Bulgaren vieren aftreden „communist" Lukanov bevolking groter Obstakel lan de VN Marokkaanse mijnwerkers hakken in Kanaaltunnel De moeilijke weg van de echte vereniging v 41ITENLAND EeicLeSotvumt VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 Idgië haalt leger it Duitsland terug RlBSEL Over ongeveer een jaar lelgië beginnen met het terug- delen van zijn in Duitsland geleger- toepen. België heeft in Duitsland .00) militairen, maar met familiele- n neegerekend omvat de Belgische iloiie zo'n vijftigduizend mensen, et'terugtrekken van de Belgische ilitiiren uit Duitsland zal over vijf jr jespreid worden. De stafchef van lafidmacht, luitenant-generaal Ber- n, leeft ervoor gepleit om 4.500 mi- aion als een Belgische brigade in Ijuitdand achter te laten, wellicht als iderdeel van de multinationale een- [dëi waar binnen de NAVO over jjorct gesproken. VS laten meer immigranten toe WASHINGTON De Amerikaanse pre sident Bush heeft een nieuwe immigratie- wet ondertekend waardoor het aantal im migranten dat zich in de Verenigde Staten mag vestigen met veertig procent wordt verhoogd. Met de wet komt er ook een einde aan discriminerende maatregelen tegen homoseksuelen en politieke vluch telingen en andersdenkenden. „Het is de uitgebreidste hervorming van onze immi- gratiewetten in 66 jaar", aldus Bush tij dens de ondertekening in het Witte Huis. Door de nieuwe immigratiewet zal het vooral voor hoogopgeleide Westeuropea nen, zoals wetenschappers, ingenieurs en docenten, makkelijker worden naar de VS te emigreren. Borstkanker soms erfelijk WASHINGTON Borstkanker lijkt in sommige gevallen erfelijk te kunnen worden overgedragen. Een Amerikaans onderzoek, waarvan verslag wordt gedaan in het Ameri kaanse wetenschappelijke tijdschrift Science dat vandaag verschijnt, heeft dat aangetoond. De onderzoekers hebben in cellen van leden van eenzelfde familie een erfelijke af wijking gevonden die borstkanker kan veroorzaken. De mutatie werd gevonden bij een onderzoek naar de geneti sche gegevens van een groep families waarin zes types kanker in zeer hoge mate voorkomen. De arts Stephen Friend, een kankerspecialist en de leider van het onder zoek, zei dat nooit een stukje erfelijk materiaal (gen) was geïsoleerd en geïdentificeerd dat ervan verdacht kon wor den kanker te veroorzaken. Friend zei dat de verandering was aangetroffen in de zogenaamde p53; dat is een kanke- ronderdrukkend erfelijk materiaal. Het gen blokkeert on gecontroleerde celdeling en zorgt er daardoor voor dat geen tumor kan ontstaan. Mensen die een gemuteerd gen p53 erven hebben volgens Friend 90% kans dat zij op 60- jarige leeftijd een kwaadaardige aandoening ontwikkelen. EG-commissie wil snel besluit milieubureau BRUSSEL De EG-Commissie komt zelf met een voorstel voor de vestigingsplaats van het op te richten Europees milieubureau als op de EG-top over twee weken in Rome niet een beslissing daarover wordt genomen. De Franse regering houdt tot nu toe een be slissing over de zetel van het milieubureau, maar ook van andere instellingen zoals de toekomstige Europese centrale bank (Euro- fed) en een EG-merkenbureau, op. Zij eist namelijk dat Straatsburg eerst definitief als vestigingsplaats van het Europees Parle ment wordt aangewezen. Nederland doet mee aan de „race" om het milieubureau, de Eurofed en het merkenbureau, die respec tievelijk in Utrecht, Amsterdam en Den Haag zouden moeten komen. IHINGTON De f van het duo Bush- t in de Veiligheids van de VN, heeft de leiders tegenover eigen Amerikaanse ilking in een extra :aire situatie gebracht, e VN aan de VS toestem- igeeft om over 45 dagen corlog tegen Iraakse troe- ii in Kuwayt te beginnen, I immers bepaald niet zeg- ndat de regering Bush ook eiiïs" de onontbeerlijke in- liming van samenleving en ligres zal verwerven voor (vermoedelijk zeer bloedig i ituur. (tegendeel lijkt waarschijn- r: de binnenlandse steun ili het idee slinkt in Ameri- aenderogen. In de hoorzit- jtn die het Congres deze e.t over de Golfcrisis is be- t dfWien, trekt aan de volksver- [eawoordigers een stoet van bin lighebbende Amerikanen a wbij die pleiten voor nog el langer Amerikaans ge- geei Idom te zien of de economi- r deiesancties tegen Irak tot het i en wnste resultaat zullen lei- t he ngeimnigen voorzagen de on- ééi n< situatie. Het was eigen- i can meet af aan logisch ;r oil de wereldgemeenschap, vooiróatwaardigd over Iraks be- hter tirg van Kuwayt, graag toe- ge irming zou geven aan de eeine-ikanen om ten behoeve erden le rest van de wereld en t lei i koste van veel Ameri- bloed het onrecht in de ver If te herstellen, min lens de lobby van Bush en bf :er in het buitenland om in voor de VN-resolutie de twee de eigen be- trurking echter „vergeten" te Veel Amerikanen d|len zich verwaarloosd door pan leider, hten ütgeppuut -n °jf\vacht kan nu worden dat 1 hewe komende weken vanuit 1 dj Congres en door een snel mejeiende vredesbeweging in vaj Amerikaanse bevolking, 3 di t alleen het beleid van Bush befler zwaar politiek vuur zal u henen, maar dat ook de bui tenlandse „geallieerden" van tma vs met Amerika's binnen- iticodse politieke strijd gecon fronteerd gaan worden, """"het perspectief van Ameri- 'ïs bloedvergieten zo realis es geworden, zullen Witte is en Congres onder meer len testen wat die zoge- imde solidariteit van de we igemeenschap eigenlijk ard is. Er zal, zoals de Ne- landse staatssecretaris Van arst tot Voorst deze week in shington al ervoer, toene- nde druk vanuit Washing- komen op bevriende lan- om hun steun voor een gelijk gewapende confron- met Saddam Husayns le- letterlijk met meer vlees bloed kracht bij te zetten, landen zullen ter verdedi- van hun terughoudend- I aanvoeren dat de Ameri- en eerst zelf maar eens uit nationale dispuut moeten te komen. En dat dispuut mt intussen heel concrete soms zelfs cynische vormen ruiji ïlp- ator Nunn en admiraal e bijvoorbeeld raa'dden week Bush aan onmid- Voor de stemming over de gis teravond aangenomen VN-mo- tie pleegde Sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevernad- ze nog even overleg met zijn Franse ambtgenoot Dumas en de VN-ambassadeur van de Sovjetunie Ouduvenko. FOTO: AP dellijk te stoppen met de intus sen op gang gekomen zending van nog eens 200.000 Ameri kaanse soldaten naar de Golf. Hun bezwaren tegen de uit breiding zijn tweeërlei: de le gering van zo'n enorme strijd macht creëert een spanning. Voor oorlog op korte termijn pleit immers alleen al het feit dat hoe groter de troepen macht is, hoe minder lang men de instandhouding daarvan fi nancieel, logistiek en moreel kan volhouden. Rouleren Steeds meer politici willen dat Bush alsnog het - eerder door de president afgewezen - plan doorzet om Amerikaanse troe pen in de Golf te laten roule ren. Het maakt het oefenen van geduld, jegens Saddam Hu- sayn veel eenvoudiger. En dat pleit bovendien voor handha ving van het aantal Ameri kaanse soldaten in Saoedi- Arabië op de huidige 240.000, zodat er in de VS zelf voldoen de getrainde collega's overblij ven om te rouleren. Bij uit breiding wordt rouleren een probleem. Overigens begint het die pu blieke opinie steeds minder te bevallen dat men niet wordt ingelicht over wat voor oorlog er eigenlijk in voorbereiding is. Wordt alleen de bevrijding van Kuwayt overwogen of ook een aanval op of totale oorlog tegen Irak? En wordt het een luchtmacht- of een tankoor log? Bij dat alles komt nog de hoog oplaaiende discussie over de vraag of niet alsnog in de VS de dienstplicht moet worden ingevoerd, teneinde de mense lijke gevolgen van een oorlog eerlijker over alle Amerikaan se bevolkingsgroepen te ver delen. In deze omstandigheden van publieke tegenzin toch een oorlog beginnen (hetgeen de president als opperbevel hebber formeel kan) zou voor Bush en zijn Republikeinse Partij de politieke dood bete kenen en is dan ook een prak tische onmogelijkheid. Bush heeft nooit gezegd dat hij VN-toestemming wilde voor militaire actie, teneinde ook prompt na de gestelde datum in de aanval te gaan. De mees te waarnemers in Washington menen dat de president op recht hoopt dat Saddam Hu- sayn nu spoedig onder de in druk komt en zich uit Kuwayt terugtrekt zonder dat een schot wordt gelost. Maar velen vinden dat Bush een fatale koers volgt. Saddam geeft geen krimp en de datum 15 ja^ nuari verplicht dan wel tot niets, maar heeft in zekere zin een agressief karakter. (Van onze correspondent Gert van Wijland) SOFIA Lang verwacht, niet gedacht, toch gekre gen: dat was gisteravond de stemming onder de duizenden demonstranten voor het parlementsge bouw in Sofia, van waar uit de Bulgaarse premier Lukanov enige momenten eerder zijn ontslag als re geringsleider had bekend gemaakt. Daarmee kwam een einde aan een weken lange politieke strijd die zich vooral rond de per soon van Lukanov con centreerde. „Overwinning, overwinning", schreeuwden de Bulgaren bui ten, maar binnen had Luka nov zo zijn eigen mening: „Ik ben niet afgetreden onder druk van de straat, maar om dat ik te weinig steun had in het parlement om mijn her vormingsprogramma te kun nen doorvoeren", verklaarde hij in een interview voor de deur van de studio, waar zo juist zijn verklaring was opge nomen. Het was hem al weken gele den duidelijk dat de oppositie zijn beleid niet zou steunen, maar „ik kan pas vandaag af treden omdat er daarvoor nau welijks een alternatief was. Pas vanmiddag had ik het ge voel dat alle politieke groepe ringen constructief bereid wa ren om in overleg een nieuwe nationale regering te vormen. Nu kan ik met een gerust hart vertrekken". Neutrale premier Met zijn aftreden maakte Lu kanov de weg vrij voor een re gering die onder leiding zal staan van een neutrale, boven de partijen staande nieuwe premier. De ministers zullen uitsluitend op basis van exper- Opgewonden betogers eisen het afreden van de Bulgaarse premier Lukanov. Korte tijd later zou hun wens in vervulling gaan. tise worden gekozen. Zelf zal Lukanov weer in het parle ment plaatsnemen, zo kondig de hij aan. Een rol als minister in het nieuwe kabinet wees hij af. „Er moet nu maar een nieuwe jonge garde aantre den". Wel hoopte hij dat het door hem uitgestippelde beleid voor volgend jaar zou worden doorgevoerd. De vraag of hij de ontwikke lingen als een nederlaag voor hemzelf en voor de partij er voer beantwoordde hij ontken nend: „Het is voor mij een dag als alle anderen. Ik heb alleen het landsbelang op het oog. Voorlopig blijft Lukanov nog als premier in een demissio nair kabinet aan, totdat er een nieuwe regering zal zijn ge vormd". De demonstranten op straat kan dat niet snel genoeg ge beuren, maar ze waren voorlo pig tevreden met het aftreden op termijn van de 'oud-com munist Lukanov'. „We wilden zijn hoofd, hij moest weg", al dus verklaarde Alexander, technisch ingenieur in Sofia. „Als hij niet vertrekt dan be stormen we het gebouw", ver antwoordde Alexander de ge voelens van de menigte, die zich om zes uur 's avonds voor het kantoor van de president had verzameld. Met de radio gespannen aan het oor was de massa in afwachting van de verklaring van Lukanov, die voor dat uur was aangekon digd. Uit de hand Toen de rede geheel naar Bul gaars politiek gebruik tot na acht uur werd uitgesteld, dreigde het even uit de hand te lopen. „De mensen zijn on geduldig. Ze willen geen mi nuut langer meer wachten, hij moet nu aftreden anders kan niemand meer voor de gevol gen instaan", aldus een naam loze demonstrant. Uiteindelijk trokken de de monstranten op naar het par lementsgebouw dat werd om singeld. Tot een bestorming kwam het niet, wel tot vreug dedansen, tranen en spontane omhelzingen. Diegenen die nog een restje van de dertig li ter benzine per maand over hadden reden hun tank toete rend en met vlaggen zwaaiend leeg om het goede nieuws te vieren. Van de politie hadden de overduidelijk aangeschoten automobilisten geen last. Die was zelf te opgetogen om be keuringen uit te schrijven. „Hij is weg, hij is weg, hij is eindelijk weg!", riep een agent, meedansend met de menigte aan de andere kant van de af zetting voor het parlementsge- Voedsel- aktie Duizenden pak ketten met voedsel en an dere eerste le vensbehoeften staan klaar in het centrum van het Rode Kruis in het Duitse Bonn. De pakketten zijn het resul taat van een grootscheepse aktie in Duits land om de voedselnood te leningen in de Sovjetunie. Vandaag is het eerste konvooi vertrokken naar de Sovjet unie. FOTO: EPA AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE De „Ranger" heeft in het voorruim een soort bun, waar- r de duiker kan afdalen. De man wordt in een wel erg zonder- pak gestoken. Het is een duikerkostuum, waarin je desnoods s enlang onder water kurit blijven. Bovendien is het van allerlei trische toestellen voorzien, waardoor de duiker in staat is schaartangen zich een weg te banen door allerlei rommel, man blijft natuurlijk in telefonische verbinding met de „Ran- en spoedig meldt hij, dat hij op het dek van de Renate Le- onhardt staat. „Maar ik kan bijna geen stap doen", meldt hij, „want het is hier een chaos. Ik zal proberen me er doorheen te slaan". Een tijdlang horen ze boven niets, maar dan opeens vraagt de duiker met angstige stem om hem snel op te halen. Wat kan er gebeurd zijn? „Kapitein....kapitein....", stamelt de man, wanneer hij even later weer aan dek staat, ,,u zult het niet geloven, maar ik...ik...heb mensenstemmen gehoord daar bene den!". SANGATTE Reusachtige Japanse boormachines graven steeds verder aan de gangen van de Kanaaltunnel. Bijna zij aan zij hebben de machines gezelschap van mijnwerkers uit Marokko die met houwelen het kalksteen te lijf gaan. Vol gens berekeningen moet het werk dit weekeinde leiden tot een mijlpaal: de eerste mens die sinds de jongste Ijstijd zesduizend jaar geleden van Frankrijk naar Groot-Brittan- nië kan lopen. Het geploeter van de ongeveer honderd Marokkanen doet vreemd aan. Op de ouderwetse wijze banen ze zich met hun houwelen moeizaam een weg door het kalksteen. Ze leggen de dwarsverbindingen aan tus sen de drie gangen van de Ka naaltunnel. De ervaring van de Marokkaanse mijnwerkers is voor de tunnelmaatschappij Transmanche Link (TML) goud waard. De verbindingen tussen de twee spoorwegtun nels en de servicetunnel zijn niet lang en daarom is het niet lonend ze met speciaal daar voor geconstrueerde machines te graven. Aangezien mijnwerkers die nog met het houweel werken moeilijk zijn. te vinden wordt de Marokkanen een goed loon aangeboden. Het basisloon van omgerekend 5.330 gulden wordt nog met premies aange vuld tot ruim tienduizend gul den per maand. Het werk is dan ook zwaar hoewel het zachte kalksteen gemakkelijk onder de houwelen wijkt. SDP-kopstuk Oskar Lafontiane (links) overlegt met Walter Mom per (SPD) in Berlin Wednesday. Lafontaine is topkandidaat voor de SDP bij de parlementsverkiezingen van zondag in Duitsland. Momper is de favoriet bij de gemeenteraadsverkiezingen in Ber lijn. FOTO: AP BERLIJN Het is nog maar kort geleden dat Dieter Butz uren lang in de kou op de Gottwald- Allee stond om alle ver keerslichten op groen te laten springen als partij leider Erich Honecker in zijn limousine langskwam op weg naar huis. Maar Honecker en de Muur zijn gevallen en het verenigde Duitsland maakt zich op voor de eerste gezamenlij ke verkiezingen aanstaan de zondag. Zoals honderdduizenden ande ren in de voormalige DDR is de 50-jarige ingenieur Butz na de hereniging zijn baan kwijt geraakt door bedrijfssanering en heeft hij geen zicht op nieuw werk. Door de achter stand in technische kennis past hij niet in het moderne Duitsland. Butz is er echter de man niet naar zijn hoofd te la ten hangen: „Vanaf mijn twin tigste kreeg ik problemen met het regime, omdat ik mijn me demensen niet wenste te be spioneren. Maar ik ben altijd voor mijn mening blijven uit komen, ook al hinderde dat mijn carrière". Nu zet de elektrotechnicus zich als voorzitter van de SPD-fractie in het parlement van Weissensee-Berlijn actief in voor het échte socialisme, hetgeen voor hem vooral „een rechtvaardige samenleving" betekent zonder de gehate no menklatura, die „tijdens de dictatuur" de scepter zwaaide. Door zijn beroep kwam hij in bedrijven door de hele DDR en daar zag hij de gevolgen van het „schizofrene socialis me" van de SED, de Oostduit- se communistische partij. Bedrogen „Als de Wending vorig jaar niet was afgedwongen, dan was de DDR gewoon econo misch ingestort. Alleen blind- gelovigen konden nog van het tegendeel worden overtuigd. We zijn allemaal bedrogen en dat mag niet weer gebeuren". Hij moet echter toegeven dat de belangstelling van de Oost- berlijners voor de nieuwe machthebbers niet erg groot is. Politieke kopstukken zoals burgemeester Walter Momper en zijn Oost-tegenpool Tino Schwierzina hebben niet meer dan een kleine honderd men sen naar het cultuurhuis 'Peter Edel' kunnen trekken, terwijl Weissensee, de op één na grootste kieskring in Oost-Ber- lijn toch 54.000 zielen telt. Organisator Butz is teleurge steld, maar heeft een simpele verklaring: „De mensen zijn verkiezingsmoe. Dit is al de vierde keer dat ze naar de stembus gaan, en in hun geest is de Muur nog steeds niet ge vallen, ze wantrouwen politi ci". Bovendien worden ze op geslokt door de sociale proble men die na de vereniging van de Duitslanden in het oostelijk deel zijn ontstaan. Ook de lan delijke politici onderkennen dat. In hun verkiezingscam pagnes maken zij duidelijk on derscheid. Terwijl het Westen wordt onderhouden over het milieu, criminaliteit en belas tingen, ligt in het Oosten het accent op economische ont wikkeling en werkgelegen heid. Fikse ruzie tussen Kohl en Genscher BONN Op het verkie zingstoneel lijken bonds kanselier Kohl en minister van buitenlandse zaken Genscher twee handen op één buik, maar achter de schermen klinkt steeds meer irritatie bij weder zijdse partijgenoten. Tij dens een bijeenkomst voor de buitenlandse pers be schuldigde de Bremense CDU-kandidaat voor de Bondsdag, Gerhard Klein, de liberalen ervan „in onze wateren te vissen". De liberalen vrezen zon dag een absolute meerder heid van christen-demo craten en proberen dat te voorkomen. Weliswaar heeft Kohl de wens uitge sproken door te regeren met de FDP, maar hij on derstreepte ook dat een sterke CDU/CSU de beste garantie is voor een poli tiek van vrede en vrijheid. Tevergeefs heeft de FDP geprobeerd zich te ontwor stelen aan de schaduw van de grote broer. Genscher werd naar voren gescho ven als de architect van de Duitse eenheid, maar Kohl ging er met de eer van door. Volgens peilingen zal de FDP echter toch worden beloond voor de inspanningen van minister Genscher: zij voorspellen een omvangrijke verschui ving van stemmen van CDU/CSU naar de FDP. In de zaal van het Cultuurhuis van Weissensee, waar de hand van een communistische ar chitect zich direct laat herken nen in het interieur, klinken inderdaad de zorgen over de toekomst, de machteloosheid en zelfs een beetje heimwee door. Is het rechtvaardig dat de huren drie keer zo hoog worden terwijl de lonen sterk achterblijven bij die in het Westen, klaagt een man. Hoe komen we aan een stuk grond om ons bedrijfje te beginnen zodat we niet meer werkloos hoeven rond te dolen, vraagt een vrouw, die bij verschillen de ambtenaren en instanties heeft aangeklopt, die allen geen antwoord wisten. Zelfde problemen De politici achter de tafel met rode SPD-vaantjes kampen met dezelfde problemen. Wat in het klein speelt, speelt ook in het groot. Zeker moeten de lonen gelijkgetrokken worden met die van de werknemers in het Westen, zeker moeten de huren betaalbaar blijven, maar hoe? De droom van hereniging dreigt bij veel Oostduitsers te eindigen in een nachtmerrie als Oost en West niet snel wor den geliikgetrokken, sociaal, financieel en economisch. Voor het Cultuurhuis zelf ligt echter al een duidelijk voor beeld van onverenigbaarheid. Over de Gottwald-Allee war r Butz de lichten op groen zet.e voor Honecker, lopen de brede rails van de Tsjechoslowaakse tram, die echter nooit aanslui ting zullen vinden bij het smalle spoor in het Westen. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5