E 1 Cas Juffermans weidt verder uit over het specifieke bandstoten Speurtocht naar Leidse kastelen 1 IA/1 IL jê I A m gS !S 5 JU .-Jf# Pleegouders moeten verspreiding van brief over incest staken LEIDEN OMGEVING CeicLe Soutuut VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 HUMMER DRIE IN DE VOORLICHTING VANEEN VEENSE BILJARTFREAK: „EEN KETSER IS EEN VEEG TEKEN" LANGS OMWEGEN Cas Juffermans heeft al weer enige tijd geleden zijn „hattrick" gescoord. Wat wil zeggen, dat hij een derde uitgekookt boekwerkje over de kunst van biljarten heeft geschreven dat in de serie basisboeken van Tirion Sport, Baarn, de titel „Band stoten, techniek, taktiek, oe fenstof" meekreeg. En dat is niet niks. Voor een buiten staander is het evenwel niet te verteren, maar voor hem dit leer- en stootboek ook niet geschreven. Het zijn de ware liefhebbers op het groe ne laken die zich ongetwij feld met een razend enthou siasme op dit „Bandstoten" zullen werpen en de inhoud ervan zich eigen willen ma ken. Cas verkondigt een ware blijde boodschap die ik me nog herinner van twee jaar geleden, toen hij z'n tweede basisboek introdu ceerde. Ook toen toonde Juf fermans zich een profeet en bazuinende heraut. Ik zal nooit vergeten dat hij mij in opperste verwarring bracht met zijn serieuze kryptische wijsheid: „De durvers met in zicht kunnen zo soms even de mini-kunststoter in eigen kring zijn. Waar precisie in het gedrang komt, vormt het tekstblok voor een aanvul lend begrip". Dit sloeg dan op de aanwezigheid op zijn school van een biljarttafel waarop de koters zich buiten de lesuren om konden uitle ven. En, getuigend van een nauwelijks te peilen wijsheid: „Het biljarten beoogt, met bal één, via bal twee, de derde bal te raken. Te snel afstoten getuigt van overmoed of overgave. Na de afstoot zie ie pas hoe zeker rnen is over de afloop. Een fraaie stoot moet je telkens opnieuw kunnen maken En een ketser is een veeg teken..." Bezonken idealist Het is weer zover. De ketsers zijn weliswaar de wereld niet uit, maar we zijn weer twee jaar verder en het is hele maal in deze geest dat Cas Juffermans zou zeggen: „Ja, a, de tijd gaat niet voorbij, iet zijn wij die voorbij gaan". Hij is inmiddels 49 geworden en zijn wijsheid heeft zich al leen maar verder verdiept. Cas kan ook lachen hoor, al leen zijn ernst is die van een bezonken idealist. Dat geldt niet alleen het biljart, maar ook de jeugd die hij als op voeder de weg moet wijzen en tracht te inspireren; en Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Cas Juffermans in 1986 toen zijn eerste boek over biljarten verscheen. dat in deze tijd. Als C.H.A- .Juffermans is Cas in het da gelijks leven hoofd van de Maria-basisschool in Roelof- arendsveen, en dat zal hij deze eeuw uit nog wel blij ven, voorvoelt hij. Maar een maal vrij is Cas een „Mr.Hy- de" die „Dr.Jekyll" is gewor den. Dan is hij op de eerste plaats biljarter en promotor van deze edele sport. Cas weet als weinigen, theore tisch, hoe de drie ballen moeten rollen. Een verant woorde stoot is voor hem een geloofsact. Bij hem thuis is de biljarttafel boven bijna een heilig schrijn, in een soort huiskapel. Wie faalt tussen de banden mag niet tot zijn leerlingen gerekend worden. Het begon eind '86, met Cas' eersteling, het basisboek Bil jarten Instructie Verzamelen Spelsituaties. Daarin was, bij voorbeeld, ook opgenomen een verzuchting van God fried Bomans, die zich eens identificeerde met een onno zele biljartbal: „Ik ben een ivoren bal in 't diepst van mijn gedachten, en lig op de eerste stoot geduldig te wach ten". Wel, dit sprak Cas wel aan, al bleef zijn opvatting van het spel bloedserieus. Het eerste basisboek sloeg ui teraard aan, zoiets bestond nog niet eerder en Cas Juf fermans werd een graag ge raadpleegde onderwijsinstel ling. Met veel waardering en erkentelijkheid vanwege de Kon.Ned.Biljart Bond, de KNBB (die overigens zowat 30.000 leden telt, een aantal waarbij het district Bollen streek, waarin ook Cas geïn corporeerd is, met ca. 650 le den een wat magere indruk maakt). In '88 verscheen nummer twee: „Spelsoorten biljarten". Mevrouw Juffermans had net een heerlijke rustige tijd achter de rug waarin zij aan haar man geen kind had. Maar ja hoor, dat lieve leven begon opnieuw, toen haar „eigen biljartbal" zijn deel drie ging voorbereiden, op uitnodiging van uitgever Ti rion. Het hoorde thuis in de reeks basisboeken over min der courante sporten als darts, hardlopen, zaalvoetbal, keeperstraining, biljarten en triathlon, maar ook paardrij den. Daar ligt nu Cas Juffer mans' derde basisboek. Met een voorwoord van Hans Vultink, Neerlands „Ray mond Ceulemans" (bij wie je in Mechelen overigens uitste kend kunt eten aan de Markt). Het is een welkome aanvul ling en specialisatie dat het bandstoten aangaat. Een Gro te Biljartkatechismus, inclu sief de kleine lettertjes. Een blik op de inhoud confron teert de lezer (en praktisch student) meteen met de leer- FOTO: WIM VAN NOORT stof van een hogeschool: „Mikpuntbepaling, bal en be weging, afstoot, tempo en wijking, positie - annonce ring, curve en traagheid, de lange rolstoot, de klotsstoot en aanspeeldikte, amorti- stootvormen, gemaskeerde posities, doorschieten, masse ren en pikeren". Verder wordt op bijna 200 pagina's behalve aan techniek ook aan oefenstof gedaan. Van al lerlei mogelijke kampioenen is een lijst opgenomen. Er is ook weer, als een bijdrage tot een wat luchtiger kout, een verzameling wijsheden die via Cas de kennis en het in zicht van de ware biljarter kan verrijken. Bandstoten voedings bodem Als een bewaarder en bewa ker van het enig juiste bil- jartgeloof spreekt Cas intro ducerend „ex cathedra": „Bandstoten is de voedings bodem van alle biljartvor- men". Als je dit axioma aan neemt, ben je al half inge wijd. En verder: „Om de kennis over het biljarten goed te kunnen benutten, is er een ruim deel oefenstof opgenomen. Het boek is op meerdere wijzen te gebrui ken. Naar gelang de persoon lijke voorkeur, kan er wor den gelezen en gekeken". Er is sprake van een „wereld van het driebandenspel" die betreden moet worden. Verder hoef ik echt niet te gaan. De weetgierige en op prestaties gerichte amateur- biljarter zal meteen al wor den gegrepen en via de boek handel, op de valreep van St.Nicolaas wellicht, deel drie van Cas zich aanschaffen. Wie niet het einde van alle vertier in het biljartspel ziet, zal de aankondiging van Bandstoten voor kennisge ving aannemen. Maar wel licht kan diegene zich nog wat vermaken met de aante keningen die ik aan Cas' on voorstelbaar, docerend in zicht ontleend heb terwijl ik onwillekeurig me een voorstelling probeer te ma ken van de „Uitwerking der stootinvloeden". Geen aanhalingen van Bo mans ditmaal, maar een op somming van „bijzonderhe den": „Als je meent beter te zijn dan je tegenstander, toon dat dan op het biljartlaken", „Sportief gedrag aan tafel, kan een nederlaag beperkt houden", „De verliezer be paalt de speelvreugde van de winnaar", „Ga niet te losban dig om met een losse-band- stoot", „Als je echt twijfelt, is je enige kans een mazzeltje", „Te snel afstoten getuigt van overmoed of overgave", „Kleine weetjes kunnen soms tragische missers voorko men", „Als je weet waarom je miste, dan miste je onno dig". En tenslotte: „Biljarten is kijken, voorbereiden en uitvoeren om tevreden te kunnen zijn". En dan toch dat altijd verpletterende in zicht dat Cas tentoonspreidt: „Een kampioen moet het soms hebben van de tegen slag van anderen". Enfin, het boek Bandstoten, techniek, taktiek, oefenstof, zal het leren. Je hoeft er niet meer met een uitvlucht voor naar de kroeg en eindeloos je handje verveelde toeschou wers vermoeien en hen uit lokken tot welhaast ongepas te uitroepen. Biljarten is niet slechts een sport, het is ook in de ogen van Juffermans en vele speelgenoten een ware kunst. Cas Juffermans is een leraar en dat zal hij al tijd blijven. En als hij de keu in handen heeft en de kan sen tegen elkaar afweegt en de ballen in de juiste context kan krijgen, dan is er kans op een geweldige voldoening. Ach ja: Bandstoten, de „ba kermat van het biljart"; het biljart zit hoog bij deze Veen- se onderwijsman, die in zijn van huisuit favoriete Lissese biljartvereniging De Engel (40 jaar club) zijn inzichten in de praktijk brengt. Zelf schat hij zijn prestaties niet al te hoog in, maar dat hoeft ook niet. In de wereld der muziek zijn er top-com- ponisten die zelf de uitvoe ring hunner opussen (opera) aan meer praktische virtuo zen overlaten. Toch zou ik weieens willen weten wat er allemaal in het basisboek voor de hardlopers staat. Dat neem je toch ook niet mee naar bed, veronderstel ik. Dan, eerder, zou ik iets wil len overhouden aan sir Tho mas More's bestseller Utopia. Maar die schreef dat boek meer voor eigen gebruik en schier onbereikbaar vermaak van anderen. Cas Juffermans lijkt me praktischer van aard, en als hij de keu, met tegenzin, even opzii heeft gezet, zegt hij: „Met de informatie uit dit boek over bandstoten kun nen biljarters met een be scheiden gemiddelde een flinke niveaustap voorwaarts maken. Het tijdsbeeld plaatst het driebanden te sterk cen traal. Dit boek is een afron ding van een ruime hoeveel heid kennis en oefenstof om het carambolebiljarten een flinke duw te geven..." Mooi toch zeker! Voorschoten gaat toch door met jongerenwerk VOORSCHOTEN Het pro ject open jeugd- en jongeren werk wordt minstens tot 1 april volgend jaar op dezelfde wijze voortgezet en daarna kan het jongerenwerk reke nen op een jaarlijkse subsidie en begeleiding van een be roepskracht. Dit werd gisteren besloten door de gemeenteraad van Voorschoten. B en W wil den het project stopzetten. In de decembervergadering zal de gemeenteraad exact de subsidiebedragen en de uren ondersteuning voor een be roepskracht vaststellen. De ge meenteraad was gisteravond duidelijk onder de indruk van het grote aantal jongeren dat de vergadering bijwoonde. De raad bleek ook een willig oor te hebben voor de nadere in formatie die verstrekt was door het buro Sheldon en de Groot. Het voorstel van burge meester en wethouders om de subsidiëring van het project per 1 januari stop te zetten en de maand december te gebrui ken voor de afbouw van het project kreeg geen enkele on dersteuning vanuit de ge meenteraad. De fracties van CDA, VVD en PvdA dienden een initiatief voorstel in waardoor voortzet ting mogelijk zou zijn en nader beraad noodzakelijk om te ko men tot een verantwoord ge heel. D66 was het met voort zetting eens, maar oneens over het aantal uren van de be roepsmatige ondersteuning. De coalitie-partners willen 80 uur ondersteuning in totaal voor buurthuiswerk en het open jeugd- en jongerenwerk. Dat betekent in de praktijk 20 uur voor het open jongerenwerk en dat is volgens D66 te wei nig. Groen Links meent dat in totaal 90 uur ondersteuning voor buurthuis en jongeren werk nodig is. In de discussie kwam wel naar voren het onbegrip bij de frac ties over het voorstel tot stop zetting, terwijl in de commissie welzijn gebleken was dat voortzetting op prijs gesteld werd door CDA, VVD en Groen Links. R. Kalfsbeek (PvdA) zette uiteen dat de conclusie van het eindrapport vorige maand alleen kon zijn stopzetting omdat de cijfers het niet aanvaardbaar maak ten zoveel geld aan zo weinig jongeren te besteden. De laatst uitgekomen cijfers laten zien dat het sociëteitswerk sterk toegenomen is, waardoor voortzetting reëel genoemd kan worden. G. Cremers (CDA): „Om in onze termen te zeggen: de PvdA is bekeerd. Waarom, dat interesseert ons niet. Het CDA heeft steeds ge pleit voor voortzetting en ook de VVD toonde zich daar voorstander van. Daarom heeft het CDA geen behoefte aan het voorstel van B en W tot stopzetting". N JAARVERSLAG ARCHEOLOGISCH BODEMONDERZOEK 071 A tich SIDEN Fragmenten *nge in 476 stuks keramiek, 1 n asscherf5 spijkers, 1 en agment van een ijzeren J nJ ïutel en 1 geelkoperen 3kuu nning. Dat is het resul- at van het archeologisch 5041 kernonderzoek op het 3ku" lormalige terrein van de 1S heepswerf Boot dat in werd uitgevoerd. Dat aruit blijkt dat het trot- Huis Steneveld op de R^| ikeroever van De Zijl in 73 werd afgebroken, |ndi| irdt in het onlangs nin°ü esenteerde „Bodemon- rzoek in Leiden, Arche- ogisch Jaarverslag 19^05 88/1989" uitgelegd. Leid 5,NS1 een reeks artikelen wordt 071 or de afdeling archeologisch demonderzoek gemeente nilieutiden verslag gedaan van op- ivingen van de afgelopen te jaar in de Leidse bodem. CEN 'er Steneveld is maar weinig n aakend. Beweerd wordt dat op 1 terrein een middeleeuws steel heeft gestaan dat in werd verwoest. Gemeen- ijilarehivaris T. Schelhaas be ta ijfelt dat echter Hij grijpt ug naar de Hoekse en Ka- 1906 ?uwse twisten. Jan van 0 eren belegerde en verover- in 1420 het Hoekse Leiden, deze belegering werden de ite kastelen Ter Does, Ter qole Uf- ij H et k asteel de Coebel dat in 1573 werd verwoest. -™ Zijl en Ten Waarde veroverd en verwoest. Over een kasteel Steneveld, dat er vlak bij lag, dat zou zijn gespaard of ver woest, wordt nergens in de bronnen gerept. De oudste vermelding van het huis is uit 1541. De naam Ste neveld duikt voor het eerst op in de archieven van 1515. Ger- rit Jan Kerstantszz wordt dan onder de naam Gerrit Jansz ILLUSTRATIE: PR van Steeneveld benoemd tot hoogheemraad van Rijnland. Schelhaas vermoedt dat hij de eerste eigenaar is geweest en dat hij ook het Huis Steneveld heeft gebouwd. Gerrit zou zich met de bouw van Steneveld niet alleen van een aanzienlij ke woning, maar ook van een aanzienlijke achternaam heb ben voorzien. Wat bij de op gravingen werd aangetroffen wijst namelijk op een periode rond 1500 en niet eerder, waarmee aan de mythe over het middeleeuwse kasteel een einde is gekomen. Forse ruzie Nog een „kasteel" waarnaar het onderzoek moeizaam ver liep, was het buiten Coebel on der Zoeterwoude. Niet alleen de 205 gevopden aardewerk fragmenten vertellen een ver taal. Dankzij de zestiende eeuwse belastingen is er ook iets meer duidelijkheid te ver krijgen over de Coebel, schrij ven P. de Baar en I. Nuijten. De vroegste vermelding is een post uit 1544 in het morgen- boek van Zoeterwoude. Een morgen was een oppervlakte- maat, gelijk aan een stuk land dat in één morgen geploegd kon worden. In de morgenboe- ken werden de eigenaars van het land opgetekend met het aantal morgens dat ze bezaten. „Dirck Koebel in Den Haech" bezat een lap grond van 2 morgen, 1 hond, 32 roeden, of tewel een terrein van 190 are. Voorts staat opgetekend dat Mees Dircxz. Vos de „bruye- ker" was van het land. Dirck Coebel had jarenlang forse ruzie met de stad Leiden. Hij had namelijk een terrein bij de Oude Vliet en Ter Wad ding in gebruik Voor een kal koven. Aan het strand van Katwijk opgeviste schelpen werden zodanig verhit dat zij verpulverden en er ongebluste kalk ontstond. Dat was een onontbeerlijk onderdeel van metselspecie. Het terrein lag echter te dicht bij de stad Lei den. De stad wilde een voor beeld stellen en pakte de Ha genaar stevig aan. Zo kon aan de overige bezitters van kalko vens worden getoond wat wel en niet door de beugel kon. Er werden diverse processen ge voerd, tot de hoogste organen toe. Coebel verloor, maar wei gerde in 1547 zijn oven af te breken. In 1550 koos hij eieren voor zijn geld en legde de oven stil. Zodra Leiden zich in 1572 aan de kant van de opstandelingen tegen Philips II had geschaard, moest het rekening hóuden met militaire acties van Spaanse troepen. Na Haarlem en Alkmaar was de kans groot dat Leiden aan de beurt was. Daarom werd besloten ieder kasteel, slot of versterkbaar huis plat te branden. Het kas teel van de gehate Hagenaar Coebel is als een van de eerste in de fik gestoken en met de grond gelijk gemaakt. Iets la ter was 't Huis Steneveld aan de beurt. KARIN SWIERS Bodemonderzoek in Leiden, Archeologisch Jaarverslag 1988/1989 is voor 20 gulden verkrijgbaar aan de balie van het Leidse stadhuis en stadsbouwhuis. S artsuiker KW. recteur 55 unnekewey ORDWIJKERHOUT P. iuiker wordt de nieuwe icteur van verzorgingste- 5 Munnekewey in Noord- terhout. Hij volgt per 10 "ember directrice A.S.M. Isky-Heynen op, die al ier werd vervangen door interim directeur J. Send- Tijdens een receptie op andag 10 december in de reatiezaal van Munneke- wordt afscheid van me- uw Wolsky genomen. Deze enkomst is van half vijf tot DEN HAAG/SASSEN- HEIM De pleegouders van een 45-jarige Sassen- heimse mogen niet langer geschriften verspreiden of wereldkundig maken die de eer of goede naam van de pleegdochter en haar gezin schaden. Dat be paalde gisteren de Haagse rechtbank in een kort ge ding dat de dochter tegen haar pleegouders had aan gespannen. Op elke overtreding van dit verbod staat een boete van 250 gulden. Tevens zijn de pleeg ouders, die eveneens in Sas- senheim wonen, veroordeeld tot betaling van de kosten van het kort geding. De pleegvader zou met zijn pleegdochter gedurende haar jeugd incestueuze handelingen hebben gepleegd. Omdat het allemaal te lang geleden was, is de man daar niet voor ver volgd. De incest is ook nooit bewezen. Teneinde het ver werkingsproces te bevorderen zette de Sassenheimse een en ander over haar ervaringen op papier en stuurde zij dit schrij ven naar haar pleegouders met wie ze inmiddels had gebro ken. Het echtpaar kopieerde de brief en verspreidde hem in de straat en onder anderen. Als reden voerde het echtpaar tijdens de behandeling van het kort geding aan dat het schrij ven de onschuld van het twee tal zou aantonen. Zij voelden zich hiertoe geroepen omdat vaak beschuldigende opmer kingen vanuit de buurt in de richting van de man werden gemaakt. Ook werd het echt paar bestookt met anonieme telefoontjes over de vermeen de incestueuze handelingen. Kerststukjes Kinderen vanaf acht jaar kunnen woensdag 12 de cember bij K&O in Kat wijk terecht voor een korte cursus kerststukje maken. Dit gebeurt onder leiding van een docente die ook de cursus voor volwassenen verzorgt. Deelname kost f12,50 inclusief alle materi alen. Belangstellenden kun nen zich tot 7 december in schrijven bij Volksuniversi- tiet K&O aan de Sluisweg Bejaardensoos Een bejaardensoos wordt dinsdagmiddag 4 december van twee uur tot half vijf gehouden in verzorgingste huis Aar en Amstel in Nieuwkoop. Zangdienst In de hulp en Heilkerk van het psychiatrisch centrum Robèrt-Fleury (Schaken- bosch) aan de Veursestraat- weg in Leidschendam wordt zondagochtend om tien uur een zangdienst ge houden. Voorganger is ds. A.F. Verheule. Muzikale medewerking wordt ver leend door Frieda van En gelenburg, alt, Willem Lek- kerkerker. trompet, en Ri chard Heidema, orgel. Na afloop koffiedrinken in Het Veurhuis. Veldrijden Ter voorbereiding op het Zoeterwouds kampioen schap veldrijden, dat op het programma staat voor de eerste zondag na Sinter klaas, wordt zondag in de Geerpolder een zogenoem de zuivel-veldrit verreden. Een drietal zuivel boerderij en heeft de handen ineen geslagen en houdt zondag een wieier festijn. De veldrit begint om twaalf uur ter hoogte van de boerderij van Theo van Leeuwen. Het gaat om vier ronden van circa anderhalve kilometer dwars door de Geerpolder. Deelname aan de veldrit is gratis en ook bezitters van de populaire terreinfietsen zijn welkom. Inschrijven vanaf elf uur bij Van Leeu wen, Geerweg 5. Parcours- verkennen vanaf half twaalf. Nadere informatie: 01715-1415. Film De film „The Healing" wordt zaterdagavond ver toond in evangelisch ont moetingscentrum De Ark aan het Picképlein 1 in Noord wijk aan Zee De film gaat over een jonge arts die zijn vrouw door een ongeval verliest. Hij komt er niet overheen, wordt on verschillig, raakt aan de drank en verliest zijn baan. Aanvang acht uur, toegang is gratis. Rockabilly De groep Blue Moon Boys treedt zaterdagavond op in Join aan de Weteringkade in Noordwijk-Binnen. Het trio speelt rockabilly. De zaal gaat om negen uur open, toegang kost f6.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13