daar in dit fraaie, van iedere op smuk ontdane uiterst se rene gebouwencomplex is voor moderne toeschou wers de geest van we- reldmijding die zijn stich ter en bezieler voort dreef, Bernard van Clair vaux, in zijn meest zuive re vorm te bespeuren. De Franse historicus Georges Duby, heeft gezegd dat om de zin en de kracht van Fonte nay te bevatten men haar stap vóór stap zou moeten naderen over de bospaden in de okto- berregen, door de braamstrui ken en kuilen. Net zo moeilijk als de metgezellen van Ber nard van Clairvaux het had den toen zij de meest onher bergzame streken opzochten om daar hun kloosters te bou wen. In Bernard van Clairvaux en de Cistercienzerkunst, dat dit jaar opnieuw is uitgegeven in verband met de negenhon derdste verjaardag van de ge boortedag van Bernard van Clairvaux, heeft Duby aanne melijk gemaakt hoe de bouw van deze kloosters zelf voort vloeide uit de mystieke idea len van de cisterciënzers en in het bijzonder van hun grote Vervetting Wanneer Bernard van Clair vaux aantreedt zijn de meest duistere middeleeuwen voor bij; de gevolgen van de inva sies van de Noormannen ver werkt en de bezitsverhoudin gen tussen de edelen min of meer weer tot rust gekomen. In die voorliggende periode heeft Cluny vanaf haar stich ting in 904 de geestelijke erfe nis bewaard en verder ont wikkeld. Pausen zijn uit haar gelederen afkomstig. Maar in de elfde eeuw begint Cluny aan vervetting te lijden. Clu ny betekent in de ogen van Bernard van Clairvaux te veel uiterlijkheid en praal, haar doelstelling is vervaagd. De twaalfde eeuw is er èen van groot geloof genoemd, van een nieuwe vitaliteit van het christendom. Zij is een tijd van hervormingen, verande ringen die mogelijk zijn door dat na de periode van chaos de welvaart toeneemt en de geharnaste verhoudingen die iedere speelruimte onmogelijk maakten, kunnen worden los gelaten. Speelruimte die in principe twee wegen opent: de weg naar een verdere pro fanisering hoe ingebed ook in een christelijk wereldbeeld, •verder weg ook van het gebod tot realisering van de evange lische raden en, tweede moge lijkheid, de weg terug. Ber nard van Clairvaux is op de eerste plaats de grote hervor mer die zich oriënteert op het verleden. Duby spreekt over de verinnerlijking als het gro te kenmerk van Citeaux, het eerste hervormingsgezinde moederklooster dat overigens pas met de intrede van Ber nard van Clairvaux in 1112 met dertig compagnons tege lijk onder wie al zijn broers, tot een succes zal worden en pas door zijn intrede die ver bazingwekkende uitbreiding te zien zal geven. Terecht is deze twaalfde eeuw een eeuw van groot geloof geweest, want binnen het bestek van slechts enkele decennia wor den tientallen kloosters ge sticht in de geest van Bernard van Clairvaux over het hele Bernard van Clairvaux gebied van de latijnse chris tenheid, ook in de Nederlan den. Met andere woorden, Ci teaux kwam als geroepen. Geen kloosterbeweging heeft in het westen zo'n grote weer klank gehad als de cisterciën zer beweging. Die verinnerlijking betekende het afzweren van alle praal en aandacht voor het bijbel woord. Het woord is alles voor de kloosterlingen. In hun heroïsche pogingen de wereld af te zweren het beeld van de held is op zijn plaats want de kloosterlingen waren ridders en bezield van een riddelijke mentaliteit zijn zij gericht op de laatste, dingen. Hun klooster is als een civitas Dei, een vooraf schaduwing van de hemel. Had Bernard van Clairvaux in zijn jeugd met wapens Ie- De kerken en Oost-Europa Het opengaan van de grenzen in Oost-Europa stelt zei I niet op de laatste plaats ook de kerken in Europa voor nie| we opgaven en mogelijkheden. Dat bleek ook deze wei weer op een studiebijeenkomst van het Katholiek InstitiH; voor Massamedia. Alle aandacht die er bestaat voor de kolir~ sale problemen die in de Oosteuropese landen aan de opps vlakte zijn gekomen na het smelten van de eens zo hech communistische gletsjer is begrijpelijk. Daarbij wordt echt^ wel eens vergeten dat in sommige kerken in Oost-Europa speelruimte geboden werd om over ontwikkelingen na denken die inmiddels hun beslag hebben gekregen. Toen oude regimes waren gevallen, bleek deze ideële invloed u eindelijk echter minimaal. Er is immers in Oost-Europa op grote schaal een inhaalof ratie ten opzichte van het veel welvarender Westen begoj nen. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok en wat Oosteuropeanen in materieel opzicht de afgelopen jaren u kort zijn gekomen willen ze nu alsnog hebben. In sommi v, kringen wordt daar wat meesmuilend over gedaan en de né C ging bestaat dan ideaalbeelden, die in het Westen niet vo m realisering vatbaar bleken, op Oost-Europa te projectere Dat is weinig realistisch. s"j! I dl VEEL reëler is het oog te hebben voor de gevaren waaraf de kwetsbare Oosteuropese samenlevingen nu het hoojj^ moeten bieden. De geschiedenis heeft er als het ware veert e) jaar stil gestaan. Is het denkbaar dat de kerken in die aaj v. passingsproblematiek een rol van betekenis kunnen spelejv; Maar' dan moet eerst vastgesteld worden dat die kerken sorj ook deel zijn van het probleem. Het optreden van de zogehid: ten (katholieke) uniatenkerken, die verbonden zijn m|^ Rome en waarvan vooral die in de Oekraïne vanwej haar 'inlijving door Stalin in de Russisch orthodoxe kerk va y zich doet spreken mag typerend heten voor de nieuv bi problematiek. j d> Het prestige dat de uniatenkerken op grond van hun wd st terse oriëntatie genieten in een land als de Sovjetuni 1' scheidt hen van de aanhangers van andere, oosterse, kerkej h In het algemeen zal de spanning tussen oosterse en westen elementen in die landen de komende tijd alleen maar toen) 1 men. Het zogenaamde inferieure oosten zal het moeten opn) men met het als superieur beschouwde westen. Dat kan voj een nieuwe scheiding der geesten zorgen. -j De reputatie van nogal wat protestantse kerken in die laj rj den heeft geleden door de kritiekloze opstelling van de Wl c reldraad van kerken tegenover de vroegere Oosteuropese r j. gimes. Belast als zij zijn door het verleden kunnen deze ke| ken niet zomaar op de nieuwe situatie inspelen. Hun verlj den spreekt mee en het zal lang duren voordat zij nieuw krj A diet hebben opgebouwd. j t< VANZELFSPREKEND is het dus allerminst dat de kerke k in het ni.euwe Europa een rol van betekenis kunnen spelej k Waar zij zich in het verleden wèl zelfstandig opstelden, hel e ben zij nu de functie van toevluchtsoord verloren. Aan ee T bezinning op de toekomst zijn zij nog nauwelijks toegek* men. Ook hier geldt dat de geschiedenis veertig jaar heeft st gestaan en dat er vaak op enkele gunstige uitzonderingè JT na nog een begin gemaakt moet worden met het overwii nen van oude tegenstellingen tussen de kerken onderling a k voor die samenlevingen dienstbaar kunnen zijn. C Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor inqezonden stukken te bekorten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2