Ophouden met voorlezen uit t groot smoezenboek" Inflatie reden voor hogere looneis van Abva/Kabo MAIJ-WEGGEN BEGINT GEDULD TE VERLIEZEN Veel interesse voor pasgeboren olifantje in Blijdorp Ouders stellen AMC aansprakelijk Commissie: „NMP-Plus veel te optimistisch" Staatsbezoek «aan Portugal met port f afgesloten a i BINNENLAND t Schoolleiders accepteren budgetsysteem UTRECHT De Algemene Vereniging van Schoolleiders |AVS) zegt „ja" tegen de invoering van een andere wijze van financiering van de personeelslasten in het basis- en het voort gezet onderwijs, het zogeheten „formatiebudgetsysteem". Het is een systeem dat scholen een grotere personele vrijheid geeft. Voorzitter drs. B.J.M. Eisen van de AVS maakte dit vandaag op de jaarvergadering van de vereniging bekend. Het bestuur van de vereniging van schooldirecteuren, adjunct directeuren en rectoren van scholen voor mavo, havo, vwo, lbo sla Pn mb° vroeg alle circa 2.700 leden van de vereniging wat zij jyj. van het formatiebudgetsysteem vinden. Van de 532 leden die op schriftelijke enquête reageerden, antwoordden 443 „accepte- i"; 89 leden streepten „afwijzen" aan op hun enquêteformu- itin ie n dOi Imdat slechts 89 leden van de gelegenheid gebruik maakten om t II bezwaar te maken, concludeert het bestuur van de AVS dat de ee leden de positieve opstelling van het bestuur tegenover de in hering van het systeem steunen, zei Eisen. De AVS is daarmee Ie eerste vakbond die na raadpleging van de leden het onder- .landelaarsakkoord tussen Wallage en de onderwijsorganisaties 2chl accepteert. Qeidó&Qowuvnt VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 PAGINA 3 (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT/ HOUTEN De „standaardlooneis" van 4 pro cent waarmee de AbvaKabo de boer opgaat valt een half pro cent hoger uit dan de AbvaKa bo anderhalve maand geleden in zijn oorspronkelijke cao plannen nog voorzag. De bond doet er nog een loonschepje bo venop omdat inmiddels is ge bleken dat de inflatie hoger uitpakt dan geraamd. Boven dien is bij voorbeeld het feit dat ook een bond als de Indus triebond FNV een looneis van 4 procent stelt aanleiding voor de AbvaKabo om zijn looneis wat op te hogen. De MHP (de bond van middelbaar en hoger personeel) daarentegen vindt het verstandiger beslissingen over een hogere loonsies af te wachten totdat de regering be slissingen heeft genomen over verdere bezuinigingen mede in verband met de golfcrisis. De MHP waarschuwt dat ze des noods met aanvullende loonei sen zal komen als een eventue le lastenverzwaring eenzijdig voor rekening van de midden- en hogere inkomens zou ko men. Abava/Kabo-woordvoerder Vrins meent dat zijn bond met een eis van 4 procent „aardig in de pas loopt" met het parti culiere bedrijfsleven". Hij be aamde dat een looneis van 4 procent waar nog eens pak weg 2 procent loonruimte bo venop komt voor financiering van korter werken en andere „goede doelen" fors uitgaat boven het uitgangspunt van de overheid. Want die vindt als werkgever dat een totale loon ruimte van 3 procent wel wel letjes is. Vrins sluit niet uit dat minister Dales van binnenland se zaken de baas van de ambtenaren bij de komende cao-onderhandelingen in de gordijnen klimt als de AbvaKa bo met een looneis van 4 pro cent op de proppen komt. „Ik kan me dat voorstellen maar het is niet terecht. Onze inzet in gerechtvaardigd. De onver heid klaagt altijd dat ze niet aan personeel kan komen om dat het particulier bedrijfsleven zo goed betaalt. Door de ambte narensalarissen gelijke tred te laten houden met die in het bedrijfsleven helpen wij de overheid juist. Wij overvragen niet, wij stellen de overheid in de gelegenheid een behoorlijk arbeidsmarkt beleid te voeren", aldus Vrins. Dat de AbvaKabo de redelijkheid niet uit het oog verliest, mag volgens de bond blijken uit het feit dat hij bij een florissant draaiend bedrijf als de PTT waar het cao gevecht begin volgende maand begint een looneis gaat stel len van 5 procent. Dat lijkt meer dan het is want de bond wil bij de PTT (95.000 werkne mers) een contract met een looptijd van vijftien maanden. Op jaarbasis komt de looneis dus uit op ongeveer 4 procent. En dat is bij een bedrijf dat een nettowinst verwacht van maar liefst 15 procent bepaald niet overvraagd, zo betoogden Vrins cs donderdag. Daarnaast wil de bond bij de PTT de gemiddelde werkweek verkorten van 38 naar 36 uur en moet de VUT omlaag van 61 naar 60 jaar. JUSTITIE GEEFT LADING VAN GUR MARINER VRIJ MIDDELBURG Het beslag op de aanvankelijk voor Irak bestemde lading van het vrachtschip Gur Mariner is opgeheven. Persofficier van justitie mr. S. Tempel uit Mid delburg heeft dit bevestigd. Uit het langdurig onderzoek zijn volgens de persofficier, wat betreft de lading zowel als de begeleidende papieren „geen strafrechtelijk relevante zaken naar voren gekomen". Justitie houdt overigens wel in het oog dat er geen goederen van de lading alsnog naar Irak gaan. Een groot gedeelte van de scheepslading behoort vol gens Tempel toe aan Irak of rechtspersonen uit die staat. Bri DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer r e en waterstaat heeft gister- tiev avond in de Tweede Ka- Jij ner een emotionele op- rha roep gedaan niet langer te le treuzelen met maatrege- doden voor het terugdringen i, b van het autoverkeer. ?rin ,Mijn ministerie is uitge- elei juzzeld en wij zijn niet bbemeer in staat nieuwe al ternatieven te bedenken. Het uitstellen en voorle- ten uit 't groot smoezen- cal >oek moet nu maar eens 5tfBjphouden", zei ze aan het !r™ find van het debat over !rhj ie verkeersnota SVV. len »1 g De overheid begint zijn geduld ?unieen beetje te verliezen bij de kbe aanpak van de files en de mi- ïeuvervuiling, zo luidde de 5 boodschap. In een verwijzing s zl ïaar het recente uitstel van de spitsheffing, het afblazen van het rekening rijden en de ac cijnsverhoging hield zij het ;ij h parlement voor: „Het wordt B ofl langzaam tijd om te kiezen, of inders te verliezen. We staan /oor de opgave dit land leef- mebaar te houden. Ik hoop dat ik >erv itraks op steun van de Kamer Ki can rekenen als het tot Maj :rete maatregelen komt". Botsingen met de Kamer wist Ma ij tijdens het wat filosofisch getinte debat te vermijden, maar niettemin maakte zij een getergde indruk. De minister, koel over haar leesbril blik kend, legde de schuld voor het onderuit halen van maatrege len bij loslippige ambtenaren en een over-actieve autolobby, die haar volstrekt ten onrechte van 'autootje pesten' zou heb ben beschuldigd. „Waarom is er toch zo'n mas sieve protestactie tegen mijn beleid op gang gekomen?", zo vroeg zij zichzelf af. „Het eni ge wat ik van de burgers vraag is om tien tot dertig pro cent minder auto te rijden. Dat is goedkoper, gezonder voor het milieu, het lost de files op en voorkomt dat we een ver- keersinfarct oplopen in dit land. Is een arts die zijn pa tiënt voorschrijft minder te ro ken, minder vet .te eten en meer te bewegen dan ook mensonvriendelijk?". Verder riep Maij in herinnering dat het voortijdig uitlekken van plannen 'lawines van kritiek' had losgemaakt, waardoor on derzoeken halverwege gestopt moesten worden. „Omdat men meteen moord en brand schreeuwt schroom ik nu om nieuwe maatregelen te noe- Kamerbreed bleek er gisteren toch veel instemming te zijn met de milieu- en bereikbaar- heidsdoelen die Maij in haar beleidsplan stelt. Alom werd aangedrongen op meer finan ciële middelen, vooral verbete ring van het openbaar vervoer in de stad en regio. CDA en VVD pleitten tevens voor ex tra geld voor de aanleg van wegen. Maar er was ook scep sis over de haalbaarheid van de doelstellingen die in het SVV worden opgesomd, zoals het beperken van de groei van de automobiliteit tot 35 pro cent in twintig jaar. GPV-kamerlid Schutte consta teerde dat de zonnebloem, die de kaft van het beleidsplan SVV siert, wat verwelkt is. D66'er Wolffensperger wreef Maij onder de neus dat noch het kabinet noch de Tweede Kamer zich tot dusverre heb ben uitgesproken over de meest essentiële maar omstre den maatregelen: invoering van tolheffing en forse accijns verhoging. Te veel zou boven dien worden overgelaten aan de op te richten 'vervoersre gio's'. Wolffensperger: „Het zit de minister niet mee. Zij heeft geen konijnen meer in de hoge De PvdA-fractie schoot Maij te hulp. Kamerlid Van der Vaart kwam met een concreet initia tief om de autobrandstof duur der te maken, hoewel niet on middellijk. De benzineprijzen zouden 'over enige jaren' jaar lijks exclusief inflatie met drie procent verhoogd moeten worden, zo stelde de sociaal-democraat voor. De dieselpr ijzen zouden volgens hem in 1991 nog forser moeten stijgen, bijvoorbeeld met 25 cent per liter. Ook bepleitte hij het eerder dan in 1995 invoe ren van tolheffing op hoofd wegen in en rond de Randstad. Invoering van een spitsheffing zou daarentegen definitief van tafel moeten verdwijnen. Spitsheffing Maij bleef niettemin krachtig vasthouden aan de mogelijke invoering van een spitsheffing met ingang van 1 januari 1993. „Dit plan ligt niet in de prul lenbak, wij studeren verder en ik heb goede hoop dat de spits heffing ingevoerd kan wor den", aldus de minister. Ver der kondigde Maij aan dat het kabinet in 1992 de ontwikke ling van de verkeersgroei grondig zal evalueren en zo nodig extra maatregelen zal nemen om een rem op het au togebruik te zetten. „Want ik erken dat we er grote moeite mee zullen hebben om onze doelstellingen te halen". Het voorstel van Wolffensper- Minister Maij- weggen en minister Alders halen hun papieren tevoorschijn voor de aanvang van kamerdebat over het toekomstig verkeers beleid. foto: anp ger (D66) om een snelheidsbe grenzer voor auto's verplicht te stellen vond zij overigens niet realistisch. Ook voelde Maij er weinig voor om ge meenten en provincies via wettelijke voorschriften te verplichten tot het voeren van een strenger parkeerbeleid. Minder wegen aanleggen dan in het SVV voorzien zijn (een suggestie van PvdA, D66 en Groen Links) kon evenmin op haar steun rekenen. „Eigenlijk heb ik voor de wegenaanleg geen dertien maar zestien mil jard gulden nodig", aldus Maij. VVD-kamerlid Jorritsma voorspelde aan het slot van het debat dat Maij over een aantal jaren, geconfronteerd met nog meer files, opstoppin gen en ongelukken, opnieuw extra geld voor wegenaanleg en het openbaar vervoer nodig zal hebben. Niet onwil van de Tweede Kamer zou dan de oorzaak zijn van deze verkeer sellende, maar een te zuinig beleid en te groot optimisme van het ministerie van ver keer en waterstaat. Jorritsma: „Ik geloof niet zo in dat smoe- zenboek van de minister. Het is haar taak om met goede be leidsvoorstellen te komen. Tot dusverre citeert Maij vooral uit een sprookjesboek". Achter de regeringstafel gin gen onmiddellijk de stekels overeind staan. „Ik vind het nogal dom om voorstellen af te schieten voordat de studies zijn afgerond. Vanuit uw frac tie is dat wel meer gebeurd", beet Maij haar liberale rivale toe. Het rekening rijden, oor spronkelijk een voorstel van VVD-minister Smit-Kroes, was mede door toedoen van de liberale fractie voortijdig ge sneuveld, zo bracht Maij in herinnering. De moed dat het er ooit alsnog van komt bleek zij niet helemaal te hebben op gegeven. „De tolheffing zal, zo hoop ik, op de meeste plaatsen elektronisch plaatsvinden. Misschien ook met hoge spits en lage daltarieven. Zo kom je toch op een soort van rekening rijden". PAUL KOOPMAN tOTTERDAM Diergaarde llijdorp in Rotterdam wordt verspoeld met verzoeken om e videoband te mogen kopen f huren, waarop de geboorte an een Indische olifantenba- y is te zien. Niet alleen scho len, maar ook biologen uit de hele wereld bellen de directie erover op. Het olifantje, waar van niet direct na de geboorte het geslacht kon worden vast gesteld. blijkt een vrouwtje te zijn. Als alles goed blijft gaan, is kraamvisite waarvan druk gebruik gemaakt wordt nog steeds mogelijk tussen een en drie uur 's middags. Wie dat wil kan ook wachten tot vrijdag 7 december, want dan is het vijftig jaar geleden, dat Blijdorp werd geopend. Reden om op deze feestelijke dag iedereen voor slechts 2,50 gulden in het park toe te laten. AMSTERDAM Zes ou derparen van wie een baby een darmverkleving heeft opgelopen nadat bij een vruchtwaterpunctie een schadelijke kleurstof was gebruikt, hebben het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam aan sprakelijk gesteld. In juli van dit jaar werd be kend dat bij achttien tweelin gen in Noord-Holland het ge bruik van de kleurstof methy- leen-blauw tijdens een vrucht waterpunctie hoogstwaar schijnlijk darmverklevingen heeft veroorzaakt bij steeds één helft van de tweelingen. De kinderen moesten vlak na hun geboorte aan de dunne darm worden geopereerd. Enkele ouderparen hebben in september een gesprek aange vraagd bij het AMC om de kwestie te bespreken. Hierop is volgens de advocaat van de ouders, mr. K. Tijsterman, niet gereageerd. Als het AMC geen reactie geeft op de ingediende aan sprakelijkheidsclaim over weegt de advocaat een „vorm van een gerechtelijke procedu re" waarbij deskundigen voor de rechter aantonen dat er een juridisch oorzakelijk verband bestaat tussen het vruehtwate- ronderzoek en de opgetreden afwijkingen. „Er moet een vorm van scha devergoeding komen, maar daar gaat het de ouderparen niet in de eerste plaats om. Zij maken zich zorgen over de toekomst van hun kinderen. Als zij op latere leeftijd proble men krijgen, mogen de kinde ren hun ouders niet verwijten dat ze niets hebben onderno men", aldus Tijsterman. Enkele kinderen moeten vol gens de advocaat nog steeds medicijnen gebruiken terwijl anderen pscychisch te lijden hebben onder het gebeurde. Het gebruik van de kleurstof bij vruchtwaterpuncties is al enige tijd gestaakt. Het AMC heeft geen enkele behoefte aan een gesprek met advocaat K. Tijsterman en de zes ouderparen die hij verte genwoordigt. Volgens de woordvoerder van het zieken huis zou dat gesprek moeten gaan over de schadevergoe ding die de ouders eisen. „Wij ontkennen echter elke aan sprakelijkheid". aldus de woordvoerder „We hebben nooit gehandeld in strijd met enig medisch inzicht". Volgens de woordvoerder heb ben de ouders te allen tijde de mogelijkheid om met vragen bij het AMC aan te kloppen. „Na het eerste gesprek dat de ouders met de specialisten hebben gehad, hebben we ze allemaal een speciaal telefoon nummer mee gegeven. Dat kunnen ze op elk moment van de dag bellen als er vragen zijn of als ze een afspraak wil len maken". ARNHEM Het Nationaal Milieubeleidsplan Plus (NMP- Plus) is „veel te optimistisch". De plannen die de overheid heeft opgesteld om binnen één generatie de milieuproblemen beheersbaar te maken, zijn deels verkeerd en deels ontoe reikend. Technische maatrege len zullen het zwaar aangetas te milieu niet redden. Tot die conclusies komt de Commissie Lange Termijn Milieubeleid (CLTM) in de zeer uitvoerige studie „Het milieu: denkbeel den voor de 21ste eeuw". De CLTM maakt onderdeel uit van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne (CRMH), het belangrijkste milieu-adviesor gaan van de overheid. De commissie baseert haar con clusies op studies van diverse vooraanstaande Nederlandse milieudeskundigen. Berechtiging Japanse oorlogsmisdadigers Uit handen van de auteur mr L. de Groot (links) ontvangt prof dr L. de Jong het eerste exemplaar van het boek „Berechting Ja panse Oorlogsmisdadigers in Nederlands Indië '46-'49. In het boek beschrijft De Groot de rechtspraak en tenuitvoerlegging van de vonnissen en concludeert dat geen van de langdurig ge straften meer dan de helft van zijn straf heeft uitgezeten. De 87- jarige De Groot is oud-president van de Temporaire Krijgsraad in Batavia. foto: anp >udi >ORTO Koningin Bea- 1 z( rix en prins Claus hebben tani6isteren in de stad Porto driedaagse staatsbe st 0 oek aan Portugal afgeslo- enl( en. Het was de eerste e P1 teer dat een Nederlands 31 taatshoofd Portugal heeft >ezocht. laatste dag namen konin- lin en prins een kijkje in twee Karakteristieke Portugese be- Hrijfstakken. Eerst zagen zij in ^let kurkverwerkend bedrijf NHmorim hoe wijn- en cham- pgnekurken worden ge kaakt. Daarna voerde de reis ïaar de portkelders van Ca- indi 'ijdens een toespraak in het geet tadhuis van Porto zei konin- m(|in Beatrix tegen burgemees- er Gomes dat portwijn van z die produkten uit Porto het ke Ineest tot de verbeelding te preekt van de koninklijke fa- a e nilie. Bij de geboorte van aan irins Willem-Alexander 23 piek aar geleden verwelkomde de exljezamenlijke Portugese port- jelooroducenten hem met 400 fles- tver en port. „Ter geruststelling" e str iet de vorstin weten „dat deze 'oorraad ondanks het feit dat zoon nu in zijn studen- enjaren is, nog steeds niet is litgeput". esident Soares moest giste- Koningin Beatrix en prins Claus drinken een glas port tijdens hun bezoek aan een portkelder. foto: epa ren aan het begin van de avond de afscheidsceremonie op het vliegveld van Porto missen omdat hij last heeft van griepverschijnselen en niet fit is. Eerder moest hij om die reden ook verstek laten gaan bij een lunch in het Beursgebouw in Porto en woensdag bij het concert van de Nederlandse Bachvereni- ging dat de koningin aanbood. De komst van de koningin on dervond in Portugal wisselen de publieke belangstelling. In Lissabon waren een paar hon derd toeschouwers op de been voor de ontvangst op het stad huis en voor de kerk waar het concert van de Bach-vereni- ging werd gegeven. GAAIBAAI eva) mmi OFERWOÖ WAT OP VS TSLSVI6IEIS... Belangrijke stap kernfusie-onderzoek NIEUWEGEIN Onder- zoekers van het FOM-in- stituut voor Plasmafysica Rijnhuizen in Nieuwegein hebben als eersten een methode gevonden plas ma's in een fusiemachine zodanig te verhitten dat er nauwelijks meer sprake is van toenemend warmte verlies. Dit succes is vol gens deskundigen van groot belang voor het in ternationale fusie-onder- zoek. de warmteverliezen nauwe lijks toenamen. Ofschoon men de warmtever liezen onder controle lijkt te hebben, is het de onderzoekers nog niet helemaal duidelijk waarom zij in hun machine niet meer optreden. Het FOM- instituut gaat de komende tijd proberen te achterhalen welk proces ervoor zorgt dat de ge woonlijk optredende warmte verliezen kennelijk onder drukt worden. (ADVERTENTIE) Met hun onderzoekmachine RTP slaagdén de medewerkers van het FOM-instituut er in plasma's te verhitten tot onge veer 35 miljoen graden waarbij anders dan wat tot nu toe in grote fusiemachines gebeurde, Bij het onderzoek naar de mo gelijkheden van energie-op- wekking door middel van kernfusie, dat niet alleen in Europa maar ook in de Vere nigde Staten, Sovjetunie en Japan plaatsvindt, kampt men met grote warmteverliezen. Wanneer men een plasma sterk verhit, wordt" het steeds moeilijker de temperatuur verder omhoog te krijgen. Dit komt omdat de warmteverlie zen in het plasma dan ook toe nemen. >K Korlofjf UITNODIGING Zaterdag 1 december nodigt 'In den Silveren Molenbeecker' Hoogstraat 31 Den Haag. u uit bij de introductie van de Korloff juwelen. Korloff

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3