Paul Simon zoekt het nu in Braziliaanse ritmes finale „Ik zou wel in een echte bigband willen spelen" 'ficidóc Qowtanl GEORGE HARRISON: ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA 25 Paul Simon met de mensen met wie hij z sakela en Ray Phiri, samen verantwoort nog niet. Het is een van zijn verdiensten dat hij zijn succes niet in de weg heeft laten staan van experimenten met min der bekende muziekvormen. Hij had ge makkelijk de melodieuze lijn van de or chestrate plaat Bridge Over Troubled Water (met een recordverkoop van 14 miljoen exemplaren) verder kunnen uit melken. In plaats daarvan verliet Simon zijn muzikale partner Art Garfunkel en wendde zijn creativiteit ook op andere gebieden aan. Er volgden vete muzikale uitstapjes, reggae, Latin, gospel, kwartet» ten, jazz en een ambitieus maar geflopt filmproject, One Trick Pony. Jaren vijftig Na een paar valse stappen begin jaren tachtig, ging Simon naar Afrika. „Toen ik de muziek in de woonoorden in Zuid- Afrika hoorde", vertelt hij, ..deed het me denken aan de rock 'n roll van midden jaren vijftig. En sommige West-Afri kaanse muziekvormen hadden echo's en de accentverschuivingen die me deden denken aan de cajun muziek van Louisi ana". Met de plaat Graceland, waarvan zes miljoen exemplaren werden ver kocht, stond Simon aan het begin van de mode die we nu Wereldmuziek noemen. Zijn nieuwe single. The Obvious Child, in de geest van Eddie Cochrane, heeft een fascinerend, meeslepend ritme dank zij de bijdrage - door Simon zelf op straat in Salvador opgenomen - van de traditionele percussiegroep Olodum. The Rhythm of the Saints, zegt Simon, „gaat over de reis van de drum van West-Afri- ka door Zuid-Amerika en het Caribisch gebied naar de Verenigde Staten". Simon was veertien toen hij begon met het schrijven van muziek. Een paar jaar later begonnen Simon en zijn jeugd vriendje Art Garfunkel hun liedjes aan te bieden. In 1957 belandde hun Everley Brothers-achtige 'Hey Schoolgirl' op nummer 49 in de nationale hitlijst. Daarna werd het even stil. Hij en Gar funkel gingen naar de universiteit, waar Garfunkel Engels studeerde. Later ging Simon alleen naar Engeland, waar hij als i grootste succes sinds de zeventiger jaren b lijk voor 'Graceland'. folkzanger werd gezien als de zoon van Woody Guthrie, een tweede Bob Dylan. Zijn zelfvertrouwen groeide. In die tijd schreef hij zijn vroege klassieker 'Home ward Bound'. Hit Het samen met Garfunkel geschreven nummer 'The Sound Of Silence' werd eind 1965 een hit in Amerika. „Ik dacht 'Ik wed dat ik als ik terugga naar de Sta tes wel 25.000 dollar kan verdienen'. Dat was in die tijd veel geld". Gevraagd of hij altijd veel geld heeft willen verdie nen antwoordt hij zonder een moment van twijfel of gêne: „Ja. Ja, dat is zo". De hit werd gevolgd door tal van ande re. nog voor de grootste, 'Bridge Over Troubled Water', in 1970. Tegen die tijd was echter de aantrek kingskracht van roem en rijkdom niet meer genoeg om hen bij elkaar te hou den. Garfunkel verloor volgens Simon interesse. Ze gingen uit elkaar, hoewel ze elkaar al gekend hadden... „Vanaf ons tiende", vult Simon ongeduldig aan. „Hoeveel mensen ken jij al vanaf je tiende met wie je nog steeds goed kan opschieten? Artie concentreerde zijn energie op de film. Waren we ondertus sen een plaat aan het maken, dan moes ten we iedere keer ophouden als hij moest filmen". Muzikale meningsverschillen speelden ook een rol. Garfunkel koos voor zeker heid met zoete klassiekers als 'Bright Eyes', Simon ging terug naar de roots met 'Still Crazy After All These Years' uit 1975, die een jazzy invalshoek had. En toen raakte Simon het spoor bijster. Hij besloot dat hij zelf een film wilde schrijven, daarin zelf wilde spelen en zelf de soundtrack wilde schrijven: One Trick Pony. De film flopte, en platen maatschappij CBS was hem zat. De maatschappij beschüldigde hem van contractbreuk, en toen Simon overstapte naar een andere maatschappij haalde CBS uit wraak al zijn solo-elpees uit de winkels. De hernieuwde samenwerking met Art aaide: v.l.n.r. Miriam Makeba, Hugh Ma- FOTO: AP Garfunkel begin jaren tachtig, was ook al niet gelukkig. Ze kregen ruzie over van alles en nog wat: de arrangementen, de band, Garfunkels verslaving aan siga retten die een funeste uitwerking had op zijn stem. Goede spoor Met Graceland kwam Simon weer op het goede spoor, hoewel hij de opschud ding rond de plaat verschrikkelijk vond. ..O. ik was volkomen ontzet. Ik denk dat ik de intensiteit van de kritiek niet had voorzien. Ik kwam in contact met voor vechters van de burgerrechten in New York en Zuid-Afrika en de meesten van hen zeiden: 'Wat je ook doet in Zuid- Afrika, van de ene groep krijg je kritiek en de andere verdedigt je' Uiteindelijk kreeg Simon steun van de zwarte muzi- kantenbond en werd hij gehekeld door het Afrikaans Nationaal Congres. Simon heeft op geen enkel punt spijt van de Graceiand-tournee. „Ik denk dat je nu, vier jaar later, niets kan aanwijzen wat er negatief aan was. Het was fantas tisch om te zien hoe Ladysmith Black Mambazo (de zwarte acapellagroep uit de woonoorden) onder onze ogen inter nationale sterren werden. En we hebben een hoop geld teruggestuurd naar Zuid- Afrika". Is The Rhythm of Saints een even stout moedige onderneming als Graceland? Hij antwoordt met een super-Ameri kaanse preek: „Ik speelde baseball op de middelbare school en op de universiteit, en weet je, ik genoot van de situaties waarin alle honken bezet zijn en er twee uit geslagen is en je op dat moment kunt winnen of verliezen. Hóme-run of niets. Ik kan niet zeggen dat ik van nederlagen houd, maar zonder een nederlaag kan er ook geen echte overwinning zijn. Hoe hoger de inzet, des te groter het plezier. Dus wanneer mensen zeggen: 'O. het kan nooit beter zijn dan Graceland', moet ik lachen, weet je". Maar Paul Si mon lacht niet. ROBERT SANDALL (c) The Sunday Times, Londen LONDEN - George Harrison zit aan de bezoekerskant van een enorm bureau in het Londense kantoor van zijn platenmaatschap pij. Even lijkt het of hij gekomen is voor een sollicitatiegesprek. „Ik heb geen diploma's", grapt hij. „Geen einddiploma, zelfs niet voor Engels. De school liet iedereen dat jaar examen doen behalve mij. Bij het oefenexamen had ik een twee, waarschijnlijk alleen omdat ik mijn naam goed had gespeld, boven aan". Hij straalt nog steeds de droge Li ver- poolse onverschilligheid uit die zo ken merkend was voor de chaotische pers conferenties van The Beatles, maar zijn toon is minder aanmatigend, beheerster. Hij ziet er jonger uit dan zijn 47 jaar, maar de kraaiepootjes rond zijn ogen en het grijs in zijn dikke, bestudeerd non chalante haardos verraden zijn ware leeftijd. Hij draagt de in de verte aan de cowboydracht herinnerende kleding die je vaker ziet bij de oudere rock roller: een lange, crèmekleurige jas, een veel kleurig vest en een wit overhemd dat tot bovenaan is dichtgeknoopt. Hij is weer even in de publiciteit getre den voor de promotie van het tweede al bum van de Traveling Wilburys, dat met een pervers gevoel voor humor Vo lume Three heet. Een grap die typerend is voor het terloops ontstane project van een groep muzikanten, die na de grote roem niets liever wilden dan terugkeren naar de basis om muziek te maken zon der verdere verplichtingen, terug naar de goeie ouwe tijd. Het verhaal hoe Bob Dylan, Roy Orbi- son, Tom Petty, Jeff Lynne en George Harrison in 1988 in Dylans garage bij eenkwamen om een B-kant in elkaar te flansen voor Harrisons nieuwe single 'When We Was Fab' is popgeschiedenis geworden. Het album dat de vijf muzi kanten uiteindelijk bij elkaar speelden onder het pseudoniem The Traveling Wilburys - waardoor contractuele com plicaties werden omzeild en een even tuele 'supergroep' hysterie bij voorbaat de kop in werd gedrukt - was een enorm succes, vooral in de Verenigde Staten. Iedereen nam aan dat het een eenmalig project was, maar de samenwerking heeft een vervplg gekregen. „Met het eerste album waren we allemaal een beetje nerveus ten opzichte van elkaar. Nu was daar geen sprake meer van. We hebben een huis gehuurd in Los Angeles. Ik hing er de eerste morgen maar wat rond toen ik plotseling akoestische gita ren hoorde. Ik ging naar beneden en Jeff en Tom waren er. Ik pakte ook een gi taar. Bob kwam binnen: 'Hello mate, how are yer?' Binnen een uur hadden we het eerste nummer, Inside Out. We de den er die dag twee. Zo ging het door van maandag tot vrijdag en aan het ein de van de week hadden we tien num mers". Melig De teksten werden later toegevoegd. Sommige ervan zijn supermelig zoals de dansinstructies van Wilbury Twist, an dere hebben een wat serieuzere inslag. Harrison kreeg de inspiratie voor het nummer 'The Devil's been busy' over de milieuproblematiek door een verhaal over golfvelden. „Om ze mooi en glad en vrij van on kruid te houden worden ze besproeid met chemicaliën. Zoveel, dat in sommi ge plaatsen het gif in de watervoorzie ning terecht komt. In Engeland is er een golfer doodgegaan en er staat nu een bordje op het veld: 'Lik niet aan de bal len', want dat was de oorzaak van zijn dood". De afwezigheid van Lefty Wilbury (Roy Orbison), die vlak na de release van Vo lume One aan een hartaanval overleed, heeft de lichtzinnige stemming niet noe menswaard gedrukt. „Als hij doodge George Harrison: „Er zijn veel te veel boeken over de Beatles geschreven en het is deprimerend als je een massa vervelen de dingen leestzelfs als je goede dingen leest is er nog geen enkel doel mee ge diend". FOTO: PR maar dat kan je iedere dag van de week doen. Dat hoeft niet per se op een ver jaardag. Maar ik veronderstel dat de mensen het nodig hebben, net als het leggen van kransen op de graven van soldaten. Ik persoonlijk heb die behoefte niet". Heeft hij extra veiligheidsmaatregelen getroffen na de dood van Lennon? „Al leen een extra rol prikkeldraad langs het hek bij mijn huis. En ik heb er iets tegen portalen gekregen. Maar iedereen heeft zijn eigen karma, iedereen is verant woordelijk voor zijn eigen lot en om je nou zorgen te gaan maken om wat er met andere mensen is gebeurd... het kan zo'n negatieve, neerwaartse spiraal wor den". Roemenië De afgelopen tijd is Harrison samen met zijn vrouw betrokken geweest bij het werk van het Romanian Angel Appeal, een liefdadigheidsorganisatie die het lot van de Roemeense weeskinderen pro beert te verbeteren. Al in 1971 was Har rison de eerste ster die begreep dat je met muziek veel geld kan binnenhalen voor een goed doel. Hij organiseerde twee concerten in Madison Square Gar den om de slachtoffers van de hongers nood en oorlog in Bangladesh te helpen. Het project heeft 14 miljoen dollar opge bracht voor Unicef. Het live-album van de concerten is niet meer te koop, maar Harrison heeft de opnamen klaarge maakt voor CD en verwacht dat het al bum snel weer in de winkels zal liggen. Op het bureau ligt een exemplaar van de nieuwe biografie van Harrison, The Qui et One, door Alan Clayson. Harrison heeft het boek niet gelezen. „Ene Red Ronnie, een Italiaan, heeft het me net gegeven", zegt hij terwijl hij het oppakt. ..Ik weet niet wie deze schrijver is. Het enige wat hij over me weet is wat hij in de kranten heeft gelezen of in interviews over me heeft gehoord. Hij kent me niet. Vorig jaar was er ook zo een. Joost mag weten waarom die mensen zich de moei te geven; voor het geld denk ik. Want de versie die een vreemdeling geeft van hoe mijn leven geweest zou zijn heeft geen historisch belang. Er zijn veel te veel boeken over de Beatles geschreven en het is deprimerend als je een massa ver velende dingen leest; zelfs als je goede dingen leest is er nog geen enkel doel mee gediend. Het zal wel thuis blijven rondslingeren en dan kan mijn vrouw le zen over alle buitenechtelijke affaires die ik gehad zou hebben en alle drugs die ik zou hebben gebruikt". DAVID SINCLAIR (c) The Times, Londen OPVOLGER VAN 'GRACELAND' OPNIEUW OMSTREDEN the Saints is wederom etnisch gekleurd cn wederom moet Simon zich verant woorden; een discussie is opgelaaid over de commerciële ethiek van het werken met muzikanten uit de Derde Wereld. Dit keer heeft hij in Brazilië» ritmische inspiratie gezocht en daar een bovenlaag van Westafrikaanse gitaararrangementen aan toegevoegd. En nu wordt hem de vraag gesteld waarom hij niet meer van de royalties van The Rhythm of the Saints heeft gedeeld met de muzikanten. „Ik denk dat als de mensen zouden we ten wat de norm is in de platenindustrie, de hete kwestie als een lachertje afge daan zou kunnen worden", snauwt hij. „Vóór Graceland kreeg niemand royal ties, werd niemand vermeld. Het idee dat iemand automatisch recht had ver meld te worden als de schrijver van een nummer omdat hij op de plaat gedrumd heeft was iets ongehoords. Toen ik in 1975 '50 Ways To Leave Your Lover' opnam en Steve Gadd die beroemde drumlick bedacht die de stuwkracht is achter het hele nummer, deed hij ge woon zijn werk. Het was zijn werk een creatieve drummer te zijn en hij werd dienovereenkomstig betaald. Maar de muzikanten die een waardevolle bijdrage geleverd hebben aan Graceland betaalde ik (voor vijf van de 11 nummers op de plaat) schrijverroyalties. En zo werd met Graceland een precedent geschapen". Zorgvuldig Simon weegt zijn antwoorden zorgvuldig af en vraagt soms om verduidelijking van de vraag. Hij is er de man niet naar om te kletsen met zijn interviewers; hij redeneert en discussieert met hen. Als ze niet reageren zoals hij dat wil wordt hij ongeduldig en scherp. Duidelijk is in ie der geval dat hij zijn rechtenstudie in dertijd niet afmaakte vanwege een ge brek- aan intelligentie. Zijn intellectuele affiniteiten en oplei ding daargelaten, niemand kan de op rechtheid van Simons blijvende liefde voor de popmuziek ontkennen. Als zo veel blanke kinderen uit de middenklas se in het Amerika van de jaren vijftig raakte hij eerst verliefd op de bedwelm- dende vreemdheid ervan. „Het was ma gisch, exotisch, je hoorde het op iedere straathoek: doowop, Presley, Ray Char les. Chuck Berry, het heette allemaal rock 'n roll. Ik realiseerde me niet dat het uit verschillende delen van het land kwam. Was het blank? Was het zwart? Ik kon het niet zeggen, ik hoorde het verschil niet". En in zekere zin doet hij dat 35 jaar later Het gesprek komt op Paul McCartneys wereldtournee, waarbij hij zichzelf be noemde tot de fakkeldrager van de erfe nis van The Beatles. Harrison was in Los Angeles toen het circus van zijn vroegere collega de stad aandeed, maar hij had niet de aanvechting om de show te gaan zien. „Ik heb The Beatles gezien. Waarom zou ik naar een concert toewil- len van een man die doet alsof hij The Beatles is? Ik neem aan dat iemand het moet doen. Ik ben alleen blij dat ik het niet ben". Zo'n groot deel van zijn leven is publiek domein dat hij niet telkens bij het verle den wil blijven stilstaan. Hij vond de ophef over John Lennons vijftigste ver jaardag vorige maand op z'n best irrele vant. „Ik heb net een knul van de Zweedse televisie hier gehad die maar bleef doorzagen over John", zegt hij ver moeid. „Het is goed dat we nog denken aan de mensen die we hebben liefgehad LONDEN - Paul Simon schreef een aantal van de meest succesvol le popsongs. Zijn roem als popster van de denkende bovenlaag dateert van vele jaren her en houdt uitzon derlijk lang stand. Niet alleen zijn de verkoopcijfers van zijn platen hoger dan die van zijn meeste ge neratiegenoten, ook zijn reputatie is niet door de tand des tijds aange tast. Drie jaar geleden deden de Zuidafri- kaanse connecties van zijn plaat Grace land de internationale gemoederen hoog oplaaien. Simon, die in 1985 een aantal opnames gemaakt had in Johannesburg, kwam op de zwarte lijst van zowel de Verenigde Naties als het ANC - een be slissing die pas ongedaan werd gemaakt in januari 1987, vlak voor hij op wereld tournee ging. De klachten over cultureel imperialisme waren echter ook toen nog niet van de lucht. Simons nieuwe album The Rhythm of culaire solo come-back maakte met Cloud Nine, speelt hij diep in zijn hart het liefst in een band. Cab calloway „Een van mijn idealen is in een echte big band te spelen zoals die van Cab Calloway vroeger. Ik zou het heerlijk vinden om ergens te spelen waar de mensen mee kunnen doen, misschien kunnen dansen of zoiets, ergens waar de nadruk ligt op het genieten van de mu ziek en niet op de adoratie van de super ster op het podium. In een Holiday Inn in het een of andere afgelegen plaatsje. Ergens waar je jeugd en je verleden er niet de hele tijd bij gehaald worden, waar het gaat om wat je nu doet. Net als voordat we beroemd werden. Ik zou weer gaan touren als het niet zo'n gedoe was. Nu is het net de derde wereldoorlog iedere keer dat je op tournee gaat". gaan was toen we het album aan het ma ken waren was het, denk ik, anders ge weest, maar het is nu alweer twee jaar geleden. En Roy had zoveel humor, al zou je dat misschien niet denken. Hij zou niet gewild hebben dat iedereen te veel blijft rouwen". Voor Harrison zelf is het duidelijk een grote opluchting om op deze manier met relatief gelijkwaardige muzikanten te kunnen samenwerken. Nadat eerst jaren lang zijn creativiteit gesmoord was in de aanwezigheid van Lennon en McCart ney - „De gebruikelijke gang van zaken was, dat we eerst veertien van hun num mers deden voor ze eventueel bereid wa ren naar een liedje van mij te luiste ren" - kwam zijn solocarrière na een korte vlucht niet echt verder van de grond aan het eind van de jaren zeven tig. Nadat zijn album Gone Troppa in 1982 een commerciële flop was gewor den stopte hij er een tijdje mee. On danks het feit dat hij in 1987 een specta

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25