„Liever gisteren dan vandaag bureau voor hulp Oost-Europa" £cidóc6ouxcmt brieven van lezers kerk wereld GEREFORMEERDEN DOEN MEE AAN HERVORMD PLAN Afrikaanse kerken spreken na jaren zwijgen weer over politiek Evangelische Hogeschool nog niet uit bestuurlijke problemen 1 I tr JT £eidóe@ou/ia/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ceidóe 2ou/ui/nt VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 PAGINA 2 BI Theologische Faculteit Tilburg niet bang voor post-synodaal onderzoek TILBURG De Theologische Faculteit Tilburg ziet het donderdag begonnen 'post-synodaal' onderzoek met een gerust hart tegemoet. „Wij hebben daarvan niets te vrezen. Er zijn geen wezenlijke verschillen tussen ons en bijvoorbeeld Leuven," aldus dr. W.M.E. Logister, hoogleraar fundamenteel-theologie. Een negatief resultaat zou op den duur ertoe kunnen leiden dat Tilburg het weten schappelijke deel van de priesteroplei ding van de bisdommen Breda en Den Bosch kwijt zou kunnen raken. Als uitvloeisel van de Bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppensynode in 1980 stelt een commissie van vijf man nen een onderzoek in naar de vraag of de Theologische Faculteit voldoet aan de normen van het Vaticaan. Behalve Til burg krijgen ook de theologische facul teit van de Katholieke Universiteit Nij megen en de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht een onderzoek. De commissies zijn ingesteld door en rapporteren aan de bisschop in wiens diocees de opleiding zich bevindt. Zon der overleg met de Faculteit in Tilburg heeft bisschop Ter Schure in deze com missie benoemd prof. dr. A. Léonard pr. (Louvain-la-Neuve) als voorzitter, dr. I. de la Potterie s.j. (emeritus-hoogleraar Biblicum, Rome), prof. dr. A. Roest Crol- lius s.j. (Gregoriana, Rome), prior P. Roose van de Benedictijnenabdij in Vaals en dr. H. Smets s.j. (emeritus-do- cent aan het Centrum voor kerkelijke studies te Leuven). Wie niet zichzelf beveelt, blijft altijd slechts een knecht Tilburg: vrije studierichting voor niet- kerkelijken TILBURG De Theologische Faculteit Tilburg begint in september 1991 een vrije stu dierichting die in vier jaar voor het doctoraal examen op leidt. Aanleiding is de veelge hoorde vraag naar een oplei ding die is toegespitst op ethi sche kwesties enerzijds en zin geving in de hulpverlening anderzijds. Andere theologi sche faculteiten gingen Til burg al voor. De opleiding is vooral bedoeld voor mensen die de kerk ach ter zich hebben gelaten, maar „wel het vermoeden hebben dat er meer is in de hemel en op aarde," aldus dr. R. Nauta, hoogleraar godsdienst- en pas- toraalpsychologie. Als beroepsmogelijkheden noemde Nauta: wetenschappe lijk onderzoek, beleidsadvise ring van kerken en religieuze instellingen, hulpverleningsin stellingen, journalistiek en on derwijs. De Tilburgse vrije studierich ting is vooral gericht op de christelijke theologie. De bis schoppen Ernst en Ter Schure hebben hun instemmingmet het plan betuigd. Voor een deel zullen de colleges samen vallen. Voor de nieuwe studie richting is vooralsnog geen uitbreiding van het huidige docentencorps gepland. Jan Grotenbreg krijgt kunstprijs Bijbels Museum AMSTERDAM De Amsterdamse kunstenaar Jan Grotenbreg (44) heeft de eerste kunstprijs van het Bijbels Museum, ter waarde van 10.000 gul den, in ontvangst geno men. Ageeth Petra Boer- mans (26) en Koen Ebe- ling Koning (22) kregen een aanmoedigingsprijs van 1.500 gulden. Ruim 200 kunstenaars rea geerden op een oproep van het Amsterdamse museum om schilderwerken in te sturen die gebaseerd zijn op bijbelse thema's of verhalen. Het museum plaatste deze oproep omdat „hedendaagse kunstenaars de bijbel als in spiratiebron voor hun werk uit het oog dreigen te verlie zen, terwijl veel normen en waarden van de Nederland se samenleving nog steeds stoelen op eeuwenoud joods- christelijk gedachtengoed". Doortocht De drie prijswinnaars slaag den er volgens de jury het best in om het aangereikte thema 'doortocht' uit te beelden. Het museum had voor dit thema gekozen, om dat het volop bijbels is (Rode Zee, Jordaan, doop, opstan ding), maar ook als archety pe kan worden beschouwd waarmee de niet gelovige kunstenaar uit de voeten kan. Abstract De twintig best schilderijen zijn van vrijdag 30 november tot en met 4 februari te bezichtigen in het Bijbels Museum. Het be treft hier bijna allemaal ab stracte werken die, aldus ju rylid H.R. Blankesteijn, niets gemeen hebben met traditionele bijbelse illustra ties. Onder de inzenders be vonden zich weinig uitge sproken christelijke kunste naars. Zij zijn volgens Blan kesteijn „gehandicapt" om dat ze niet niet meer onbe vangen tegenover de bijbel se thematiek staan. LEUSDEN „Liever gisteren dan vandaag". Zo reageert dr. L.J. Kof- feman, oecumene-func- tionaris van de Gerefor meerde Kerken in Neder land op de hervormde plannen voor een hulp verleningsplatform voor Oost-Europa. Er komen heel veel vragen van kerken uit Oost-Europa op zeer uitéenlopende terrei nen van materiële voorzie ningen tot adviezen op kerk- ordelijk terrein en er zijn zoveel instanties die zich be zighouden met hulpverlening dat het lijkt op een 'grote mie renhoop', aldus Koffeman, zo wel hier als in Oost-Europa. Vorige week besloot de her vormde synode tot het instel len van een platform, na een forse aanvaring met de Gene rale Diakonale Raad (GDR) een van de belangrijkste orga nen van bijstand in de Neder landse Hervormde Kerk. De GDR heeft al jarenlang con tacten met christenen en or ganisaties in Oost-Europa, ook oecumenisch in de zogeheten Europa-Commissie. Volgens ds. B. Wallet, synodevoorzit ter en tevens voorzitter van de commissie die de coördina tieplannen voorbereidde, is de hulpvraag vanuit Oost-Euro pa veel breder dan diakonaat alleen. Om recht te kunnen doen aan de verscheidenheid van hulpvragen is het nodig dat allerlei disciplines met el kaar gaan samenwerken, het diakonaat is daar een van. Koffeman bevestigt de noodr zaak van brede samenwer king: „Op het ogenblik staan bij veel kerken in Oost-Euro pa kerkorde en gemeenteop bouw hoog op het prioritei tenlijstje. Dat zijn geen vragen waar het diakonaat zo een twee drie uitkomt. In eigen huis (de Gereformeerde Ker ken) hebben we al besprekin gen gehad met deputaten (deskundigen) op het terrein van de oecumene, het diako naat en op het terrein van de vragen van oorlog en vrede". De noodzaak van coördinatie is ook internationaal gezien aanwezig, meent hij. Organi saties in Duitsland en Zwit serland doen veel in Oost-Eu ropa en van elkaar weten wat ieder doet is goed voor alles en iedereen. Van gerefor meerde zijde is het dan ook geen probleem om zich te voegen in de hervormde plan- Gesprekspartner In de hervormde 'Oost-West- Religiositeit en geloof genoeg in Oost-Europa, maar de vragen over de vormgeving en 'organisa- 'ie' daarVa" 2i'n Vele" FOTO: PERS UNIE nota' wordt gesproken over Kerken en de Wereldbond waren van de totalitaire regi- de vraag wie de gesprekspart- van hervormd-gereformeerde mes. Bovendien bleek tijdens ners moeten zijn in Oost-Eu- kerken (WARC) hebben zich en na de omwentelingen hoe ropa en in Nederland. De ge- min of meer gecomprommi- sommige christenen die in de vestigde oecumenische insti- teerd; zij communiceerden bekende oecumenische cir- tuties als Wereldraad van met de kerken die de horigen cuits volstrekt onbekend wa ren, juist een belangrijke rol speelden in de politiek-maat- schappelijke gebeurtenisën. De contacten tussen Neder land en Oosteuropese landen zouden daarom in eerste in stantie moeten verlopen via instanties die in de jaren van onderdrukking zelf steeds het contact met de dissidenten en de 'onafhankelijken' ginds hebben onderhouden. Dat zijn, volgens de hervormde nota, clubs als het IKV en Pax Christi en dus niet de Wereldraad van Kerken. Emilio Castro, secretaris-ge neraal van de Wereldraad toonde zich tijdens zijn bezoek aan ons land verontwaardigd over deze hervormde opstel ling. De Wereldraad heeft heel goede contacten met de christenen, zei hij; er zijn ker ken die om juist meer betrok kenheid vragen van de We reldraad bij hun wel en wee. Dr. Koffeman zegt desge vraagd dat wat hem betreft in het algemeen geen uitspraak kan worden gedaan over de 'geschiktheid' van kerken en kerkleidingen ginds als ge sprekspartner. De situatie is per land te verschillend om daarover algemene uitspra ken te doen. „Je kunt niet domweg zeggen: die kerklei ding zat er twee jaar geleden ook al en is dus geen goede gesprekpartner". Vragen Dr. Koffeman zegt dat er door Oosteuropese kerken opval lend vaak advies wordt ge vraagd over zaken als ge meente-opbouw, kerkordelij- ke kwesties, theologische op leidingen en over de verhou ding kerk-staat. „Het is lang niet altijd gemakkelijk een antwoord te hebben; hun vra gen worden al pratend soms ook ónze vragen. Als we het hebben over de relatie tussen kerk en overheid bijvoor beeld, zijn wij geneigd te spre-' ken over de voordelen van de scheiding tussen beide zoals die bij ons bestaat. Van Oost europese zijde wordt dan ge vraagd naar het waaróm van die scheiding en over .de uit eindelijke effecten ervan. Daarover doordenkend ko men er ook bij ons natuurlijk ook vragen op. Er kan wat dit betreft dus geen sprake zijn van pasklare antwoorden on zerzijds. Maar dat laat onver let de enorme behoefte van Oosteuropese zijde om op z'n minst met ons in het westen over deze dingen te praten. Dat moet zo goed en efficiënt mogelijk gebeuren en daarom is die coördinatie ook wat ons betreft zeer gewenst". LÜTSEN KOOISTRA NAIROBI De leiders van de kerken in Afrika begeven zich steeds meer op politiek terrein. Zij pleiten voor democratie en vrede en zeggen van de kansel wat in de kran ten wordt verzwegen. Ook klagen zij in rappor ten de schending van mensenrechten aan en organiseren zij gesprek ken tussen leiders van el kaar bestrijdende groe pen. In vele Afrikaanse landen leek het er tot lang na de on afhankelijkheid op, dat de kerken stilzwijgend een over eenkomst met de staat waren aangegaan. Zolang de staat de kerken met rust liet, meng den de kerkleiders zich niet in wereldse zaken. Van een theologie van de bevrijding, zoals in Latijns-Amerika, of een onomwonden opkomen voor de rechtelozen, zoals in De autoritaire regeringslei ders kunnen echter niet meer rekenen op de steun van de bisschoppen en andere kerk leiders in hun land. Tijdens de vreedzame revolutie in Be nin in februari dit jaar was de rooms-katholieke bisschop Isiore de Souza voorzitter van de nationale conferentie, die zich bezon op een nieuwe grondwet en vrije verkiezin gen. Het succes van deze con ferentie kon mede op reke ning van de bisschop worden geschreven. In Zaïre beschuldigden de bis schoppen de regering ei' in een verklaring van aan Oost- Europa het totalitarisme en aan het westen het principe van het privé eigendom te hebben ontleend. President Mobutu was zo bang voor ver spreiding van dit document, dat hij het aprilnummer van het tijdschrift 'Jeune Afrique', waarin het in extenso was af- Daniel Arap Moi FOTO: AP gedrukt, zelfs in het buurland Congo liet opkopen. Ook an dere kerken hebben gepleit, voor invoering van een meer- partijensysteem in Zaïre. In Cameroun herinnert kar dinaal Christian Wiygan Tumi de regering er voortdu rend aan, dat zij haar belofte om democratie in te voeren nog niet is nagekomen. In Kenya protesteerde de raad van kerken twee jaar ge leden, toen de regering van president Daniel Arap Moi een stemprocedure invoerde die haar sterk begunstigde. Moi verbood daarop het ker kelijk tijdschrift 'Beyond'. De presbyteriaanse predikant Timothy Njoya bracht dit jaar met zijn nieuwsjaarspreek een steen aan te rollen, die lang zaam tot een lawine dreigt uit te groeien. Hij bekritiseerde het eenpartijsysteem. Kort daarop spoorde de anglicaanse bisschop Henry Okullu, al lang een criticus van de rege ring, de voor- en tegenstan ders van een meerpartijensys- teem aan openlijk met elkaar in discussie te gaan. Een colle ga van Njoya werd tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in zijn dagboek „vunzige en schandelijke" aanvallen op de regering had Toen Moi zijn tegenstanders scherp aanviel, waarschuw den de rooms-katholieke bis schoppen voor een escalatie van het geweld in Kenya en eisten zij een nationale confe rentie over de toekomst van dat land. Terwijl de spanning tussen kerk en staat opliep, kwam de anglicaanse bisschop Alexander Muge onder ver dachte omstandigheden bij een auto-ongeluk om het le- De reactie van politieke lei ders op de kritiek van de ker ken is altijd dezelfde: de kerkleiders wordt geadvi seerd zich op de bijbel te con centreren in plaats van zich te bemoeien met wereldse za ken. De regeringsleiders zijn er zich maar al te goed van bewust, dat de kerken van de preekstoel veel invloed kun nen uitoefenen. Twistappel zijn vaak de scholen van de kerken. De regeringen zien daarin broeinesten van de op positionele opvattingen. AMERSFOORT Het bestuur van de Evangeli sche Hogeschool in Amersfoort weigert af te treden, zoals een groep van tien mensen uit de kring van de directie, do centen en raad van toe zicht en advies heeft ge ëist. Bestuursvoorzitter dr.ir. C. Roos maakte begin deze maand bekend, dat het be stuur voorlopig afzag van plannen om een christelijke universiteit te stichten. Zo hoopte het bestuur de eenheid en rust in eigen gelederen te herstellen. De onrust ontstond in het late; voorjaar van 1990, zo blijkt uit de verklaring. Het bestuur vreesde dat de faculteit der cultuurwetenschappen, die de eerste faculteit van de nieuwe universiteit zou worden, zou worden gedomineerd door de inzichten van de cultuurfilo soof en theoloog dr. F. de Graaff uit Hattem. Deze op vattingen Graaff worden door sommigen in strijd geacht met artikel 2 van de statuten, waarin is bepaald dat de Bij bel als het 'onfeilbare, geïn spireerde Woord van God de grondslag van de hogeschool is'. De rector van de universi teit in oprichting, dr. M. Oud- kerk wordt als aanhanger van De Graaff beschouwd. Een bemiddelingscommissie adviseerde de oprichting van de universiteit op te schorten, Oudkerk te ontheffen van zijn functie van rector en het bestuur voor minstens een jaar uit te breiden met vier le den van de raad van toezicht en advies. In deze geest werd besloten, tot ongenoegen van de tien, die het aftreden van het bestuur eisten. Sinds de oprichting van de hogeschool in 1977 heeft de. initiatiefnemers het ideaal van een door de overheid er kende christelijke universiteit voor ogen gestaan.In het be gin van de jaren tachtig wer den daarvoor ook wettelijk de mogelijkheden geschapen. De hogeschool biedt nu HBO-op- leidingen in de journalistiek, maatschappijleer, theologie en geschiedenis. De studenten komen voornal uit de behou dende protestantse kerken en evangelische groeperingen. Zwanezang van thatcherism< He Margaret thatcher heeft deze week de laatste sla en gewonnen. Haar uitverkoren politieke erfgenaam, John Mavai jor, is de nieuwe premier van Groot-Brittannië geworden Met verrassend gemak wist hij zijn concurrenten Heseltin |ie en Hurd te verslaan in de strijd om het leiderschap van d Orr Conservatieve Partij en de sleutel van Downing Street 1(1 bez Minister van financiën Major gold tot voor kort als eei^d hondstrouwe Thatcher-volgeling. In Conservatieve gelede J[0( ren is dat sinds vorige week woensdag, de dag van de va^, van de Iron Lady, geen aanbeveling meer. Al zal een rechlacc geaarde Conservatief, nu de partijgelederen weer zijn j ten, liever zijn tong afbijten dan dit toe te geven. In werkelijkheid hebben' de aanhangers van Major danig hun maag gezeten met Thatchers actieve steun voor hun haar favoriete kandidaat. Het werd zelfs uitgesproken pijn lijk toen de Iron Lady zich liet ontvallen dat zij, zoals ze h( omschreef, „vanaf de achterbank de auto wilde blijven sturen". De campagneleiding haastte zich te verklaren da" John Major „his own man" was, en niet de sprekende po van de machtige oude dame die hij wenste op te volgen. Di is ongetwijfeld waar. John Major zal als premier van Engt land geen 'thatcherist' meer zijn. Alleen de uitvindster zeil gelooft nog in de onverkorte voorzetting van het regering beleid dat 'thatcherisme' wordt genoemd. Een beleid dat ge lijktijdig grote welvaart en grote armoede over Groot-Bri tannië heeft gebracht. M: DE geslaagde paleisrevolutie tegen Margaret Thatcher een haar kille maatschappijvisie heeft binnen de conservatievav partij een veel breder draagvlak dan zichtbaar werd bij dmt vorige-week gehouden eerste verkiezingsronde, waar Tharoi cher nog ruime zij het absoluut gezien onvoldoende tre steun kreeg. De linkervleugel van de partij, aangevoerd doder Micheal Heseltine, is niet blind voor de sociale gevolgen, bi va ter gezegd de a-sociale gevolgen, van tien jaar privatiserin kappen in overheidsuitgaven en spijkerhard monetair beleiipu Midden en rechts, John Major en Douglas Hurd, hebbemt daarbij simpel koppen en stemmen geteld. tei He Thatcher en haar polltax stonden garant voor een cafo strofale Conservatieve nederlaag bij de eerstkomende steiijp busconfrontatie met Labour. Met nog maximaal anderha0jr jaar te gaan tot aan de parlementsverkiezingen moest derha^e ve het roer om. Margaret Thatcher en de polltax dienden I verdwijnen. Michael Heseltine heeft voor het eerste al gi zorgd, voor het tweede mag hij wellicht zorgen als milieum^1 nister in het kabinet van John Major. Beide heren hebbeiaa' evenals Douglas Hurd, tijdens hun interne verkiezingstoe nee beloofd een alternatief voor de gehate polltax uit te zuna; len dokteren. Het is voor Thatcher een stille triomf geweest dat zij h|pai roer niet hoeft over te geven aan Heseltine. Van de drie oo'ar spronkelijke troonpretendenten was hij behalve de rijks^"| ook de progressiefste, en potentieel de succesvolste stemme [,a; trekker. Opiniepeilers hebben vastgesteld dat een Conservjtr, tieve partij onder Heseltine op elk uur van de dag Neil Kikai nocks socialisten zou kunnen kloppen. Maar ook John Majcr( blijkt het uitstekend te doen. Ondanks het feit dat hij jarf lang Thatchers stroman is geweest, waarbij hij zijn 'socian gevoel' goed verborgen heeft weten te houden. En ondan 5 het feit dat hij als Thatchers laatste schatbewaarder verai woordelijk is voor de gierende geldontwaarding van het n{[|( ment. MaAR Major is een 'jeune premier' van gewone komaf, i kan alleen daarom al voorlopig niet stuk bij het grote PÖ bliek. Hij weet zich verzekerd van de steun van een Conse vatieve partij die in plaats van een hopeloos verdeelde sla genkuil dank zij de zeer stijlvolle, typisch Britse houdi van 'verliezers' Hurd en Heseltine onverwachts een z« r hecht bolwerk blijkt te vormen. Het is voor Groot-Brittani rj te hopen dat een vernieuwde Conservatieve regering hj, zelfvertrouwen en de moed opbrengt om de boosaardige, o50( menselijke kanten af te vijlen van tien jaar meedogenlo er economisch herstelbeleid. Zodat de onlangs gelanceerde pi ie testsong van ex-Beatle Paul McCartney meteen de zwaï^ zang van het thatcherisme kan worden. )e Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonder stukken te bekorten. Zwart rijden Nog steeds is de kritiek op het herziene boetebeleid in het openbaar vervoer niet ver stomd. Mogelijk moet als oor zaak van dit aanhoudende niet algehele verzet het feit wor den gezien dat het nieuwe be drag van dien aard is, dat het niet voor alle beboeten even zwaar is. Voor waarschijnlijk niet zo velen in de bus is hon derd gulden net zo veel als voor waarschijnlijk veel meer mensen die meerijden een dubbeltje is. Oftewel: indiTiji een minimum-lijder vergeet ;ta stempelen en dit bedrag mijin ophoesten, dan kan dat er zwaar zijn. Overwogen zilh kunnen worden, om elke Ine boete de mogelijkheid te j pr ven, om naderhand via e ni) akte van onvermogen aan tonen, dat vijfentwintig piek aa al voldoende zijn. De exljez boete zit 'm dan in het geloorc Een soort van 'dienstver er. ning' dus als alternatieve str iel Mr. N. Pleumekers, DEN HAAG. t| Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart: per maand 24,85 per maand 25,85 per kwartaal 74,10 per kwartaal f. 75,10 per jaar 284,50 per jaar f. 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2