Niet bestolen worden dat is de kunst in Peru Slapen op het topje van de Berg Sinaï r mal Ie 1 £eicUc Qowuvnt' ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA 23 LIMA - „Let op je portefeuille". In Peru is dat de formulering waar mee vrienden afscheid nemen, in plaats van „tot ziens" of „goede reis". Het is geen gratuite frase ove rigens, want het gebeurt zelden dat je een buitenlandse reiziger tegen komt die nog niet te kampen heeft gehad met diefstal of poging tot diefstal. Geen wonder dat het aantal toeristen voortdurend terugloopt in een van de meest fascinerende landen ter wereld. In Peru, zoals het er nu voorstaat, zijn er geen zekerheden. De enige houvast is de dollar en die wil iedereen zo snel moge lijk veroveren, rechtmatig als het kan, slinks als het moet. En het moet vaak, zo leert de ondervinding. Reizigers die naar Peru trekken, weten wat ze kunnen verwachten. Waarschu wingen zijn te lezen in alle reisboeken. Sommigen, zoals de 'Guide du routard', hebben zelfs een speciaal hoofdstuk met de meest voorkomende scenario's van oplichting ingelast. Wie ze niet gelooft, krijgt ze in het vliegtuig naar Lima nog eens opgedist, meestal van personen die het in Peru voor gezien houden en in Caracas overstappen. Beproevingen De meest gebruikte techniek blijft die van 'het besmeurde shirt'. Het scenario is als volgt: een persoon komt op de toe rist toegestapt en wijst naar de vuile plekken op zijn hemd, plekken die de persoon in kwestie zojuist eigenhandig heeft aangebracht. De argeloze toerist is zo verbaasd over de chocolade of tand pasta op zijn kleren, dat hij niet merkt hoe de behulpzame vreemdeling bij het verwijderen van het eerste vuil zich een onwaarschijnlijk hoge commissie toeei gent. Ook beproefd blijft de techniek van het snijmes. De overvaller maakt een jaap in je handtas of rugzak en loopt achter je tot de voorwerpen uit de tas vallen en de buit voor het oprapen ligt. Scenario drie of 'de wisseltruc' gaat al dus: bij het wisselen op straat ontstaat er twijfel over de echtheid van het dollar biljet. De wisselaar bekijkt het in het licht en zet het dan plots op een lopen. Hij schiet een nevenliggend gebouw in, terwijl trawanten een mogelijke achter volging afdekken. Voor elke truc bestaan er natuurlijk af weermiddelen. Het went ontzettend snel, als je in Peru rugzakken uitsluitend op de buik ziet dragen, of toeristen met de handen in de zakken ziet voortdraven, geflankeerd door begerige Peruanen. En wie alle beproevingen heeft door staan, wacht thuis soms een koude dou che: alle waardevolle voorwerpen en luxeprodukten blijken uit de koffers ver dwenen. De douanes en de bagagedien sten op de luchthaven van Lima hebben hun slechte reputatie niet voor niets ge stolen. Morele crisis Peru verkeert al jaren in een staat van ontredderende instabiliteit. Buitenlan ders hebben het alleen over de economi sche en politieke crisis, wie hier komt stelt vlug vast dat er een nog ergere, mo rele crisis is. Niemand vertrouwt iemand nog, stelt Ricardo Lopez, een advocaat in Lima *lie ondanks aanbiedingen uit het buitenland zijn land trouw blijft. „Ondanks alles, want alles blijft moge lijk in dit land, alles moet nog gebeu ren", blijft hij optimistisch. De nederlaag van Mario Vargas Llosa als president heeft hem teleurgesteld, maar niet verbaasd. „Opnieuw een voor beeld van wantrouwen en paniek. Het volk stemt liever op een naamloze. En zij die aan de macht waren hebben zich achter diezelfde naamloze verscholen om aan de macht te blijven", gelooft Lo- pez. Dagelijks symbool van de instabiliteit van Peru is het type van de centrapista, de geldwisselaar. In een maand tijd ver dubbelt de dollar in waarde ten opzichte van de inti. Kreeg je in mei 30.000 inti voor 1 dollar, in juni waren het er al meer dan 60.000. De waarde van de dol lar kan van uur tot uur veranderen. Dui zenden, vooral jongeren, verdienen de kost door op die verandering te specule ren. Ze kopen dollars van toeristen of zakenmensen, ze verkopen ze duur door aan de kleine Peruaanse burgerman, voor wie de dollar de enige mogelijkheid is om iets te sparen. Het werkterrein van de centrapista's zijn de boulevards en de grote pleinen van de steden. Ze hoeven hun activiteit niet langer te verbergen, want de zwarte markt wordt openlijk getolereerd. Zo staan er op de Plaza Martin in hartje Lima horden jongeren met een rekenma chine in de hand. Elke passant krijgt het toestelletje onder de neus geduwd, met de wisselkoers van het moment. „Quan- toT', is dan de vraag, waarop de centra pista vliegensvlug de vermenigvuldiging uitvoert en zijn briefjes begint te tellen. De stapels inti's wisselen eerst van eige naar. dan komt pas het dollarbriefje bo ven. Zo luidt de code. maar valsspelers hebben zich vooral in Lima en masse aangediend. De Peruanen hebben er zich tegen gewa pend. Ze laten zich in een taxi op het plein rijden en doen de transactie van achter het beschutte autoraam. Het is een verontrustend schouwspel hoe jon geren met een taxi mee oplopen, onder tussen koersen intikkend en geld tellend. De centrapista's hebben intussen de vol ledige wisselmarkt overgenomen van de banken, waarin niemand nog vertrou wen heeft. Anderhalve maand geleden geraakte een mutualiteitsbank in liquidi teitsproblemen toen te veel spaarders hun-geld kwamen terugeisen. Maar ook de centrapista's zijn niet altijd te vertrouwen, vooral in Lima. Toeris ten preferen de duurdere officiële bank- koersen boven het vrije wisselspel uit schrik om gerold te worden. Lichtend pad Ontreddering spreekt toeristen niet aan. Het aantal toeristen naar Peru nam de jongste jaren gestadig af. Het land trekt nog slechts twee typen toeristen: de vliegtuigtoerist en de routard. De vliegtuigtoerist vliegt onmiddellijk bij aankomst in Lima - een gruwel voor blanken, die 's avonds niet meer naar buiten durven - door naar Cuzco, Puno of Arequipa. Dit type toerisme werd in de hand gewerkt door de guerrillabewe ging Het Lichtend Pad. die de meeste provincies rondom Lima ontoegankelijk heeft gemaakt. Naar Ayacucho of Aban- cay gaan er vanuit Lima nog slechts en kele bussen per week, te nemen op eigen risico. Naast de bemiddelde vliegtuigtoerist, die het onmetelijke land in een kleine week afrent en doorvliegt naar het zoveel rus tigere Bolivia of Equador. moet Peru zich tevreden stellen met het bezoek van de routards. Ze komen voornamelijk uit Frankrijk. Israël. Groot-Bnttannië en natuurlijk Australië. Zij laten zich nog niet afschrikken. Zij weten dat de Inca beschaving van Cuzco en Machu Picchu, de buitenaardse Nasca-Iijnen. de India- nengemeenschappen rond het Titicaca- meer of de top van de Misti-vulkaan bij Arequipa in het bereik liggen van super kleine budgetten. Een maand durend be zoek aan de verlaten, woestijnachtige kust, het Andesgebergte en het Amazo newoud is mogelijk voor enkele honder den dollars. In welk land immers kost een buskaartje minder dan twee cent per kilometer? Een binnenlandse vlucht van duizend kilometer amper 170 gulden?! En zelfs in India eet je niet voor anderhalve gulden een riante groentesoep en kip, desnoods met frieten. Of slaap je voor amper het dubbele in een aanvaardbaar familieho tel. Rijk zijn met buitenlands geld is geen kunst in Peru. De kunst bestaat erin je portefeuille bij te houden. FRANK HEIRMAN CAIRO - Japanners hebben er al geruime tijd een vliegreis vanuit hun land voor over om zes uurtjes in de Egyptische stad Luxor te kunnen rondkijken en vervolgens weer richting Tokyo te gaan. Steeds meer .Nederlanders gebruiken hun vakantie om in het land van de pi ramides een hotelreis te maken, al dan niet in combinatie met een trip naar Israël. Maar nog betrek kelijk onbekend is een iets avon tuurlijker vorm van Egypte-vakan- tie. De reis is 'georganiseerd', het vervoer middel is een bus en incidenteel wordt zelfs op één van de schaarse officieel ge registreerde campings overnacht, maar toch... uiterst avontuurlijk. Een verlaten Amerikaanse archeologische nederzet ting is na de chaotische drukte in Cairo het doel van een tocht door de Western Desert, om er in de beschutting van de gebouwen de nacht door te brengen. Eenmaal ter plekke blijkt er een pro bleem te zijn. Een Egyptenaar maakt met een geweer duidelijk dat de locatie tot verboden terrein is verklaard. Er is maar één alternatief: een willekeurige plek in de woestijn. Het is even wennen, zonder beschutting slapen op de zandvlakte. Vanwege een straffe woestijnwind heeft het in de Wes tern Desert geen zin om tenten op te zet ten. Ze zouden niet vast genoeg kunnen worden verankerd in het mulle zand en wegwaaien. Een simpele slaapzak geeft echter genoeg warmte. Na de hitte van overdag (in de schaarse schaduw wordt als minimum-temperatuur 35 graden ge meten) is een beetje koelte zelfs uiterma te prettig. Vanaf het eerste ochtendgloren is slapen haast niet meer mogelijk, doordat vlie gen massaal het menselijke gezelschap opzoeken. Nadat de slaapzak is opgerold en het zand uit neus, oren en ogen is ge wreven, blijkt dat precies bijtijds te zijn gebeurd: een schorpioen is tot enkele meters genaderd. Weliswaar is een steek ervan in deze contreien niet dodelijk, maar wel dermate pijnlijk dat het raad zaam is om uit de buurt te blijven. Kakkerlakken Het overnachten in de woestijn, abso luut zonder enige sanitaire voorziening dus, is echter al snel gewoon en blijkt zelfs een redelijk aangename manier om te overnachten tijdens de tocht van Noord- naar Zuid-Egypte. Tijdens be- Toerisme lijdt onder golfcrisis De Golfcrisis heeft gevolgen de toeristenindustrie in Egyp te, met name aan de Rode Zee. Aan de kust, waar Saudi- Arabié op sommige plaatsen met het blote oog zichtbaar is, hoort het toerisme dé inkomstenbron te zijn. „Bloody Saddam Husayn", mompelt een hotelbediende in Hurgha- da. „Driekwart van de toeristen blijft weg. Ze zijn bang". Het voorbeeld van het plaatselijke Africa-hotel is tekenend voor het stadje. Drie Engelsen en twee Duitsers staan op de gastenlijst. Het pas tien dagen oude hotel zou normali ter volledig zijn volgeboekt. aldaar namelijk een indruk hoe het ge steld moet zijn met het sanitair op een eventuele camping. In Aswan wordt dat pijnlijk duidelijk. Kakkerlakken en hage dissen hebben er een heerlijk onderko men gevonden. Aswan, enorm gegroeid sinds de bouw van een dam die heel Egypte van elektri citeit voorziet en door de vorming van het Nasscrmeer de grondwaterspiegel in geheel Noord-Afrika omhoog heeft ge bracht, is de laatste stad voor de tropen. Tijdens een trip naar Aboe Simbel wordt de Kreeftskeerkring gepasseerd. Naar Aboe Simbel loopt (pas sinds 1985) een weg van driehonderd kilometer dwars door de woestijn. Ver na middernacht wordt het kamp opgeslagen op een klein plateau, vlak bij de grote bezienswaar digheid van Boven-Egypte: de tempels ter ere van de zich zelf verheerlijkende farao Ramses II. 's Nachts, geen horde toeristen in de buurt, is de aanblik over weldigend. De gedachte dat het monu ment bijna verloren was gegaan doordat het Nassermeer het zou overspoelen, is moeilijk te verkroppen. Gelukkig dat de oplossing werd gevonden de enorme re liëfs in stukken te zagen en in een kunst matige berg opnieuw op te bouwen. Sirene Om 03.00 uur is de slaapzak gevonden voor drie uurtjes nachtrust in de open lucht. Nog geen tien minuten later wordt de geplande rust al weer verstoord. Een politieman rijdt in een rammelende auto met een lachwekkende sirene om het plateau heen en probeert in Arabisch duidelijk te maken dat hier niet geslapen mag worden. De man wordt bewust niet begrepen en druipt uiteindelijk af; tot vlak voor de adembemende zonsop komst boven het Nassermeer is de nachtrust gewaarborgd. Degenen die bij gebrek aan toiletten het struikgewas hebben opgezocht, schrikken de volgende morgen als duidelijk wordt wat de gevolgen zijn geweest van het steeds groter worden van het stuwmeer. Het aantal schorpioenen en dodelijke De tempels van Ramses II in Aboe Simbel bieden een overweldigende aanblik. FOTO: SP slangen (cobra's! is schrikbarend toege nomen. In het door smalle geultjes geir- rigeerde struikgewas komen ze veelvul dig voor. Hoe langer je in Egypte bent, hoe min der je schrikt van dergelijke dingen. Je let wel op wat je doet, maar als je dan tijdens een zeiltocht over de Nijl een krokodil ziet zwemmen terwijl je een dag eerder nog op een soortgelijke plek een duik hebt genomen, lopen de rillin gen je niet over het lijf. Je weet dat het een zeldzaamheid is, dat deze amfibieèn ten noorden van Aswan voorkomen. Waarschijnlijk gaat het dit keer om een exemplaar dat als baby door de versper ring bij de Aswan-dam is geglipt. Maar zwemmen tijdens de tocht over de Nijl (drie dagen van Aswan naar Luxor) per felucca, een traditionele Egyptische zeilboot, geeft een veel groter gevaar, waarschuwen velen. De levensader van Egypte herbergt namelijk de parasiet bil- harzia, een soort wormpje dat leeft in waterslakjes en bij contact met mensen via de huid de bloedbaan binnendringt en vervolgens diverse organen perfo reert. De plaats van bestemming Luxor (The- be), dat twee schitterende tempels her bergt, ligt vlak bij de wereldberoemde Vallei van de koningen. Toen de farao's hadden geconcludeerd dat een piramide niet het veiligste verblijf voor het hier namaals was (diverse koningsgraven wa ren leeggeroofd), gingen ze er toe over in het diepste geheim graven te laten uit houwen in de rotsen. De arbeiders en kunstenaars werden geblinddoekt over bergen en langs ravijnen aangevoerd. Pas veel later zou blijken dat ook deze tombes geen veiligheid zouden bieden. Alleen de grafkamer van de onbeteke nende Toetanchamon bleef tot deze eeuw ongeschonden, pas in 1922 werd het graf ontdekt. De tocht over de bergen die de werklie den aflegden is beangstigend. Wanneer je hem als toerist aflegt op de rug van een ezel, moet je af en toe iets wegslik ken. Op minder dan een halve meter van de ezel kijk je in een diepe kloof. Je kunt alleen maar hopen dat de lastdieren weten waar ze hun poten zetten op het smalle en met grpte brokken steen be zaaide slingerpad. Het fabuleuze panora ma maakt de angstige tocht echter tege lijkertijd tot een hoogtepunt van drie weken Egypte. Een ander hoogtepunt is het verblijf aan de Rode Zee, een paradijs voor de on derwatersport. Een boottocht van ruim een uur voert naar een van de vele ko raaleilandjes, die de Rode Zee toeristisch zo aantrekkelijk maken. Een dolfijn zwemt nieuwsgierig een halve minuut mee. Tegen de tijd dat de vakantiegan gers het water in duiken om snorkelend de riffen te bekijken, is het dier verdwe nen. De fantastische onderwaterwereld rondom het koraal, compenseert dat ge mis ruimschoots. De kleurenpracht van vissen en ander leven is adembenemend. Dat goed moet worden opgepast niet met het rif in aanraking te komen, is iets om op de koop toe te nemen. Een stap op een vermeende steen zou een dodelij ke stap op de giftige steenvis kunnen zijn. Aan de aanwezigheid van vleeseters als haaien en baracuda's denk je niet eens. IJziGKOUD Na een twee uur durende kameeltocht wordt de terugtocht naar de metropool Cairo aanvaard. Met nog één doel op de terugweg: een overnachting op de zowel voor het christenen als moslims belang rijke Berg Sinaï. Een bijna twee uur du rende klim leidt vlak voor zonsonder gang naar de top. Dat de gang vanaf het onderaan de berg gelegen Catharinak- looster zo weinig tijd in beslag neemt is te danken aan een monnik, die in de zesde eeuw na Christus van keien 3750 'traptreden' op de berg aanbracht om de voor heilig gehouden plek, waar Mozes de Tien Geboden zou hebben ontvan gen, gemakkelijker te kunnen bezoeken. Het is koud op het topje van de berg Si naï. IJzig koud. Pakweg veertig toeristen liggen te rillen in hun slaapzakken. Het kapelletje op de 2641 meter hoge berg biedt geen afdoende beschutting tegen de gure wind. Het wachten is op de zonsop komst, die het grillige landschap een be toverende aanblik zal geven en de tem peratuur binnen enkele minuten weer naar subtropische hoogte zal stuwen. Van een verkwikkende nachtrust is geen sprake. Maar wie Egypte bezoekt zonder de gebruikelijke hotels aan te doen. weet waarmee hij rekening moet houden: ab solute ontbering van luxe, maar in ruil daarvoor fantastische indrukken van een land dat een van de rijkste geschiedenis sen ter wereld heeft. GER LEEFLANG

Leidse Courant | 1990 | | pagina 23