Verkeersregels verbieden minder en gebieden meer 1 SALES ENGINEER SPARE PARTS m/v ADVERTENTIES WORDEN GELEZEN, ZIET U WEL Renault Clio: Auto van het jaar VAH DERNELDE Dammen Horn zoekt ambitieuze medewerkers. keukens of bruin en witgoed - AUTO CcidócSoiruvrvt ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA 11 Iedere verkeersdeelnemer is er aan gewend dat zijn weg gemarkeerd wordt door verbodsborden. Maar daarin komt binnenkort verandering. Van begin volgend jaar af wordt ge leidelijk een aantal ver keersborden en -regels gewijzigd. Uitgangspunt daarbij is dat gewezen wordt op de individuele verantwoordelijkheid Sommige verbodsborden wor den vervangen door borden die aangeven wat juist wèl mag. Zo verdwijnt het bord 'verboden linksaf te slaan'. In plaats daarvan wordt voortaan aangegeven: 'alleen rechtdoor en rechtsaf'. Dat is een vrien delijker regelgeving, maar met een dwingend karakter. Soms is de bestaande regelge ving onlogisch. Wanneer een voetgangers-verkeerslicht op rood staat, zijn de verkeers deelnemers wettelijk verplicht te wachten op groen. Hele hor des voetgangers trekken zich daar echter niets van aan en steken over zodra de weg vrij is. Experimenten hebben uit gewezen dat vaak ook met een oranje waarschuwings-knip- perlicht kan worden volstaan. Deze verkeersregel wordt straks landelijk ingevoerd. Er komt dan op plaatsen waar wachten niet absoluut nodig is een geel knipperlicht voor oversteken 'op eigen risico'. Een optimale garantie van groen blijft daarnaast bestaan door middel van een drukk nop, met name van belang voor kinderen en bejaarden. Fietsters De fietsers vormen een zeer grote groep weggebruikers. In het verkeersgeweld zijn het bijna zondagskinderen, want fietsende (schooljeugd is uit stekend op de hoogte van hun ongeschreven bevoorrechting en trekt zich van mede-wegge bruikers niets aan. Met z'n drieén naast elkaar peddelen is 'normaal' en automobilisten die daardoor getergd worden, moeten vooral de claxon niet gebruiken... Fietsers rijden ook constant door rood licht. Rechtsaf kan dat vaak zonder enig gevaar, maar het is nog steeds een overtreding. Het herziene Re glement Verkeersregels en Verkeerstekens (RVV) komt straks aan de praktijk tege moet, door waar dat kan bij 'rood' toe te staan rechtsaf te Er blijven echter kruisingen en oversteekplaatsen waar dat vanwege de verkeersveilig heid absoluut onaanvaardbaar is en daar blijft het nadrukke lijk verboden. De deskundigen hopen dat de fietsers dit beter gaan beseffen en meer ontzag krijgen - het rode licht. Rotondes Steeds meer kruispunten met verkeerslichten worden ver vangen door voorrangsroton des, zoals die bijvoorbeeld in Groot-Brittannië heel gebrui kelijk zijn. Naderend verkeer moet weggebruikers op de rotonde voorrang geven. Wie zich eenmaal op de rotonde bevindt kiest de juiste afslag en is meteen weer verdwenen. De regel is in feite een ver keersremmer, maar leidt nau welijks tot opstoppingen. Volgend jaar moeten automo- blisten iedere verandering van rijrichting met hun knipper lichten aangeven. Dat geldt zo wel voor het verlaten van een parkeerplaats als bij terugkeer naar de rechterbaan van een (auto)weg na een inhaalma- noevre. In de praktijk doen de meeste automobilisten dat al, maar straks wordt die regel verplicht. Citroën XM Diesel: schoner en goedkoper Schone diesels beginnen bij steeds meer merken een rol te spelen, ondanks dat nog volstrekt onduide lijk is of er net als voor schone benzine-auto's minder belasting op zal worden geheven bij de aanschaf. Ook Citroën beloofde bij de in troductie van de XM diesel modellen, eerder dit jaar, dat er een versie met extra uitlaat gas-reiniging zou komen. Voorlopig doet men dat nog zonder naar de katalysator te grijpen, en alleen op de turbo versie. Die is nu leverbaar met elektronisch geregelde uitlakt- gas-recirculatie (EGR): naver- branden van de uitlaatgassen door ze deels terug te voeren naar de inlaat. Zo'n systeem kost geld, dat dus (nog) niet wordt gecompenserd door ver minderde BVP-belasting. Door het diesel-gamma te herschik ken maskeert Citroën echter De nieuwe XM Turbo D Ambiance, die wat uitlaatgas betreft aan de strengste normen voldoet. hoeveel het precies extra kost. sies (zonder en met turbo) Het valt aan te nemen dat worden allebei circa f. 3500,- deze herschikking tevens moet goedkoper door het uitrus- dienen om de XM-diesels een tingsniveau een stap te veria- betere concurrentiepositie te gen, de schone turbo-versie geven. De bekende dieselver- behoudt het hoge uitrustings niveau. Zo komt de XM D12 nu op 55 mille, de D12 Turbo Comfort op negen mille meer en de D12 Turbo EGR Ambi ance op nogeens tien mille ex- De Renault Clio, de auto waarmee Renault voor de derde keer de titel „Auto van het jaar" verover- Een jury bestaande uit ach tenvijftig autojournalisten, heeft de Renault Clio deze week in Londen aangewezen als de „Auto van het jaar 1990". gaven de auto een gedeelde eerste en tweede plaats, waar mee het eervolle eindresultaat werd bereikt. Het is de achten- wtintigste keer, dat een auto als „Auto van het jaar" is aan gewezen. Renault wist de titel hiermee voor de derde keer te verwerven: in 1965 met de Reault 16, in 1981 met de Re nault 9. De jury koos de Nissan Primera als tweede „Auto van het jaar". Derde werd de Opel Calibra, terwijl de Peugeot 605 een gedeelde vierde en vijfde plaats kreeg toebedeeld. De kwaliteiten van beide auto's zijn onlangs uitgebreid door onze automedewereker be sproken in deze rubriek. Proef met lichtgevende vrachtwagens Het beplakken van een vrachtwagen en aanhanger met lichtgevende stroken. Die proef gaat het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Gro ningen (ROG) nemen. Nog dit jaar moet de eerste vrachtwa gencombinatie beplakt met het zogenaamde 'Scotchlite' door de provincie Groningen rijden. De proef heeft ten doel om vrachtwagens in het donker beter zichtbaar te maken. Het silhouet van zowel truck als aanhanger moet volgens het ROG al van grote afstand her kenbaar zijn. Wij Nodigen U Uit Voor De Eerste Auto Die Begrijpt Hoe U Rijdt. No in onze shoivroom dt Cilrota XM Startklaar voor ten onrtrgtliikbart proefrit Citroen XM. De Overwinning Op De Weg. AUTOBEDRIJF Leiden, Wassenaar, tel. 071-769322 'Betaalbare' mistdetectoren in de maak Rijden in de mist wordt steeds gevaarlijker. Dat bleek deze week weer bij een kettingbot sing op de A6 bij Almere, waarbij doden en gewonden vielen. De toenemende ver keersdrukte op de Nederland se wegen maakt de kans op ongelukken als gevolg van mistbanken steeds groter. Vandaar dat het bewegwijze- iingsbedrijf Brimos in Hattem bezig is om 'betaalbare' mist detectoren te maken, waar door verkeersrampen door mistbanken mogelik voorko men kunnen worden. Brimos begroot de kosten van zijn vin ding op 10.000 gulden per de tector, te plaatsen op elke hon derd meter snelweg, en 10.000 gulden voor elk signalerings bord. De detectoren zijn vol gens het bedrijf veel goedko per dan de huidige vliegveld- detectoren, die een kwart mil joen per stuk kosten. De eerste voordeligere mistdetectoren kunnen eind volgend jaar al langs de kant van de weg wor den geplaatst. Vooral na het ongeluk bij Bre da op 6 november is de druk op de ketel toegenomen. De mistdetector die nu in bij Bri mos wordt ontwikkeld had in theorie een dergelijk on geluk kunnen voorkomen. Het is natuurlijk altijd de vraag hoe de bestuurder reageert als een signaleringsbord aangeeft dat hij zijn vaart moet minde ren. In de praktijk blijkt vaak dat automobilisten de regels overtreden. Langs de Neder landse autowegen staan nu nog geen mistdetectoren. Oor zaak is niet zozeer het ontbre ken van de techniek, maar de kostbaarheid van de appara tuur. Het wegbebakeningsbe- drijf probeert nu een versim pelde en dus goedkopere ver sie van de detectoren te ma ken, die op Schiphol en op de vliegvelden bij Eelde, Beek en Rotterdam worden gebruikt. Het systeem van Brimos detec teert nu nog zo'n vijftig meter, maar men wil dit uitbreiden tot driehonderd meter. Het systeem kan dan een sig naal geven bij vijftig meter zicht, maar ook bij bijvoor beeld honderd of tweehonderd meter zicht. De automobilisten kunnen zo op tijd zien dat ze een dichte mistbank tegemoet rijden. Daarmee wordt voor- koen dat de automobilisten plotseling door een mistbank worden overvallen. Op welke mistgevaarliike plaatsen de detectoren zouden kunnen worden geplaatst is nog niet bekend. Willie Miller (midden) is geveld door een knieblessure. Miller ged wongen te stoppen ABERDEEN De Schotse in ternational Willie Miller heeft zijn afscheid aangekondigd. De 35-jarige centrale verdediger, die 65 interlands op zijn naam heeft staan en achttien jaar voor Aberdeen uitkwam, moet we gens een hardnekkige kniebles sure stoppen. Sinds het kwalifi catieduel van Schotland voor de eindronde van het WK tegen Noorwegen een jaar geleden kwam Miller nog slechts vijf keer in actie. „De arts die mij behandelt heeft gezegd dat mijn knie slechter was dan het ge wricht van een man van zestig die hij onlangs heeft geopere- reerd", aldus Miller. door Frank Werkman Ooit was dammen een buiten gewoon kleurloze bezigheid. Terwijl de schaakwereld voortdurend werd opgeschrikt door fantomen en fantasten, hielden de stenenschuivers de gelederen keurig gesloten. Dat werd anders toen een zekere Jannes van der Wal de piste betrad. Dit wat schonkige ke reltje. wiens brilletje zijn ima go van anti-held nog verder versterkte, placht op de meest vreemde plaatsen in slaap te vallen. De intercity tussen woon- en speelplaats was zijn favoriete plaats om een uiltje te knappen, waarbij hij het eens presteerde om zijn retour- kaartje zonder uitstappen te gebruiken Ook amoureuze avonturen van de huidige bondscoach Harm Wiersma, die zich in Zuid-Amerika in een gewaag de pose liet vereeuwigen, zorg den voor opwinding in de wat duffe dam wereld. Die zelfs nog verder werd verlevendigd door een heus conflict tussen de uit kabouterkluiten gewas sen Ton Sijbrands en de amb- tenaar-achtige Rob Clerc. Bei de grootmeesters keuren el kaar tegenwoordig geen blik waardig en een handdruk is al helemaal uit den boze. Al deze spraakmakende zaken vallen echter in het niet bij wat er deze week is gebeurd in het damcircus. Niets minder dan een revolutie zorgde er voor dat iedereen boos is op ie dereen, want de werelddam- bond heeft nu een voorzitter die niemand wil. Oud-wereld kampioen Piet Roozenburg had er na zo veel jaren einde lijk tabak van en wilde de pijp aan Maarten geven. De voor zittershamer moest evenwel bij een Sovjet-vertegenwoordi ger terecht komen, want dat land is zowat de enige natie naast Nederland waar ook een beetje wordt gedamd. Ook uit Afrika komen nog wat den kers, die de zwarte en witte stenen over het bord verplaat- reldwijd verspreid net van engineering- in systems en recovery systems, wordt Een van onze opdrachtgevers is een internationaal opererend hedrijf met ee en verkoopbureaus, fabrieken en research afdelingen. Het produktenpakket, bestaande uit industrial burners, flare systems, incinc hoog gewaardeerd door de afnemers in de (pctro)chemische procesindustrie. Energiebesparing en milieuhygiëne krijgen extra veel aandacht. Het Rotterdamse bureau, gevestigd in het centrum, is verantwoordelijk voor de marketing, verkoop, samenstelling installatie van deze systemen in de Benelux. Wegens opsplitsing van taken zoeken wij kontakt met een met specifieke interesse voor brandertechnieken Deze rechtstreeks aan de general manage kontaktpersoon zijn voor technisch advies voortvloeiende verkoop. Het is een zelfstandige, mobiele funktie ii internationaal opererende organisatie met de (petro)chemische branche, eigen produktie en tcstcentra. technische .ondersteuning v IntErTEchniEk Hb werving 8cselektie Kader en Specialisten gn~^ WESTERSINGEL 33 3014 GS ROTTERDAM Tel. 010-436.51.00 Voor deze funktie geldt: - minimaal MBÓ-niveau met aanvullende relevante opleidingen of een afgeronde HBO-opleiding - kennis van industriële brandertechnieken, bij voorbeeld opgedaan in een onderhouds- of operationele funktie - rijbewijs B - beheersing van de Engelse taal - goede kontaktuele eigenschappen Uiteraard zijn. naast een prima salaris, de secundaire voorwaarden afgestemd op het mobiele karakter van deze funktie. Wanneer uw belangstelling is gewekt, kunt u dit kenbaar maken door uw sollicitatiebrief te sturen naar nevenstaand adres ter attentie van de heer R. de Kok. Uiteraard zullen uw gegevens discreet worden behandeld. Horn bv is een grootwinkelbedrijf met meer dan 65 filialen, gespecialiseerd in elektrisch huishoudelijke, audio/video en ktv-apparatuur. alsmede in aanhouwkeukens. Door de enorme groei van onze onderneming, ontstaan binnenkort een aantal vakatures. Wij vragen daarom met spoed: Voor deze functie vragen wij enthousiaste verkopers die een voorkeur hebben voor een van deze branches, die beschikken over goede kontaktuele eigenschappen, representatief voorkomen, doorzettingsvermogen en een MDS of gelijkwaardige opleiding. Bekendheid met de branche is niet noodzakelijk. indien u geen ervaring heeft in verkoop van deze branches, geeft Horn u een interne opleiding met diploma. Voor een goede taakvervulling dient u te beschikken over rijbewijs BE. Wilt U meegroeien in een gezond en dynamisch grootwinkelbedrijf, richt dan een bondige sollicitatie-brief, voorzien van een recente pasfoto naar: Horn bv Schiedamseweg 39/47 3134 BA Vlaardingen voor de functie keukenverkoper": t.a.v. Dhr. C. Köhlen. Voor de functie 'verkoper bruin/witgoed": t.a.v. Dhr. A.A.M. Thomeer. sen en dat kwam Roozenburg goed uit. Dank zij de steun van deze Derde Wereldlanden werd een zekere Bairamov in het zadel geholpen. Tot grote woede van zowel Nederlandse als So vjet- vertegen woordigers, van wie de laatste zelfs nog nooit van de goede man had den gehoord. De damwereld dus in rep en roer. De kommer en kwel leidden er zelfs toe dat de Ne derlandse dambond brak met de wereld-organisatie. Nor maal gesproken nogal een stap, maar in dit geval een wel heel curieuze. Want wat is een wereldbond als die wordt ge rund door bijna louter Neder landers en zijn kantoor heeft in Dordrecht? Deze week schudden de damstenen tot achter de Oeral, nadat zowel voorzitter Roozenburg als de penningmeester Van Dongen zijn stoel verliet. Nu zwaait een onderdaan van het land met de hamer en de sikkel de scepter en daarmee is in dam- land de beer pas goed los. Het hele conflict is in de open baarheid gebracht door de voorlichter Henk Fokkink. Hij schreef het door veel dam bo bo's betreurde persbericht, waaruit de Damslag van Gro ningen in geuren en kleuren aan het licht kwam. Fokkink wordt er door insiders nu zelfs van beticht dat hij te veel vui le was heeft buitengehangen en daar is ook een modaal be stuurder in de wereld van de schijven-schuivers niet van ge- De werelddambond mocht zich tot dusver verheugen in een subsidie van het ministerie van WVC. Die steun zou wel eens aan een zijden draadje kunnen 'komen te hangen als men in Den Haag lucht krijgt van de gang van zaken bij de alternatieve dambouwers. En als het zo ver komt, is Leiden pas goed in last. Dammen mag zich financieel al het achterlijke broertje van schaken achten. Hoe moest Sij brands niet leuren om een sponsor te vinden voor zijn match tegen de Sovjet Tsjiz- jov? Pas toen Javaanse Jon gens assistentie verleende kon ook in Groningen een redelij ke basis worden gemetseld voor het WK, dat gisteren werd afgesloten. Ook daar ging Nederlandse titelhoop in rook op. Wereldtitel weer weg, voorzitter ook weg, geld mis schien weg. Wordt het nog wel eens wat met dat dammen? Een beetje leven in de brouwerij kan in elk geval nooit kwaad. Hoe meer publiciteit, hoe meer sponsor-mogelijkheden, moet Fokkink hebben gedacht. En nu Van der Wal geen trein meer mist, Wiersma geen nachtclubs meer bezoekt en Clerc Sijbrands geen damsteen om de nek bindt moet het dan maar via andere kanalen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11