„Russen zijn er aan toe als wij in hongerwinter" DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB „Vuilverbranding Den Haag: moet toch investeren" Randmeer wordt leeggevist om de visstand te redden Mannen mogen meedingen' naar leiding Barlaeus Anne-Frankexpositie reist door Sovjetunie BINNENLAND Ccidóe Gouotmt WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 PAGINA 4 Computers nog vaak te slecht beveiligd DEN HAAG De geringe belangstelling bij bedrijven voor bestrijding van crimineel gedrag staat niet in verhouding tot de gele den schade. Werkgeversvoorzitter Van Lede deed deze uitspraak gisteren in Den Haag bij de presentatie van het rapport „Computercriminaliteit in Nederland". Een van de conclusies van het rapport is dat deze specifieke vorm van criminaliteit in de hand wordt gewerkt door onachtzaamheid. In de meeste gevallen van computercrimi naliteit heeft de dader misbruik gemaakt van het gebrek aan beveiligings- en contro lemaatregelen door het slachtoffer. Uit het onderzoek blijkt dat nog steeds een groot deel van de organisaties onvoldoende zorg heeft voor de beveiliging tegen computer criminaliteit. Tunnelbouw De bouw van de Rotter damse spoortunnel onder de Maas is in volle gang. Het eerste tunnelsegment is inmiddels door enkele sleepboten naar zijn plaats gesleept. Hierna komt een van de meest spectaculai re klussen: het op hun plaats brengen van de acht afzinkbare tunnelele menten. Stuk voor stuk moeten die vanuit de bouwput bij Barendrecht worden aangevoerd. De tunnel wordt vermoedelijk in 1993 in gebruik geno men. FOTO: ANP IRA-proces begint nu op 20 februari ROERMOND De behandeling van het gisteren voor onbepaalde tijd uit gestelde IRA-proces is inmiddels vastge steld op woensdag 20 februari 1991. Dat is het resultaat van informeel over leg tussen de Roer- mondse rechtbank, de officier van justi tie en de verdedi ging, zo heeft het openbaar ministerie meegedeeld. Weerkundigen verenigen zich DEN HAAG Ongeveer zestig me teorologen hebben besloten een vere niging voor weerkundigen op te rich ten. Belangrijkste doel is ervoor te zorgen dat het beroep van meteoro loog een goede bescherming en een verbeterd aanzien krijgt, „Het gaat dan om de opleiding, die waarschijn lijk op academisch of gelijkwaardig niveau moet liggen, en de ervaring", aldus een van de oprichters, 'weer man' John Bernard. De weerkundi gen vinden een vereniging ook nodig om meer met elkaar in contact te tre den en om bij voorbeeld symposia te organiseren In de Verenigde Staten en Engeland kent men al beroepsco des voor weerkundigen, aldus Ber nard. Naar schatting telt Nederland 150 tot 250 meteorologen. Goede resultaten bij onderzoek naar Kemron o UTRECHT Twee derde van de aidspatiënten H die worden behandeld met het middel Kemron 5' gaat goed vooruit. Bij de meeste van hen zijn klachten als diarree, moeheid en nachttranspire- I ren zelfs volledig verdwenen. De rest van de pa- "I tiënten blijft redelijk stabiel, hun toestand verer- R gert niet. Deze gegevens zijn bekengemaakt door 'r de Amsterdamse stichting Fight For Life, die helai middel verstrekt. Sinds 1 september komen nun ongeveer 170 mensen regelmatig een dosis Kern- ron halen. Dat is ongeveer dertig procent van het!l totale aantal aidspatiënten in Nederland. Kem- i ron. voor het eerst als anti-aidsmiddel onderzocht01 in Kenya, zou het werkzame bestanddeel mense 1 lijk alfa-interferon bevatten. Landelijke aidsdes- kundigen hebben echter al meermalen hun twij m fels over Kemron geuit en ook TNO heeft dt werking nog niet kunnen aantonen. VAN EEGHEN OVER ZIJN ACTIE VOOR VOEDSELHULP: AMSTERDAM Hij ver gelijkt de situatie in de Sovjetunie het liefst met de hongerwinter van 1944 bij ons. Zakenman E. van Eeghen weet ook nog heel goed hoe dat was. Bejaar den, kinderen en zieken leden er het meest onder. Velen gingen dood omdat ze zo verzwakt waren dat ze eenvoudig hun huis niet meer uit konden om een beetje voedsel te be machtigen. „Zo zijn de mensen in de Sovjetunie er nu ook aan toe, vooral in de grote steden", zegt Van Eeghen. Het is voor hem de reden ge weest deze week actie te on dernemen om deze mensen te helpen de winter door te ko men. Hij richtte de Stichting Voedselhulp aan de Russen op en heeft inmiddels de VARA zo ver gekregen dat die er op 15 december een avondvul lend tv-programma aan wijdt. De aanbiedingen stromen bin nen, zelfs nog voor er een gi ronummer bekend is gemaakt. Van Eeghen is een beetje bang dat daardoor mensen teleurge steld zullen zijn en straks min der of niets geven, als ze wel terecht kunnen met hun gif ten. Het mag alles zijn, geld of voedsel,maar dan het liefst conserven omdat die niet snel bederven. Een burgemeester belde hem gisteren op met een idee: als alle gemeenteambte naren nu eens hun kerstpak ket schenken. „Mooi he", zegt Van Eeghen, die wat het geld betreft geen bedrag wil noe men. „Nou ja, laat ik zeggen: er zijn 290 miljoen mensen in de Sovjetunie, dus het zou mooi zijn als er 290 miljoen gulden binnenkomt". Optimist Van Eeghen is een optimist, maar vermoedelijk als geen andere Nederlander kent hij de Sovjetunie en zijn bewoners vanwege zijn vele contacten met onder andere Gorbatsjov zelf. De Amsterdamse zaken man weet daardoor ook wel dat er treinen staan waar het graan in ligt weg te rotten, dat het land gigantische rijkdom men aan grondstoffen heeft (o.a de grootste voorraad aard gas ter wereld), maar er niets mee doet. Elke prikkel bij de bevolking om iets aan het ei gen lot te verbeteren lijkt af wezig. En doordat alles, vooral het voedsel, zo ontzettend schaars is, tiert de zwarte han del welig. „Natuurlijk moeten we de boel niet bij de grens afleveren en het verder voor gezien hou den", zegt Van Eeghen. „De distributie is zondermeer het grootste probleem. Het voedsel moet rechtstreeks in handen komen van de mensen die het nodig hebben, het moet voor de deur worden afgeleverd, anders loop je inderdaad de kans dat het in handen van de maffia terecht komt. Er zullen flinke kerels en meiden met het transport mee moeten. Mensen die zich niet bij de eerste de beste tegenslag uit het veld laten slaan". Om alle problemen van de dis tributie te bespreken, heeft Van Eeghen nog deze week een gesprek met de Russische ambassadeur. Tegenwerking Van Eeghen weet waarover hij praat. Hij bemiddelde bij de vestiging van zes proefboerde- rijen in de buurt van de stad Dimitrov. Nederlandse boeren gingen de bevolking daar le ren hoe ze door particulier ini tiatief optimaal resultaat van hun werk kunnen krijgen. „Drie maanden werden die Nederlanders op alle mogelijke manieren tegengewerkt, voor al door leden vari de maffia, omdat die natuurlijk gebaat zijn bij een tekort aan voedsel. Maar die Nederlanders hebben volgehouden, zijn niet ge vlucht en de oogstresultaten waren drie en een half keer meer dan de hoogste opbrengst onder het oude systeem. Dat project wordt nu in groter ver band opgezet en ik verwacht daar veel van. Dat is ook de hulp die de dingen structureel verandert en die is natuurlijk onmisbaar. De voedselactie is niet bedoeld om de Sovjetunie op die manier te helpen, dan zou het de bekende druppel zijn op een gloeiende plaat. Het gaat er nu even enkel en alleen om mensen die honger lijden in leven te houden. Geen onzinnig doel, lijkt me". Het voedsel gaat met konvooi en naar de plek van bestem ming. Daarbij wordt gebruikt gemaakt van Duitse teams die al op diverse plaatsen in de Sovjetunie distributiecentra hebben opgezet. Minister Ter Beek van defensie heeft toege zegd dat er voor moeilijk be reikbare plekken militaire Fokker-vlii .'.tuigen ingezet Van Eeghen: „Het voedsel moet voor de deur worden afgeleverd" kunnen worden. „Moet je je voorstellen, Nederlandse mili taire vliegtuigen boven de Sovjetunie. Wie had dat een paar jaar geleden kunnen den ken", lacht Van Eeghen. Hij gaat meteen weer ernstig verder: „De helft van de be volking daar leeft onder de ar moedegrens. Het is een volk dat zo gewend is om te lijden, dat krijg je er niet zo maar eventjes uit, dat zal jaren kos ten. Maar het zal lukken, daarvan ben ik overtuigd". Te laat Nu in heel West-Europa de hulp voor de Sovjetunie op gang komt, dringen zich twee vragen op. Is men niet veel te laat wakker geworden (vorig jaar was er ook al een strenge winter met voedseltekorten) en doen de politici het eigen lijk niet alleen maar om Gor batsjov in het zadel te helpen? Van Eeghen: „Het antwoord op beide vragen is: ja. Natuur lijk is het laat, maar dat is ge bruikelijk in de politiek, men loopt altijd wat achter de fei ten aan. Maar dat betekent niet dat we nu dan maar moeten afzien van hulp". „En natuurlijk wil het Westen Gorbatsjov in het zadel hou den. Of misschien kan ik beter zeggen dat men een stabiele Sovjetunie wil. Het doet er niet veel toe onder wiens lei ding dat gebeurt, als de veran deringen maar doorzetten. Een stabiele Sovjetunie, dus met een gezonde economie zonder tekorten, is niet alleen goed FOTO: DIJKSTRA voor West-Europa, maar ook voor de Verenigde Staten en zelfs voor de hele wereld. Ze ker, ik had ook een actie voor Bulgarije of Hongarije kunnen beginnen. Is ook hard nodig en ik hoop dat iemand het doet. Maar politiek zijn die landen natuurlijk niet of nau welijks belangrijk. Het gaat om de Sovjetunie, zo simpel is het nu eenmaal". „Zo'n hulpactie kan daarbij helpen Denk maar aan onze bevrijding in 1945. Dank zij de voedseltransporten van de Zweden konden we een perio de van twee jaar overbruggen. Dat verlichtte de problemen, zodat we in 1947 weer op eigen benen konden staan". DICK HOFLAND Pas twee trucks voor transport DEN HAAG Zeven kilome ter lang was vorig jaar de van Nederlandse vrachtw; gens, die rond Kerst de huif pakketten direct bracht naa dorpen, en ziekenhuizen i Roemenië. Nu hebben zie voor de voedselhulp aan Rus land pas twee trucks aange meld. Woordvoerster Tine de Hoogh van de NOB-wegvervoer, di vereniging van Nederlands) transportondernemingen, zie C een duidelijk verschil met vo>f rig jaar. Toen was er direc |1 vervoer van de Nederlandsi ,r gevers naar de hulpbehoeven 'v den. Voedselpaketten, kerstpa ketten. Nu een actie waarb ,r buiktransport van medicijne g' en voedsel naar de grote steicl den Kiew, Leningrad en Mos^ kou op het programma staat. a, „Eerst moet Van Eeghen a kerheid geven", zegt ze. Tx kerheid en garanties, dat geüniformeerde 'mafia' aan grens en ter plaatse niet de be k) kende strijkstok hanteren. NOB-wegtransport zoekt in komende weken contact mf organisaties die in het verli den ook goede diensten bewi zen, zoals de ANWB en She De Hoogh verwacht dat d vrachtwagens pas kunnen vei trekken als de Russische wie ter volop heerst. Het ter b« schikking stellen t van ee I combinatie kost dè onderni mer ruim 700 gulden per daj In Flevoland willen ze nil langer wachten. Daar wet gisteren besloten om rond d nationale actiedag op 15 dijj cember al met 10 vrachtw gens naar Dmitrov, ten nooi den van Moskou te gaan. Mi? dit landbouwgebied onde lj< houdt onze twaalfde provindrt een viiendschapsband. Koningin komt in Portugal op voor kleine EG-landen LISSABON Binnen de Europese Gemeenschap moet er niet alleen voor de grotere landen maar ook voor de middelgrote en kleinere staten plaats zijn. Dit heeft koningin Beatrix gisteravond ge zegd in haar toespraak tij dens het staatsdiner in het Ajuda Paleis in Lissabon tegenover de Portugese president Soares. De vorstin meent dat de plaats voor de middelgrote en kleine re landen in overeenstemming moet zijn met „hun waardig heid en betekenis". „Juist de kleinere landen bewaken veelal de idealen waarmee wij ons hebben verbonden en vor men de eenheid in verschei denheid die Europa's kracht uitmaakt", zo voegde zij daar aan toe. Eerder had de Nederlandse ambassadeur in Lissabon, jonkheer M. Vegelin van Claerbergen, uitspraken in die richting gedaan. Hij vindt dat landen als Nederland en Por tugal de handen ineen moeten slaan om tegenwicht te bieden aan de macht van de groten binnen de Gemeenschap. Wat dit betreft is er voor beide landen van volgend jaar juli af een taak weggelegd, aldus de ambassadeur. Dan is namelijk eerst Nederland weer een half jaar voorzitter van de EG en aansluitend Portugal voor de zelfde periode. Wereldwijd De Koningin zei in haar toe spraak overigens ook dat bij al het belang van de Europese samenwerking niet uit het oog mag worden verloren dat er meer is dan Europa. „Veel van Prins Claus wijst koningin Beatrix in de scherpe zon naar een bezienswaardigheid, die door de Portugese president Soares wordt toegelicht. foto- anp de problemen die ons beroeren milieu, vrede, ontwikke ling, mensenrechten heb ben immers een wereldwijde dimensie". Deze problemen vragen vol gens haar om een actieve en open Europese opstelling. „Eu ropa mag geen in zichzelf ge keerd werelddeel worden. Het dient zijn talenten, zijn wel vaart, zijn genie ook in te zet ten voor andere delen van de wereld!'. President Soares vestigde in zijn toespraak nog eens de aandacht op Oost-Timor, de voormalige Portugese kolonie, die sinds 1975 door Indonesië wordt bezet. Hij zei dat de be volking die nu lijdt onder een „brutale repressie" het recht heeft op zelfbeschikking vol gens het handvest van de VN. Nederland vervult een bijzon dere positie in de kwestie Oost-Timor omdat Nederland sinds de Indonesische inval de Portugese diplomatieke belan gen in Jakarta behartigt. Het staatsdiner vormde de af sluiting van de eerste dag van het driedaagse staatsbezoek aan Portugal, dat tot nog toe in een ontspannen sfeer is verlo pen. Na de officiële ontvangs tceremonie 's ochtends brach ten de vorstin en Prins Claus 's middags in de Portugese hoofdstad een bezoek aan het parlement en het Goelbenki- an-museum. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE 760 Ladrone neemt Rob mee naar het achterschip en daar dalen zij af in het ruim. „Heb je wel eens gehoord van een goud magneet, Rob?", vraagt Ladrone. Een goudmagneet? Dat is on zin, meent Rob, want een edel metaal wordt niet door een mag neet aangetrokken. „Ja, maar door deze magneet wèl", zegt La drone en dan laat hij Rob een enorme elektromagneet zien. „Een uitvinding van mijn eerste stuurman", vertelt hij, „hij is een inge nieur die specialist is op het gebied van elektrodispersie. Kijk, het geheim van deze magneet is een ring van kleine diamanten. Ik zie, dat je een gouden polshorloge draagt. Houd je hand maar eens onder de magneet". Rob doet het en hij voelt, dat zijn arm omhoog wordt getrokken. De ingenieur houdt zijn mond stijf dicht, want hij heeft een hele rij gouden kiezen en die zou hij niet graag verliezen! „Ja, Rob", zegt Ladrone, „de magneet werkt nou prima. Eerst hadden we te kleine diamanten, maar nu we de Zevengesternte in ons bezit hebben...". Ah, nu begrijpt Rob, waarom Ladrone de diamanten heeft laten stelenl Kledingdief aangehouden LEIDEN Een 23-jarige Dor- drechter nam gisteravond voor ruim 2100 gulden aan kleding weg uit een modezaak aan de Haarlemmerstraat. Hij had de deur' van de winkel openge broken en was bezig de kle ding over te brengen naar de Van der Werfstraat. Omwo nenden vertrouwden het niet en schakelden de politie in. Agenten troffen de man met een aantal pullovers in zijn handen aan. De prijskaartjes zaten nog aan de artikelen. Onder een plank had hij nog een aantal jassen verborgen. Bromfietser breekt been LEIDEN Een 17-jarige bromfietser is gistermiddag aangereden door een perso nenauto en brak daarbij zijn been. Het 14-jarige broertje van de Warmonder dat achter op zat liep eveneens letsel aan zijn been op. De twee reden op het fietspad van de Stevenhof- dreef. Een 28-jarige automobi list reed in dezelfde richting en wilde linksaf de Van der Blom Vijlbriefstraat indraaien. Een fietser stopte voor de be stuurder, maar de Leidenaar zag de twee echter over het hoofd. De Warmonders zijn naar het Diaconessenhuis overgebracht. DEN HAAG Als Den Haag niet bereid is geld uit te geven aan een rookgasreiniger voor de sterk verouderde Haagse vuilverbrandingsinstallatie (VVI), dan moet deze onher roepelijk dicht. Dat zegt milieugedeputeerde Van der Vlist naar aanleiding van de plannen van wethou der Vlaanderen van Den Haag om het geld op zak te houden en zich de komende jaren meer te richten op de versnel de invoer van het gescheiden inzamelen van huisvuil. Als Den Haag niet op dat besluit terugkeert, wil Van der Vlist naar de rechtbank stappen. Vlaanderen denkt dat door ge scheiden inzamelen minder schadelijke stoffen de lucht worden ingeblazen. Den Haag vindt het zonde van het geld om nog 50 miljoen gulden te investeren in een installatie die over vijf jaar toch dicht gaat. Want tegen die tijd is, zo hoopt Den Haag, de Geïnte- greeerde Afval Verwerkings installatie (Gavi) op Ypenburg bij Rijswijk gereed voor ge bruik. Zonde of niet, de provincie heeft daar niets mee te maken. Gedeputeerde Van der Vlist: „Den Haag heeft niet die ruimte om te denken dat het kan volstaan met gescheiden inzamelen van afval. Het is niet een kwestie van: of dit of dat, maar van: en - en. Men moet investeren op basis van de vergunning die men van ons gekregen heeft. Daaraan zijn zwaardere eisen verbon den dan voorheen". „De Raad van State heeft een aantal uitspraken gedaan over eisen waaraan een vuilver brandingsinstallatie moet vol doen. In de discussie over de Leidse vuilverbrander hebben we gezien dat die ook dicht is gegaan, nadat deze niet aan de eisen bleek te voldoen". Van der Vlist wijst verder op vergelijkbare situaties elders in Zuid-Holland: „Op dit mo ment wordt er in met name in Rotterdam en Dordrecht fors geïnvesteerd in nieuwe tech nieken voor schonere rookgas sen. Dan kan Den Haag het niet maken om de komende vijf jaar nog met die oude in stallatie door te gaan". HARDERWIJK De Directie Flevoland van Rijkswaterstaat is begonnen met een omvang rijke bevissing van het 2700 hectare grote randmeer Wol- derwijd/Nuldernauw. De ko mende maanden wordt bijna een half miljoen kilo vis gevan gen, voornamelijk brasem en blankvoorn. Als de vissen zijn verdwenen moet de waterkwaliteit verbe teren, met name de helderheid. Volgens projectmanager S.H Hosper is er sprake van een unieke aanpak. „In troebel wa ter groeien geen planten. De belangrijkste roofvis in ondiep water, de snoek, heeft planten nodig en is dus nagenoeg ver dwenen. De visstand wordt niet meer in toom gehouden en er komen enorme hoeveelhe den jonge vis, vooral brasem en blankvoorn. Die vreten de wa tervlooien, de natuurlijke vij anden van algen, op. Grote brasems en karpers woelen in de bodem op zoek naar voedsel; ook daardoor vertroebelt het water en worden jonge planten losgewoeld". Deze spiraal wordt volgens Hosper doorbroken wanneer de visstand in het Wolderwijd met tachtig procent wordt geredu ceerd. Daarna wordt er snoek uitgezet die de overgebleven visstand in balans moet hou den. Het is voor het eerst dat een meer met de omvang van het Wolderwijd aan deze vorm van beheer wordt onderwor- De gevangen vis wordt zoveel mogelijk levend afgevoerd en als pootvis verhandeld. De maatregel kon volgens de Di rectie Flevoland tot uitvoering komen dank zij de medewer king van de hengèlsportvereni- gingen en de beroepsvissers van het Wolderwijd. De be roepsvissers worden nu door de directie ingeschakeld bij het leegvissen. Tochtje met gestolen auto duurt niet lang k» LEIDEN/PIJNACKER Elg politie heeft gistermiddag om ei streeks half twee een aulr| aangehouden die, zo bleek la ter, in Leiden gestolen was. Dp auto had zoveel schade dat agenten .de zaak niet vein trouwden en zij de wagen het b' ben aangehouden. De inzittei den, een 23-jarige man en ee 20-jarige vrouw zonder vas 'f verblijfplaats zijn geen onbi kenden van de politie. In t ci taal hebben ze zo'n vierenn gentig diefstallen en inbraki gepleegd. Het koppel is ove gebracht naar de gemeentere litie in Leiden. AMSTERDAM De gemeei (j te Amsterdam ziet af van ee p exclusieve werving ondi vrouwen voor de functie \i rector aan het Barlaeusgymm sium. Het college van B en I in de hoofdstad heeft de b rt trokken raadscommissie vi r dit voornemen op de hoog tr gebracht. Wel wordt bij de b noemingsprocedure vastg houden aan het voorkeursb J leid om meer vrouwen te b noemen in leidinggevenl 9 functies in het onderwijs. T f maart van dit jaar werd hty gymnasium geleid door e vrouwelijke rector, C. de Vri J Lentsch. Zij was aangesteld j het kader van het gemeentel ke voorkeursbeleid na e< werving alleen onder vro wen. Haar benoeming w j vanaf het begin omstreden. 1 J haar aantreden kwamen da I nog verwijten over arrogant en incompetentie bij. De Vri Lentsch die op» het hoogtepi van het conflict terugtrad, inmiddels benoemd tot b p- stuurlijk adviseur van het c< lege van B en W. Het Barlae wordt sindsdien geleid dol "i interim-rector G. Wijkam_ AMSTERDAM De al gerui- tuur) heeft de expositie, die me tijd rondreizende tentoon- gehouden wordt-in de Biblio- stelling 'De wereld van Anne theek voor Buitenlandse Lite- Frank' is van vandaag af in ratuur, geopend. Het is volgens Moskou te zien. het Anne-Frankhuis „voor het Sovjetminister Gubenko (cul- eerst dat iemand van de sov jet-regering zich openlijk met de strijd tegen het antisemitis me verbindt". Aarstbisschop Kirril van Kiev zal na de ope ning een korte dienst houden ter nagedachtenis van de slachtoffers van de Twee Wereldoorlog. De expositie reist nog naar van andere grote steden in Sovjetunie.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4