Conservatieven verdeeld lover benoeming Heseltine „Krachtig beleid is nu absoluut noodzakelijk Voedselactie voor Afrika heeft prioriteit L? Dreigende taal aan |idres Saddam Husayn Armoede in EG neemt toe 5 IE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND QeidU&Qowuvnt DONDERDAG 29 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 Londen en Damascus herstellen relaties LONDEN Syrië en Groot-Brittan- hebben na vier jaar de diplomatie- relaties hersteld. De Britse minis- l(;i van buitenlandse zaken Douglas Hurd verklaarde in het Lagerhuis dat de Britse regering van Syrië de verze kering heeft gekregen dat het land in ternationaal terrorisme veroordeelt en stappen zal ondernemen tegen terro risten. Syrië heeft echter het voorbe houd gemaakt dat het de strijd tegen de Israëlische bezetting van 'Arabisch land' niet als terrorisme kan zien. Door de hervatting van de relaties is er weer hoop voor de dertien westerse gijzelaars in Libanon, onder wie een aantal Britten. Partijen Liberia tekenen bestand BAMAKO De partijen in de elf maanden durende burgeroorlog in Liberia zijn het in de Malinese hoofd stad Bamako eens geworden over een wapenstilstand. Een politieke oplossing voor het land bleef echter ach terwege, omdat rebellenlei der Charles Taylor weigert de interim-regering die in Monrovia is gevestigd te er kennen. Toch is volgens Westafri- kaanse diplomaten met het bestand een belangrijke eer ste stap gezet op weg naar vrede in Liberia. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Voor de geza menlijke Nederlandse hulpor ganisaties ligt de prioriteit niet bij de Sovjetunie, maar bij de hongersnood in Afrika. Miljoe nen mensen dreigen de hon gerdood te sterven. De hulpor ganisaties bereiden een grote hulpactie voor die in januari haar beslag krijgen. De situatie in Afrika is vol gens de organisaties aanmer kelijk ernstiger dan die in de Sovjetunie. De hulporganisa ties hebben de stichting Voed selhulp voor Russen intussen geadviseerd om de bevolking niet om voedselpakketten voor de Sovjetunie te vragen. „Snelle en eerlijke distributie van pakketten is erg moeilijk", aldus woordvoerder Vergeer van het Rode Kruis. Volgens de gezamenlijke organisaties is het zinvoller de bevolking al leen om financiële steun te vragen. Centraal zou vervol gens voedsel en goederen in gekocht en verspreid moeten worden. Initiatiefnemer Van Eeghen is niet van plan zich iets van dat advies aan te trek ken. Over de distributie zegt hij nauw contact met de Sov jets te hebben. In enkele dagbladen ver scheen gisteren een adverten tie waarin eveneens gevraagd werd om een bijdrage voor de „Nationale aktie voor voedsel hulp aan Rusland". Het giro- en het bankrekeningnummer zijn niet van de stichting van Van Eeghen maar van de stichting Vriendenhulp Erme- lo De stichting vindt dat Van Eeghen publicitair te hard van stapel loopt. Woordvoerder Van Dam: „Laat hij eerst maar zorgen dat hij een organisatie op poten krijgt. Wij houden al jaren hulpacties en hebben al wel de nodige ingangen voor hulp in de Sovjetunie". Ook elders in het land komen nu (lokale) acties op gang. Amnesty: onderdrukking van oppositie in Kenya DEN HAAG De regering van Kenya, die vasthoudt aan het eenpartij-systeem, bedient zich van scherpe onderdrukking tegen de op positie in het land. Dit jaar zijn in Kenya, zegt Amnesty International in een rapport over de Oostafrikaanse staat, honderden mensen gear resteerd. Meer dan twintig vooraanstaande Ke- nyanen zijn gedetineerd in afwachting van een politiek proces. De actie is een poging de oppo sitie de kop in te drukken. Een aantal gevan genen zou zijn mishandeld of gemarteld, aldus Amnesty International in zijn rapport. De or ganisatie voor de mensenrechten eiste de vrij lating van alle gevangenen in Kenya die vreedzaam hun mening hebben geuit. Verdere gevangenhouding is een schending van het in ternationaal recht, aldus AI in het rapport. Sterke stijging van aidsgevallen Antillen WILLEMSTAD Het aantal aidspa- tiënten in de Nederlandse Antillen stijgt onrustbarend, zo heeft de werkgroep aidspreventie op Curacao bekendge maakt. Volgens de jongste cijfers is het aantal personen bij wie aids is geconsta teerd ten opzichte van oktober 1989 ge stegen met 58,7 procent tot een totaal van 73. Het aantal geregistreerde sero- positieven, personen van wie bekend is dat ze besmet zijn met het HIV-virus maar die nog geen aids hebben, toont een nog somberder beeld. Momenteel zijn 350 sero-positieven ge registreerd. Het werkelijke aantal ligt waarschijnlijk nog hoger. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Lang niet ie dereen is in zijn schik met het kabinet van de nieu we Britse premier John Major. Vooral het feit dat lij Michael Heseltine een post heeft aangeboden, die van milieu, is bij een deel de Conservatieven ilecht gevallen. Zeer op vallend is verder nog dat na meer dan elf jaar That- :her in de nieuwe rege- ing geen enkele vrouw ok h nieuwe minister van finan- :ién, de opvolger dus van Ma jor zelf, is Norman Lamont. Diens scepsis ten aanzien van diverse Europese aangelegen- ïeden is algemeen bekend. Zijn benoeming wordt dan ook jeschouwd als een poging om de Conservatieve rechtervleu gel nog een poosje zoet te hou- Die rechtervleugel is sterk anti-Europees én anti- leseltine. Major verwacht van Heseltine iat hij alle 'polltax'-problemen oplossen. Deze nieuwe lo kale belasting heeft de Conser- Es-atieven een groot verlies aan lopulariteit opgeleverd. Hesel- ine heeft de afgelopen weken leloofd dat hij de polltax wil ^an lerzien. .eidende rol lan n Majors kabinet is geen laats ingeruimd voor minister der ian vervoer Cecil Parkinson, >re- lie wordt beschouwd als een Michael Heseltine FOTO: AP van de trouwste medestanders van de afgetreden premier Margaret Thatcher. Hij diende gistermorgen zijn ontslag in. „Ik ben zeer verheugd dat wij zo'n goede leider hebben geko zen ter opvolging van Marga ret Thatcher en hoewel ik niet meer in zijn regering zal mee werken, zal hij -mijn totale steun blijven genieten", aldus Parkinson. Chris Patten, die onder That cher minister van milieuzaken was, is voortaan voorzitter van de Conservatieve regerings partij/Patten zal proberen het zwaargehavende partij-imago een beetje op te poetsen, in het vooruitzicht van nieuwe parle mentsverkiezingen. David Warrington, die minister van binnenlandse zaken was, wordt leider van het Hoger huis. In zijn eerste verklaring als premier zei Major op binnen lands terrein „een samenle ving van kansen" op te willen bouwen „Daar bedoel ik mee een open maatschappij, waarin wat de mensen gaan doen in overeenstemming is met hun talent, hun toewijzing en ge luk. Er moet een land komen dat er vertrouwen in heeft, maar er ook toe in staat is en de wil heeft om al zijn burgers een betere kwaliteit van leven te bieden. Maar ik beloof u niet dat dit gemakkelijk of snel zal gaan". Verder zei hij dat Groot-Brittannië onder zijn leiding zijn rol in Europa volledig gestalte zal geven. „Wij staan voor het gebouw en de ontwikkeling van een ge heel nieuw Europa, een ge bouw waarin ons land een alomvattende en leidende rol zal spelen". Op de internationale markten heeft het pond sterling giste ren niet kunnen profiteren van de komst van John Major als leider van de Britse Con servatieven en premier van het Verenigd Koninkrijk. Het pond verloor ten opzichte van de gulden bijna een halve cent, mede als gevolg van de slechte economische situatie van het Verenigd Koninkrijk. Grote onbekende De Britse pers heeft John Ma jor binnengehaald als grote onbekende. De socialistische Daily Mirror riep haar lezers op een bijnaam voor de nieu we premier te bedenken. „Groot-Brittannië heeft nu de minst bekende en meest kleur loze premier uit de geschiede nis. John Major heeft een bij naam nodig om hem op te fleuren", aldus The Daily Mir ror. Volgens The Times heeft Downing Street 10 (de ambts woning van de Britse premier) sinds Bonar Law, die in 1922 premier werd, nog nooit zo'n onbekende bewoner gehad. Datzelfde geldt ook voor zijn vrouw, Norma Major, die in Downing Street als 'weder helft' van de premier de plaats inneemt van Dennis Thatcher. De 45-jarige Norma, moeder van twee kinderen, staat niet bekend als een vrouw die veel aandacht besteedt aan haar ui terlijk. Vrienden roemen wel haar karakter, gulheid en ge loof in de waarden van het ge zin. „Huiselijkheid schenkt mij voldoening", verklaarde ze eens. Tijdens het gevecht met de ri valen Michael Heseltine en Douglas Hurd om het leider schap van de Conservatieve partij, maakte Norma zich te genover vrienden weieens zor gen over de veiligheid van haar man in het geval van een overwinning. Het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA), dat de Britse heerschappij in Noord- Ierland weigert te erkennen, heeft in het verleden gepro beerd premier Thatcher te vermoorden. Een aantal ver meende IRA-leden werd on langs gearresteerd in het bezit van een dodenlijst, waarop het gehele Britse kabinet voor kwam. Thatcher staat nog, al tijd nummer één op de lijst van de IRA. De kans is groot dat Major met het premier schap ook de eerste plaats op de IRA-dodenlijst van That cher overneemt. •ijt- O Wapen van Lissabon voor koninklijk paar Burgemeester Sampaio van Lissabon overhandigde giste ren aan koningin Beatrix en prins Claus, die een driedaags bezoek brengen aan Portugal, het wapen van de stad. Het bezoek van het koninklijk paar en de politieke gesprekken verlopen in een hartelijke sfeer. Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren in Lis sabon onder meer de Neder landse kolonie in Portugal ont vangen. Ongeveer 400 Neder landers bezochten de receptie in het Queluz Paleis, het lo- geerverblijf van koningin en prins. Velen van hen zitten in Portugal in het bedrijfsleven, werken er als boer of genieten er van een zonnige (oude) dag. Tussen de officiële ontvangst van de Nederlandse kolonie 's ochtends en de receptie van enkele honderden genodigden uit de Portugese samenleving 's avonds, bracht het koninklijk paar ook een bezoek aan de kunstacademie en een kerami sche fabriek in Lissabon. Gisteravond bood de koningin de gastheren een concert aan door koor en barokorkest van de Nederlandse Bachvereni- ging. De Portugese president Soarez moest bij het concert verstek laten gaan vanwege griep. FOTO: ANP BRUSSEL In de 350 miljoen inwoners tellende Europese Gemeenschap leeft een op de zeven bur gers in armoede. Dat blijkt uit een vijfjaarlijks armoede-actieprogramma voor de EG van de onder zoeksgroep 'Armoede 3'. Raf Chanterie, lid van de com missie sociale zaken van het Europees Parlement, bracht de gegevens in een vraaggesprek in de openbaarheid. „Een op de zeven Europeanen is arm. Dat is de gehele bevolking van een land als Frankrijk", aldus Chanterie. Volgens het verslag van 'Armoede 3' leefden in 1985 in de twaalf EG-landen 51 miljoen armen. Dat zijn er zeven miljoen meer dan de on derzoekers hadden verwacht. Zij ";ngen ervan uit dat het aanial armen zou zijn vermin derd tot 44 miljoen. Armoede is door de groep gedefinieerd als 'minder verdienen dan de helft van het gemiddelde in komen'. Chanterie roept op tot een breed debat en pleit voor con crete maatregelen. Portugal, opgenomen in het verslag hoe wel het land pas in 1986 toe trad tot de Gemeenschap, had het grootste aandeel in het aantal armen. De ontwikkelin gen in de EG-landen verschil den onderling sterk. Zo kende Frankrijk een daling met 1,4 miljoen, terwijl in Groot-Brit tannië juist 2,1 miljoen meer armen werden geregistreerd dan in 1980. t dl Vervolg van de voorpagina) Hef ASHINGTON BAGH- AD/PARIJS Dreigen- taal van de westerse regeringen aan het adres in de Iraakse leider Sad- aanam Husayn en een ver- eefse oproep tot dialoog d"anuit Baghdad kenmer- en de Golfcrisis vlak "moor de stemming over de had eweldsresolutie. ui! Het 1 de resident Bush en de Ameri- er aanse minister van buiten- aaJ?|uidse zaken, James Baker, jden gisteren de laatste hand an de strategie waarmee de dag den van de Veiligheidsraad de vertuigd moeten worden van :01° e noodzaak in te stemmen jda- iet de resolutie die gebruik :at°;asn geweld tegen Irak moge- h'J k maakt. Amerikaanse regering ft een nieuwe oproep van Dus ak verworpen om „een dia- iePJe»g te beginnen". Naar aan- iding van het verzoek giste- n van de Iraakse vice-pre- ier Taha Yassin Ramadan de woordvoerder van het itte Huis, Marlin Fitzwater: )e bal is in het kamp van bh» iddam Husayn. Wanneer hij ?zin situatie wil veranderen, in hij daarmee elk moment Wij gaan zijn agres sie niet goedkeuren door hem tegemoet te komen in enige vorm van ónderhandeling". Fitzwater wees ook het voor stel af een speciale Ameri kaanse gezant naar Baghdad te sturen om Husayn de ernst van de situatie nog eens uit te leggen. Hij benadrukte dat Saddam Husayn al „talrijke openingen" zijn geboden, in het bijzonder door de Sovjetu- De Franse minister van bui tenlandse zaken Roland Du mas en diens Britse ambtge noot Douglas Hurd deden gis teren nog een laatste oproep aan Irak Kuwayt te verlaten. Dumas waarschuwde dat Baghdad nog zes weken de tijd heeft om „het gezond verstand te laten zegevieren". „Ik zeg in alle ernst: Irak beslist over zijn eigen toekomst", aldus Dumas. Ofschoon Bush de steun van andere landen geniet, onder vindt hij tegenstand vanuit het Amerikaanse Congres. De lei der van de democratische meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, Richard Ge phardt, liet weten het gebruik van geweld tegen Irak niet goed te keuren en dat ook niet te zullen doen als de resolutie door de Veiligheidsraad wordt aangenomen. Volgens Ge phardt moeten de VS het laten bij economische sancties. SJATALIN, ECONOMISCHE ADVISEUR GORBATSJOV: Ruth Monk uit Kalispell in de Amerikaanse staat Montana neemt afscheid van haar drie maanden oude baby. De reserviste hoort bij de 651e Quartermaster Company, die waarschijnlijk als verster king naar de Golf wordt gestuurd. FOTO: AP MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE ildu Hïï Dan neemt Ladrone Rob mee naar zijn hut en toont hem scheepsmodel. „Dat is de „Renate Leonhardt", vertelt hij, i Duits schip dat in 1917 door Engelsen bij Den Helder is irpedeerd. Het schip had een grote lading goud aan boord, nooit is geborgen. Nu ga ik het eens proberen". Ja, van dé late Leonhardt heeft Rob nog niet zo lang geleden in de krant azen. En waren er niet een paar Zaankanters, die ook een 'i naar het goud willen doen? Ze zullen weinig kans hebben, want Ladrone is hen voor. De „Ranger" kruist geruimte tijd ter hoogte van Texel, maar wanneer het mistig wordt neemt Ladrone zijn kans waar. De Zaankanters hebben al boeien uitgezet en daar maakt de „Ranger" gebruik van. Nu snel aan het werk. Een duiker wordt in zijn pak gestoken en daalt langzaam in de diepte af. De Renate Leonhardt is een stevig gepantserd schip, dat ook als ravitailleringsschip voor onderzeeboten heeft dienst gedaan. Problemen met ruimtetelescoop waren te voorzien WASHINGTON Technici hebben de problemen met een spiegel van de ruimtetelescoop Hubble al tijdens de fabricage van het instrument voorzien. Door de gebrekkige communi catie binnen het bedrijf waar voor ze werkten, werd er vol gens een onderzoek van de NASA echter nooit melding van gemaakt. Het bedrijf dat de Hubble voor 1,5 miljard dollar heeft gele verd, Perkin-Elmer. heeft na gelaten zijn beste deskundigen aan het project te zetten, aldus het rapport. De telescoop, die in april werd gelanceerd door het ruimteveer Discovery, kan niet goed scherp worden ge steld omdat de belangrijkste spiegel, met een doorsnee van 2,4 meter, in het midden te plat is. (Van onze correspondent) MOSKOU Stanislav Sjatalin, de voornaamste economische adviseur van Sovjetpresident Gorbats- jov en de ontwerper van het befaamde 500-dagen- plan, is er lichamelijk niet al te best aan toe. „Ik heb maar een long. Maar als het er om gaat mijn land te helpen kan alleen het graf mij afstoppen", is Sja- talins strijdlustige com mentaar. Vorige week was hij in Neder land, een excursie waar hij met warmte en dankbaarheid aan terugdenkt in verband met de hulpbereidheid van onze autoriteiten. Nu is Sjata lin weer present in Moskou om zich in het onoverzichtelij ke gevecht ter redding van de perestrojka te storten. Waarom gaat Gorbatsjov niet naar Oslo voor de Nobelprijs? „Ik heb geen idee. Persoonlij ke motieven misschien, wie zal het zeggen". Zijn perschef zegt, dat Gor batsjov te veel aan zijn hoofd heeft en dat het land een kri tiek moment beleeft. „Dat is natuurlijk zo. Vergeet niet, dat Gorbatsjov twee we ken de tijd heeft gekregen om zijn nieuwe plannen in te die nen over de herziening van de machtsstructuur. Dat vergt een hoop werk". Maar daar moet hij op 7 de cember mee klaar zijn, terwijl de prijsuitreiking op 10 decem ber is. Het is misschien een suggestieve vraag, maar zou het kunnen zijn dat Gorbats jov het al ziet aankomen dat hij binnenslands machtsmid delen moet gaan gebruiken en daarom op voorhand enige af stand tot de Nobelprijs voor de vrede neemt? „Die hypothese laat ik voor uw rekening, ik kan daar niets over zeggen. Wel is het zo dat ik allang een voorstander ben van een presidentieel bestuur, zoals dat nu in de maak is. Maar hoe het er precies zal uitzien weetik nog niet. De president spreekt bijvoorbeeld over een nationale veiligheids raad en een speciale dienst ter bestrijding van de maffia en de zwarte handel. Ik heb geen idee wat hem daarbij voor ogen staat, dat moeten we af wachten". Maar u bent toch lid van de presidentiële raad, u wisselt toch regelmatig met hem van gedachten? „Jawel, en dat waren ook steeds interessante, openharti ge gesprekken. Maar over deze nieuwe plannen heeft hij mij niet geconsulteerd en ik geloof dat niemand er echt van op de hoogte is. Ik zou zeggen dat als er een veiligheidsraad komt, waarin bijvoorbeeld tien van de meest gerespecteerde en competente mensen van het land plaatsnemen, een speciale dienst voor bestrijding van de onderwereld overbodig is. Want Vve hebben immers de KGB nog". Is het niet erg vreemd dat het Sovjetparlement in principe goedkeuring heeft gegeven aan Gorbatsjovs plannen, ter wijl niemand weet wat die in houden? „Daar moet u de parlementa riërs op aanspreken. Ik her haal alleen dat een krachtig beleid nu absoluut noodzake lijk is. Zo zal er een strikte controle op de voorraden in het land moeten komen. Even tueel met inzet van het leger, maar het kan ook wat minder krijgshaftig, via vrijwilligers van de Komsomol bijvoor beeld. Er zal in geen geval bloed vloeien, ook niet in de Baltische landen Dat is uitge sloten, daar ken ik Gorbatsjov te goed voor. Hij is een gemoe delijk. vredelievend mens, een prima kameraad die ik zeer hoog acht. Maar hij is ook nog eens president, en hij begrijpt wat daarvan nu de consequen ties zijn. En die kan hij aan. dat is zeker". In Duitsland, maar ook in Ne derland, zijn momenteel aller lei acties aan de gang om moe dertje Rusland, die de honger dood in de ogen ziet, van noodhulp te voorzien. Wat vindt u daarvan? Minister Vo- ronin heeft net gezegd dat de voedselproduktie op ongeveer hetzelfde niveau staat als vorig jaar, en toen was er geen pa niek. Stanislav Sjatalin. „U heeft-gelijk, in principe is het voedsel aanwezig en wel licht ook meer dan nodig is. Maar vraagt u aan de heer Vo- ronin waarom het dan niet bij de mensen terecht komt. De huidige regering heeft getoond niet berekend te zijn op haar taken. Dus zal er een presiden tieel bewind moeten komen, geleid door Gorbatsjov, die momenteel de onbetwiste, eni ge leidsman is in dit land, daar ben ik van overtuigd. Hij zal een uitvoerend kabinet om zich heen moeten verzamelen en ik persoonlijk ben onmid dellijk bereid om daarin com missaris voor de voedselvoor ziening te worden, ook al ben ik in eerste instantie weten schapper en geen uitvoerder". „Maar om op uw vraag terug te komen: in de eerste plaats hebben wij economische sa menwerking met het Westen nodig. Zonder dat komen we er niet uit. Hulp van uw kant hoeft ook beslist niet gratis te zijn, dunkt me. Dat er in uw landen nu een liefdadigheid sactie wordt gehouden is na tuurlijk heel plezierig, het geeft een warm gevoel en het steekt ons een hart onder de riem. Maar daarmee zijn we nog niet uit de problemen, daarvoor is structurele hulp

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5