Maredorp faliekant tegen referendum STAD OMGEVING/RTV Persoonlijk cadeau fieidaeSou/ta/rit ^eidse raadsleden jezorgd over antasten houtwal ïeraut Gelre hield adel tevergeefs spiegel van ridderschap voor Klauterpiet daalt neer Sint en Piet maakten een spectaculaire en tree bij hun be zoek aan het In ternational Cen tre van de uni versiteit aan het Rapenburg. Voor een dertigtal voornamelijk buitenlandse kinderen die in de regio wonen kwam de goed heiligman per mini-stoomboot het Rapenburg afgezakt. Nadat de Sint bj het uit stappen enkele halsbrekende toeren had uitge haald om zichzelf een nat pak te besparen stond hij veilig temid den van zijn jon ge aanbidders veilig en wel op de wal. Inmid dels bevond een klauterpiet zich op het dak van het Centre en zakte aan een touw langs de ge vel af. Dit tot op perste verbazing van de in ver voering geraakte kleintjes. Een maal binnen werden de kin deren op lekkers getracteerd. Jongerenpastoraat Het knooppunt voor jonge renpastoraat en -diakonaat Leiden houdt maandag van zes tot zeven uur een maal tijd „op water en brood". Die envoudige maaltijd is bedoeld voor jongeren die willen praten over de grondvragen van het leven. Het knooppunt is gevestigd aan de Oude Rijn 44b in Leiden. Voor informatie: 071-120070. Sempre Cresendo Het studenten muziekgezel schap Sempre Cresendo houdt maandag een concert Grote partij vuurwerk in beslag genomen LEIDEN Bij twee Leide- naars, 17 en 18 jaar oud, is gis termiddag een grote partij vuurwerk in beslag genomen. In de woning van de 18-jarige vond de politie 6000 strikers, de 17-jarige had 1000 strikers verborgen. De twee jongens werden aan gehouden nabij het diensten centrum in de Merenwijk waar zij bezig waren een deel van de voorraad af te steken. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van het vuurwerk. in de Leidse Stadsgehoor zaal. Werken van Reinecke, Bernstein, Dvorak en An- driessen worden ten gehore gebracht. Koor en Orkest staan onderleiding van H. Kofflard en E. van Thiel. De uitvoering begint om 20.15 uur en de toegang be draagt 12,50 Zonneboom Het winter- en voorjaar sprogramma van de Zonne boom bestaat uit een reeks cursussen en voordrachten op het gebied van kunst, muziek en cultuur Zo komt een Russische schilder ver tellen over zijn werk en wordt een cursus over Rem brandt gegeven. Voor in lichtingen en bestelling van het programmaboekje: 071- 123137. Vrijwilligers Voor 55-plussers in de Kooi en Zeeheldenwijk start de Stichting Ouderenwerk in december weer vele nieuwe activiteiten. Om deze te kunnen organiseren is de stichtingop zoek naar vrij willigers. Belangstellenden kunnen bellen met Conny de Waal, tel. 221742. Gezocht Dien Hofstede-van Barne- veld zoekt de naam van de componist, of liever nog de muziek, van een kerstspel dat begin jaren vijftig werd gezongen door het koor ..Het Zonnelied" van de Le onard usparochie. Het gaat om een Duitstalig kerstspel waarin ook diverse bekende kerstliederen voorkwamen. Annie Staats zong de so praanaria „Sehet welcher Liebe hat uns der Vater ge- schenkt". Wie kan helpen kan contact opnemen met D. Hofstede-van Barneveld, Uddelstraat 3, 2573 VA Den Haag. DONDERDAG 29 NOVEMBER 1990 PAGINA 9 Dijkstra krijgt an van Houtpenning EIDEN J. Dijkstra, waarnemend hoofd van de rectie ruimtelijke ordening en stadsbeheer bij de meente, is gisteren onderscheiden met de Jan van outpenning. Die is hem overhandigd door wethou- •r T. van Rij. De Jan van Houtpenning is door de •meente ingesteld voor ambtenaren die zich gedu nde een groot aantal jaren hebben onderscheiden ■AX bijzondere toewijding. Dijkstra nam gisteren af- heid van de gemeente waar hij ruim 34 jaar heeft werkt. Hij gaat per 1 februari met vut. Dijkstra be-' in zijn carrière in 1948 als timmerman bij het bota- isch laboratorium van de Leidse universiteit. In 1956 ad hij in diens van de gemeente als adjunct-tech- sch ambtenaar bij de dienst gemeente werken. Drie ar geleden werd hij chef van de afdeling bouw- en oningtoezicht binnen de toen nieuw gevormde di ctie ruimtelijke ordening en stadsbeheer. K O-directeur adviseert Bulgaren LEIDEN Directeur T. We ber van volksuniversiteit K O is gevraagd om in Bul garije advies te geven over het opzetten van een dergelijke in stelling. „Er is daar interesse in het opzetten van een insti tuut zoals K O, waarin edu catieve en culturele activitei- te» samengaan". Maar de middelen mogen in Leiden beperkt zijn voor het opzetten van culturele activi teiten, in Bulgarije is er rond uit schaarste, zo heeft Weber de afgelopen dagen ondervon den. „Er is me gevraagd kaar sen en boter mee te nemen. Er is niet eens de hele dag elek triciteit beschikbaar". Weber gaat van 1 tot 8 decem ber samen met de Amerikaan se pianist Stephen Mayer naar Bulgarije. Met Mayer geeft Weber ook een aantal piano concerten in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Zij worden daarbij begeleid door het sym fonie-orkest van de stad Sli- ven. Daarnaast is Weber nog gevraagd om een interpreta tieklas te verzorgen aan het conservatorium van Sofia. „Ik heb begrepen dat daar veel be langstelling voor is en dat de klas inmiddels vol zit", aldus Weber. Einde aan de technische carrière van Geertsema LEIDEN De Leidse raadsleden van voor onderwijs, cultuur en emancipatie beleefden gis teravond de primeur van de nieuwe geluidsinstallatie. In het Gulden Vlies aan de Breestraat stonden zestien spiksplinternieuwe, gestroomlijnde microfoons opge steld. Een ringleiding, twee microfoons voor insprekers en vier nieuwe boxen in piepklein formaat maken het geluidsfestijn compleet. Daarmee is een einde geko men aan de jarenlange klachten over de bar slechte geluidskwaliteit in de zaal. Maar tevens komt daar mee een einde aan de technische carrière van VVD'er Alexander Geertsema. Jarenlang stond hij te prutsen aan de knoppen, lag hij onder tafels om de draden te verbinden en verving hij charmant microfoons voor zijn buurmannen en - vrouwen. Dat is nu jammer genoeg allemaal voorbij. Vechtpartij in de Merenwijk LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar is door een groep van acht jongeren gisteravond nabij het buurthuis Op Eigen Wieken in elkaar geslagen. De Leidse jongens wilden verhaal bij de man ha len, omdat hij volgens hun een jas had gestolen. Omwonenden waarschuwden de politie. Agenten troffen de man even later in de Merenwijk aan. Hij had klappen gekregen en was ontdaan van zijn jas. Op de Gooimeerlaan werden zes van de jongeren aangehouden. Vrouw breekt arm LEIDEN Bij een aanrijding met een bromfiets heeft een 49-jarige fietsster haar arm gebroken. De vrouw reed op het fietspad parallel aan de Oegstgeesterweg. Zij wilde linksaf, maar vergat daarbij om te kijken. Een 21-jarige bromfietser uit Voorschoten kon haar niet meer ontwijken. De vrouw is overgebracht naar het AZL. Plan om bioscoop Astra in Wassenaar open te houden WASSENAAR Enkele Wassenaarse serviceclubs en de Alge- meene Maatschappij voor Handel en Industrie NV werken aan een plan om de bioscoop Astra open te houden. Eigenaar Van Keppel heeft het theater onlangs verkocht aan de enkele meters verderop gelegen Spar-supermarkt. De commissaris van de Al- gemeene Maatschappij voor Handel en Industrie NV, S.W. Winckel. bevestigt dat er aan een reddingsplan wordt gewerkt. Overwogen wordt het gebouw te kopen en het na een verbou wing open te stellen als multi-functioneel centrum. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J I Naam: Voorl:I I Adres: J j Postcode/plaats: j J Telefoon: (voor controle bezorging) J I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: J Naam: I I Adres: Postcode/plaats: j Op de pen moet komen te staan: |L I I I I II 'l EU J NS imsm doonot aomt&ng batool tan et* iwt* om m otonrmmt worfrn gowya I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. inz 1 t v ZOWEL BEZWAAR TEGEN PROCEDURE ALS INHOUD Idee: laat bezoekers archief meebetalen LEIDEN Buurtvere niging Maredorp is „fa liekant" tegen het refe rendum. Zowel met de procedure als met het eventueel vrijgeven van de sluitingstijden is de buurtvereniging het niet eens. Dat staat in een brief die Maredorp/De Camp als inspraakreac tie aan de Leidse ge meenteraad heeft ge stuurd. De buurtvereniging uit de binnenstad vindt de proce dure bezwaarlijk omdat in principe de gemeenteraad de uitslag van de volksraadple ging naast zich neer kan leg gen. Dat wordt door Mare dorp ook verwacht: „De raad lapt de referendumuit slag geheel aan haar laars. De raad hoort pas een be sluit te nemen nadat een re ferendum heeft plaatsgevon den", staat in de brief te le zen. Las Vegas Ook inhoudelijk wordt de volksraadpleging aange vochten: „Het geheel vrijge ven van de sluitingstijden is een aantasting van het wooncomfort. Ook gaat het raadsvoorstel lijnrecht in te gen de sociale vernieuwings gedachte", aldus de buurt vereniging die verder de vraag opwerpt in hoeverre sociale vernieuwing serieus moet worden genomen als dit soort besluiten door de gemeente worden genomen. „Leiden wordt het Las Ve gas van de Lage Landen", voorspellen de briefschrij vers. Als voorbeeld wordt Tilburg aangehaald waar de bewoners in het geweer zijn gekomen tegen de vrije slui tingstijden. Als laatste stelt de buurtver eniging dat het college de aanwezigheid van kinderen in de binnestad volledig over het hoofd ziet. Kinde ren zouden voornamelijk last hebben van „uitspattin gen" van de „uitdagende" Leidse horeca. Tegenstanders Met buurtvereniging Mare dorp lijkt het aantal uitge sproken tegenstanders van een referendum in aantal toe te nemen. Zo lieten eerder de Leidse horeca-on- dernemers, verenigd in Ho reca Nederland al weten dat „de bodem,, uit het referen dum ligt doordat 75 procent van hen tevreden is met de huidige sluitingstijden. Ook liet de Leidse CDA-achter- ban tijdens een ledenverga dering deze week eveneens weten geen heil te zien in de volksraadpleging. LEIDEN Vol goede moed opperden Leidse raadsleden gisteravond het plan om een financië le bijdrage te vragen aan de bezoekers van het ge meentearchief. Dat deden zij tijdens de com missievergadering voor cul tuur. „Je kunt vooral geld vra gen aan de mensen die ge bruik maken van de studiezaal voor hun dissertatie. Dat vergt een hoop tijd van de medewer kers", gaf E. Kerckhoffs (PvdA) aan. Uit het taakstel lende formatieplan van het ar chief blijkt namelijk dat er een schrijnend tekort is aan perso neel. Er zouden zes mensen aan het personeelsbestand moeten worden toegevoegd om de ernstigste knelpunten op te lossen. De directie perso neel en organisatie houdt naar aanleiding van dit plan een onderzoek. Dan pas wordt be keken hoeveel personeel het archief erbij krijgt. De oplos sing van de raadsleden werd echter resoluut de bodem inge slagen door gemeente-archiva ris T. Schelhaas. „De Archief wet verbiedt dat. De archieven moeten voor iedereen open baar zijn. Bovendien heeft ie dere burger er recht op om te weten wat de overheid in het verleden heeft gedaan. Dat is een heel wezenlijk democra tisch principe". 1IDEN Leidse raads- len maken zich zorgen er het aantasten van de ieke houtwal in de idse Hout. Die bezorgd- id uitten zij gisteravond lens de commissiever- dering voor onderwijs. or de aanleg van de ingang de nieuwbouw voor de ba- ichool Woutertje Pieterse iet een gat van 4,5 meter in houtwal worden gemaakt, jkbewoners hebben zater- 'n deze krant hun bezwa- daartegen kenbaar ge- akt. Voor de aanleg van de ooi verdwijnt de helft van sportveld. Dit veld moet rden opgehoogd. De bewo- s vrezen daardoor wijzigin- in de grondwaterstand die niet bevorderlijk zijn voor de houtwal. Ook zouden voor het maken van de ingang unieke bomen moeten sneuvelen. Wethouder H. van Dongen (PvdA/onderwijs) stelde raadsleden gerust. Er was nog geen duidelijkheid over een aantal problemen. Bij de direc tie civiele werken heersen di verse meningen over het op hogen van het terrein. Het is nog niet eens bekend of het terrein wel wordt opgehoogd. Dat er een „stukje" houtwal wordt opgeofferd voor de toegang naar de school was volgens haar al bekend: „Ik ga er vanuit dat de houtwal moet worden beschermd", voegde de wethouder daar aan toe. Een boomchirurg bekijkt de gezondheid van de bomen al-t daar. „Er schijnt er één dood te zijn, maar daar komt nog een rapport over". iling Kruyskampboeken groot succes IDEN Ook het tweede eelte van de veiling van de iken uit de collectie van C. lyskamp, gisteren in Lei een groter suëces ge- rden dan .verwacht, totaal heeft de veiling „en- tonnen" opgebracht, aldus ordvoerder Steenkamp van ihnghuis Burgersdijk en rmans. Het preciese bedrag wil hij niet noemen, wegens ae privacy van de inzender. Op nieuw brachten bepaalde stuk ken een veelvoud van de ge schatte waarde op. Voor een op 500 gulden ge schatte catalogus van een boe kenveiling uit 1758 bij voor beeld werd 1.400 gulden neer geteld. De veiling gaat verder op 4, 5 en 6 juni 1991. Het statenlid A. van den Beld-Pott opende gistermorgen een huiskamer voor ouderen in het Diaconessenhuis in Leiden. Zij verving gedeputeerde W. Aalbers die door ziekenhuisopname was verhinderd. De huiskamer is bedoeld om ouderen geestelijk en lichamelijk actief te houden tijdens een ziekenhuisopname. Bovendien wordt het verblijf in het ziekenhuis daardoor veraan genaamd. Het statenlid prees in haar openingstoespraak het ini tiatief van het ziekenhuis dat volgens haar past in het streven van de provincie naar „zorg op maat". Directeur patiëntenzorg M. Hennink wees er bij de opening op dat het aantal oudere patiën IDEN Herauten Iden in de middel- iwse ridderwereld een ondere taak. Als geen ier kenden zij ridderlij- tradities, ceremonieën de gang van zaken bij ite toernooien. Ook wa- i ze specialisten in het kennen van de ver diende wapenschilden, door hen in wapen- ïken werden opgete- ïd. ivan de fraaiste wapenboe- uit de middeleeuwen is van heraut Gelre. W. van ooij promoveerde gister- dag aan de Leidse univer- it op de „ereredes" in het k van deze wapenkoning de Ruwieren. onderzoek is onderdeel een project van de Leidse "ersiteit: Nederlandse lite- ur en cultuur in de mid- euwen. Een grote groep erzoekers werkt sinds sep- ber 1989 aan dit project irin de nederlandstaïige srkunde van de middeleeu- i centraal staat. De litera tuur wordt geplaatst tegen de achtergrond van politieke, so ciale en culturele geschiedenis. Het gisteren verschenen boek van Van Anrooij, „Spiegel van ridderschap, Heraut Gelre en zijn ereredes", is het eerste deel in de reeks Nederlandse literatuur en cultuur in de middeleeuwen. Ereredes zijn, in heel Europa, de vroegste teksten waarin he rauten ridderlijke wapenfeiten hebben opgetekend. Binnen Europa is het Wapenboek Gel- re bovendien het vroegst be kende handschrift van een wapenboek met een bijbeho rend tekstgedeelte. De wapen verzameling is opgesplist in een aantal zogeheten wapen provincies. Daarin werd een leenheer met zijn vazallen door een serie wapentekenin gen vertegenwoordigd. Niet alleen het schild werd afge beeld, ook voor de schilddek- king (helm, helmwrong en helmteken) werd ruimte gere serveerd. Latere bezitters van zo'n „ridderlijk postzegelal bum" vulden het werk aan. Voorbeeldige ridders Heraut Gelre (circa 1345-1414) was bijna twintig jaar in dienst van de hertog van Gelre aan het Gelderse hof. Daar heeft hij ook zijn ereredes geschre ven. Het Wapenboek Gelre, waarvoor hij een adellijk pu bliek voor ogen had, zette hij op nadat hij tot koning van de Ruwieren was benoemd (1395). Een functie binnen het Duitse Rijk die speciale verantwoor delijkheden met zich mee bracht in de streek tussen Maas en Rijn. Ereredes zijn korte gedichten waarin ideaal riddergedrag wordt geportretteerd en gepro moot. Dapperheid is eervol, de rest blijft onvermeld. Ridders behoren te vechten tegen de heidenen, bijvoorbeeld in Rus land, Pruisen, Constantinopel, Cyprus en Spanje. Gestreden wordt niet alleen in dienst van hun heer. Ridders zijn eigen lijk voortdurend op reis om ook elders in dienst van ande re heren krijgsdiensten te ver richten, of om aan de grenzen van de christenheid de heide nen te bevechten. Verder wor den voorbeeldige ridders ge acht weduwen, wezen en de Heilige Kerk te beschermen. Het gevolg van het naleven De enige bekende afbeelding van de heraut Gelre. ILLUSTRATIE: PR van dit ideaal is dat „echte" ridders voortdurend op reis zijn. Leven en bezit worden op 't spel gezet om het ridderi deaal in daden om te zetten. Dat bezorgt een ridder niet al leen een goede reputatie, maar stelt hem tegelijkertijd hemel se zaligheid in het vooruit zicht. Het is immers de door God ingestelde orde die hij in stand houdt, of, waar nodig, verdedigt en herstelt. Deze christelijke dimensie in het ridderideaal is sterk aanwezig in de door herauten geschre ven ereredes. De ideële ach tergrond maakt van dit veer- tiende-eeuws literaire genre bijna een soort heiligenlevens, vindt Van Anrooij. Uit de tijd Maar eigenlijk liepen de he rauten achter de feiten aan. Dit ridderideaal raakte in de tweede helft van de veertien de eeuw uit de tijd. Van An rooij vraagt zich af of er in die periode nog wel ridders te vin den waren die een heel men senleven lang aan dit ideaal voldeden. Na bestudering van de twaalf ereredes in het Wa penboek Gelre bestempelt hij het werk van de heraut als een tijdsklacht. Volgens hem kiest de heraut niet voor niets ridders uit de eerste helft van de veertiende eeuw. De bood schap is dat ridders uit de ei gen tijd zich te vaak laten voorstaan op daden die ze niet hebben verricht, en dat ze zich groter voordoen dan ze in werkelijkheid zijn. Daarom wordt een aantal overleden beroemdheden tot voorbeeld gesteld aan de jongere genera tie. Van Anrooij noemt de keuze van de heraut „een zwakte bod: er waren nog wel edellie den die aan het ideaal volde den, maar die vormden een steeds kleinere minderheid". Heraut Gelre hield de jongere generatie echter tevergeefs een spiegel van ridderschap voor. „Het lijkt een teken aan de wand dat heraut Gelre na zijn overgang in Hollandse dienst minder aandacht kreeg voor het genre en zich ging toeleggen op andersoortige teksten". Hij sleet zijn oude dag in het graafschap Holland dan ook met de arbeid aan grootschalig geschiedwerk. KARIN SWIERS W. van Anrooij: Spiagal van riddsr- •chap. Heraut Galra an zijn „Erara- das". Uitgavarij Prometheus, Am sterdam 1990. Prijs: 49,90. Huiskamer geopend in Diaconessenhuis ten in het ziekenhuis de afgelopen tien jaar is verdubbeld. Hij wees ook op het belang van activiteiten voor ouderen in het zie kenhuis. Met de opening van de huiskamer keert een oud begrip terug in het Diaconessenhuis. Ooit was het namelijk de plaats waar de diaconessen hun vrije tijd doorbrachten. Met het ver dwijnen van de diaconessen verdween ook de huiskamer. „Nie mand zal ooit gedacht hebben dat deze naam aan een verblijf voor patiënten zou worden teruggegeven", aldus Hennink.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9