Eeidae Sou/ta/nt-g» Gratis busvervoer tij dens koopzondag ai ia Kinderdagverblijf op Schuttersveld •Wethouder Van Bochove neemt het voor ambtenaren op STAD OMGEVING/KUNST/RTV Nieuwe werkkring voor personeel vuilverbranding mm mm Bewoners krijgen voor inrichting 750 gulden Fraaie reiswekker £cid6c6oma/nt VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 PAGINA 9 £IDEN „We moeten een klaagcultuur over ns afroepen. Dat is niet juk voor de beeldvor- néi ling van het ambtelijk Mo pparaat". Met deze v%oorden wilde A. van Bo- love, wethouder voor a lersoneel, gisteravond aan commissie duidelijk teiij naken dat de ambtenaren iet constant de zwarte iet toegeschoven moeten ;rijgen voor de slechte eantwoording van brie- ijdi ven van burgers. „De informatievoorziening naar de burgers is essentieel, maar we moeten de zaken ook relativeren, omdat er nog geen zicht is op het probleem. Wordt nu veel geklaagd, of worden veel brieven niet be antwoord?", stelde de wethou der naar aanleiding van een eerste rapportage die gemaakt werd in reactie op een een D66-motie over dit onderwerp. In het rapport staan drie voor stellen. Zo moet met ingang van 1 januari van het komend jaar begonnen worden met de registratie en ontvangstbeves tiging van brieven. Dient wor den nagegaan of die ook op tijd beantwoord worden en moet in juni een evaluatie plaatsvinden. Wethouder Van Bochove toon de zich niet blij dat regelmatig duidelijk wordt dat er nogal wat schort aan de afwikkeling van brieven. „Het is geen goe de zaak dit soort zaken in de openbaarheid te brengen", uit te de wethouder met name rechtstreeks kritiek op D66. Met een brief van het ministe rie van VROM toonde Van Bochove aan dat het bij de rijksoverheid ook wel eens fout loopt. Daar moet D66 ook maar eens naar kijken, vond hij. „Dat het rijk faalt, pleit de gemeente nog niet vrij", nam T. de Graaf de handschoen op. Het verzoek om met voorbeel den te komen over hoe het rijk de problemen oplost, be antwoordde hij graag. „Een van de ministeries heeft een intern boetesysteem. Bij het uitblijven van goede beant woording wordt de directie in het budget gekort". De Graaf liet in het midden of dit de meest ideale oplossing is. Pvda-lid A. Boot noemde het opvallend dat de directies van de gemeente niet controleren welke brieven nog niet beant woord zijn. „Registratie van stukken en controle op wat nog openstaat, vind ik belang rijk". Het sturen van een ont vangstbevestiging is volgens haar slechts noodzakelijk als de beantwoording langere tijd op zich laat wachten. Om de directies aan te zetten tot een goede afwikkeling stelde zij voor een prijs in het leven te roepen voor de directie die de minste klachten ontvangt. Boot was er ook een voorstan der van om de beantwoording aan de directies over te laten in plaats van alles centraal te regelen. „Geef de directies een aantal uitgangspunten mee en laat ze die zelf uitvoeren. Maar hou ze daar ook aan. Ik hoop dan dat ze het tot hun eer re kenen om het zo goed moge lijk te doen". De wethouder kon zich wel in de opmerkin gen van Boot vinden. Volgens Van Bochove moet het probleem niet worden te rug gevoerd op het gebrek aan centrale richtlijnen of techni sche hulpmiddelen, maar eerder in de cultuur van de or ganisatie. „Je moet maatwerk gaan leveren". S. Blok van D66 pleitte dan ook voor een „fundamentele doorlichting van de postbehandeling". Baarbij moet volgens Blok ook over de gemeentegrenzen wor den gekeken. „We hoeven niet zelf het wiel uit te vinden". Blok stelde voor om de bur gers ook bij de evaluatie van het project te betrekken. Leidse vervalst verlopen rijbewijs LEIDEN Een 69-jarige Leidse vrouw is gistermiddag aangehouden voor het plegen van valsheid in geschrifte. De vrouw had geknoeid in de cij fers van haar rijbewijs. Zij had in november op het stadhuis een aanvraagformulier voor een verlenging ingeleverd. Daarvoor ontving zij een nieuw rijbewijs. De aanvraag werd doorgestuurd naar de provincie. Daar ontdekte men dat het rijbewijs inmiddels dertien jaar was verlopen. Er werd aangifte gedaan van valsheid in geschrifte. De vrouw heeft de vervalsing be kend. Ze was vergeten haar rijbewijs te verlengen. LEIDEN „Kom zon dag 16 december winke len in Leiden. De bus brengt u er gratis heen". Met die slogan rijden vanaf zaterdag de bussen in en om Leiden rond. Dat de bus de bezoekers die dag ook gratis terugbrengt vertelden gisteren de woord voerders van de diverse bus maatschappijen, gemeente Leiden en winkeliersvereni ging Leiden Leeft. Zondag 16 december is uitge roepen tot koopzondag. „De afgelopen maanden hebben we een hoop werkzaamheden in de binnenstad gehad. We hebben het gevoel dat we er goed aan doen om de mensen uit de regio te laten merken dat Leiden klaar is, dat de stad weer op orde is. Leiden heeft als regiostad weer een nieuwe impuls nodig", zo motiveerde wethouder J. Walenkamp (economische za ken) de promotiecampagne voor de sleutelstad. De chauffeurs van de NZH, Centraal Nederland en West nederland brengen hun pas sagiers gratis naar Leiden en weer terug. Dat geldt voor de mensen die opstappen in Lei den, Voorschoten, Leider dorp, Oegstgeest, Zoeterwou- de, Maaldrift, Valkenburg, Zoeterwoude Rijndijk en Warmond. Passagiers die van verder gelegen plaatsen naar Leiden willen komen krijgen korting. Het vervoer is tus sen 10.00 en 18.00 uur gratis. Verwacht wordt dat de regio er druk gebruik van zal ma- De winkels in de binnenstad zijn van 11.00 tot 17.00 uur geopend. Ook de grootwin kelbedrijven, zoals de Hema en V&D, verlenen hun me dewerking aan de actie. De winkelcentra buiten het kernwinkelapparaat doen niet mee. Ook is er een echte kerstmarkt, en trekt een kerstmannenorkest door de Leidse straten. Verder zijn musea geopend en uiteraard de Leidse bibliotheek. De kosten van de actie, in to taal zo'n 25.000 gulden, wor den door de busmaatschappij en, de gemeente en Leiden Leeft opgebracht. Het is de eerste keer dat in Leiden een koopzondag rond kersttijd wordt gehouden. Als de actie succesvol verloopt, wordt volgend jaar opnieuw een koopzondag georganiseerd. „En nu maar duimen voor het weer", besloot voorzitter L. Palm van Leiden Leeft. Zorgcentrum Zijloever in december in gebruik De Zijloever raakt steeds verder bebouwd, natieve zorgproject is in februari of maart Nadat eerder woningcomplexen waren ge- 1991. Tegelijkertijd met een symposium reed gekomen, volgt nu het naast de over „zorg-op-maat". Een aantal bewo- Spanjaardsbrug gelegen Zorgcentrum Zij- ners van de 48 ouderenwoningen, die met loever. Dat wordt half december in gebruik een indicatie voor een verzorgingshuis, genomen. De Stichting Ouderenwerk kan krijgt al zorg-op- maat. Daarvoor staan de dan met de invulling van het complex aan Stichting Gezinsverzorging Leiden en de de slag. De officiële opening van het alter- Kruisvereniging Leiden garant. De invulling van het steunpunt is nog niet helemaal rond. Ook de zorg moet nog aan het steunpunt worden gekoppeld. Er zijn re creatiezalen, maar het is de bedoeling dat later ook bijvoorbeeld fysiotherapeuten, pedicures en kappers ruimten gaan huren in de gebouwen. FOTO: WIM VAN NOORT eugdige ichakers in ictie tegen (8 aadsleden BEIDEN Het jeugdige ampioensschaakteam an Op Eigen Wieken )EW) speelt morgen in ;t Leidse stadhuis een monstratiewedstrijd te- n de veel oudere leden n de Leidse gemeente- 3 A 11 ZD tt( voorgaande jaren wisten de 'ere scholieren de koningen n de gemeentebestuurders it grote regelmaat mat te ten. Het jeugdteam van !W werd vorig jaar Neder- ïds kampioen in de catego- tot 13 jaar. Ook dit jaar (be- december) staan verschil- ide jeugdteams van OEW in finales van de nationale ti- strijd. Tussendoor nemen zij t, op initiatief van J. Dui- stein, hoofd van de gemeen- ijke directie sport en recrea- op tegen de op voorhand nsloze gemeenteraadsleden, .in zet komen Steven de ;ha) eeze (PvdA), Tim van Hou- JPr (SP), Alexander Geertse- he (VVD), Jan Laurier en !;J ins de la Mar (beiden Groen nks). Als gastspeler treedt t jaar de Oegstgeester (voet- l)grootmeester en wethou- r Ton Kohlbeck op. De on- lijke strijd begint om tien r in de raadszaal van het 0 lezwaar tegen litbreidenvan lotel De Ceder afgewezen :N HAAG/LEIDEN Be- aren tegen de uitbreiding n Hotel De Ceder aan de nsburgerweg zijn door de ad van State afgewezen, urtbewoner K Wolters eesde overlast door de uit- liding, waar het bestem- ngsplan voor moest worden ïgepast. Bovendien zou de arde van zijn woning dalen «J )r verlies aan privacy en i het hotel door zijn omvang meer in een woonbuurt sen. Ook zou volgens hem hotel eerder zijn uitgebreid ider dat daarvoor vergun- g was verleend. Raad van State heeft die -Jiwarcn ongegrond ver- X iard Het bouwplan zou niet strijd zijn met het karakter de omgeving, bovendien het zijn aangepast om te- boet te komen aan het pri- y-bezwaar. Vermindering i waarde van de betrokken evig'iing is volgens de Raad itaat* aangetoond. De overlast nVjor de extra aangelegde par- }0 3i ergelegenheid zou binnen perken blijven. De Raad 5 st er daarbij op dat aan het lan Bi geen restaurant of café is jwe bonden waardoor er niet al aple veel onrust zou kunnen ont- an. Volgens de Raad van 'te heeft het hotel kunnen erleggen dat eerdere uit- 6 p] idingen zonder vergunnin- zouden zijn uitgevoerd. Kampioen De oudste deelnemer aan de jaarlijkse schietwedstrijd voor politieveteranen, de 78-jarige Katwijker A. Guyt, legt aan op de schietbaan van het Leidse politiebureau. Maar hij heeft de schietwedstrijd gister avond niet gewonnen. Dat was de 72-jari- ge Sassenheimer J. Kortekaas. Hij mag zich met het tien keer raak schieten in de roos „kampioen 1990" noemen. De win naar in de 65-plus categorie zat hem ech ter op de hielen. Ook de 74-jarige Leide- naar B. Kenter schoot tien maal met een Winchester karabijn in de roos. Maar aan gezien zijn proefserie minder goed was, gingen de politiesabel en de titel naar zijn Sassenheimse oud-collega. FOTO: TEJO RINGERS OVEREENSTEMMING MET BONDEN LEIDEN De vakbon den, gemeente Leiden en de Gemeenschappelijke V uil verwerkingsbedrijven Leiden zijn het eens ge worden over vervangende functies voor medewer kers van de Leidse vuil verbranding. Op 3 september sloot de vuil verbranding en sinds die tijd wordt het terrein in Groe- noord Noord voor vuiloverslag gebruikt. Als gevolg daarvan moest het aantal werknemers van 26 worden teruggebracht tot 10,5 formatieplaatsen. „We zijn daar uitgekomen", deelde de directeur van de reiniging A. van Gorsel gisteravond aan de commissieleden voor perso neel mee. De afslankingsoperatie is twee fases uitgevoerd. Eerst terug naar 16 en vervolgens naar 10,5. Daarbij deden zich wel problemen voor. Er moesten niet alleen vele functies ge zocht worden, maar de ge meente had ook te maken met verregaande toezeggingen van de Gevulei aan de bonden. Het personeel mocht er niet in rechtspositie op achteruit gaan. Dat zorgde voor extra moei lijkheden. „We kwamen na melijk tot de schrikbarende conclusie dat veel werd over gewerkt. Structureel zo'n 56 uur per week", aldus Van Gorsel. Zij had daarnaast reke ning te houden met de vuil- werk- en onregelmatigheid stoeslagen. De Gevulei toonde zich bereid om de salariskos ten 2,5 jaar te betalen, met die voorwaarde dat de medewer kers van de vuilverbranding uiteindelijk in het personeels bestand van de gemeente wer den opgenomen. „De eerste tien hebben we op verschillen de plaatsen kunnen onder brengen". Van Gorsel maakte daarbij duidelijk dat in sommi ge gevallen wel de voorge schreven bezetting is over schreden. Onder die tien zaten twee 55-plussers die met non- activiteitsverlof zijn gestuurd. De korting op de andere for matieplaatsen, 5,5 in totaal, werd verkregen door de ploe gendiensten van twee naar één terug te brengen. „Voor die mensen zijn we nog op zoek naar een passende functie en dat hoeft niet in Leiden te zijn", aldus Van Gorsel, die zei dat het vertrek voor velen emotioneel moeilijk is. De gevel van het kinderdagverblijf gezien vanaf de straatzijde. TEKENING: PR LEIDEN Het architec- tenburo Van Reijzen, Ver beek en Roosendaal gaat het nieuwe kinderdagver blijf op het Schuttersveld bouwen. De commissie voor welzijn en sociale za ken stemde hier gister avond mee in. Het bouw plan blijft binnen de be groting van 1,8 miljoen gulden. De commissie had de keus uit twee plannen. Het ontwerp van het buro Bruins/Soedjono bleek echter minder aantrek kelijk. Een initiatiefgroep, die de beide plannen met elkaar vergeleek, gaf de voorkeur aan Van Reijzen, Verbeek en Roosendaal, omdat die op de beperkte ruimte een terrein om buiten te spelen creëert, het gebouw daarnaast handig valt in te richten en uitbrei ding van het kinderdagverblijf mogelijk is. Omdat de locatie tussen de Marislaan en Vendelstraat niet groot is, heeft het architecten- buro voor verdiepingbouw ge kozen. De bouwwerken ko men zoveel mogelijk richting het noorden te liggen, terwijl de buitenspeelruimte aan de zuidzijde is gesitueerd. In het terrein is sprake van niveau verschil. Om de waterhuishou ding op peil te houden wordt een waterpartij aangelegd. Het gebouw zelf gaat bestaan uit twee groepsgedeelten, een ruimte waarin sanitaire voor zieningen zijn onder gebracht en een speelhal. Voor de bui tenmuren wordt een lichte steen gebruikt. LEIDEN Bewoners van de 233 woningen in de wijk Noord-Rijnevest krij gen van de gemeente Lei den 750 gulden. Dit be drag is een tegemoetko ming in de herinrichtings kosten van hun huis. enkele jaren met onderhouds werkzaamheden opgezadeld. De commissie ruimtelijke or dening van de gemeente be- slopt hiertoe gisteravond una niem. De woningen in de wijk tussen de Herengracht en de Zijlsingel werden in 1983 ook al eens door fouten in de bouw met extra onderhoud belast. Nu, zeven jaar later, bleek in een groot aantal van deze wo ningen de ontluchting niet af doende. Hierdoor ontstond op nieuw vochtoverlast. Woning bouwvereniging Leiden, eige naar van de panden, heeft nu opnieuw een groot onder houdsplan moeten lanceren. De gemeente springt de bewo ners „tegen alle regels in" bij, aldus wethouder T. van Rij. Deze stap viel goed bij alle fracties. De reacties variëer- den nauwelijks. Van „Prima idee", van C. Kramp namens het CDA tot „We gunnen het ze van harte" van L. Driessen (VVD). Over de hoogte van het bedrag wist Van Rij nog te melden dat het voor sommi gen, die bijvoorbeeld nieuw ta pijt moeten leggen, niet meer dan een tegemoetkoming is. „Anderen die allen een rolletje behang moeten bijkopen springen er misschien beter uit". Onderscheidingen werknemers De Nie LEIDEN E. Groen en F. de Jong, beiden werknemers van het sanitairbedrijf De Nie zijn vanmiddag onderscheiden. De twee kregen tijdens een recep tie in Holiday Inn uit handen van burgemeester C. Goekoop de eremedaille in zilver ver bonden aan de orde van Oran je Nassau. Het tweetal is veer tig jaar werkzaam bij het Leid se bedrijf. Dieven stelen parkeermeters LEIDEN Twee parkeerme ters zijn in de nacht van woensdag op donderdag gesto len van de Papengracht en Hooigracht. De inhoud van de meters bedroeg ongeveer 100 gulden. De schade aan de me ters bedraagt 3500 gulden. De Leidse politie vermoedt dat de meters worden gestolen om de sleutels na te maken, zodat er makkelijk geld uit te halen valt. Daarom zijn gisteroch tend alle meters met hetzelfde slot vervangen. Leidenaar voorkomt uitbranden van boot LEIDEN Een oplettende Leidenaar heeft gistermiddag het uitbranden van een woon boot aan de Haarlemmerweg voorkomen. De man was bij zijn moeder op bezoek. Zodra hij merkte dat de woonboot naast hem in brand stond, sprong hij op de boot. Draaide in hoog tempo de gaskraan dicht, verbrak de olieleiding en maakte de boot los om brand bij de twee aanliggende boten te voorkomen. Man geschept LEIDEN Een 55-jarige Al- phenaar is gistermiddag met inwendig letsel, een arm- en een beenfractuur overgebracht naar het AZL. De man fietste over het Ballonpad. Hij wilde de rijbaan van het Schutters veld oversteken. Tijdens de manoeuvre werd hij geschept door een 27-jarige Leidse auto mobilist. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De niéuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee (veken gratis. r J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorginc I J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 J Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: J Naam: Adres: I I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9