3)e SeicLofie Gou/tcmt Geen wagens Trekvaartplein op kamp in Noordwijkerhout Noordwijker Admiraal geridderd BOUWPLANNEN? ni ac/*_ ffll a fÏÏ) Fusie begin van verregaande samenwerking in Bollenstreek' Hazerswouds trio brengt 1600 kilo voedsel naar Bulgarije Afsluiting wegen om trek van padden te beschermen n LEIDEN OMGEVING QeidcaQowuvnt ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA IS (ADVERTENTIES) OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. TLVCU Koopt u uw HEMDEN, BLOUSES en ZIJDEN ACCESSOIRES alleen in Parijs? WIJ OOK, VOOR un Noordeinde 9 Den Haag Hugo Lohmann volgt Kroon op LEIDEN Hugo Lohmann volgt Coby Kroon op bij het Instituut Burgerraadslieden (IBR). Met ingang van vandaag is hij één van de drie ambtenaren die zich bezighouden met hulpverlening aan burgers die met vragen of problemen zitten ten aanzien van ge meentelijke instellingen. Na zijn studie rechten was de 35-jarige burgerraadsman vanaf 1984 als beleids medewerker werkzaam bij het Provinciaal Overleg orgaan Zwakzinnigenzorg Zuid-Holland. Archeologisch spreekuur in Oudheden LEIDEN Het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg 28 houdt morgen weer het maande lijkse archeologisch spreekuur. M. Brouwer, conser vator van de Provinciaal-Romeinse afdeling bekijkt van 13.00 tot 16.00 uur de voorwerpen die bezoekers meebrengen. Zij geeft antwoorden over de ouderdom, echtheid en de functie van de voorwerpen. Daarbij kan het gaan om scherven die in de achtertuin zijn gevonden, maar ook om een bij de antiquair gekocht beeldje. DIRECTEUR SCHOLENGEMEENSCHAP LEEUWENHORST: NOORDWIJKERHOUT Het samengaan van de mavo De Leeuwenhorst- school en College Leeu wenhorst voor havo en vwo in Noordwijkerhout vormt het begin van een verdere samenwerking tussen rooms-katholieke schoolbesturen en scholen voor voortgezet onderwijs in de Bollenstreek. De sa menwerking is nodig om het rk onderwijs in de toekomst te handhaven en waar nodig te verbeteren. Dat maakte M.J.M. Heus, di recteur van de nieuw te vor men Leeuwenhorst Scholenge meenschap, gisteren bekend. Volgens Heus werd uit prakti sche overwegingen gekozen voor een fusie met de Noorwij- kerhoutse mavo en niet met de rk Willibrordmavo in Noord- wijk, hoewel ook met deze school besprekingen zijn ge voerd. Voor de toekomst voor ziet de rector wel mogelijkhe den om ook de Noordwijkse school in te lijven. Heus acht het niet onmogelijk dat in een later stadium in de Bollen streek-Zuid gekozen wordt voor één school voor rk voort gezet onderwijs, ressorterend onder één schoolbestuur en één centrale directie, maar met verschillende dependan ces in de regio. Bang dat de nieuwe scholenge meenschap een leerfabriek wordt is Heus niet. „Het is al jaren een wens van veel ou ders om binnen de school een keuze te kunnen maken tussen mavo, havo en vwo. Talloze scholen hebben al bewezen dat het kan. Er worden aparte af delingen gevormd en er ko men mentoren en decanen. Ik denk dat je door een goede or ganisatie eventuele negatieve effecten redelijk binnen de perken kunt houyden". Met een bredere scholenge meenschap denkt Leeuwen horst beter in te kunnen spe len op nieuwe ontwikkelingen binnen het onderwijs. Boven dien speelt mee dat men min stens hetzelfde wil bieden als de concurrent. Die concurrent is de dit schooljaar geopende openbare scholengemeenschap Northgo in Noordwijk. Als ge volg van de komst van deze school raakte College^ Leeu wenhorst een brugklas kwijt. De Leeuwenhorstmavo onder vond geen hinder van de nieu we concurrent. Heus ontkende gisteren ^iet dat de komst van Northgo het fusieproces heeft versneld. Volgende maand zal er een werkgroep in het leven wor den geroepen die concrete voorstellen moet gaan doen voor intensivering van de con tacten tussen Leeuwenhorst, de Noordwijkse mavo en de KTS in Voorhout. Op 10 de cember organiseert Leeuwen horst een informatiemiddag voor directeuren en leraren van groep 8 van de basisscho len in Katwijk, Voorhout, De Zilk. Noordwijk en Noordwij kerhout. Op 6 en 7 februari 1991 zijn de ouders van poten tiële leerlingen in de school welkom. Vernieuwd kruisgebouw Zoeterwoude geopend ZOETERWOUDE De oudste inwoner van Zoeterwoude, de 98-jarige mevrouw Belt heeft gistermiddag de officiële herope ning verricht van het kruisgebouw aan de Korte Miening. Het gebouw dat vroeger werd bewoond door een wijkzuster, is nu in gebruik bij de plaatselijke afdeling van kruisvereniging Hart van Holland. Vier fy siotherapeuten bezetten de begane grond. Het kruisgebouw, dat dateert uit het eind van de jaren vijftig, is voor de gelegenheid grondig opgeknapt. Er worden cursussen ge organiseerd, voorlichtingsbijeenkomsten voor ouders van zuigelingen en kleuters en er is dagelijks tussen een en twee uur spreekuur. Veel belangstellenden maakten gisteren gebruik van de mogelijkheid om het vernieuwde kruisgebouw te bezichtigen. Onder redactie van Ton Pieters. WOONWAGENSTANDPLAATSEN MAANDAGSEWETERING AL VOLGEBOEKT NOORDWIJKERHOUT Het woonwagenkampje aan de Maandagsewete- ring in Noordwijkerhout is klaar. De acht plaatsen zijn zo goed als volge boekt. Tot teleurstelling van de gemeente is geen van de toekomstige bewo ners afkomstig van het Leidse woonwagenkamp Trekvaartplein. „En dat was toch de opzet toen wij dit kampje moesten aan leggen", aldus hoofd wel zijn H.C. van den Hil. Deze of volgende week wor den de eerste wagens op het kampje aan de Maandagsewe- tering verwacht. Volgens Van den Hil zijn vier standplaatsen reeds verhuurd en is op drie plaatsen een optie genomen. „Deze opties zullen zeer waar schijnlijk in verhuur uitmon den. Verder verwacht ik dat de achtste plaats nog voor het einde van het jaar zal zijn ver huurd", aldus Van den Hil. Het kampje omvat acht stand plaatsen. Bij elke plaats is een berging gebouwd, waarin te vens een toilet, een douche en een wastafel zijn aangebracht. Verder heeft elke standplaats een eigen tuintje. Het kampje is aangelegd door aannemings bedrijf NBM uit Den Haag. De officiële oplevering heeft dins dag 18 december om vier uur plaats. De woonwagenbewoners die tot dusverre interesse voor een verhuizing naar Noordwijker hout hebben getoond zijn af komstig uit Valkenburg, Lei den, Zoetermeer en Den Haag. „Wel uit Zuid-Holland dus, maar de werkelijke doelgroep. Trekvaartplein, hebben we niet bereikt en dat is jammer", aldus Van den Hil. „In het kader van het provin ciaal woonwagenplan heeft Noordwijkerhout een kampje aan moeten leggen. Aanvan kelijk voor zes plaatsen, later werden dat er acht. De bedoe ling was dat de standplaatsen in de regio ter ontlasting van het kamp Trekvaartplein zou den dienen. Ondanks een in tensieve werving zijn we er echter niet in geslaagd mensen van dat woonwagenkamp naar Noordwijkerhout te halen. We hebben zelfs een voorlich tingsavond op het Leidse kamp gegeven, maar ook dat leverde niets op", aldus Van den Hil, die zegt de redenen dat men niet wil verhuizen niet te kennen. De zeven standplaatsen aan de Maandagsewetering zijn voor onbepaalde tijd verhuurd. De mensen die er gaan wonen hebben voor zover bekend niet de intentie na korte tijd weer verder te trekken. HAZERSWOUDE „Het en thousiasme onder de Hazers- woudse bevolking is zo groot, dat we nu al denken aan een tweede transport naar Bulga rije", vertelt de niet minder enthousiaste coördinator van het voedseltransport, Piet Meijer. Gisteren zijn Ciska de Groot, Theo Wesselingh en Kees den Hollander van het Hazerswoudse „Stichtings Co mité Voedselhulp Bulgarije Varna" naar Bulgarije ver trokken met 1600 kilo voedsel. Vijfentwintig tot dertig gezin nen willen zij met voedsel de winter doorhelpen. Het initiatief werd twee we ken geleden geboren. Enkele leden van het actiecomité ont vingen een brandbrief van Bulgaren die zij hadden ont moet tijdens vakanties. „Ze schreven dat er helemaal geen voedsel meer te koop was. Wanhopig vroegen ze of hun kind hier tijdelijk mocht ko men", geeft Meyer de brief weer. „Er kwAn ook een kreet van een dame die een medicijn moest slikken, dat in dat land ook niet meer te verkrijgen was. We zijn toen bij elkaar gekomen, het balletje is gaan rollen en zo is het in een stroomversnelling geraakt. We waren eerst van plan om met een luxe auto te gaan. De voedselstroom werd echter zo groot dat we van een garage uit Oegstgeest een volkswa genbusje gratis ter beschikking kregen". Als alles volgens plan verloopt komt het drietal zondagavond in Bulgarije aan, blijft daar één of twee dagen en rijdt in drie dagen weer terug naar Nederland. „Maar je weet niet hoe het loopt met al die doua neformaliteiten. Ze hebben al zoveel mogelijk formele docu menten meegenomen, zoals twee aanbevelingsbrieven van zowel de gemeente Koudekerk als Hazerswoude en een brief van de ambassade van Bulga rije. Toch ben ik niet helemaal gerust over het snel passeren van de grens tussen Joegoesla- vië en Bulgarije". Een jaar geleden was het nog Roemenië waar zo ongeveer heel Nederland zich voor in zette. Bulgarije lijkt nieuw te zijn. Voor Meyer is het nog niet helemaal duidelijk wat de oorzaak is van het voedselte kort. „Politiek gezien is er wel het een en ander aan de hand. Ik heb zo het vermoeden dat het daar wel mee te maken heeft, dat er dezelfde ontwik kelingen gaande zijn als in de overige Oostbloklanden. Omdat de hulpverlening plaat selijk zo spontaan op gang komt en het voedsel nog steeds binnenstroomt, denkt het ac tiecomité aan een tweede hulptransport. Behalve duur zame verbruiksartikelen kan het comité ook geld gebruiken. „Dan kunnen we zelf gericht inkopen", legt Meijer uit. Geld kan gestort worden op reke ningnummer 3259.475.97, Ra bobank Hazerswoude/Koude kerk ten name van „Stichtings Comité Voedselhulp Bulgarije NOORDWIJK De ge meente Noordwijk over weegt ten behoeve van de bescherming van de pad- dentrek draaibare hekken te plaatsen op de Kapelle- boslaan en de Vogelaar- dreef. De hekken moeten de padden in de nachtelij ke uren beschermen tegen het autoverkeer op het moment dat de dieren de weg oversteken. Dat ge beurt vooral in de periode van eind februari tot en met de derde week van april. De vier draaibare hekken sluiten een weghelft van de genoemde wegen af, waar mee Noordwijk hoopt te be reiken dat het doorgaande verkeer 's nachts een andere route kiest. De afsluiting zou volgens burgemeester en wethouders moeten worden beperkt tot die dagen dat de trek werkelijk plaatsvindt of met grote waarschijnlijkheid is te voorspellen. Om de haalbaarheid van de plannen te kunnen vaststellen is overleg met de bewoners van beide wegen nog noodzake lijk. Een andere oplossing die voor het paddenprobleem is geopperd, betreft de aanleg van een paddenpoel in de duinen. Door de gemeente ingeschakelde deskundigen ontraden echter de aanleg van dergelijke kleine meer tjes waar de padden hun eie ren zouden kunnen afzetten. De padden zouden niet de weg oversteken om uitslui tend eieren af te zetten maar ook om te fourageren, terwijl voorts het graven van de poelen een aantasting van het duingebied zou beteke nen. Verder zouden paddengoten in de weg een oplossing kun nen zijn. Een proef die de ge meente dit jaar met deze me thode wilde nemen, werd echter voortijding afgeblazen omdat de bewoners geluidso verlast vreesden. Het voorstel van burgemees ter en wethouders om hek ken te plaatsen wordt maan dag 10 december besproken in de commissie openbare werken, woningbedrijf en verkeer. „Op het Leidsche Brokken- huis", zo stond 22 nov.1930 in de Leidsche Courant, „blijkt, dat er groote behoefte be staat aan beddegoed, dekens, aan kachels, aan kindergoed, mannenkleeren en schoenen. De belangrijke voorraden die bij de opening aanwezig wa ren, zijn sterk verminderd en telkens zien wij van het Brokkenhuis ons niet in staat aan onze klanten passend goed te verschaffen. Wij ver-' oorloven ons de vraag te richten tot de ingezetenen om eens te zien, of zij derge lijke zaken aan het Brokken huis zouden kunnen afstaan. Wat bij u misschien in jaren niet gebruikt wordt, kan wel licht voor anderen in een nij penden nood voorzien. Ook andere goederen zijn zeer welkom". „De Burgemeester van Baar le-Nassau waarschuwt een ieder voor de firma Frans Mertens, Molenstraat 129 te Baarle-Nassau. Deze firma is niet te Baarle-Nassau geves tigd, doch behoort ergens in België thuis en heeft bij haar bezoeken aan ons land pied a terre in de in Baarle-Nassau gelegen Belgische gemeenten Baarle-Hertog, Molenstraat 129. Genoemde firma maakt door middel van voorgewen de loterij (vroeger door prijs raadsels) en het in uitzicht stellen van photografische vergrootingen, tegen geringe vergoeding voor portokosten, misbruik van de goedgeloo- vigheid van het publiek door de gezonden foto en de be loofde vergoeding niet af te zenden zonder dat daarvoor een lijst wordt gekocht, die te duur betaald moet worden. Ook in Leiden heeft genoem de firma slachtoffers ge maakt. Men is dus gewaar schuwd". „Hedenmorgen (24 nov.'30) kreeg Leiden om 10 uur een onverwacht, zij het ook on vrijwillig, bezoek van H.M.de Koningin. De bedoeling was, komende van den Haag, door Leiden in de richting Utrecht te reizen, maar het noodlot beschikte anders. Op de Breestraat gekomen ter hoog te van de firma P.J.van der Zanden, kreeg de eerste der beide auto's, waarin de Ko ningin met een harer hofda mes gezeten was, plotseling een lekken band. De chauf feur reed den wagen aan den kant en maakte zich met den palfenier gereed om het re servewiel aan den wagen te zetten. Zoodra wij van de koninklij ke auto-panne kennis kre gen, togen wij met onze pho- tograaf er op af. De koningin wachtte geduldig, in een bruine bontmantel gehuld, achter in de auto, waarvan het achterstuk geopend was. En juist had onze photograaf zijn toestel ingesteld en wilde afdrukken, toen H.M. ons in de gaten kreeg en haar gelaat in haar bontkraag verborg, daar zij blijkbaar niet gefoto grafeerd wenschte te worden. Toen was het onze beurt ge duldig af -te wachten en een Leidsche juffrouw, die bij ons stond, meende ons te moeten troosten door te zeggen: „Geeft niks hoor, neem mijn maar", en zij zette zich in postuur. Na eenige minuten kwam het koninklijk gelaat weer te voorschijn boven de groote pelskraag en toen de photo graaf direct weer aanstalten maakte om af te drukken schudde Hare Majesteit veel zeggend het hoofd om ons te kennen te geven, dat het haar wensch was niet te wor den gefotografeerd. En het koninklijk gelaat verdween weer in de pelskraag, tot...de chauffeur het euvel verhol pen had en weg kon rijden. Toen heeft de photograaf toch maar afgedrukt en juist had de camera geklikt of langzaam reed de auto weg in de richting Utrecht, terwijl de Koningin nu weer vrien delijk boog tegen de wuiven de en juichende menigte". „Tot organist der R.K.Kerk te Zevenhoven is benoemd de heer G.Speet te Nieuw- veen". Advertentie „lederen dag versch gekookte varkenshar tjes. Een tractatie bij de bo terham De echte bloedworst, fijn gekruid, kost bij ons maar 7 cent per ons. De la Rie, Clarasteeg 18, Tel.2079". „De Japaneezen hebben een heel eigenaardige manier van reclame maken. Een pa pierfabrikant in Tokio be veelt zijn product als volgt aan: Het papier dat ik ver koop is zoo taai als een oli fantshuid. Op een warenhuis kan men lezen: U is hierbin nen even welkom als een zonnestraal na een regendag. Ieder van onze bedienden is zoo vriendelijk en voorko mend als een vader die een man zoekt voor zijn dochter die hij geen bruidsschat mee kon geven. Ee'n handelaar in koloniale waren drukt zich wel wat minder poëtisch uit maar toch niet minder origi neel, wanneer hij van zijn azijn zegt, dat zij bijtender is dan de scherpste tong van de kwaaiste schoonmoeder!" Advertentie. „Wed.M.v.d- .Bent i.d.Schapensteeg foto: sp Tel.729, Afd. „Klein Bedrijf", „Brielsche" Fleuren (E.H.), nieuwe zendingen uit mooie groote partijen (prachtige kwaliteit, vlug gaar) en voor iedere levering zich voortdu rend bij allen zeer beleefd aanbevolen houdende". „Op drie Zondagen in den Advent zullen in de Mon Père kerk onder het Lof van 7 uur boete-preeken worden gehouden. De algemeene titel der predicaties is „Kaïn in de moderne wereld „Ben ik de bewaker mijns broeders?" Morgen wordt gepreekt over: de jongen en zijn meisje. Naar wij vernemen worden de predicaties gehouden door den hoogeerw.heer A.Homul- le". Het woonwagenkampje aan de Maandagsewetering in Noordwijkerhout is klaar voor de komst van de wagens. foto: henk van den ende NOORDWIJK De be kende Noordwijker A.E. Admiraal, tot voor kort directeur van het Neder lands Radar Proefstation en wethouder van de ge meente Noordwijk, is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tijdens een bijeenkomst in het Boulevard Hotel speldde burgemeester J.W. van der Sluijs hem gisteravond de eretekenen van de koninklijke onder scheiding op. In zijn toespraak roemde de burgemeester de grote en tal rijke verdiensten van Admi raal voor de Noordwijkse ge meenschap Zijn leven lang heeft hij zich in tal van func ties ingezet voor de belangen van anderen; als gemeentebe stuurder en als directeur van een internationaal bekend be drijf, dat aan velen werkgele genheid verschafte. In 1950 trad de Admiraal in dienst bij het Nederlands Ra dar Proefstation (NRP). In 1975 werd. hij bedrijfsleider, in 1975 adjunct-directeur en in 1979 directeur van het bedrijf. In 1975 wist hij, samen met een mede-directeur door aan koop te voorkomen dat het be drijf na het overlijden van de vorige eigenaar zou worden verkocht waarbij het risico ontstond dat het NRP uit Burgemeester Van der Sluijs feliciteert Admiraal met zijn koninklijke onderscheiding. Noordwijk zou verdwijnen. In 1982 werd Admiraal volle dig eigenaar van het NRP. Drie jaar later werd het nabij gelegen Christiaan Huygensla- boratorium aangekocht. Ruim 75 hoogwaardige arbeidsplaat sen konden daardoor voor Noordwijk worden behouden. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nam Admiraal onlangs af scheid als directeur. Gemeentebestuurder Van 1974 tot mei van dit jaar foto: henk van den ende was Admiraal lid van de ge meenteraad, aanvankelijk voor de Noordwijkse Kiesver eniging Gemeentebelang en vanaf 1982 voor de VVD. Als wethouder beheerde Admiraal de portefeuilles openbare wer ken, woningbedrijf, nutsbe drijven en personeelszaken. Admiraal heeft als gemeente lijke bestuurder een belangrijk aandeel gehad in de ontwikke ling van het Badcentrum Lan- gevelderslag, de gemeentelijke reorganisatie en de oprichting van het regionale Energie- en Watervoorziening Rijnland. In mei van dit jaar trad hij als ge meentelijk bestuurder terug. Van jongsaf toonde Admiraal zijn sociale instelling. Zo was hij in de oorlogsjaren actief voor de Noordwijkse jeugd als leider van de knapenvereni- ging „Wees Getrouw". In.de zestiger jaren was hij voorts betrokken bij het werk van de VVV. Hij nam zitting in de commissie Onderbrenging Toeristen. Jaren achtereen heeft hij bussen vol toeristen onderdak bezorgd in zomer huisjes en kamers. Dankzij zijn goed georganiseerd systeem konden vele Noordwijkers op een constante bezetting van hun kamers rekenen. Twintig jaar lang (van 1966 tot 1986) beheerde hij verder als deskundige op het gebied van electronica de geluids- en kerktelefooninstallatie van de hervormde kerk in Noordwijk aan Zee. Veel van zijn spaarza me vrije uren in het weekein de heeft hij aan de installatie besteed, waardoor langdurig zieken en bejaarden de kerk diensten thuis konden volgen. Tenslotte was Admiraal actief voor de Noordwijkse Scouting Norvicus de afdeling Noord wijk van de Lions.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15